DE DAME MET DE LAMP FLORENCE NIGHTINGALE ging een eeuw geleden de Krim. naar TOS€A TOSC1 aan van Eerste geiten transport door de lucht naar Israël. „Eerherstel Johan Oldenbarnevelt” Ik Een inspirerende legende. ïlocLia Zij werd de grondlegster van de moderne ziekenverpleging. 47/Z Koningin onthulde sta idbeeld te Den Haag Plan voor heli-haven in Amsterdam I Honderd emigrantjes reeds vertrokken; negenhonderd volgen nog. btengt anó Het motorrijtuigen park per 1 Oct* 1954* ZEEUWSCH DAGBLAD IJdag 15 October 1954 pagina 5 Ingezonden Mededeling (adv.) POEDER te CREME Zwitserse bokken wachten op hun bruidje. 's Nachts dwaalde Florence met haar lamp door de ziekenzalen. Dóórgaan. Augustinus-herdenking in Utrecht. Reddende engel. Roeping. t randaag, 15 October 1954, is het honderd jaar geleden, dat de Engelse minister van. Oorlogszaken, Sir Sidney Herbert, een brief schreef aan Florence Nightingale, waarin hij haar verzocht de leiding op zich te nemen van een groep verpleegsters, die naar het front in De Krim zou worden uitgezonden. Deze dag betekende het begin van een revolutie in het burgerlijke en militaire ziekenhuiswezen, een revolutie, ontketend door de grote Engelse vrouw Florence Nigh tingale. Zij is het immers geweest, die door haar krachtig optreden, ondanks alle tegenwerking, een einde heeft gemaakt aan de ellendige toestanden in de Europese ziekenhuizen, zij is het geweest, die voor komen heeft, dat honderden gewone Engelse militairen stierven ten gevolge van de opgelopen verwondingen. Daar in de militaire hospi talen in De Krim was zij de reddende engel, de dame met de lamp, die langs de ruwe bedden liep en troostte en hielp. Wie zou haar verdienste ook nog voor deze tijd kunnen schetsen. Misschien is het Henri Dunant geweest, toen hij zei: „Hoewel ik be kend sta als de stichter van het Rode Kruis en de initiatiefnemer van de Conventie van Genève, mag een Engelse vrouw alle eer daarvoor opeisen. Wat mij inspireerde om naar Italië te gaan gedurende de oor log van 1859, was het werk van miss Florence Nightingale in de Krim”. Deze wonderbaarlijk sterke vrouw is er in geslaagd ten koste van gezondheid en een groot stuk mensengeluk het onnoemelijke lijden te verzachten. Legende. Haar werk is voortgezet. Nu, honderd jaar nadat zij besloot naar de Krim te gaan, eren wij de grond legster van de moderne verpleging, brengen wij een eresaluut aan deze grote vrouw, om wie zich een le gende heeft gevormd. Een legende, die voor menig „zusje” in de zie kenhuizen een opwekking kan zijn om haar moeilijk, maar mooi werk voort te zetten, een legende, die voor menig meisje een aansporing moet zijn om dit werk ter hand nemen. (Van één onzer redacteuren). Het kostelijk landhuis van de familie Nightingale „Embley Park”. geiten en bokken reeds enige tijd, ge leden is begonnen, zal dit geen bezwa ren opleveren, al zal uiteraard ook in Israël altijd een normaal geitenover schot gehandhaafd blijven. „Ik leef in een ideale wereld van liften, gas, verband en ziekenzalen”, zo schrijft zü. In Juli 1856 keerde ze terug naar En geland. Haar naam was op ieders lippen en de geestdrift van het publiek was enorm. Koningin Victoria schonk haar eigenhandig een broche, dat de woorden droeg; „Zalig zjjn de barmhartigen”. Op een zonnige dag, 12 Mei 1820, werd Florence in de Italiaanse stad Florence geboren als tweede dochtertje van Fanny en William Nightingale. Het jonge paar maakte nog zijn grote huwelijksreis, maar moest door de zorg van de twee kinder tjes weer terugkeren naar Engeland. In dit land bracht Florence haar jeugd