Doorbraak en het Roomse machtsstreven moeten beide worden bestreden. Oplossing van m Nederland zal niet op te grote televisie-voet leven DE LOONPOLITIEK IN DE TOEKOMST os Saarprobleem ligt het verschiet CZv&nödAqZ) in Is desondanks samenwerking met Rome mogelijk? Dreigende chaos Z>-Vietnam C*a> 20 millioen extra voor de B-B* Wervelstorm treft Guatemala Agressie van de V* S> op Formosa Reeds f 81*000 voor de vluchtelingen* ’s-GRAVENHAGE, 14 Oct. f 32.000.geen onaardig bedrag hebben de mensen van het comi té vluchtelingenhulp Woensdag in Den Haag tegen elkaar gezegd, toen de girodienst de strookjes had bezorgd. De actie loopt en er komt zelfs enige vaart in. Be paald verbaasd stonden diezelfde mensen vanmorgen, toen de post niet met de overbekende groene enveloppen van de girodienst, maar met een schoenendoos kwa men aandragen. Wat dat wel te betekenen had? Dit: in de loop van Woensdag kwamen op het centrale girokantoor te Den Haag niet minder dan 3000 overschrij vingen binnen met een totaal be drag yan rond f49.000.—! 3000 strookjes in enveloppen te ver pakken zou een heel karwei zijn geweest en daarom greep men naar de schoenendoos Voor het comité maakt het niets uit of de giften worden doorgegeven in enveloppen of schoenendozen. Eerlijk gezegd: het comité hoopt, dat men iedere dag met een schoenendoos komt aandragen. Wie weet worden die schoenen dozen ook nog eens te klein - J Nog geen militaire hulp voor de oogst Eenstemmig oordeel op A.-R.-partijconferentie: van in Mendès-France is op mars Adenauer zal weinig Regering wil reclame in uitzendingen toestaan Onderhoud met moeilijkheden opleveren Haile Selassie met gejuich in Londen begroet Instelling van LOONRAAD bepleit Verschil van mening: Kansen voor nieuwe omroepverenigingen De Regering trekt uit: Finse premier treedt af PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND In enkele regels melden wij nog Onenigheid over de loonsver hoging in de textielindustrie DE BILT ZEGT: Vrij zacht Stichting van den Arbeid brengt rapport uit over Peking telegrafeert de Ver. Naties Bruins Slot—Diepenhorst tegen Schipper- Gerbrandy ZEEUWSCH DAGBLAD (Vervolg op pagina 7) 3 bedroeg maar eventjes f 38. VRIJDAG 15 OCTOBER 1954 Directeur: JACQ DE SMIT HELSINKI, 14 October De Finse premier, Ralf Toerngren, is vandaag afgetreden. Hij had onenigheid met zijn regering over zijn plan om de kos ten van het levensonderhoud te ver lagen. President Paasiviki heeft het ontslag aanvaard en het Kabinet ver- Hoofdredacteur: J. D. TROOSTHEIDE DAT op Zaterdag 23 Octo ber a.s. de Belgische dam- kampioen Oscar Verpoest naar Kapelle komt om si- multaanwedstrijden te spe len tegen de leden van de Kapelse damclub. (Zie in verband hiermee ook het sportplakkebord op pag. 2). DAT de frambozenkwe kers een verrassing te wach ten staat. Het Centraal Bu reau van de Tuinbouwvei lingen heeft namelijk beslo ten van de in 1952 op de ge leverde frambozen twee cent per kg opslagheffing aan de kwekers terug te betalen. ver Dm DAT de aanvoer op de Zeeuwse fruitveilingen thans gering is omdat men met man en macht bezig is met de pluk. De grootste aanvoer van de Cox Orange Pippin is voorbij en thans komen de Goudreinetten in zeer grote hoeveelheden los. Tengevolge van de hagel is er een zeer hoog percentage fabriekskwaliteit. wordt in Parijs meegedeeld. zegen heeft gegeven aan het huidige Kabinet en het algemene streven van de Regering om de Franse defensie te versterken en de productie te verhogen is een nieuw winstpunt voor