T ZEEUWSE PLAKKEBORD Invoering straatbelasting te Koudekerke Grootscheepse deviezen overtredingen in Sluis Kloetingse Zondagsschool begon op een dorsvloer ’T SPIEGELTJE lioodwill van DE BUS RAMMELDE Industrievestiging in Tholen de heer Donner op 5 November Groene Kruis organiseert Groene-Kruisdag Stationsstraat zal binnenkort verbeterd worden E Gemeente-begroting voor 1955 vastgesteld De heer D. Weststrate (thans 85) reeds 64 jaar aan de school verbonden ZEEUWSCH DAGBLAD 9 Afscheid AANBESTEDINGEN Raadsvoorstellen KERK SCHEEPSTIJDINGEN Haai was niet „gehaaid" genoeg Reuze vis strandde* op plaat in Westerschelde De beste bedden ooit gemaakt! De heer Vermaire gekozen „Handelsbelangen" te Goes heeft nieuwe voorzitter De voorlichting op het gebied van de volksgezondheid op de scholen. T.B.C.-onderzoek in ’s-Gravenpolder. Bouw woonnuis te Krüiningen GraafwerK op Schouwen- Duiveiand. Administratief personeel bij ’s Rijks belastingen vergaderde te Goes Winkelweek te s-H. Arendskerke. Douane-recherche zorgde voor verrassing GRABBELTON HEINKENSZAND. Zondag a.s. 80-jarig bestaan pagina 2 Woensdag 20 October 1954 BS hij Terwijl zij het dan een ongevaar- Ingezonden Mededeling (Adv.) I ge- ocn, ccuiu. uc j-iinigciowci gic vyvcx schie (2e pred. plaats) F. Pijlman Jr te MB SCHUIMRUBBER BED BINNENVERING BED onbeperkte garantié^^ geruisloos OP nk warm voor moderne mensen Dan weer het zakelijke. „Opper” G. J. Kok, groeps commandant der Rijkspoli tie te water met standplaats Wemeldinge, is, op verzoek, in gelijke functie naar Nij megen overgeplaatst. ABBEKERK 18 Aden-Suez, ARKELDIJK 18 te Suez. BLOEMFONTEIN 18 Dakar-Las Palmas. JAGERSFONTEIN 19 te Amsterdam. JOHAN VAN OLDENBARNEVELT 18 Melbourne-Sydney. ORANJE 18 Algiers-Napels. RIJNDAM 20 te Southampton verw. WATERMAN 18 Gibraltar-Rotterdam. WILLEM RUYS 18 Finisterre-Port Said. ALBLASSERDIJK 19 te Rotterdam. ARENDSDIJK 18 New Orleans-Le Havre. BONAIRE 19 te George Town. GROOTE BEER 18 Azoren-Quebec. SALLAND 18 Bahia-St Vincent. ZUIDERKRUIS 18 Finisterre-Port Said. APPINGEDIJK 17 te Boston. baleinen, en dan haaien komen GOES, 19 October. De Middenstandsvereniging „Handelsbelangen” te Goes heeft vanavond de heer A. Vermaire als voorzitter gekozen in de plaats van de heer J. Donner, die, na zeven en twintig jaar de voorzittershamer te hebben gehanteerd, thans zijn functie heeft neergelegd. Op 5 November zal men officieel afscheid van hem nemen. Op deze avond, die in „De Prins van Oranje” gehouden wordt, zal de voordrachtkunstenaar Rob Geraerds op treden met „De Burger Edelman” en zal de scheidende voorzitter vele toe spraken moeten aanhoren. De heer I. A. Luteyn is vanavond tot bestuurslid gekozen. De vergadering koos hem ook tot voorzitter doch hij meende hiervoor te moeten bedanken zodat na een nieuwe stemming de heer Vermaire deze plaats in nam. Bij de aanvang van de vergadering i gaf de heer Donner een uiteenzetting over een schrijven van de R.K. Mid- denstandsvereniging „De Hanze” die een voorstel heeft ingediend tot de op richting van een „Middenstandscen- trale voor Goes”. Deze Middenstands- centrale zou moeten bestaan uit leden van de besturen van Handelsbelangen, De Hanze en de Chr. Middenstandsver- eniging met het doel de behartiging van de belangen van de handeldrijven de