TIJ .ANUS GROOT-OFFICIER Tien vissers in tijdens de storm verdronken I VAN ORANJE NASSAU DE B. B. IS ACTIEF de C.H.U. De 70-jarige kreeg een groot bedrag voor het weten schappelijk centrum (Van onze parlementaire redacteur). C=vónöAdq=3 Drieste avonturiers eindelijk Vlissingen aangekomen Een grote dag voor Westduits Vak verbond tegen herbewapening FRANKFORT, 9 October Het Westduitse Verbond van Vakvereni gingen heeft vandaag een resolutie aangenomen, waarin een Westduitse bijdrage tot de Westerse defensie wordt afgewezen, zolang niet alle mo gelijkheden voor onderhandelingen over de Duitse eenheid zijn uitgeput. k A NIEUWS1'' De Vietminh in Hanoi Moeder van drie kinderen vermoord in Rouwte Den Helder en Urk ZEELAND PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR Zes verloren hun vader gezinnen RpSU' Dankbaarheid Loonsverhoging verplichte ziekenfondsverzekering Voormalige Roemeense vice- premier ter dood veroordeeld Steun voor Protestanten in Spanje. Misschien dat de krokodiïlenjagers zich nog op tijd bedenken De Bilt zegt: Opklaringen De ervaren zeelui schudden hun hoofd In enkele regels melden wij nog Het mag geen Tilanus huis heten ZEEUWSCH DAGBLAD Hoofdredacteur: J. D. TROOSTHEIDE EINDHOVEN, 10 Oct. verDin MAANDAG 11 OCTOBER 1954 Directeur: ’ACQ DE SMIT voor- te kerk het tachtig-jarig be staan der Zondasschool zal worden herdacht. Als spre kers zullen twee oud-leerlin- gen optreden n.l. ds C. Blom- aard van IJzendijke en ds Q. v. d. Vrie te Cadzand. Burgeler, Kruiningen; A. I. Catsman, Aardenburg; J. S. Hoek, Middelburg; J. Hommes. Nieuwdorp; ambtenaar van de dienst ge meentewerken en bouw- en woningtoezicht te Oostvoor- ne. is het acht jaar geleden dat Aartsbisschop Stepinac van Za greb tot 16 jaar dwangarbeid werd veroordeeld en is het 4 jaar geleden dat het Russische mili taire bestuur in Oost-Duitsland zijn bevoegdheid overdroeg aan een Regering onder leiding van Wilhelm Pieck. DAT op Zondag 24 Octo ber te Kloetinge in de mid- dagdienst in de Ned. Herv. De grootste muzieKmanifestatie die ooit is gehouden is Zaterdagmiddag in Utrecht bijzonder goed geslaagd. Ruim 20.000 bezoekers hebben in de grote Bernhardhal het massaconcert van het Utrechts Stedelijk Orkest en de Mas- treechter Staat bij gewoond. Konin gin Juliana en de prinsessen Beatrix en Irene hebben Zaterdagavond de op voering van Shakespeares „Een mid- zomernachtsdroom” te Den Haag be zocht. „De dag van de postzegels” is Zaterdagmiddag in Krasnapolski in Amsterdam officieel geopend door de vice-voorzitter van de „Nederlandse Bond van Verenigingen van Postzegel verzamelaars”, de heer P. L. Backer. Franse soldaten hebben Vrijdag in een gevecht met opstandelingen in Zuid- Tunesië 21 rebellen gedood. De Oost- duitse luchtvaartmaatschappij zal in November reeds beginnen met vluch ten tussen Berlijn en Moskou. De maatschappij beschikt reeds over 22 toestellen. Het vijftien maanden oude zoontje van een familie uit Velsen liet Vrijdagmiddag een appel in een volle teil met water vallen. Toen het jonge tje de appel wilde pakken viel het voorover en het verdronk. De hulp kwam te laat. De „slager van Parijs” de S.S.-generaal Karel Oberg is Zater dag ter dood veroordeeld. Molotof heeft Zaterdag een uraniummijn in Oost-Duitsland bezocht. „Elke ton erts is een grote bijdrage tot de vrede zo zei Molotof tot de arbeiders.