Probleem van ook zeer Komt toch kijken eens is Duitse vluchtelingen nijpend nu r kleding Sa^aWcn-e. ïïlcwdet Scherpe controle op aanhangwagens is zeer noodzakelijk Prof. Rasker sprak over het gezag van de Heilige Schrift God komt tot de mens Qcuneó Dtantetó Leden van Kcyeringsviieg(uig Betere levensstandaard in Z.O,~Azië Ontwerp Antwerpen- Noordzee-kanaal naar de mooie Berlijn, de voorpost van het vrije Europa, moet geholpen worden Kranten lezen een vak op school de Tweede Kamer rapporteren van Vooral nieuwe en Als U Ongelukken blijven zich voordoen ’s-GRAVENHAGE, 9 Oct. Slapen is 'n gewoonte is goed Studieconferentie het C.N*V* Eisenhower werd uitgedraaid nu de collecties weer met modellen zijn aangevuld ZEEUWSCH DAGBLAD Maandag TT October 1954 pagina 3 In Denemarken. GOES LANGE VORSTSTRAAT 80-82 Blus dat Zuurbranden op Uw maag. een P- 250 gr. Eervol ontslag. Loopt de Westminster Abdij gevaar? in de smaakvolle „E”, Poort Bico modellen Het Colombo-plan: Let op het geruite pak - daar zit de lekkerste koffie in Broedende zwaluw in October Ook een zeer goede collectie in extra grote maten in de nieuwe aparte stijl Uni wol. Jersey en de mooie Weveniet Nieuw schrijven van de K.N.A.C. Dames, een goede raad, draagt goed passende kleding. Koopt ze voordelig bij gaat kopen komt dan eens kijken naar de mooie collectie Falcon en Grandiose Mantels U slaagt naar uw genoegen Inauguratie te Leiden 1 i S A Nog beter: voorkom het Met Rennies. ’s-GRAVENHAGE, 9 Oct. Bij Ko ninklijk Besluit is aan de heer H. J. Roelvink op zijn verzoek met ingang van 1 October j.l. eervol ontslag verleend als burgemeester van Zonnemaire, waar hij 36 jaar als zodanig de belangen van de gemeente heeft gediend. weergave van Gods Woord is. Evenzeer is het mogelijk, dat God met een men selijke onvolmaaktheid heeft willen spreken om zijn Woord voor de mensen verstaanbaar te maken. Belangrijk is slechts de betekenis of de inhoud van de openbaring en niet de vorm, waarin zij gegoten is. De gestelde vraag is daarom niet overheersend. Men dient niet te vergeten, dat het karakter van de Openbaring nimmer kan zijn, dat de mens tot God komt, maar dat God tot de mens komt. De Kerk is geroepen Gods Woord in gehoorzaamheid te inter preteren en het Woord te geven aan de mensen van de eigen tijd. Daarbij dient in het oog te worden gehouden, dat per slot van rekening niet belangrijk is wat wij over de Bijbel denken, maar dat wij alleen oog dienen te hebben voor het feit, wat de Bijbel midden in onze wereld over ons en tot ons te zeggen heeft. ’s-GRAVENHAGE, 9 Oct. Bij restau ratiewerkzaamheden aan de Londense Westminster Abdij een werk, dat op 10 jaar geschat wordt werden verdere ernstige beschadigingen vastgesteld aan de dakstoel, ernstiger dan men oorspron kelijk had vermoed. Een nader onderzoek bracht aan het licht, dat het grootste deel van het uit eikenhout bestaand dragend gedeelte van het dak door vocht en in secten was aangetast, zodat het dak bin nen enkele jaren ongetwijfeld zou moe ten instorten. telingenprobleem zijn opgewassen, een oplossing zal het vraagstuk eerst heb ben gevonden, wanneer het wordt ge zien niet slechts als een Duitse zaak, maar als een aangelegenheid van de gehele Westerse wereld. Wanneer de delegatie als haar oor deel uitspreekt, dat ieder initiatief, dat kan leiden tot het verlichten van het lot der Duitse ontheemden, de warme en daadwerkelijke steun van de Ne derlandse Overheid verdient, ziet zij 111ill. U hoeft geen vrees te hebben voor overtollig maagzuur en het pijnlijk zuurbranden dat daardoor ontstaat. Neem Rennies bij voorbaat, iedere keer dat gij iets eet dat wel eens „ver keerd zou kunnen vallen”. ’t Zou interessant zijn, als ge in Uw omgeving eens vroeg, wie wel allemaal Rennies gebruiken. Met