DEZE tot öaq I MOBILISATIE VOOR DE AARDAPPELENOOGST AANVANKELIJKE OPZET VAN DE DIENST WORDT BEPERKT. WERELD v&n ödq de loupe Feest in Sluiskil vanwege de cokesfabriek. Cultuurtechnische werken gestaakt, beroep op de gemeenten s-GRAVENHAGE, 8 October. Om de ernstige toestand in ver band met de aardappeloogst onder ogen te zien en om maatregelen te beramen voor een oplossing, hebben de minister van Landbouw, de directeur-generaal voor de arbeidsvoorziening, de Stichting voor de Landbouw en alle organisaties en instanties, waarvan medewerking kan worden verwacht om de moeilijkheden op het terrein van de ar beidsvoorziening op te lossen, een bespreking gehouden. Daarom waren op deze bespreking tevens vertegenwoordigd het ministerie van Bin nenlandse Zaken, de vereniging van Nederlandse Gemeenten en enige overheidsdiensten, welke nog arbeiders aan het werk hebben, die bij de aardappeloogst kunnen helpen. De gebieden, waar de moeilijkheden zich in bijzondere mate voordoen, zijn Groningen, Drenthe, de Noord- oostpolder, Noord-Holland. Zuid-Holland en Westelijk Noord-Brabant. Uitgebreide maatregelen getroffen In de goede r Minder werktijd op Zondag gevraagd Samenwerking tussen Engeland en de K.S.G. Verbetering positie continu-arbeiders Dringend vrijwilligers gevraagd Dhr. L FLIPSE erknoeid papier Breskens krijgt Stichting Jachthaven Voorstel om behandeling te beperken tot de laagste drie klassen In de hogere klassen slechts controle President-commissaris en directeur ontvingen koninklijke onderscheiding. Geen verknoeid uur In de knoei Nieuw Koninginne zegel van 1 gulden. Zaterdag 9 October 1954 ZEEUWSCH DAGBLAD Schooltandverzorging op Zuid- en Noord-Beveland. Wielrijder gezocht. Zolderbak op drift in de Grevelingen Op thuisreis van Suriname. pagina 3 nieuwe veerhaven zal komen te liggen. te de confe- het gezin leggen, te houdt onder meer dès-France zou veel afhangen. Hij leg de de redelijkheid uit van de Londense besluiten en toonde aan, dat deze be sluiten in wezen de spanning tussen Oost en West niet zouden vermeerde ren. Zijn rede werd vrij gunstig ont vangen. Natuurlijk waren de commu nisten tegen en de M.R.P.-.fractie in de Nationale Vergadering nam een zeer gereserveerde houding aan. Maar dat was het ergste niet. Het heeft gespannen, ook nog tijdens het congres van de Engelse conserva tieve partij. Eden hield een brilliante aan een ver- begonnen worden. Dezer dagen is ook de tweede batterij ovens, die eveneens In de oorlog onbruikbaar werd, gereed gekomen. Daardoor is het bedrijf thans volledig hersteld. Behalve cokes produ ceert de fabriek ook een aantal bijpro ducten, zowel voor binnenlands verbruik als voor export. een motie met deze strekking in, die op de tafel van de commissie voor bui tenlandse zaken is gedeponeerd. Von Brentano de leider van de chris tendemocratische fractie hield een schitterende rede en zei, dat de nieu we Russische voorstellen niet de moei te waard waren om over te praten. Deze rede maakte indruk en het won der gebeurde, dat de vier Regerings partijen ook de Liberalen, die de scherpste critiek op Adenauer hadden één front vormden en voor stem den. Slechts de socialisten, die 151 van de 487 zetels bezetten, stemden tegen. Adenauer triomfeerde. Ook in Frankrijk had men kennis genomen van de Russische voorstellen. Van de Regeringsverklaring van Men in te waar- een stelsel te scheppen, waarin Duits land tot wederzijds voordeel van de betrokkenen een plaats kan vinden. Indien de volken van het Westen West- Duitsland nu uitstoten, zullen zij dit land opnieuw duistere en gevaarlijke paden opsturen.” Een daverend ap plaus was het loon voor deze diplo maat en het congres zette spontaan in „For he’s a jolly good fellow”. Hi, is een prima kerel. Het pleit was spoe dig beslecht. In deze gebieden is de laatste weken reeds een belangrijk aantal arbeiders onttrokken aan cultuurtechnische en andere werken, welke in regie worden uitgevoerd. De daar nu nog werkzame arbeiders werken met dure machines zoals draglines en dergelijke. Tot dus ver was het nog niet verantwoord deze machines renteloos te laten staan. Thans echter achten de verschillende instanties het nodig ook de laatste ar beiders, voor zover enigszins moge lijk, in te zetten bij de aardappeloogst. Daartoe zijn inmiddels maatregelen ge nomen. De financiële gevolgen van het stop zetten van genoemde werken zullen worden gedragen door het ministerie van Landbouw. Voor de gesubsidieer de werken, die door aannemers worden uitgevoerd, zal op korte termijn over leg worden gepleegd met de betrok kenen teneinde te bereiken, dat ook deze werken voor de duur van de aard appeloogst worden onderbroken. Zoveel mogelijk zal men trachten het bestaande dienstverband niet te beëindigen doch slechts te onderbre ken, waardoor de arbeiders er van verzekerd kunnen zijn, dat zij na de aardappeloogst weer op hetzelfde object te werk gesteld worden. De landarbeidersorganisaties hebben alle mogeljjke medewerking toegezegd ter voorkoming van moeilijkheden, die zouden kunnen voortvloeien uit de be palingen in de collectieve arbeidsover eenkomsten en loonregelingen ten aan zien van opzeggingstermijnen en der gelijke. De Regering zal voorts een dringend beroep doen op een aantal gemeente besturen om zo veel mogelijk arbei ders, die bij deze gemeenten in dienst zijn, tijdelijk voor de aardappeloogst beschikbaar te stellen. De Vereniging van Nederlandse Gemeenten heeft toe gezegd dit verzoek te zullen onder steunen. Daarnaast zullen maatregelen wor den getroffen waardoor het mogelijk zal zijn, dat in de betrokken gebieden de middelbare landbouwscholen, de landbouw-winterscholen en ook de lagere landbouwscholen (met uitzon- V Dat zijn allemaal verheugende feiten geweest. Er viel goed nieuws deze week te melden. Het Westen is op de goede weg. De eenheid Is zo goed als hersteld. De heimelijke vrees, dat de opposities in de Franse en Duitse par lementen wars zouden reageren op de Londense besluiten en dat de zo be geerde eenheid weer in brokken zou vallen, was ongegrond, ondanks de tegenzet van Moolotof. De tegenzet van Molotof. Moet deze uitnodiging, die overigens niets geen nieuws bevatte, dan zo zonder meer worden genegeerd. We zouden willen zeggen: voorlopig wel. Urgent op het ogenblik is dat het Westen eerst orde op zaken stelt, eerst zijn verdediging organiseert. Dan kan er weer ge praat worden met Rusland, omdat de onderhandelingspositie veel gunstiger zal zijn, moet er weer gepraat wor den, omdat het in principe fout is een redelijke uitnodiging van de Russen af te wijzen. De verdediging en de een heid van het Westen is een eerste eis, maar niet minder dringend is de eis, dat het gesprek tussen Oost en West gaande blijft, hoe dan ook. Want het Europese probleem, het probleem Duitsland, is niet opgelost met een her bewapend Duitsland. Daarover zijn we het allen wel eens. En een krachtig Westen zal in de toekomst misschien veel kunnen bereiken. De organisatie van de verdediging van het Westen is Ingezonden Mededeling (adv.) Met ingang van heden treedt op als agent van het „Zeeuwsch Dagblad" te Kapelle: J. A. Molstraat 6. Voor adresveranderingen, nieuwe abonnementen en advertenties kan men zich daar vervoegen. Geslaagd aan de Rijksuniversiteit te Leiden voor het arts-examen, 2e gedeelte, de heer J. W. Jansen te VlisSingen. „De Commissaris van Politie Middelburg verzoekt