vanöAaq^ Mendès-France belooft te werken aan De „Folga” in veilige haven gesleept Bewogen relaas van de marconist ROTTERDAM, 12 October. Tegen half negen vanmorgen is het Noorse tankschip „Folga”, dat - zoals wij gisteren meldden - voor de kust op een mijn is gelopen, de Nieuwe Waterweg binnengesleept door de sleepboten „Maas” en „Waterweg”. de Europese integratie in het van Volledige aanpak onderwijsprobleem Noodmaatregelen kunnen onrecht betekenen Londense staking neemt ernstige vorm aan Ook Scelba stelt vertrouwens- van Urkers vonden stuk een Knardijk gaat deze maand dicht Japan verwerpt R ussisch-Chinees voorstel nog niets Reeds f 22*000 binnen, Onderhandelingen over kanaal Terneuzen-Gent kwestie Zuid-Slavië lid van West-:. Europese Unie? •A,, Algra vraagt in Eerste Kamer Verkeer te water bedreigd PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND n reqels melden wij nog In enkele regels wij nog Vele Duitsers melden zich voor het leger De Bilt zegt: Veel bewolking België treft schikkingen. op het Amerikaans tournee Concertgebouworkest zonder instrumenten 3^ Auto door trein gegrepen: een dode J .M.. I ZEEUWSCH DAGBLAD 10e JAARGANG No. 2910 Hoofdredacteur: J. D. TROOSTHEIDE FRANS PARLEMENT ACHTER LONDEN - w gro- verXinJind weg- DAT de Herv. Mannenver- De „Folga” op de Nieuwe Waterweg. WOENSDAG 18 OCTOBER 1954 Directeur: JACQ DE SMIT valt er weer goed nieuws over de Europese eenwording te berich ten. De Franse Nationale Verga dering heeft de Londense beslui ten goedgekeurd en daarmee ge toond het eens te zijn met de toekomstige Westeuropese Unie. Abonnementsprijs 0.47 per week, 2.p. maand, f 5.85 p. kwartaal. Losse nummers 13 cent. Advertentieprijs 22 cent per m.m. Rubriek Kabouters 10 ct. per woord De opleiding tot onderwijzer is in ons volk niet populair. Dat is volgens de A.R.-woordvoerder ook de schuld van de regering, die aan uitblinkers geen kansen geeft. Als ’t personeel bij het lager onderwijs niet voldoende gewaardeerd wordt, Drs J. H. D. van der Kwast zal wor den benoemd tot directeur van Handel en Nijverheid bij het Departement van Economische Zaken. het personeel van het kleuteronder wijs. Het is dwaasheid te menen, dat de standing van de onderwijzer in het gevaar komt door kleuteronderwijze- ressen aan te trekken. Doorstroming en openheid is in het onderwijs nodig. BONN, 12 Oct. Het aantal meldingen van vrijwilligers voor een toekomstig Duits leger is na de Londense conferen tie met sprongen gestegen. Het aantal meldingen bedraagt ruim 115.000, terwijl er 150.000 vrijwilligers voor het toekomstige Westduitse con tingent van 500.000 man nodig zullen zijn. dag) een onderhoud met Mendés-Fran- ce zal hebben. Dit overleg vormt een inleiding op de besprekingen tussen de Franse premier en Bondskanselier Adenauer, die voor 19 October op het programma staan. In Franse politieke kringen is men optimistisch gestemd over de afloop hiervan. Na de internationale conferenties van volgende week zal de Franse premier zich met binnenlandse aangelegenhe den gaan bezig houden. De eerste kwestie hierbij zal, naar men verwacht, een hervorming van het Kabinet zijn. WEST TERSCHELLING, 12 Oct. Vanavond omstreeks acht uur zijn de Urker en Helderse kotters die geza menlijk zoeken na de in de storm van vorige week vergade U K 174 en „De Jonge Jochem” de haven van West- Terschelling binnengelopen. Zij deden dit om beschutting te zoeken voor de harde wind die verwacht wordt. Voor zover tot dusverre bekend is, hebben