Rennies behoort lijden aan zuur- brand tot het verleden. De brand is al geblust vóórdat ze uitslaat. OTTAWA, 9 Oct. De organisatie voor het Colombo-plan voor de ver betering van de levensstandaard in Zuid-Oost Azië heeft haar conferentie, welke in Ottawa werd gehouden en vijf dagen duurde, beëindigd met de verklaring, dat het centrale probleem is, hoe deze verbetering tot stand te brengen ondanks het feit van de nor male toeneming van de bevolking. In een communiqué wordt ver klaard, dat de bevolking in dit ge bied in de komende zestien jaar naar verwachting met 150 millioen zal toe nemen tot 750 millioen. In het afgelopen jaar werd in het kader van het Colombo-plan 1540 mil lioen dollar uitgegeven voor de ont wikkeling van Zuid-Oost Azië, Tijdens de conferentie werden Ja pan, Siam en de Philippjjnen toegela ten als lid van de organisatie, welke thans 17 leden telt. In dit gebied is thans geen enkel niet-communistisch land, dat niet tot de organisatie be hoort. De afgevaardigden waren algemeen van mening, dat een tweede plan Co lombo moet worden opgesteld, wan neer voor het huidige plan voor coö peratieve ontwikkeling in 1957 de ter mijn van zes jaar zal zijn verstreken. daarbij niet voorbij, dat het probleem van de Duitse vluchtelingen in tragiek en in urgentie nog wordt overtroffen door dat van de internationale refu- gie’s. Zij meent evenwel te moeten waarschuwen tegen de opvatting, dat op grond van deze overweging de Duit sers hun eigen moeilijkheden maar moeten oplossen. Zij herhaalt, dat het hier niet een interne Duitse kwestie betreft. Berlijn is de voorpost van het vrije Europa. Alle Europese landen be horen zich mede verantwoordelijk te gevoelen voor het verschaffen van een menswaardig bestaan aan degenen, die door hun vlucht naar Berlijn aan de onderdrukking weten te ontkomen. HOSE, 9 Oct. „Slapen is maar een gewoonte. Een mens kan best zonder slaap”, zo meent een 76-jarige boer, Eustace Burnett, uit het dorpje Hose in Leicestershire, die zelf in geen 46 jaar geslapen heeft. Burnett heeft onlangs een week in een ziekenhuis in observatie gelegen, met dag en nacht een zuster bij zijn bed, doch hij sliep niet, zelfs niet na een zware slaap poeder. Zijn slapeloosheid heeft zijn gezond heid niet geschaad. Wel gaat hij iedere avond naar bed, maar ’s morgens om 5 uur staat hij al op, omdat „het geen zin heeft om nog langer naar de zoldering te liggen staren”. BRUSSEL, 9 Oct. Het nationale actiecomité voor de Belgische binnen scheepvaart heeft een project ontwor pen voor een directe verbinding van Antwerpen met de Noordzee. Dit zee kanaal, dat de naam zou dragen van Boudewijnkanaal, zou een lengte krij gen van 82 km, terwijl de breedte 200 meter en de diepte 20 meter zou be dragen. Het kanaal zou aan het begin en aan het einde een sluis hebben en verder nog drie sluizen op het traject zelf. Het trace van het ontworpen kanaal ioopt van Kalo ten Noorden van Ant werpen over Stekene, Zelzate, Kaprij ke, Meldegem, Moerkerke en Damme om daarna uit te monden in de zee op een plaats tussen Zeebrugge en Heist. Daar het kanaal op verscheidene punten belangrijke wegen passeert, zouden vijf tunnels aangelegd moeten worden. De aanleg van dit Boudewijn kanaal zou een uitgave van 5 milliard francs vergen. Het Antwerpse blad „La Metro pole” tekent bij dit plan aan dat de ontwerpers ervan zich blijkbaar niet scharen achter het Moerdijkkanaal en rekening houden met de Neder landse Deltaplannen. Het blad twij felt er aan of de uitmonding in de Noordzee wel bevredigend zal zijn en wijst in dit verband op de ver zandingen in de nabijheid van Zee brugge. ’s-GRAVENHAGE, 9 Oct. Op de schriftelijke vragen van het tweede ka merlid de heer Wendelaar over het rege- ringsvliegtuig, dat wegens storing de reis