C-vanöAdqJ Suez-kanaal-geschil de wereld uit ACCOORD TUSSEN ENGELAND EN EGYPTE GETEKEND het Midden-Oosten moet van wordt 1 cent duurder van Onderwijzers krijgen helft aktestudie-kosten terug ADENAUER EN MENDÈS ZIJN HET EENS OVER HET SAARPROBLEEM Volksbrood Verdediging door het Westen opnieuw worden opgebouwd Mg Feest in Cairo was Drie conferenties over de Europese toekomst van Engelse stakings- epidemie woedt voort Overstromingen Engeland De boer werkt rustig voort Romp „Comet I niet sterk genoeg Oplossing van het tekort voor 1956 nog niet gevonden i - Gisteren tienvoud van gironummer Oorzaak van de rampen Goed begin van historische week Minister Cals verdedigt zich fel in is In enkele regels melden wij nog f Door stijging van lonen WOENSDAG 20 OCTOBER 1954 Traditioneel’’ gerucht op Zondag moet toegestaan worden PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND DE BILT ZEGT: Iets kouder Nehroe in Peking met gejuich begroet Arrestatie in de V.S. Petersen verstrekte militaire geheimen Nederlandse autoriteiten zagen er geen kwaad in Ulo-akte wordt gehonoreerd f 10e JAARGANG No. 2916 vernin Directeur: JACQ DE SMIT Abonnementsprijs ƒ0.47 per week, 2.p. maand, 5.85 p. kwartaal. Losse nummers 13 cent. Advertentieprijs 22 cent per m.m. Rubriek Kabouters 10 ct. per woord goed, terwijl zij ook vrij snel op hun maximum komen. Wel is er een regeling in voorberei ding om aan onderwijzers die voor een akte studeren de helft van de studie kosten te vergoeden .Onderwijzers, die een Ulo-akte behalen zullen een bonus uitgekeerd krijgen. en elders, In de tweede plaats moeten nieuwe plannen in samenwerking met andere Westelijke mogendheden voor de ver dediging van het Midden-Oosten wor den opgesteld. Een onderdeel van deze plannen is, dat de militaire vliegtuigen elders in het Midden-Oosten zullen worden gestationeerd. DAT het tweejarig doch tertje van de heer L. Stols geven werd door een speel- goeddeskundige. Een en an der werd aangeboden door een drietal Goese zaken. Deze conferentie tussen Mendès- France en Adenauer luidde verschil lende conferenties in, die van histo rische betekenis zullen zijn. Vandaag immers zal een conferentie worden gehouden tussen Frankrijk, Engeland en Duitsland over het herstel van de Duitse souvereiniteit. toen de zoldertrap 1 's-GRAVENHAGE, 19 Oct. Het bedrag, dat vandaag is binnengekomen op de postre kening van het comité vluch telingenhulp 1954, is juist het tienvoud van het gironummer: op giro 5100 kwam 51.000 gul den binnen. De stand is thans: 283.000 gul den. IN LONDEN Het Engelse Lagerhuis heeft giste ren de internationale toestand bespro- van Luther”. Een levendige bespreking volgde. CAIRO, 19 October. Vanavond hebben Engeland en Egypte in Cairo een accoord getekend, dat het einde betekent van het geschil tussen deze landen over het Suezkanaal. De overeenkomst voorziet in de terugtrekking van de 80.000 man Britse troepen binnen 20 maanden uit de Kanaalzone. De Britse minister van Staat Anthony Nutting en de Egyptische minister-presi dent Nasser hebben een gemeenschappelijk communiqué uitgegeven, waarin wordt verklaard dat de Brits-Egyptische betrekkingen op een nieuwe basis van samenwerking zullen worden gevestigd. De wens wordt tenslotte uit gesproken, dat een nieuwe geest van samenwerking en vriendschap tussen de volken zal ontstaan. Hull, die lid zijn van de Vakbond van Stuwadoors vanavond het werk neer gelegd. Gisteren zijn 1500 mijnwerkers van een kolenmijn te Doncaster in sta king gegaan. Deze arbeiders hebben contact gezocht met de arbeiders in andere mijnen. De havenarbeiders in Southampton en Manchester moeten hun houding nog bepalen. Het licht punt Was dat 7000 Londense busman nen weer aan het werk zijn gegaan. 