PLAKKEBORD WERKMAN UIT GOES STAL WAARDELOZE DINGEN Veehandelaar uit Kruiningen op het verkeerde pad BAAYENS ’T ZEEUWSE Uit stad en dorp een nieuwe ’T SPIEGELTJE Souburg krijgt binnenkort speeltuin Nieuw orgel in Herv. kerk te Bruinisse Diploma-uitreiking Tractorcursus SPEELTUIN-CONFERENTIE TE VLISSINGEN Goes DE BUS RAMMELDE Arbeider uit Den Bosch pleegde diefstallen in Vlissingen GRABBELTON Eis1 jaar met aftrek, waarvan 6 maanden voorwaardelijk Raadsleden (met bescheiden wensen) keurden begroting 1955 goed Zaterdag 9 October 1954 ZEEUWSCH DAGBLAD van op BRIL KERK ARTSENDIENST. Vele handen maken licht werk. De speciaalzaak voor uw BEROEPINGSWERK Bevestiging en intrede ds A. van Stuyvenberg te Aagtekerke. pagina 2 111 "I Officier van Justitie leverde critiek op N.C.B. te Boxtel Hij wist niet waarom hij het deed APOTHEKEN. Zondagsdienst Dierenartsen De bouwplannen van de Geref. Kerk. J.V. op G.G. 60 jaar. Geslaagd. BRUINISSE KAPELLE 57 ANN ALAND Waar moeten de kinderen na schooltijd vertoeven Gemeenteraad voteert een groot bedrag IM Ingezonden Mededeling (Adv.). ds Strien, INBRAKEN. De los werkman uit Den Bosch was in Vlissingen bij een alleenstaande dame in de kost en had een jaar zijn vrouw en kind in de steek gelaten. Mr Van t i* aanzien te geven. Men heeft enkele kasten uitgebroken, waardoor meer ruimte werd verkregen en een nieuw pla fond aangebracht, terwijl men boven het lokaal ruim te heeft gereserveerd voor verschillende verenigingen. Op een dergelijke manier is ook het andere verenigings gebouw „Rehoboth” geres taureerd en zodoende heeft men in Souburg twee keu rige vergaderlokalen. Om de kosten te bestrij den zal binnenkort een ba zar worden georganiseerd en zal hedenavond in de Herv. kerk een uitvoering worden gegeven, waaraan het Chr. Gemengd Zangkoor en het Herv. kerkkoor medewer king zullen verlenen. der Dussen, de Officier van Justitie, wees op de ongunstige invloed, die van zijn kostjuffrouw op hem was uitge gaan. Zijn eerste inbraak gold de dl- rectiekeet van Boele Van Eesteren, waar hij f 65 weghaalde. In de keet vad Verweij ontvreemdde hij een tafelkleed en uit de spuitinrichting verdween een radiotoestel. Het geld, dat ervan werd gemaakt, ging weg aan allerlei „uitjes”, zoals mr P. van Empel, de president, opmerkte. Gelukkig ziet het er voor De K. nu weer wat hoopvoller uit. De echtschei ding gaat waarschijnlijk niet door, in Den Bosch kan een nieuwe woning be trokken worden en één en ander was voor de raadsman, mr W. H. Vermaas, aanleiding aan te dringen op verkorting der onvoorwaardelijke straf, opdat het gezin zo snel mogelijk herenigd zal wor den. Uitspraak op 22 October. zijn plan uit te voeren, als hij er niet een speeltuin in heeft opgenomen. In Amerika is de speel tuin veel meer dan hier ’n plaats, waar de mensen uit de buurt samenkomen. De speeltuin is daar, vooral op zomeravonden, het wijkcen trum, waar de hele buurt te vinden is. Ook bij feeste lijke gelegenheden van niet Tot gemeente-ontvangér en administrateur van het Gemeentelijk woningbedrijf te Axel is benoemd de heer W. L. Hirdes, gemeente-ont- vanger te Yerseke. De Chr. Bibliotheek te Heinkenszand heeft weer ’n veertigtal nieuwe boeken aangeschaft. Woensdag a.s. zal met het uitlenen een be gin worden gemaakt. Te Wemeldinge vierde Donderdag het echtpaar C. Kooman-Hoogesteger zijn gouden bruiloft. De heer Kooman, die deze maand 75 jaar hoopt te worden, is geen onbekende in Wemel dinge. Hij is n.l. gemeente- bode en uit