door. Zij was geen gemakkelijk kind: heftig, koppig en obstinaat. Maar Florence had een messcherp intellect, dat zij in dienst wist te stellen van haar ijzersterke wil, waarbij zij alle gevoelens, die ook maar een zweem van zelfzucht zouden kunnen bevatten met geweld onderdrukte. Zo scheen Florence in haar jeugd al bestemd te zijn voor haar grootse taak, hoewel zij zich daar in het geheel niet bewust van was. Maar op 7 Februari 1837, zij was nog geen 17 jaar oud, schreef Florence in haar dagboek: „Vandaag sprak God tot mjj en riep mjj op tot Zijn dienst”. Zoals eens Jeanne d’Arc had zij een stem ge hoord, een stem, die zij nog enige malen op beslissende ogenblikken in haar leven zou horen. Maar voorlopig kwam er nog niet veel van haar roeping terecht. Want vader Nig'-hngale ging met zijn gezin weer een grote reis maken door Frankrijk en Italië en Florence wist van het uitgaans leven te genieten met volle teugen. Zij had vele aanbidders. LUCHTBRUG OP SCHIPHOL. Groot was de belangstelling op Schiphol, toen daar de eerste hon derd geitjes in een vrachtauto met twee verdiepingen arriveerden en overgeladen werden in de grote ma chine. De geitjes van de onderste af deling moeten tegen een speciaal ver vaardigde houten loopplank met klei ne treden naar boven klauteren. Ze hadden wel enige aanmoediging no dig voor ze de donkere bulk van ae machine indurfden. Maar toen één gelt over de brug was, volgden de an deren spoedig. Grote roem heeft Florence verworven door haar werk in de Krimoorlog. Maar te gemakkelijk wordt vergeten wat zij in de nog resterende 50 jaar van haar leven heeft gedaan. Onafgebroken heeft ze gewerkt, geniaal en vruchtbaar. Schreef zij niet het beroemde boek „Aantekeningen voor ziekenhuizen”, dat een revolutie teweeg bracht in de bouw van ziekenhuizen? Richtte zij geen op leidingsschool voor verpleegsters op? Met Sidney Herbert, de grote diplomaat, maakte ze haar plannen, vocht ze voor het welzijn van de mensheid. Herbert werd ziek. De dokters schreven rust voor De dame, die belangstelling heeft voor .een goede huidverzorging, is voorzichtig. Zij kiest eerst de juiste creme voor haar huid en gebruikt daarna de poeder harer keuze in kleur en geur. 4711 Tosca Creme en Poeder wijzen U de juiste en veiligste weg naar de beste make-up. BRUSSEL Vlaams (324 m.). 11.45 Gram. 12.30 Weerber. 12.34 Gram. 13.00 Nws. 13.15 Radio-Almanak. 14.30 Koorconcert. 15.00 Gram. 15.45 Accordeonmuz. 16.00 Gram. 16.15 Accordeonmuz. 16.30 Gram. 16.45 Eng. les. 17.00 Nws. 17.10 Gram. 17.20 Liturgische gezangen. 17.30 Orgel- conc. 18.30 V. d. sold. 19.00 Nws. 19.40 Gram. 21.00 Variété-ork. 21.30 Fragm. „Viktoria und ihr Husar”, operette. 22.00 Nws. 22.15 Dansmuz. 23.00 Nws. 23.05— 24.00 Gram. ZATERDAG 16 OCTOBER. HILVERSUM I (402 m.). KRO: 7.00 Nws. 7.10 Gram. 7.45 Morgengebed en liturg, kal. 8.00 Nws., weerber. en Kath. nws. 8.20 Gram. 9.00 V. d. vrouw. 9.35 Waterst 9.40 Gram. 10.00 V. d. kleuter». 10.15 Gram. 11.00 V. d. zieken. 11.45 Gram. 12.00 Angelus. 12.03 Gram. 12.30 Land en tuinb-meded. 12.33 Lichte muz. 12.53 Zonnewijzer. 13.00 Nws. en Kath. nws. 13.20 Gram. 13.45 Schoolkoor. 14.00 Boek- bespr. 14.10 Gram. 14.20 Engelse les. 14.40 Amateursprogr. 15.15 Kron. v. Letteren en Kunsten. 15.55 Gram. 16.00 De schoon heid v. h. Gregoriaans. 16.30 V. d. jeugd. 17.00 Pianorecital. 17.20 V. d. jeugd. 18.00 Gevar. muz. 18.15 Journalistiek week- overz. 18.25 Gram. 18.30 Pari, overzicht. 18.40 Gram. 18.45 Regeringsuitz.; Atlan tisch allerlei”. 19.00 Nws. 19.10 „Licht baken”, caus. 19.30 Avondgebed en liturg, kalender. 