«- De A.R.- Partij zal Woensdag en Donderdag a.s. een conferentie te Den Haag houden. DEN HAAG, 9 October Haagse Dierentuin getogen DAT het nieuwe zwembad aan de Poelendaeleweg te Middelburg voor zover het het metsel- en betonwerk betreft, is gereed gekomen en opgeleverd. De pompin- stallatie daarentegen is nog niet klaar, terwijl met de af werking en het schilderwerk zal worden gewacht tot het titel „Praétjes van Jilles de voorjaar. De B.B. is de laatste tijd zeer actief. Overal worden oefeningen gehou den. Hier ziet men de vrijwilligers bezig op de binnenplaats van een klooster te Weert. Foto boven: een gewonde pater wordt via een kabel baan door een pater (in B.B.-uniform) in veiligheid gebracht. Foto bene den: een andere broeder demonstreerd met een schuimblusapparaat. „Ik gevoel grote dankbaarheid je gens God dat ik deze dag heb mogen meemaken”, zo zeide de heer Tilanus in zijn sober dankwoord, waarin hij H.M. de Koningin dankte voor de ho ge onderscheiding. In de moeilijke tijd waarin wij leven moeten we niet te scherpe tegenstellingen maken. We moeten elkaar veel meer zoeken dan afstoten. Wij Christelijk-Historischen kunnen veel van elkander verdragen, als de argumenten maar zuiver zijn. „Ik heb gekozen voor Lohman, het eni ge wat ik gedaan heb is daaraan vast te houden en zijn gedachten verder uit te dragen”. Een ding stond voor hem vast het nieuwe Uniehuis er worden nog meer giften verwacht zal niet de naam Tilanushuis mogen dragen. DAT mr J. G. Rietkerk, adjunct-directeur van de Chr. Emigratie Centrale Za terdag te Middelburg voor een gering aantal bezoekers in café Groenewegen heeft gesproken over de „Heden daagse emigratie-mogelijk- heden”. De leiding berustte bij de voorzitter van de af deling Zeeland, burgemees ter A. de Kam van Vrouwen polder, die in zijn openings woord o.m. meedeelde, dat men voornemens is deze winter ook in diverse andere Zeeuwse gemeenten lichtingsvergaderingen beleggen. Het Nederlandse detachement in Ko rea heeft vandaag afscheid genomen van het V.N.-opperbevel tijdens een indrukwekkende plechtigheid, die ge houden is nabij het centrale front in Korea. DAT Rien de Jonge te Kloetinge is uitgenodigd om Donderdag a.s. in het pro gramma van de NCRV in de rubriek „Tussen Dollard en Schelde” een streekuitzen- ding te verzorgen. Onder de titex Fuut” wordt een programma voorgeschoteld van typische Zeeuwse humor. Kamerfractie. Hij vond het de glorie van Tilanus, dat deze de Unie, ondanks alle verschillen, die er na de oorlog zijn gerezen, bij elkaar heeft weten te houden. AMSTERDAM, 9 Oct. In verband met de loonsverhoging heeft de fede ratie van bedrijfsverenigingen aan de bedrijfsverenigingen geadviseerd, de personen, wier loon als gevolg van de loonsverhoging de in de ziektewet ge noemde loongrens van f 5300.zou overschrijden, als verplicht-verzekerde in de zin der ziektewet te blijven be schouwen, totdat een beslissing is ge nomen over een eventuele wijziging van deze loongrens. De Ziekenfondsraad heeft bepaald, dat deze gedragslijn ook zal worden ge volgd ten aanzien van de verplichte ziekenfondsverzekering. De voorzitter van de Ziekenfonds raad heeft aan de algemene zieken fondsen verzocht, hiermede rekening te houden. 