STAKINGEN IN ENGELAND BREIDEN ZICH VERDER UIT naar en en Overeenstemming tussen Engeland en Egypte Antwerpen, Rotterdam Amsterdam lossen geen besmette schepen Kleine zelfstandigen gaan de afgrond Steigerarbeiders beraden plannen nu Adenauer herstelt de vrede in de coalitie Verkiezingsrellen in Jordanië eisen 23 doden BRAND OP MIDDELBURGS INDUSTRIETERREIN Emissie Bank voor Ned. Gemeenten Gevolgen van atoombom op Hiroshima Wilma Montesie toch verdronken De Oostenrijkse verkiezingen Dodelijk ongeval in staatsmijn ernn^W 18 Oct In het «nder- grondse bedrijf van de staatsmijn Mau- ‘e Geleci) is vandaag de 42-jarige 2^e®ter-opzichter F. H. J. Reul uit tnkn hel leven gekomen. Hij werd, nir>a h1J Z1jh °P de 660 meterverdie- cail'Va(n deze mlJn door een steen- voet naar de schacht begaf, Der ge_reden do°r de locomotief van een ftiPP en ein’ DaarbÜ Rep hij zo ern- tïd iaLe70nd?ngen op’ dat hiJ korte had “khïd.rleed' R' WaS gehuwd en Recherche vindt geheime papieren Wysjinsky blijft hameren op het vetorecht Groot aantal banden en vrachtauto in vlammen Londense bussen gaan weer rijden Sue zkanaal-conflict de wereld uit? Verdrag kan vandaag getekend worden Reeds 230*000 gulden voor de vluchtelingen Resolutie voor defini tieve oplossing vluchtelingenprobleem Honderden arrestaties en 300 gewonden Voorzitter van opgerichte N.B.K'Z.: Middenstandsnota over randbedrijven is niet gebaseerd op de ware feiten e regels melden wij nog J In enkele regels dragen gevangenen PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND Weer een vreemd vliegend voorwerp in België Nationalisten slaan communstische aanval af Arrestant in de rug getroffen door kogel. Deskundigen beweren nu: Storm eist 27 doden in Guatemala DE BILT ZEGT: Aanhoudend vrij warm Delft wil straatnamen aan de Bijbel ontlenen. Russen dragen gevangenen °ver aan Oost-Duitsland vane^AIJ^’-18_, Oct’ 71116 Duitse ge oordeeld"’ dle door de Russen zijn ver band onH en hUn Straf in Oost-Duits- sische auetnr-ta”; worden door de Rus- reeerln^Onteit,en aan de Oostduitse wordt g ?er^agen. West-Berlijn vangenen* aanLal over te d^gen ge- du?zSend geschat °P zeven tot tien westduitse7^ar°nder een duizendtal Landbouwstudenten naar Groningen en Drente De Franse spionnage-zaak De ontwapening is thans t DINSDAG 19 OCTOBER 1954 Directeur: JACQ DE SMIT Hoofdredacteur: 3. D. TROOSTHEIDE Mendès France, de Franse eerste minister, heeft gisteren de Nederland se ambassadeur te Parijs, mr C. Q. W. H. Baron van Boetzelaer van Ooster- hout, voor een onderhoud ontvangen. BRUSSEL, 18 Oct. In België heeft men weer een sigaarvormig voorwerp opgemerkt, dat in een verbazingwek kend tempo door de lucht vloog. Het voorwerp was rood- en oranje-kleurig en vloog van Oost naar West. Het was ongeveer vijf minuten te zien. Roemenië heeft Griekenland voor gesteld de diplomatieke betrekkingen té hervatten. Sinds de oorlog zijn de betrekkingen verbroken. Op- en ondergang van Zon en Maan: Woensdag: Zon op 7.13 u., onder 17.37 u. Maan op 0.11 u., onder 15.09 u. I i De secretaris van de Bond, de heer R. S. van Mourik, merkte tijdens deze dat de nood onder de kleine zelfstandigen groter is dan de CAIRO, 19 Oct. Naar alle waar schijnlijkheid zal de Brits-Egyptische overeenkomst over de zone van het Suezkanaal vanavond worden onder tekend, aldus heeft een lid van de Britse ambassade in Cairo verteld. Berrevoets is als agent aan ons blad verbonden) van harte geluk met het berei ken van deze mijlpaal des levens. DEN HAAG, 18 Oct. Het Neder landse volk heeft reeds 230.000 duizend gulden geofferd