de schepen nog niets gevonden van de vermiste schepen. DAT als sluiting van het Belgisch-Nederlands heel stil liggen. Hiervan zal o.m. de electriciteitsvoorziening van de Britse hoofdstad te lijden hebben, omdat een gedeelte van de kolen voor de cen- tralen per schip wordt vervoerd. ROME, 12 Oct. Op verzoek van rech ter Rafaele Sepe hebben drie artsen een onderzoek ingesteld naar de doods oorzaak van Wilma Montesi. Medewerkers: J. A. van Bennekom, Middelburg; Ds W. O. van Burgeler, Kruiningen; A. L Catsman, Aardenburg; Ds D. J. van Dijk, St. Annaland; Ds A. Grappen, Biezelinge; J. S. Hoek, Middelburg; J. Hommes, Nieuwdorp; J. Huijssen, Terneuzen; Ds J. Karelse, Goes; P. Kuijt, Krakbendijke; J. Laport, Goes; J. Moll, Vlissingen; K. C. van Spronsen, Goes; R. Zuidema, Goes. doende wijze te bestrijden, de schade beperkt Veele kleren hadden ze niet meer aan, deze overlevenden van de ramp. Gelukkig was niemand ernstig ge wond, slechts één hunner had won den aan de voeten. MARCONIST VERTELT. De Nederlandse marconist, Arnold van den Broek uit Zevenbergen, Vertel de het volgende: „Het zal gistermiddag omstreeks 2 uur zijn geweest, toen we opgeschrikt werden door een ontzettende knal, die het hele schip deed schudden. Onmid dellijk daarop volgde er een geweldige vuurzeeangstwekkend om aan te zien. Dit deed het ergste vrezen. De bootsman Nielsen stond juist op het dek, waar zich de explosie voordeed. De arme man vloog mee de lucht in en werd vervolgens in zee geworpen. La ter hebben wij zijn deerlijk verminkte lijk kunnen opvissen en bergen. Het gelukte de anderen, die zich op het achterdek bevonden, daar een sloep te strijken. Zonder dat er een paniek stemming ontstond gelukte het hen daarin plaats te nemen en zich van het brandende schip te verwijderen. Op dat moment scheen het hun, alsof de „Fol ga” reddeloos verloren was. Het middenschip was echter vrijwel intact gebleven. De leden van de be manning, die zich daar bevonden, waagden het er op voorlopig nog aan boord te blijven. Echter op het ergste voorbereid. De brand werd feller en feller en de hitte bijna ondraaglijk. Toen er daarna nog enige ontploffingen volgen werd een tweede boot gestreken en gingen ook de overigen van boord. Een treiler nam de mannen uit een der sloepen aan boord. Zij werden later door de „Ebro” overgenomen. Sa men met de „Goeree” slaagde deze sleepboot er later in vast te maken en kon de sleepreis beginnen. GEDURFD KARWEI. Maar intussen haalde het Russische schip „Tartu” een stout stukje uit. Geen acht gevend op het risico voor zichzelf ging het vlak tegen de als een fakkel brandende „Folga” aan liggen en begon massa’s water over het vuur te verspreiden. Daarbij moet niet vergeten worden, dat de machines van de „Folga” waren blij ven draaien, hetgeen er dus op neer kwam, dat de Rus, al blussende, full speed mee moest stomen. Eerst veel later stopten de motoren”. De „Folga” is inmiddels naar de werf van Wilton-Feyenoord te Schie dam gebracht om daar gerepareerd te worden. ’s-GRAVENHAGE, 12 October De actie van het „Comité Vluchtelin genhulp 1954” is nu officieel begon nen. Het beginsein was gisteravond de uitzending van een klankbeeld via bei de radiozenders over de vluchtelin gen in Oostenrijk en Griekenland. Niettemin was de actie in feite al en kele weken aan de gang, want tot vanochtend was op de postrekening van het comité (5100) reeds ongeveer 22.000 gulden binnengekomen. DEN HAAG, 12 October Met enige spanning is uitgekeken naar het debat in de Eerste Kamer over de nota van Minister Cals inzake het onder- wijzerstekort. Na vele critiek, die tijdens de algemene politieke beschou wingen op deze bewindsman van onderwijs is uitgeoefend is het interessant te vernemen hoe onze Senatoren de nota ontvangen. Men moet echter goed bedenken, dat hier slechts een onderdeel van het beleid aan de orde komt, bij de komende onderwijzersbegroting zal het gehele beleid besproken wor den. En het is nu reeds duidelijk dat dan van de zijde der A.R.