de pre mier. Verwacht wordt dan, gezien deze gang van zaken, dat Adenauer en Men- dès-France bij hun onderhandelingen over de Saarkwestie in de Franse hoofdstad geen grote moeilijkheden zullen hebben om tot een overeen komst te komen. Ook heeft Mendès-France alles in het werk gesteld om zijn binnenlandse po sitie te verstevigen. Belangrijk was zo het onderhoud, dat hij gisteren had met Generaal de Gaulle. Nu de gene raal de ambitie om een eigen partij te hebben, heeft opgegeven, verkeert hij in een positie, dat hij de politiek kan beïnvloeden, niet als mededinger, doch als een ouder staatsman, die boven de partijen staat. Vooral de laatste maan den is de populariteit van de generaal gestegen. Het feit dan, dat hij blijkbaar zijn ENCHEDE, 14 October In de textielindustrie is nog geen overeen stemming bereikt over de zes procent loonsverhoging. Tussen de werkgevers en de werknemers stond verschil van mening over de basis van de loonsver hoging. De kwestie zal worden voor gelegd aan de Stichting van de Arbeid. Hoogwater Zaterdag 16 October: Vlissingen: 4.21 u. 2.40 m., 16.41 u. 2.38 m. Terneuzen: 4.54 u. 2.54 m., 17.12 u. 2.52 m. Wemeldinge: 6.17 u. 1.99 m., -8.33 u. 1.97 m. Zierikzee: 6.00 u. 1.74 m., 18.18 u. 1.74 m. vindt het mandement allerverschrik kelijkst slecht U waarschuwt dat wij moeten oppassen om van de A.R.- Partij een zuil te maken en dan vertelt U ook nog even dat U tegen de doorbraak bent!” De heer Bruins Slot toonde uitvoerig aan met citaten van Groen van Prinsterer in de hand, dat de tekening van prof. Schippers van de R.K. kerk maar een halve te kening is. De R.K. kerk is totalitair gelijkertijd echter wordt in deze kerk toch ook de Christus verkondigd, zij het onder een deksel! Daarom concludeerde deze spreker dat het centrum van de politieke ac tiviteit op dit ogenblik moet'liggen in DAT - en dit is een voor beeld ter navolging - op de gouden bruiloft van het echtpaar P. BoonM. P. Boon-de Vos gecollecteerd werd voor de Actie Vluch-o telingenhulp. De opbrengst den, aangezien alles was ai de strijd tegen de door braak. „Ver geet niet zo riep hij uit dat we wel een tachtigjarige oorlog hebben gevoerd tegen de roomsen maar ook een tachtigjarige schoolstrijd samen met de roomsen. Niet het minst door de coalitie is de A.R. partij geworden tot wat zij is!” Tegenover dit betoog stond lijn recht de rede van prof, mr P. S. Gerbrandy. Hij noemde het mande ment „kerklatijn in het Nederlands” en heftig bestreed hij dat er ook zo iets uit het protestantse kamp moest komen - zij het dan zonder sancties. „Dit is levensgevaarlijk!” zo riep hij uit. „Wij hebben ’n reformatorische boodschap voor heel ons volk. Op die boodschap komt het aan en die is geheel anders dan die van het man dement!” Prof, mr I. A. Diepenhorst sloot zich geheel aan bij het betoog van de heer Bruins Slot. „We verliezen mensen aan de doorbraak en daarom ligt daar onze strijd. Wie leert dat er een scheiding bestaat tussen geloof en politiek vindt ons tegenover zich. En als we in de politieke realiteit die strijd samen met de roomsen kunnen voeren is daar niets tegen!” aldus de mening van prof. Diepenhorst DAT gistermiddag voor de eerste maal na de officiële ingebruikname consult is ge houden voor zuigelingen in het nieuwe wjjkgebouw aan de Oosterstraat te Axel. Dokter C. A. Schiltman stak begrijpelijk zijn vreugde niet onder stoelen of ban ken. DE BILT, 14 Oct. In het Noorden zwaar bewolkt met langs de Wadden- kust enige lichte regen of motregen. In het