Orkaan »Hazel« raasde door de in een en Holland Marsh door Nederlanders in slachtoffers. geen en LOON EN ARBEID I z „zwak” bedrijf. Canida. overstroming getroffen De fusie tussen de „Unie de „Grote” De ernstigste stormramp in de geschiedenis. SQe Radio- SPIERPIJN ^*5 driemaal daags krachtig laten wrijven met Kloosterbalsem, die diep in de weefsels doordringt. Ook bij rheumatiek en ischias: Kloosterbalsem faengt onö Loonsverhoging in landbouw niet aanvaardbaar. Nederlander in Nieuw Zeeland aangehouden Leerzaam en nuttig Afd. Walcheren van Veren, van Chr. Onderwijzers vóór P.C.O.V. De heer C* Wouden berg overleden* Niet klaar ZEEUWSCH DAGBLAD - tt 'W - Gesprek van de dag Friese Mij. voor Landbouw. Gescheiden optrekken niet langer verantwoord Onder Jg |oUpG WwMW'óOè F7 ft '"Sl pagina 3 Dinsdag 19 October 1954 men een man in veiligheid. 1 t 1 t WOENSDAG 20 OCTOBER. Ingezonden Mededeling (Adv.), ming L wrijft de pijn weg 1 I 1 A v.s. het nabijgelegen al te goed kennen de Nederlandse emigranten grote schade aangèricht. i' L’ strij ri tussen N.V.V. OOK ELDERS. Ook elders in Canada heeft de orkaan met de begeleidende zware regenval gro te schade aangericht en slachtoffers ge ëist. Zo werden de plaatsen Etobicoke, Weston, Woodbrigde, e.a. getroffen. Vijf leden van de 'vrijwillige brandweer van Etobicoke, verdronken bij het reddings werk, toen de vrachtwagen, waarin zij reden door het water werd meegesleurd in de rivier de Humber. Leger, marine en luchtmacht hebben troepen gezonden om hulp te verlenen. loonsverhoging te gaan. Doet het anders en arbeiders zwakke toch weg omdat LEEUWARDEN, 17 Oct. Het Hoofdbe stuur van de Friese Maatschappij van Landbouw heeft besloten, het advies van de hoofdafdeling sociale zaken van de Stichting voor de Landbouw om de lonen en de tarieven in de landbouw in Fries land met resp. 6 pet en 5 pet te verhogen, niet te aanvaarden. Het hoofdbestuur is van mening, dat, hoewel de algemene welvaart in Neder land is vergroot, voor de bedrijfstak land bouw van een achteruitgang sprake is geweest. Een relatieve gelijkstelling van de lonen in de landbouw met die in an dere bedrijfstakken is slechts mogelijk, indien ook de inkomsten van de werkge vers relatief worden gelijkgesteld. jaren moeilijkheden zal en zal met zijn collega’s in voor spoediger bedrijven. Dat is nu wel alle maal mooi en aardig zo zal iemand op merken maar hoe is het in de prac- tijk? Dan lopen de in die bedrijven ze andere bedrijf. Dat bracht spanningen, HULPVERLENING. President Eisenhower heeft zonder na- derzoek af te wachten het bureau voor de burgerlijke verdediging machtiging verleend elk noodzakelijk geacht bedrag voor federale hulpverlening te gebruiken om de nood in de staten Noord- en Zuid- Carolina en andere getroffen steden en dorpen te lenigen. In Canada heeft het Rode Kruis ge vraagd geen goederen meer beschikbaar te stellen voor de slachtoffers van de ramp. Men heeft in enkele uren tijds reeds zulke grote hoeveelheden ontvan gen, dat er ruim voldoende voorhanden is om alien, die werden getroffen te hel pen. Een opname uit het gebied van Toronto, waar de overstromingen na de storm, vele Nederlandse emigranten van hun bedrijven verjoeg. Een reddingsploeg in een bootje brengt met grote moeite HILVERSUM I (402 m.). NCRV: 7.00 I Nws. 7.10 Gew. muz. 7.45 ’n Woord v. d. I dag. 8.00 Nws. en weerber. 