CvZnöZaq naar mensen in Jacob Kaiser: 18 millioen zijn met geweld de stembussen gesleept IERSE BENDE OVERVIEL ENGELSE KAZERNE LOONPOLITIEK EN SAMENWERKING J Spartaans toe Het ging Belgisch geweer in het Engelse leger er en m Mendès wil Aanvallers verdwenen in het duister aan Rusland klaagt Amerika Kabinetscrisis Indonesië zeker Loonsverhoging in de landbouw vergelijk met W>-Duitsland Reeds 22 doodstraffen Perzië „democratisch” werden op C.N.V.-kadermiddag toegelicht door drs C. P. Hazenbosch Churchill wijzigt zijn Kabinet Voor de tweede keer is t Lord Alexander uit de Regering Van defensief naar offensief in halfjaar 8 PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND Ook in Zeeland in „Agressie tegen China”. In enkele regels melden wij nog s DE BILT ZEGT: Spionnen gevonnist tSs.1T’ Gevechten in Jordanië Vrij warm ZEEUWSCH DAGBLAD 10e JAARGANG No. 2914 te ag n. ig vernin op n, n, bij >er an Abonnementsprijs 0.47 per week, 2.p. maand, 5.85 p. kwartaal. Losse nummers 13 cent. Advertentieprijs 22 cent per m.m. Rubriek Kabouters 10 ct. per woord OOSTENRIJK In enkele gedeelten van Oostenrijk zijn echte verkiezingen gehouden voor de provinciale raden. De Federale Coa litieregering is over het algemeen als winnaar uit het verkiezingsstrijdperk getreden. twijfelen aan hun werkelijke gevoe lens. De 17e October heeft aange toond, wat men in het Oosten wer kelijk onder vrije verkiezingen ver staat”. er a- an vr. n- d- an a- :n s- K. s- iet ur ;a- le, a L- m- en 54, te mi er a- n- I J- e- ie :a e. d. r- De Franse kapitein Jean Auguste Cazalot, wiens huls Zaterdag door de politie is doorzocht is beschuldigd van activiteit tegen de externe veiligheid van de staat. Hij is in hechtenis geno men. twee jaar geleden was het een grote dag voor Vlissingen en in het bijzonder voor de werf de Kon, Mij „De Schelde”. Deze dag werd nl. de trots van de „Schel de” de „Kungshohn” door prin ses Sybilla van Zweden in de Scheldestad te water gelaten. F.N.-geweer, N.A.V.O.-legt patrouille DAT de collecte voor de E.H.B.O. te Goes heeft op gebracht 244,85. voor hulp ingeval van door braak. IN FRIESLAND NIET LEEUWARDEN, 17 October. Het hoofdbestuur van de Friese Maatschap pij van Landbouw heeft besloten, het advies van de hoofdafdeling sociale za ken van de Stichting voor de Land bouw om de lonen en de tarieven in de landbouw in Friesland met resp. 6 pet en 5 pet te verhogen, niet te aan vaarden. Het hoofdbestuur is van mening, dat, hoewel de algemene welvaart in Ne derland is vergroot, voor de bedrijfs tak landbouw van een achteruitgang sprake is geweest. Een relatieve gelijk stelling van de lonen in de landbouw met die in andere bedrijfstakken is slechts mogelijk, indien ook de inkom sten van de werkgevers relatief wor den gelijkgesteld. Dit is de tweede overval op een Brit se kazerne in het laatste halfjaar. In Mei werd de kazerne te Armagh aangevallen door een gewapende bende van zestien man, die zonder een schot te vuren stenguns en am munitie buit maakte. ’s-GRAVENHAGE, 16 Oct. Er Is overeenstemming bereikt over de toe passing van de zes procent loonsver hoging door het landbouwbedrijf in Groningen, Drente, Overijssel, Noord- Oost-Polder, Utrecht, Noord-Holland, een deel van Zuid-Holland, Zeeland en N oord-Brabant. Eenzelfde accoord werd bereikt in het dorsbedrijf in Groningen en Zeeland, in het tuinbouwbedrijf in diverse pro vincies, waaronder eveneens in Zeeland. Hetzelfde geldt voor de lonen in de grasdrogerijen en de aardappelsorteer- inrichtingen. MARSEILLE, 16 Oct. Voor het eerst sinds zijn premierschap heeft Mendès-France zijn mening ten aan zien van de E.V.G. te kennen gegeven. Hij zeide tot hen te behoren, die van oordeel waren geweest, dat de E.V.G. niet de beste Franse belangen zou hebben gediend. De premier sprak met klem over de noodzaak van een Frans- Duitse verzoening. Ondanks de bittere ervaringen van enkele generaties wenste het grootste deel