de wielrijder, die op Dinsdag 5 October 1954 te om streeks 13.30 uur over het Molenwater te Middelburg reed, terwijl er in zijn onmiddellijke nabijheid een aanrijding plaats vond tussen een vuilnisauto en een personenauto, zich ten spoedigste te melden aan het. Bureau van Politie te Middelburg, afdeling Verkeer, voor het verstrekken van inlichtingen”. BRUINISSE, 7 Oct. Vanmorgen bij het aanbreken van de dag bemerkte men op de dijk van Bruinisse een zolderbak met zand, waarvan de opvarenden in de Gre velingen in nood verkeerden. Het motor vaartuig Bru 19 van de Gebr. de Keijzer voer uit en men slaagde erin de opvaren den, de 48-jarige E. Duitman en de 21- jarige J. Zoetebier, beiden uit Kampen afkomstig en in dienst van de fa Broek hoven, aan boord te nemen. Zij waren doornat en werden van droge kleren voorzien. Toen men de bak op sleeptouw wilde nemen, brak de sleeptros, zodat de bak opnieuw op drift geraakte. Deze zol derbak was de vorige avond bij het Dijk- water voor anker gegaan, maar ’s nachts om drie uur was de ankerketting gebro ken. Later is het vaartuig in het Zijpe door een motorboot uit de vluchthaven opgepikt. vooral een opvoedende taak en juist deze taak kan wellicht nog beter tot zijn recht komen bij het nu voorge- stelde systeem, dan wanneer de kin- deren tot het zesde leerjaar op school behandeld worden, aldus de toelich ting. De burgemeester van Goes verzoekt ons op te nemen, dat hij van de Inspec teur van het Verkeerswezen bericht heeft ontvangen, dat de heer Chr. van Bremen, geboren te Kloetinge, thans wonende te Goes, J. D. van Mellestraat 14 per s.s. „Cottica” uit Suriname zal terugkeren. De vermoedelijke aankomst is op 11 Oc tober a.s. te Amsterdam. Het mag niet ontkend worden, dat het deze week gespannen heeft in de koude oorlog tussen Oost en West. Want de vleiende taal van Molotof heeft de Bondsdag niet onberoerd ge laten. De leider van de socialisten bracht, toen hij het woord kreeg, on middellijk het voorstel van Molotof ter sprake en verklaarde prompt tegen de deelneming aan de Westelijke defen sie te stemmen. Eerst moest Duitsland rede en zei o.m.: „Ik meet mijn woor- herenigd worden en daarom was zo spoedig mogelijk een conferentie van neer dit accoord niet wordt geratifi- Goed veertien dagen geleden, op 21 September, is de millioenennota uit gekomen, het staatsstuk waarin een Regering uitstippelt welk financieel beleid zij in het komende jaar wenst te voeren. In deze nota heeft de minis ter van Financiën uiteengezet, dat het de bedoeling der Regering is met het verlagen der belastingen te wachten tot 1 Januari 1956. En in een lang be toog heeft de minister getracht zijn lezers duidelijk te maken dat dit nu „conjunctuurbeheersing” is. En het leek indruk te maken, want zelfs de liberale N.R.C. noemde dit uitstel van belastingverlaging „een knap staaltje van conjunctuurpolitiek”. Op 7 October kwam de minister president voor de Tweede Kamer.... en hij deelde mede, dat de Regering overweegt al een half jaar eerder met belastingverlaging te komen! Een der gelijke wonderlijke gang van zaken zal men in de parlementaire geschiedenis nauwelijks tegenkomen. Met veel aplomb en grote woorden wordt eerst verdedigd hoe wijs het is met het te rugdraaien van de belastingschroef nog wat te wachten en na het eerste dreigende gegrom der Kamerleden zet men die hele wijsheid weer overboord! Heeft de minister van Financiën zich dan vergist? Is zijn lange betoog in de millioenennota dus eigenlijk verknoeid papier? Dan zijn we met zo’n minister niet te feliciteren, want het gaat hier niet om een peuleschil maar om een paar slordige millioenen! Of blijft de minister bij zijn standpunt? Dan kan