Hoge onderscheiding voor H.W.Tilanus In een men schooltje op Syros leert Engels DEZE WERELD van öaq tot öaq ZWITSARUB Noodkreten uit Griekenland (Slot) ïladia CHURCHILL waarschuwt Zullen vluchtelingen de kans krijgen tot emigreren? „JEUGD EN EVANGELIE” BESTAAT 10 JAAR. een De laars wordt rijgschoen IMPLEX fiets Wachten, wachten, wachten Hoe is het met de zolen? b-iengt anó Verkouden kinderen? Kerstspel aangeboden. 11- I i i ft i fW ifl fel ife ii ZEEUWSCH DAGBLAD pagina 3 linsdag 12 October 1954 1 Kies Uw type, kies’ Uw kleur, U slaagt het best met l een Een kans. Onder de loupe Geen toekomst. Nog ’n kamp. Uitzichtloos wachten. Herdenkingsbijeenkomst in Amsterdam. Vergeten. kleur: oujfgroen weer Ingezonden Mededeling (Adv.) Ingezonden Mededeling (Adv.) m.). 11.45 een Zwitsal preparaat Mej. Heukels van het Geref. Jeugd» verband schonk een voorzittershamer en de heer W. Gispen een door hem geschreven Kerstspel. i niet al te lange tijd zullen Duitse soldaten zijn. Zingend - door de straten trek- zullen weer stipt gehoor de scherpe Duitse bevelen, andere uniformen dra- andere helmen, an- de Duitse laars zal rondom het Evangelie met jongeren, die Christus niet kenden, is mogelijk gewor den. Wij hadden voorheen alleen oog voor jongeren in eigen kring. God heeft ons evenwel uit de slaap wakker geroe pen en deze gedachte vond in plaats tot plaats bijval. Zo zijn vele buitenkerke lijke jongeren voor het Evangelie gewon nen. Nato en over E.D.G., over Pact Brussel en over de verdediging van Europa, werkte Theodor Blank zijn project: het nieuwe Duitse aan 1. leger, dat op papier klaar moet zijn Lichte muz. 13.30 Gram. 13.45 Lichte muz. 14.00 Schoolradio. 15.45 Gram. 16.00 Koer sen. 16.02 Omr.ork. 17.00 Nws. 17.10 Gram. 17.30 Caus. 17.40 Gram. 17.50 De boeken markt. 18.00 Klarinet en piano. 18.15 Zang ea piano. 18.30 V. d. sold. 19.00 Nws. 19.40 Gram. 20.00 Hoorspel. 21.30 Omr. ork. 22.00 Nws. 22.15 Jazzmuz. 22.45 Gram. 22.55—23.00 Nws. grootste moeilijkheid, die moest wor den overwonnen, was daarmee opge ruimd. Mendès-France kon tevreden zijn, toen hij Londen verliet. Hij was de man, die het meeste heeft gewon nen bij deze conferentie, men wil op nieuw even afwachten. Alsof West- Europa nog niet lang genoeg heeft af gewacht tot de Fransen iets hebben gedaan! WOENSDAG 13 OCTOBER. HILVERSUM I (402 m.). NCRV: 7.00 Nws. 7.10 Gewijde muz. 7.45 Een woord voor de dag. 8.00 Nws. en weerber. 8.15 Gram. 8.30 Idem. 9.00 V. d. zieken; 9.30 V. d. huisvr. 9.35 Waterst. 9.40 Gram. 10.15 Idem. 10.30 Morgendienst. 11.00 Gram. 12.30 Land- en tuinb.meded. 12.33 Gram. 12.53 Idem. 13.00 Nws. 13.15 „Met PIT op pad”. 13.20 Metropole ork. 14.00 „Boris Godounov”, opera (proloog en le acte). 15.00 Interscholair Jeugdtournooi. 15.45 Gram. 16.00 V. d. jeugd. 17.20 Gram. 17.30 Orgelsp. 18.00 Mil. caus. 18.10 Gram. 18.30 Cello en orgel. 18.45 Spectrum van het Chr. Organisatie- en Verenigings leven”. 19.00 Nws. en weerber. 19.10 Huismuz. 19.30 Buiten!, overz. 19.50 Gram. 20.00 Radiokrant. 20.20 Radio Philh. ork. en solist. 21.15 „Augustinus”, caus. 21.35 Viool, cello en piano. 22.00 Gram. 22.15 Cantate „Musikalische Kürbschütte”. 22.40 Gram. 22.45 Avondoverdenking. 