van het Fran se volk een algeheel vergelijk met Duitsland echter niet voor de prijs van een vervreemding van Groot-Brittanië. De premier zeide dit op het congres van de Radicale Partij. Hij noemde Churchill een groot staatsman. Met betrekking tot het Saargebied zeide Mendès-France, dat de Saar kansen tot samenwerking bood voor de economie van Frankrijk en Duits land. Het congres van de Radicale Partij heeft tot besluit van de bijeenkomst een motie aangenomen, waarin het vertrouwen de bewondering van de le den van de partij voor Mendès-France wordt uitgesproken voor de wijze waarop hij in enkele weken, door zijn dynanisme en zijn persoonlijke gezag, het herstel van het prestige van de Franse natie heeft weten te verwezen lijken. Het congres keurde voorts de resul taten goed van de Londense conferen tie. De resultaten sluiten een gesprek tussen Oost en West niet uit. wederom vier deskundgien TEHERAN, 17 October. Het Per zische Militair Hof van Appel heeft vandaag de op 7 October uitgesproken doodstraffen tegen negen officieren en een burger bevestigd. Zij waren ver oordeeld op grond van verraad wegens het deelnemen aan een communistische organisatie. De officieren en burgers behoorden tot een eerste groep die terecht stond. Nadat vorige maand vijfhonderd offi cieren en burgers waren gearresteerd. Vrijdag werd het doodvonnis uitge sproken tegen een tweede groep van twaalf officieren, die ook beroep aan zal tekenden. DAT twee bekende per sonen, die hun brood op ge heel verschillende terreinen verdienen, in het afgelopen weekend hun 25 jarig huwe lijksfeest hebben gevierd. In Middelburg was het ds L. Rijksen, predikant bij de Geref. Gemeente, die een kwart eeuw geleden in het huwelijksbootje stapte en in Goes herdacht de heer C. Louisse, adj. van de gem. politie dit feit. Vlissingr... Z.ZZ TemeuzenV^u.’ L75 L79 m. 21.20 r 2. 21.03 u. 1.30 m. De stemlokalen schoollokalen, vertrekken in openbare gebouwen en kleine winkels waren met vlaggen en portretten van communistische lei ders -versierd. Het commentaar van de Westduitse minister van aangelegenheden be treffende geheel Duitsland, Jacob Kaiser was: „18 millioen Oostduit- sers zijn met geweld naar de stem bus gedreven, maar niemand 1—1 „college”, veelal uitgelokt door de vra genstellers, hadden betrekking op: a. De loonpolitiek van de voorbije jaren en die van de toekomst. Hij ty peerde de gang van zaken als een over- gang van het defensief naar het offen sief. Door de economische nood èn door de organisatorische nood (waar aan de P.B.O. thans langzaam een eind begint te maken) moest men de geleide loonpolitiek wel aanvaarden. Thans echter kan men spreken over verdeling van welvaart en thans heeft men een Sociaal Economische Raad, toporgaan van het bedrijfsleven, die de leiding en de verantwoordelijkheid van de Rege ring kan overnemen. En zo is de laatste loonronde van 6 pet de eerste na-oorlogse loonsverho ging waarbij de lonen niet in de aller eerste plaats zijn aangepast aan de ge stegen kosten van levensonderhoud, maar waarbij men getracht heeft tot OPTOCHTEN Onder leiding van communistische functionarissen vormden de kiezers reeds vóór de opening van de stemlo kalen lange rijen. Zoals was aange- kondigd, marcheerden het personeel van fabrieken, de ambtenaren van de partementen en andere regeringsbu- reaux, de bewoners van huurkazernes en inwoners van bepaalde districten in formatie naar de stembussen. Door de straten marcheerden harmonie-orkes- ten, terwijl ook via geluidswagens mu ziek ten gehore werd gebracht. Leden van de communistische jeugdorganisa tie belden huis aan huis aan om de be woners te herinneren aan hun „plicht als vaderlander om te stemmen”. MAANDAG 18 OCTOBER 1954 Hoofdredacteur: J. D. TROOSTHEIDE Directeur: JACQ DE SMIT Medewerkers: J. A. van Bennekom, Middelburg; Ds W. C. van Burgeler, Kruiningen; A. I. Catsman, Aardenburg; Ds D. J. van Dijk, St. Annaland; Ds