voor De B.B. start een nieuwe openen* Sinterklaas gaat filiaal in Canada TWEE VRIENDEN WACHTEN IN KOLOKYNTHOU... I wervingsactie. „EEN UUR Eentonig is hun verhaal: altijd maar vluchten de communisten. ANDERE BLADEN I ■I Noodkreten uit Griekenland (II) Nederlandse scooter van plastic Mis ONDERWIJZERSEXAMEN RESA-HILVERSUM Gelezen In - HOUTHAK a En dat is raak (gezegd) Mobiele colonnes nog niet bemand» Keelpijn (Angina) &±ANG1 LETTEN Glimlach Helemaal mts 'n Nederlanse actie voor toekomst die slagen moet! Voorzitter C» J» M»V» treedt af» )AGBLAD ZEEli pagina 7 Zaterdag 9 October 1954 Nog 74.000 vrijwilligers nodig. 9 1 i WWW PIANO'S OR6ELS Vijfjarig bestaan van Nederlands-Franse protes tantse school herdacht. Initiatief van Plattelandsvrouwen. Geschiedenis van een vluchteling. En nog een geschiedenis.... I I l Ingezonden Mededeling (adv.) van een een OOK DE VROUWEN HELPEN. Geheel los hiervan maar wel aan sluitend op deze actie beginnen de Nederlandse vrouwenorganisaties in November een actie vóór hulp aan vluchtelingen in Oostenrijk. Het plan komt hierop neer dat de vrou wen willen helpen bij de inrichting van de huizen, die gebouwd zullen kunnen worden met het geld dat door de Nederlandse mannen in Oc tober bijeen wordt gebracht. ’s-GRAVENHAGE, 8 Oct. Dr G. P. van Itterzon, Ned. Herv. predikant te ’s-Gravenhage, heeft het voornemen te kennen gegeven af te treden als voorzitter van het C.J.M.V. Dr van Itterzon is thans zestien-jaar voorzitter. Nu hij aan de beurt van aftreding is stelt hij zich niet meer her kiesbaar. De op Hemelvaartsdag 1955 te Mid delburg te houden bondsdag zal der halve een opvolger moeten kiezen. Dr van Itterzon volgde in 1939 ds P. Veen te Utrecht, thans emeritus-predi- kant en ere-voorzitter van het verbond, als voorzitter op. Het is natuurlijk hele onderneming vluchtelingenkamp in Oosten- een foto vluchtelinge ergens in Griekenland. En daarbij vindt U Ingezonden Mededeling (Adv.). De kortste en voordeligste opleiding (Bekende Shrcteiflijke Cursus) In de afgelopen twee jaar heeft de B.B. in de voormalige rampgebieden een verbindingsnet opgebouwd, dat ook afhankelijk is van de P.T.T. In November hoopt men dit geheel ge reed te hebben. De jaarlijks weerke rende kosten van de B.B. bedragen vijftien millioen gulden. Bij de orga nisatie werken thans 450 man beroeps- personeel, op een aantal van 158.000 vrijwilligers. SENS, 8 Oct. Dinsdag is te Sens in Frankrijk het feit herdacht, dat daar vijf jaar geleden een Nederlands- Franse protestantse school is geopend. Een afgevaardigde uit Nederland en vele in Frankrijk woonachtige Neder landers, ten getale van ongeveer 250, woonden de herdenking bij. Des mid dags werd een kinderspel opgevoerd. Ingezonden Mededeling (adv.) Singel 114-116 SCHIEDAM Sedert jaren vertrouwd adres speciale A.N.P.- erslaggever.) aal in Hij kan zijn vriendinnen en vrienden uit Neder land, die naar Canada emigreerden, niet verge ten. Zij vieren trouw zijn verjaardag, doch misten tot dusver zijn waardige aanwezigheid. Dat gaat nu veranderen. Of er een bestaan in zit? Vroeger wel. Maar anderen hebben hem de kunst afgekeken en daar die jonger zijn hebben die meer kansen. Nick Emerziadis zucht. In gebro ken Engels, met een enkel Frans woord er door, vertelt hij zijn ge schiedenis. Hij is in Rusland gebo ren uit Griekse ouders. In de com munistische revolutie vluchtte hij naar China. Daar werkte hij als kap per, tot daar ook de communisten kwamen. Hij vluchtte naar het Zui den van China, tot ook daar de com munisten kwamen. Hij kwam in Sjanghai terecht en het