hij toch moeilijk de verantwoording dragen voor een politiek, die hij fataal acht voor de toekomst van ons volk. Zal de toezegging van de minister president dus consequenties hebben voor de bezetting van deze zetel? Waarschijnlijk niet onze huidige po litiek kenmerkt zich door zetelvast- heid. Misschien mogen we dan deze opmerking maken dat dat lange betoog over conjunctuurbeheersing papier heeft gekost dat beter had kunnen worden gebruikt. En papier is duur, excellenties! ’s-GRAVENHAGE, 8 October. De Protestants Christelijke Mijnwer- kersbond heeft bij de mjjnindustrie- raad een voorstel ingediend, teneinde op enkele punten verbetering te ver krijgen in de positie van de mijnwer kers. Het voorstel beoogt de volgens de Bond nog altijd bestaande moeilijk heden ten aanzien van de personeels bezetting op plaatsen, waar in con- tinu-dienst wordt gewerkt, op te los sen, het verrichten van continu-arbeid aantrekkelijker te maken, de arbeids vreugde te verhogen en het gezinsle ven in christelijke zin te bevorderen door de druk, die de continu-werk- zaamheden op verminderen. Het voorstel de beloning te wijzigen door uit gaan van een ander systeem, door bepaalde onbillijkheden, die vol gens de Bond in sterke mate door de continu-arbeiders worden gevoeld, weg te nemen. Voorts is voorgesteld de ge middelde arbeidstijd per week voor de continu-arbeiders met enige uren te verminderen, een einde te maken aan de lange Zondagsdiensten van 10 tot 12 uur en op Zondag niet langer dan 8 uur te laten werken, zonder dat de bestaande toestand van één Zondag werken, één Zondag vrij gevaar loopt. De lange werk-Zondagen zijn volgens de bond een doorn in het oog van al le continu-arbeiders, doch in het bij zonder van hen voor wie het zeer moeilijk of onmogelijk is de Zondag in christelijke zin gepast te besteden. Met betrekking tot het kerkelijk-, verenigings- en gezinsleven zou de nieuwe regeling volgens de bond een begeerde verbetering voor de conti nu-arbeiders betekenen. Voorts stelt de bond voor de loon derving, die door een kortere werk tijd op de Zondag ontstaat, volledig te compenseren door de thans bestaande continu-premie met 10 procent te verhogen. In de raadsvergadering van Breskens deelde burgemeester J. A. Eekhout mede, dat bericht was binnengekomen, dat de aansluiting van de woningen aan de Nieuwe Sluis door de Waterleiding Mjj wordt opgenomen in een plan, waarmede de aansluiting van alle wo ningen binnen de gemeente een feit zal z<jn. Dit plan zal ter zijner tyd met de te stellen voorwaarden aan de raad worden voorgelegd. Aan de „School met de Bijbel” zal medewerking worden verleend inzake de aanschaf van leermiddelen. Besloten werd aan Ged. Staten voor te stellen de vergoeding voor het bij- wonen van de raadsvergaderingen vast te stellen o/ f 10 per lid per bij gewoonde vergadering. Voor de aanleg van bestrating en riolering van het zgn. industrieterrein aan de Zandstraten zal een bedrag van f 20,500 worden uitgetrokken. Voor een goede exploitatie van de met financiële hulp van de gemeente en diverse particulieren aangelegde jachthaven zal een stichting in het le ven worden geroepen. Op voorstel van B. en W. werd voorts besloten het toegekende extra bouwvolume voor vier woningen te besteden voor de bouw van woning wetwoningen. De heer de Feijter zou de mogelijkheid willen bezien om het vervoer van goederen per spoor naar en van Zeeuwsch Vlaanderen door te trekken van Vlissingen naar Breskens. De voorzitter zegde een onderzoek toe. Op een vraag van mevr. Liermans— Gossye deelde de voorzitter tenslotte mede, dat er nog niets bekend is be treffende de plaats van het nieuw aan te leggen sportterrein. Dit stagneert in