Zuiden opklaringen. Matige tot zwakke wind tussen Zuidoost en Zuid. Weinig verandering in temperatuur. PARIJS, 14 October. Een voorwaarde voor het aanvaarden van de Westduitse herbewapening door de Franse Nationale Vergadering is een accoord met West-Duitsland over het Saargebied. De Franse pre mier heeft nu alvorens hij naar Marseille vertrok, voor een congres van zijn eigen partij, een onderhoud gehad met de Saarlandse premier Hoff man. In dit onderhoud heeft hij een basis gelegd voor een oplossing van het vraagstuk, zo 1 Het lijkt er thans op dat West- Duitsland en Frankrijk inderdaad iets dichter bij elkaar zijn gekomen. De Fransen hebben er immers steeds op gehamerd om een „pool” voor de wapenproductie in te stellen. Het hoofd van de toekomstige Westduitse defensie, Thedor Blank, heeft dan ook in Parijs een gunstige indruk ge maakt door dit Franse voorstel te steunen. Medewerkers: J. A. van Bennekom, Middelburg; Ds W. C. van Burgeler, Kruiningen; A. I. Catsman, Aardenburg; Ds D. J. van Dijk, St. Annaland; Ds A. Gruppen, Biezelinge; J. S. Hoek, Middelburg; J. Hommes, Nieuwdorp; J. Huijssen, Terneuzen; Ds J. Karelse, Goes; J. Laport, Goes; J. Moll, Vlissingen; K. C. van Spronsen, Goes; R. Zuidema, Goes. 10e JAARGANG No. 2912 Abonnementsprijs 0.47 per week, ƒ2.— p. maand, ƒ5.85 p. kwartaal. Losse nummers 13 cent. Advertentieprijs 22 cent per m.m. Rubriek Kabouters 10 ct. per woord WASHINGTON, 14 Oct. In een rap port van de Amerikaanse Senaatscom missie voor buitenlandse betrekkingen wordt gezegd, dat de toestand in Indo- China in ernstige mate slechter gewor den is en dat Zuid-Vietnam met chaos bedreigd wordt. Het rapport is geschreven door sena tor Mike Mansfield, die kort geleden een tocht van twee maanden in Indo- China heeft gemaakt. Hij adviseerde de Amerikaanse economische hulp te staken. DEN HAAG, 14 October. De Regering overweegt de reclame in de toe komstige televisieuitzendingen mogelijk te maken. Ze ziet in de reclame een indirect middel om de televisie voor de mensen bereikbaar te maken, indien de opbrengst ervan aan de verwachtingen beantwoordt, ’n Verdere zorg van de Regering is dat de kosten voor de toestelbezitters niet te hoog oplopen. Daarom wordt er ernstig naar gestreefd het kijkgeld op het huidige peil te houden. Eventuele nieuwe omroeporganisaties, zo deelt de minister verder mee aan de Tweede Kamer in antwoord op het Voorlopige Verslag van de Televisie- nota, kunnen ook bij de televisieuitzendingen worden betrokken. Een stro ming als het humanisme zal in het kader van de omroeporganisaties dezelfde kansen hebben om voor de zendtijd in aanmerking te komen als andere gees telijke of maatschappelijke stromingen. Na aftrek van de tijd voor kerkge nootschappen en voor het algemeen programma zal de zendtijd naar billijk heid onder de omroepverenigingen worden verdeeld. De door de N.V. Nozema ontwikkel de plannen voor de bouw van een zen- dersysteem, dat de televisieontvangst in heel Nederland mogelijk moet ma ken, kunnen voltooid zijn drie jaar na dat hiervoor is opdracht gegeven. Deze plannen zijn reeds door de Regering aanvaard en in Juni 1953 is opdracht gegeven alle noodzakelijke voorberei dingen voor de uitvoering daarvan te treffen. Als de Staten-Generaal het ontwerp van wet op het kijkgeld heeft aan vaard zal men aan de uitvoering van deze plannen begonnen worden. De zendmasten en gebouwen kun nen ook dienst doen als de uitzendin gen in kleuren zullen worden gebracht. De minister acht het noodzakelijk