middenstand. Het bestuur van de centrale zou moeten bestaan uit tien leden, te weten de voorzitters van de drie verenigingen plus zes bestuurs leden uit de drie verenigingen en een afzonderlijk te benoemen bestuurslid uit een der drie verenigingen. Wanneer, aldus het voorstel, een der drie verenigingen niet accoord kan gaan met een eventueel te voeren actie gaat de gezamenlijke actie niet door doch behoudt ieder der verenigingen het recht voor afzonderlijk actie te voeren. Een vetorecht dus. De vergadering kon zich met de plannen wel verenigen doch stelde na drukkelijk vast, dat het aantal leden in het bestuur gemeten moet worden naar het aantal leden dat iedere aan gesloten vereniging telt. ST. NICOLAASACTIE Van de luchtvaartmij Aero Diepen was een aanbod gekomen om met St. Nicolaas een helicopter met de Goed Heiligman te sturen. Men zal dit aan bod in beraad houden aangezien de drie middenstandsverenigingen samen een actie willen voeren. Als de twee anderen niet meedoen zal Handelsbe langen het alleen doen. Er werd voor deze actie alvast een commissie be noemd bestaande uit de heren J. van Westen, S. de Witte, D. P. Leupen, H. Pik, H. S. Drijfhout en L. C. H. Rolffs. DE VERKIEZINGEN Bij de verkiezing van een bestuurs lid werden in eerste instantie meer dere stemmen uitgebracht op de heren I. A. Luteyn, Van Westen en Carpen tier. Na herstemming behaalde de heer Lutèyn 42 stemmen. Hij nam de be noeming aan. Bij de verkiezing voor de Voorzittersfunctie behaalden de he ren Luteyn en Vermaire beiden 31 KECLAME-ACTIE ivaaac ae heer Donner hem aank had gebracht mrormeerae ae heer Leupen oï ae veremgmg de kosten had moe ten betalen voor de maquette aie aes- tijas op ae markt heen gestaan tijdens ae zmM-dagen. Hij kreeg ten ant woord dat deze maquette is oetaald aoor ae aeelnemers. de heer t>. de Wit- te opperae namens verscheidene win keliers ae idee om aoor een grootse reciame-actie m ae drie in Zeeland verschijnende bladen en gratis reizen naar Goes, de koopkratht van het pu bliek op te voeren. Als iedere Winke lier eens een tiende procent van zijn omzet voor dit doel gaf zou er veel gedaan kunnen worden. Hij vond dat net best kon uit de omzetbelasting die immers gaat verdwijnen. De heer W. Hoogenooom wilde gaar ne zien, dat Handelsbelangen lid worat van ae landelijke organisatie. Men stond hier echter afwijzend te genover. GOES, 19 Oct. Vóór de oorlog was het gewoonte, dat de A.N.V. „Het Groene Kruis” regelmatig congressen organiseerde, waar belangrijke onder werpen met betrekking tot de volks gezondheid werden behandeld. Door allerlei na-oorlogse beslomme ringen is het er na de bevrijding afgezien van de viering van het 50- jarig bestaan nog niet van gekomen weer congressen te houden. Het algemeen bestuur besloot on langs hiermede voort te gaan en wel in die zin, dat ieder jaar, afwisse lend in de verschillende provincie steden een Groene-Kruisdag zal worden belegd. Dit jaar viel de keu ze op Groningen. Het thema van de aldaar op 27 October a.s. te houden Groene- Kruisdag zal zijn: „De voorlichting op het gebied van de volksgezond heid op de scholen”. Dit vraagstuk zal worden ingeleid door een medicus, de heer H. J. Dijk huis, Geneeskundig Inspecteur van de Volksgezondheid voor Groningen en Drente, en door een onderwijsman, de heer L. F. Kleiterp, hoofdinspecteur van het Lager Onderwijs in Friesland, Groningen, Drente en Overijssel. Des middags zullen verschillende excursies naar gezondheidscentra, be jaardentehuizen, scholen en een A.V. O.