CvZnöAAqO VLIEGENDE SIGAAR BIJ MUNSTER GELAND SOWJET-TROEPEN ONTRUIMEN PORT ARTHUR V Na onderhandelingen op hoog niveau Enige toenadering over Russische voorstellen li ■MMp.. e; Dijk bij Harderwijk gaat dicht Urkers gaan verdronken vissers zoeken Man in Vlissingse haven verdronken Noors schip brandend in de Noordzee Grote irngatiewerken in Rusland Geen kleuterjufs naar het lager onderwijs Adelborstenopleiding Willemsoord viert eeuwfeest De ontwapening De laatste loodjes Vliegende schotels gesignaleerd in Duitsland, België, Egypte, Libanon, Perzië en Kameroen Wysjinsky noemt de opmerkingen van Lloyd interessant voor de V.N. ■■lililiiH Een Duit&e filmoperateur beweert: De Bilt zegt: Zonnige perioden In enkele regels melden wij nog J PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND Hoofdredacteur: J. D. TROOSTHEIDE Dringend beroep op de minister. Vv. 10e JAARGANG No. 2909 OVEREENSTEMMING TUSSEN RUSLAND EN CHINA DAT te Brussel momenteel Abonnementsprijs 0.47 per week, 2.p. maand, 5.85 p. kwartaal. Losse nummers 13 cent Advertentieprijs 22 cent per m.m. Rubriek Kabouters 10 ct. per woord voor het versterken van de vrede in het Verre Oosten”, aldus het commu niqué. DAT het tien-jarig zoon tje van de familie E. te Ber gen op Zoom tijdens het ver stoppertje spelen door een meters lager gelegen beton nen vloer is gevallen. Het DAT de heer J. Joossen uit Krabbendijke tijdens het les sen op een motor de macht over het stuur is kwijt ge raakt en in een sloot is te recht gekomen. Hij liep eni ge schaafwonden op en de motor werd ontwricht. DAT de heer M. Minnaar, na thans eerst is bekend ge worden, Zaterdag tijdens de voetbalwedstrijd Rillandia- Krabbendijke, zo hevig met een tegenstander in botsing is gekomen, dat hij zijn neusbeen heeft gebroken. feesten een groot vuurwerk werd af gestoken Niettemin heeft prof. L. J. Pauwen via de dagbladen een op roep tot het publiek gericht hem op de hoogte te brengen van bijzondere ver schijnselen, die zij die avond hebben waargenomen. DAT de Commissie ter Be vordering van de Veemark ten- en -handel een zilveren bekér heeft beschikbaar ge steld voor de op 9 November a.s. te Goes te houden Na- j aars veetentoonstellings- markt en de Zuid-Beveland- se Rundvee-fokdag. DAT gisteravond is opge richt de Grafische Vakstu- dieclub „Goes” van de Ned. Chr. Grafische Bedrijfsbond. Een aantrekkelijk winter- programma werd samenge steld. DEN HELDER, 11 Oct. In Den Helder zijn vandaag de feestelijkheden geopend ter gelegenheid van het eeuw feest van de Adelborstenopleiding Wil lemsoord. In een buitengewone raads zitting heeft burgemeester Rehorst het Koninklijk Instituut voor de Marine ge lukgewenst met dit jubileum. Den Helder, zo zei deze burgervader onder meer, heeft van oudsher stevige banden gehad met ’s lands oorlogsvloot. Hij herinnerde aan de vergroting van de basis en de Rijkswerf na de bevrij- ding en aan de ingebruikname van het luchtvaarttechnisch bedrijf De Kooy. Na de rede van de burgemeester werd op voorstel van B. en W. besloten de zilveren plaquette van de gemeente Den Helder aan de Marinierskapel van de Kon. Marine aan te bieden. Aan de Se naat van het corps Adelborsten werd door de burgemeester een voorzitters hamer overhandigd, ontworpen door de beeldhouder Dirk Bus. Na de buitengewone raadsvergade ring werden ten stadhuize de hoge ma rine- en burgerlijke autoriteiten ontvan gen. DE BILT, 11 Oct. Koude ochtend met plaatselijk mist. Overigens droog weer met overdrijvende wolkenvelden en zonnige perioden. Zwakke tot matige Westelijke wind. Ongeveer dezelfde middagtemperaturen als gisteren. Hoogwater Woensdag 13 October: Vlissingen: 2.06 u. 2.46 m., 14.18 u. 2.45 m. Terneuzen: 2.35 u. 2.61 m., 14.49 u. 2.60 m. Wemeldinge: 3.59 u. 2.07 u., 16.16 u. 1.98 m. Zierikzee: 3.49 u. 1.82 m., 16.01 u. 1.71 m. DAT de politie te Axel gisteravond de tien-jarige Belgische knaap J. P. heeft „geknipt”, die kans had ge zien uit een vakschool te Gent te ontsnappen. Op de meest vlugge wijze is hij ge retourneerd. DEN HELDER, 12 October Onge veer 20 Urker kotters en een bergings- vaartuig zullen vanmorgen vertrekken uit Den Helder met de speciale op dracht met lijnen de plek af te vissen, waar in de stormnacht van Woensdag op Donderdag de kotter „Hendrika” uit Urk en de kotter „Jonge Jochem” uit Den Helder, ieder met vijf man aan boord, vermoedelijk zijn ten onder ge gaan. De vangst van dertig schepen, die in de omgeving gaan vissen zal ter dek king van de totale kosten worden ver kocht. DAT in de morgenavond te Yerseke te houden raads vergadering een voorstel ter tafel zal komen betreffende aankoop van bouwgrond van het B.A. voor het bouwen van een nieuwe o.l.-school en het beschikbaar krijgen van grond voor particuliere bouw. DAT het met de kreeften vangst dit jaar erg tegen loopt. Tot nu toe is nog maar 9981 kg gevangen. De prijs ligt ongeveer een gulden duurder dan vorig jaar. waarvan de bestuurder een soort gas masker droeg. Tenslotte heeft een aantal vooraan staande inwoners van Yaounde (Kame roen) Zondagavond een lichtend, pad denstoelvormig voorwerp waargeno men, dat enige seconden op 600 meter hoogte in de lucht stil stond en toen snel in Oostelijke richting verdween. ZEEUWSCH DAGBLAD VLISSINGEN, 11 Oct. Vanmorgen werd uit de binnenhaven te Vlissingen - in de nabijheid der zeeschutsluizen - het stoffelijk overschot opgehaald der ruim 55-jarige C. uit Vlissingen. De man moet door de duisternis misleid in de nacht van Zondag op Maandag te water zijn geraakt. Zijn horloge stond stil op 12.10 uur. ring te Peking in de communistische wereld. Ook zijn nu de berichten, waar in gesproken wordt over een verwijde ring tussen Moskou en Peking, blijk baar gelogenstraft. Vooral de Russische concessies ten aanzien van Port Arthur en de aan delen in de gemengd Russische-Chine- se ondernemingen worden als belang rijke winstpunten voor Peking gezien. In Amerikaanse vlootkringen ziet men de a.s. overdracht van Port Ar thur als ’n aanwijzing, dat een nieuwe Chinese vloot in een gevorderd sta dium van oefening is. Overigens is men van oordeel, dat het strategisch gezien niet veel uitmaakt, of de basis wordt gebruikt door Russische of Chi nese vlooteenheden. DAT de bekende Franse romanschrijver Paul Vialer Maandag a.s. in de „Koren beurs” te Goes zal spreken voor Alliance Franchise. Zijn onderwerp is „Paris litterai re, centre des lettres”. Paul Vialer is in ons land o.a. be kend door zijn boek „La mort est un commencement”. Hoge had niet de moed dichterbij te komen. De vreemde wezens waren ongeveer 1.20 m lang en hadden een groot en breed bovenlichaam. Hun hoofd was groter dan normaal, maar de benen waren erg dun. Zij waren gehuld in een soort rubberpakken. Geen van hen sprak. Tien minuten heeft Hoge staan kij ken. Toen klommen de wezens langs een soort ladder in het toestel, dat onmiddellijk vrijwel geruisloos op steeg. Na enige seconden kreeg het voorwerp de vorm van een sterk lichtende schijf. In de buurt van Frankfort namen dertien piloten en leerlingvliegers van een zweefschool een „zilverkleurige schijf” waar, die zich op 3000 meter hoogte geruisloos verplaatste. Ook in Luik meent men vliegende schotels gezien te hebben. Veel waarde hecht men echter niet aan deze waar nemingen, daar op de bewuste avond ter gelegnheid van de Luikse licht- PORT-ARTHUR. Port Arthur, een versterkte haven op het schier-eiland Liaotoeng (Zuid- Mandjoerije), werd op 22 Augustus ’45 door de Russische valschermtroepen bezet. De Sowjet-regering en de toen malige Chinese regering van Tsjiang Kai Sjek haden een week tevoren te Moskou een accoord betreffende een gemeenschappelijk bestuur van de ha venstad getekend. Rusland zou gedu rende dertig jaar voor de defensie zor gen, terwijl China de burgerlijke za ken zou behartigen. Toen de