van Z.K.H. Prins Bernhard naar Zuid- Afrika niet op tijd kon aanvangen, heeft de minister van Verkeer en Waterstaat geantwoord dat storingen, als bij het re- geringsvliegtuig zijn voorgekomen, zich kunnen vertonen ondanks zorgvuldig toe zicht en onderhoud. In het onderhavige geval werd tijdens de vlucht van Soesterberg naar Valken burg bemerkt, dat een magneet van een der motoren minder goed werkte, wes halve het vliegtuig naar Schiphol werd gevlogen, waar de storing werd verhol pen, hetgeen enige tijd heeft gekost. Overal ter wereld wordt, gezien de ruime ervaring, die met dit type vlieg tuig is opgedaan, de Dakota terecht als een der veiligste en meest bedrijfszekere vliegtuigen beschouwd. Op grond van veiligheid en bedrijfs zekerheid is er, ook in verband met bo venbedoelde storing, geen dringende re den om het vliegtuig door een ander te vervangen. UTRECHT, 9 October. De verbonds- raad van het Christelijk Nationaal Vak verbond heeft besloten, dat in de eerst komende tijd een aantal eendaagse stu dieconferenties zal worden gehouden, welke bestemd zijn voor de bestuurders van de aangesloten organisaties en van het Verbond. Deze bijeenkomsten zullen gericht worden op de meningsvorming in de Christelijke Vakbeweging ten aan zien van belangrijke problemen, welke thans aan de orde zijn. Als te behandelen onderwerpen staan op het programma: de toekomstige loonpolitiek, de plaats van de vakbeweging in de structuur van be drijfstak en onderneming, de economi sche integratie van Europa, de vijfdaagse werkweek, medeleven en medewerken door de leden en vakbeweging en maat schappelijk werk in de onderneming. DENVER, 9 Oct. Een verkiezings- redevoering van president Eisenhower, die gisteren door Amerikaanse radio- en televisie stations werd uitgezonden, kan in de annalen van de Amerikaanse Repu blikeinse Partij geboekt worden als de „onvoltooide” van Eisenhower. De uitzending werd n.l. afgebroken, nog voor de president klaar was met spreken. Een omroeper maakte bekend, dat de zendtijd, die door de republikeinse partij voor de redevoering was gehuurd, was verstreken. Men had nog getracht de Pre sident tot meer spoed aan te sporen door een bord met de woorden „spreek snel ler a.u.b.” om hoog te steken. Doch de president had dat kennelijk niet gezien. Toen de tijd om was, draaide de techni cus de knop om. BOLSWARD, 9 Oct. Als of de ka lender geen October aanwijst, maar voorjaar, zit een zwaluw op de boer derij „Oldeclooster” bij Hartwerd (Fr.) VT T FNDF Deze grote groep vonuc aneen een toonbeeld van menselijxe ellende door het uitzichtloze kampleven in ge dwongen lediggang, juist op de grens van het bestaansminimum, maar ook een sociaal en politiek gevaar en een zeer zware belasting van het econo mische leven. Op 850.000 in het arbeidsproces op genomen personen zijn er in Berlijn buiten de zoeven genoemde werklozen 430.000 rentetrekkers en 170.000 per sonen, die van een sociale ondersteu ning leven. Door de in politieke zin insulaire ligging van Berlijn blijven de econo mische expansiemogelijkheden van het stadsgebied uiterst beperkt. Door de in West-Duitsland gunstige economische conjunctuur kunnen thans vrij royale normen worden aangelegd ten aanzien van de erkenning. In Ber lijn zelf is een woningbouwprogramma van ongekende omvang in uitvoering. Met grote erkentelijkheid maakt men in Berlijn gewag van de steun, welke men hiervoor van Amerikaanse zijde ontvangt. De woningbouw wordt vrij wel geheel door het vluchtelingen vraagstuk beheerst: de „gewone” Ber- lijner, wiens huisvesting veelal erbar melijk is, komt zelden voor een nieu we woning in aanmerking. Hoezeer gezegd kan worden, dat Berlijn en de Bondsrepubliek op het ogenblik „technisch” tegen het vluch- drongen. Extra beveiliging door