-werkplaats worden gemaakt. Aangezien het gekozen onderwerp zeer actueel is, mag worden verwacht, dat hiervoor in de kring van het Groe ne Kruis, maar ook in de onderwijs wereld, grote belangstelling zal blij ken. ZIERIKZEE, 18 October Aan de Rijksuniversiteit te Leiden is geslaagd voor het doctoraal examen Genees kunde de heer H. Heering te Zierikzee. Aan de Rijksuniversiteit te Utrecht slaagde voor het candidaatsexamen ge neeskunde de heer R. v. d. Zande te Zie rikzee. Op Dinsdag 9 November des middags en des avonds en op Woensdag 10 Novem ber, des middags zal het bevolkingsonderzoek op T B.C. in ’s-Gravenpolder plaats vinden. Als localiteit is het gymnastieklokaal aan gewezen. Een vjjftigtal huis- bezoeksters is aangewezen medewerking te verlenen. Gisteravond werd daartoe een instructieavónd gehou den. Laat niemand achter blijven! De raad van Koudekerke, die Woensdag 27 October des middags om 16.30 uur bijeen zal komen, zal een belangrijke beslissing dienen te nemen inzake het invoeren van een straatbe lasting. De gemeente zal jaarlijks f 18.500 aan het Wegschap Walcheren moeten bijdragen. Gerekend kan wor- den, dat het bedrag der verhoging van de algemene uitkering uit het ge meentefonds met het oog op de finan ciering van deze uitgaven ongeveer f 12.000 beloopt, zodat voor rekening van de gemeente een bedrag van f 6500 blijft. Uitgaande van de maat staf, volgens welke 6 voor gebouw de en 3 voor de ongebouwde eigen dommen van de belastbare opbrengst volgens het kadaster wordt geheven, is een jaarlijkse opbrengst van f 6500 verzekerd. B. en W. zeggen in hun nota aan de raad, dat het college voor het aan halen van de belastingschroef ten prin cipale' niet geporteerd is. Men dient echter oog te hebben voor het feit, al dus B. en W., dat vrijwel alle gemeen ten reeds in 1947 ook in het raam van de financiëlë verhouding rijk-gë- meenten tot invoering van een straatbelasting werden gedwongen. Dit betekent derhalve, dat de Wal- chersë gemeenten, die in een uitzon derlijke positie verkeerden tot dus ver „vrijstelling” van de heffing van een zodanige belasting genoten. B. en W. zijn evenals Ged. Staten de mening toegedaan, dat een unifor- T7 andaag zal de afdeling Zeeland van de Vereni- V ging van Nederlandse Gemeenten haar 25-jarig bestaan herdenken. Dit feit is zeker aanleiding er op deze plaats even aandacht voor te vragen. De af deling is zeker geen instelling, die aan de weg tim mert, evenmin als dat het geval is met de landelijke vereniging, behoudens dan de algemene vergaderin gen, die geregeld worden gehouden. Maar dit wil volstrekt niet zeggen, dat er in de praktijk ten dien ste van de gemeentebesturen niet veel zou worden gedaan. En bovendien is al meermalen gebleken, dat de afdeling Zeeland waardevolle adviezen ver strekt aan het Provinciaal Bestuur over algemene Zeeuwse belangen. Commissies uit de afdeling wor den vaak ingesteld om bepaalde problemen nader te bestuderen en met adviezen en voorstellen te ko men. Op de jaarvergaderingen worden steeds onder werpen aan de orde gesteld, die niet