Hel ^Sperl MELISKERKE HEEFT FRAAI EN MODERN GEMEENTEHUIS HEDENDAAGSE EMIGRATIE- MOGELIJKHEDEN Er wordt hard gewerkt aan water leiding voor Noord-Beveland Pompstation aan het eind van de Langeweg te Kortgene aan voor nemen Afd. Zeeland Ver» Ned. Burgerij bood de raadszaal Slaltlwtscrc een wandbord gemeenten 25 jaar Drie en twintig teams aan de competitie deel Commissaris der Koningin draaide de sleutel om van De wet is niet te vermurwen In Vlissingen werd het speeltuinwerk besproken Jeugdvaardigheidsproeven K.N.G.V. Plannen tot instelling amateur-afdeling Jaarlijkse wedstrijd om snelschaakkampioen- schap op 6 November a.s. te Goes HM ZEEUWSCH DAGBLAD Spcrlsptegel Verkeersomleggingen op Schouwen-Duiveland. WESTKAPELLE Wilno verloor in Rotterdam. Mr J. G. Rietkerk over Ook onrendabele percelen krijgen leidingwater N.B.V.B. gaat uitbreiden Wea««lelsp®rl Saleltennis Vergadering Zeeuwse Schaakbond Ij».wint in Paramaribo. Ellewoutsdijk subsidieert „Pro Rege”. -- - ■I pagina 2 Dinsdag 12 October 1954 EB ’s-GRAVENHAGE, 9 October De I het be- Ontspanningsavonden. De C.J.M.V. stelt ook deze winter de jeugd weer in de ge legenheid gebruik te maken van het ont- spanningslokaal in het Herv. Jeugdge- bouw, waar zij zich op de Zaterdag- en de Zondagavonden kan ontspannen. r< d k 01 ir h ee is in st ei» ze i A I t t h a b heren M. D. A. Glerum, hoofdinge- nieur-directeur directie Zeeland We deropbouw en Volkshuisvesting; D. Kodde, burgemeester van Zoutelande; J. L. Dregmans, voorzitter Ver. B. en S. op Walcheren; Izeboud, opzichter Centrale Dienst; kapitein S. B. Ter- mohlen van de Nationale Reserve; bur gemeester W. H. van der Heide, oud- gemeente-secrtaris; A. A. Leenhouts, inspecteur l.o.; ds C. van Nes, Geref. predikant; J. de Korte, voorzitter Bur gerlijk Armbestuur; L. Jakobsen, oud gemeente-secretaris; S. van Keulen, gemeente werkman; J. Wisse namens de vrijwillige brandweer, majoor W. H. van Ballegoyen de Jong, comman dant Rijkspolitie, en tenslotte de heer W. de Buck, die sprak als oudste raads lid. In deze feestelijke samenkomst zong de zangklas van het V.G.L.O. en liet het orkestje van de Boazschool zich horen. Ook de Zangvereniging „Con Amore” zong enkele liederen. Tenslotte werd gezamenlijk ’t „Dankt, dankt nu allen God” gezongen. voetbalpeil der buitenlandse amateurs kan doorstaan. Tenslotte deelde de heer Joosten nog mede, dat de N.B.V.B. binnenkort ook ’n commissie zal installeren, belast met het bestuderen van het terreinen- en acco- modatieprobleem, waarvoor men zich bij de uitbreiding van de competities zal zien gesteld. DE OPENING. Vervolgens trad mevrouw Van Nes naar voren met de meisjes Leintje Da- vidse en Joke de Wolf, die op een fraai kussen, dat door de leerlingen der V.G.L.O.-klas in de kleuren van Meliskerkes wapens was vervaardigd, een versierde sleutel droegen. Mevr. Van Nes stelde meisjes voor en schets te in een korte toespraak de betekenis van deze plechtigheid voor de ge meente. remt immigratie momenteel iets af om economische redenen, die echter van tij delijke aard zijn. Australië biedt uitste kende mogelijkheden, zowel voor ge schoolden als voor ongeschoolden, ter wijl in Zuid-Afrika voor de eerste cate gorie goede kansen bestaan. Men beden ke echter hierbij, dat de maatschappelij ke verhoudingen en omstandigheden vol komen anders zijn dan in Nederland. De Ver. Staten tenslotte laten (tot eind 1956) 15.000 Nederlanders extra toe, die door oorlog of watersnood In enigerlei vorm zijn getroffen. De huisvesting en het vinden van werk leveren in het algemeen minder moei lijkheden op dan enige jaren geleden, doordat de C.E.C. over goede contacten beschikt met kerkelijke een maatschap pelijke organisaties in de