communisten in China aan de macht waren gekomen, werd deze overeenkomst in het Chinees-Russi- sche verdrag van 14 Februari 1950 in zoverre herzien, dat Rusland het mili taire gezag over Port Arthur zou blij ven uitoefenen, totdat beide landen een vredesverdrag met Japan zouden hebben getekend. De haven, die vóór het uitbreken van de tweede wereldoorlog door En geland, Rusland en Japan werd be stuurd, is belangrijk doordat van hier uit de Gele Zee kan worden beheerst en zij het gehele jaar ijsvrij is. REACTIES. Londen is van oordeel, dat commu nistisch China volgens de nieuwe over eenkomst met de Sowjet-Unie vele voordelen krijgt die duiden op een be langrijke prestige-winst van de Rege- een voedingsmiddelen-ten- toonstelling wordt gehouden, waaraan ook de Zeeuwse Vereniging van Kwekers en Exporteurs haar medewer king verleent. Velen hebben zich het Zeeuwse zeebanket reeds doen smaken. is het vijf jaren geleden dat het bekende debat in de Tweede Ka mer werd gehouden over de wet op de publiekrechtelijke be drijfsorganisatie. Verschillende fracties waren het toen zelfs on derling niet over het wetsont werp eens, dat tenslotte na een spannende stemming met 55 te gen 35 stemmen werd aangeno men. VLISSINGEN, 11 Oct. Aan boord van het Noorse ss „Folga” (3099 ton) heeft zich op afstand van 40 mijl van Zee- brugge een ernstige ontploffing voor gedaan. Er ontstond een ernstige brand en de bemanningsleden moesten het schip verlaten. Zij zijn gered door sche pen, die van alle kanten toesnelden om hulp te verlenen. Alleen de 44-jarige bootsman Nielsen kwam om het leven. Onder de vele schepen, die de „Fol ga” hulp verleenden bevond zich ook het Russische schip „Tartu”. Het is aan de bemanning van dit schip te danken, dat de brand op de „Folga” voor een groot deel werd geblust. De Nederlandse slepers „Ebro” en de „Goeree” zijn er later op de dag in ge slaagd de „Folga” op sleeptouw te ne men. De sleepboten „Waterweg” en „Maas” eveneens van L. Smit en Co begeven zich ook naar de „Folga”. In de loop van de ochtend wordt de sleep voor de Nieuwe Waterweg verwacht. De ontploffing is naar alle waar schijnlijkheid door een mijn veroor zaakt, waarop het schip liep. Spoedig stond het achterschip in lichter laaie. De bemanning verliet dan ook ijlings het schip, maar is later weer aan boord gegaan toen bleek dat niet het gehele schip een prooi van de vlammen zou worden en de hulp van sleepboten elk ogenblik verwacht kon worden. Alleen was een sloep met twee bemanningsle den op drift geraakt. Twee helicopters van de Marineluchtvaartdienst zijn op gestegen om de sloep te zoeken. MOSKOU, 11 October Rusland en Rood-China zijn overeen gekomen, dat de Russische troepen Port Arthur zullen ontruimen. De stad zal weer onder Chinees bestuur komen. Ook zal Rusland al zijn aandelen in de gemengde Chinees-Russische ondernemingen, die zijn opgericht om de ontwikkeling van de Chinese industrie te steunen, aan China overdragen. Verder is tussen beide landen een overeenkomst gesloten voor de aanleg van een gemeenschappelijke trans-Aziatische spoorweg naar Alma Ata, het eindpunt van de Zuid-Siberische spoorlijn. Ook zal Rusland nog een langlopend crediet van 520 milliard roebel verstrekken. In het gemeenschappelijke commu niqué van de beide landen, waarin dit alles bekend werd gemaakt, wordt verder gezegd, dat het voortduren van de bezetting van Formosa door Ame rikaanse strijdkrachten onverenigbaar is met de taak van het handhaven van de vrede. Ook wordt geëist dat de bui tenlandse troepen uit Japan worden teruggetrokken en het land de gele genheid krijgt vreedzame handelsbe- trekkingen met alle landen van de wereld aan te knopen. Het communiqué is het resultaat van de onderhandelingen, welke van 29 September tot 12 October te Peking tussen Chinese leiders en een Russi sche delegatie onder leiding van de eerste partijsecretaris Chroetsjef zijn gevoerd. Gezegd