13.000 man blijft echter nog in staking. Het vrachtvervoer tussen Schiphol en Londen is tengevolge van de sta kingen met 25 pet toegenomen. Er wordt een luchtbrug onderhouden o.m. een Dakota en twee Bristol Freighter vrachtvliegtuigen. De vandaag ondertekende overeen komst is het resultaat van in Augustus 1953 door generaal Sir Brian Robert son, destijds opperbevelhebber der Britse strijdkrachten in het Midden- Oosten, en Robert Hankey ,toendertijd Brits zaakgelastigde te Cairo, aange vangen onderhandelingen met verte genwoordigers der Egyptische regering. Twee punten hebben tot Juli j.l. het bereiken van overeenstemming belet, namelijk de eis der Britten, dat vier duizend Britse legertechnici achter zouden blijven voor het on derhoud der bases en het Britse voorstel, dat de bases in het zónege- bied weer ter beschikking van Groot- Brittannië en andere Westerse mo gendheden zouden worden gesteld in geval van een aanval op Turkije, Perzië, of een der Arabische staten. Egypte stond er op, dat de technici burgers zouden zijn, en het maakte be zwaar tegen het weer ter beschikking stellen van de bases bij een aanval op Turkije. Tenslotte werd een compromis be reikt, dat voorziet in het onderhoud der bases in de Suez-kanaalzóne door burgers, terwijl Egypte zijn bezwaren tegen wederom beschikbaarstelling in geval van een aanval op Turkije liet varen. Op basis hiervan werd 27 Juli 1954 te Cairo een overeenkomst gete kend, waarbij de minister van oorlog Anthony Head voor Groot-Brittarmië en premier luitenant-kolonel Nasser voor Egypte tekende. In de slotfase der onderhandelingen deden zich nog moeilijkheden voor be treffende het onderbrengen der Britse technici, die voor het onderhoud der bases zullen zorgen. CONSEQUENTIES LONDEN, 19 Oct. De stakingen in Engeland breiden zich als een epidemie uit. Behalve de reeds overal heersende DEN HAAG, 19 October De mi nister stelt de Tweede Kamer voor het verbod in de Zondagswet van het ver wekken van gerucht zonder strikte noodzaak op een afstand van 200 me ter op Zondagmorgen en het verbod van het houden van optochten en bij eenkomsten in de open lucht niet van toepassing te verklaren op in het volksleven gewortelde tradities. Ge bleken is dat in het verleden bij het toepassen van de nieuwe Zondagswet moeilijkheden zijn ontstaan. Verschil lende tradities als het dauwtrappen, het zingen en spelen van Kerstliede ren in de Kerstnacht, Palmpasen op tochten met muziek, het met muziek ter kerke begeleiden van priesters, die hun eerste heilige mis opdragen, van gouden bruidsparen enz. bleken te botsen met de nieuwe Zondagswet zo dat een aanvulling noodzakelijk is, al dus de minister. ZEEUWSCH DAGBLAD Hoofdredacteur: J. D. TROOSTHEIDE „Ik kan niet meer bieden”, zo zei de bewindsman, die toegaf dat het de Re geringen sinds 1946 niet aan waarschu wingen heeft ontbroken. Zij hebben wel vooruitgezien maar er waren bij komende omstandigheden waarmee men geen rekening heeft kunnen hou den. De noodtoestand is langzaam ge groeid. De anti-climax kwam bij de replie ken. Kon men moeilijk enthousiast zjjn voor de redevoering van de minister, waaruit wisselvalligheid van beleid bleek, de Senatoren dachten er anders over. Alle critiek scheen vergeten en de minister werd plotseling geprezen als te zijn een bewindsman, waarin men kan vertrouwen. DEN HAAG, 20 October, Met ingang van vandaag wordt het volksbrood met één cent per 800 gram verhoogd. Dit advies beeft de directeur-generaal van de voedsel voorziening de Nederlandse Bakke- rijstichting gegeven. Met ingang van vandaag zullen de maximumprijzen voor het volksbrood vervallen, zo deelt het ministerie van Landbouw, Visserij en Voedselvoork ziening mee. Door de afschaffing