Stoottroepers herdachten hun makkers GENERAAL HACKETT KWAM VEILIG IN BRABANT Londense krantenwereld door staking getroffen DE HEER VAN GREYLANDS I I AHDERE BLADEN I I Dalen” door de van het bevrijdde Zuiden naar J) I Mijnheer Biesbos Kloosterbalsem Melk is veel duurder geworden Productiekosten aanzienlijk gestegen I I Alweer bijna tien jaar geleden vertelt Engels verhaal Mrs Henry Wood. van Klant Urk gaat wrakken zoeken* Bedrijven gesloten uit solidariteit met blad, dat wegens conflict niet kan verschijnen. Oostenrijk helpt vluchtelingen* i 1 Boter op het brood (1) Boter op het brood (2) De „Plattelandspost” denkt aan Een belangrijk man Vrije bewerking van een O ZEEUWSCH DAGBLAD Dinsdag 12 October 1954 pagina 4 Gelezen in Het begon bij de „Daily Sketch”. land FEUILLETON (Wordt vervolgd.) WONDEN van a Her lei aard Na Arnhem: de crossings Gelukt! Ook zij hebben recht op werk. De crossing. i Sliedrechtse L.K.P.-er I I Illegaal journalist. IK1 Ingezonden Mededeling (Adv). eneest - ontsmet en t Een klein wondje, waar vuil in komt kan een ernstige verzwe ring veroorzaken. Gebruik daar om bij elke verwonding: „Nooit zal ik die middag vergeten, dat Hans, (een L.O.-man uit Gelder land en een goede vriend van mij). SOLIDAIR. Inmiddels had de Britse vereniging van dagbladeigenaren besloten de ver schijning van alle Londense dagbladen direct ingaand stop te zetten, Indien er geen overeenstemming kon worden be reikt over het drukken van de „Daily Sketch”. Het resultaat van dit alles was, dat de uitgifte van alle Londense dagbladen met ingang van heden werd gestaakt. Vele provinciale dagbladen, die niet tot de groep van dagbladondernemingen waarvan de „Daily Sketch” deel uit maakt behoren, zijn niet door de sta king getroffen. Hieronder bevindt zich ook het invloedrijke dagblad „Manches ter Guardian”. Directies van bepaalde, te Manches ter en in Schotland verschijnende dag bladen, hebben meegedeeld voornemens te zijn ook haar bladen voorlopig niet meer te laten verschijnen. Heden, Dinsdag, zal een nieuwe po ging worden gedaan om het arbeids geschil bij de „Daily Sketch” bij te leg gen. LONDEN, 11 Oct. Geen enkele grote Londense krant kwam vanmorgen uit en ook de avondbladen van heden zijn niet verschenen. Normaal hebben de bladen tezamen een dagelijkse oplage van ruim vijftien mlllloen exemplaren. De hoofdredactie van de meeste bladen is wel verschenen, doch daarna zijn de bedrijven gesloten. Oorzaak van het nlet-verschjjnen der Londense dagbladen is een arbeidscon flict, dat is uitgebroken bij het conservatieve dagblad „Daily Sketch”. Ver scheidene duizenden werknemers zijn b.j het sluiten van de drukkerijen be trokken. 32) Dat bleek een juist vermoeden te zijn. Zijn eerste brief vermeldde geen bizon- derheden. Hij was in Greylands aange komen en had zijn intrek genomen in de herberg de Dolfijn, waar hij verno men had, dat zijn oom James in het bezit van het landgoed was. In zijn vol gende brieven was hij niet hoopvol ge stemd: hij ondervond geduchte tegen kanting; had zelfs heftige woordenwis selingen met oom James; wist niet, wat aan te vangen, maar had besloten nog één samenkomst met hem te zoeken, alvorens de wet In de arm te nemen. Sindsdien was er geen enkele brief meer gekomen. Zij schreef naar de Dol fijn, maar kreeg geen antwoord. Zij schreef nog eens, met hetzelfde resul taat. En toen was haar besluit geno men: zij zou naar Engeland reizen, om hem te zoeken. Een vage, onbekende vrees zeide haar, dat hem iets ernstigs overkomen moest zijn. Zij reisde naar Londen, bleef daar een nacht, schreef een spoedbrlef naar Greylands, dat zij In Engeland was en de volgende dag komen