Leger des Heils nam de zorg voor hem op zich. Hij mocht naar de Philippijnen. Maar zijn verblijfsvergunning daar liep af voordat hij naar Griekenland kon vertrekken. Deswege werd hij in een gevangenkamp gezet. Ten slotte mocht hij vertrekken, met vijf dol lar op zak. Nu zit hij in Kolokynthou te wachten Waarop? Zijn dochter, die met een gevluchte Tsjech is getrouwd, is nog in China. Zij wachten op een moge lijkheid om naar Brazilië te emigreren. Is het zover dan mag Nick waarschijn lijk ook. In afwachting daarvan maakt hij schilderijtjes naar foto’s van film sterren „but nobody buys them, sir, nobody” prijskaartjes en kerst boompjes. Toch is hij nog vol goede moed. Hij kan zich niet voorstellen, dat men hem tot zijn dood hier zal laten zitten. Soms zwerft hij door de tochtige, riekende gangen, gaat hij op bezoek bij anderen. Bij zijn vriend Isaac. Sa men praten ze vaak over hun leven en over hun toekomst. De toekomst van twee vrienden, die wachten in Kolokynthou. In Kolokynthou wachten 232 men sen. In Kataion, in de Atheense wijk Nieuw-Phaleron zijn het er 200. Daar woont Nicolaas Garbis met zijn vrouw en drie kinderen. De wind blaast ’s winters door de papieren muren en als het regent komt het water door dé gaten van de ramen zodat alles nat wordt. Daar woont ook Aspasia Livie- raton, een oude vrouw van 67 jaar, die ziek op een stoeltje voor zich heen zit te praten. Daar wonen oude en jonge mensen. Wachtend. In Aktaion, in Hadjikyriakion, in Lavrion, op Tinos en Syros wachten vijftienduizend mensen. De bekende Franse romanschrijver Albert Camus, die bekend staat als een groot en scherp denker, heeft in Den Haag gesproken. De kunst om de kunst is een grote leugen, zo zei Camus. De kunst, die zich terzijde van de maat schappij stelt, snjjdt haar wortels af. Maar ook is het niet waar dat de kun stenaar alleen de werkelijkheid weer geeft. Het absolute realisme is een on mogelijkheid, zolas ook het sodalis- tisch-realisme. En dan gaat ’t verslag van de N.R.C. verder: Wat doet de kunstenaar dan? De kunstenaar, aldus Camus, kiest zijn onderwerp uit de werkelijkheid en geeft aan dat stuk werkelijkheid een andere vorm. Hij schept niet, maar hij herschept. Hij wijst dus tezelf dertijd de werkelijkheid af en hij aanvaardt haar. Deze dubbelzinnig heid is een der bestaansvoorwaarden van de kunstenaar. Hij maakt de werkelijkheid begrijpelijker, doch hij mag er zich nooit van losmaken, noch terwille van ,,1’art pour l’art”, noch terwille van de toekomst. Dé kunstenaar moet niet rechtspreken, doch rechtvaardigen. De schrijve? van de 20ste eeuw ontloopt de strijd niet. Hij voert deze strijd echter niet in de geregelde strijdgroepen. Zijn werk is een gewaagd avontuur, waarvan hij het risico moet aan vaarden. De kunstenaar leeft van dit risico. MOOK, 8 Oct. De Bescherming Burgerbevolking heeft nog 74.000 men sen nodig om te komen tot het aantal van 232.000, dat voor haar organieke sterkte nodig is. Daar komen dan nog bij 15.000 man van de 22 z.g. mobiele colonnes, waarvoor materiaal wel, maar het vakkundig personeel niet aanwezig is. In dit verband is men een grootscheepse wervingsactie begonnen, die men de komende zomer met succes hoopt te hebben beëindigd en waar voor men o.m. de medewerking heeft van de vier vakverbonden. De zwakke punten in de personeels bezetting zijn op het moment nog Am sterdam, Den Haag, Rotterdam en Eindhoven, waar men nog niet de 50 procent van de sterkte heeft bereikt. In 29 andere z.g. A-kringen is de be zetting nog beneden de 70 procent en op deze kwetsbare plekken in de B.B.