23.00 Nws. en SOS-ber. 23.15 Gram. 23.30 „Man en vrouw”, caus. 23.45—24.00 Gram. HILVERSUM H (298 m.). VARA; 7.00 Zoals wij gisteren al meldden is tijdens de huldiging, die de fractie voorzitter der C.H.U., de heer H. W. Tilanus, ten deel viel ter ge legenheid van zijn zeventigste verjaardag, door minister-president dr W. Drees meegedeeld, dat de jarige door H, M. de Koningin bij be vordering is benoemd tot Grootofficier in de Orde van Oranje Nassau. Op de foto ziet men hoe de heer P. Wagenaar, secretaris van het comité „5 October 1954” (rechts) de heer Tilanus de versierselen, die bij deze hoge onderscheiding behoren,omhangt. Lazarides is een vroeger krankzin nigengesticht op het eiland Syros, in de Egeïsche zee, ruim zeven uur va rens van de Atheense haven Piraeus. Voor een buitenlander is het roman tisch, maar voor de bewoners een oord van armoede en kommer. Vijf tig procent werkloosheid. De hele dag lopen door de hoofdstad Ermou- polis jonge mannen te slenteren, die geen werk kunnen vinden. Industrie is er vrijwel niet, omdat de produc tiekosten te hoog zijn, en landbouw niet omdat het land vrijwel geen water heeft. Het eiland is bruin en dor. dankbaar voor het initiatief van de Nederlandse werknemers en werk gevers, die een nationale actie op touw hebben gezet. In zijn bureau, waarvan het raam een prachtig uitzicht geeft op de Acropolis, vertelt hij er over. Velen hebben maar een klein beetje hulp nodig, dan kunnen zij zich verder zelf helpen. Geheel op te lossen is het probleem in Griekenland niet, daarvoor is het te gecompliceerd, Leven niet vele Grieken economisch in dezelfde omstandigheden als de vluchtelingen? Maar, zegt hij én hij herhaalt het op het vliegveld van Athene, als de Nederlandse journalisten vertrekken elke vluchteling die geholpen wordt, is er een. Allen zijn het waard geholpen te worden, want allen zijn mensen, met dezelf de rechten als alle andere mensen. —24.00 Gram. BRUSSEL Vlaams (324 m.). 11.™ GrEJm- 12-30 Weerber. 12.34 Gram. 13.15 ---- muz. parlementsleden de tijd te geven zich te bezinnen op de vraag hoe zij hun stem zullen uitbrengen. Welnu, men heeft zich inmiddels bezonnen. Maar men kan er nog geen hoogte van krijgen hoe de stemming zal uitvallen. Vermoedelijk, dat nie mand zich aan een voorspelling zal wagen. Wie het aandurft de uitslag van een stemming in de Franse Natio nale Vergadering te voorspellen, komt PROF. BAVINCK. Prof. dr. J. H. Bavinck, adviseur van „Jeugd en Evangelie”, zette uiteen, dat teams van gelijkgezinde jongeren het Evangelie in het dagelijks leven hebben gebracht. Men beoogde geen geweldige samenkomsten, maar het gesprek in rus tige contactkringen. Ouderen dachten, dat jeugd en jeugd elkander niet kon ontmoeten; maar hoe dankbaar wij zijn voor de jeugdorganisaties in J. en E. heeft men Jezus gevonden. De waar- heidsvraag ten opzichte van de oecumene heeft men niet verdonkeremaand. Zo zijn jongeren gezet voor een taak, die alleen door hen kan worden volvoerd, die in de lichtkring van Gods genade leven. A. B. LAM. Tenslotte heeft de heer Anton B. Lam de blijdschap van J. en E. vertolkt. Met de J. en E.-gedachte moet echter meer ernst worden gemaakt, alsook met het interkerkelijk karakter en de organisa tie. Namens de Hervormde Jeugdraad sprak ds N. A. Steenbeek, die geluk wensen aanbood. Ds G. P. Klijn deed dit uit naam van het Evangelisatiewerk der Ned. Herv. Kerk en mej. R. van der Mast, directrice van „de Nijenburg” te Baarn. x-^HURCHILL heeft Zaterdag op het congres van de Britse conservatieve (regerings partij over de hoofden van de dui zenden leden heen, een ernstige waarschuwing laten horen aan het adres van Frankrijk. Uit zijn woor den valt op te maken, dat de 80- jarige staatsman, wiens vitaliteit nog ongebroken schijnt, het gehar rewar in Frankrijk meer dan beu is. Hij heeft dan ook op dit partijcon gres de