zou. Haar bedoeling was inder daad geweest naar Stilborough te gaan en vandaar haar onderzoekingen te be ginnen. Maar de ziekte van haar kind was een pracht van eén voorwendsel ge weest om in de Dolfijn af te stappen. En hier had zij nu dingen vernomen, die zij nauwelijks kon aanhoren, laat staan verdragen. Het verhaal van de dienstbode en daarna van de waard had haar zenuwen geheel van streek ge bracht. Terwijl zij lag te luisteren naar het bulderen van de orkaan, zag zij haar man met de waard wandelen In de ma neschijn; zij stonden in de buurt van de ruïne; daar kwam Mr James Castle- maine de weg oversteken; verdween In de bouwvalAnthony hem achterna om niet weer terug te keren en James Castlemalne wandelde de vol gende dag door het dorp, alsof er niets gebeurd wasmaar het kon toch niet anders, of die moest er meer van weten Zij was dankbaar, dat zjj besloten had zich niet onder haar ware naam bekend Het werd een moeilijke tocht, urenlang in de ranke bóót over het ijskoude wa- ter, maar zoals later bleek werd zeer voorspoedig de overzijde bereikt. Door j ’s-GRAVENHAGE, 11 Oct. Het Oos tenrijkse ministerie van Binnenlandse Zaken heeft medegedeeld, dat niet- Duitssprekende vluchtelingen, die Oos tenrijk zijn binnengekomen voor 1 Janu ari 1952, binnenkort dezelfde status zul len krijgen als Oostenrijkers voor wat betreft het recht op werk. Deze maat regel is het resultaat van onderhand e- lingen tussen het hoge commissariaat der Verenigde Naties voor de vluchtelingen tussen het hoge commissariaat en de Oostenrijkse regering. Zij heeft betrek king op 35.000 vluchtelingen. De Duits sprekende vluchtelingen de zgn. „Volksdeutsche” hebben „het recht op werk” sinds Juli 1952. De Oostenrijkse regering heeft voorts een tweede bijdrage van 50.000 schellin gen gestort in het noodfonds der Ver enigde Naties voor de vluchtelingen. Het geld zal worden gebruikt voor materiële hulp aan vluchtelingen in Oostenrijk. Het was ondertussen etenstijd gewor den en met een enigszins bezwaard ge moed vroeg ik de generaal of hij ook erwtensoep lustte, daar dit die avond het menu vormde. Gelukkig was hij er dol op en zo schaarden wij ons in het ka mertje van drie bij vijf meter met zes personen om de dis. Hans was toen reeds weer op de terugweg, nadat hij had ver teld, dat het uniform van de generaal oij „Kees” was gebracht. Na het eten gingen wij dus eerst naar Kees, waar de generaal zich weer in uniform stak, waar overheen een ruime jas werd aangetrokken. Hierna begaven we ons getweeën in het stikdonker naar ae gasfabriek, van waaruit het eerste ueex van de tocht zou worden onder- aomen. uearmd met de generaal tastte ik mijn weg in de aan verraderlijke stoepjes zo rijKe Sliedrechtse straten. Het was een hele toer om bij de gasfabriek samen veilig m het roeibootje te belanden. De tocnt zelf viel niet mee. We moesten tegen een sterke stroom oproeien, terwijl de richting in het duis ter haast niet te bepalen was. Eindelijk belandden wij doodmoe bij een boerderij in de Biesbosch, waar de eigenlijke „crossers” ons opwachtten. De boer was een Groninger, een prachtkerel, die al tijd zijn volle medewerking aan onze ge vaarlijke ondernemingen gaf. Het hele gezin werkte trouwens mee en zelfs de jnge zoon en dochter waren van veel die op doortocht was naar Brabant. Het was in Januari 1945 en ik had juist Riet bij mij, het meisje van de Inlichtingendienst, dat kort na de be- vrijding door de Koningin onderschei den is. Riet had belangrijke berichten van de geallieerden en de Nederlandse regering overgebracht naar hier en wachtte bij mij op een gunstige gele genheid om weer dwars door de linies heen naar