van de maximumprijzen worden de bak kers in de gelegenheid gesteld, de tot gisteren geldende prijzen voor het volksbrood te verhogen. Een verhoging van een cent per 800 gram wordt redelijk geacht, op grond van de stijgingen van lonen en andere kosten in de bakkerij. Opheffing van de bestaande mini- mumprijzen voor volksbrood is in De consequenties van het onderteke- voorbereiding. DE BILT, 19 Oct. Wisselende be wolking met enkele verspreid optre dende buien. Matige tot krachtige Westelijke wind. Iets kouder. Uitgave: iichting „Zeeuwsch Dagblad” Hoofdkantoor: Goes, L. Vorststr. 90, Tel. 2438. Giro 274289. Kantoren: Vlissingen: Nieuwstr. 68. Telef. 326; Middelburg: Korte Noordstr. 35. Tel. administratie 2009, Tel. redactie 2347; Ter- neuzen: Dijkstraat 26-28. Exploitatie: Oosterbaan Le Cointre N.V., Goes ken. Op een gestelde vraag deelde Churchill mee, dat hij nog steeds het voornemen heeft om op een geschikt ogenblik besprekingen op hoog niveau met Malenkof te beginnen. Alleen wil» de hij niet de plannen van de ontwa» pening, die thans door de Ver. Naties worden besproken, doorkruisen. In Cairo heerst een uitgelaten feest stemming. De kranten hadden met gro te letters de ondertekening van het verdrag aangekondigd en nog voor de ondertekening werden overal vlaggen uitgehangen en versieringen aange bracht. Toen het donker werd, brandde een feestverlichting. Reeds een uur voor de overeenkomst werd getekend zagen de hoofdstraten in Cairo zwart van de mensen, die juichten en zongen en die spandoeken en fakkels met zich mee voerden. Vele Britten in Cairo werden uit genodigd voor feestjes bij Egyptena- ren, die de nieuwe Brits-Egyptische vriendschap wilden bezegelen. Medewerkers: J. A. van Bennekom, Middelburg; Ds W. C. van Burgeler, Kruiningen; A. I. Catsman, Aardenburg; Ds D. J. van Dijk, St. Annaland; Ds A. Gruppen, Biezelinge; J. S. Hoek, Middelburg; J. Hommes, Nieuwdorp; J. Huijssen, Terneuzen; Ds J. Karelse, Goes; J. Laport, Goes; J. Moll, Vlissingen; K. C. van Spronsen, Goes; R. Zuidema, Goes. PARUS, 20 October. Na besprekingen, die zes uur duurden, hebben de premier van Frankrijk, Mendès-France en de Bondskanselier van West- Duitsland, Adenauer gisteren in beginsel overeenstemming bereikt over een oplossing van het Saarprobleem. Het begin van deze bespreking, die in het kasteel la Celle te St Cloud werd gehouden, was reeds veelbelovend. Mendès- France was het eens met Adenauer dat elke regeling van de Saarkwestie de beide landen slechts zal kunnen binden tot Duitsland verenigd zal zijn. Adenauer heeft op zijn beurt erkend, dat Frankrijk gedurende lange tijd de industriële productie van het Saargebied nodig heeft. De staatslieden waren het dan ook spoedig eens over de te treffen economische maatregelen. De verdere onderhandelingen zullen de volgende week worden voortgezet. ’s Gravendeel, 19 Oct. In ’s Gra vendeel is vanmiddag door burgemees ter C. van Heesen een gevelsteen ont huld, die herinnert aan de watersnood, die 38 inwoners van dat dorp het leven kostte. De gevelsteen is aangebracht in het huis van dr van der Bijl, in wiens huis op die eerste Februari en de vol gende dagen zoveel troost en hulp is geboden. LONDEN, 19 Oct. Na de hevige regenval van de laatste dagen zijn in het Noorden van Engeland twee ste den en dorpen door overstromingen geisoleerd. Honderden personen zijn dakloos geworden. Weg-, spoor- en te lefoonverbindingen zijn verbroken. Met roeiboten zijn de bewoners van laaggelegen wijken van Glascow uit hun in het water staande huizen ge haald. Ook in Noord Ierland moesten mensen geëvacueerd worden. Op vele plaatsen houdt de regen nog aan. Morgen volgt dan een conferentie van negen landen (zeven leden van de Nieuwe