-fractie de vraag zal worden gesteld, wanneer nu eindelijk eens een nationale aanpak van de onderwijsproblemen tot stand zal komen. Het was de heer Algra (A.R.), die daarover uitvoerig heeft gesproken. De eerste spreker op deze middag - de heer Wendelaar (V.V.D.) - zeide, dat iedereen de catastrophe van het onder wij stekort heeft zien aankomen. Maar de verschillende ministers ble ven te optimistisch. Het onderwijzers- tekort is een bewijs dat de regering niet vooruitgezien heeft. De voorstel len die minister Cals doet om het te kort weg te werken zijn onvoldoende. Door het overhevelen van de kleuter- onderwijzeressen naar de lagere school kunnen de belangen van de huisvrou wen in het gedrang komen. Uitbrei ding van het aantal vrijstellingen van dienstplicht juichte hij toe, evenals het geven van vaste aanstellingen aan ge huwde onderwijzeressen. Daarnaast zal de salarispositie verbeterd moeten worden, zullen er kweekscholen met internaten moeten komen (vergoeding voor reis- en verblijfkosten) en zal de berekening van de fictieve diensttijd ook na 1955 moeten gelden. Voor het onderwijs is 1956 een heel moeilijk jaar, dat komt in hoofdzaak door de invoering van de kweeksehool- wet. Maar eerst in 1962 zal het tekort ingelopen zijn. Daarom moet er een politiek op lange termijn worden ge voerd, zo zei de heer Algra (A.R.). Noodmaatregelen kunnen alleen maar goed getroffen worden, wanneer men weet hoe de ondewijspolitiek precies zal zijn. Anders houden we de zaak slechts draaiende en vorderen wij niets. Er moet op verantwoorde wijze een nationale aanpak van de opbouw van ons onderwijs komen. Als men dat steeds maar uitstelt is het voortgezet bijzonder onderwijs daar de dupe van en pleegt men een „voortgezet” stuk onrecht. Er ontbreekt dus een vaste lijn. Er moet een einde komen aan dit lapwerk, waardoor de moeilijkheden steeds maar worden verschoven. Met klem drong de heer Algra er op aan, dat de minister op dit punt voortva rend is. TOKIO, 12 Oct. De Japanse Rege ring heeft het Chinees-Russische aan bod tot het aankopen van normale di plomatieke betrekkingen indien Japan zijn huidige buitenlandse politiek op geeft, van de hand gewezen. Volgens het communique zijn norma le betrekkingen met de twee commu nistische landen onmogelijk, zolang de ze staten de beginselen van het vredes verdrag van San Francisco niet aan vaarden. heeft geopend met een goed wccu.- op ds E. P. J. Jebbink heeft gesproken over „De Bijbel in het gezin”. UTRECHT, 12 Oct. Door een inter nationale groep van spoorwegmaat schappijen worden sinds enige tijd plannen uitgewerkt om onder de naam „Europa-Express” snelle treinen te la ten rijden tussen belangrijke spoor- wegknooppunten in Europa. BRUSSEL, 12 Oct. Op een te Gent gehouden bijeenkomst heeft de Belgische minister van Verkeerswezen Anseelen verklaard, dat de regering schikkingen treft cm binnenkort met Nederland overleg te plegen over het probleem van het kanaal Terneuzen Gent. Sprekend