slechts op het „vak” betrekking hebben, maar ook zaken, welke van algemene strekking en van provinciaal belang zijn. Het is niet minder van betekenis, dat door het werk van de afdeling gemeentebestuurders elkaar ontmoeten en in onderlinge gedachtenwisseling ge meentelijke vraagstukken kunnen bespreken. Op al lerlei onderdelen van de taak en het werk der af deling Zeeland zal tijdens de jubileumherdenking ongetwijfeld nader worden ingegaan. Men zal daarbij echter moeten missen de leiding van de voorzitter, de heer Mes, die een operatie heeft ondergaan en wiens toestand zorgwekkend is geweest, maar die nu weer aan de beterende hand is. Dat de gemeen ten de activiteiten van de vereniging op prijs stellen bewijst het feit, dat alle Nederlandse gemeenten thans lid zijn. Overslag, de kleine plaats in Zeeuwsch-Vlaanderen, sloot een paar jaar geleden de rij. Voor de 76e Uniecollecte werd in Grijpskerke f 203.81 (170.44) bjjeen gebracht. In Kamperland f 156.27 (162.76), in Sint Laurens 86.40 (112.09) in Lewedorp f 160.25 in Meliskerke f 80. (77.50) en in Schoon- dijke f 106.26 (214.48). De cijfers tussen haakjes zijn de opbrengsten van het vo rige jaar. Hoor het architectenbureau M. J. Ie Ciercq te Krüiningen werd aanbesteed ten verzoeke van de gebr. Sinke te Krüiningen het bouwen van een woon nuis met wagenschuur. (Het eerste cijfer geeft het totaal- bearag, tussen haakjes' de kosten van vreemae arbeiders). P. Engelse, Hemkenszand f 43.900 (f 1500); v. d. Brande, St. Jansteen f47.050 (f3050); J. P. van de Linde, Kattendijke f41.931 (geen opg.); Fa. Blankenpurg, Nieuwdorp f 41.828 (f 1045); J. van Strien, Krabbendijke f41.983 (f 1083); Fa. Schrijver, Goes f40.750 (f 1250); van de Linde, Kloe- tinge f40.845 (1 1295); J. Baijens, Ka pend f40.850 (f 1650); D. van der Poel, Oudelande f39.700 (f1000); C. Priem, Lewedorp f41.130 (f1660); J. A. Po- leij, Krüiningen f39.800 (f800); C. Kasteleijn, Vianen 1'38.788 (geen opg.); Fa. J. Dek, Krüiningen f 38.235 (geen opg.); J. van Koeveringe, Scnore f38.009 (f1150). Te Zierikzee is door de Ned. Heide maatschappij aanbesteed: le het graven van een kavelsloot, het dempen van slo ten, het uitlagen en ophogen van perce len en het verwerken van delfgrond. Er waren 8 inschrijvers. Hoogste; C. Gouwen te Krimpen aan de Lek f 397.360. Laagste J, D. Janse te Kloetinge f 328.500. 2e Jiet aanleggen van een uitweg, het pnderspitten van opgespoeld zand, enz. Hiërvöor waren 8 inschrijvers. Hoogste: Gebrs Wijnands en Cornet te Werken dam f 629.400. Laagste P. Geemans te Krimpen aan de Lek f 523.700. De N.V. Grontmjj te Zwolle heeft te Bufgh aanbesteed namens de herverka- velingscommissie Zeeland het leveren en leggen van duikers bij Haamstede en Noordwelle. Er waren 9 biljetten inge komen. Hoogste inschrijver M. v. d. Vel de te Bruinisse f 92.200. Laagste Fa P. Gouwen te Krimpen aan de L»k f 72.900. GOES, 19 Oct. De afdeling Zee- land van de Bond van Administratief Personeel bij ’s Rijks belastingen hield onder leiding van haar voorzitter, de heer L. Pieterse, een ledenvergade ring in hotel Terminus te Goes, waar in o.a. het woord werd gevoerd door het hoofdbestuurslid, de heer van Aalst uit Utrecht. Verschillende leden uitten ernstige critiek op de bestaande promotiemoge lijkheden, welke uiterst gering