dien hoofde kwam de burgemeester het echtpaar feliciteren en na mens het dagelijks bestuur en het secretariepersoneel een bloemenmand aanbie den. De N.U.S.O., de Ned. Unie van Speeltuinorganisaties houdt zich speciaal met dit vraagstuk bezig. En om meer bekendheid te geven aan de verschillende werk wijzen op speeltuingebied en als voorlichtingsmogelijkheid te dienen, worden over het gehele land tien streekcon- ferenties gehouden. In Zee land wordt deze conferentie morgen in Het verenigingsgebouw „Concordia” van de Ned. Herv. gemeente aan de Pas poortstraat te Souburg kwam al lange tijd in aan merking voor verbetering. Maar aangezien dergelijke karweitjes veel geld kosten kon hier niet zo gauw toe worden overgegaan. De Souburgenaars zitten echter niet voor een gat gevangen. Men heeft de handen ineen geslagen en gezamenlijk de vrije uren opgeofferd om ’t gebouw intern een ander Ned.. Herv. Kerk. Beroepen te Wezep J. R. Cuperus te Doornspijk. Aangenomen naar Veenendaal (evan gelisatie) W. Goedhardt te Beusichem; naar Surhuizum W. A. Z. Tieman (pr. bijz. werkzaamh., voorg. evang. ver.) te Tzummarum. Toegelaten tot de Evangeliebedie ning: R. Versloot, Rijn- en Schiekanaal 1 te Leiden; C. Balke, Dorpsstraat 69 te Schoonrewoerd; J. C. van Hunnik, Huydecoperweg 11a te Zeist; A. de Kuiper, Zendingshogeschool te Oegst- geest; A. Meijeringh, Noord Bargerstr. 63 te Emmen; A. Sebestijen, Catha- rijnesingel 26 te Utrecht; N. P. Faas, Roerstraat 61 hs te Amsterdam-Z. Beroepbaarstelling: F. J. Veldman, cand. te Ophemert (Gld). in een viertal plaatsen voor de t.b.c.-collecte D.E.L. en I.P.S. Te Lewedorp was de opbrengst f 165; te Rilland f93.97; te Domburg f55.10 en te Dreischor f 44.81. De collecte voor de Reclas sering bracht te Heinkens zand f 92.15 op, te Bruinisse f 54, te Renesse f 127.01, te Burgh f 27.82, te Brouwers haven f 42.32, te Kamper land f 38.06, te Zonnemaire f 78.06 en te St. Laurens f 38,04. MIDDELBURG, 8 Oct. De Goese werkman A. van O. hoorde vanmorgen tegen zich eisen een gevangenisstraf van 8 maanden, waarvan 4 voorwaar delijk met een proeftijd van 3 jaar en ondertoezichtstelling van het Leger des Heils gedurende twee jaar. Hij stond te recht op beschuldiging gedurende enige jaren een groot aantal goederen en voorwerpen te hebben weggenomen uit het huis van de dames P. in Goes. De los werkman L. de K., afkomstig uit Den Bosch, had In Vlissingen, waar hij werkzaam was, driemaal ingebroken in twee directieketen en een spuitinrich ting, waar hjj geld en goederen had ont vreemd. Tegen hem luidde de eis: één jaar gevangenisstraf, waarvan 4 maan den onvoorwaardelijk en acht voorwaar delijk (met aftrek van voorarrest), een proeftijd van 3 jaar en onder toezlcht- stelling der R.K. reclassering. Van O. bleek een zeer groot aantal voorwerpen, ook de meest zonderlinge, zich te hebben toegeëigend. Hij was werkzaam bij de dames P,, die hem het volste vertrouwen schonken. Niets is gebleken, zo zei de Officier van Ju stitie, mr J. L. Andreae, dat hij van het gestolene geld heeft gemaakt. Waarom hij het deed weet geen mens, hij zelf ook niet. Veel voorwerpen vertegenwoordig den voor hem of een ander geen enkele waarde. Uit het reclasseringsrapport bleek, dat Van O. een moeilijk man is, die geen mooie jeugd achter de rug heeft. Voor zijn vrouw was hij erg moeilijk, maar Innerlijk nam hij het niet, als zijn vrouw hem op zijn nummer zette. Van O., die al 3 maanden in voorlopige hech tenis zit, zal eerst moeten tonen