ERNSTIG TEKORT AAN VERPLEEGSTERS Landbouw Hollandse Mij. van vraagt hulp van militairen C_vanöAaq pxMudiAJuuzd uv faandcun aan aan Minister Suurhoff roert nijpend probleem op Florence Nightingale herdenking Ziekenhuizen moesten afdelingen sluiten De Negus met Elizabeth II m Nog steeds be staat geen goede statistiek Stakingskoorts Londen woedt voort üiB De Chinese troepen in Birma De toetreding van W,-Duitsland tot de NAVO Nederlands schip gezonken Nieuwe televisiestudio in Bussum r 1 II waren aae ongeveer 10 millioen Deskundigen waren nog niet gereed Stormramp kwam 40 jaar te vroeg, zegt Thijsse Deltaplan ter sprake op Vlaams- Nederlandse Academiedagen Telegram aan Min. Mansholt Nog te weinig waar borgen Aardappeloogst in Holland in groot gevaar Het hoe Aanvaring op Amerikaans meer PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND Wervelstorm bereikt de Verenigde Staten In enkele regels melden wij nog Politieke commissie eist ontwapening Minister Zijlstra opende nieu we cokesfabriek en wat gereed DE BILT ZEGT; Zacht Het ontwapeningsplan Vragen Wysjinsky ZEEUWSCH DAGBLAD 10e JAARGANG No. 2913 3 en nacht zal worden geschut. de Hoofdredacteur: J. D. TROOSTHEIDE ZATERDAG 16 OCTOBER 1954 Directeur: JACQ DE SMIT is het acht jaar geleden, dat na het bekende proces te Neuren berg Nazi-leiders werden opge hangen. Goering onttrok zich aan deze executie door zelfmoord te plegen. Abonnementsprijs 0.47 per week, 2.p. maand, 5.85 p. kwartaal. Losse nummers 13 cent. Advertentieprijs 22 cent per m.m. Rubriek Kabouters 10 ct. per woord WILMINGTON, 15 Oct. De wervel storm „Hazel”, die, na Haiti te hebben geteisterd, in Noordwestelijke richting over zee raasde, heeft Vrijdag de Oos telijke Amerikaanse staten Noord- en Zuid-Carolina bereikt. Over een breedte van 200 km ver oorzaakten zeer krachtige windstoten, die aan de wervelstorm voorafgingen, schade aan installaties en verbindingen in de kuststreek. ver sen van Kuipers er op at tent gemaakt dat zijn ach- j met goed brandde. Hij was juist van Hij sprak zich ook uit over het Cana dese voorstel om de geheime bespre kingen over ontwapening tussen de grote mogendheden weer zo snel mo gelijk op gang te brengen. Spreker verklaarde nadrukkelijk dat Nederland de Londense overeenkomsten nooit zal prijsgeven. Als Rusland deze eis zou stellen als voorwaarde voor ontwape ning, zou Nederland daaraan niet vol doen, aldus de heer de Kadt. DAT het uitbreidingsplan van Nieuwerkerk aantoont, dat deze gemeente niet meer DAT met de nieuwe zee- In oude vorm zal worden op sluizen te Vlissingen met in- gebouwd. Het wijst n.l. een gang van 18 October a.s. dag verplaatsing aan ten Noor- De Japanse premier Sjigeroe Josjida, is per vliegtuig uit Duitsland in Rome aangekomen voor een bezoek van zes dagen aan Italië. LONDEN, 15 October Er zijn in Londen thans 15.746 stakers. De sta king bij de busdiensten breidt zich nog uit. Van de 7.600 bussen staan er nu 3.263 stil. Duizenden gaan te voet of per fiets naar hun werk. Sommigen ook op rol schaatsen. De ondergrondse kan het vervoer alleen niet aan. Vele maat schappijen hebben zelf vervoersdien sten voor haar personeel georgani seerd. De minister van Arbeid, sir Walter Monckton, is vanochtend onderhande- lingen met werkgevers en vakbewe ging begonnen. was haar tijd ver vooruit. Tijdens een typhus-epidemie verzamelde zij statis tieken uit veie landen over de verple ging in de Ziekenhuizen. Vandaag aan de dag ontbreekt in Nederland nog een goede ziekenhuis statistiek, aldus de minister. Hoewel de Engelse pionierster niet over een grote mate van zachtheid