werden genoemd. Uitvoerig werd van gedach ten gewisseld over de huidige salaris regeling, welke in het bijzonder voor het lager personeel onvoldoen de werd geacht. Een spoedige herzie ning achtte men dringend gewenst. Ook over de trage gang van zaken met betrekking tot de ziektekostenre geling voor het personeel van de be lastingdienst toonde men zich aller- me belasting-verordening aanbeveling verdient. Men bereikt hiermee, dat grondeigenaren, wier percelen in ver schillende gemeente zijn gelegen, voor alle eigendommen naar hetzelfde tarief worden belast. Tot invoering zal worden overgegaan op 1 januari a.s. VERTEGENWOORDIGERS. De gemeente Koudekerke heeft, uit gaande- van de kosten, die aan het wegschap moeten worden bijgedragen, recht op twee vertegenwoordigers in het College van Beheer van het Weg schap Walcheren. B. en W. bevelen voor de onderhavige vacatures aan de raadsleden J. Jasperse en K. van Spar- rentak. en wellicht nieuwsgierige ruim vijf meter lange en 1130 kilo wegende haai heeft een poging om de de Zondagsschool gebruiken omdat in middels ook een meisjes en jongensver- eniging was opgericht benevens een zangvereniging. Ook werd het gebouw gebruikt voor Chr. bewaarschool. Enkele jaren geleden kreeg de Zon dagsschool de beschikking over de L.O. School en daar kan men thans in rui me lokalen les geven aan de kinderen. De onderwijzers en onderwijzeressen behoren tot verschillende Kerkgenoot schappen maar de onderlinge verstand houding kan niet beter zijn. De heer D. Weststrate is 33 jaar voorzitter geweest maar toen hij de leeftijd van 80 jaar had bereikt stelde hij zijn mandaat ter beschikking. Nu is hij ere-voorzittet en heeft dit meer dan iemand anders ver diend. Het tegenwoordige Zondagsschoolbe- stuur ziet er als volgt uit: DsP. Kloos terman, voorzitter. J. W. de Vrieze, se cretaris en M. J. Straub, penningmees ter. DE DORSVLOER Hij behoorde tot de eerste leerlingen die in het prille begin zoals reeds bo ven vermeld op een dorsvloer bijeen kwamen. Deze dorsvloer werd spoedig verwisseld voor een huiskamer die de eigenaar van de boerderij spontaan ter beschikking stelde maar het het bleef een primitieve behuizing. Het „liep” echter met de Zondagsschool op Kloe tinge want het aantal leerlingen breid de steeds uit. Daarom moest ook worden uitgezien .naar een grotere vergaderplaats die een inwoner van de tegenwoordige Le- westraat beschikbaar stelde. Op fluweel kwam men zelfs te zitten toen wijlen de heer C. Beenhakker die de Zondagsschoolarbeid een warm hart toe droeg een huis te laten bouwen eveneens aan de tegenwoordige Lewe- straat gelegen naast de boerderij van de heer de Jonge. EEN GEBOUW Daar bleef men tot in 1890. Toen bleek ook deze ruimte te klein. Enkele ingezetenen van Kloetinge staken toen de hoofden bij elkaar en besloten een speciaal gebouw voor de Zondagsschool te laten verrijzen eveneens aan de te genwoordige Lewestraat. Dit' gebouw ging men toen niet meer alleen voor minst tevreden. In de Maandag gehouden spoed eisende raadsvergadering van de ge meente Tholen werd besloten op een gedeelte terrein in het zgn. Kaaibosje, thans in gebruik bij de algemene kleu terschool een loods te plaatsen, waarin een visverwerkende industrie tijdelijk zal worden ondergebracht. De bedoe ling is deze industrie