voor de vluchtelingen. Op de postrekening van het Comité Vluchtelingenhulp 1954 (nr 51800) is vandaag een bedrag overgeschreven of gestort van 62.000 gulden. ’s-GRAVENHAGE, 18 October De N.V. Bank voor Nederlandsche Gemeenten heeft het voornemen over te gaan tot de uitgifte van f20.000.000 314 40-jarige obligaties. Uit het prospectus, dat zojuist is verschenen, blijkt, dat de koers van uitgifte 99 is. De aflossing geschiedt a pari in 30 gelijke jaarlijkse termij nen, aanvangende in 1965. Vervroegde TOKIO, 18 October Een acht tienjarige Japanse student, Rio Tsjiba, is negen jaar, nadat hij op 6 Augustus 1945 was blootgesteld aan straling van de atoombomontploffing te Hirosjima met ernstige laukemie in het zieken huis opgenomen. Men dacht eerst dat hij anaemie had, maar het bleek bij het onderzoek leukemie te zijn, een ziekte die een gevolg is van atoomstraling. Volgens de dokters „veroorlooft Tsjiba’s toe stand geen optimisme”. De student was in het gezelschap van zijn moeder en zuster, toen de bom viel. Zij stierven. Het enige te ken, dat Tsjiba aan straling was bloot gesteld was geweest, was toentertijd het uitvallen van zijn haren, aldus het rapport. TAIPEH, 18 Oct. De Chinese Na tionalisten hebben een aanval van Chinese communistische militairen om een landing te verrichten op ’t eiland Liang Moe Joe afgeslagen. De Natio nalisten hadden tijdig een tegenoffen sief ingezet. DEVENTER, 18 October Naar eerst thans blijkt, is Vrijdagavond laat te Raalte (Ov.) bij de arrestatie van een Deventenaar een schietpartij voor gevallen waarbij de arrestant, de 23- jarige, ongehuwde R., in de rug is ge troffen. R. werd verdacht van dief stal van een bromfiets, neergezet voor een café aan de Waterstraat te De venter. De Rijkspolitie te Raalte trof de man aan, die evenwel trachtte te ontvluchten. Daarbij heeft de arres tant een schot in de rug gekregen. De getroffene is naar het ziekenhuis te Deventer vervoerd. Zijn toestand is zorgwekkend. DAT in de gisteravond ge houden vergadering van de Kon. Vereniging „Tot Oefe ning en Uitspanning” te Middelburg tot directeur is benoemd de heer J. Hillen te Breda. De heer Hillen, die de opvolger is van wijlen de heer J. H. Caro, is organist aan de Grote Kerk te Breda en directeur van de Chr. Oratoriumvereniging te Ber gen op Zoom. DAT de Franse roman schrijver en letterkundige MIDDELBURG, 18 October. Een flinke brand heeft vanmorgen enkele uren gewoed in een hoop oude materialen van de N.V. M. L. Polak en Zoon op het Groot-Industrieterrein aan de Kleverskerkseweg. De brand ging gepaard met een enorme rookontwikkeling en werd met vijf stralen van twee motorspuiten der Middelburgse brandweer bestreden. Het vuur tastte een groot aantal autobanden aan, die tegen en onder de hoop oudroest lagen. Veel gevaar voor de omgeving kon het vuur gelukkig niet opleveren, doordat de wind in de goede hoek zat. Ware dat niet zo geweest, dan hadden de bedrijfsgebouwen en enkele hopen hout en kabels ernstig gevaar gelopen. De brandende autobanden verspreid den een vieze stank en het was voor de brandweerlieden geen eenvoudige karwei het oudroest uit elkaar te trek ken om de vuurhaarden te bereiken. Omstreeks half elf had men het vuur onder de knie. De totale schade is moeilijk te schat ten. Verbrand is een groot aantal ban den van vrachtwagens en van tracto ren, alsmede een vrachtauto. Het ma teriaal was niet verzekerd tegen brand. Nog lange tijd moest worden nage blust en daarna bleef een post van de brandweer achter om bij eventuele nieuwe opflikkering direct te kunnen