10e JAARGANG No. 2908 Abonnementsprijs 0.47 per week, 2.p. maand, 5.85 p. kwartaal. Losse nummers 13 cent. Advertentieprijs 22 cent per m.m. Rubriek Kabouters 10 ct. per woord de heer Tilanus van de zeventig jaar drie en veertig militair is geweest. Toen hij de Kamer binnentrad wei gerde de heer Tilanus iedere verdere benoeming in een militaire rang. Men ziet hem op Prinsjesdag nog steeds in het uniform van de officier der artil lerie. Hij draagt dan niet een ere- degen, maar een echte sabel. Volgens de minister van Oorlog is Tilanus het geboren fatsoen. „Twee en dertig jaar in de politiek en zich nooit in de provincie vastgepraat; twee en dertig jaar in de kerk en altijd vol komen in vrijheid tegenover de Sy node gestaan; twee en dertig jaar in de politiek en in staat geweest in be slissende tijden anders te handelen dan velen verwachten. Tilanus, de mijnheer, de officier, de partijleider is overal gezien”, zo zeide het lid van de Raad van State, mr Schokking, Nadat de voorzitter van de Unieraad, dr v. Bruggen, had gespro ken kreeg de heer Pollema het woord namens de Eerste Kamerfractie. „U bent een groot man”, zo zeide de heer Pollema, „en Uw invloed en poli tieke betekenis is oneindig veel groter dan de staatsburger beseft”. Dr Schmal sprak namens de Tweede DEN HAAG, 9 October. Tien vissers zijn tijdens de laatste hevige storm in de woedende golven omgekomen. Tot het vallen van de duisternis heeft een „Harpoon” van de Marineluchtvaartdienst naar de vermiste visserssche pen de „Urk 174” uit Urk en „De jonge Jochem” uit Den Helder gezocht, maar zonder resultaat. Het zoeken is opgegeven. Alle opvarenden van beide sche pen zijn om het leven gekomen. Aan boord van de Helderse kotter „De jonge Jochem” bevonden zich vijf man, namelijk de schipper Wolter Dij kers, diens broer Meindert Dijkers, Jo van Dok en twee opvarenden, die bei den Klaas Bijl heten. Van deze twee was een gehuwd en vader van vijf kin deren, de tweede ongehuwd. Wolter en Meindert Dijkers waren beiden gehuwd en vader van vier kinderen, J. van Dok laat een vrouw en vijf kinderen achter. Aan boord van de „Urk 174” bevon den zich eveneens vijf personen die, allen zijn omgekomen. De schipper- eigenaar, Hendrik Kapitein, maakte wegens ziekte zelf de reis niet mee. Hij werd vervangen door zijn neef, de 37- jarige Henk Kapitein. Deze was ge huwd en vader van vier kinderen. Ver der waren aan boord drie zoons van de schipper-eigenaar, namelijk de 25-jari ge Rijkent, de twintig-jarige Cornells en de vijftien-jarige Hendrik, en een knecht, de negentien-jarige Cornells Korf. Rijkent Kapitein was gehuwd en vader van een kind. Tijdens de vanavond in Urk gehou den kerkdiensten, zijn de in de afgelo pen week omgekomen Urkers vissers herdacht. Aan alle schippers van de Noordzee- vloot is gevraagd vannacht niet uit te varen. Morgenochtend zal in de Gere formeerde Kerk een samenkomst wor den gehouden van alle schippers der Noordzeevloot. Men wil nagaan of het mogelijk is met de gehele vloot te gaan zoeken naar de gezonken Urk 174, waarvan de plaats ongeveer bekend is. NEDERLANDS SCHIP VERGAAN Het 366 ton metende Nederlandse vrachtschip „Dohlaam” is in Sikeaa (Noord-Zweden) vijftig meter van de LONDEN, 10 Oct. De gewezen Roe meense Vice-premier en minister van Financiën Vasile Luka, is ter dood ver oordeeld. Het