over te brengen naar het industrieterrein, als dit in orde gebracht zal zijn. De heer Bal achtte een en ander voor de betreffen de school niet zo gewenst, doch gelet op het algemeen belang, kon hij zich met het voorstel verenigen. Hij achtte dan evenwel een huurverlaging voor de school noodzakelijk. De voorzitter zeide, dat dit ook in de bedoeling lag. Hierna besloot de raad f 20.000 te vo teren voor de bouw van deze loods, welke zal worden verhuurd aan de N.V. Maerl Internationale te Amster dam, een dochteronderneming van een Amerikaanse firma te New York, voor f 2600 per jaar. STATIONSSTRAAT. Reeds lange tijd is in studie de ver betering van de Stationsstraat, waar op een request van de bewoners, inge komen in Maart van dit jaar betrek king heeft. In overleg met de Centrale Dienst voor Bouw- en Woningtoezicht is naar een oplossing gestreefd, welke enerzijds aan de bestaande onhoud bare toestand een einde zou maken en anderzijds aan het gemeentelijk bud get geen al te zware eisen zou stellen. De voorzieningen welke moeten wor den getroffen, bestaan uit het leggen van een riolering en het maken van een behoorlijke wegverharding. De plannen, waarvan de kosten worden geraamd op f 13850 zijn opgemaakt en men hoopt binnenkort tot realisering over te gaan. B. en W. stellen daarom voor ten behoeve van deze verbetering een crediet van f 13.850 te voteren. De bijdrage van de betrokken eigenaren kunnen worden gesteld op 13 x f 250. Een bedrag van ongeveer f7000 zal betrekking hebben op de riolering; SLUIS, 19 Oct. In het stadje Sluis in West-Zeeuwsch-Vlaanderen worden vele goede zaken gedaan met de Belgen. Het gehele jaar door wordt aan de toerjstenstroom goed verdiend. Hiervan is het gevolg, dat de Belgische frank als betaalmiddel de Nederland se gulden verre overtreft. De Neder landse Bank heeft indertijd vergun ning gegeven aan winkeliers tot het aanemen van buitenlandse betaal middelen. Deze vergunning was ech ter gebonden aan een aantal voorschrif ten. Zo zijn de winkeliers verplicht de ontvangen buitenlandse betaalmidde len geregeld aan een bank ten verkoop aan te bieden en bovendien moeten zij zorgen voor een nauwkeurige boek houding. In Sluis kwam hiervan echter niet veel terecht. In de loop der jaren is de Belgische frank ter plaatse min of meer een officieus algemeen betaal middel geworden, zodat er niet veel en inderdaad een haai te zijn, met 6 November wordt door zij het dan een ongevaar- de winkeliersver. „Handels- bladeren lijke. Wel heeft hij enkele belangen” te ’s-H. Arends- grote tanden in de bek doch hij voedt zich uitsluitend met plankton die, zoals bij de walvis in een soort zeef van baleinen, verzameld wordt en dan ingeslikt. Meerdere haaien van dit soort komen voor aan de Engelse Noordkust doch nog nimmer heeft men zo’n dier zover stroomopwaarts ge vangen. Vanaf 23 October tot HAfBI B8OOEN.CN H Alg AS 11 N4 A t t 11 K t M I 8 Z V 8 N G E N E l E f O O N N o franken naar de bank werden bracht. Kleine zaken met geringe ont vangsten leverden dikwijls meer fran ken in dan de grotere. Door dit lang zamerhand gegroeide gewoonterecht ontstond een overweldigend aantal de viezenovertredingen, waar tot nu toe geen aandacht aan werd geschonken. VERRASSING Tot verrassing van de Sluise zaken lieden kwamen dezer