ingrijpen. uitgebreid tot 21.000 man. De afge vaardigden van deze employe’s heb ben echter een resolutie aangeno men, waarin de stakers worden op geroepen om het werk Woensdag morgen te hervatten. Verder wordt bij de stakers door hun leiders aan gedrongen terug te komen van de weigering om overwerk en werk op rustdagen te doen. De vergadering, waarop tot dit al les werd besloten, had bepaald geen rustig verloop. Hier en daar werd er zelfs tussen de afgevaardigden ge vochten. Voorgesteld is nu, aldus Wysjinsky, dat in de commissie voor controle op de ontwapening, geen vetorecht zal gelden en de besluiten bij meerderheid van stemmen genomen moeten wor den. Doch sommige staten zouden van te voren overeenkomsten kunnen slui ten om bepaalde besluiten die voor dg minderheid onaanvaardbaar zijn, bij meerderheid van stemmen goedge keurd te krijgen. Geen enkele regering kon volgens do Russische afgevaardigde toestaau, dat op haar grondgebied maatregelen te gen haar zouden worden toegepast, waarmee zij het niet eens was. NEW YORK, 18 Oct. De Russi sche afgevaardigde bij de Ver. Naties, Wysjinsky, heeft vandaag in de poli tieke commissie, bij de voorzetting van het debat over de ontwapening, ver klaard, dat de veiligheidsraad het voornaamste orgaan van de Ver. Naties voor handhaving van vrede en veilig heid is. Het recht van veto verzekert slechts, dat er eenstemmigheid bestaat onder de vijf grote mogendheden, die de be langrijkste verantwoordelijkheid droe gen voor vrede en veiligheid. GUATEMALA, 18 Oct. Alleen al in het Departement Totoicapan in Guatemala moeten tengevolge van de zware storm van vorige week 27 per sonen om het leven zijn gekomen. Door aardverschuivingen is een aantal huizen weggevaagd. Het zoeken naar slachtoffers wordt bemoeilijkt door nieuwe aardverschuivingen. De ver bindingen met vele plaatsen zijn ver broken. VLUCHTELINGEN De sociale commissie van de Alge mene Vergadering der Ver. Naties heeft een resolutie goedgekeurd, waar in machtiging wordt gegeven voor het voorbereiden van een program op lan ge termijn om te komen tot een per manente oplossing van het vluchte lingenvraagstuk. De stemverhouding was 40 voor, 5 tegen (het Sowjet-blok) en 10 onthoudingen (voornamelijk landen van het Midden-Oosten). De resolutie, die was ingediend door Australië, België, Costarica, Ecuador, Frankrijk, Nederland, Turkije en dé Ver. Staten, gaat nu naar de Algeme ne Vergadering, waar voor aanvaar ding ervan een meerderheid van twee derde nodig is. DAT de 23 jarige A. van Oorschot te Bergen op Zoom in de Zuivelstraat door de gladheid van de weg met zijn bromfiets is komen te vallen en een schedelbasis- fractuur heeft opgelopen. In zorgwekkende toestand is het slachtoffer naar het zie kenhuis overgebracht. Verder zijn vandaag 12.000 steiger bouwers begonnen met een golf van guerilla-stakingen voor loonsverho ging. Deze bouwvakarbeiders, die exxra betaling krijgen voor hun ge vaarlijke arbeid hoog op de gebou wen zullen door het staken op korte termijn op speciaal uitgekozen plaat sen het bouwbedrijf in geheel Enge land treffen. De voorbereidingen voor deze staking worden strikt ge heim gehouden. De oorzaak van de uitbreiding van de havenstakingen was het spoedon- derzoek van een Regeringshof naar de oorzaak van de stakingen. De stakingen in Birkenhead droegen een wisselvallig karakter. Van de 2000 stakende havenarbeiders staken 1600 officieel als leden van de Nationale Verenigde Bond van Haven- en Dok werkers, terwijl de rest leden van de Transport- en Algemene Arbeiders bond het werk tegen