gelegenheid aangegrepen om niet alleen een vermanend woord te spreken, maar vooral om de Fransen duidelijk te maken, dat zij door hun houding geen verdere consessies van de Engelsen kunnen loskrijgen. Men zou de rede van Churchill zo kunnen typeren: „Het is nu mooi geweest, Frankrijk heeft in zeer belangrijke zaken zijn zin gekregen en het Franse parlement zal nu moeten tonen, dat ernst wordt gemaakt met de defensie van West-Europa”. Churchills woorden kwamen maar net op tijd. Vrijdagavond zag het er een ogenblik naar uit, dat de Franse Nationale Vergadering een beslissing zou nemen en zich al of niet achter premier Mendès-France zou scharen. Maar op het laatste ogenblik werd een stemming uitgesteld. Heden (Dinsdagmiddag) moet de i beslissing vallen. Het uitstel was vol- 1 gens de r ranse regering nodig om de 1 „Angst is een slechte raadgeefster”, we weten het. In de plaats van angst behoort vertrouwen te staan. In dit geval vertrouwen in de mensen die thans in Duitsland de touwtjes in handen hebben en vertrouwen in de ware democratische gezindheid van het Duitse volk. De gehate knielaars vervangen door de rijg- zetten voor het democratisch In die geest moeten offi- en vooral de generaals geko- 1 opgevoed worden. Een paar heeft het donkere kamertje geërfd van een oude vrouw met wie zij vroeger samenwoonde, maar die is overleden. Ze is ziek, heeft iets aan een been en kan niet lopen. Buren halen water en brengen eten. Maar als die het eens mochten vergeten moet Zapina sterven. Want ze kan niet overeind komen. Toekomst? Neen. Ze wacht alleen op haar dood. Maar er lopen in dat dorpje, en in allerlei andere kampen duizenden rond, die naar de mening van de heer Temnomeroff wel kunnen wor den geholpen. Daarom is hij zeer Genezende warmte door wrijven met In een uithoek ervan, met uitzicht op de staalblauwe zee, staat een mas sief gebouw van gele zandsteen, Laza rides. De binnenplaats bestaat uit zand en keien, waarop ondervoede kinderen spelen op blote voeten. Elk gezin heeft een donker lichtloos celletje, waar geen frisse lucht komt. Zij zijn vrij, maar niettemin gevangen, want wie hunner zou de tocht naar Ermoupolis, op kilometers afstand, kunnen betalen, om nog maar niet te spreken van de bootreis naar het vasteland? Geld krij gen ze niet, alleen wat eten en onder dak. Midden op de binnenplaats komt Ni colas Karayiannis de bezoeker tege moet. Hij troont hem mee naar een rus_ tig hoekje: Hij wil zijn geschiedenis vertellen. Het is een van de weinige geschiedenissen, die hoewel droef, uit zicht bieden op een betere toekomst. Nicolas is 24 jaar en woonde tot voor enkele jaren in de Roemeense hoofd stad Boekarest. In 1948 vertrok één van zijn broers naar Griekenland om dat hij het in Roemenië niet kon uit houden. Twee jaar later wilde Nicolas medicijnen gaan studeren, maar hij werd niet aan de universiteit toegela ten omdat hij Griek was. Nog even later werd hij voor de keuze gesteld zijn Griekse nationaliteit te verwisse len voor de Roemeense, of te vertrek ken. Hij koos het laatste en kreeg zon der moeite een paspoort. In Grieken land zou hij gaan studeren, maar het ging niet zoals hij zich had voorge steld. Studeren was duur, na een jaar moest hij zijn studie af breken, en langs allerlei wegen kwam hij in La zarides terecht. Daar wacht hij. Hij is bezig de formaliteiten voor emigratie naar Amerika te vervullen. Zijn broer ondersteunt hem zo’n beetje, want werk is er voor hem op Syros niet. Hij is nog jong, en heeft nog alle hoop. Als hij zijn studie maar