dagen evenwel enkele ambtenaren van de douane-re- cherche een onderzoek instellen. Aan houding van verscheidene personen was het gevolg. De douane-recherche tracht nu enkele tientallen millioenen franken op te sporen. In Sluis en omgeving wacht men met grote spanning de verdere ontwikke ling af. Men vraagt zich evenwel af, waarom eerst thans in deze algemeen bekende gang van zaken wordt inge grepen. Westerschelde op te zwemmen met de dood moeten be kopen. Voor de haven van Walsoorden „strandde” deze reuze vis op een zandplaat waar hij met enkele wel gemikte schoten door de Rijkspolitie werd afgemaakt om tenslotte in het destructorbedrijf te Hansweert tot traan en eiwit te worden verwerkt. Vele inwoners van Wals oorden zagen de vis op de plaat spartelen. De haai pro beerde vergeefs het veilige, diepe water te bereiken. Maar de Rijkspolitie was er met een motorbootje vlug bij. Het dier lag in, een on diepe geul en zwiepte met de staart. Met vier schoten werd hij afgemaakt en met touwen aan de plaat ver ankerd tot het water hoog genoeg was gekomen om hem naar de kant te slepen. De Rijkspolitie belde de heer Westdjjk van het N.V. Destructorbedrijf Zeeland op, die er direct voor voel de’ het dier over te nemen. En zo werd de reuze vis naar Hansweert gesleept. De heer Westdjjk had in middels het Natuurhisto risch Museum te Leiden van de vangst verwittigd. Kan het geen dolfijn zijn? vroeg de bomen hun verliezen en de met steeds meer wordt opgepopkt, In de raadsvergadering van Heinkens- zand werd de begroting 1955 als volgt vastgesteld: gewone dienst, inkomsten en uitgaven f 286.968,65; kapitaaldienst inkomsten f 625.404,79 en uitgaven f 673.474,62. Eveneens werd vastgesteld dë begro ting 1955 van het Burgerlijk Armbestuur. De subsidie, die van gemeentewege zal worden verstrekt zal f 2000— bedragen. Het presentiegeld der raadsleden werd gebracht op f 5.voor een avondverga dering en f 7.50 voor een middagverga dering. Besloten werd een electrisëhe ge luidsinstallatie aan te schaffen. Nog niet werd overgegaan te besluiten verlichting te doen aanbrengen op het uurwerk, in verband met de daaraan verbonden kos ten. Onbewoonbaar werden verklaard de woningen C 59, C 69, C 63 en een wo ning in de Lange Viele. De zes nieuwe huizen, die in de Ciiterstraat zullen wor den gebouwd, zullen aan huur f 8.50 per week kosten. Voor de ambtenaar van de vleeskeu ringsdienst zal een nieuwe auto worden aangeschaft. Met ingang van 1 December a.s. zal eer. vol ontslag worden verleend aan de ge- meente-werkman M. H. Slabbekoorn. Tjjdens de rondvraag vroeg de heer H. Vermue de aandacht van B. en W. voor de gevaarlijke'bocht op het eind van de Noordlandseweg, omdat daar het uitzicht wordt belemmerd. Dit zal worden beke ken. k«< hels energie de huisvr luwen met opge-1 stioopte mouwen de schoon maakwoede vieren en de wegen met bietenslik be spat worden, komt daar uit dat goede St. Annaland ’n waarlijk bijzonder nieuwtje. Daar vonden de bietenrooi ers J. A. Geluk en Johs. Voshol onder aan een dijk een bloeiend madeliefje. „Vroege winters duren niet lang”, zegt men wel eens, maar hoe staat het nu met zo’n vroege (of erg late) lentebode? KLOETINGE, 19 October. De drie broeders uit Kloetinge behorende tot de Vrij Evangelische Gemeente te Goes die in 1874 in