Voorzittersappèl te Goes. BABY-VOEDING Friesche Vlag groene Fis m» a ZWITSARUB De A.R.-partij moet de sociale paragraaf meer naar voren brengen rf Z ik 3^ u9 klaar! Bill Ze houdt van beide soepen evenveel! r te r/48- W Negen gewonden bij autobotsing ftti 3^ Relletjes in Jordanië eisen 23 doden van fXlESCHEVLAG „Hendrik van Boeyen-Oord in aanbouw. Jaarplan is op elke vereniging noodzakelijk. Ti Overwinning van de klassenstrijd is door werking van het christelijke sociale beginsel en... pagina 4 ZEEUWSCH DAGBLAD Dinsdag 19 October 1954 .w.v.3 0 O De leiding op de J. V, O Royco groentesoep V., 400 cc. f 0.48 een Zwitsal preparaat Zelfgemaakt groentesoep T' ■■fc blijven Royco groentesoep .w.w.v t.w.w.w y.w.w.v t.-xï-xv £0 400 cc. f 0.40 200 cc. f 0.23 Verkouden kinderen? Twee kinderen gedood. Ernstig ongeval in Ambonezenkamp de R°ïc° -t soep „aak M. Ruppert voor de Arjos la, her.^ ioal in 5 v0°r lai i»aakt' <^kk» volkom^ b- Mijn dochter, die fijnproefster, eet Royco groentesoep met evenveel smaak ais m’n zelfgemaakte. Wonderlijk toch, dat je in 10 minuten zo’n heerlijke soep maakt. Want heerlijk is ze, Royco: met het zuivere aroma van zomerse, malse groenten. Ik kan ze zelf niet lekkerder maken. tój t 55^^ Ingezonden Mededeling (Adv.) L o’ zakje L *AR*EMELK METRIJSTEB1*3*! Karnrtwlli soorten GOES, 16 Oct. Voorzitters van Gereformeerde J.V.’s uit alle delen van Zeeland waren vandaag in de lokalen der Geref. kerk aan de Westwal bijeen op het reeds tot een goede traditie geworden voorzitters-appèl, waar zij door inleiding en onder linge gedachtenwisseling nieuwe ideeën opdeden voor hun wekelijkse werk op de verenigingen, waaraan zij leiding hebben te geven. Talrijke vragen, die op dit leiding geven betrekking hebben, kwamen aan de orde en vele suggesties werden aan de hand gedaan om het peil der J.V.’s op te voeren. HET JAARPLAN. De heer Balkenende constateerde, dat er helaas op vele J.V.’s chaotische toe standen heersen wat betreft de wijze van werken en het ontbreken van planning. Slordigheid viert vaak hoogtij. Wanneer we geen systeem in ons werk brengen, dan gaat het naar de kelder, zo zei de inleider. Daarna besprak hij de kortgele den door het Bondsbestuur gepubliceerde jaarplannen,, die zeer waardevolle hulp middelen zijn bij het opstellen van het programma der J.V.’s. ÉSf- 1 ti/A'W URG 6B.25O.16Q,>4 VITAMINE ®88r Er is geen sprake van opdringen door het Bondsbestuur: de twee jaarplannen zjjn concrete richtlijnen en voor wijziging vatbaar. Zij dienen te worden aangepast aan de mogelijkheden en de behoeften der J.V.’s. COLIJN, LIEFTINCK, ZIJLSTRA. Op deze conferentie, die ieder jaar gehouden wordt, was het landelijke Ar- joskader bijeen. Elke aanwezige heeft de plicht gedurende dit vergaderseizoen een aantal clubs te bezoeken, zodat vijfduizend A.R. jongren dit jaar met het christelijk sociale vraagstuk gecon- <ronteerd zullen worden. Het was daar om niet te verwonderen, dat tal van practische vragen werden aangesneden. Eén daarvan was de politiek van Colijn. Unaniem verdedigden de vier referenten deze grote A.R. staatsman, al verheel- Ho mnn niol Hat hl’ fonton 'ziin crpnuuikt In de praktijk is de noodzakelijkheid van deze „hulpbrigades” overtuigend ge bleken en geen enkele vereniging kan het verantwoorden door conservatisme of misplaatste tegenzin de zaak op de oude voet voort te zetten. Deze laatste was van mening, dat de A.R. partij in haar program van actie de sociale paragraaf meer naar voren moet brengen. Hoewel men de sociale politiek niet mag overspan nen, moet men toch wel beseffen, dat de strijd der geesten op dit ogenblik op sociaal terrein wordt gestreden. Acht punten zullen daarbij in het bij zonder naar voren moeten komen: de werkgelegenheid, de woningbouw, de ouderdomsvoorziening, de „vergeten” groepen, de P.B.O., de herziening van de rechtsvorm van de onderneming, de Zondagsrust en de bezitsvorming. Wat de rechtsvorm van de onderne ming betreft, deelde de heer Ruppert mede, dat het Prot. Chr. Werkgevers verbond en het C.N.V. momenteel bezig zjjn om tot een algemene opvatting over dit punt te komen. Als deze twee maatschappelijke organisaties daar in slagen, dan moet dat in de A.R. partij ook kunnen. Met kracht verzette de C.N.V.