A. Gruppen, Biezelinge; J. S. Hoek, Middelburg; J. Hommes, Nieuwdorp; J. Huijssen, Terneuzen; Ds J. Karelse, Goes; J. Laport, Goes; J. Moll, Vlissingen; K. C. van Spronsen, Goes; R. Zuidema, Goes. DJAKARTA, 17 Oct. De Persatua Indonesia Raya heeft vandaag na een vergadering van vier uur een commu nique uitgegeven, waarin wordt ver klaard, dat besloten is bij het Kabinet er op aa nte dringen af te treden en onmiddellijk het mandaat aan het staatshoofd terug te geven. Dit zou in elk geval voor 25 October moeten ge schieden. Indien hieraan niet wordt voldaan, zal de partijraad van de P.I.R., de drie P.I.R.-ministers uit het Kabinet terugtrekken en bovendien vice-pre mier Wonsonegoro verzoeken zijn for- mateurschap onmiddellijk 25 October aan het staatshoofd terug te geven. Wonsonegoro deelde mede, dat dit besluit bij acclamatie genomen is en dat hierdoor een kabinetscrisis onver mijdelijk zal zijn. DAMASCUS (Syrië), 16 October In Jordanië is vandaag de noodtoe stand afgekondigd. In de Jordaanse hoofdstad Amman zijn ongeregeldhe den uitgebroken waarbij betogers met de politie in botsing kwamen. De de monstranten hebben het gebouw van de Amerikaanse Voorlichtingsdienst in brand gestoken. DAT aan de R.U. te Utrecht is geslaagd voor het cand. examen geneeskunde de heer L. J. van der Zan- de te Zierikzee. DE BILT, 17 Oct. Half tot zwaar bewolkt. Droog weer. Overwegend ma tige Zuidwestelijke wind. Aanhoudend vrij warm voor de tijd van het jaar. Uitgave: Stichting „Zeeuwsch Dagblad” Hoofdkantoor: Goes, L. Vorststr. 90, Tel. 2438. Giro 274289. Kantoren: Vlissingen: Nieuwstr. 88 Telef. 326; Middelburg: Korte Noordstr. 35. Tel. administratie 2009 Tel. redactie 2347; Ter neuzen: Dijkstraat 26-28. Exploitatie: Oosterbaan Le Cointre N.V., Goes DAT er Zaterdag te Ter neuzen buitengewoon veel belangstelling bestond voor het optreden van het mu ziekgezelschap „Harmonie Terneuzen”. Hier was een bijzondere reden voor: het betrof de trekking van een loterij ten bate van een nog op te richten drumband als BERLIJN, 17 October Voor de tweede maal sinds de stichting van de „Duitse democratische Republiek” zijn vandaag in Oost-Duits- land verkiezingen gehouden. De inzet van deze verkiezingen waren 400 zetels van de Volkskamer. Het Nationale Front, dat bestaat uit de communistische partij met haar massa-organisaties en de vier „burger lijke partijen” die zich met de communisten hebben verbonden, had al leen candidatenlijsten ingediend. Niettemin noemde de Oostduitse pers de verkiezingen de meest democratische, die ooit zijn gehouden. Dat het „democratisch” is toegegaan bewijst wel, dat alleen communisten gekozen konden worden en het practisch onmogelijk was een ongeldige stem uit te brengen Het stemsysteem was er dan ook naar. Ieder kiezer passeerde een tafel, waarachter drie beambten zaten. De eerste controleerde de papieren, de tweede gaf het stembiljet met de com munistische candidaten, de derde hield de stembus op, een kartonnen doos met losse deksel, waarin de kiezer ge woon het gevouwen biljet kon gooien Als iemand van het stemhokje ge bruik wilde maken om ongezien het stembiljet b.v. ongeldig te maken, moest hij de rij verlaten, naar de an dere kant van het lokaal lopen en ver volgens weer in de rij gaan staan om zijn biljet in de kartonnen doos te doen. Bovendien moest deze stemmer alle namen doorschrappen. Een ge deeltelijke doorschrappen van de tekst werd beschouwd als een vergissing, die niet betekende, dat de stemmer tegen het Nationale Front was. Het is er inderdaad „democratisch” maar vooral Spartaans toegegaan. Vanmorgen vroeg reeds vroeg een luitenant van de Volkspolitie in Vlest-Berlijn politiek asyl. Zijn ge zicht toonde sporen van mishande ling. Hij was „democratisch” afge tuigd, omdat hij niet had willen stemmen. ondergang van Zon en Maan: i op 7.11 u., onder 17.39 °P u., onder 14.48 u. Hoogwater Dinsdag 19 October: •igen: 7.03 u. 1.57 m„ 19.52 u. 1.60 - -- - -- m 20 19 u Wemeldinge: 8.42 u. 1.35 m., u- F49 m. Zierikzee: 8.20 u. 1.16 GOES, 16 October. Drs C. P. Hazenbosch, C.N.V.