betrokken lan den. Naar het oordeel van mr Rietkerk is niet iedereen geschikt om te emigre ren. Slechts zij zullen slagen, die gees telijk de moeilijkheden aankunnen, die de taal en het land beheersen en die be reid zijn het hun aangeboden werk (al is dat nog zo simpel) te accepteren. De landen, die mensen vragen, zijn meestal jong en het gaat veelal nog slechts om de grote lijnen, het geraamte bij de op houw. Dat betekent een geforceerd hoog arbeidstempo. „Een Nederlandse schil der in Canada wordt kwalijk genomen als hij zich ophoudt met een klein latje. En dat is te begrijpen, want er staan verderop weer een paar honderd huizen op de verfkwast te wachten!”, zo ty peerde mr Rietkerk de dynamische in stelling van dit grote land in opkomst. Na deze rede werd van gedachten ge wisseld en tenslotte werden enkele films vertoond. De tafeltennisclub Wilno uit Vlissingen heeft toch be sloten om uit te komen in de landelijke overgangs klasse en Zaterdag werd de eerste wedstrijd reeds ge speeld. In Rotterdam werd de strijd aangebonden met Carbon. De Vlissingers waren ver zwakt door ziekte van Szoszkiewicz en mede daar door werd het een 91 ne derlaag. De enige overwin ning kwam van Groch, die overigens ook in zijn an dere partijen de nederlaag zo klein mogelijk wist te houden. MIDDELBURG, 9 Oct. „Heden daagse emigratiemogelijkheden” was de 'titel van de rede, die mr J. G. Rietkerk, adjunct-directeur van de Christelijke Emigratie Centrale, vanmiddag in Café Groenewegen voor een gering aantal be- bezoekers der door de afdeling van de C.E.C. belegde vergadering heeft uitge sproken. De leiding berustte bij de voor zitter der afdeling, burgemeester A. de Kam van Vrouwenpolder, die in zijn openingswoord o.m. mededeelde, dat men voornemens is deze winter ook in ■diverse andere Zeeuwse gemeenten voor lichtingsvergaderingen te beleggen. Mr Rietkerk vertelde eerst iets over het waarom van emigreren en motiveer de nader, dat de huidige bijzonder gun stige economische positie van Neder land kan niet betekenen, dat de emi gratie nu maar moet worden stopgezet. In het kort behandelde hij daarna de vooruitzichten en mogelijkheden bij emigratie naar een aantal landen. Indi viduele vestiging in Zuid-Amerika is niet wenselijk, maar bij groepsemigratie liggen er goede kansen. Canada kan nog millioenen mensen gebruiken, maar MIDDELBURG, 11 October De afdeling Zeeland der Vereniging van Nederlandse Gemeenten bestaat dit jaar 25 jaar. Ter gelegenheid van dit feit zal op Woensdag 20 October a.s. in de Concert- en Gehoorzaal een le den-, tevens jubileumvergadëring worden gehouden, welke om half elf begint. Na afdoening der huishoude lijke zaken (o.a. voorziening in de va cature B. A. Th. M. Truffino) zal de voorzitter, mr dr A. J. J. M. Mes, een overzicht geven van het werk der af deling in de afgelopen 25 jaar, waarna de heer A. L. Wilkeshuis, plaatsver- VLISSINGEN, 11 October. In sa menwerking met de speeltuinverenigin gen „De oude stad” en „Vlissingen” werd in het Concertgebouw door de Neder landse Unie van Speeltuinorganisaties (NUSO) een steekconferentie belegd, waarop een tweetal onderwerpen speeltuinwerk betreffende, werden handeld. De voorzitter, de heer A. Schellings, zei in zijn openingswoord, dat de NUSO in 1932 met 65 verenigingen is opgeicht. Op 1 September 1954 waren er 455 aan gesloten verenigingen. Wat Zeeland be treft was er volgens spreker een ver heugende activiteit te bespeuren. Dit jaar waren Axel, waar een speeltuin wordt gebouwd, en Zierikzee, toegetreden. In Souburg, Sas van Gent en IJzendijke be staan er plannen om dit te doen. De heer C. J. W. Bruinings, vertegen woordiger van de NUSO behandelde hierna het onderwerp „Samenwerking in