-woor- zitter zich tegen het begrip „links” en „rechts” in de A.R. partij. Dit onder scheid bestaat in deze partij niet. De gehele A.R. partij is rechts, omdat zij uitgaat van Gods openbaring. De par tij, die dat niet doet Is links. In welke partij bestaat er zulke eensgezindheid in opvatting tussen de werkgevers en de werknemers? Natuurlijk is er wel eens verschil van mening, maar dit ver schil heeft slechts betrekking op de vraag of men de boemel- of de snel trein zal nemen. Het station van ver trek het uitgangspunt Is echter hetzelfde. P.B.O. Dat de heer Van Eysden voorname lijk de middenstandsvraagstukken te be handelen kreeg laat zich verstaan. De P.B.O. noemde hij voor de middenstand de oplossing, omdat dan door verorde ningen tal van onchristelijke elementen In de concurrentiestrijd kunnen worden geweerd. Hij verzette zich tegen een melksanering, waarbij de consument slechts de keus krijgt uit twee slijters. Op voortreffelijke wijze zette hij de taak van de Overheid op middenstans- terrein uiteen. t Tal van onderwerpen werden nog op deze conferentie behandeld. We denken aan de loonvorming, de ouderdomsvoor ziening, woningbouw, de pacht- en koopprijzen en de medezeggenschap. Met grote instemming werd dat gedeel te van de heer Borst aangehoord, waar in hij zeide, dat het christelijk sociale denken (geen strjjd, maar samenwer king) door anderen is overgenomen. Zo is de overwinning van de klassestrijd de doorwerking van het christelijk soci ale beginsel. ACTIE. Een uitgebreide rondvraag besloot dit geslaagde voorzittersappèl. Voorzitter De Smit bracht nog eens duidelijk onder de aandacht de noodzaak der grote actie, die gevoerd wordt om ’t financiële tekort van de Bond weg te werken, een actie, waarbij van elke J.V.-er vóór December a.s. één gulden wordt gevraagd. a c- W.V.7.5 aaaaaaaaa De leiding van dit voorzittersappèl be rustte bij de voorzitter der afd. Zeeland van de Geref. Jongelingsbond, de heer Jacq. de Smit, en twee inleiders hebben over enkele belangrijke zaken hun me ning gegeven. Des morgens sprak de heer D. Rouw over de leiding op de J.V. en des middags behandelde de heer J. Bal kenende de noodzaak en de samenstelling van een jaarplan voor de verenigingen. De heer Rouw ging eerst na hoe vaak er in de Bijbel gesproken wordt van leiding en zei, dat men Gods werk in Oud- en Nieuw Testament en later met de Kerk zeker mag zien onder het aspect van lei ding geven. Wanneer in een J.V. een jon gen tot lid van het bestuur wordt geko zen, dan moet hij het zó zien, dat God dit leidt en dan moeten er wel zeer drin gende redenen zijn om te bedanken. Lei ding geven is niet heersen, maar zich stel len in dienst van de Here. Nader ingaand op de leiding en de taak van de voorzit ter zei de heer Rouw, dat van groot be lang is diens levenshouding en dat zijn optreden voor een groot deel het aanzien der J.V. bepaalt. Een voorzitter moet hartelijk meeleven, van de organisatie op de hoogte zjjn. Voor alles is zjjn taak een dienende. Leiding geven aan de bespreking is wel het voor naamste. Om dat te kunnen is dagelijks voorstudie noodzakelijk. Ten aanzien van de leden zal zjjn voorbeeld op dit punt beter werken dan een „strafpredikatie”. Tenslotte gaf de inleider nog enkele tips voor de vergadertechniek: discussie groepen, opdrachten, enz. I GRONINGEN, 18 Oct. Negen per sonen zijn gewond bij een botsing tus sen twee auto’s die gisteravond ge schiedde op de rijksweg tussen Nlezijl en Noordhorn, belde gem. Zuidhorn (Gr.). Uit de richting Leeuwarden kwam een personenauto, bestuurd door ir Van H. uit Hoogezand-Sappemeer, uit de richting Groningen een personen auto met aan het stuur de heer H. uit Groningen. De wagens zijn tegen el kaar gereden op de plaats waar een weghelft onbruikbaar was wegens her stelwerkzaamheden. De heren L„ H. en V. die zich in de uit Groningen komen de auto bevonden, werden evenals de bestuurder ernstig