Kloetinge de eerste Zondagsschool stichtten bezaten ongetwijfeld moed en ondernemingsgeest. Het waren de heren wijlen C. Beenhakker Azn, Jac. Nieuwenhuize Mzn en Jac. van Noppen Azn die in October van genoemd jaar op een dorsvloer van een boerderij met zeven leerlingen onder hun gehoor de vaak moeilijke maar ook dankbare taak begonnen de kinderen onderricht te geven in Christelijke beginselen. J DT Zondagsschool herdenkt dit 80 jarig bestaan op Zondag 24 Oct. «nhnM f'6 Ker? de middagdienst. Twee oud-leerlingen van de De Kloetingse Zondagsschool telt nu over de 200 leerlingen die onderwezen worden door een vijftiental onderwij zers en onderwijzeressen. Het is dus een bloeiende school maar voordat het zover was zijn vele moeilijkheden overwonnen moeteh worden. De heer D. Weststrate die vanaf zijn 21e jaar onderwijzer is aan deze school en thans op zijn 85e jaar nog niet van Pl.an i_s er mee op te houden kan op zijn eigen simpele en eenvoudige ma nier veel vertellen over de levensloop van de Zondagsschool. Weststrate die voor zijn 60 dienst jaren de Koninklijke onderscheiding in het goud draagt en al hard op weg is zijn 65 dienstjaren vol te maken is en blijft nog steeds een grote en ge ziene figuur in het Zondagsschool- werk. men daar, doch het bleek stemmen. Een tweede stemming bracht de heer Luteyn 41 stemmen. Hij meende echter aeze benoeming niet te kunnen aannemen en adviseerde de vergaaermg ae neer Vermaire te kie zen. iNa enxeie aiscussies volgde een nieuwe stemming met 42 stemmen voor ae heer vermaire, 2U bianco, 2 voor ae heer Meuienberg en 1 voor de heer Luteyn. De neer vermaire richtte zich daar na tot ae vergaaermg. Twee geaachten naaaen hem aoor het hooia gespeeld, zo zei mj. Een aaarvan was ae oenoe- ming met aan te nemen, ivu eenter de meeraerneia zien zo nad ungesproKen wiiae mj voor net vertrouwen aanxen. „Er is wel eens gezegd", aiaus spr. „wat neb je aan zo n oud Pestuur Maar nij was blij dat het er nog is. Want aat bestuur neeit destijds grote dingen geaaan. zoais de sticmmg van de avondschool. kerke een winkelweek ge organiseerd. Een week vol attracties wordt het. Zo zul len onder meer muziek gezelschappen uit de om trek in de Dorpsstraat vijf concerten geven en natuur lijk wordt alles prachtig vellicht en zullen er ver scheidene wedstrijden op het programma staan. De deelnemende zaken zullen tot 9 uur geopend zijn. Geref. Kerken Tweetal te ’s Gravenhage-Loosduinen (Vac. H. J. Wierda) W. v. d. Linden te Rotterdam-Kralingen en G. W. Rijksen te Rotterdam-Z. Tweetal te Zeist, J. H. de Boer, le- gerpredikant te Nijverdal en W. van Boeijen te Eindhoven. Beroepen te Westerlee C. v. d. Gies sen, cand. te Hilligersberg; te Over- Katwijk aan Zee. Aangenomen naar Loenen aan de Vecht H. J. Eggink, cand. te Zeist. Geref. Kerken (art. 31) Aan de Theologische Hogeschool te Kampen slaagden voor het prop, exa men de heren S. Cnossen te Kampen en G. van Keulen te Heerde. Chr. Geref. Kerken Beroepen te Gouda A. Gruppen te Biezelinge. Bedankt voor Nieuwe Pekela H. W. Eerland te Lisse. Ev. Luth. Kerk Beroepen te Utrecht H. L. G. Ouwer- kerk te Tiel. Bapt. Gemeenten Beroepen te Harlingen J. Bosma te Leeuwarden. Vrij Evang. Gemeenten Aangenomen naar Apeldoorn J. Lis- senberg te Bussum.

Zeeuwsch Dagblad | 1954 | | pagina 2