19.45 Symphonette ork., gem. koor en sol. 20.15 Gevar. progr. 21.00 Act. 21.15 De gewone man. 21.20 Gram. 22.00 Muzikale quiz. 22.30 Koorzang. 22.43 Gram. 23.00 Nws. 23.15 Nws. in Espe ranto. 23.2224.00 Gram. Mei 1853 verlaat zij, na eerst elders ge werkt te hebben, definitief haar ouder lijke woning en wordt verpleegster in Parijs. Wat moet üat Engelse meisje geleden hebben, wat moet zij doorstaan hebben. Maar zjj is verpleegster en kan haar grote taak vervullen, hoe ellendig de toestanden in de ziekenhuizen ook zijn. UTRECHT, 14 October Rector en senaat der Rijksuniversiteit te Utrecht beleggen op Maandag 25 October 1954 des namiddags om half vier in het groot auditorium der Rijksuniversiteit een plechtige samenkomst ter herden ding van de 1600ste geboortedag van de kerkvader Augustinus. HILVERSUM n (298 m.). VARA: 7.00 Nws. 7.10 Gram. 7.15 Gym. 7.30 Gram. 7.45 „Even opkrikken!” 7.50 Gram. 8.00 Nws. 8.18 Gram. 8.35 Orgelspel. 8.55 V. d. huisvr. 9.00 Gym. v, d. vrouw. 9.10 Gram. VPRO: 10.00 „Tijdelijk uitgescha keld”, caus. 10.05 Morgenwijding. VARA: 10.20 V. d. arb. i. d. continubedrijven. 11.40 Pianorecital. 12.00 Promenade-ork. 12.30 Land- en tuinb.meded. 12.33 Orgel spel. 13.00 Nws. 13.15 VARA-varia. 13.20 Lichte muz. 13.45 V. d. jeugd. 14.20 Sp.- praatje. 14.35 Lichte muz. 15.00 Fries’ progr. 15.25 „Studenten met een politieke overtuiging”, lezing. 15.40 Dansmuz. 16.00 Boekbespr. 16.15 Kamerork. en solist. 17.00 Act. 17.35 Gram. 18.00 Nws. en comm. 18.20 Gram. 18.50 „Aan de deur wordt wél gekocht”, toespraak. 19.00 Ar tistieke Staalkaart. VPRO: 19.30 „Passe partout”, caus. 19.40 „Het Boek Hande lingen”, caus. 19.55 „Deze week”, caus. VARA: 20.00 Nws. 20.05 Gevar. progr. 22.00 Soc. comm. 22.15 Gram. 22.40 We- reldkamp. dammen 1954. 22.45 „Schat gravers aan de Amstel”, hoorspel. 23.15 Nws. 23.30—24.00 Gram. AMSTERDAM, 14 October. Met grote belangstelling heeft de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Amsterdam, naar zij in een brief aan B. en W. meedeelt, kennis genomen van het rapport dat de commissie van onderzoek inzake helicopterlandings- terreinen heeft uitgebracht over de meest geschikte plaats voor de in richting van een helihaven in Amster dam. De Kamer is van oordeel, dat het inderdaad noodzakelijk is zo spoedig mogelijk tot de inrichting van een heli haven over te gaan. Zij acht het met de commissie raadzaam, dat rekening gehouden wordt met de mogelijkheid pas in de loop der ontwikkeling een definitieve voorziening te treffen. De Kamer kan er zich mee verenigen dat aanvaard moet worden, dat een ter rein in het hart van de stad zelf niet is te vinden. Daarom gaat zij er mee accoord, dat als het meest geschikte terrein voor de aanleg van een voor lopige helicopterhaven wordt aange wezen het terrein aan de Jan van Galenstraat tegenover de centrale markt. Dit terrein voldoet aan de ver eisten die aan zulk een haven moeten worden gesteld t.w. dat de oppervlak te van voldoende omvang is en dat het zo dicht mogelijk bij open terrein en water is gelegen. Jhr mr dr W. J. M. van Eysinga, oud-hoogleraar aan de unlverslteit van Leiden, sprak vervolgens over het „Eer herstel aan Oldenbarnevelt”. Hij schetste diens 32-jarige staats- mansloopbaan, een loopbaan, zoals er slechts weinige zijn aan te wijzen. „In die 32 jaar”, aldus spr., „wist hij ons land uit de chaotische en gevaarlijke toestand, waarin Leicester het had ge bracht, op te heffen tot die zelfbewust heid, die elke ook later nog wel gedane poging om de souvereiniteit in handen te kragen zou afwijzen. Op te heffen ook tot