gewond. In de auto, die door ir Van H. werd bestuurd, zaten zijn echtgenote en drie kinderen. Zij werden allemaal eveneens ernstig gewond. Zes ziekenauto’s heb ben de gewonden naar het Academisch Ziekenhuis te Groningen vervoerd. Za terdagavond is ongeveer op dezelfde plaats een botsing voorgekomen tussen drie auto’s, die daar slipten. De inzit tenden kwamen er hier gelukkig alleen met een paar lichte blessures af. 4>* lolle ini'll. soorten Genezende warmte door wrijven met Veel belangrijker is, dat het Neder landse volk bereid was offers te bren gen. De maatschappelijke organisaties zijn daarbij voorgegaan. De Nederland se ondernemers hebben de afgelopen jaren de uitgaven en investeringen door de hoge belastingpolitiek moeten be perken. De hoge begrotingsoverschotten bewijzen echter, dat dit niet geheel noodzakelijk was. Het is de vraag of er in het beleid van Lieftinck wel een goede combina tie werd gevonden tussen de fiscale- en ?tie werkgelegenheldspolitiek, want door het beperken van de investeringen Is het machtinepark in verschillende be drijfstakken zeer verouderd. Ook al zou een A.R. minister van Financiën ongeveer hetzelfde beleid ge- de men niet dat er fouten zijn gemaakt. Colijn leefde in een tijd, waarin men dacht dat een tekort op de Rijksbegro- ting moest leiden tot ernstige mone taire gevolgen. Dat was toen een alge mene opvatting en het is laf dat niet te erkennen, zo zeide de heer Ruppert. Heeft men na de oorlog iets anders ge daan dan het voeren van een aanpas singspolitiek? En met de heer Van Eysden waren alle referenten het er over eens, dat niemand kan ontkennen, dat de zorg van Colijn altijd is uitge gaan naar de „vergeten” groepen. Hij was bevreesd voor een devaluatie, daar de geldontwaarding juist voor aeze groepen het ergst is. Een revaluatie van de gulden is vol gens de heer Van Nes niet meer mo gelijk. De exportmarges laten dit niet toe. Wij hebben de boot gemist. GIETHOORN, 18 October Naar eerst thans bekend werd, is Vrijdag in het kamp van Ambonezen te Beugelen (gem. Staphorst) een ernstig ongeluk gebeurd, dat de dood van twee Am- bonese kindertjes ten gevolge heeft ge had. Drie kinderen waren op en met het ijzeren draaihek, dat de toegang tot het kamp kon afsluiten, aan het spe len. Zij gaven er een duw tegen, spron gen er dan gauw op en lieten zich zo meevoeren. De bout waar het bovenste scharnier van het hek was bevestigd brak echter en daardoor kantelde het zware hekwerk. Het kwam op de drie kinderen terecht die alle zwaar wer den gewond. Zij zijn naar een zieken huis in Zwolle gebracht; op weg daar heen overleed een vijfjarig kind en in de nacht van Vrijdag op Zaterdag is een zevenjarige eveneens gestorven. voerd hebben, dan zou het in ieder ge val eerlijker geweest zijn, zo zeide de heer Van Nes. Deze had ook critiek op het beleid van Minister Mansholt. Niet wat de practijk, maar wel wat de doelstellingen betreft. Men kan de landbouwers geen bestaanszekerheid garanderen. Dan overschat men de Overheidstaak. Als we de loon- en prijspolitiek benaderen uit A.R. principes, dan moeten we crl- tlsch staan tegenover de bewindsman van landbouw. Beginsel en belang drei gen in de landbouwpolitiek uiteen te lo pen. Natuurlijk moet er een ordelijk beleid gevoerd worden. Voorop moet staan de zelfverantwoordelijkheid, de Overheid heeft slechts een aanvullende taak. Door ’t garanderen van bestaans zekerheid ewi onmogelijke garantie krijgen onze landbouwers te veel de neiging op de Overpheid te steunen. Natuurlijk moet het beleid op minimale bestaansmogelijkheden gericht zijn, maar door een te zeker bestaan dreigt de prikkel, om zich aan te passen aan de tijd, verloren te gaan. Wij moeten laten zien dat de landbouwers op grond van ons eigen' beginsel recht gedaan kan worden. De juichtonen van Minister Zijlstra over de hoogconjunctuur zijn aardig', al dus de heer Borst, maar men moet de dag niet prijzen eer het avond is. Daar voor is onze exportpositie nog te labiel, ’t Is zeer de vraag of de ondernemingen door het „stelselmatig bloedaftappen” de hoge belastingen