8.15 Gram. 9.00 V. d. zieken. 9.30 V. d. vrouw. 9.35 Waterst. 9.40 Gram. 10.30 Morgendienst. I 11.00 Gram. 11.20 „Neem de lantaarn, I Pierre”, hoorsp. 12.00 Gram. 12.30 Land en tuinb.meded. 12.33 Vocaal ens. 12.53 Gram., evt. act. 13.00 Nws. 13.15 Prot. Interkerkelijk Thuisfr. 13.20 „Boris Go- dounov”, opera (actes 2, 3 en 4). 15.05 Gram. 16.00 V. d. jeugd. 17.20 Gram, of act. 17.30 Orgelconc. 18.00 Mil. caus. 18.10 Gram. 18.30 Cello en orgel. 18.45 Spec trum v. h. Chr. organisatie- en vereni gingsleven. 19.00 Nws. en weerber. 19.10 Muz. caus. 19.30 Buitenl. overz. 19.50 Gram. 20.00 Radiokrant. 20.20 Radio Ph. ork. en soliste. 21.25 „Augustinus”, caus. 21.45 Pianoduo. 22.10 Internat, evangel, comm. 22.20 Kerkkoor en orgel. 22.45 Avondoverd. 23.00 Nws. en S.O.S.-ber. 23.15 Gram. 23.30 „Man en vrouw”, caus. 23.45—24.00 Gram. Het lijkt ons toe, dat deze C.N.V.-op- vattingen de juiste zijn. Alleen het zal heel veel wijs heid vragen van hen, die moeten beslis sen, indien een be drijf een aanvraag indient om lagere lonen te mogen be talen. Een wijsheid die niet slechts ligt op het economische vlak maar ook op het psychologische en op het morele! AUCKLAND, 18 Oct. Een 25-ja- rige Nederlandse immigrant in Nieuw- Zeeland, A. L. H., die sedert twee jaar in Nieuw-Zeeland woont, is Maandag te Auckland in staat van beschuldiging gesteld wegens het onrechtmatig weg nemen van een jacht van f 5000 voor eigen gebruik. De Nederlander werd Zondagochtend door de eigenaar van het jacht, Trigg, en twee vrienden met een andere boot achtervolgd, onder schept en aan de politie uitgeleverd. De Nederlander wilde met het jacht via Australië naar Nederland gaan. De politie te Auckland deelde mede, dat A. L. H. in staat van beschuldiging zal worden gesteld wegens onachtzaam heid bij het besturen van een autobus en dood door schuld. I 12.30 Land- en tuinb. med. 12.33 Voor het platteland. 12.38 Gevar. muz. 13.00 Nws. 13.15 Tentoonstellingsagenda. 13.18 Dans- muz. 13.50 Gram. 14.00 Medische krom 114.10 Voor de jeugd. 16.00 Voor de zie- I ken. 16.30 Gram. 17.15 Accord, ork. en solist. 17.50 Regeringsuitz.: Dr E. van Raalte: Rijksdelen Overzee: De Rijksde- len Overzee en de Staten-Generaal. 18.00 Nws en comm. 18.20 Orgelspel. 18.35 Act. 118.45 Gitaarens. en solist. 19.00 Voor de jeugd. 19.10 „Niet met de mond vol tan den”, caus. 19.25 VARA-Varia. VPRO: 19.30 Voor de jeugd. VARA: 20.00 Nws. 20.05 Pol comm. 20.15 Voor de militairen. 20.50 „De Diefstal”, hoorsp. 21.25 Prome nade ork. en sol. 22.25 Weersverwachting. 22.40 Joods progr. 23.00 Nws. 23.15 Socia listisch nieuws in Esperanto. 23.20 Lichte muz. 23.40—24.00 Gram. kost zo goed kost ook arbeid geld. Een vast bedrag aan geld moet betaald wor den. En hoe groot dat bedrag is dient centraal te worden uitgemaakt. Aldus niet het C.N.V. Daar ziet men in de arbeider een volwaardig mede werker in de onder nemer. Een deelge noot die de kans moet hebben mee te praten en even tueel ook mee te delen in de winst. Endie in slech te jaren ook de mee moeten dragen aldus genoegen moeten nemen minder loon dan Hefschroefvliegtuigen en marinevaartui- gen trotseerden de storm om naar over levenden te zoeken. Het gevaar voor ver dere overstromingen is thans geweken. De storm is bovendien