volbrengen kon. In het andere kamp op Syros, Della- grazia, een oude vervallen villa midden tussen bergen en palmbomen leven evenals in Lazarides tussen de honderd- vijftig en de tweehonderd vluchtelingen. Daar is de Griekse Roemeen Andrè Trlpoulos zijn familienaam is anders, maar hjj vraagt dringend die niet te noemen omdat hij nog familie in Roe menië heeft. In een kleine ruimte wacht hij met vrouw en drie jonge kinderen. In Constantza was hjj koopman, maar onder druk verliet hij zjjn land. Nu heeft hy misschien een kansje om naar Nieuw-Zeeland te emigreren. Daar heeft hjj een broer wonen. ’s Middags staat André’s vrouw met tientallen anderen achter de villa in de Binnen er weer 1 zullen ze weer ken en ze zamen aan Wel zullen ze gen dan vroeger: dere jasjes en. vervangen zijn door de rijgschoen. Duitse soldaten daar is al jaren over gesproken. Al jaren lang bestaat de „Dienststelle Blank”, het advies bureau der Westduitse regering voor defensie-aangelegenheden. Terwijl er gesproken werd op talloze conferenties over van het plots voor je: er komen weer Duitse soldaten! En dan is het alsof plotseling dat gevoel weer terug komt: die haat vermengd met angst, die in de oorlog ons doen en laten bepaalde. „Nee, dat niet! Dat nooit!” zou je willen schreeuwen. Want juist nu we ons opmaken om het 10-jarig bevrijdingsfeest te gaan vieren, voel je je nog niet in staat om die aanblik te verdragen; komt er een zekere wal ging bij je boven ais die Duitse com mando’s weer in je oren klinken. Al dat praten over de E.D.G. en over Europa’s verdediging, daar leefde je in mee, omdat je je de consequenties niet voldoende realiseerde. Eèn van die consequenties is echter de Duitse soldaat en daar staar je dan naar als naar een spookbeeld! (Van een speciale A.N.P.-verslaggever.) ERMOUPOLIS, October. „I want to buy some bread. I want to buy some bread”. De onderwijzer Christos Antoniou zegt het zijn leerlingen voor en in eentonige dreun worden de Engelse zinnetjes herhaald. De leerlingen zijn mannen en vrouwen tussen de twintig en vijftig jaar. Zij zitten op harde bankjes in een stoffig lokaal, waar aan de muur het opschrift hangt: „Our school must be the best of its kind in the world”. Meester Antoniou, die zelf enige jaren in de Verenigde Staten is geweest, geeft Engelse les aan de vluchtelingen in het kamp Lazarides, die misschien ooit voor emigratie in aanmerking zullen komen. en dat tot leven moet worden geroe pen onmiddellijk nadat de handteke ningen zijn gezet onder het verdrag, dat Duitsland toestemming geeft tot militarisatie. Hij heeft het ver ge bracht met zijn project, want terwijl de parlementen der diverse landen de overeenkomst van Londen nog moeten bestuderen, verschijnen er in de we reldpers al plaatjes hoe de Duitse sol daat er straks zal uitzien. Herr Blank heeft zijn tijd niet in ledigheid door gebracht! Bij het zien van zo’n plaatje staat er komen deur, een klein kamertje. Als de ogen aan het schemerlicht gewend zijn ont waren zij een kastje, een bed en een tafel. Op het bed ligt een oude vrouw. Moeilijk vertelt zij, dat ze hier al veer tien jaar woont, waarvan tien jaar zonder licht omdat zij geen electriciteit kan betalen. Geld een paar drach men per dag. Zij moet ook zorgen voor een geestelijk onvolwaardige zoon. Heel de dag ligt zij in het donker op bed. Het minieme portie eten kookt zij op een petroleum toestelletje, als zij ten minste petroleum heeft. Haar kle ren zijn lompen, het bed ook. De be zoekers zeggen niet veel en schuife len stilletjes