Brabant terug te keren. Toen er gebeld werd en Hans op de NORFOLK, 11 Oct. De hoop op het vinden van de 25 vermisten van net Amerikaanse vrachtschip „Mormacklte” is Maandag opgegeven. Het schip IS Donderdag j.l. bij stormachtig weer op ongeveer 250 km van Kaap Henry (Virginia) gezonken. Elf man hebben het ongeluk over leefd. Er z(jn twaalf lijken gevonden., AUVM vi --- stoep stond, vergezeld van een heer op f ’s-GRAVENHAGE, 9 October De productiekosten van de melk zijn blij kens onderzoekingen en berekeningen van het Landbouw-Economisch Insti tuut (L.E.I.) gedurende het laatste jaar aanzienlijk gestegen. Gemiddeld bedraagt de stijging over het gehele land drie gulden per 100 kg melk yan 3.7 percent vetgehalte, namelijk on geveer twee gulden voor de weidege bieden en vier gulden voor de zand gronden. Deze verhoging wijt het L.E.I. voornamelijk aan de loonstijgingen en daarnaast aan de grotere hoeveelheden veevoeder, die moesten worden aange kocht. De laatste twee jaar zjjn in dit opzicht bepaald ongunstig geweest en ook voor de komende winter zijn de vooruitzichten niet best. URK, 11 October Spontaan hebben alle Urkers zich vanochtend opgege ven om mede te zoeken naar de wrak ken van de UK 174 en de HD 8 tijdens een hedenmorgen vroeg gehouden ver gadering in de Gereformeerde Zuider- kerk. Het gebouw was geheel gevuld, toen de heer R. Brands, voorzitter van de Nederlandse Vissersbond en tevens voorzitter van de plaatseljjke vissers- vereniging, de vergadering opende. De burgemeester en verschillende plaatselijke predikanten bevonden zich onder de aanwezigen. Besloten werd, dat twintig van de grootste schepen paarsgewijze de onheilsplek zullen afvissen met lijnen. De andere, ongeveer dertig schepen, zullen ge woon gaan vissen in de omgeving, met dien Verstande, dat de gevangen vis zal worden verkocht ter dekking van de totale kosten. Deze laatste groep is na afloop van de vergadering naar de Noordzee vertrokken. De anderen moeten eerst de zaak voor elkaar ma ken met staaldraden, boeien enz. Hoe wel aan dit plan grote bezwaren zijn verbonden, aldus de voorzitter Brands, mogen we toch niet nalaten het uiter ste te beproeven om de verdronken collega’s op te sporen en de betrok ken familie zodoende althans enige troost te verschaffen. Hoewel de generaal zich na zijn ge nezing niet had verveeld, daar hij met Hans had geschaakt en geboomd over vele onderwerpen, zich had toegelegd op de studie van de Nederlandse taal en militaire overzichten had geschreven voor het illegale blaadje „Pro Patria”, was hij toch dolblij, dat hij weldra weer bij zijn landgenoten zou zijn. Per fiets was Hans met hem en nog twee gealli eerde officieren naar Sliedrecht geiae- men. Deze laatsten reisden echter afzon derlijk om niet teveel aandacht te trek ken. Generaal Hackett had een vals per soonsbewijs op de naam Van Dalen; deze naam was gekozen omdat hij uit de lucht was komen dalen. Ook vroeg hij het S.H.-speldje, zodat hij zich doof kon houden, als zij onderweg zouden worden aangehouden. Hans zou dan het woord wel doen. Een koerierster, Elsa, reisde voor hem uit met de bagage, welke o.a. ae uniform van de generaal bevatte. Af en toe zat Hans danig in de rats, daar de generaal met het gewone En gelse flegma behept was en zich al zeer weinig om de moffen bekommerde. Zo liet hij zich in de buurt van Jutfaas heel genoegelijk door een vrachtauto vol Duitsers meetrekken. Vrolijk ver- vertelde hij, dat deze laatsten hem een vnendelijK. „Guten Morgen” hadden toegewenst. uit Brabant meebrachten. Tijdens zijn gehele verblijf in Nederlandse gezinnen had hij steeds standvastig alle rokerij geweigerd, om onze kleine rantsoenen, of liever gezegd restanten, niet nog snel ler in rook te doen opvliegen. Trouwens, alle geallieerde militairen aten uiterst weinig, zolang v.