- vesting zal zich de komende campagne speciaal richten. Deze gemeenten zijn: Amsterdam, Rotterdam, Den Haag, Eindhoven, Vlissingen, Velsen-Bever- wijk, Geleen, Breda, Delft, Dordrecht, Delfzijl, Arnhem, Venlo, Amersfoort, Haarlem, Zutphen, Den Helder, Maas tricht, Den Bosch, Groningen, Apel doorn, Harlingen en Hilversum. De grote moeilijkheid bij de wer ving voor de mobiele colonnes schuilt ZWOLLE, 7 October Voor de eerste maal is gisteren te Zwolle gedemonstreerd met een scooter, die geheel uit plastic is vervaar digd. De firma H. Disselhof heeft de scooter, na een jaar lang geëxperi menteerd te hebben, thans aan de pers getoond. Op de komende R.- A.I.-tentoonstelling zal de plastic scooter in het openbaar worden geëxposeerd. ,s De bewerking van gewapend plastic, waarvan de scooter wordt gemaakt, vergt naar werd mede gedeeld, geen grote investeringen. Het plastic is roestwerend, licht in gewicht en enigszins elastisch. De scooter is geheel van Neder lands fabrikaat en is uitgerust met een 150 c.c. J.L.O.-motor. Het totale gewicht van de scooter is 110 kg. Het ligt in de bedoeling de scooter over enige maanden in seriebouw te vervaardigen. in het feit, dat deze colonnes in tijd van nood ingezet zullen worden op die punten, waarzij op die momen ten het meest nodig zijn. Dit houdt in, dat de bemanningen niet in eigen omgeving blijven en dit blijkt een grote handicap voor de melding te zijn. Mocht men er niet in slagen deze colonnes te bemannen, dan speelt men met de idee van burger- dienstplicht. In de ruim twee jaren dat de B.B. bestaat heeft zij reeds grote resultaten geboekt, Zo groot, dat men het land, dat men als voorbeeld had genomen, n.l. Engeland, reeds voorbijgestreefd is. Wij liggen echter nog achter bij de Denen, die een dergelijke organisatie reed in ’38 kenden en daaraan tot he den steeds gebouwd hebben. Ook in West-Duitsland, waar men evenals in Engeland grote ervaringen heeft met de bescherming burgerbevolking, is men in deze zeer actief en adviezen van Duitse deskundigen in deze wor den door vele landen dan ook dank baar aanvaard. Met België pleegt Nederland op di verse punten nauw overleg. Zo zal misschien in de toekomst de Belgische mobiele colonne die in Luik zal zijn gestationneerd, in haar operatieterrein ook een deel van Limburg opnemen. Ook Zeeuwsch-Vlaanderen zal waar schijnlijk wat mobiele colonnes be treft voor een belangrijk deel op België aangewezen zijn. De mobiele colonnes zijn alle gesta tionneerd ten Zuiden van de lijn Apel- doorn-Hengelo. Dit vindt zijn oorzaak in het feit dat ten Noorden van deze lijn het vredespotentiëel zo goed aan gepast is aan de behoeften, dat daar geen mobiele colonnes nodig zijn. En om Iets minder zwaarwichtig te eindigen een „droevig” stukje voetbal- journalistiek uit „De Volkskrant”. In geen jaren is een ploeg zo kans loos van het veld gespeeld als het voorlopige Nederlands elftal door Sparta uit Praag. Nimmer ook zag Amsterdam zo’n pijnlijke demonstra tie van een buitenlandse tegenstan der tegen een vertegenwoordigend team, waarin niet één speler bovep de grauwe middelmaat uitstak. De Tsjechische profs glimlachten om de wanhopige pogingen, waarmee de Nederlandse verdedigers het gezicht trachtten te redden; zij zetten geeij pas meer dan strikt noodzakelijk was en in de tweede helft vernietigden zjj zonder inspanning het restant van de Nederlandse amateurs (1-6). Het is een bekend feit, dat het mis gaat met de IJselmeervisserij. Er wordt roofbouw gepleegd. Er vissen dagelijks zo’n 800 schepen. Dat is veel te veel. „Het Vrije Volk” schrijft