de speeltuinwereld”. Een le vereiste was volgens spreker, dat er tussen de bestuurders onderling een goede samen werking bestaat, waarbij de persoonlijke ambities moeten achterblijven. Het be stuur moet verder met de leiders en de ouders der kinderen een nauw con tact onderhouden. Voorts behandelde de heer Vijgbrief het onderwerp „De taak van de tuinopzichter”. Spr. maakte on derscheid tussen de taak van de tuin opzichter en de jeugdleider. Het vrü spe len moet onder het wakend oog van de opzichter kunnen gebeuren, terwijl „het spel onder leiding” als een welkome af wisseling door de leider gegeven moet worden. MELISKERKE, 11 October Hoog van de scheve en al in 1350 gebouwde toren van Meliskerke wapperde vanmiddag de Nederlandse driekleur. En daar was op deze door de weekse dag alle reden toe: het ingrijpend verbouwde en niet meer op het oude gelijkende gemeentehuis werd officieel geopend door de Commissaris der Koningin, jhr mr A. F. C. de Casembroot, door het omdraaien van de sleutel in het slot van de voordeur. Vele inwoners van dit aardige Wal- cherse dorp hadden zich met oranje getooid en dat was een duidelijk bewijs van de vreugde om deze dag, die niet alleen leefde in de harten van burge meester, raadsleden, secretarie-personeel en misschien nog enkel anderen, maar van de gehele burgerij. En het was dan ook geen wonder, dat er een feestmiddag van werd gemaakt, met zang en muziek tijdens een samenkomst in het verenigingsgebouw „Ons Huis”, waar geen stoel onbezet was gebleven en waar heel wat woorden van gelukwens aan het adres van het gemeentebestuur en van waardering voor het keurige gebouw zijn gesproken. Toen de Commissaris der Koningin met het lid van Ged. Staten, de heer A. Schout, in gezelschap van burge meester A. J. Huijsman voor het ge meentehuis arriveerde, stond daar op gesteld de klas van Meliskerke der Na tionale Reserve onder leiding van kor poraal P. Davidse. Nadat de school kinderen het Wilhelmus hadden gezon gen sprak de burgemeester. Hij ge vraagde van een vreugdedag voor zijn 'gemeente. „Wij waren uit het gemeen tehuis, dat al van 1871 dateerde, hele maal uitgegroeid”, zo zei hij, „en het was voor de raadsleden niet gemak kelijk zich in te denken hoe het nieu we gebouw eruit zou zien. Er is ge tracht een aanpassing met de omge ving te vinden, vooral met onze sche ve toren. Ook het inwendige is vol komen veranderd”. „Er staan b.v. „gedienstige” stoelen voor de raadsleden. Op Meliskerke we ten wij, dat gezelligheid geen tijd kent en daarom hangt er geen klok in de raadszaal. Ook voor de trouw- paartjes is het een grote verbetering. Zij behoeven zich nu niet meer door een nauwe gang te wringen en de lo per wordt gratis verschaft! Wij dan ken op deze dag onze goede God, Die ons dit alles heeft geschonken”. WAARDERENDE WOORDEN. Nadat de schooljeugd het Zeeuwse volkslied had gezongen, sprak de Com missaris, die vertelde, dat hij en Ged. Staten de meest aangename herinne ringen heben aan de bezoeken aan Me liskerke. Na het bezoek, dat Koningin Juliana op 25 Juni j.l. aan de gemeente bracht, had zij de Commissaris her haaldelijk verzekerd hoe zeer zij ge noten had van de spontane ontvangst in het slechte weer. De Commissaris roemde de geest van samenwerking en gemoedelijkheid, die in Meliskerke be staat. Hij vond de mening van de bur gemeester over het oude gemeentehuis te pessimistisch en zei, dat menige Zeeuwse burgemeester er blij mee zou zijn! Overigens achtte hij het zeer ver standig het oude gebouw te verande ren, nu de mogelijkheid aanwezig was. Jhr mr de Casemiftoot bracht hulde voor de inschakeling der Nationale Reserve en ook voor het feit, dat de belangstelling hiervoor groot is. „Ik hoop, dat vele