-jj ze verborgen hielden, omdat ze wisten, dat in de meeste ge zinnen honger heerste. Drie mannen, die het water in deze buurt door en door kenden en reeds tientallen malen de gevaarlijke overtocht hadden volbracht, waren ook deze avond aanwezig. Zij stonden bekend als Ko, Koos en grijze Jan. Toen de tijd van vertrek was aangebroken, maakten deze mannen hun stengun in orde. De gene raal gespte zijn zware bolt om het boven been en even later liep het kleine ge zelschap door de polder naar de plaats waar de kano verborgen lag. Daar nam ik hartelijk afscheid van de mannen en even later gleed de kano weg in de duis tere nacht. En „De Stem” vertelt een grapje over een klant. In het landelijke P. vroeg een fiet- senreparateur de klandizie van Iemand, die zijn zadel omlaag wilde zetten. De man maakte er werk van en toen de klant ’s avonds het rijwiel liet ophalen stond het zadel in de juiste stahel. „Een dubbeltje”, reken de de man. Het zadel moest weer om hoog. De klant dacht, dat het niets kostte. De moeilijkheden begonnen, toen de directie van de „Daily Sketch” besloot drie met vacantie zijnde machinezetters tijdeljjk te vervangen. Na een bijeen komst van vertegenwoordigers van de Britse vereniging van dagbladeigenaren en van de betrokken vakbonden deed de minister van Arbeid vergeefs een beroep op partijen het geschil door een minnelijke schikking op te lossen. ’T LUKTE NIET. Na de moeilijkheden bij de „Daily Sketch” besloot de directie van dit blad te laten drukken op de persen van de „News of the World”, een Zondagsblad met grote oplaag. Het personeel van „News of the World”, dat bij een an dere vakbond Is aangesloten, dan dat van het bedrijf van de „Daily Sketch”, bepaalde echter, dat de machines van hun drukkerij slechts door leden van hun vakbond zouden mogen worden be diend. Hiermee was het personeel van de „Daily Sketch” het niet eens. Het hieruit voortvloeiende geschil Is nog niet opgelost. toen plotseling een Engels generaal in uniform de kamer binnentrad. Ook deze o- - - „crossing” was behoorlijk voorbereid en „mijnheer van Dalen” bij mij bracht, (je Engelse agent, die in al deze dingen x gekend moest worden, had er zijn toe stemming voor gegeven, maar de iden titeit van de over te zetten persoon bleef tot het laatste moment verborgen. Hier stak generaal Hackett ook weer voor de eerste maal een Engelse cigaret op van de mannen, die deze regelmatig In Leeuwen aan de Waal is de jaarlijkse dodenherdenking gehouden voor de gesneuvelden van' het regiment Stoottroepen in de strijd met de tien jaar geleden in dit gebied terugtrekkende Duitse eenheden. In de Protestantse zowel als in de Rooms-Katholieke kerken werden her denkingsdiensten gehouden en bij het monument voor de gevallenen werd een krans gelegd. Van deze plechtigheid geeft bovenstaande foto een overzicht. paar dagen kom Ik nog eens kijken. Mocht het erger worden, dan mij na tuurlijk waarschuwen. Maar dat ver wacht ik niet. Maak u maar niet on gerust, mevrouwtje”. De goedhartige oude drukte vriendelijk haar arm. De genezing ging niet vlot. De dok ter moest nog een keer terugkomen, zodat er enkele dagen voorbij gingen, waarin Madame Guise, bij het bed ge zeten, in hoofdzaak met haar eigen ge dachten bezig was. Zij voelde het als haar taak, uit te vorsen, wat er met haar man was voorgevallen, maar nog steeds wist zij niet, hoe de zaak aan te vatten. Alleen begreep zij, dat zij een aannemelijk voorwendsel moest vinden, om voor lopig te Greylands te