wat hij wil, zo zei de Officier, die de sociale kant van nog meer belang achtte dan de diefstal van de prullaria. Het Leger des Heils was z.l. het instituut, waar door hij „macht” kon uitoefenen: de mensen luisterden naar hem en hij kon zo leiding geven. Het Leger wil bemid delen in de huwelijksmoeilijkheden en de verdachte zelf wil proberen te herstel len wat mogelijk is. Onder grote belangstelling heeft A. van Stuijvenberg zich Donderdag avond verbonden aan de Geref. Ge meente van Aagtekerke, na des mid dags te zijn bevestigd door ds L. Rijk- sen van Middelburg met een predica te over Jesaja 52 7. Ds Van Stuyven berg had tot intreetekst gekozen Han delingen 8 35 en hij ontvouwde in zijn prediking vier hoofdgedachten, t.w. de gezonden prediker, de zoekende Moorman, de oprechte prediking en de zalige vrucht. Na afloop van de dienst wendde de predikant zich allereerst tot zijn be vestiger, hem dankend voor diens ar beid en ook voor de grote vriendschap, die al vele jaren bestaat. Hij sprak de hoop uit op een goede samenwerking. Ds Van Stuyvenberg richtte zich ook tot de afgevaardigden van classis en synode, B. en W. (die ook des middags de dienst bij woonden), de Hervormde collega ds L. H. W. Theunissen, de vrienden uit Yerseke en Nunspeet, de kerkeraad en de gemeente, de catechi santen, de jongelings- en zangvereni ging, de koster, de organist en het be stuur met het hoofd der school. Daarna volgden toespraken door ds Rjjksen, door ds Bel te Krabbendij ke namens classis en synode, door burge meester J. Geuze namens de burger lijke gemeente, door ds Theunissen, door een afgevaardigde van de Geref. Gemeente van Nunspeet (die haar herder en leraar met lede ogen zag vertrekken), en tenslotte door de heer J. Melse, ouderling der Geref. Gemeen te. Deze liet de nieuwe predikant de zegenbede uit Psalm 134 3 toezingen. BRUINISSE, 8 Oct. Hedenavond is in een speciale kerkdienst het nieu we orgel in de Ned. Herv. Kerk in gebruik genomen. Ds H. W. van den Brink ging voor in gebed, sprak een kort welkomstwoord, las Ps. 148 en hield daarover een. korte meditatie. Als lid va» de orgelcommissie der Ned. Herv. Kerk Sprak oud-minister Staatsraad Schokking, die namens het Moderamen van de Generale Synode der Ned. Herv. Kerk de gemeente fe liciteerde en zich er over verheugde dat thans na lang wachten het orgel kon worden overgedragen. Hij uitte zijn bewondering voor dit door de Gebr. van Vulpen uit Utrecht vervaardigde sleeplade orgel. Hierna droeg hij symbolisch het orgel over. De president-kerkvoogd, de heer M. Krijger, bracht dank aan Dord recht en Dubbeldam als adopterende gemeenten en dankte ook de eigen gemeente voor de financiële hulp. Hij eindigde met de wens dat het orgel zal mogen klinken tot lof en eer van God. Door de heer Hulsman uit Amers foort werd als eerste de gemeentezang begeleid waarna de heer L. Ernee uit Utrecht het instrument bespeelde. De al te grote omvang is de speeltuin dè plaats van vie ring. De speeltuin en haar omgeving worden in Ame rika dan ook beschouwd als recreatie-gelegenheid voor de leeftijden van 2 tot 80 jaar. Wel een bewijs welke een belangrijke plaats een speeltuin in het leven van jong en oud kan innemen. MIDDELBURG, 8 October. De rechtbank heeft vanmorgen een zeer ingewikkelde zaak behandeld tegen de 31-jarige veehandelaar C. J. B. uit Kruiningen, die ervan beschuldigd werd in Mei j.l. zich wederrechtelijk te hebben toegeëigend een bedrag van f 15.000.