verband met de kwestie, waar de nieuwe veerhaven zal komen te liggen, aldus de voorzitter. N de politieke slag na rentie van Londen heeft het Westen een voorlopig succes be haald. De lokroep van de strategi sche vogelaar Molotof, die in aller ijl naar Oost-Berlijn vloog, is wei nig gehoord. De uitnodiging van de Rus om opnieuw een viermogend- heden-conferentie te houden over de terugtrekking van de bezettings troepen in Oost- en West-Duits- land heeft weinig indruk gemaakt. De torpedo, die Molotof afvuurde op de toekomstige Westeuropese verdedigingsorganisatie, miste zijn doel. Want de Westduitse Bonds dag sprak zich met een grote meer derheid uit voor de herbewapening van West-Duitsland, zoals voor gesteld in Londen en wat even belangrijk is de Regeringsverkla ring van Mendès-Franc over de conferentie van Londen, vond een gunstig onthaal in de Franse Natio nale Vergadering. Zo. was de missie van Molotof vruchteloos, zo heeft het Westen deze felle Russische aanval in de koude oorlog afge slagen. dering van de eerste klassen, waarin voornamelijk leerplichtige leerlingen zitten), het onderwijs gedurende de periode van de noodtoestand onder breken. Eveneens zal in de noodgebie- den op arbeiders van staatsbosbeheer een beroep worden gedaan om de werkzaamheden te onderbreken, ten einde in de aardappeloogst te gaan hel pen. Op het ministerie van Landbóuw zijn maatregelen in voorbereiding waardoor iedereen, die in het verband van het bureau oogstvoorziening in de aardappeloogst gaat werken, een be hoorlijk inkomen kan verwachten. Het spreekt vanzelf, dat met behulp van al deze maatregelen niet kan wor den bereikt dat de oogst van het be langrijke volksvoedsel, de aardappel, kan worden geborgen. Daarvoor is de hulp van een groot aantal vrijwilligers onmisbaar. De ar- beidsbureaux zullen ieder, die bereid en in staat is deze hulp te verlenen, gaarne inlichten over de wijze waar op dit het best kan geschieden. GOES, 8 October. In de vergadering van de Stichting Schooltandverzor ging op Zuid- en Noord-Beveland, die Dinsdag a.s. te Goes gehouden zal wor den, zal een voorstel ter tafel komen, dat een Ingrijpende wijziging van de aanvankelijke opzet van de dienst inhoudt. Evenals in andere delen van het land heeft men ook op Zuid- en Noord-Beveland te kampen met een gebrek aan tandartsen. De toename van het aantal te behandelen kinderen is zo groot dat de tandartsen meer tijd aan schooltandverzorging moeten besteden, dan zij hiervoor beschikbaar kunnen stellen. Om deze moeilijkheden op te lossen zijn slechts twee mogelijkheden denkbaar, n.1. uitbreiding van het aantal me dewerkende tandartsen of beperking van de aanvankelijke opzet van de dienst. Reeds eerder is gebleken, dat de eerstgenoemde mogelijkheid uitgesloten moet worden geacht. Noodgedwongen heeft het bestuur daarom voorgesteld de be handeling te beperken tot de laagste drie klassen en in de hogere klasse slechts controle uit te oefenen en de kinderen, indien nodig, door te zenden naar de eigen tandarts. Het doel van de Stichting tand heelkundige hulp te verschaffen aan die kinderen, die uit eigen beweging niet naar de tandarts gaan en hen voor later als de schooltandverzorging de kinderen niet meer kan bereiken „dental-minded” te maken wordt door deze gewijzigde opzet niet aange tast. De schooltandverzorging heeft TANDARTSKAART. In het laatste geval worden ze im- mers na het verlaten van de lagere school losgelaten. In enkele grote ste den is gebleken, dat het percentage, dat zich dan onder behandeling van de tandarts blijft stellen, zeer teleur stellend is. Alle moeite en kosten tij dens de schooljaren zijn dan voor niets geweest. Het is nu evenwel de bedoeling