Zeeuwse gemeenten eens willen kijken naar het kleine Me liskerke en er een voorbeeld aan zul len nemen”, aldus de Commissaris, die tenslotte de hoop uitsprak, dat met Gods hulp en onder Gods leiding vele goede en wijze besluiten genomen mo gen worden in het nieuwe gemeente huis. wen-Duiveland, in verband met de zeer omvangrijke herverkavelings- werkzaamheden op dit eiland, talrijke polderwegen hetzij tijdelijk, hetzij voor goed, voor alle rijverkeer zijn of zullen worden afgesloten. De Bond wijst er de weggebruikers dan ook op, dat bij een bezoek aan Schou wen-Duiveland ernstig rekening moet worden gehouden met aanzienlijke verkeersomleggingen. Voor de Jeugdvaardigheidsproeven (gymnastiek en athletiek) van het Ko ninklijk Nederlands Gymnastiek Ver bond slaagden van de Gymnastiekver eniging „Achilles” te Middelburg: Meisjes: W. van Hemert; L. Lauer; M. Mesu; H. Marijs; R. Koppejan; J. Wigard; D. Acda; I. Franse; I. Wille- boordse; L. Krijger; N. Hoogesteger; L. Leenhouts; H. Groenewoud; I. de Klerk; N. Theune; M. Dominicus; D. van Doesburgh; J. Schuurman; N. Groe newoud; H. Neufeglise; G. Niesthoven; M. Roose; B. Huissoon; M. Valkier; J. Biondina; K. Steijn; M. Geljon; S. Ma rijs. Jongens: F. Broeksma; A. de Jonge; F. Verniel; L. Villee; K. Bodbijl; J. Leijnse; K. Priester; J. van Maaren; L. Nijssen; R. Roose; B. Vermeulen; W. van Wijnen; G. in ’tHout; N. Mees; M. Jacobse; E. König; J. Jongepier; J. Nijssen; A. Olijslager; F. Konink. GOES, 11 October De Waterlei- Wissekerke te worden gelegd. In de loop van het volgende jaar hoopt men Kortgene, Wissekerke, Kamperland, Kats en Colijnsplaat te hebben aan gesloten, waarna de percelen buiten de kommen een beurt krijgen. Het hoofdbuizennet van Kortgene komt te liggen aan de centrale lei ding, welke van de zinker door de Zandkreek naar het eind van de Lan geweg zal lopen. Hier wordt een pompstation gebouwd met dieselmoto ren. Buiten worden twee ketels ge plaatst met een inhoud van 35 en van 15 m3. Onderzocht wordt nog welke methode men zal kiezen voor de be scherming tegen vorst. Vanuit het pompstation zullen de drie toevoer- leidingen over het eiland lopen, n.l. naar Colijnsplaat, naar Kats en naar Wissekerke en Kamperland. Reinwaterkelders met hydrophoor- installaties zullen worden gebouwd bij Kamperland, Wissekerke, Colijns plaat en waarschijnlijk ook bij Kats. Hier wordt het aangevoerde water, dat bij het transport aan druk heeft verloren, weer zodanig van druk voor zien, dat het de kranen in de huizen zonder moeite zal kunnen uitstromen. Deze installatie is voor Geersdijk niet noodzakelijk, omdat het geringe aan tal aansluitingen hier geen toeyoeging van druk zal vereisen. Plastic buizen zullen in de dorpen het water van de hoofdleiding in de huizen voeren. gehouden najaarsvergadering van de Zeeuwse Schaakbond, welke voor pamelijk gewijd was aan de indeling der a.s. clubcompetitie, wees de voor zitter, drs J. Scheltens, in zijn ope ningswoord op de wijziging in de tra ditionele krachtsverhoudingen nu het eerste tiental van de S.V. „Terneu- zen” erin geslaagd is zich los te ma ken van de Zeeuwse competitie en in de K.N.S.B.-clubcompetitie de plaats heeft ingenomen van Middel burg I. Spr. wenste het bestuur van de S.V. „Terneuzen1' geluk met deze promotie en hoopte, dat het tientai succes zal hebben in de komende wedstrijden. De resultaten der diverse wedstrij den releverend, feliciteerde drs Schel tens de S.V. „Vlissingen” met het door de heren W. J. Plinsinga en A. Mast resp. behaalde kampioenschap van Zeeland en persoonlijk kampioen schap le klasse. De voorzitter deelde vervolgens mede, dat op 6 November a.s. te Goes de jaarlijkse wedstrijd om het Snel- schaakkampioenschap zal