— van de N.C.B. te Boxtel en van f5730.van de Haagse Slagers Centrale. Het proces-verbaal besloeg 93 bladzijden, waaruit dus wel bleek, dat er aan deze affaire heel wat vast zat. B. stond in rekening-courant met de N.C.B., die hij soms wel 100 beesten per week leverde. In Mei was zijn schuld opgelopen tot f 65.000.Hij kon echter nog eens over f20.000.beschikken, nadat hij beloofde onmiddellijk met een partij van 94 runderen over de brug te zullen komen. Hij zou echter 10 of 15.000 gulden van dit nieuwe voorschot hebben gebruikt om oude schulden af te betalen. De Officier van Justitie, mr J. L. Andreae, eiste een gevangenisstraf van 1 jaar met aftrek, waarvan 6 maanden voorwaar delijk en een proeftijd van 3 jaar, met ondertoezichtstelling van de Prot. Chr. Reclasseringsvereniging gedurende 2 jaar. B. gaf de president, mr P. van Em- werd nagegaan hoe het zat met B.'s schulden, kwam uit, dat die 65 mlllie beliepen. B. ontving echter nogmaals 20 mille op voorwaarde, dat hij het geld pas uitgekeerd zou krijgen, als het vee er was. Tot tweemaal toe heeft getuige B. f 5000 gegeven, de derde vijf mille werd in het bijzijn van B. aan een handelaar uitbetaald. B. moet toen ge- zeg hebben: „Nu zijn de 94 koelen vol". REQUISITOIR. Mr Andreae stelde het in zijn requisi toir zó, dat getuige Weijten die 20 mille kreeg om B. in de gelegenheid te stel- het Concert gebouw te Vlissingen ge houden. Op deze conferen tie worden door twee spe cialisten op dit gebied lezin gen gehouden, die bovenal ten doel hebben speeltuin- mensen, gemeentebesturen, raadsleden, technische hoofd ambtenaren, onderwijzend personeel op dit terrein voor te lichten. Voor de meeste mensen is het vanzelfsprekend, dat er in een nieuwe buurt voor- zieningswinkels zijn en dat er een of meerdere nieuwe scholen komen, maar een speelplaats voor de jeugd is nog niet op het lijstje van de noodzakelijkheden opge nomen. In verschillende lan den is dat anders. In Oslo b.v. kent men een moder ne versie van de Rattenvan ger van Hameln. Des mor gens komt de „parkante” fluitend op een blokfluit door de straat, in de hand een touw. Moeders, die hun kinderen veilig onderge bracht willen zien, geven ze mee aan de „parkante” en langzamerhand vormt zich dan een kluwen van klein tjes, die onder goed toezicht een paar uurtjes heerlijk kunnen spelen. Kopenhagen heeft een ge- meente-verordening, welke de inrichting van een speel tuin bij een bouwblok voor schrijft. Geen enkele archi tect zal toestemming krijgen eigen organist de heer J. v. d. Berge, begeleidde tenslotte de gemeentezang. Ds van den Brink eindigde met dankzegging. Uit naburige gemeenten alsmede uit de adopterende gemeente Dubbeldam waren vertegenwoordigers van kerkelijke colleges aanwezig. len óf de al door hem gekochte koeien af te betalen, óf (in het gunstigste ge val) hem in staat te stellen zijn handel voort te zetten. Dit nu is niet gebeurd: B. betaalde oude schulden ermee af, Weijten heeft het geld wel iets te ge- makkelijk afgegeven aan B„ bij wie hij eigenlijk in de leer was. En wat de Haagse Centrale betreft: hier was spra ke van oplichting. Door ’n valse voor stelling van zaken ontving B. die f 5730.Tot April j.l. ging het rede lijk goed met de verdachte. Toen kwam de klap. Niemand weet hoe. CRITIEK. De Officier leverde critiek op de wij ze, waarop de N.C.B. zaken heeft ge daan, die hjj hier en daar bepaald kwa lijk noemde. Niet alleen werden B. veel te hoge voorschotten verleend, maar vooral de manier, waarop deze or ganisatie