en zorgzaamheid beschikte, kan de ideale verpleegster van vandaag toch de stip- heid, de vakkennis, de discipline, de zakelijkheid en de opofferingsgezind heid ten voorbeeld nemen, aldus de minister. gering aantal waarnemingen uit een korte periode, dan dat zij voldoende kennis zou bezitten om de wedloop met het steeds hoger wordende water en de daarmee gepaard gaande steeds ster ker wordende stormvloeden te winnen. Vanwege de onberekenbare factoren, die bij een stormvloed een rol spelen, kan men de dijken niet hoog en sterk genoeg maken. Een oplossing, is de afsluiting van de zee-armen, waarvan de kosten niet opwegen tegen de voordelen van het gehele land. Prof. Thijsse hoopt, dat de suggestie van de Deltacommissie zal worden gevolgd door de Regering en de volksvertegenwoordiging. Hij zei ook te hopen, dat hij aan deze afslui- den van de nog bestaande Ooststraat. Er zijn o.a. een bijz. en een openbare lagere school en een kleuterschool in opgenomen. Wat de wo ningen betreft zullen binnen afzienbare tijd vier en twin tig geschenkwoningen (22 Zweedse en 2 Deense) be schikbaar zijn. Van eerstge noemde staan er 14 ver spreid in omliggende pol ders. AMSTERDAM, 15 October. „Het tekort aan verplegend personeel heeft de laatste tijd hier en daar in ons land ernstige vormen aangenomen. Een enkel ziekenhuis heeft reeds afdelingen moeten sluiten door gebrek aan verpleegsters en andere instellingen zouden meer patiënten kunnen opnemen, indien er maar personeel was voor de verpleging. Voor vele vrouwen en meisjes in ons land is op het gebied van de gezondheidszorg een grote taak weggelegd. Zonder offers kan deze verplegingstaak, ondanks de talrijke ver beteringen in de positie der verpleegsters, niet worden volbracht. Ik hoop, dat vele dames lering mogen trekken uit de biografie van Florence Nigthingale, die haar leven en talenten met grote opofferingsgezindheid heeft ingezet voor de lijdende mensheid.” Deze woorden hebben de honder den verpleegsters en belangstellen de vrouwen en meisjes vanavond in Krasnapolsky te Amsterdam gehoord uit de mond van de minister voor Sociale Zaken en Gezondheid, de heer G. J. Suurhoff, die sprak tij dens de Amsterdamse bijeenkomsten ter herdenking van het feit, dat Flo rence Nigthingale precies honderd jaar geleden het verzoek ontving van de Engelse minister van oorlog om de medische verzor ging van de Engelse troepen op de Krim ter hand te nemen. Hiermee begon de zegenrijke en baanbreken de arbeid van „de dame met de lamp.” De minister wees in zijn rede op het motto van de dag der wereldgezond heidsorganisatie der Verenigde Naties „De verpleegster pionierster van de ge zondheidszorg”. Als een der eersten is dit Florence Nigthingale geweest. Zij DAT mr Th. Portheine ontslag heeft gevraagd als voorzitter-curator van het Stedelijk Gymnasium te Middelburg. B. en W. stellen voor hem dit eervol te ver lenen met ingang van de dag der aanvaarding van het ambt door zijn opvolger. DAT gisteravond om streeks half acht de 23-jari ge landbouwerszoon A. Hof- mans uit Woensdrecht op de Antwerpsestraatweg nabij Bergen op Zoom in volle vaart met zijn motor op een vrachtauto, bestuurd door A. K. uit Oud-Alblas, is gebotst. K. was in Zeeland een la ding grond wezen halen en werd ter hoogte van de bos- ’s-GRAVENHAGE, 15 Oct. Het hoofdbestuur van de Hollandse Maat schappij van Landbouw heeft ge vraagd, militairen beschikbaar te stel len voor het rooien van aardappelen. Het heeft aan de minister van Land bouw, Visserij en Voedselvoorziening een telegram gezonden, waarin het mededeelt, dat het ten zeerste teleur