het advies van hun leiders heeft neergelegd. D Londense busstaking heeft zich 10e JAARGANG No. 2915 Abonnementsprijs 0.47 per week, 2.p. maand, 5.85 p. kwartaal. Losse nummers 13 cent. Advertentieprijs 22 cent per m.m. Rubriek Kabouters 10 ct. per woord De woordvoerder van de Britsa» am bassade verklaarde nog, dat vandaag de bijeenkomst van de Brits-Egypti sche ontwerpcommissie, die werd bij- gewoond door Anthony Nutting, de nieuw-benoemde Britse minister van Staat, Sir Ralph Stevenson, de Britse ambassadeur in Cairo en dr Mahmoed Fawzy, de Egyptische minister van Buitenlandse Zaken, in algemene overeenstemming was geëindigd. Onmiddellijk na de commissieverga dering werden alle Britse ambassade- functionarissen opgeroepen. Hoewel de voornaamste punten zijn geregeld moet er nog een ontzettende hoeveel heid werk verzet worden, voor de overeenkomst voor ondertekening ge reed zal zijn. De functionarissen zou den daaraan de gehele nacht moeten werken. De overeenstemming is als ’n verrassing gekomen. Medewerkers: J. A. van Bennekom, Middelburg; Ds W. C. van Burgeler, Kruiningen; A. I. Catsman, Aardenburg; Ds D. J. van Dijk, St. Annaland; Ds A. Gruppen, Biezelinge; J. S. Hoek, Middelburg; J. Hommes, Nieuwdorp; J. Huijssen, Terneuzen; Ds J. Karelse, Goes; J. Laport, Goes; J. Moll, Vlissingen; K. C. van Spronsen, Goes; R. Zuidema, Goes. WENEN, 18 Oct. De volledige re sultaten van de gisteren gehouden ver kiezingen voor de provinciale- en ge meenteraden van Wenen, Neder-Oos- tenrijk, Salzburg en Vorarlberg lui den als volgt: Socialisten 1.013.442 stemmen en 102 zetels (winst 15). Volkspartij 914.375 stemmen en 96 zetels (winst 2). Com munisten 145.173 stemmen en 9 zetels (verlies 1). Liga van onafhankelij ken 109.058 stemmen en 7 zetels (verlies 10). Paul Vialar gisteravond in de „Korenbeurs” te Goes voor de leden van de Al liance Francaise een lezing heeft gehouden over het let terkundige leven in Parijs. DAT bij K.B. is benoemd tot dijkgraaf van het water schap Nieuw-Bommenede, J. Deïst te Zonnemaire. DAT de Unie-collecte voor de Chr. scholen te Middel burg 907,20 heeft opge bracht. ROME, 18 Oct. Wilma Montesi, het meisje dat vorig jaar op het strand iiiet ver van Rome dood werd aange- troffen, is verdronken, aldus een een stemmig rapport van medici. Voor het constateren van dit feit was een ge schrift nodig, dat 140 bladzijden be slaat. Het boekwerk is aan de advoca ten overhandigd, die zich dienstbaar maken in deze opzienbarende „moord”- DE BILT, 18 October Aanhou dend vrij warm voor de tijd van het jaar. In de Noordelijke helft van het land zwaar bewolkt met af en toe re gen of motregen en matige tot krach tige, tijdelijk harde Zuidwestelijke wind. In de Zuidelijke helft van het land tamelijk veel bewolking, met plaatselijk enige regen of motregen en een matige tot krachtige Zuidwesteljj- ke wind. van de randbedrijven is volgens de nota, dat de bestaanszekerheid niet is gewaarborgd. Voorts neemt het aantal af en wordt het stichten van nieuwe beperkt door vestigingsvergunningen e.d. Spreker kwalificeerde dit als een „koude sanering”. De secretaris deelde tot slot mede, dat een aan de praktijk ontleend rap port over de kleine zelfstandigen zal worden samengesteld om te bewijzen „dat het middenstandsrapport waarin de kleine zelfstandige rand-midden- stander wordt genoemd niet gebaseerd is op de ware feiten”. Uitgave: „Zeeuwsch Dagblad” Hoofdkantoor: Goes, L. Vorststr. 90, Tel. 2438. Giro 274289. Kantoren: Vlissingen: Nieuwstr. 88 Telef 326; Middelburg: Korte Noordstr. 