mid del van kettingen of staaldraden zo als in het buitenland soms is voor geschreven, acht de K.N. \.C. met vele deskundigen hier te lande geen doel treffende maatregel. In de allereerste plaats dient de oplossing van het pro bleem in de koppeling zelf en de wijze van aanbrengen daarvan te worden gezocht. De K.N.A.C. zegt voorts, dat niet voldoende gegevens beschikbaar zijn om te concluderen of de maatregel van de keuring van de koppeling bij de uitgifte van het kentekenbewijs voldoende effect sorteert, in dier voe ge, dat de hierboven aangeduide on gelukken worden veroorzaakt door voertuigen, welke deze keuring niet zijn gepasseerd. te broeden op drie eieren. Misschien heeft het beestje wel enige maanden op het mooie weer gewacht en nu dat is uitgebleven, toch maar begonnen aan zijn vogelmoederplicht. Deze ene zwaluw zal ons ongetwijfeld ok geen (naizomer brengen.... ’s-GRAVENHAGE, 9 October. De delegatie uit de Tweede Kamer, die van 710 Juli een reis naar Berlijn heeft gemaakt, heeft daarover verslag uitgebracht aan de Tweede Kamer. Een algemene opmerking van politieke aard wil de delegatie niet achter wege laten: zij heeft ervaren, dat Overheid en bevolking van Berlijn door een oprecht democratische gezindheid zijn bezield. Dagelijks wordt Berlijn geconfronteerd met do trieste ervaringen, welke de bevolking in de Ooste lijke zóne van Duitsland onder een totalitair bewind opdoet. Het regime aldaar vertoont, naar de delegatie uit de eerste hand heeft kunnen ver nemen, een benauwende gelijkenis met de methoden van het nazi-bewind, zoals de Nederlanders dit in de bezettingsjaren aan den lijve hebben onder vonden. Nergens worden dan ook de beginselen van de rechtsstaat zozeer als een dierbaar bezit beschouwd als in Berlijn, dat als een eiland van vrijheid midden in een politiestaat is gelegen. Het zijn niet alleen de gevoe lens van politieke leiders en overheidsdienaren, welke hiermede worden weergegeven, doch evenzeer van „the man in the Street”, met wie de delegatie volop contact heeft gehad. Berlijn heeft voornamelijk te ma ken met het vraagstuk van de z.g. nationale vluchtelingen, d.w.z. die Duitsers, die uit de Russische zóne of uit nog Oostelijker gebieden een toe vlucht in het Westen zoeken. Slechts zeer kleine aantallen niet-Duitse vluchtelingen uit Oost-Europa komen via Berlijn naar het Westen. Door enkele cijfers moge worden aangetoond, hoe zwaar de druk is, welke ’t vluchtelingenprobleem uit oefent op het economische leven van West-Berlijn en ook van de Bonds republiek. Tussen 1 Januari 1949 en 1 Juli 1954 kwamen er in totaal 672.500 vluchtelingen naar West- Berlijn. Het zijn niet uitsluitend politieke motieven, welke zovele Oost-Duitsers er toe brengen naar het Westen te trekken. Bij een globale ontleding van deze motieven moet echter wel in het oog worden gehouden, dat de af keer van het regime voor vrijwel al len de belangrijkste drijfveer is. Naast de groep politieke vluchtelingen in enge zin die dus wegtrekken om aan vervolging te ontkomen is er een vrij grote categorie, vooral uit boeren bestaande, waaraan de econo mische bestaansgrond is ontnomen. Deze kunnen veelal niet meer voldoen aan de verplichte levering van hun producten. Voorts wordt een belang rijke groep gevormd door jongeman nen, die zich niet wilden onderwerpen aan de verplichte dienstplicht bij de „Volkspolizei”. Ook komen er vrij veel die eenvoudig menen in het Westen ’n beter bestaan te kunnen vinden dan in de Oostzóne. Tenslotte zijn er uiter aard ook, die om bepaalde persoonlijke redenen wegtrekken. Bij een beoordeling van deze motie ven moet er rekening mede worden gehouden, dat de vluchtelingen prak tisch hun gehele bezit moeten achter laten. Het is vrijwel uitgesloten de zönegrens te passeren