om aan de kinderen van het derde leerjaar een tandartskaart uit te reiken, waar op vermeld is in welke maand het kind zich by de tandarts moet vervoegen. Bij de latere contröle zal dan blijken of dit ook inderdaad geschied is. Is dit niet het geval dan ontvan gen de ouders nog een herinnering. Zodoende wordt er, nadat het kind niet meer op school behandeld wordt, nog enige contröle en drang uitgeoefend. Dit kan zelfstandige tandheelkundige zorging sterk bevorderen. UITZONDERINGSGEVALLEN. Het ligt niettemin in de bedoeling om in bepaalde afgelegen streken b.v. Rilland-Bath en de Zak van Zuid-Be- veland, waar men er niet zo gauw toe komt om een reis naar de tand arts te maken, ook na het derde leer jaar behandeling op school te doen plaats vinden. Dit betreft veelal kleine scholen, zodat dit geen onoverkome lijke moeilijkheden zal meebrengen. JAARVERSLAG. Het jaarverslag over het boekjaar Sept. 1953 tot en met 31 Augustus 1954, spreekt uitvoerig over de moei lijkheden, die bij het werk der Stich ting worden ondervonden tengevolge van het toenemende aantal kinderen. Met betrekking tot de werkzaamhe den zelf kan vermeld worden, dat de tandartsen mevr. KlaassenOord, mevr. Roskamde Priester en de heer Hendriksen alle scholen in hun gebied tweemaal hebben kunnen be handelen, zij het dan ook, dat zij hieraan meer tijd moesten besteden dan redelijkerwijze van hen gevraagd kan worden. De heer Krommenhoek heeft in Januari 1954 enige weken ten gevolge van de strenge koude niet kunnen werken. Hierdoor konden de scholen op Noord-Beveland niet meer voor de tweede maal behandeld wor den. In het district van de heer Van Laer te Kruiningen deden zich de ge volgen van de stormramp nog gevoe len. Ook hier werden de scholen slechts eenmaal bezocht. LUXEMBURG, 8 October. Als gevolg van het onderhoud van Jean Monnet, president van de Hoge Au toriteit der Europese Kolen- en Staal gemeenschap, met Sir Duncan Sandys te Parijs zijn goede vorderingen ge maakt voor samenwerking van Enge land met de Europese Kolen- en Staal gemeenschap. Momenteel worden be paalde algemene richtlijnen voor deze samenwerking bestudeerd. Zo wordt bijvoorbeeld de Oprichting overwogen van een Raad voor Samenwerking, waarin vier vertegenwoordigers van Engeland en vier vertegenwoordigers der Europese Kolen- en Staalgemeen schap zullen worden opgenomen. Deze raad zal afwisselend in Londen en in Luxemburg zijn zetel hebben. Een ge delegeerde van de bijzondere raad van ministers der- E.K.S.G. kan tevens in dit nieuwe orgaan zitting krijgen. An derzijds zal de Hoge Autoriteit in Lon den een blijvende diplomatieke verte genwoordiger vestigen. In Luxemburg verwacht men, dat de onderhandelingen tussen de Euro pese Kolen- en Staalgemeenschap en Engeland aan het einde van deze maand of begin November a.s. zullen kunnen beginnen. TERNEUZEN, 8 Oct. Ter gelegen- ovens weer met de productie van cokes heid van het volledig herstel van de' oorlogsschade aan de cokesfabriek te Sluiskil heeft Sluiskil, dat grotendeels tot de gemeente Terneuzen behoort, vandaag feest gevierd. Na dankdiensten In de R.K. kerk en de Ned. Herv. kerk waren er onder meer een poppenkastvertoning voor de jeugd, een filmvoorstelling voor ouderen een muzikale rondgang en dergelijke. Tijdens een door commissarissen en directie van het bedrijf gehouden, druk bezochte receptie deed de Com missaris der Koningin in Zeeland, jhr mr A. F. C. de Casembroot de mede deling, dat de president-commissaris der Association Cooperative Zeelan- daise de Carbonisation, J. Baron Sell- llere, en de directeur, de heer H. Le- dune, door H. M. de Koningin zijn be noemd tot Officier, respectievelijk Ridder in de Orde van