proces tegen Luka begon Vrij dag voor een militaire rechtbank te Boekarest. Nadat Luka beroep had aangetekend was het doodvonnis in le venslange gevangenisstraf met dwang arbeid gewijzigd. EINDHOVEN, 10 Oct. In de late avond van Zaterdag is op een binnen pad te Eindhoven een vrouw dodelijk verwond door een steek met een scherp voorwerp. Een voorbijganger trof haar aan, liggende op straat. Een ijlings ontboden ambulance auto bracht het slachtoffer naar het binnenziekenhuis, waar de dood werd geconstateerd. De recherche stelde een onderzoek in naar de identiteit van het slacht offer. Zij bleek te zijn de 32-jarige gehuwde vrouw van de V.-L. uit Gestel. Zij is moeder van drie kinde ren. Naar de toedracht van het ge beurde wordt een onderzoek inge steld. ’s-GRAVENHAGE, 9 Oct. Een gift van 1000 dollar, afkomstig van de con- gregationaistische kerken in Amerika, heeft de inrichting mogelijk gemaakt van een bibliotheekruimte vooi’ het Protes tantse Seminarium in Madrid. Dit is van grote betekenis voor de protestantse stu denten, die tot nu toe de grootste moei lijkheden hebben gehad met het aan schaffen van actuele tijdschriften en boe ken. Twaalf Spaanse studenten kregen een uitnodiging om een jaar aan Ameri kaanse universiteiten te studeren. Door de Wereldraad van Kerken worden bo vendien geregeld gastencolleges gegeven aan de protestantse theologische studen ten in Madrid. Medewerkers: J. A. van Bennekom, Middelburg; Ds W. C. van Ds D. J. van Dijk, St. Annaland; Ds A. Gruppen, Biezelinge; J. Huijssen, Terneuzen; Ds J. Karelse, Goes; P. Kuijt, Kraitbendijke; J. Laport, Coes; J. Moll, Vlissingen; K. C. van Spronsen, Goes; R. Zuidema, Goes. pier omgeslagen. De opvarenden kon den zonder enige moeilijkheden wor den gered. Het schip was met een la ding hout uitgevaren doch toen het slagzij begon te maken, besliste de loods, dat men terug moest varen. Het ligt thans aan de grond met stuurboord juist boven water. Een bergingsvaar- tuig zal de lading lossen, om het schip weer vlot te krijgen. DAT de heer B. A. Clarijs te ’s-Gravenpolder is be noemd tot adjunct-technisch Het Verbond vertegenwoordigt ruim zes millioen werknemers. Slechts vier afgevaardigden stemden tegen de reso lutie, waarin wordt gezegd, dat de Londense overeenkomsten West- Duitsland betrekken in een stelsel van machtspolitiek. DAT Zaterdag op het sportterrein van de inrich ting „Vrederust” een onbe langrijke voetbalwedstrijd is gespeeld, waaraan door zeer belangrijke personen werd VLISSINGEN, 9 October Degelijke en ervaren zeelui in Vlissin gen hebben Zaterdag bedenkelijk hun hoofd geschud over de krokodil lenvangers, die van Hansweert de Westerschelde zijn komen afzakken naar Vlissingen. Vrijdagmiddag om twaalf uur verlieten zij de sluizen van Hansweert en Zaterdagmorgen om half drie kwam de „Noorder zon” pas in Vlissingen aan. En dat wil naar Nieuw-Guinea! Het mag nog een wonder hehen, dat de gebroeders Goezinnen en hun vriend Woppenkamp nog zonder kleerscheuren Vlissingen hebben be reikt. Ze wisten nauwelijks hoe ze in het donker de koers moesten houden op de Schelde. „We zagen grote schepen passeren en we dach ten: die gaan richting Vlissingen, laten we die maar volgen” zo ver telden de krokodillenjagers. Intussen hebben de amateur-zeelui op hun avontuurlijke reis