gesteld en verontrust is over de on voldoende hulp welke reeds weken lang bij de aardappeloogst wordt ver strekt. „De telers hebben in het volle ver trouwen op de medewerking van uw ministerie een normaal teeltplan op gesteld. Nu de in het vooruitzicht ge stelde hulp slechts in zeer onvoldoen de mate beschikbaar blijkt te kunnen komen, is het vertrouwen in de mede werking van de overheid ernstig ge schokt, hetgeen onvermijdelijk tot ge volg zal hebben, dat de teelt van ar beidsintensieve gewassen in 1955 be langrijk zal worden ingekrompen. Ook van die gewassen, die voor de export van betekenis geacht kunnen worden. Waar, behalve door abnormale kwali teitsvermindering, bovendien door bo vengenoemde oorzaken nog een aan zienlijk aantal h.a. consumptieaardap pelen verloren dreigt te gaan, zal in dit geval aan een sterke prijsstijging voor klei-consumptie-aardappelen niet meer ontkomen kunnen worden. Waar de op heden getroffen maatregelen voor het aantrekken van arbeidskrach- NEW YORK, 15 October De po litieke commissie van de algemene vergadering der V.N. heeft vandaag met 57 tegen 0 stemmen een resolutie aangenomen, waarin wordt verklaard, dat de nationalistisch-Chinese ongere gelde troepen die in Birma blijven, zich moeten laten ontwapenen en in terneren. In de resolutie, die nog door een vol tallige bijeenkomst van de algemene vergadering met een meerderheid van twee-derden moet worden goedge keurd, wordt verder het feit betreurd, dat dit aanzienlijk aantal vreemde troepen met een grote hoeveelheid wapenen nog in Birma was. Een Amerikaans verzoek om het te legram van Tsjou en Lai aan de Ver. Naties, waarin de Ver. Staten worden beschuldigd van agressie ten aanzien van Formosa, niet toe te sturen aan de leden van de Ver. Naties, is door de secretaris-generaal van de volke- ren-organisatie, Dag Hammarskjoeld, van de hand gewezen. De Chinese pre mier had om verspreiding van het te legram onder de V.N.-leden gevraagd. ten te enen male onvoldoende zijn, wordt op een spoedige inzet van een groot contingent militairen als laatste redmiddel aangedrongen”, aldus het telegram. In Noord-Holland moeten nog onge veer 1750 ha. en in Zuid-Holland ruim 2400 ha. consumptie-aardappelen ge rooid worden, overeenkomende met ruim l*/z millioen mud. Niettegenstaande de hulp van vrij willigers, komt men in Noord-Holland ca. 450 en in Zuid-Holland ca. 600 man te kort. Men is ongeveer 4 weken op de normale oogstwerkzaamheden ach ter. AMSTERDAM, 15 October. Prof, ir J. Th. Thijsse uit Delft heeft op de Vlaams-Nederlandse Akademiedagen te Amsterdam een openingsvoordracht over Nederlands moeilijke waterstaatkundige positie en de gevolgen daarvan gehouden. Over de stormramp van 1 Februari 1953 zei hij, dat deze met alle ernstige gevolgen voor ons land dertig a veertig jaar te vroeg is gekomen. Omstreeks die tijd zouden de Nederlandse waterstaatkundigen door nauwge zette studie, met medewerking van de regering, de stormvloedgevaren over wonnen hebben. Zou men in deze tijd de middelen en kennis van een halve eeuw geleden hebben gehad, dan zou het niet gelukt zijn het water te keren. De wetenschap beschikt over een te ting nog mee zal mogen werken. Een andere taak is de verhoging van de dijken van de Westerschelde en da Waterweg, nu de minister van Verkeer en Waterstaat zich heeft uitgesproken tegen afsluiting van de waterweg, om dat hij het belang van de scheepvaart heeft laten prevaleren. Een volgende stap is het stuwen van het rivierwater in de daarvoor noodzakelijk richtingen, onder meer om verzilting tegen té gaan. De laatste taak is de