de mogelijkheid open te laten, dat besluiten door het algemeen bestuur, die in strijd zijn met het algemeen belang of met de wet nietig te ver klaren. De vernietigingskracht zal vanzelfsprekend in het uiterste ge val worden toegepast. Het zgn. vetorecht van de omroepor ganisaties betreffende het algemene programma behoeft geen belemmering te zijn voor de totstandkoming van een goed programma. Wat de bouw van een viertal steun- zenders betreft wordt meegedeeld, dat de N.V. Nozema deze kosten groot 3.600.000 voor haar rekening zal ne men. De N.V. zal deze zenders aan de Nederlandse Televisie Stichting ver huren. Het is zeker niet de bedoeling van de Nederlandse Televisie Stichting ons land op televisiegebied op te grote voet en boven zijn stand te doen le ven. De thans voorgestelde opzet is zo gekozen, dat zij geleidelijk voert tot de opbouw van een redelijke televisie- dienst, die Nederland in staat zal stel len een verantwoorde plaats op dit ge bied in te nemen. De minister ver wacht dat meer televisietoestellen zul len worden aangeschaft dan in 1951 werd verwacht. Dit op grond van de cijfers van het aantal radiotoestellen, dat de laatste jaren is aangeschaft. gesloten. Uiteindelijk heeft men de deur geforceerd en slaagde men er weldra in de vrouw te helpen. Al gauw bleek, dat men met kolen damp te doen had. Toen alle deuren en ramen waren opengezet, kwam de vrouw spoedig weer bij. LONDEN, 14 October Keizer Hai le Selassi van Ethiopië is vandaag in Londen aangekomen. De Britse krui ser „Gambia” had de keizer naar Portsmouth gebracht, vanwaar hij per trein naar Londen reisde. Koningin Elizabeth en de Hertog van Edinburgh begroetten de hoge gast aan het Vic toriastation. Op de tocht van het Vic- tion naar het Buckinghampalace is het vorstelijk gezelschap hartelijk toege juicht door de duizenden, die zich langs de weg hadden geschaard. herdenken we de grote Engelse vrouw, Florence Nigthingale, de dame met de lamp, die 100 jaar geleden het besluit nam om naar de Krim te gaan. Een arti kel over haar, waarvoor we de gegevens aan een boekje uit de A.O.-reeks ontleenden, publice ren we op pagina 5. s-GRAVENHAGE, 14 October. De tegenwoordige loon politiek moet worden gewijzigd in die zin, dat het bedrijfsleven meer medezeggenschap krijgt en dat de taak van de overheid wordt beperkt tot het optreden als hoedster van het algemeen belang. Voor de uitvoering van deze nieuwe loonpolitiek is het nodig, dat in het leven wordt geroepen een LOONRAAD. Deze raad dient op te treden als vaste commissie van de Sociaal Econo mische Raad. In deze loonraad dienen vertegenwoordigers te zitten van werkgevers- en werknemersorganisaties, alsmede en kele kroonleden (deskundigen). Deze loonraad zal bovendien de taken, die tot nu toe waren opge dragen aan het college van Rijksbemiddelaars dienen over te nemen. De loonraad dient in de toekomst zowel het toezicht als de controle op de vastgestelde lonen en andere arbeidsvoorwaarden te gaan uit oefenen. Om practische redenen zal in ieder geval in het begin deze loon- contróle moeten worden gedelegeerd aan de bestaande controledienst van de Arbeidsinspectie. Instelling van de loonraad zal gepaard moeten gaan met de nodige wetswijzigingen, alsmede met het totstandbrengen van een afzonder lijke LOONWET. Dit zijn de hoofdpunten uit een rapport, dat door de Stichting van de Arbeid is uitgebracht aan de minister van Sociale Zaken en Volks gezondheid inzake het vraagstuk van de toekomstige loonpolitiek. Voor wat betreft