-bestuurder en lid van de Tweede Kamer voor de A.R.-partij heeft vanmiddag voor de plaatselijke bestuurdersbonden uit Oostelijk Zeeland, die voor hun jaarlijkse kadermlddag naar Goes waren gekomen, een „college” gegeven dat klonk als een klok. Aan de loonpolitiek zowelvoor heden als voor de toekomst, aan het verbre ken der gereglementeerde samenwerking door het N.V.V. en aan de propa ganda diende hij volgens de agenda aandacht te besteden niemand zal thans nog kunnen zeggen dat hij niet op de hoogte is van heel die inge wikkelde problematiek! De meest markante punten uit dit een zo rechtvaardig mogelijke verde ling van het nationaal inkomen te ko men. Want de loontrekkenden waren bij die verdeling achtergebleven tetl opzichte van de niet-loontrekkenden. b. Het nut van loonrondes. Voorzit ter de Lange vroeg of verlaging van prijzen en verlaging van belastingen niet een betere uitkomst voor ons volk als geheel geven dan loonrondes. „Hierop kan ik volmondig ja antwoor den!” aldus de heer Hazenbosch. Maar die prijzen zijn afhankelijk van de prij zen der grondstoffen op de wereld markt. En als we er door middel van een subsidiestelsel toe zouden over gaan onze prijzen kunstmatig laag te houden, zou het buitenland ongetwij feld zijn grenzen voor onze producten gaan sluiten om de eigen industrieën te beschermen. En afgezien hiervan: een dergelijke subsidiepolitiek zou ho ge eisen stellen aan ’s lands schatkist en dus aan onszelf via het belasting biljet! c. Verbreking der samenwerking. De heer Hazenbosch bleek volkomen te staan achter de woorden die voorzitter Ruppert op de algemene vergadering had gesproken over het mandement en die de woede van het N.V.V. .zozeer hadden opgewekt. De motieven die het N.V.V. opgaf voor dit verbreken achtte hij volkomen onvoldoende en zelfs raadselachtig. Mèt een van zijn vragenstellers was hij van mening, dat men over die ver broken samenwerking niet zo heel rouwig behoeft te zijn, omdat dit sa mengaan bij de gewone leden toch langzamerhand leidde tot een niet- meer-zien van de principiële schei dingslijnen. d. De propaganda. De heer Hazen bosch betoogde dat de propagandaver- gaderingen, die in November weer ge houden zullen worden, niet het einde maar juist het begin van de propagan- da-activiteit moeten zijn! Daaruit moet pas het werven van leden voortkomen! „VERKIEZINGEN” IN OOST-DUITSLAND DAT met ingang van van daag de export mogelijk is van industriefruit naar W.- Duitsland. Hiervoor is een bedrag beschikbaar gesteld van 450.000. De bepaling geldt hierbij dat het fruit voor industriële verwerking mag worden gebruikt. LONDEN, 18 October. Premier Sir Winston Churchill heeft een aantal wijzigingen in zijn regering aange bracht, waardoor de mening, dat hij voorlopig niet van plan is af te treden, is versterkt. De wijzigingen omvatten de volgen de portefeuilles: Harold MacMillan, minister van volkshuisvesting en plaat selijk bestuur, wordt minister van de fensie als opvolger van lord Alexander. De 60-jarige MacMillan wordt door ve len beschouwd als de toekomstige lei der van de Britse Conservatieve Partij. Lord Alexander is uit de regering getreden. MacMillan wordt als minister van volkshuisvesting en plaatselijk bestuur opgevolgd door Duncan Sandys, de 46- ]ange schoonzoon van premier Chur chill. ?elwyn Lloyd, minister van staat op net Ministerie van Buitenlandse Zaken, volgt Duncan Sandys op als minister van bevoorrading. Lloyd wordt als mi- ny bf ttn S^aa^ 0PSev°Igd door Antho- Sir David Maxwell-Fyfe, minister van Binnenlandse Zaken, wordt Lord Chancellor in plaats van Lord Sim- Tu°n j d'6 is getreden. Majoor Gwlym Dioyd George, minister van Voedsel voorziening volgt Maxwell-Fyfe op aan binnenlandse Zaken. Derrick Heath c°te-Amery, minister van landbouw, vordt tevens minister van voedsel