35, Tel. administratie 7009 Tel. redactie 2347; Ter neuzen: Dijkstraat 26-28. Exploitatie: Oosterbaan Le Cointre N.V., Goes AMMAN (Jordanië), 18 Oct. Bij de door de Regeringsaanhangers ge wonnen Jordaanse verkiezingen heb ben zich uitgebreide wanordelijkheden voorgedaan, waarbij Zaterdag jl. in de hoofdstad Amman 23 personen om het leven kwamen, terwijl er driehonderd werden gewond. De politie verrichtte ruim honderd arrestaties. De arrestanten zijn over het algemeen jongelieden, die er van worden beschuldigd tot de wanorde lijkheden te hebben aangezet. Gisteren hebben zich nieuwe orde verstoringen voorgedaan in kiesdistric ten buiten Amman; waarbij drie per sonen het leven verloren terwijl er elf werden gewond. In de stad Nablus is een volledige staat van beleg afgekon- dlSd> terwijl deze toestand in de hoofd stad Amman van zons op- tot zons ondergang van kracht is. ,.K°ning hoessein heeft premier Tew- tik opdracht gegeven een commissie van onderzoek in te stellen. De com missie zal ondermijnende elementen, verantwoordelijk voor de incidenten van het afgelopen weekeinde, moeten opsporen en handelend moeten optre den om de veiligheid van het land te verzekeren. Vandaag was het over het algemeen rustig m Jordanië. DAT ten overstaan van de architect ir C. Sturm te Ber gen op Zoom gisteren onder hands is aanbesteed het bou wen van een villa aan de Langeweg te Scherpenisse. De bouw werd opgedragen aan de heer B. Suurland, aannemer te Scherpenisse. DAT het echtpaar K. Ber revoets te Zierikzee gisteren zijn vijf en twintig jarig hu welijksfeest heeft gevierd. We wensen de heer en me vrouw Berrevoets (de heer BONN, 18 October Bondskanse lier Adenauer is er vandaag na lang durige besprekingen in geslaagd de vrede tussen de coalitiegenoten van zijn regering te herstellen. De me ningsverschillen waren nog al veel, maar Adenauer slaagde er vandaag niettemin in een compromis tot stand te brengen. De geschillen zijn by ge legd en hij kan thans met een gerust hart naar Parijs vertrekken om met Mendès France te gaan onderhandelen over het Saargebied. DELFT, 18 October In Delft moeten namen worden gegeven aan een aantal nieuwe straten in het Wes ten van de stad. Burgemeester en Wethouders hebben nu aan de ge meenteraad voorgesteld deze straten te noemen naar in de Bijbel voorko mende geografische namen. Het voor stel bevat o.a. de volgende namen: Palestinaweg, Libanonstraat, Karmel- straat, Hermonstraat, Sinaistraat, Is- raëlweg, Jeruzalemweg, Bethlehem- straat, Nazarethstraat, Hebronstraat, Tiberiasstraat, Sichemstraat en Jeri- cholaan. LONDEN, 18 October De Belgische en Nederlandse havenwer kers in Antwerpen en Rotterdam of Amsterdam weigeren goedtien, die voor Engeland bestemd waren, te lossen. In verband met de stakingen in Engeland wensen de havenarbeiders deze ladingen niet te behande len, zo hebben grote Engelse scheepvaartmaatschappijen bericht. Dee stakingen hebben zich inmiddels aanzienlijk uitgebreid en zijn de ernstigste geworden sinds een generatie. In de havens van Liver pool en Birkenhead zijn vandaag ruim 10.000 arbeiders in staking ge gaan. WAGENINGEN, 18 Oct. Vanmor gen zijn circa honderd studenten van de landbouwhogeschool te Wagenin- gen, waarvan elf vrouwelijke, meest eerstejaars, vertrokken van de stu dentensociëteit „Ceres” naar Gronin gen en Drente om aardappelen te roo ien. Twee tractoren en twee rooima- chines, beschikbaar gesteld door de landbouwhogeschool, gaan mee om het werk te verlichten en te verhaasten. De meisjes sluiten zich in Groningen aan bij de meisjesstudenten van de