uitgewoed. RAMPGEBIED. Dood en verwoesting heeft de orkaan nagelaten in Midden-Amerika en de Ver. Staten. Het begon in Guatemala, waar 20 mensen om het leven kwamen, daarna trok de storm Vrijdag door de staten Noord- en Zuid-Carolina in de V.S., aan de kust grote schade aanrichtend door vloedgolven, die de badplaatsen in ruïnes veranderden. Zo werden in de V.S. 1500 huizen volkomen verwoest en tienduizend anderen beschadigd. Met windstoten van 160 km per uur trok de orkaan over Philadelphia, Wash ington, Richmond, Wilmington en Balti more. Telefoonleidingen, electrische hoogspanningsnetten en bomen omver werpend, terwijl de inwoners van deze steden in kelders bijeenzaten om na het overtrekken van de storm de schade te gaan opnemen. krachten. Is dat nu piaar verdwijnen? Een dergelijke vraag werd Zaterdag voor gelegd aan Drs' C. P. Hazenbosch toen hij sprak op de C.N.V.-ka J ermiddag. En voor een juist begrip dient men te weten, dat de pro- blematiek rond deze vraag vraag C C.N.V. Als ming er slecht voor staat BRUSSEL. Vlaams (324 m.) 11.45 Gram. 12.00 Idem. 12.30 Weerber. 12.34 Gram. 13.00 Nws. 13.15 Zigeunerklanken. 13.45 Gram. 14.00 Schoolradio. 15.45 Kamermuz. 16.00 Koersen. 16.03 Omr. ork. 17.00 Nws. 17.10 Fagot en piano. 17.50 Boekbespr. 18.00 Vlaamse dichters in woord en melo die. 18.30 Voor de soldaten. 19.00 Nws. 19.40 Volkszang. 20.00 „Die Lustige Wit* - - -- 22.15 Gram. De studieconferentie die de A.R.- Partij vorige week in Den Haag heeft gehouden, was leerzaam en nuttig. Leerzaam omdat de moeilijke proble- die aan de orde waren gesteld duidelijk uit de doeken, zijn gedaan. Nuttig omdat uit een botsing der me ningen naar ons gevoelen een nieuwe bezinning is voortgekomen. Die botsing der meningen betrof vooral het mandement men heeft dit kunnen lezen. Hier stonden als het ware de mensen van de practische politiek tegenover de theoretici, voor namelijk de theologen. De eersten juichten het mandement toe en wilden er een dankbaar gebruik van maken voor zover dit althans kan stroken met de beginselen van de reformatie verscheidene theologen hadden er niet één goed woord voor over, omdat ze in dit door en door roomse stuk niet slechts een stellingname tegen de doorbraak vonden maar evenzeer een bedreiging van de reformatorische vrijheid. Zo sterk was die af keer dat oud-premier Gerbrandy op een gege ven ogenblik meende te moeten uit roepen dat hij, als hij voor die keuze werd gesteld, liever de doorbraak naar rood dan die naar rooms zou kiezen! Gelukkig nam hij later die vreemde uitroep terug, nadat prof. Zuidema had betoogd dat hij, als hij voor die keuze werd gesteld, net zo lang zou doorbre ken tot hij weer in de A.R.-partij te recht kwam! Zulke „kreten” bewijzen wel, dat niemand een blad voor de mond heeft genomen en dat ieder in de gelegen heid is geweest te zeggen wat hij meende te moeten zeggen. Het is niet aan twijfel onderhevig dat de prac- tische politici heel wat meegekregen hebben om over na te denken en dat zij hun koers ten opzichte van de rooms-katholieken voortaan met nog groter voorzichtigheid zullen bepalen. En dat niet omdat ze bang zijn gewor den voor de critiek daarvoor heb ben ze een tè duidelijk beeld gekre gen van de wezenlijke gestalte van het rooms-katholicisme. Omgekeerd echter zullen de theoretiserende