over het project voor het Boudewijn-kanaal van Antwerpen naar Zeebrugge, zei minister Anseele, dat dit plan irrationeel en onuitvoer baar is. „Naast een natuurlijke water weg een kunstmatige aanleggen, zo be toogde hij, is onlogisch en ik betreur grond het bestaan van dit plan, dat alleen maar de besprekingen kan rem men en sommige Nederlandse kringen wrevelig maken. Ik verklaar hier on omwonden, dat de regering een derge lijk plan niet kan aanvaarden.” DAT gisteravond tijdens een goed bezochte- bijeen komst in het C.J.M.V.-ge bouw de afd. Kapelle van ’t Ned. Rode Kruis officieel is opgericht. De vergadering stond onder leiding van de heer C'. Traas, die in ztfn openingswoord vele officiële personen kon verwelkomen. Allereerst werd het woord gevoerd door de kringcom- missaris van het Ned. Rode Kruis, mr J. A. Geysen, die wees op het doel en streven van het Rode Kruis. Vervol gens werden in het bestuur gekozen de dames Drever van Hekke, Mooyvan Se- DE BILT, 12 October Veel be wolking met in het Noorden en Wes ten van het land plaatselijk wat regen of motregen, elders overwegend droog weer. Matige tot krachtige en langs de Waddenkust later nu en dan harde Zuidwestelijke wind. Dezelfde middag- temperaturen als gisteren of iets ho gere. Op- en ondergang van Zon en Maan: Donderdag: Zon op 7.02 u., onder 17.50 u. Maan op 18.33 u., onder 10.26 u. Hoogwater Donderdag 14 October: Vlissingen: 2.45 u. 2.57 m., 15.00 u. 2.57 m. Terneuzen: 3.16 u. 2.72 m., 15.33 u. 2.70 m. Wemeldinge: 4.43 u. 2.14 m., 17.00 u. 2.05 m. Zierikzee: 4.31 u. 1.87 m., 16.46 u. 1.79 m. LONDEN, 12 Oct. Meer dan 10.000 stakende Londense havenarbeiders hebben vandaag op een massavergade- ring besloten hun onofficiële staking, die nu in de tweede week is, voort te zetten. Ook in de Tilbury-havens hebben honderden arbeiders het werk vandaag neergelegd, ondanks het feit dat daar een meerderheid zich voor doorwerken heeft uitgesproken. Vandaag op het middaguur werd door 19.200 havenarbeiders gestaakt, het hoogste aantal sinds de algemene staking van 1926. Bovendien staken 8000 arbeiders van scheepswerven. Vanavond nam de spanning in het Londense havengebied nog toe, doordat de leiders van ongeveer 4500 werkne mers bij sleepdiensten hun leden aan bevalen Zondag het werk neer te leg gen .Zaterdag zal een definitief besluit hieromtrent worden bekend gemaakt. Als de betrokkenen besluiten het werk neer te leggen, zal het vervoer te water in het Londense havengebied ge- AMSTERDAM, 12 Oct. Het Ameri kaanse Impresariaat NCAC heeft ge dreigd beslag te zullen leggen op de instrumenten en verdere eigendom men van het concertgebouworkest, dat thans op tournee is door de Verenigde Staten. Dit naar aanleiding van in 1949 met een impresario van de NCAC ge voerde besprekingen voor een tournee door de Verenigde Staten, die destijds geen doorgang heeft kunnen vinden, aangezien dit bureau niet kon voldoen aan een door het concertgebouw gestel de voorwaarde. Het bestuur van de N.V. het Con- certgebouw voert onderhandelingen om beslaglegging te voorkomen. Het staat m telegrafische verbinding met Ameri ca. Het merendeel van de instrumenten s persoonlijk eigendom van de musici, alwl? gerinS deel behoort toe aan Qe i'.V. het Concertgebouw. MAASTRICHT, 12 Oct. Op de onbe waakte overweg in de spoorlijn Maas- tricht-Eysden is vanavond omstreeks tien minuten voor half acht, een stoomtrein op de onbewaakte overweg in botsing gekomen met een personen auto. De bestuurder van