het gezicht probeerde te red den en van de buit nog zoveel mogeiyk binnen te halen, was zonder meer on fatsoenlijk. Dit alles wast uiteraard B. niet schoon, die wekenlang mensen aan het lijntje heeft gehouden. Mr P. C. Adri- aanse viel de Offcier bij in diens critiek op de N.C.B.: men wist, dat B. in de prutsen zat, maar zette hem de klem op de neus. Hjj bestreed, dat er In deze zaak van oplichting sprake zou zijn. Uitspraak op 22 October. De practijk van de artsen is Zondag a.s. als volgt geregeld: Middelburg: C. F. Frumau, Groenmarkt 17, Telef. 2635; Vlissingen: G. J. M. de Greef, Koude- kerksew. 13, Tel. 2121; Goes: T. F. v. d. Werff, Wijngaardstraat 43, Telef. 2121; ’s-Heer Arendskerke, Heinkenszand en Wolfaartsdjjk: A. I. Vos, Veerweg, Wol- faartsdijk, Telef. K 1198—231; Kapelle- Biezelinge, Kloetinge en Wemeldinge: H. J. Entink, Kloetinge, Telef. K 1100—3105; Oostkapelle, Serooskerke en Veere: M. v. d. Sluys, Markt, Veere, Telef. K 1181 271; Koudekerke, Westkapelle en Zoute- lande: H. Frima, Duinweg 59, Zoutelan- de, Telef. K 1186282; Borssele, Driewe gen, ’s-Heerenhoek, Lewedorp en Nieuw- dorp: M. Kievit, Borssele, Telef. K 1105 203 voor dokter Gelderblom en W. Lu cas Luyckx, ’s-Heerenhoek, Telef. K 1105 282 voor dokter Folmer; Tholen, Poort vliet, Oud-Vossemeer, Nieuw-Vosmeer en Sint Philipsland: L. D. A. Looysen, Tho len, Telef. 49 en R. C. Renes, Oud-Vosse meer, Telef. 19. ZIEKENAUTO GOES: Van Goes, Telef. K 1100—2428. In de week van 916 October zullen de volgende apotheken voor avond- en nachtrecepten geopend zijn: Middelburg: van Pienbroek; Vlissingen: Van de San- de; Goes: Numans. Van Zaterdagmiddag tot Maandagmor gen zal de practijk van de dierenartsen in West-Zuidbeveland worden waargeno men door Joh. Klaassen, Heinkenszand, Telef. K 1106288 en M. Gaakeer, Ove- zande, Telef. K 1195—283. MIDDDELBURG, 8 Oct. Vanavond zijn in café Gillissen aan de Graven straat de diploma’s uitgereikt aan de 13 geslaagde cursisten van de tracto rencursus, uitgaande van de Smecoma. Tot de gelukkige behoorden enkele smeden en voor het grootste deel smidsgezellen. De diploma’s werden met een toepasselijk woord overhan digd door de heer S. Hillebrand, voor zitter van de afdeling Middelburg van de B.S.C.M. Ook was aanwezig de heer J. G. van Liere uit Goes, hoofdassistent landbouwwerktuigen bij het Rijks- landbouwconsulentschap. De cursus duurde een jaar en de namen der ge slaagden waren: S. Hillebrand, Oost kapelle; L. A. Kindt, Stoppeldijk; C. W. Leenpoel, Kamperland; P. van Sighem, Westkapelle; G. C. Geschiere Nieuwdorp; M. van Helleman, Bigge- kerke; P. van Eijzeren, Borssele; J. Dominicus, Nieuw- en St. Joosland; L Cijvat, Koudekerke; J. Butler, ’s-Heer Arendskerke; F. Bliek, Vlissingen; J. J. Beije, Arnemuiden; J. A. de Ligny, Serooskerke (W.). KJ u ook in Zeeland de steden steeds groter worden en 1 door de dorpen ook het snelverkeer raast, is het meer dan ooit nodig zich te bezinnen op de plaats, die de jeugd vraagt buiten de gewone schooluren. De hui zen hebben tegenwoordig niet zoveel ruimte, dat er voor de kinderen een zolderhoek of i.d. overschiet. En ook al beschikten alle mensen hierover dan nog willen de kinderen contact met anderen. Zij willen samen spelen. In de straten is dit uitgesloten. Waar dan? Met de uit breidingsplannen zal men hiermee rekening dienen te houden. eniging kan dit onmogelijk, doch zal trachten gelden bijeen te brengen (desnoods door een lening) voor de inrichting ervan. Daarvoor