wordt, dat men tot gelijke inzichten ten aanzien van de inter nationale toestand is gekomen. Het doel van het overleg was het verze keren van de veiligheid van de beide landen en het handhaven van de vrede in het Verre Oos.en ?n in de gehele wereld. Rusland en China dringen ook aan op een spoedige conferentie over het Koreaanse vraagstuk, „waarvan de op lossing van grote betekenis zal zijn DINSDAG 12 OCTOBER 1954 Directeur: TACQ DE SMIT Medewerkers: J. A. van Bennekom, Middelburg; Ds W. C. van Burgeler, Kruiningen; A. I. Catsman, Aardenburg; Ds D. J. van Djjk, St. Annaland; Ds A. Gruppen, Biezelinge; J. S. Hoek, Middelburg; J. Hommes. Nieuwdorp; J. Huijssen, Terneuzen; Ds J. Karelse, Goes; F. Kuijt, Kratbendijke; J. Laport, Coes; J. Moll, Vlissingen; K. C. van Spronsen. Goes; R. Zuidema, Goes. MOSKOU, 11 October De Russi sche Regering heeft besloten een nieuw groot kanaal van 195 km leng te voor bevloeiing in de droge streken van het Noord-Westen van Zuid-Ka- zakhstan aan te leggen. Dit kanaal, dat het Arys-Toerkistan- kanaal zal heten, zal gevoed worden door het water van de rivier de Arys, een Ijrivier van de Syrdaria. Er zal een kunstmatig meer van 370 milhoen kubieke meter worden gevormd en twee centrales worden gebouwd. Het kanaal, dat 250 millioen roebel zal kosten, zal, naai’ verwachting in 1957 gereed komen. Bijna 200.000 ha gruiid zal door de bevloeiing gebruikt -.unnen worden voor de verbouw van m hoofdzaak katoen en voor bewei ding. DEN HAAG, 11 Oct. Het Federatief verband voor Christelijk Kleuteron derwijs heeft de minister van Onder wijs zijn diepe teleurstelling kenbaar gemaakt over het feit, dat overwogen wordt kleuteronderwijzeressen aan het kleuteronderwijs te onttrekken ten be hoeve van het lager onderwijs. Vooral op kleinere plaatsen zal door leze maatregelen een noodtoestand ontstaan. Het is niet onmogelijk, dat in deze plaatsen de kleuterschool gesloten moet worden wegens het ontbreken van bevoegde leerkrachten. Verder zal J"00r, het aanstellen van onbevoegde Krachten de treurige toestanden van een eeuw geleden kunnen herleven. Levreesd wordt dat vele kleuteronder wijzeressen in het financiële lokaas zullen bijten om bij het lager onderwijs ie gaan. Voor de besturen, die toch al gedupeerd zijn door het uitblijven van e wet, zou dit de maat der zorgen aoen overlopen. Het aantal onbevoegde Krachten bij het Christelijk Kleuteron- virwijs bedraagt reeds 20 pet. Het Federatief Verband vraagt de mister dringend de aangekondigde aatregel, <Jie net kleuteronderwijs ontwricht, niet te nemen. Meer resultaat zou worden ver- „re,fe,n.,wanneer de minister door wettelijke voorzieningen zou kunnen Bevorderen, dat de eerste en tweede Klasse der lagere school, waarin kin- 5en. Zltten> die eigenlijk nog kleu- vio, ,zijn> worden toegevoegd aan de K euterscholen. De eisen, dan aan het Kleuteronderwijs te stellen, zouden natuurlijk gewijzigd moeten worden. ventje liep een schedelbasis- fractuur op en moest naar het ziekenhuis worden over gebracht. Men vreest voor zijn leven. Wysjinsky was verder van mening dat het Westelijke bezwaar niet opging, dat het vetorecht afbreuk zou kunnen doen aan de bevoegdheid van de com missie van toezicht op de uitvoering van ontwapenirigsbepalingen. Wysjins ky besloot zijn rede met de opmerking dat Rusland zijn voorstel had gedaan om een oplossing te vinden voor het grote probleem dat de mensheid drukt. SELWYN LLOYD. Selwyn Lloyd heeft een beroep ge daan op de Sowjet-Unie om enige be langrijke vragen over haar jongste ont wapeningsvoorstellen te beantwoorden. Lloyd zei aan te nemen, dat de Sow jet-Unie niet langer staat op een per centuele beperking van de strijdkrach ten en de bewapening der grote mo gendheden en dat de Sowjet-Unie er m toestemt, dat men tracht een peil vast te stellen voor de beperking. (Voordien heeft de Sowjet-Unie steeds aangedrongen op beperking van de bewapening