deze auto werd op slag gedood, de mede-inzitten- de zwaar gewond. ben, Nieuwenhuysede Kraay, JebbinkPaap, van Dijkevan Dalsen en de he ren Joh. van Liere, D. Mal- lekote, G. Ruissen, J. C. Keim en J. J. van Willigen. Deze dames en heren wer den vervolgens door de kringcommissaris geïnstal leerd. Na de pauze maakten velen van de gelegenheid gebruik om hun gelukwen sen aan te bieden; o.m. werd het woord gevoerd door de Inspecteur van het Ned. Ro de Kruis, de heer J. D. Vis- ser-Smit en burgemeester H. G. van Sujjlekom. ROME, 12 October De Italiaanse regering heeft Dinsdagavond in de Kamer van Afgevaardigden de ver trouwenskwestie gesteld inzake haar politiek van algehele steun aan de herbewapening van West-Duitsland binnen het raam van een negen mogendhedenovereenkomst betreffen de de Westelijke verdediging. Het is de vierde maal in minder dan een maand tijd, dat de regering het vertrouwen van het parlement vraagt. In de Kamer begon Dinsdagavond een debat over de steun van Italië aan de Westelijke integratie, met inbegrip van een herbewapend West-Duitsland. Men verwacht, dat het debat een week zal duren. Aan het eind hiervan zal de regering-Scelba, volgens politieke waarnemers, waarschijnlijk in de 590 zetels tellende Kamer een meerder heid van ongeveer dertig stemmen be halen. Een gat, zo groot, dat men er een spoorwagen in omdraaien kon, gaapte aan bakboordzijde, even achter het midscheeps, tussen de brug en de pijp. Er omheen was alles zwart geblakerd. De achteraccomodatle is uitgebrand. Het hoofddek is tot het middenschip opgekruld. Van de bemanning van 31 koppen zaten er weer 12 aan boord, alsmede de gezagvoerder, kapitein Peder Tveitnes. Onder deze 12 mannen bevonden zich ook twee Nederlanders. De achttien overigen waren meegekomen met de sleepboot „Ebro”, die zijn passagiers - en ook het stoffelijk overschot van de bij de ontploffing omgekomen bootsman Nicolas Nielsen - in Hoek van Hol land aan wal zette. Uitgave: Stichting „Zeeuwsch Dagblad” Hoofdkantoor: Goes, L. Vorststr. 00 Tel. 2438 bij geen gehoor voor advertenties 2970, voor redactie 2435. Giro 274289 Kantoren: Vlissingen: Lammensstraat 17, Telef. 2754; Middelburg: Korte Noordstr. 35. Tel. administratie 2009, Tel. redactie 2347; Ter neuzen: Dijkstraat 26-28 Exploitatie: Oosterbaan Le Cointre N.V., Goes Brandmeester Bom slaagde er in het vuur met een tigste) werd door zeventig schuimblusapparaat op af- renners deelgenomen, o.w. de -Nederlanders Eddy de zodat Waal en Piet van As uit bleef. Roosendaal, F. Gunst uit Putte en Frans v. d. Zande uit Halsteren. Overigens eniging te Kapelle gister- wist dit viertal weinig tegen avond haar vergaderseizoen de talrijke Belgen klaar te heeft geopend met een goed spelen. Eddy de Waal hield bezochte bijeenkomst, waar- het nog het langst vol. De ronde werd gewonnen door Jos Bogaert uit Vilvoorde. ’s-GRAVENHAGE, 12 Oct. Als het weer meewerkt zal de Knardijk, die Harderwijk en Lelystad zal verbinden, eind deze maand kunnen worden geslo ten. Met de aanleg van deze dijk, één mei voruuenue gewaarueeru wuiuv, van de dijken die de begrenzing van de neemt het eenzelfde houding aan t.o.v. Zuidoostpolder zullen vormen, is een begin gemaakt in 1951. Maar het werk heeft een jaar stilgelegen, omdat in het rampgebied moest worden gewerkt. De andere dijk, van Lelystad Oost waarts, zal niet klaar kunnen zijn voor 1956. PARIJS, 12 Oct. De Franse Nationale Vergadering heeft met grote meerderheid van stemmen haar goedkeuring