die hoogte, welke wij nog altijd gaarne onze gouden eeuw noemen”. DIPLOMATIE. Meesterlijk wist hij de Frans-Spaanse tegenstelling uit te buiten en ons land deelgenoot te maken in de Triple Alli antie, tezamen met Engeland en Frank rijk. Toen later de tegenstellingen tus sen deze drie weer evident werden was het zijn brilliant diplomatiek beleid, dat ons land het twaalfjarig bestand bracht, dat ons op 9 April 1609 ook door Spanje zal doen erkennen als zelf standige staat, ook wat betreft de be slissing in de zaken van de godsdienst en dat ons de door Frankrijk en En geland gewaarborgde vrije vaart op de Indlën zal brengen. „LANDVERRAAD”. De totstandkoming van dit bestand was echter tevens aanleiding tot de meest ergerlijke verdachtmakingen te gen Oldenbarnevelt van heulen met de vijand. Niettegenstaande de uiterste pogin gen om „landverraad” te bewijzen, heb ben de rechters die enormiteit niet voor hun rekening durven nemen en is Olden barnevelt op uiterst zwakke en onjuis te gronden, culminerend m het verbre ken der Unie, veroordeeld. De tragiek der waarlijk groten had zich ook aan hem voltrokken, aldus spr. De voorzitter van het stichtingsbe stuur droeg hierna het beeld over aan de burgemeester van Den Haag, die het namens de stad aanvaardde. Hierna begaven de gasten zich naar de Lange Vijverberg waar H.M. het beeld onthulde. Na afloop recipieerde het gemeente bestuur in het gebouw van het ministe rie van Marine, tegenover het stand beeld. In dat jaar begon de Krimoorlog, die waanzinnige oorlog, waarin de generaals in Londen en Parijs tal van blunders hebben gemaakt. Daarom heeft Israël geiten nodig, want ook geitenmelk is gezond en kan In vele behoeften voorzien, en aange zien Israël niet voldoende geiten van eigen nationaliteit had, moet het land deze nuttige beestjes invoeren. In Nederland zijn er al een duizend tal besteld. Daarna zullen er waar schijnlijk nog enkele honderdtallen volgen. Ze zijn hier bfl particulieren uit alle provincies, behalve Drenthe, gekocht voor een gemiddelde prijs van circa f 35.Maar voor ze bij hun nieuwe eigenaar in Israël aangeko men zijn, zijn ze in waarde misschien wel drievoudig gestegen. De afleve ring naar Schiphol alleen al, die zoals dat heet free on board ge schiedde, deed de prijs per geit tot f 60.stijgen. En dan komt daar nog het voor rekening van de Israëlische regering komende luchttransport plus dat in Israël zelf bij. „HANDSCHOENTJES”. In ons land zijn uitsluitend jonge geitjes gekocht, die ongeveer een half jaar geleden zijn geboren. Een verge lijking met bruidjes, die met de hand schoen zijn getrouwd, kon men van middag op Schiphol in twee opzichten maken: de geiten waren alle in smet teloos wit gehuld en in Israël wach ten reeds de bruidegoms. De verbroedering tussen Nederland en Zwitserland zal in de toekomst, althans in de wereld der geiten, groot zijn, want de toekomstige echtgenoten zijn alle van Zwitserse nationaliteit en vertoeven al geruime tijd in Israël. Deze bokken hebben de luchtreis al ge maakt en zullen er met de bergbe- klimmingservaring, die ze uit Zwit serland hebben meegebracht, wel in staat zijn hun bruidjes uit de lage lan den de kunst van het klimmen bij te brengen. Volledigheidshalve dient te worden opgemerkt, dat menselijkerwijs ge sproken de Nederlandse bruidjes een teleurstelling wacht. Voor iedere hon derd dezer geitjes is aanvankelijk n.l. niet meer dan één Zwitserse bok be schikbaar. Maar aangezien in het jon ge Israëlische land het fokken van SCHIPHOL, 14 Oct. Honderd vederwitte jeugdige geitjes hebben gisteren hun