de gedachten van de Stichting van de Arbeid over deze nieuwe politiek zie men ons „Gesprek van de dag” op pag. 3. Op dezelfde pagina vindt men ook een uiteenzetting over hetgeen de Stichting zegt over de instelling van de Loonraad. - - -- - - DAT mevr. wed. Slager te St Annaland op het nipper tje van een wisse dood is ge red. Toen ze haar woning had gesloten en naar bed ging voelde ze dat ze onwel werd. Ze wilde hulp gaan halen, maar was niet meer in staat om haar bed te ver laten. Gelukkig bezat ze nog de tegenwoordigheid van geest om op de wand van de slaapkamer te kloppen, zo dat de buren weldra be merkten, dat er iets niet in orde was. Ze konden echter de woning niet binnentre- GUATEMALA STAD, 14 Oct. Het Zuidelijke en het Westelijke deel van Guatemala zijn gisteren getroffen door een wervelstorm, waardoor aanzienlij ke schade werd aangericht. Volgens de eerste schaarse berichten is in de ha venstad Chamxrico aan de Stille Oce aan, ongeveer 40 km ten Zuiden van de Mexicaanse grens, het merendeel van de huizen verwoest. De telefoon- en telegraafverbindingen met deze stad zijn verbroken. De havenstad San José, ongeveer 100 km van Guatemala Stad gelegen, zou door de hoog opgejaagde zee zijn over stroomd. NEW YORK, 14 October Rood China heeft de algemene vergadering van de Verenigde Naties gevraagd aandacht te besteden aan de gewapen de agressie van de regering van de Verenigde Staten tegen het Chinese grondgebied Taiwan (Formosa). De Chinezen beschuldigen Amerika er van de Nationalisten te gebruiken voor het voeren van een oorlog van afmat tingen en vernietiging en voor het voeren van zeeroverovervallen op schepen, die met Rood China handel drijven. In een aan de secretaris Dag Ham- marskjoeld verzonden telegram wordt gevraagd een einde te maken aan de Amerikaanse agressie en er voor te zorgen dat de Amerikaanse troepen zich van Formosa terugtrekken. DEN HAAG, 14 October Van Rijkswege zal thans voor de aanvul lende voorzieningen voor de Bescher ming Bevolking voor de opbouwperio- de 19511954 een bedrag beschikbaar worden gesteld van 11.967.000,Om dit mogeiijk te maken is bij de Tweede Kamer een wetsontwerp ingediend tot wijziging van de Rijksbegroting 1954. De Regering overweegt verder gel den beschikbaar te stellen voor het plaatsen van een aanlooporder voor een eenvoudig volksgasmasker, ter wijl bovendien een aanvullende voorziening ter zake van de aan schaffing van helmen noodzakelijk is gebleken. Tenslotte moet een bedrag van 8.031.500 beschikbaar worden gesteld voor de aanschaf van speciale brand- weerkleding, bluswatervoorziening, werkvoorraden, uitrusting bomdemon- teerploegen etc. Het bedrag van 11.967.00,zal als volgt worden verdeeld: f 5.000.000 voor de verhoging van de normen uit keringen voor de gemeenten en krin gen over de jaren 1951-1954 4.680.000 voor de blokploeguitrustingen 4.677.000 voor de persoonlijke uit rustingen en 620.000 voor de oplei ding van de blokploegen in het B- gebied. Uitgave: ing „Zeeuwsch Dagblad” Hoofdkantoor: Goes, L. Vorststr. 90, Tel. 2438. Giro 274289. Kantoren: Vlissingen: Nieuwstr. 68 Telef 326; Middelburg: Korte Noordstr. 