blijven zo, dat niemand er met haar ware naam be kend werd. Een tweede overweging was, dat blijven in dit vreemde land moeilijk zou gaan, als zij niet de een of andere betrekking had. Zonder de handtekening van haar man kreeg zij van de bankier in Frankrijk, die zijn vermogen beheerde, geen geld. Een voorschot zou zij ook niet kunnen ont vangen, tenzij zij het bewijs kon leve ren, dat haar man overleden was. Wel iswaar had zij van zichzelf een klein inkomen, waarover zij vrijelijk te be schikken had. Op de een of andere wijze moest dat geld naar Greylands komen zonder dat men te weten kwam, wie en wat zij was. Echter dat geld zou toch niet voldoende zijn, om lang te leven bij de gemakken, die zij steeds gekend had. „Ik zou hier in Greylands wel een poosje willen blijven”, zeide zij tot vrouw Bent op een dag, toen de klei ne, die als herstellend kon worden be schouwd, voor de afleiding beneden in de kamer was. „Het is hier een gezond oord voor de kleine en ook voor mij.” „Zoals u zegt, mevrouw. Zij heeft frisse zeelucht nodig.” „Ik heb er over gedacht, een maand of drie te blijven. Zoudt u denken, dat ik hier een appartement zou kun nen huren?” (Van onze §-redacteur). SLIEDRECHT, October 1954. Van de 9000 man, die in Septem ber 1944 bij Arnhem waren geland, keerden er slechts 2000 binnen de eigen linies terug. De overigen waren voor het grootste deel gesneu veld, terwijl een veel kleinere groep, al dan niet gewond, was gevan gen genomen. Zo was het officieel, maar in werkelijkheid was er nog een groep. Dat waren de mannen, die bij Nederlandse burgers een onderkomen hadden gevonden en die her en der ondergedoken zaten. Verscheidenen van deze onderduikers werden gepakt, maar een vrij groot aantal wist ook, dank zij de Nederlandse illegaliteit op de een of andere wijze weer geallieerd gebied te bereiken. Toen het Zuiden van ons land bevrijd was, kwam dit gebied wel heel erg dichtbij. De befaamde „crossings” begonnen en vooral in de Biesbosch was er vrij druk verkeer, waarvan ook deze onderduikers profiteerden. De eerste paratrooper, die via Sliedrecht en de Biesbosch Brabant bereikte, was generaal W. W. Hacket, D.S.O., M.B.A., M.C., de commandant van de First Airborne Division. Een Sliedrechtse L.O.-leider geeft het ver haal van deze crossing hier in zijn eigen woorden weer. zaken op de hoogte, zonder dat zij ooit ergens over hebben gekikt. In „De Consumentengids” lezen we: De dagbladen tonen ons thans re gelmatig afbeeldingen van stoere werkers die bergen verzetten en ons door hun blakende gezondheid en energie met afgunst vervullen. Voor het bereiken van een dergelijk krachtsldeaal wordt het gebruik van roomboter voorgeschreven. Hoe zeer dit ideaal ook lokt, wel licht deinst men even terug voor de hoge uitgaven die gemoeid zijn met een geregeld gebruik van roomboter. De advertentie tracht ons van het te gendeel te overtuigen, immers zo heet het: „in kosten scheelt het maar wei nig meer dan een cent per boterham”. Het is ter variatie aardig de kosten van het roomboterverbruik met per boterham, doch voor een gemiddeld gezin te berekenen: Het gemiddeld broodverbruik is in Nederland voor een gezin van 4 personen 1 kg per I dag, d.w.z. 25 boterhammen; de extra kosten bij gebruik van roomboter be- I dragen dus voor een dergelijk gezin 25 ct per dag! Misschien zou van dit cijfer een minder animerende werking uitgaan, maar voor het huishoudbud get is dit gegeven zeker van meer betekenis! Doch het „krachtsmotiet” en de „geringe kosten” alleen zijn blijkbaar niet voldoende om ons van de wense lijkheid van het roombotergebruik te overtuigen. Ook de maatschappelijke billijkheid