gehecht aan de besluiten van de Londense conferentie en premier Mendès-France ge machtigd de onderhandelingen voort te zetten. Niet minder dan 350 leden stemden voor, 113 tegen en 152 onthielden zich van stemming. Na de stemming is de vergadering uiteengegaan tot 3 November. De Nationale Vergadering heeft verder door middel van een motie, die door premier Mendès-France was ingediend, haar trouw uitgespro ken aan het Atlantisch Bondgenootschap en haar vastbeslotenheid tot het voortzetten van de opbouw van Europa bevestigd. Premier Mendès-France heeft thans met succes de op één na laatste phase afgesloten van de politiek, die hij bij zijn ambtsaanvaarding in Juni j.l. aan- kondigde ten aanzien van de Europese Verdediging. Bij het debat in de Nationale Verga dering heeft de premier duidelijk ge maakt, dat hij niet kan pogen op de ko mende Parijse conferentie nog grote concessies te verkrijgen. Tevens heeft de Premier tijdens het debat op zich genomen aan te dringen cp ’n geleidelijk toenemende Europese integratie op economisch en politiek gebied. Dit kan pas gebeuren, nadat de verschillende parlementen de teksten, welke volgende week te Parijs zullen worden aanvaard, hebben bekrachtigd. De volgende taak van Mendès-France betreft Saarland, over welk gebied met West-Duitsland een accoord moet wor den gesloten, dat tegelijk met de Lon dense overeenkomsten ter bekrachti ging aan de nationale vergadering moet worden voorgelegd. De Saarlandse premier, Hoffmann, is op het ogenblik in Parijsr waar hij besprekingen voert met leden der rege ring en waarschijnlijk morgen (Woens- BELGRADO, 12 Oct. De Geallieer den van het Balkanverdrag van Zuid- Slavië, Griekenland en Turkije, gooien een visje uit naar de mogelijkheid om het communistische Zuid-Slavië op te nemen in de Europese integratiestel- sels. Maarschalk Tito bracht dit voor het eerst ter sprake toen hij, in April uit Turkije terugkeerde. De Turkse premier, Adman Mende- res, heeft bij zijn .recente bezoek aan West-Duitsland de mogelijkheid be sproken, om de Balkan-ver- drags-landen, Griekenland, Turkije en Joego-Slavië, in de voorgestelde West europese Unie op te nemen. Deze stelling wordt bevestigd door „Borba” het officiële Zuid-Slavische blad, dat schrijft, dat de Westeuropese Unie zich niet diende te beperken tot de leden, die haar zouden oprichten, doch ook open diende te staan voor nieuwe leden „bijvoorbeeld Turkije”. Volgens waarnemers zou Turkije nauwelijks zonder de andere Balkan- verdrags-landen, Griekenland en Zuid- Slavië, aan dit Brusselse verdrag kun nen deelnemen. Griekenland zou verder peilingen op een ander gebied uitvoeren. Het zou namelijk de mogelijkheden overwegen, om Joego-Slavië tot de Raad van Euro pa te Straatsburg toe te laten. Deze kwestie is reeds in besloten vergade ring van het permanente secretariaat van de Raad ter tafel gekomen. Hoewel in de Raad van Europa niet het recht van veto geldt, zou Zuid- Slavië tot voor kort van mening zijn geweest, dat Italië zich tegen toelating zou verzetten. Nu met de oplossing van de kwestie- Tnëst de Italiaans-Zuidslavische be trekkingen echter veel verbeterd zijn, neemt men aan, dat de kans van een mogelijke toelating aanmerkelijk ter geworden is. DAT gisteren te Yerseke bij het verrichten van werk- renseizoen gisteren te Putte zaamheden (lassen) brand is de jaarlijkse ronde werd uitgebroken op_ de Ye 121. verreden. Aan deze jubi- leumronde (de vijf en twin-

Zeeuwsch Dagblad | 1954 | | pagina 1