afsluiting van de Waddeneilanden, die een opgave is voor het volgend geslacht. HEEBLEN, 15 Oct. De minister van Economische Zaken, prof, dr J. Zijl stra, heeft vanmiddag de te Beek ge legen nieuwe cokesfabriek „Emma” der staatsmijnen in bedrijf gesteld. Daarbij hield hij in de cantine van de fabriek een toespraak waarin hij de staatsmij nen namens de regering geluk wenste met de totstandkoming van dit nieuwe bedrijf, dat, naar hij zeide, niet alleen voor Limburg maar voor ons hele land van grote betekenis is. De bouw er van, aldus de minister, symboliseert ’t dynamische karakter van de staats mijnen. ZAANDAM, 15 Oct. Een enorme brand heeft vandaag drie grote pak huizen in Zaandam in de as gelegd. De brandweer van Zaandam, geassi steerd door die van de omliggende ste den en Amsterdam stond voor een wanhopige strijd tegen het vuur. De brand begon ’s morgens om vijf uur op de eerste verdieping van het pak huis „Czaar Peter”. Spoedig sloeg het vuur over naar het pakhuis „De Ne derlanden”. Later werd het pakhuis „Zaandam” aan de Oostzijde aange tast. Om kwart voor negen stortte het dak en een gedeelte van de muren met razend geweld in. Het ergste gevaar leek toen geweken. De brandende ca caoboter stroomde uit het gebouw en dreef op het water van de Zaan. Om half tien stortte de Zuidelijke muur van het pakhuis „De Nederlanden” in. Het pakhuis „Zaandam” kon door de hard vechtende brandweer voor een groot deel worden behouden. Door twintig spuiten is met veertig stralen water gegeven. Omstreeks tien uur was het ergste gevaar geweken. De schade wordt geschat op ongeveer tien millioen gulden. Medewerkers: J. A. van Bennekom, Middelburg; Ds W. C. van Burgeler, Kruiningen; A. I. Catsman, Aardenburg; Ds D. J. van Dijk, St. Annaland; Ds A. Gruppen, Biezelinge; J. S. Hoek, Middelburg; J. Hommes, Nieuwdorp; J. Huijssen, Terneuzen; Ds J. Karelse, Goes; J. Laport, Goes; J. Moll, Vlissingen; K. C. van Spronsen, Goes; R. Zuidema, Goes. Uitgave: lichting „Zeeuwsch Dagblad” oofdkantoor: Goes, L. Vorststr. 90, Tel. 2438. Giro 274289. Kantoren: Vlissingen: Nieuwstr. 68. Telef. 326; Middelburg: Korte Noordstr. 35. Tel. administratie 2009, Tel. redactie 2347; Ter neuzen: Dijkstraat 26-28. Exploitatie: Oosterbaan Le Cointre N.V., Goes MILWAUKEE, 15 Oct. Het Neder landse motorschip „Prins Willem V” heeft op het Michigan-meer in de Ver enigde Staten, een aanvaring gehad met een sleepboot. De „Prins Willem V” is gezonken. De sleepboot werd slechts licht be schadigd en kon op eigen kracht naar de haven terugkeren. De bemanning van de „Prins Willem V” moest op ruw water, dat ter plaatse 25 meter diep is, in de redding? oepen overstappen. De kapitein ging i. s laat ste van boord. De bemanning van het Nederlandse schip werd uit de boten opgepikt door een schip van de kust wacht. Slechts een van de bemannings leden is licht gewond. De anderen heb ben geen letsel opgelopen. Samen met Koningin Elizabeth II van I Engeland rijdt Keizer Haile Selassie van Ethiopië door Londen. In een open rijtuig gezeten beantwoorden zij de en- thoesiaste begroetingen van de Londe- naren, die in groten getale stonden op gesteld langs de route van Victoria Station naar Buckingham Palace. Als gast van Koningin Elizabeth zal Keizer Haile Selassie drie dagen in Engeland doorbrengen. PARIJS, 15 October Afgevaar digden van de veertien landen van de N.A.V.O. en West-Duitsland hebben het voorbereidende werk voor de toelating van West-Duitsland tot de N.A.V.O. en de uitbreiding van het verdrag van Brussel beëindigd. Slechts enkele ju ridische punten van minder belang dienen nog