achter elkaar naar bui ten, waar de felle zon hen weer over valt. Vergeten! Vergeten worden is ook de groot ste vrees van Zapina Lazian. Zij kwam als Armeense tijdens de ver volgingen in Turkije al in 1921 naar Griekenland en woont nu in een dorp van Armeniërs en andere Klein-Aziaten. Er zijn winkeltjes, waardoor vlees en vruchten liggen uitgestald, waarover vliegen in de hitte en het stof krioelen. Elke voet stap werpt stof op, want bestrating is er niet. De vrouwen halen water op een centraal punt, waar het hun verkocht wordt voor ongeveer een cent per emmer. In dat dorp, in een klein hok, ligt Zapina Lazian. Ze Nws. 7.10 Gram. 7.15 Gym. 7.30 Gram 7.45 „Even opkrikKen!” 7.50 Gram. 8.00 Nws. 8.18 Gram. 8.50 V. d. huisvr. 9.00 Gym. v. d. vrouw. 9.10 Gram. VPRO: 10.00 Schoolradio. VARA: 10.20 Voor de vrouw. 11.00 Gram. 12.00 Accordeonork. 12.30 Land- en tuinb.meded. 12.33 V. h. platteland. 12.38 Gram. 13.00 Nws. 13.15 Tentoonstellingsagenda. 13.18 Hawaiian muz. 13.45 Gram. 14.00 Medische krom 14.10 V. d. jeugd. 16.00 V. d. zieken. 16.30 Gram. 17.30 Instr, kwint. 17.50 Re- geringsuitz.; W. van Gelderen: „De ten toonstelling ’Building in the Netherlands’ in de Verenigde Staten". 18.00 Nws. en comm. 18.20 Act. en gram. 18.30 Dans- muz. 19.00 V. d. kind. 19.10 „Een vrije kerk in een vrije staat”, lezing. 19.25 VARA-Varia. VPRO: 19.30 V. d. jeugd. VARA: 20.00 Nws. 20.05 Pol. comm. 20.15 „Zij vielen uit Gods hand”, hoorsp. 21.40 Concertgebouwork. 22.45 „Weersverwach ting”, caus. 23.00 Nws. 23.15 Soc. nws. in Esperanto. 23.20 Hammondorgelspel. 23.40 Typerend voor alles wat met het vluchtelingenprobleem te maken heeft is dat ene woord: „WACHTEN”. Hier ziet u mensen, die van huis en haard verdreven zijn. Zij wachten op hun registratie, zullen daar na moeten wachten op hun papieren, moeten wachten op huisvesting en tenslotte wach ten op hetgeen de toekomst hun brengen zal. AMSTERDAM, 11 Oct. - In de Lutherkapel te Amsterdam is Zaterdagavond het 10-jarig be staan van „Jeugd en Evangelie” herdacht. Drie sprekers hebben hierover het woord gevoerd. Oud-presidente mej. C. C. le Clercq herinnerde aan de spontane opzet in de oorlogsjaren. Christenjongeren begrepen toen hun verantwoordelijkheid tegen over de buitenkerkelijke jeugd. Na tien jaar hebben wij, zeide zij, een krant met duizenden lezers. Een gesprek is immers schoen! Toch blijft de vraag je bezighou den: hoe is het met de zolen van die rijgschoen? Zit er hetzelfde spjjker- beslag onder als onder de vroegere laars? Dreunen deze schoenen ook zo door de angstig stille straten? En zijn ze ook zo geschikt om een trap te geven naar een weerloze? Of om het anders te zeggen: zal de menta liteit van de Duitse soldaat een an dere zijn dan die van Hitlers Wehr macht? Let wel: dit zijn beslissende vra- Sen! Men kan het op papier nog zo netjes voor elkaar maken en het nieu we legerverdrag kan net zoveel „ga ranties tegen Duitse agressie” bevat ten als men maar wil die papier- undel is waardeloos als de geest van et Duitse leger niet een volkomen anders is dan die waarmee we vijf ange jaren kennisgemaakt hebben! Gelukkig is het te kunnen constate ren dat die man Theodor Blank van dh alles heel veel begrijpt. We den- en daarbjj aan de onenigheid die er omstreeks December 1952 geweest is de „Dienststelle Blank”. Blank eeft als ideaal een „politiek leger”, en leger waarin alleen maar plaats s voor mensen die bereid zijn zich m te staatsideaal. eieren zen en V Het is daarom, dat de woorden van Churchill Zaterdag over de