met meer dan een enkel valies. Niet-erkenning als vluchteling bete kent uiteraard niet, dat men naar het Oosten wordt teruggezonden: een ieder, die over komt, krijgt onderdak en een zekere sociale ondersteuning om van te leven. Gezien evenwel het nog steeds zeer hoge werklozencijfer van Berlijn (ca. 190.000) kan aan deze niet erkenden niet worden toegestaan in het normale arbeidsprc- ;s te wei den opgor-ohoen. De K.N.A.C. heeft zich opnieuw tot de minister van Verkeer en Waterstaat gericht om maatregelen te bepleiten, waardoor naar haar mening de onge vallen met losrakende aanhangwagens, welke met vrij grote frequentie blij- vij voorkomen, beperkt zoal niet voor komen kunnen worden. De K.N.A.C. ziet als eerste stap naar dit doel een versnelde uitgifte van kentekenbewijzen voor vrachtwagens. Bij het verstrekken van het kenteken wordt immers de eventuele aanhang wagen en de koppeling gekeurd. Het kan onder het huide systeem nog tot December 1956 duren voor en aleer de laatste vrachtwagen met daar- chter gekoppelde aanhangwagen door de Rijksdienst voor het Wegverkeer is gekeurd. Een scherp toezicht op de voort durende goede instandhouding ook van de reeds gekeurde koppelingen, blijft wegens de optredende slijtage, naar het inzicht van de automobielclub dringend noodzakelijk. Hierop wordt in het aders van de K.N.A.C. dan ook nogmaals aange- LEIDEN, 9 October. Gistermiddag- heeft dr A. J. Rasker, tot voor kort pre dikant te Haarlem, het ambt van bijzon der hoogleraar aan de Leidse universiteit vanwege de Nederlands Hervormde Kerk in de geschiedenis dier kerk en haar leer stellingen, de Bjjbelse en de practische godgeleerdheid aanvaard met het uit spreken van een inaugurele oratie over het gezag van de Heilige Schrift. Prof. Rasker is de opvolger van prof, dr G. Sevenster, die enige tijd geleden zijn ambt van hoogleraar neerlegde met het oog op het bereiken van de pensioen gerechtigde leeftijd. In zijn oratie trachtte prof. Rasker een antwoord te vinden op de vraag, in hoe verre de Bijbel geacht moet worden Gods Woord te zijn of in hoeverre zij Gods woord vermeldt, dus een menselijke weergave daarvan is. Een bijzondere moeilijkheid bij het beoordelen van dit probleem achtte spreker de vraag, wie tot het antwoord gerechtigd zal zijn en naar welke maatstaven dit antwoord dient te worden gegeven. Daarbij betrok spreker de historische gang van zaken ten aanzien van de overlevering der Bijbelteksten om te concluderen dat aan de tekst van de Heilige Schrift, zoals wij die thans kennen, geen menselijke zwakheid vreemd is. Dit behoeft echter niet te zeggen, dat die tekst een menselijke KOPENHAGEN, 9 Oct. Aan het lesrooster van de vierde klas van de Nordvang M.u.l.o.-school in het Deen se plaatsje Glostrup is sinds kort een nieuw vak toegevoegd: kranten lezen. De leerlingen vijf jongens en negen meisjes van 14 en 15 jaar lezen iedere dag in schooltijd de voor naamste artikelen met hun leraar. Zij laten zich uitleggen wat de N.A.V.O. betekent, waarom er moeilijkheden ontstonden over de Duitse herbewa pening en hoe de Benelux ontstond en werkt. De belangstelling is heel groot. De leerlingen zien elke dag met grote interesse naar het nieuwe les uur uit. De onderwijzer, die het nieu we leervak in zijn klas introduceer de, meent dat de leerlingen door het lezen van kranten en het kweken van belangstelling voor belangrijke politieke, sociale en economische vraagstukken enigszins worden voor-, bereid op de plaats, die hun in de maatschappij wacht. De eisen, die aan afgestudeerden in Denemarken wor- d:n gesteld, worden steeds hoger. De onderwijzer acht het noodzakelijk dat elke mogelijkheid om de leerling zo veelzijdig mogelijk te ontwikkelen, dient te worden benut. i

Zeeuwsch Dagblad | 1954 | | pagina 3