hierover: De IJselmeervisserij staat aan de rand van de afgrond. Wanneer er niet zeer binnenkort een oplossing komt in de vorm van een drastische sanering van het bedrijf, dan is te verwachten dat het grootste deel der vissers het slachtoffer wordt van de bitterste armoede. De vangsten van het thans afgelopen seizoen waren dermate slecht, dat zelfs de hogere prijs per kilogram het jaar onmoge lijk goed kon maken. Om het in sprekende cijfers uit te drukken: tussen 1 Januari en 31 Au gustus 1954 was de totale opbrengst der aangevoerde vis 734.099,min der dan gedurende dezelfde periode in het vorige jaar. Dat betekent een Inkomstenvermindering van dertien procent, of van ongeveer duizend gulden per schip. Officiële planologische rapporten zijn in het algemeen niet populair. De be woners van de kern Noordwolde-Zuld In Friesland staan op hun achterste benen over een rapport uitgebracht door de Stichting Friesland van Maatschappe lijk werk. Plaatselijk Belang heeft een geschrift uitgegeven, waaraan het Friesch Dagblad ontleent: De plannen, die in het rapport zijn uitgestippeld, zouden leiden tot ont volking, aldus het geschrift. Het culturele leven zou verschrompelen. De middenstand zou in het bestaan bedreigd worden. Een weg van de Nieuweweg naar de Vallaatweg en bouwnijverheid in Zuid zouden nieuwe mogelijkheden scheppen. Wanneer dit zou gebeuren, kan er op verdere medewerking worden gerekend. Gebeurt dit niet, dan wordt de steun van Zuid aan het saneringsplan door Plaatselijk Be lang ten zeerste in twijfel getrok ken. Felderhof, Jan de Troye en Ad de Vries zullen dan reportages geven van him reizen naar de vluchtelin genkampen in Oostenrijk en Grie kenland. Deze uitzending zal Dins dag worden herhaald, eveneens over beide zenders. En ook in de rest van deze maand zullen radio en televisie telkens de aandacht op deze actie vestigen. Zo zal men via de televisie reportages kunnen zien uit het kamp Kufstein in Oosten rijk. gelegenheid te kunnen zjjn gaarné aangegrepen om daarmee tevens dank te brengen aan de Canadese Neder landers, die zeer veej hulp hebben geboden bij de ramp in 1953. De Bond was hierdoor iq staat veel welzijnsarbeid te verrichten. Nu kan men een tastbaar en blij vend bewijs van dank baarheid geven. In tien Nederlandse provincies zijn de beste handwerksters van de 42.000 leden aan de slag gegaan om roodfluwelen mantels, gevoerd met witte zijde en gesierd met goudgalon, met kant versierde kazuifels, hoge mijters en voorts kleuri ge pakken voor zwarte Piet te fabriceren. Negen De Nederlandse Bond costumes zullen naar Ca- was het vraagstuk van Plattelandsvrouwen nada verscheept worden. ken j are zijn verjaars- bezoeken naar zo’n ver én groot land uit te brei den, terwijl hij het in het dichtbevolkte Nederland al zo druk heeft. Maar met jeugdig elan heeft Sint in deze nieuwe taak toegestemd nu een enorm probleem door de Neder - andse Bond van Platte- landvrouwen is opgelost. Dat r— -- een voor zo’n oude man om tel- PelsJass Irnnjora irnrioorc- X->3H3C13 (Van een VI ATHENE, October. De krui- ienier maakt een afwerend gebaar als de fotograaf zijn toestel richt om hem en zijn vriend in het winkeltje te fotograferen. Hij spreekt in rap Grieks tot de tolk, die zijn bezwa ren vertaalt. Hij wil niet worden gefotografeerd zomin als hij zijn achternaam wil zeggen, want hij is alleen gevlucht. Zijn familie is nog in de Sowjet-Unie en hij vreest re- pressailles voor hen. Tenslotte laat hij zich met afgewend gezicht foto graferen en stemt hij toe in het ge bruik van een gefingeerde achter