is 5000, nodig. De raad besloot bovendien aan de speeltuinvereniging een subsidie voor 1954 toe te kennen van 350,Dit bedrag is gelijk aan het voor dit jaar geraamde tekort op de begroting der vereniging. Zowel de heer B. Koole, sprekende namens de Prot. Chr. raadsfractie, als de heer A. W. Bouff (arb.) hadden woorden van dank voor het college van B. en W., de secretaris en het secretariepersoneel voor het beleid, dat uit de stukken bleek en voor de uitvoerige toelichting. Beide heren spraken over de wo ningbouw en uitten tevens het ver langen, dat er eindelijk eens wat ge daan wordt ter verbetering van de Abeelse Zandweg. De heer Koole wees nog op de noodzakelijkheid van het verbeteren vanMiddelburgse- en Vlissingsestraat. Hij sprak tenslotte de hoop uit, dat het bedrag van f 15.000, dat is uitgetrokken als bijdrage voor het Wegschap, voldoende zal zijn. CONTACTORGAAN. Gloednieuw zelfs voor B. en W. was het idee van de heer Bouff om een contactorgaan door de gemeente te laten uitgeven, waarin men de bur gerij over allerlei belangrijke gemeen telijke zaken kan voorlichten. Burge meester Stemerding deed de toezeg ging met de wethouders de uitgifte van een dergelijk orgaan ernstig te zuilen bekijken. Nu er een nieuwe openbare school, een nieuw gebouw voor de school met de Bijbel en een nieuw gym nastieklokaal moeten komen, drong de heer Bouff er op aan, dat ter be sparing van kosten, de gebouwen in één complex zullen worden opge trokken. Voorts vroeg hij aandacht voor het openbaar kleuteronderwijs. In zijn antwoord zei burgemeester •n pel, direct toe, dat hij geen administra teur was, zodat hij op een gegeven mo ment zelf niet meer wist hoe hij ervoor stond. H(j werd betaald per kilo ge slacht gewicht. In Zeeland had hij rela ties met commissionnairs, die vee bij de boeren kochten. Eind Mei stond hjj voor 65 mille in het krijt bij de N.C.B., die zijn voornaamste afnemer was. WEL GELD, GEEN VEE. De eerste getuige was de heer D. van der Houdt, bedrijfsleider der Haagse Slagers Centrale, waarvoor B. in com missie koeien kocht. Daar stond hjj op een goede dag voor 29 mille in de schuld. De getuige was nog een keer naar de Braakman geweest om vee te bekijken, dat van B. zou zijn. Die be loofde toen het vee te zullen leveren. Eind Mei deelde B. mede, vaarzen te kunnen kopen, maar geen geld te heb ben. Een volgende dag kon hij enkele koelen kopen. En op 26 Mei belde B. uit Den Bosch naar getuige, dat er 6 koeien te koop waren, waarvoor hjj f 5730.nodig had. De beesten zouden de volgende dag naar Den Haag worden gebracht. Maar wat er kwam, geen vee. Wèl was het bewuste bedrag via een bank telefonisch aan B. overgemaakt. Deze beweerde nu, dat hjj Inderdaad de koeien had ge kocht, maar dat de N.C.B. ze weer had weggekocht met de belofte, dat hij voor z(jn levering aan Den Haag irtet In moeilijkheden zou. geraken. De volontair van de N.C.B., de heer J. Weijten, trad eveneens op als getui ge. Eerst, zo vertelde hij, financeerde B. de aankopen zelf, maar omdat dit om te grote bedragen ging spelen,gaf de Boerenbond hem later voorschotten. Toen de directeur in Amerika zat en Voor de bouwplannen van de Gere formeerde Kerk te Goes is een bedrag van f 63.650.ingeschreven voor een renteloze geldlening. Aan giften ineens is ontvangen f 8.100.plus een bedrag van ruim f 6.000.aan giften verdeeld over verschillende jaren. Dinsdag a.s. zal de gemeente bijeenkomen om de plannen verder te bespreken. De Gereformeerde