en de strijdkrachten der grote mogendheden met een derde). In de 2e plaats, zo zei Lloyd, ver onderstelde hij, dat de Sowjet-Unie niet langer vasthoudt aan haar eis tot een ongecontroleerde en onvoorwaar delijk verbod op atoomwapens voor een overeenkomst over een algemeen ont- waperiingsplan. Ten derde, aldus zei Lloyd te veron derstellen, zou de Sowjet-Unie niet meer een verbod van atoomwapens eisen voordat bijzonderheden van de taak en de bevoegdheid der contróle- organisaties zijn aanvaard. De Sowjet-Unie zou in de vierde plaats, naar Lloyd meende, het begin sel van het te werk gaan in stadia heb ben aanvaard. Wynsjinsky heeft de opmerkingen geopend luik op een enkele van de Amerikaan zeer interessant ge- x1-1-'-~i noemd en beloofde hem te antwoorden. Dag in dag uit gaat het werk aan de inpoldering van het IJselmeer door; meter na meter groeit de enorme dijk, die de grens zal vor men tussen de nieuwe provincie en het „kanaal”, dat uiteindelijk nog zal resten van de „onmetelijke” Zuiderzee - zoals deze toch eens voor onze voorouders moet zijn geweest Over enkele dagen zal de dijk tussen Lelystad en Harderwijk gesloten wor den en zal de hoofdstad van het nieuwe land ook bij storm of strenge vorst niet langer meer geïsoleerd zijn. Deze foto geeft een beeld van de „laat ste loodjes”; gezien vanaf de landzijde: Harderwijk. Luchtopname A.N.P. DAT het twee-jarig zoon tje van de familie' B. te Westkapelle gistermorgen met z’n beentje onder een baal stro beklemd is geraakt met het gevolg dat het been tje werd gebroken. Het ven tje werd in het ziekenhuis opgenomen., IN EGYPTE. Enige honderden bewoners van Alexandrië (Egypte) zagen Zaterdag avond boven de stad een lichtend voor werp, dat van kleur veranderde. Voor dat de weerkundige afdeling van het nabijgelegen vliegveld een foto van het verschijnsel had kunnen maken, was het echter reeds verdwenen. Een vertegenwoordiger van een Duitse firma te Beiroet (Libanon) zag op dezelfde avond een voorwerp in de lucht, dat een witachtig licht uitstraal de. Een lezer van het Perzische blad „Keihan” zegt boven Teheran een laag- vliegend voorwerp te hebben gezien, Uitgave: Stichting „Zeeuwsch Dagblad” Hoofdkantoor. Goes, L. Vorststr. 90 Tel. 2438 by geen gehoor voor advertenties 2970, voor redactie 2435. Giro 274289 Kantoren: Vlissingen: Lammensstraat 17, Telef. 2754; Middelburg: Korte Noordstr. 35. Tel. administratie 2009, Tel. redactie 2347; Ter neuzen: Dijkstraat 26-28 Exploitatie: Oosterbaan Le Cointre N.V., Goes MUNSTER, 11 October Uit verschillende landen op de wereld zijn vandaag berichten binnengekomen over vreemde vliegende voor werpen. Het sterkste verhaal vertelde wel een zekere Willi Hoge uit Munster. Toen hij op weg naar huis was, zag hij een blauw licht in een veld ongeveer op een afstand van zestig meter van de weg. Hoge dacht, dat een vliegtuig was verongelukt en ging onmiddellijk kijken. Toen hij dichterbij kwam, zag hij dat het licht straalde uit een sigaarvormig voor werp. Het gehele gevaarte was door een blauw schijnsel omgeven. Vier vreemde wezens werkten aan de onderkant van het toestel NEW YORK, 11 October. De Rus Wysjinsky heeft in de politieke com missie van de Verenigde Naties vandaag gezegd, dat er geen onoverkomelijke tegenstelling bestaat tussen de Russische voorstellen en die van Frankrijk en Engeland. Over de kwestie van het tijdstip van de beperking der strijdkrach ten en de bewapening en de maatregelen ter uitschakeling van de atoom wapens moesten de landen het eens zijn. Verder verklaarde de Rus, dat hij zich in beginsel niet verzette tegen de clausule van het Brits-Franse plan, dat een verbod van de atoomwapens inhoudt behalve in geval van agressie. Alleen stond hij er op dat deze clausule verduidelijkt zou worden, daar zij zou kunnen toelaten, dat de atoombom gebruikt zou worden onder valse voorwendsels. ij

Zeeuwsch Dagblad | 1954 | | pagina 1