naam. Zo wordt een foto gemaakt, terwijl de kruidenier kwasi iets op een plank achter hem zoekt voor Griekenland, in het recente verleden geteisterd door een oorlog, een revolutie, een guerillastrijd en velerlei andere spanningen, telt onder alle naoorlogse problemen een een omvang, dat uitkomst niet of eerst na ten is. In kampen en grote gebouwen in Athene bergt Griekenland 15.000 vluchtelingen, bewoners lange zwerftochten DEN HAAG, 8 Oct. van het transport van heeft deze Sinterklaas gaat een fili- Sints garderobe en zijn om Sinterklaas van diens’ Canada openen, geschenkenvracht. De plattelandsvrouwen begrepen zeer wel, dat het reizen in winters Ca nada vaak een bijzonder koud karwei is. Daarom hebben zij voor negen Hollandse clubs in Cana da mantels, mijters, sta ven en Pietpakken ge maakt. Sint en Piet zul len dus reeds dit jaar in nelsjassen gehuld door -1 kunnen reizen en in de trefpunten der Ne derlandse immigranten hun ambtscostuums kun nen aantrekken. Voorts wordt in Nederland een grote actie op touw ge zet om tijdig geschenken voor Nederlanders in Ca nada en andere landen te verzenden. Twee vrienden wachten, in Kolo kynthou. Het centrum is onderge bracht in een vroeger fabrieksge bouw aan een grote verkeersweg in een buitenwijk van Athene. In de grote holle gang spelen magere kin deren. Een paar vrouwen proberen iets te herstellen aan kledingstukken waar niets meer aan te herstellen valt. In de muren zijn geen ramen meer, alleen gaten waar vroeger ra men gezeten hebben. De grote fabrieks hal is verdeeld met hout, karton en dekens in appartementen, waarin in totaal 232 mensen leven. Het riekt er benauwd. Wasgoed, petroleum, olijf olie, transpiratie. Twee van deze men sen zijn Isaac „Constantinadis”de kruidenier, en Nick Emerziadis. Zij staan in Isaacs winkeltje, een ruimte van twee bij drie meter, met karton afgeschoten, aan de ingang van de fa briekshal. Een toonbank, een bed, een paar planken met voorraden. Isaac verkoopt alleen de meest elementair^ levensbehoeftenmeel, suiker, zout, zeep en wat kleingoed. Het kleine mannetje in het blauwe versleten stof jasje trekt met de mond als hem wordt gevraagd, of hij van de opbrengst van zijn winkeltje kan bestaan. „Ik heb elke dag iets te eten. De zaak gaat Slecht. De mensen hier hebben natuur lijk geen geld en ik moet op crediet leveren. Soms betalen ze, na een toe vallig karweitje, iets af, soms zie ik mijn geld nooit”. Uitvoerig vertelt hij zijn geschiede nis, zijn woorden onderstrepend met nerveuze handgebaren. Hij is in de Sowjet-Unie geboren uit Griekse ouders, 47 jaar geleden. Hij werkte in een fabriek tot de Duiters kwamen, die hem in Duitsland te werk stelden en later in een concentratiekamp op sloten. Na de oorlog weigerde hij naar de Sowjet-Unie terug te keren. Hij had altijd al onder het communistische regime uit gewild en zag daar nu kans toe. Niet naar de Sowjet-Unie, maar naar Italië: naar een kamp voor Griek se vluchtelingen in Bari. Daarna naar Griekenland, waar hij een baantje kreeg bij een militaire instantie. Maar die werd opgeheven en Isaac kwam in Kolokynthou terecht. Alleen. In zijn winkeltje hangt een foto van zijn ge zin. Hij kijkt er naar terwijl hij ver telt. In Kolokynthou zette hij samen met een andere vluchteling dit winkeltje op. Ze konden er wat geld voor lenen. Maar de compagnon mocht na enkele jaren naar Australië emigreren en zo zit Isaac nu alleen in het winkeltje. Als de tolk hem de vraag overbrengt of hij nog iets van de toekomst ver wacht beginnen zijn ogen te fonkelen. Natuurlijk doet hij dat. Hij