luchtdoop ondergaan; ze werden op Schiphol in een tweemotorig vliegtuig van de Israëlische luchtvaartmaatschappij El Al geladen en even later vertrok ken de emigrantjes naar hun nieuwe vaderland: Israël. De regering van dit land heeft een kloek, doch kostbaar besluit genomen. Israël» bevolkingsaantal stijgt nog steeds dooi- de aanhoudende immigratie van Joden. De vraag naar alle soorten levensmiddelen houdt daarmee gelijke tred. Ook de vraag naar melk. Nu Is in de eerste plaats het importeren van koei en moeiljjk en uitermate duur. Doch In de tweede plaat» is Israël voor een groot deel bergachtig. In die deels kale bergen kunnen koeien moeilijk aan hun voedsel komen, nog afgezien van de vrijwel onoverkomelijke moeilijkheden, die het transport van koelen naar deze verafgelegen en hoge bergstreken met zich meebrengt. Maar in diezelfde streken vestigen zich telkens meer kleine zelf standigen en onder hen zijn ook boeren. Zjj allen hebben melk nodig, melk die liefst ter plaatse moet worden gefabriceerd en niet over lange afstanden moet worden aangevoerd. „Mijn God", moet een van de staf- artsen hebben uitgeroepen, „zij heb ben daar in hef Oosten een leger aan wal gezet zonder ook maar iets wat op een veldhospitaal lijkt; zonder brancards, wagens, verbandmiddelen, spalken, chloroform of wat dan ook’’. Amputaties moesten verricht wor den zonder dat er verdovingsmiddelen waren, de gewonden lagen op stal mest, cholerapatiënten stierven zittend op een kist. Er was een tekort aan voedsel en dikwijls zelfs geen drink water. Het was de eerste oorlogscorrespondent in de geschiedenis, Howard Rusell van The Times, die de Engelse publieke opini in opschudding bracht. Groot was de verontwaardiging. Er moest een groep verpleegsters uitgezonden worden. De aangewezen leidster was Florence Nigh tingale. Sir Sidney Herbert stelde haar aan. „Wie hier binnentreedt, laat alle hoop varen”, had boven het hospitaal aan het front kunnen staan. Florence ging het hospitaal binnen met haar helpsters. Zij kwam in die poel van ellende, maar liet niet alle hoop varen, ’s Avonds dwaalde ze over de zalen. Een kleine lamp had Als Florence weer terug is in Enge land dringt het besef van haar roeping weer tot haar door. Het was 1842, een zwart jaar voor Engeland. Overal werd honger geleden, de arbeiders leefden in staat van maatschappelijke ontreddering. „Alle mensen, die ik zie, worden verteerd door armoede, zorgen of ge brek”, zo schrijft Florence in haar dag boek. Dan neemt zjj haar groot besluit. Ze wil verpleegster worden, in het zieken huis van Salisbury. Groot is de ontzet ting thuis als ze het vertelt. Verpleeg ster, dat werden alleen maar vrouwen van het laagste allooi, drankzuchtig en behept met vele ondeugden. Florence, zij maakte haar hele familie te schande. Zij werd verpleegster, werkte onder de ellendigste omstandigheden, Florence kan er niet tegen op en raakt overwerkt en wordt ziek. Haar familie neemt haar weer liefderijk op en maakt met haar een reis naar Rome om aan te sterken. Maar juist hier in de eeuwige stad, ver van alle ellende, komt het beslissende ogenblik van haar leven. Zjj ontmoet Sidney Herbert. Als Florence weer thuis komt in En geland laait de ruzie weer öp. Maar de reis heeft Florence goed gedaan, heeft haar nieuwe kracht gegeven en op 30 ’s-GRAVENHAGE, 14 October. Vol gens berekeningen van de K.NA..C. be droeg het aantal geregistreerde motor rijtuigen op 1 October 1954: 206200 (187608) personenauto’s, waarvan 6500 (6098) taxi’s; 6400 (6295) autobussen; 87.100 (82.355) vrachtauto’s en bestel auto’s; 