voorziening. vrT.0?1’3 z^n noS afgetreden Miss °r<?. oijghs, minister van Onderwijs, titig Lionel Heald, minister van Jus- Op- en Jmsdag: Zon Maan DAT er Nederlandse naar het buitenland zijn uit gezonden. Onder hen be vindt zich dr J. C. L. Dé- fize te Vlissingen, die door de UNESCO is aangesteld om als deskundige op het gebied van de olie-techno- logie de regering van Iran te adviseren bij de oprich ting van een instelling voor hoger onderwijs op ge noemd terrein. onderdeel van het muziek corps. In nauwelijks een maand tijd heeft men kans gezien om 5000 loten te ver kopen. Het ligt in de bedoe ling reeds het volgend sei zoen met de band voor het voetlicht te verschijnen. DAT aan de Brabantse Prov. Staten een ontwerp besluit is aangeboden tot wijziging van de reglemen- :en der in de provincies Zeeland en Noord-Brabant jelegen waterschappen de Hogerwaarpolder en de Prins Hendrikpolder. De wijziging heeft betrekking op ’t vormen van een dijk- leger bij dreigend gevaar of BELFAST, 17 October Zondagnacht heeft een gewapende bende, waarschijnlijk leden van het illegale „Ierse Republikeinse leger”, een zorgvuldig beraden overval gedaan op een kazerne te Omagh in het graafschap Tyrone, ongeveer negentig kilometer ten Westen van Bel fast. Vijf Britse soldaten werden gewond. Enige leden van de bende werden eveneens gewond. De anderen wisten in het donker in klaar staande vrachtauto’s te ontsnappen. De strijd woedde ongeveer vijf tot tien minuten. Sommigen der aanval lers vielen de poorten aan en hiel den de wachten bezig, terwijl ande ren een muur met een touwladder beklommen. De aanvallers lieten een aantal machinepistolen achter. De mannen, die de aanval op de ka zerne, waar ongeveer 400 soldaten slie pen, pleegden, hadden hun gezicht zwart gemaakt. Het gevecht begon, toen een van hen met de kolf van zijn revolver trachtte een schildwacht neer te slaan. Deze zag echter, vallend, nog kans zijn revolver te trekken en de aanvaller te verwonden. Ook sloeg hij alarm, waarop de aanvallers het ge bouw van de wacht onder vuur namen. De soldaten in het wachtgebouw scho ten terug. Drie aanvallers trachtten de wapen opslagplaats te bereiken door een sto ker van de centrale verwarming als schild voor zich uit te laten lopen. Deze stoker wist echter in de duister nis van de verwarring gebruik te ma ken en te ontsnappen. De soldaten wisten de aanvallers te rug te drijven, die met hun vracht auto’s in de mist vluchtten in de rich-' ting van de grens van Eire. De bezetting van de kazerne was on langs uit Egypte teruggekeerd. Vanavond waren zes van de 26 over vallers aangehouden. In geheel Noord- lerland speuren duizenden politieman nen en soldaten naar de bendeleden. In Londonderry-City zijn huizen van bekende republikeinse leiders door zocht, doch er werden geen arrestaties verricht. NEW YORK, 16 Oct. De Sowjet- Unie heeft de algemene vergadering der Ver. Naties officieel verzocht, om de communistisch Chinese klacht, volgens welke Amerika zich schuldig maakt aan agressie tegen China, in een volle dig debat te behandelen. De Russische delegatie heeft tevens een resolutie ingediend, waarin de „Amerikaanse daden van agressie” ver oordeeld worden en de V.S. wordt op gedragen om daaraan een einde te ma ken. De eerst door Peking geuite beschul diging was vervat in een telegram van premier Tsjoü en Lal aan de V.N. Hier in werden de V.S. beschuldigd van agressie tegen Formosa, dat de com munisten als deel van hun land be schouwen. Van Amerikaanse zijde is de klacht bestempeld als „een gewone leugen”. Een patrouille van de „Coldstr earn Guards” staat op het terrein van de Infanterieschool te Warminster aangetreden voor een exercitie-de- monstratie. De mannen zijn hier uitgerust met 'het nieuwe Belgische wat genoemd wordt als standaardbewapening voor <Je egers. De opname werd gemaakt tijdens de inspectie van de door Sergeant G. Hooper.

Zeeuwsch Dagblad | 1954 | | pagina 1