naar Vlis singen al veel geleerd. Ze hebben al door gekregen dat op een zeekaart Uit het jaar 1906 niet valt te varen. Dus het eerste punt van het programma is een nieuwe zeekaart. Verder hebben de krokodillenvangers in de gaten ge kregen dat het met hun navigatieken- nis maar zo zo gesteld is. Daarom heb ben de heren maar besloten de grote sprong over de Oceaan niet te wagen zolang het weer zo slecht blijft, maar werk te zoeken in Frankrijk of België, het liefst op een coaster, om zodoen de iets van de navigatie op te steken. Maar toch blijven de Vlissingse zeelui hun hoofd schudden. Naviga tie kan men zo maar niet tussen neus en lippen leren. Wat willen de Uitgave: Stichting „Zeeuwsch Dagblad” Hoofdkantoor. Goes, L. Vorststr. 90 Tel. 2438 bij geen gehoor voor advertenties 2970, voor redactie 2435. Giro 274289 Kantoren: Vlissingen: Lammensstrqfet 17, Telef 2754; Middelburg: Korte Noordstr. 35 Tel. administratie 2009 Tel. redactie 2347; Ter neuzen: Dijkstraat 26-28 Exploitatie: Oosterbaan Le Cointre N.V., Goes DE BILT, 10 Oct. Van ^iet Westen uit opklaringen en op de meeste plaat sen droog weer. Zwakke tot matige wind uit Westelijke richtingen. Dezelf de middagtemperaturen als gisteren of iets hogere. Op- en ondergang van Zon cn Maan: Dinsdag: Zon op 6.59 u., onder 17.54 u. Maan op 17.29 u., onder 7.25 u. Hoogwater Dinsdag 12 October: Vlissingen: 1.30 u. 2.31 m., 13.40 u. 2.28 m. Terneuzen: 1.58 u. 2.47 m., 14.10 u. 2.44 m. Wemeldinge: 3.17 u. 1.99 m., 15.33 u. 1.84 m. Zierikzee: 3.07 u. 1.74 m., 15.18 u. 1.59 m. deelgenomen. In het veld traden namelijk een elftal van doktoren uit Dordrecht en een elftal van de Stich ting, bestaande uit artsen (dr Pleijter was o.m. van de partij), veteranen en leden van de voetbalvereniging. Tot aan de rust waren beide elftallen aan elkaar ge waagd; na de thee bleek ech ter dat de bezoekende dokto ren verreweg hun kruit had den verschoten ,want de thuisclub doelpuntte er nu lustig op los en bracht de stand op 63. Na afloop was er een gezellig samenzijn in het hoofdgebouw waarop de directeur van de inrichting de Dordtse aanvoerder een herinnering aan deze wed strijd aanbood. En daarmee kwam een eind aan de ze receptie, die weliswaar een hoogte punt is geweest in het bestaan van de C.H.U., maar die velen toch ook te leurgesteld zal hebben. De gelukwens van de C.H.-vrouwengroepen kon niet gehoord worden. En ditzelfde geldt voor de C.H.-jongeren, voor Prof. Dijk, voor de heer Ruppert van het C.N.V. en de heer Borst van de Prot. Chr. Werkgevers. We vergeten dan nog maar het grote aantal anderè sprekers, dat het woord had wilen voeren, maar het ging niet omdat deze middag een mengsel was van een huldigingsbijeen- komst en een receptie. Honderden hebben echter de heer Tilanus nog de hand mogen drukken. Behalve de drie ministers die gespro ken hebben zagen we ook minister Donker en de staatssecretarisssen Kra nenburg en Moorman. Onder de aan wezigen zagen we verder talloze Ka merleden (de heer Schouten en enige fractiegenoten) de Kamervoorzitter dr Kortenhorst, de vice-president van de Raad van State de heer Beelaerts van Blokland en natuurlijk tientallen voor aanstaande C.H.H.