3875 (3727) trekkers; 4800 (4382) speciale voertuigen; 135.400 (127.104) motorrijwielen (inclusief driewielers en scooters)390.000 bromfietsen en 250 (212) tractoren. Het totaal aantal motorrijtuigen (in clusief de bromfietsen waarvan er op 1 Augustus j.l. 376.200 waren) zal dus per 1 October 1954 834.025 bedragen. Op 1 Augustus 1953 was dit aantal 694.706. De tussen haakjes geplaatste cijfers zjjn de laatst bekende door het C.B.S. gepubliceerde gegevens, per 1 Augustus 1953. Daarna werd de loopplank horizon taal in de bovenverdieping van de vrachtauto gelegd en konden de bewo ners van één-hoog wat comfortabeler via de luchtbrug in de machine ver dwijnen. Keurig waren in de romp van het vrachtvliegtuig afzonderlijke houten verblijfplaatsen aangebracht. De geitjes hielden zich als volleerde reizigers. Ze verwonderden zich ner gens over, waren rustig en gedwee en slechts de allerlaatste, die boven op de luchtbrug ten afscheid even in de ar men werd genomen, Het vlak voor ze in de machine verdween even een klaag lijk geblaat horen. Een uur lateer was de machine hoog In de wolken, op weg naar Israël, uit het gezicht verdwenen. „Rust?”, vroeg Florence, „nu, op het ogenblik, dat wij de veldslag aan het winnen zijn? Zo dicht bij het doel? Geen rust, Sidney, dóórgaan!” Zo was Florence. Sidney Herbert stierf, maar Florence zette door. „Als Miss Nightingale niet zo onbarmhartig was geweest, zou Sidney Herbert niet zijn bezweken; maar dan zou zij Miss Nigh tingale niet geweest zijn. Haar kracht was zowel scheppend als vernietigend”, zo schreef iemand in die dagen. Nog tijdens haar leven vormde zich de legende rond de vrouw, die eens in de Krim de dame met de lamp was. Ze kon niet meer uitgaan, zo zwak was ze. Maar het werk ging door. Van alle kan ten werd ze geraadpleegd. Zelfs vorsten kwamen bij haar op bezoek om advies. Haar krachten minderden. Tergend traag sloop de dood naderbij en kwam tot haar op 13 Augustus van het jaar 1910. In het familiegraf te East Wellow werd ze begraven. Haar kist werd ge dragen door zes sergeants van het Britse leger. De soldaat bewees de laatste eer aan de verpleegster, aan De Verpleegster. ’s-GRAVENHAGE, 14 Oct. H.M. de Koningin heeft vanmiddag het stand beeld van Johan van Oldenbarnevelt onthuld, dat ontworpen is door prof. L. O. Wenkenbach, hoogleraar aan de T.H. te Delft en dat geplaatst is op de Lange Vijverberg te ’s-Gravenhage. Aan de onthulling ging een bijeen komst In de Trèveszaal van het mini sterie van Verkeer en Waterstaat voor af, waar de voorzitter van het stich tingsbestuur, mr L. A. Kesper, Com missaris der Koningin In Zuld-Holland, een welkomstwoord sprak en zijn dank baarheid erover uitsprak, dat H.M. per soonlijk een belangrijk aandeel in de plechtigheid had willen nemen. Hij zag in de hulde, die aan de na gedachtenis van Johan van Oldenbar nevelt gebracht wordt een nationale daad en een nieuwe herinnering aan een oud verleden. Hij herinnerde eraan, dat men reeds in 1909, 300 jaar na Ol- denbarnevelts dood, met plannen voor een standbeeld rond liep. EERHERSTEL* ze in haar hand. Dag en nacht vocht ze tegen de grote misstanden. Regelmatig gingen haar vlijmscherpe rapporten naar Engeland, naar Sidney Herbert, naar The Times. Statistieken hield ze bij en eindelijk kon ze constateren, dat het aantal sterf gevallen in ruim een half jaar tijd door de betere verpleging was gedaald van 42 pet der patiënten tot iets meer dan 2 pet. Op een vrachtkar en te paard be zocht ze de gewonden. Florence werkte tot ze er bij neer viel. 8

Zeeuwsch Dagblad | 1954 | | pagina 5