professoren (want het waren vrijwel allen profes soren die aan dit debat deelnamen) wel tot de erkenning zijn gekomen, dat men ook in de practische politiek niet over één nacht ijs gaat. Men is daar principieel genoeg om de gevaren te onderkennen, maar daar kunnen politici niet bij blijven staan. Er moet een politiek gevoerd worden en daar in moet evenzeer als met beginselen rekening worden gehouden met de werkelijke situatie. Naar ons gevoelen is wederzijdse waardering toch wel het resultaat van deze conferentie geweest. En dat is een mooi ding! Neen, zo meent het C.N.V., er be hoort een mogelijk heid te zijn tot on dernemingsgewijze differentiatie: een zwakkere onderne ming behoort dispen- komt het in feite hierop neer, dat het „allemaal evenveel” betekent „allemaal even weinig”! Niet alleen dus de mogelijkheid tot ver schillen per bedrijfs tak ook per on dernemer. En daar mee is het N.V.V. het geheel niet eens. En dat geschil komt voort uit een ver schil van visie tus sen deze twee vak bonden. Het N.V.V. ziet de factor arbeid als een van de vele factoren in het pro ductieproces. Zo goed als een machine geld kan kweken hier kan lijke volkspartij Daaraan ontbreekt op dit ogenblik nog wel het een en ander. Daarom zijn We ten zeerste benieuwd naar het rap port dat de reorganisatiecommissie van deze partij heeft opgesteld en dat dezer agen voor publicatie zal worden vrij gegeven. Wij hopen van harte dat men een oplossing heeft gevonden voor eze moeilijke zaken van meningsvor en menings verbreiding! MIDDELBURG, 18 Oct. De leden van de afdeling Walcheren van de Ver eniging van Chr. Onderwijzers hebben zich Zaterdagmidag op een te Middel burg daartoe belegde vergadering, na een uiteenzetting van de heer 3. A. van Bennekom, met algemene stemmen geschaard achter de voorgenomen fusie tussen de beide Prot. Chr. onderwijzers organisaties, de „Unie” en de „Grote”. De vergadering, die zeer goed was be zocht, stond onder leiding van dhr I. van Noppen. De heer Van Bennekom, oud-voorzitter van de „Grote”, zei in zijn toespraak, dat een gescheiden op trekken van de belde Chr. organisaties wat een aanklacht is t.o.v. de R.K. onderwrjzersorganisatie en de N.O.V. niet langer verantwoord Is. Belde par tijen zullen offers moeten brengen, wil EMMELOORD, 16 Oct. - Voor de rnï« eZing Van 6611 nieuwe Poldercom- ss'e In de Noordoostpo'der op 27 No- i.,™ er a's' ziln de can -• datenlijsten be ds ^maakt. Vijf partijen zullen aan ar v®rkiezingen deelnemen, namelijk PvdA., KVP„ CHU. en VVD. w«raZe verkiezing is noodzakelijk ge- volkin» d00r de ultbreldln£ van de be- zlol“„ or,Van ruim 3000 tot ruim f8 000 tellen °e poldercommissie za! 17 leden JEREMIE, het Zuidelijke schier eiland van Haiti, werd ook ge troffen door de wervelstorm. Meer dan 100 huizen werden hier beschadigd. Hoe groot de ontreddering was, toont deze foto. AMSTERDAM, 18 Oct. Zaterdag is te Amsterdam op bijna 71-jarige leef tijd overleden de heer Cornells Wouden berg, in leven lid van de Eerste Kamer der Staten-Generaal en oud-lld van de Amsterdamse gemeenteraad. Hij was van 1929 tot 1946 secretaris-pennlng- neester van de S.D.A.P. en van 1946 - - «1949 algemeen secretaris van de P.v. we", operette.”22.00 Nws.' d,A* 22.45 Idem. 22.55—23.00 Nws. De 1.2 millioen inwoners van Toronto werden vrijwel van