op de duur de concurrentie met bijv. West-Duits- land aan zullen kunnen. Overigens was hij verheugd, dat de ze A.R. minister het beleid van zijn voorganger, Prof. v. d. Brink, inzake de werkgelegenheid voortzet. Hebben de A.R. niet te veel critiek geoefend op het beleid van Minister Lieftinck, nu blijkt dat dit beleid met succes wordt bekroond? De critiek was juist, aldus de heer Borst, want de hui dige hoogconjunctuur is niet uitslui tend het gevolg van de Regeringspoli- tiek. Herv. Inrichting voor Geestelijk Hulpbe hoevenden in aanbouw is. Mevrouw van Boeijen, de echtgenote van de overleden penningmeester van het bestuur heeft gisteren in het nog in aanbouw zijnde ad ministratiegebouw een oorkonde inge metseld. Hoewel het complex verrijst in dichte nabijheid van de Stichting Licht en Kracht, worden beide geëxploiteerd door verschillende verenigingen. Als zodanig staan ze dus geheel los van elkaar. Wél zullen beide Stichtingen elkaar met mo rele steun bijstaan. De leeftijd van de kinderen, die in het „Hendrik van Boeijen-Oord” zullen wor den verpleegd, zal variëren van twee- drie tot veertien-achttien jaar. De in aan bouw zijnde gebouwen (het zijn er vele) vertonen zeer veel gelijkenis met die van de dr Willem van der Berg-Stichting in Noordwijk, (Van een onzer redacteuren). DEN HAAG, 6 Oct. „Christelijk sociale politiek in deze tijd”, zo luidde het onderwerp, dat Vrijdag en Zaterdag j.l. werd besproken op de landelijke studieconferentie van de Anti-Revohitionaire Jongeren Studieclubs. Niet minder dan vier referenten, die ten behoeve van de Arjos samen een brochure over dit kU»nen Z€ Moeilijkheden met de voeding zijn vlug van de baan, wanneer baby Friesche Vlag-voeding krijgt. Krachtige, smakelijke, lichtverteerbare baby voeding die bereid is in 16 verschillende soorten! In overleg met onze medische adviseur op baby-voedinggebied werd deze volledige serie samengesteld uit de beste melk ter wereld. De melk van Frieslands t.b.c.-vrije veestapel! Voedt Uw baby met Friesche Vlag. onderwerp hadden geschreven, waren op deze conferentie aanwezig om de vele vragen, die bjj de aanwezigen rezen te beantwoorden. Het waren de heren A. Borst Pzn, voorzitter van het Verbond van Prot. Chr. Werkgevers, H. van Eysden, lid van de Tweede Kamer, drs A. R. van Nes, hoofd van de afdeling Tuinbouw van het Landbouw Economisch Instituut en M. Ruppert, voorzitter van het C.N.V. sterb ASSEN, 16 Oct. Op het Anreperveld, vlakbij Assen, aan de spoorlijn naar Zwolle, waar nog niet zo heel lang geleden de mensen plaggenhutten be woonden, verrijst een hyper-modern bouwwerk. Het is de inrichting voor zwakzinnige kinderen, het „Hendrik van Boeijen-Oord”, dat voor de stichting Ned. DAMASCUS, 18 Oct. 23 personen zijn gedood en 300 gewond bij de ver- kiézingsrelletjes, die zich Zaterdag in Jordanië hebben voorgedaan, aldus wordt in berichten uit Amman, die in Damascus zijn ontvangen, gezegd. Er werden meer dan 100 arrestaties ver richt. De meeste arrestanten zijn jongelie den, die er van beschiuldigd worden da ongeregeldheden veroorzaakt te heb ben. Naar verder wordt gemeld, zouden de militairen de hoofdstad van Jordanië, Amman, en de steden Salt en Nabloes bezetten. Nabloes is volkomen van da rest van het land afgesneden. Er is een uitgangsverbod van kracht voor dè ge hele dag. In Amman geldt een uit gaansverbod van zonsondergang tot -opgang. De onlusten braken uit, terwijl Jorda- niërs zich naar de stembus begaven ter verkiezing van een nieuw parlement van 40 afgevaardigden uit 115 candl- daten. De Jordaanse radio-Ramalla heeft „onverantwoordelijke elementen” de schuld gegeven van de onlusten, waar bij betogers getracht zouden hebben het gebouw van de Amerikaanse voorlich tingsdienst in Rammala in brand te steken. Op belangrijke punten en op de hoofd wegen werden militairen gepost. Het verkeer en de verbindingen werden ont wricht en in Amman werd een nood toestand afgekondigd. Volgens radio- Ramalla had de politie grote zelfbe heersing aan de dag gelegd tegenover provocatie.

Zeeuwsch Dagblad | 1954 | | pagina 4