worden ge houden. Wederom zal een schoolzes- tallencompetitie worden gespeeld om het Schoolschaakkampioenschap van Zeeland, terwijl voor de vierde maal de wedstrijd om het Persoonlijk Jeugd kampioenschap zal worden georgani seerd, waaraan, zonder enige ver plichting tot toetreden tot een schaak club, door daarvoor in aanmerking komende jeugdige Zeeuwse schakers kan worden deelgenomen. In een korte samenvatting gaf de heer P. Geerts Jr, lid van de Lande lijke Commissie v. d. K.N.S.B. voor het Jeugdschaak, een overzicht over de opbouw van het Jeugd- en School- schaken. Op initiatief van de S.V. „Sou burg” werd besloten tot het houden van trainingswedstrijden. Deze per soonlijke wedstrijden, welke spelpeil- verbetering beogen door vaker con tact, zullen op Walcheren worden ge leid door de heer A. Niemarkt (Sou burg). Daarna draaide de Commissaris de sleutel om en ging de deur open. Maar voordat hij en de andere genodigden het gebouw binnenstapten kwam de commissie uit de burgerij naar voren, die bij monde van de heer R. Krijger een fraai wandbord aanbood voor de raadszaal, voorstellend een oude Me- liskerkse boer, die de burgemeester wilde zien als het symbool van rust, _T ,ir - - - - - geheel passend in de raadszaal. A.N.W.B. deelt mede, dat op Schou- TOESPRAKEN. Na de bezichtiging van het gemeen tehuis verzamelde men zich in het dorpshuis, waar eerst burgemeester Huijsman het woord voerde en spe ciaal dankte de heer J. D. P. de Smit, directeur van de Centrale Dienst, die het plan ontwierp, maar door ziekte niet aanwezig kon zijn. Daarna voer den achtereenvolgens het woord de vangend chef afdeling binnenlands bestuur aan het ministerie van Bin nenlandse Zaken, een causerie zal houden over het onderwerp: „Het de partement van Binnenlandse Zaken en de gemeentebesturen”. Na afloop der vergadering zullen de deelnemers om half één officieel worden ontvangen door het Prov. Bestuur in de Staten zaal, waarna om twee uur een déjeu- ner-dinatoire zal worden gegeven in de Burgerzaal van het Stadhuis, die daartoe welwillend door het gemeen tebestuur beschikbaar wordt gesteld. van het amateurvoetbal in Nederland binnen afzien bare tijd weer te kunnen brengen op een niveau, dat een vergelijking met het dan een aparte afde- vormen. Maatregelen uitbreiding van het het t en het bondsbureau zijn reeds in voorbereiding. Voorts is het de N.B.V.B. gebleken, dat een vrij be langrijk aantal Nederlandse amateursclubs onder het handhaven van het ama teur-status er behoefte aan gevoelt zich aan te sluiten onder een ander verband dan dat van de K.N.V.B. Het bestuur van de N.B.V.B. heeft daarom besloten om naast een uitbreiding van het aantal profclubs boven dien zo spoedig mogelijk over te gaan tot het instel len van een amateur-af deling. In deze amateur-afdeling zullen districtsgewijs ama- teur-ploegen gegroepeerd worden rond de profclubs. Zij zullen financieel zowel door deze profclubs als door de bond worden gesteund. Het ligt in de bedoeling deze clubs tevens in de gelegenheid te stellen, ge bruik te maken van een in N.B.V.B.-verband werkende oefenmeester. Op deze ma nier hoopt men ook het peil "rx E voorzitter van de Nederlandse Beroepsvoetbal- bond, de heer E. Joosten te Geleen, heeft mede gedeeld, dat de N.B.V.B. mede als gevolg van de nu reeds bereikte resultaten en na overleg met een groot aantal besturen van verenigingen, welke nu nog in K.N.V.B.