de buitenwereld af gesneden door de ongewoon heftige re genval, die de storm vergezelde. In één straat van de stad kwamen als gevolg van de overstromingen 25 mensen om. In Toronto was het dodencijfer hedenmor gen tot 53 gestegen. Duizenden mensen zijn dakloos. Men schat de schade in Ca nada op meer dan 100 millioen dollar. Het tuinbouwgebied Holland Marsh vormde Zondag een meer van 2400 ha. De ruim 1000 inwoners wisten zich op enkele hoger gelegen delen van de streek in veiligheid te stellen. Ongeveer 500 huizen, velen eigendom van Ne derlandse emigranten, staan in het modderige water. In Toronto was het water gisteravond gezakt en kon met het bergen der slachtoffers een begin worden gemaakt. elders meer kunnen verdienen. Inder daad, dat zal dik wijls voorkomen. En daarom heeft Drs Hazenbosch er na drukkelijk op gewe zen, dat men hier geen algemene regel 1 kan stellen, maar dat 1 men geval voor ge- val bekijken moet. een onderne- elfs in de achter ons liggende periode van geleide loon politiek kwam het voor, dat de arbeiders in het ene bedrijf beter betaald werden dan hun collega's in het want welhaast ieder mens zoekt voor zichzelf het'’beste. Die spanning kostte het zwakke bedrijf, dat niet zoveel kon betalen, zijn beste werk- wel juist? Moet dan het zwakkere bedrijf satie te kunnen krij gen als men kan aantonen dat men buiten eigen schuld in een situatie ver keert, die het on mogelijk maakt met die mee men richt men zich naar de zwaksten, dan buiten eigen schuld, dus door fac toren van buiten af, dan zal het de taak van de bedrijfstak zijn daarmee reke ning te houden en alles in het werk te stellen om die on derneming weer spoedig gezond te maken. En in zo’n geval zal het met het weglopen van arbei ders zo’n vaart niet lopen. Als de zwak heid van dat bedrijf echter voorkomt uit een slechte bedrijfs voering: omdat men verouderde produc tiemethoden hand haaft of omdat de geest in het bedrijf niet deugt of omdat de financiële basis niet deugt, afijn, zo kan men doorgaan dan, aldus Drs Hazenbosch, is het algemeen belang er alleen maar mee ge diend als een derge lijk bedrijf ver dwijnt. TORONTO, 18 October. De zwaarste orkaan uit de geschiede nis van Canada, die onder de naam Hazel sinds Vrijdag via de Ver. Staten over Noord-Amerika raast, heeft ontzettende schade aan gericht. Men vreest, dat alleen in Canada meer dan 100 mensen het leven hebben verloren. In de Ver. Staten verloren dit weekeinde als gevolg van de orkaan 90 mensen het leven. Dat het aantal slachtoffers niet veel groter 4s geworden, dankt men aan het waarschuwingssysteem, waardoor velen zich tijdig in veiligheid konden stellen. De Nederlanders, die in „Holland Marsh" bij Toronto wonen, zijn er volgens de eerste berichten goed afgekomen. Er zouden geen slacht offers te betreuren zijn. Ook zij werden tijdig gewaarschuwd en kon den in vele gevallen een veilig heenkomen zoeken. Het gebied, waar de Nederlanders zich op talrijke tuinbouwbedrijven hebben gevestigd, staat geheel onder water. Door de zware regenval trad de rivier de Humber buiten de oevers en brak een dijk van het nabijgelegen meer van Ontario. Een watersnood, zoals wij die maar uit de Februaridagen van 1953, heeft nu van hun bedrijven verjaagd en Het is echter fout te menen dat men klaar is met dit resultaat. De