wordt in het geding ge bracht met de slagzin: „wie hard werkt verdient roomboter”. Wij zou den hieraan de treurige waarheid I kunnen toevoegen: „wie hard werkt kan nog geen roomboter betalen”. Slechts weinig „harde werkers” uit I alle maatschappelijke lagen blijken in I staat te zijn hun hard verdiende loon aan de verhoudingsgewijze dure I roomboter te besteden! I margarine plus boter en schrijft: Poarteboer bespreekt in „Ons Frie se Platteland” het feit, dat thans een weinig roomboter door margarine gemengd mag worden en de reacties hierop in boerenkring. Naar zijn me ning is het bepaald onjuist om hier van vervalsing te spreken, zolang het maar margarine blijft heten. En of het gewenst of ongewenst is, is een vraagstuk, dat ernstige bestudering vraagt. Dat het hier om fijne nuances gaat blijkt uit onderstaande passage: „Wanneer boter aan margarine wordt toegevoegd en een mengpro duct ontstaat, komt dit het wezens verschil tussen beide niet ten goede. Toch blijkt het mij een volkomen oorbare zakelijke handeling toe waar niets Is op aan te merken. Wij zijn nog verontwaardigd als we aan de menging van vroeger denken. Toen werden minderwaardige producten door de boter gemengd en dat geheel als boter gepresenteerd. Dat was ver valsing en bedrog. Even verontwaardigd zijn we bij de gedachte aan het verfijnde bedrog dat in de volksmond en in veler woordschatting van de margarine boter heeft gemaakt. Tegen de ach tergrond van deze feiten is het wan trouwen tegen het mengen van, nu niet boter met de margarine, maar van de margarine met boter verklaar baar. Toch is het iets geheel anders. Hier wordt de boter niet aangetast, mits de met boter verbeterde margarine „margarine” blijft. Over een belangrijk man kan men In de „C. H. Nederlander” het volgende lezen: H. W. Tilanus is een naam Bekend in heel ons land Bij vele, vele duizenden Uit alle rang en stand. Geen wonder ook, want de persoon Die deze naam mag dragen, Bestuurde vele jaren reeds De C.H. Unie-wagen. Wel was een staf van medewerkers Gedurig om hem heen, Doch, hij was toch maar altijd weer De leider nummer één. En al die jaren dat ’t zo was, Reed de wagen zonder schokken En mocht hij hier of daar eens kraken Er kwamen nimmer brokken. Onder leiding van Tilanus Reed de wagen rustig voort En is, dank zij zjjn wijs beleid, Gelukkig niet ontspoord. Met vaste hand heeft hij de wagen Der Unie steeds bestuurd En geve God, tot heil dei- Unie, Dat 'tzo nog jaren duurt. Wel heeft hij deze week bereikt De leeftijd van de sterken, Maar hij is nog flink en fit, Bekwaam om voort te werken. En dat hij daartoe is bereid Daar twijf’len wij niet aan. Als God het toelaat wil hij zeker Deez’ weg nog verder gaan. Wij bidden, dat dit mag gebeuren Tot heil van onze Unle-band, Als ook nog tot een rijke zegen Van heel ons volk en vaderland. na j een bezoek aan Hans weer ontmoette, droeg hij boven zijn onderschei dingstekenen op de linker borst trots een rood-wit speldje met de letters „S.H.” een Engels officier, die te Sliedrecht aan wezig was om een geheime zender te be dienen was de komst van de generaal aan zjjn landgenoten bericht, zodat hij met open armen werd ontvangen. Gene raal Hackett was de eerste van de para troopers, die langs deze weg veilig in Brabant belandde. Hij zorgde er onmid- delljjk voor, dat opvouwbare rubberbo ten, die met toebehoren precies in een rugzak pasten, over werden gestuurd. Deze zjjn later gebruikt om mannen over de Lek te zetten, waar men weinig ge legenheid had om boten te verbergen. Ook zond hij levensmiddelen voor de gezinnen, waar regelmatig overstekers werden ondergebracht. Hij wilde zelfs een kleine