Westeuropese Unie met de Verenigde Staten en Canada), waarop een definitieve beslissing wordt genomen. Vrijdag wordt tenslotte in Parijs de conferentie van veertien, nl. de Noordatlantische Raad, gehouden, welke conferentie o.a. de toelating van West-Duitsland tot de NAVO moet goedkeuren. Vier belangrijke dagen zijn in Parijs begonnen. Alle moeilijkheden zijn bij lange na nog niet overwonnen hoewel het obsta kel Saarland opgeruimd is. De Ameri kaanse minister van Buitenlandse Za ken was nog al pessimistisch gestemd toen hij uit Washington vertrok. Fos ter Dulles zei, dat nog vele problemen moeten worden opgelost alvorens W.- ^a^ngen hebben de havenarbeiders m Duitsland een bewapend lid van het Westelijke Bondgenootschap kan wor den. Door de zware regenval staan vele bouwgronden in verschillende delen van ons land onder water, waardoor de oogst veel nadeel onder vindt. Maar de boer werkt en ploegt en maait rustig voort, zoals deze landbouwer in N.O. Overijssel, die nog tracht te maaien op zijn onder gelopen land. DAT vele belangstellen den gisteravond in de „Prins van Oranje” te Goes een lezing en demonstratie hebben bijgewoond, die ge nen van de overeenkomst zijn voor En geland verstrekkend. Het ziet zich voor twee veelomvattende taken gesteld, waarvoor zij in Juni 1956 een oplossing moeten hebben gevonden. In de eerste plaats moeten de Britten ongeveer 80.000 man troepen en een half mil- lioen ton uitrusting verplaatsen naar de nieuwe bases in Cyprus, Engeland TOKIO, 19 Oct. Premier Nehroe van India is het grootste welkom be reid, dat ooit een buitenlandse bezoe ker aan communistisch China ten deel gevallen. Langs de weg van het vliegveld naar Peking stonden bijna n millioen mensen opgesteld, die -m toejuichten. Volgens radio-Peking heeft Nehroe ter gelegenheid van dit bezoek gezegd, dat de loop van de gebeurtenissen in de wereld afhangen van het optreden van China en India. Nehroe vroeg t-nina te strijden voor de vrede in de wereld. Hij hoopte dat zijn bezoek zou Mjdragen tot vergroting van de geest- rift voor deze nobele zaak. omstreeks twaalf uur zal Prins Bernhard met zijn vliegtuig op het vliegveld van Soesterberg terugkeren na zijn bezoek aan Zuid-Afrika en andere delen van Afrika. DAT gisteravond te Mid delburg door het Verbond van Alg. Instellingen voor Kinderbescherming in de „Vergenoeging” de kleuren film „De Broze Riet” werd vertoond. Deze vertoning vond plaats om meerdere bekendheid te geven aan ’t werk van het verbond, dat op 30 October a.s. een col lecte hoopt te houden. WASHINGTON, 19 Oct. De Ne derlander J. S. Petersen is in de Ver. Staten gearresteerd verdacht van het verstrekken van geheime gegevens aan een vreemde mogendheid (Nederland). De heer Petersen werkte op een uiterst geheime afdeling van de Amerikaanse geheime dienst. Het commentaar van Nederlandse autoriteiten op dit bericht is, dat zij het als vanzelfsprekend aannamen, dat de chefs van de heer Petersen op de hoogte waren van de voortzetting van de uitwisseling van de gegevens tussen Nederland en de Verenigde Staten, welke uitwisseling reeds dateerde uit de vorige oorlog en dat de chefs daar aan hun goedkeuring hechtten. DAT gistermiddag de fruitkwekersknecht P. Saa- man te Kapelle bij het fruit plukken uit een boom is ge vallen. Dokter Risseeuw, die de eerste hulp verleen de, constateerde een lichte hersenschudding. DAT gisteravond in de ledenvergadering van de Vereniging voor Instrumen tale Muziek te Middelburg als opvolger van wijlen de heer Joh. H. Caro, tot direc teur is benoemd de heer H. Stam, de nieuwe directeur van de Zeeuwse muziek school. te St. Annaland, toen ze langs de zoldertrap naar boven wilde klimmen, zoda nig is komen te vallen, dat ze een