anti-re- volutionnaire partij is een democrati sche partij en daarom kan het niet voldoende zijn als op een partijcon- ferentie de „upper ten” (als wij ze zo noemen mogen!) eens van gedachten wisselen. Men kan hiertegen inbren gen dat er toch ook „gewone mensen” waren, afgevaardigden van de ver schillende organisatorische verbanden (zegge en schrijve vier uit heel Zee land!) en dat die toch ook het woord konden voeren en aldus duidelijk kon den maken wat leeft in de kiesvereni gingen. Het is waar en men heeft er ook wel gebruik van gemaakt. Maar nien kan het die afgevaardigden moei lijk euvel duiden dat hun stem wat teloor ging temidden van de welspre kendheid der professoren en andere leidinggevende figuren! Nu lijkt dat ons op een dergelijke studieconferentie niet zo erg als dan maar het resultaat van een der gelijke conferentie ook aan de gewone man in de plaatselijke kiesvereniging wordt duidelijk gemaakt. Duidelijk wil zeggen: in voor de man begrijpe lijke taal zodat hij het in zich kan opnemen en er zijn mening over kan zeggen. Alleen op die manier immers -i men politieke belangstelling aan- en sterker: alleen op die ma rien spreken van een werke- de samensmelting tot stand komen. „Wij staan echter”, zo zei de heer Van Bennekom, „op hetzelde fundament en moeten elkaar kunnen vinden”. Bij de uitwerking van de détails echter blijken vooral de moeilijkheden van practische aard en moeten er van belde zijden con cessies gedaan worden. Statuten en grondbeginselen blijven echter principi- i eel onaangetast. De nieuwe onderwij zersvereniging, die uit de samensmel ting ontstaat, zal nu de naam Prot. HILVERSUM II (298 m.). VARA: 7.00 Chr. Onderwijzers Vereniging (P.C.O. Nws. 7.10 Gram. 7.15 Gym. 7.30 Gram. V.) dragen. I 7.45 Even opkrikken! 7.50 Gram. 8.00 Nws. Er volgde een debat over enkele prac- 8.18 Gram. 8.50 Voor de huisvrouw. 9.00 tische en principiële bezwaren, doch Gym. v. d. vrouw. 9.10 Gram. VPRO: tenslotte bleek men de fusie, die men 10.00 Schoolradio. VARA; 10.20 Voor de mede als een geesteskind van de oud- vrouw. 11.00 Gram. 12.00 Orgel en zang, voorzitter van de „Grote” kan beschou wen, te kunnen aanvaarden. De voor zitter, de heer Van Noppen, dankte dan ook de heer Van Bennekom voor, wat hij noemde: „woord en daad”. Hierna volgde een causerie door de heer H. Kuiper van Middelburg over: I „Rondom het Tobameer”, waarbij licht beelden de causerie over het leven in de Bataklanden verduidelijkten. Na dankwoorden van de voorzitter voor hetgeen deze middag was gege ven en ontvangen, sloot de heer Van Bennekom deze belangrijke vergade ring met dankgebed. een is en Een strijdvraag die ook in het jongste rapport van de Stich ting van de Arbeid over de toekomstige loonpolitiek niet is opgelost. En juist daarom was het ant woord van de C.N.V.-bestuurder Hazenbosch zo inte- ressant! Laten we een con creet voorbeeld ne- men: de loonsverho- ging per 1 October van 6 pct. Die is per bedrijfstak door gevoerd. In zo’n bê- drijf stak zitten on- ■t dernemingen die die zes pet gemakkelijk 5 kunnen betalen en er zijn er die er de ff grootste moeite mee ff hebben.Moet ter J wille van deze laat- B ste groep die zes pet g dan maar niet wor- 9 den ingevoerd? Moet men zich altijd rich- W ten naar de zwak- ff sten?

Zeeuwsch Dagblad | 1954 | | pagina 3