onderzeeër naar Brabant dirigeren, om daarmee personen over te zetten, zoals hij ook had meegemaakt bij het aan land zetten van patrouilles in Griekenland. Dit plan was echter om verschillende redenen niet te verwerkelijken. In een zeer hartelijke brief heeft generaal Hackett later zijn grote bewondering en waardering uitge sproken voor de „illegale” kamera den, onder welke hij vier maanden had doorgebracht. En toen hij 'geus uver iieuuexx gcikuku Natuurlijk was de verbazing hier groot, ue Devrijainc^ dij ons land 11 te maken, dus reisde zij onder haar meisjesnaam. Er was niemand, die haar kende. Dat moest ook niet. Want zij had, beleidvol, een onderzoek in te stel len. Alleen zij wist niet hoe het aan te vatten. De kleine meid bewoog zich, strekte haar armpjes uit en werd wakker, on middellijk over dorst klagend. Haar moeder stond op en gaf haar te drin ken. En toen viel het meisje weer weg, dommelend. Op van vermoeidheid van de reis, moe van het peinzen over wat zH ge hoord had, viel Madame Guise, het was al tegen de morgen, In een lichte slui mering, akelig dromend. Uit welke droom zij dan weer wakker schrok, di rect denkend aan het raadselachtige, dramatisch gebeuren met haar man. Het ging voor haar vast- staan, dat Mr Castlemalne er niet alleen meer van wist, maar dat hij of een medeplich tige haar man gedood had. Zij kon niet aannemen, dat hij hem verborgen hield, Hoe zou dat kunnen? Neen neen Anthony was doodde waard had gelijk. Zij lette dan op haar dochtertje, dat Marie Ursule heette. Grootvader Basil had het zo gewild en het kind altijd bfl die dubbele naam genoemd. Anthony sprak steeds van Mary Ursule, maar zij, die het Engels niet zo goed mees ter was, noemde haar kortaf: Marie. Al direct stond het voor haar vast, dat het kind niet beter was dan de vorige dag. De koorts was nog niet ge weken. Alweer klaagde het meisje over dorst. Dat vertelde ze, toen vrouw Bent belangstellend vroeg. „O, maar dan laat Ik dokter Parker halen, mevrouw, als u het goed vindt. Dan Is u Immers veel geruster”. Molly werd er op uitgezonden en niet lang daarna kwam de oude Parker, die In Stilborough een overdrukke praktijk had gehad, maar die had verwisseld met een rustige In de Greylands, naar de Dolfijn, waar hij het kind aan een nauw keurig onderzoek onderwierp, „Een be zetting op de borst”, constateerde hij. „Te bed blijven. Ik zal poeders gereed maken. Elke twee uur één. Over een middelbare leeftijd met een speldje j „slechthorend” op de revers van zjjn jas, was ik niets verbaasd. Ik had tientallen f r mensen in huis gehad, die „over” moes ten en was wel het één en ander gewend. Toen Hans mjj evenwel voorstelde aan generaal Hackett van de luchtlandings troepen, wist ik toch even niet wat ik hoorde. Gezellig om de kachel geschaard deed Hans het verhaal van de belevenissen van onze nieuwe beschermeling. Generaal Hackett was „gedropped” met zijn af deling paratroopers tijdens de strijd om Arnhem. Hjj was zwaar gewond in han- den van de vijand geraakt en in het hos pitaal terecht gekomen. Daar de moffen zich niets aan hem gelegen lieten liggen, had ’n Engels militair arts, die ook in dat hospitaal was opgenomen, hem zo goed en zo kwaad als het ging verzorgd, en toen hij aan de beterende hand was werd hij door K.P.-ers „geschaakt” en bij een paar tantes van Hans ondergebracht. Hier had hij van begin October 1944 tot eind Januari 1945 ondergedoken ge zeten en dank zij de goede verzorging was hij weer geheel genezen. Toch was het de generaal nog goed aan te zien, dat hij veel had doorgemaakt. Hjj was slechts 35 jaar, maar zag er veel ouder uit. x'-

Zeeuwsch Dagblad | 1954 | | pagina 4