hoofden van zijn partijgenoten heen gespro ken, van zo bijzondere betekenis zijn. Behoudens dan het feit, dat de Engelse staatsman weer niet heeft gezegd, dat hij van plan is heen te gaan of nog enige tijd te blijven, (het Engelse volk en de wereld mag gissen naar Chur chills plannen), was zijn waarschu wing aan Frankrijk het enige nieuws. Hij heeft daarmee de Franse parle mentsleden, die twijfelden en wellicht opnieuw op besprekingen wilden aan dringen, alvorens te beslissen duide lijk gemaakt, dat men niet meer moet verlangen dan men op de Londense conferentie gekregen heeft. Welnu, laat men Churchills woor den, die zeker niet zonder bitterheid zijn geweest, niet misverstaan. Het is in de Franse premier te prijzen, dat hij thans het voortbestaan van zijn rege ring op het spel heeft gezet. Dat en het feit, dat Mendès-France zo on geveer de populairste man van Frank rijk is, als men dr opinieonderzoekers mag geloven kan vandaag mede de doorslag geven. Laten we hopen, dat de balans vanmiddag in het Franse parlement in de goede richting door slaat. rij om eten te halen uit de regerings- keuken, die mede door het vluchtelin gencommissariaat wordt gesubsidiëerd. Het is een bescheiden maal, maar ze leven er al jaren op, dus, zeggen ze, het gaat wel. Maar als de bezoekers weggaan zijn er, die hun een hand komen geven en vragen, hen toch niet te vergeten. Er zijn er in Athene, die vergeten zijn. De registratie in Griekenland is gebrekkig. De vertegenwoordiger in Griekenland van de hoge Commissaris voor de vluchtelingen, de heer V. A. Temnomeroff, heeft er onlangs een paar bij toeval ontdekt. De auto’s stoppen in een villalaan in Athene, die getuigt van vergane glorie. De oude grote huizen zijn ver waarloosd en grotendeels leeg. De tuinen zijn verwilderd. Eén van die tuinen lopen de bezoekers door. Aan de achterkant gaat een trapje omlaag naar een sousterrain. Dampen van vuil en vocht slaan naar buiten als de ka potte deur open gaat. In het gangetje is het volslagen donker. Een andere] van zijn voornaamste medewerkers waren het hiermee in het geheel niet eens. Zij zagen in iemand als General- oberst von Seckt de verpersoon lijking van hun ideaal: een man die het soldatenberoep door en door kent en die verder alleen maar gehoorzaam is volgens het principe: „Befehl ist Befehl!” Die medewerkers hielden ge heime vergaderingen maar ze waren niet zo geheim of Blank kwam er ach ter. Op het onverwachts stapte hij zo’n vergadering binnen, vroeg wat er aan de hand was en toen de heren hem verteld hadden wat zij wilden, ver zocht hij hun allen op staande voet ontslag te nemen! En zo is het ge beurd! Zo’n voorval geeft moed voor de toekomst. We kunnen een Duits leger niet missen in de defensie van Euro pa -maar laten die soldaten zich als mensen gedragen en niet als robots! meestal bedrogen uit. Geduldig af wachten is hier de boodschap. V Er gingen tijdens het weekeinde stemmen op, dat er nog eens gepraat moest worden over de Europese defensie in de nieuwe vorm, zoals te Londen is overeenge komen. Waarom weet men eigenlijk in Frankrijk zelf niet. Alleen maar om het noodzakelijke uitstel te krijgen misschien? Deinst men nog altijd voor een beslissing terug? En dat ondanks het feit, dat Eigeland in het critieke uur tijdens de Londense conferentie niet terugdeinsde om voetstoots een beslissing te nemen, dat de Britse troepen gedurende 50 jaar op het Europese vasteland zullen blijven. De Korf- i öepn Duitse knielaars A naar korte rijglaars

Zeeuwsch Dagblad | 1954 | | pagina 3