universiteit aldaar. Personeelsleden waren omstreeks negen uur aan de gang met lasappa raten aan de bak van een auto. Naar aller waarschijnlijkheid is een vonk overgesprongen, hetgeen bijna onmid dellijk werd ontdekt. Eén of meer banden hadden vlam gevat. Direct kwam de bedrijfsbrandweer in actie met een straal op de waterleiding, maar aangezien de druk onvoldoende was ging er onmiddellijk een telefoon tje naar de brandweerkazerne. De ge arriveerde Ford-spuit begon water te geven uit het haventje op het indus- trie-terrein, maar daar de brand gro ter omvang dreigde aan te nemen werd ook de Magirus-spuit naar het terrein van de brand gebracht. Deze werd op gesteld als reserve bij het andere ha ventje van de onderneming zelf en het bleek al spoedig, dat de hulp van deze spuit nodig was. Deze kon echter niet direct water geven. Bij onderzoek bleek, dat er een klein lekje was in de zuigslang. Nadat dit was hersteld kon de brand met vijf stralen worden bestreden. PARIJS, 18 Oct. De Franse re cherche heeft in de geheimzinnige Pa- rijse spionnagezaak een goed slag ge slagen. Bij een officier van het leger, kapitein Jean-August Cazalet, die reeds van verraad is beschuldigd, heeft men copieën van zeer geheime docu- mensen gevonden. In de documenten waren maatregelen beschreven, die moesten worden genomen, wanneer de vijand het land zou binnenvallen of wanneer er opstanden zouden uitbre ken. Ook trof de politie een lijst van belangrijke punten en fabrieken aan die moesten worden opgeblazen voor de komst van de vijand. ZEEUWSCH DAGBLAD over de samenwerking tussen Rusland, Engeland en de V.S. Deze conferentie was een voor spel op de conferentie tussen Roosevelt, Churchill en Stalin te Teheran op 28 November, de bij eenkomst tijdens welke Roose velt eigenlijk al zijn vergissing beging. AMSTERDAM, 18 October „Voor de kleine zelfstandigen een toestand geschapen, die naar de afgrond leidt. Onze regering heeft zich voorgenomen de kleine middenstanders weg te vagen, niet goed schiks, dan kwaadschiks. De schuld hiervan ligt bij de kleine midden standers zelf, die zich na de bevrijding niet hebben georganiseerd. De belastingen hadden reeds verminderd kunnen zijn als wij maar geor ganiseerd waren geweest. Het is nodig, dat wij gaan spelen met vuur”. Aldus sprak vandaag in Amsterdam de heer J. S. Wessels, voorzitter van de Nederlandse Bond van Kleine Zelfstandigen in de eerste open bare vergadering van deze Bond. Deze Bond is opgericht omdat de kleine zelfstandigen meer en meer tot de conclusie waren gekomen, dat zij behoorden tot de meest verdrukte be volkingsgroep. extra-aflossing is gedurende de eer ste 10 jaar van de looptijd niet toe gestaan. De lening is verdeeld in cou pures van f 1.000 en f 500. Datum van inschrijving Maandag 25 October 1954 en datum van storting .Vrijdag 19 No vember 1954. Dooreenleverbaarheid met de in-het prospectus van 17 Sep tember 1954 aangeboden f 10.000.000 gelijksoortige obligaties, zal worden aangevraagd. vergadering op, 1 meesten vermoeden. Wij hebben geen bezwaar tegen de arbeidersbeweging”, zo zei deze spre ker, „maar er moet niet alleen iets voor de arbeiders worden gedaan. Het doel van de N.B.K.Z., waarvan afde lingen in oprichting zijn in alle delen van het land, is te komen tot een alles omvattende federatie van organisaties van kleine zelfstandigen. De heer Mourik oefende critiek uit op de middenstandsnota. Hierin wordt alleen onderscheid gemaakt tussen vol waardige middenstandsbedrijven en randbedrijven. Een van de kenmerken

Zeeuwsch Dagblad | 1954 | | pagina 1