-verband verblijven, besloten heeft maatrege len te nemen om op zeer korte termijn tot uitbreiding van het aantal beroepsvoetbalclubs over te gaan. Voorts heeft de Beroepsvoetbalbond na rijp beraad besloten om naast deze uitbreiding van het aantal profclubs over te gaan tot het instellen van een amateur-afdeling. Het is te verwachten, dat als gevolg van deze uitbrei ding de N.B.V.B. zeer bin nenkort opnieuw een be roep zal doen op een groot aantal Nederlandse voetbal lers, die tot nu toe bij de reeds bestaande clubs nog niet in de gelegenheid kon den worden gesteld aan de competities in N.B.V.B.-ver band deel te nemen. De nieuw op te richten clubs zouden in de loop van dit seizoen dan reeds kunnen deelnemen aan de competi tie. Zij zouden in N.B.V.B.- verband gedurende dit sei zoen ling tot uitbreiding van scheidsrechterscorps, technisch bondsapparaat DE COMPETITIE. De Clubcompetitie 1954/55 werd als- volgt ingedeeld' le klasse: (enkelron- dig) Goes I, Middelburg I, Middel burg II, Vlissingen I, V.U.K. I en Zierikzee. 2e klasse A: (dubbelrondig): Kou- dekerke, Middelburg III, Souburg, r 1 eejt de sport vormende waarde? Is zij iets meer 11 dan een vrije tijdsbesteding? Voor een bevesti gend antwoord van beide vragen kunnen heel wat punten aangevoerd worden. Natuurlijk is het niet zo, dat de jeugd één of andere sport gaat beoefenen om de vormende waarde er van. Men vindt het prettig en men vindt in de sport een mogelijkheid om zijn speldrift en drang tot activiteit te uiten. Bovendien kan de jeugd, overigens zonder dat zij zich dit bewust is, door de sport bepaalde oer- instincten afreageren. Om deze dingen mag men de sport een gepaste vrije tijdsbesteding noemen. En zelfs al was de sport niets anders dan een gepaste vrije tijdsbesteding, dan zou zij reeds belang rijk genoeg zijn. Zij betekent echter nog wel iets meer. Er zijn in onze maatschappij een aantal onvolko menheden. De urbanisatie, dat is de opeenhoping van de mensen in grote steden, maakt de mens niet beter. De steeds toenemende mechanisatie van de arbeid ontneemt de mens een deel van zijn arbeidsvreugde. De verbureaucratisering heeft ook al ongunstige in vloeden. Dit alles schept een geestelijk en lichamelijk onbehagen en het is vooral de sport, welke hierop een nuttig en zegenrijk correctief kan zijn. Zij heeft op de mens een ontladende, een ontspannende, een be vrijdende, een verfrissende invloed. Bovendien is zij een aanvulling op de lichamelijke opvoeding op de school. Sport is geen geneesmiddel tegen alle kwalen, maar zij kan een aantal innerlijke krachten mobiel maken, zoals gemeenschapsgevoel, verantwoordelijkheids besef, zelfkennis, zelfvertrouwen, trouw, moed, plichtsbesef en kameraadschap. En hierdoor kan zij dus van vormende waarde zijn. Er zijn nog meer punten aan te voeren om de vor mende waarde van de sport te bewijzen, maar daar over een volgend maal meer. Volledigheidshalve dient echter nog opgemerkt te worden, dat de sport ook het lichaam schaden kan. Gelukkig is er echter een me dische sportkeuring die heel belangrijk en nuttig werkt. militaire wedstrijden en werd eerste op de 5 km in 17 min. 21,4 sec. voor de commado Braems. Op 29 September nam hij deel aan de verenigings- wedstrijden waar wij we derom op de 5 km eerste werd na felle strijd met enkele Hindoestammen in de tijd van 16.58,7 min. Gezien het feit dat deze jeugdige IJzendijkenaar nog slechts enkele weken in de West vertoeft en nog moet acclimatiseren, kunnen nog betere tijden worden ver wacht. ribo deelgenomen aanathle- Het Wandel- tiekwedstrijden. Op 20 Sep- tember nam hij deel aan programma. In de Zaterdag te Goes gehouden vergadering van de kring Zeeland van de Ned. Wandelsportbond werd het volgende wandelpro- gramma voor het komende wandelseizoen samengesteld: 11 April W.S.V. „Op Stap”, Scherpenisse; 14 Mei Medio- burgum, Middelburg; 19 Mei Luctor et Emergo-toch- ten, Kruiningen; 4 Juni Zeeuwsch Dagblad-wandel- tocht; 10 Sept. W.S.V. Hans- weert. De avond-vierdaagse-wan- deltochten zijn voorlopig vastgesteld van 22 tot en met 25 Junk Voorts ligt het in de bedoeling een Rode- kruistocht te houden, waar bij men zal proberen de scholen in te schakelen. Deze mars is onderverdeeld in drie serietochten van on geveer tien kilometer. GOES, 11 Oct. In de Zaterdag Vlissingen II en Vlissingen III. 2e klasse B: (enkelrondig) Goes II, ’s-Gravenpolder, De Pion (Yerseke), V.U.K. II (Kapelle) en S.E.A.L.T.O. (Wemeldinge). 