behandeld te worden, al vorens de ontwerp-documenten aan de onderscheiden regeringen voorgelegd zullen worden. Waarschijnlijk zal dit Maandag geschieden. Met het werk is tien dagen geleden begonnen. DE BILT, 15 Oct. Overwegend droog weer met overdrijvende wolkenvelden. Matige tot krachtige Zuidwestelijke wind. Zacht voor de tijd van het jaar. Hoogwater Zondag 17 October: Vlissingen: 5.10 u. 2.18 m., 17.39 u. 2.15 m. Terneuzen: 5.44 u. 2.33 m., 18.09 u. 2.31 m. Wemeldinge: 7.02 u. 1.81 m., 19.23 u. 1.82 m. Zierikzee: 6.43 u. 1.58 m., 19.06 u. 1.60 m. NEW YORK, 15 October In de po- htieke commissie heeft vandaag de Britse vertegenwoordiger Selwyn Lloyd de Sowjet-afgevaardigde twee vragen gesteld. Slechts indien Wysjins ky hierop bevestigend zou antwoorden, kon gezegd worden dat de Frans-Brit- se voorstellen inzake ontwapening door de Sowjet-Unie zijn aanvaard als basis voor een ontwerp-conventie. De vragen, die Lloyd stelden waren: L Is de Sowjet-regering het er mee eens, dat er eerst overeenstemming omtrent de aard, de functie en de bevoegdheden van het controleren de orgaan moet bestaan, voordat de landen het overeengekomen ontwa- peningsprogram gaan uitvoeren? Is de Sowjet-regering het er mee eens, dat de functionarissen van het controlerend orgaan hun posten in de betrokken landen moeten heb ben ingenomen, voordat deze lan den het ontwapeningsprogram gaan uitvoeren? De Britse vertegenwoordiger voegde •hieraan toe, dat hij niet verdere dis- 9sfle .zou weigeren, als Wysjinsky 1 wilde antwoorden of een ontken nend antwoord zou geven. Lloyd was evenwel van mening, dat door een be vestigend antwoord van de Russische gedelegeerde de kans op succes bij de verdere besprekingen zeer zou toene- men. rtiN e la n d s e vertegenwoor- rimr de Kadt sprak zich uit voor *?ns Britse voorstellen. Hij ver- artJe de ontwapeningsvoorstellen, r„daarnaas' door de Sowjet-Unie ln8ediend, niet zonder meer te verwerpen. Maar volgens hem h n ^eze voorstellen te weinig waar- gen voor een duurzame vrede. vp?h heer de Kadt verklaarde zich voorstander van het Australi- iPv„„ n om een sub-commissie in het stand te roePen> die de tegenwoordige spn 7 Van za.^e.n i11 de verhouding tus- ti'iph^,?lniinast'sc^e en niet-communis- landen zou moeten bestuderen. BUSSUM, 15 October Binnenkort zal de nieuwe televisiestudio te Bus- sum in gebruik worden genomen. Het St Vitusgebouw ondergaat daartoe een grondige restauratie. Tegelijkertijd wordt een nieuwe televisieapparatuur in gebruik gesteld. De eerste zending van deze installatie is vandaag per vrachtauto uit Duitsland in Bussum aangekomen. terverlichting niet goed DAT dank zij het gunstige brandde. Hij was juist van weer en vooral dank zij de plan dit te herstellen toen H. nachten met veel maneschijn kwam aangereden en boven het fruit aan de bomen thans op de auto botste. De ver- flink gaat kleuren. Vooral wondingen waren zo ern- de Jonathan begint een stig, dat de man kort daarop mooie rode kleur te krijgen, ter plaatse overleed. Het Een begin is gemaakt met de verkeer van en naar Zee- export van fruit vanuit Zee land ondervond ongeveer land naar Oost-Duitsland. drie kwartier vertraging. De Voor de huishoud I kwali- verloofde van het slachtoffer teit wordt rond 20 cent per arriveerde zonder van de kg betaald. toestand op de hoogte te zijn kort na het ongeluk op de plaats des onheils. DAT van de door de Zweedse vereniging „Radda Barnen” aan Zierikzee ge schonken kleuterschool thans het meubilair is aan gekomen. Een bijbehorende piano zal nog worden nage zonden. ',y>»

Zeeuwsch Dagblad | 1954 | | pagina 1