hersenschudding op liep. LONDEN, 19 October. De ramp met het passagiersstraalvliegtuig de „Cornet” bjj Elba moet te wijten zijn geweest aan vermoeidheid van het me taal van de romp van het toestel. Door het optreden van deze metaalvermoeid- heid heeft de drukcabine het begeven. De passagiers en de bemanning in deze drukcabine zijn, zo hebben thans de proeven uitgemaakt, binnen een derde seconde, nadat de breuk optrad, door de ten opzichte van de buitenlucht in de cabine heersende grotere druk naar buiten geblazen. Aldus is vandaag mee gedeeld tijdens het openbaar onder zoek naar de oorzaken an de onge lukken met de straalpassagiersvlieg- tuigen, dat vandaag in Londen is be gonnen. Het is thans nu wel zeker, dat er noodzakelijke structurele veranderin gen worden aangebracht in bestaande „Cornet I”, die in gebruik zijn bij ver schillende luchtvaartmaatschappij en. Het is zelfs niet onwaarschijnlijk dat de bestaande „Cornet I” toestellen niet meer in de lucht zullen komen. Het ge wicht dat de voorgestelde verbeterin gen zouden voegen bij het gewicht van het vliegtuig in zijn huidige vorm zou een dusdanige toeneming van het to taal gewicht vormen, dat het nuttig rendement aanzienlijk geringer zou zijn dan thans. (Van onze parlementaire redacteur) DEN HAAG, 19 October. Met kracht heeft minister Cals zich gister middag in de Eerste Kamer verzet tegen de critiek, die op zijn beleid is uitgeoefend. Hij deed dit met een zekere felheid. Te gemakkelijk is critiek geleverd, zonder dat men maatregelen aangeeft, die direct uitvoerbaar zijn, zo zei hij. Misschien had hij daarin enigszins gelijk, maar dat neemt niet weg, dat het vertrouwen in zijn beleid door deze redevoering stellig niet aanmerke lijk is versterkt. Half onderwijzend Nederland heeft hij op stelten gezet met zijn gedachte om kleuterleidsters, die aan bepaalde voorwaarden voldoen, over te hevelen naar het lager onderwijs. Maar nu moest hij erkennen, dat deze maatregel slechts kan gelden voor 250 leidsters, een aantal dat lang niet voldoende is om het onderwijzerstekort in 1956 op te vullen. Later deelde hij zelfs mee, dat hij zou overwegen, of dit plan zelfs uitgevoerd zal worden. Aanvankelijk verzette hij zich er te gen om een spoedopleiding tot onder wijzer te maken voor hen, die in het bezit zijn van het einddiploma H.B.S., Gymnasium en Middelbare Meisjes school. Nu nam hij deze gedachte over, met deze restrictie, dat de spoedoplei ding maar één jaar zal duren, ingaande September 1955. Deze opleiding geldt alleen voor bezitters van deze diplo ma’s van ongeveer 20 a 21 jaar. Verder overweegt de minister om ook gehuwde onderwijzeressen aan te trekken. Zij, die boven de 45 jaar zijn kunnen zonder wetswijziging aange steld worden. Op deze wijze hoopt de bewindsman echter aan de 3500 onder wijzers te komen, die in 1956 nodig zijn. Met minister Staf zal niet veel meer te bereiken zijn. Niet minder dan 702 vrijstellingen van militaire dienst zijn verleend, terwijl 35 aanvragen nog niet zijn ingewilligd, al is er wel uit stel gegeven. Momenteel is er geen onderwijzers tekort. Op 16 September j.l. waren 279 plaatsen niet bezet. Dat wil zeggen, dat van de anderhalf millioen kinderen er 5500 op dat moment geen vaste on derwijzer hadden. Dat kan men geen tekort noemen. GEEN SALARISVERBETERING Hoe het tekort in 1956 op te vangen? In ieder geval niet door salaris-verbe- tering. De aanvangssalarissen van de onderwijzers zijn naar verhouding DAT de N.C.V.B., afd. Krabbendijke gisteravond de maandelijkse vergade ring heeft gehouden onder leiding van mevr, de Pag- ter. Als spreker trad op ds J. van Leeuwen, Ned. Herv. predikant aldaar met als onderwerp: „Uit het leven f

Zeeuwsch Dagblad | 1954 | | pagina 1