2e klasse C: (enkelrondig) Landau I, Landau II (Axel), Breskens, Oost burg, V.S.V. (Sluiskil), Terneuzen II en Zuidzande. Promotie-degradatie: enkelrondige vierkamp tussen degradatiecandidaat le klasse en de 3 afdelingskampioe- nen 2e klasse. Tot Competitieleiders voor deze groepen werden resp. benoemd de heren Dr E. J. v. d. Waag (Zuid zande), Chr. Schipper (Koudekerke), P. D. de Zeeuw (Middelburg) en H. Voorhans (Terneuzen). Tenslotte werd in de plaats van het afgetreden bestuurslid, de heer W. J. de Wolf, benoemd Dr E. J. v. d. Waag (Zuidzande). dingmaatschappij „Zuid-Beveland” is op volle kracht bezig met het aanslui ten van Noord-Beveland op het water leidingnet. Dat daarbij heel wat komt kijken moge blijken uit enkele sim pele cijfers: rond 100 km leiding moet in de volgende jaren worden gelegd en als het plan, dat ongeveer één mil- lioen kost, zal zijn uitgevoerd, zullen 1850 percelen van de zegeningen van het leidingwater profiteren. Enkele percelen, die in de verste uithoeken liggen, zullen (nog) niet worden aan gesloten, maar het overgrote deel van wat men onrendabele percelen pleegt te noemen, zullen wél van een aan sluiting worden voorzien. Het Rijk betaalt daarvan 60 pCt, terwijl het overblijvende door de Provincie en de Gemeenten zal moeten worden bekos tigd. Zoals men weet werd op 7 Septem ber j.l. een eterniet zinker van 250 me ter lengte door de Zandkreek gelegd, met een capaciteit van 30 m3 water per uur, die de plastic buis zal ver vangen. Momenteel wordt in de kom van Kortgene het hoofdbuizennet aan gelegd en begin volgende maand kan de aanbesteding van de aanleg der tussenleidingen worden tegemoet ge zien. Direct na Kortgene komen Wis sekerke en waarschijnlijk ook Kam perland aan de beurt voor het aan leggen van het hoofdbuizennet. Gelijk tijdig dient dan de toevoerleiding naar Commando Rob Calon uit IJzendijke heeft te Parama- In de raadsvergadering van Elle- woutsdijk is medegedeeld, dat Ged. Staten de verhoging van het presentie geld per lid en per vergadering tot 4,goedkeurden. De kapitaaldienst 1952 had een kwaad slot van ruim f 46.000.Besloten werd tot verkoop der woning Zomerstraat C 23. Van J. de Jonge werd voor het plaatsen van een wachthokje voor de buspassagiers een stuk grond ge huurd. Met betrekking tot de overname van een bouwplicht zal eerst nader overleg worden gepleegd met Weder opbouw. Op een verzoek van de Ned. Mili taire Bond Pro Rege werd besloten een subsidie van 2 cent per inwoner beschikbaar te stellen voor militaire tehuizen. De Souburgse raad zag zich Vrijdagmiddag voor een netelig probleem geplaatst. Een zorg zame vader, die twee van zijn kinderen op school laat gaan in Middelburg, kreeg van de ge meente volgens de wet een ver goeding voor de reiskosten van de twee jongens. Dat kwam, omdat de lengte van huis tot school meer dan 4 km bedroeg. Edoch, de school te Middelburg verhuisde naar een nieuw ge bouw. Een nieuwe opmeting van de afstand schoolhuis bleek de 4 km niet meer te halen. Men kwam tot 3918,5 m, dus 81,5 m tekort. - Hoewel één der raadsleden nog pogingen in het werk stelde om er een mouw aan te passen, lukte hem dit toch niet. B. en W. waren onvermurwbaar, want ook de wet is immers niet te ver murwen

Zeeuwsch Dagblad | 1954 | | pagina 2