Oranje-Nassau. De in 1911 door drie Franse staal fabrieken opgerichte cokesfabriek ver schaft thans werkgelegenheid aan c.a. 500 arbeidskrachten. Het kolenverbruik bedraagt op het ogenblik ongeveer acht honderdduizend ton per jaar, waaruit zeshonderdduizend ton cokes wordt ge produceerd. De fabriek voorziet mede door middel van gaszinkers door de Westerschelde een groot deel van de provincie Zeeland van gas. Tijdens de laatste wereldoorlog lag het bedrijf geheel stil en pas in 1950 kon met een batterij van 66 Becker- onderhoud van een gedeelte van ijksweg no 18, liggende op Schouwen en Duiveland en Sint Hnilipsland is ge- nn aan de laagje ...ijver, M. v. d. -we te Bruinisse, vwr j 12.520. In deze krant wordt uitvoerig ge schreven over de actie die deze maand wordt gevoerd ten bate van de vluch telingen in Oostenrijk en Griekenland. „Een uur voor een toekomst” heet deze actie en met dat uur wordt bedoeld een uur loon, dat afgestaan moet wor den door iedere Nederlander. Moet hiervoor nog een aanbeveling geschreven '.vorden? Wij klagen hier nog wel eens, omdat dat de Nederlan der in het bloed lijkt te zitten, maar als we ons leven vergelijken met dat der vluchtelingen, dan is er voor dat klagen maar heel weinig reden! Inderdaad, in sommige gezinnen zal de etenspot wel eens wat schraal zijn en sommige gezinnen wonen in wat wij „krotwoningen” plegen te noemen ach menselijk, het zijn paleizen verge leken bij de woningtoestanden van die vluchtelingen! Kunnen wij, inwoners van een klein landje, daar toch niets aan verande ren? Wij kunnen in ieder geval een voorbeeld geven. Een voorbeeld van naastenliefde. Een voorbeeld dat niet eens veel moeite kost: één uur. Een uur dat geen verknoeid uur zal zijn! En nu we het toch over knoeien hebben de Ulo-scholen dreigen in de knoei te raken. En dat niet door eigen schuld, want dit soort onderwijs groeit tegen de verdrukking in! De Balarispolitiek van de Regering draagt hier schuld aan. Het middelbaar on derwijs heeft gebrek aan bevoegde leerkrachten en daaraan droeg de on voldoende salariëring gedeeltelijk schuld. Op een haast onverwacht royale wijze zijn deze salarissen opge trokken met als gevolg dat ieder uit de onderwijswereld die maar even d« kans krijgt, probeert bij deze tak van onderwijs te komen! En die kans krijgt men vrjj gemakkelijk want met een A-acte kan men al bij het middelbaar onderwijs terecht, zij het dan dat men „onbevoegd” wordt ge noemd en men de verplichting heeft verder te gaan studeren wil men zijn betrekking houden. Zodoende komt het middelbaar on derwijs wel aardig aan zijn trekken ten koste van de Ulo-scholen, die hun beste krachten zien verdwijnen (en dat kan men die mensen niet kwalijk nemen!). Minister Cals beeft het bij de jong ste Kamerdebatten zwaar te verduren gehad wij geloven dat men dit pro- bleem ook wel op zijn schrijftafel mag eggen. Tenzij hij van mening is dat i het Ulo-onderwijs de studie van de teine man de nek behoort te wor den omgedraaid. Maar dan kan hij dat beter ronduit zeggen! DEN HAAG, 8 Oct. In de serie Koninginnezegels zal In de maand Oc tober een nieuw zegel van 1 gulden ver schijnen. Dit zegel Is ontwerpen door de heer S. L. Hartz te Haarlem en is uitgevoerd In plaatdruk. De zegel geeft de beeltenis van H.M. te zien „en pro fil”, daaronder staat de waarde-aandui- ding en het woord „Nederland” in wit uitgespaard in het fond, dat gevormd wordt door op regelmatige afstanden elkaar kruisende lijnen. De kleur zal brulnachtig rood zijn. den zorgvuldig af, als ik zeg, dat wan- de Grote Vier noodzakelijk. Hij diende ceerd, ik geen andere manier weet om slechts een stap in de goede richting.

Zeeuwsch Dagblad | 1954 | | pagina 3