hoopt naar Canada te kunnen emigreren. Om er wat voor werk te doen? Van alles, het hindert niet wat. Al leen: zijn gezin. Zachtjes zegt hij iets voor zich heen. Het komt er op neer, dat hij er aan twijfelt of hij de zijnen nog ooit zal terugzien. Maar dan haalt hij de schouders op. Isaac „Constanti nadis” maakt wat er van te maken valt. Als hij maar wat geld had. Niet veel, een paar honderd dollar. Dan kon hij zich zelfstandig vestigen. Maar dat geld komt niet, daarom wil hij naar Canada. Of dat lukken zal? Hij heeft goede hoop Wonderlijk genoeg hebben vele vluchtelingen die. Ook de kapper, Nick Emerziadis, die bij Isaac in het win keltje op het bed zit te luisteren naar het verhaal dat hij al zo vaak heeft gehoord. Een 61-jarige man, die er uit ziet als tachtig. Zijn verhaal? Dan moet de bezoeker meegaan naar zijn woonruimte. Hij sloft vooruit. Een ma gere man in een verschoten ochtend jas en met bloete voeten in pantoffels. Hij gaat de lange gang door waar een pohtie-agent juist een paar vechtende kinderen uit elkaar haalt en een trap op. Boven vindt de bezoeker een her haling van het beeld van beneden: gangetjes tussen met karton en doe ken afgescheiden appartementen. Man nen die rondhangen of apathisch neer zitten, vrouwen die proberen iets te doen dat op huishouden lijkt. In de ruimte van Nick Emerziadis ^aat ?en. tafel, een kastje en een bed. i .iel is bezaaid met doosjes waarin plastic lettertjes. Hij wijst er op: daar- mee probeert hij zijn brood te verdie nen. Hij maakt prijskaartjes voor eta lages. Er liggen ook metaaldraden en groen papier. Daarvan maakte hij pseudo-kerstboompjes. - X.vM. I moeilijkheid van zulk vele jaren te verwaeh- en Piraeus her- van de diverse Balkanstaten, die na lange zwerftochten nu de vrijheid hebben gevonden en daarmee een armoe en een ellende, die vele pennen in beweging heeft gebracht, maar nimmer voldoende kan worden geschreven. De foto toont een pas „ontdekte’' vluchtelinge, die niettemin veer tien lange jaren in een sousterrain in een achterbuurt van Athene woonde alvorens men zich om haar ging (en kon) bekommeren. Er is enige hulp gekomen, maarte weinig om haar toestand veel te verbeteren. Ook elders wachten haar bittere armoede en mmetelijke ellende. I J-X IT is een foto, genomen in een rijk. En op deze pagina^ vindt U ook nog verhaal, schrijnend door zijn somberheid, vertederend door zijn hoop. De hoop op een toekomst, die er alleen maar kan zijn als Over dat „alsgaat het hier. Dat „alszal werkelijkheid kunnen worden indien U die slagzin: „Een uur voor een toekomst” laat doordringen in Uw hoofd en in Uw hart. „Een uur voor een toekomst” is de slagzin die bet Comité Vluchte lingenhulp 1954 gekozen heeft voor zijn actie ten bate van de vluchte lingen in Oostenrijk en Grieken land. Dat uur slaat op de actie in de bedrijven, waar de arbeiders deze maand een uur zullen over werken of een uur loon zullen af staan. Het aldus verzamelde bedrag zal door de werkgevers worden ver dubbeld. De drie grote vakcentrales hebben hun afdelingsbesturen, fa- briekskernen en der gelijke organi saties gevraagd na te gaan of het initiatief, zoals het is opgezet ook inderdaad wordt uitgevoerd. Hoe wel de actie nog moet beginnen is tot nu toe op het gironummer van het Comité (5100) al een bedrag van ongeveer f 17.000 binnengekomen. Ook radio en televisie zullen aan deze actie grote aandacht wijden. Maandag a.s. zal ’s avonds van 10 over half negen tot 10 over negen een klankbeeld worden uitgezon den over beide zenders. Herman V Mg ■S

Zeeuwsch Dagblad | 1954 | | pagina 7