-ers. Van een aantal Muloscholen in Den Haag kreeg de heer Tilanus een nieuwe fiets, zodat de fietsende Tilanus nog een bekende verschij ning in het Haagse stadsbeeld zal zijn. HANOI, 10 October In Hanoi is vandaag een grote militaire parade ge houden ter viering van het feit, dat de stad nu na een koloniaal bestuur van 80 jaar in handen van de Viet- minh is. Langs de brede boulevards van het moderne Hanoi stonden veel mensen om de jonge soldaten van de 380ste divisie, die merendeels de slag om Dien Bien Phoe hebben meegemaakt, toe te juichen. De stad was versierd met rode de vlaggen en met de vlaggen van de Vietminh en de Chinese volksrepu bliek. Generaal Giap zei in een dagorder: „Na acht jaar van gewapend verzet en 80 jaar strijd voor de bevrijding van de natie is onze geliefde hoofdstad nu volledig vrij”. Het handjevol Franse burgers dat nog in Hanoi is, kan zich vrij bewe gen en ontmoet geen vijandigheid. De Fransen zijn vol lof over de voorbeel dige overname van de stad. Honderden zijn vanmiddag naar de u u om de C.H.-partij- en fractievoorzitter, de heer^H. W. Tilanus, te feliciteren,met zijn zeventigste verjaardag. Mi nister-president Drees betuigde namens de Regering zijn waardering voor het vele werk, dat door de heer Tilanus is verricht en dat deze middag een bekroning vond in de benoeming tot Groot Officier in de Orde van Oranje-Nassau. Namens het comité „5 October 1954” bood de heer J. Krol aan de Unievoorzitter een bedrag van 16.740,40 aan, dat bijeengezameld is om een Tilanushuis op te richten, dat het weten schappelijk centrum van de Unie moet worden. „In U heeft het C.H.-beginsel weer gestalte gekregen. Als kenner van ons volk wist U de C.H. te hergroeperen. De huldiging is geen eind punt. We verwachten nog veel van U, speciaal op het gebied van onderwijs en defensie”, zo zeide de voorzitter van het organisatie comité, de heer Krol. Volgens dr Drees kan deze huldiging niet alleen van betekenis zijn voor het Protestants-Christelijk volksdeel, want het werk van Tilanus is steeds gericht geweest op het landsbelang. De pre mier memoreerde dat hif juist veertien jaar geleden met de heer Tilanus in Buchenwald was aangekomen. „Die vier gijzelingsjaren waren mis schien de meest actieve in Uw 32-jarige parlementaire loopbaan”. De stille werker Tilanus bleef rustig en zag nog in deze bange omstandig heden kans om anderen te bemoedigen”. Ook de twee C.H.-ministers voerden het woord. Functioneel mijden wij el kaar aldus Minister Kernkamp. Al zijn we goede vrienden, als minister heb ik niet veel contact met U. De bewinds- mand van Uniezaken en Overzeese Rijksdelen trok een vergeiijkenis tus sen Groen van Prinsterer en Tilanus. Hen sieren schroom en terughoudend heid. Overbruggend en verzoenend, zo noemde hij de Unievoorzitter, die hij dankte voor zijn beginseltrouw, welke voor de C.H. van grote betekenis is. Minister Staf herinnerde er aan, dat krokodillenvangers toch eigenlijk? Er is niet eens radio aan boord. En zal men mentaal opgewassen zijn tegen de eentonigheid van de Oceaan als het bootje lange tijd rondobbert, omdat er geen wind is? Maar ja, er is niets aan te doen. Wettelijk is het uitvaren van de heren niet verboden. Zolang men geen beta lende passagiers aan boord heeft, geen vracht vervoert en de visserij niet be drijft, valt er niets tegen te doen. Misschien dat de krokodillenvangers zich nog bedenken

Zeeuwsch Dagblad | 1954 | | pagina 1