35. Tel. administratie 2009 Tel. redactie 2347; Ter neuzen: Dijkstraat 26-28. Exploitatie: Oosterbaan Le Cointre N.V., Goes Een vraag tot slot: „Wat 'deed u voor de mensen, die in vluch telingenkampen hunkeren naar een nieuwe toekomst?" U weet wel, die mensen, waarover wij in enkele artikelen hebben geschre ven. Indien U nog niets deed, laat m de volgende schoenendoos, die naar het comité vluchtelingen hulp gaat, een strookje uit Uw I giroboek niet ontbreken! Roteert U even? Giro 5100 van comité Vluchtelingenhulp 1954 -3 Den Haag." rPt i8 nu ^-000.binnen, maar hat is nog lang niet voldoende (Van één onzer verslaggevers). DEN HAAG, 14 October Op indrukwekkende wijze heeft Dr J. Schouten vanmiddag enkele grote lijnen getrokken uit de discussie die tijdens de A.R.-studieconferentie zijn gevoerd over het mandement, de verzuiling en de doorbraak. Hij constateerde het algemene gevoelen dat de A.R.-partij een geestelijke strijd heeft te voeren op twee fronten: tegen de doorbraak die de totaliteit van de democratie verheerlijkt en niet minder tegen het rooms-katholicisme, dat de totaliteit van de kerk vooropstelt. De meningen in de partij botsen echter als het gaat om de vraag in hoeverre men met het mandement der bisschoppen kan mee gaan in de strijd tegen de doorbraak. Naar de mening van dr Schouten zijn er passages waaraan men zeker kan vastknopen. Over de belangrijke vraag welke politieke consequenties het in de strijd brengen van dit mandement moet hebben voor de anti-revolution- naire koers, stelde dr Schouten: 1. Laat niemand denken dat wij het herstel van de oude coalitie (protestants en rooms) nastreven. 2. Mocht de komende stembusuitslag van dien aard zijn dat herstel van deze coalitie moet worden overwogen, dan kan dit alleen als men het eens wordt over een programma voor het dan optredende kabinet...... en dit is een heel wat moeilijker zaak dan in de dagen van Kuyper en Colijn. Toen vroegen twee of drie belangrijke vragen de aandacht, terwijl een kabinet thans tien tot vijftien van zulke zaken onderhanden heeft. In een dergelijke situatie een programma op te stellen zal veel moeite kosten. 3. Wie bij voorbaat een dergelijke coalitie met de roomsen verwerpt houdt geen rekening met de werkelijkheid. Ondanks alle verschillen zijn er ook nog altijd banden die de beide groepen verbinden. Dr Schouten waarschuwde in dit verband scherp tegen een „al te anti thetische instelling naar binnen”. Deze laatste waarschuwing was niet geheel en al overbodig, want de me ningen stonden op deze conferentie Ifnrecht tegenover elkaar. Prof, dr R. Schippers, de referent, zette in zijn inleiding nog eens uiteen dat er op dit ogenblik naar zijn gevoelen twee to talitaire ideologieën op elkaar botsen: het geloof in de democratie dat ken merkend is voor de doorbraak tegen het geloof in de kerkelijke onfeilbaar heid, dat de rooms-katholieke kerk zijn belijders voorhoudt. Het één noch het ander kunnen wij accepteren en onze strijd moet er op gericht zijn dat zowel het doorbraakstreven als het bisschoppelijk streven op een misluk king uitloopt. x Hiertegen kwam onmiddellijk dr J. A. H. J, S. Bruins Slot in het geweer. „Weet U wat ik in Uw brochure lees?” zo vroeg hij prof. Schippers. „Dit: U DEN HAAG, 14 October De Stichting voor de Landbouw heeft be sloten nog geen beroep te doen op de regering voor het tewerkstellen van militairen in de aardappeloogst. Is de volgende week de situatie niet gunsti ger geworden, dan zal men niet langer wachten met het vragen van militaire hulp. Geeft de regering dan haar toe stemming, dan kunnen de militairen 25 October aan het werk gaan. Deze week, zo wordt nog meege deeld, zijn 2.000 mensen meer dan vo rige week in dienst van het bureau oogstvoorziening. Van deze 2.000 zijn 800 vrijwilligers. Amsterdam ligt met 270 vrijwilligers aan de kop.

Zeeuwsch Dagblad | 1954 | | pagina 1