Jongelingsvereni- ging te Goes zal Vrijdag 22 October haar 60-jarig bestaan vieren. De feest rede wordt uitgesproken door het oud- lid ds G. Th. Rothuizen van Uithoorn. Verder wordt een blijspel opgevoerd en staat er een spel voor alle aanwe zigen op het programma. Te Amsterdam is geslaagd voor het no tarieel vak-examen, mej. J. C. van Zweeden. De vlag in top. Donderdag werd alhier door het hoofd der school, mevrouw van Dijke, de eerste steen gelegd voor de nieuwe kleuterschool. Deze eenvoudige plechtigheid werd door het béstuur en belangstellenden bijgewoond. Ter gele genheid hiervan woei van de stellingen de vlag. Burgemeester Michaelis kon de prettige mededeling doen, dat hij juist bericht ontvangen had, dat „Redda Bar- nen” een zending materiaal naar Brui nisse zal sturen. Damwedstrijden. De uitslagen van de tweede ronde om het damkampioenschap van de damclub Kapelle zijn als volgt: Groep A, A. v. d. SchraafJ. de Neef 20; J. GansemanC. van Liere 1—1; J. C. WalraveC. van Overloop 02. Groep B, H. v. d. VrieF. van Wel 20; A. BruinoogeJ. van Liere-Nout 20; J. C. van LiereG. Lepoeter 20. Publieke verkoping. Door notaris van Dissel te Goes werd Donderdagmiddag in café „De veiling’’ te Kapelle ten verzoe ke van de erven P. Wessels te Goes, pu bliek verkocht een woonhuis aan de Wilhelminastraat no. 27 alhier, bewoond door de heer J. A. Minnaar. Hoogste in schrijver en koper was de' heer A. Meeu- se te Kapelle voor 3.150, Twee tachtigers. Onder grote belang stelling vierden mevrouw GeuzeVos sen en de heer Van der Klooster hun tachtigste geboortedag. De oudjes ma ken het nog uitstekend. Ds Van D(jk, consulent. Ds D. J. van Dijk, Ned. Herv. predikant is met ingang van 1 October j.l. belast met het consu- lentschap vSn de Ned. Herv. gemeente te Tholen. SOUBURG, 8 October. Na twee korte algemene beschouwingen en het uiten van enkele zeer bescheiden wensen heeft de Souburgse gemeenteraad vanmiddag de gemeentebegroting 1955 c.a. goedgekeurd. Er was maar één nadrukkelijke wens: konden we maar meer woningen bouwen! Hoewel B. en W. alles in het werk stellen om buitenom het toegewezen volume van 10 woningen voor drie jaar iets te krijgen, kon het college de raad ónmogelijk tevreden stellen. Daarvoor werd echter een belangrijk besluit genomen, dat door de jeugd met vreugde zal worden begroet. De vroede vaderen gingen accoord met een voorstel om een bedrag van 8000,uit te tellen voor de aanleg van een speeltuin in de buurt van de sportterreinen. De onlangs opgerichte speeltuinver- Stemerding o.m. nog, dat als er meer j-- -mi. jv t bouwvolume komt, er snel gebouwd kan worden. Er is bouwrijpe grond en de grondprijzen zijn niet hoog. Hij wees er op, dat er reeds meer dan 300 woningzoekenden staan ingeschreven. Over de begrotingspositie zei hij ten slotte, dat er nog wel enige ruimte is, daar toevallig voor de behandeling der begroting bericht was binnen geko men, dat de rijksuitkering met twee procent zal worden verhoogd. Deze grótere inkomst was uiteraard nog niet in de cijfers verwerkt. HOOG TEMPO. In hoog tempo werd voor de begro tingsbehandeling een 19 punten tellen de agenda afgewerkt. Besloten werd gelden beschikbaar te stellen voor de School met de Bijbel ten behoeve van de aankoop van 20 Bijbels en acht nieuwe banken. Het presentiegeld van de raadsleden werd op 10,— pér vergadering ge bracht. Tot leden van de commissie inzake de Woonruimtewet werden benoemd de heren L. C. Jansen, P. den Boer, J. Sinke en W. Huson. Als plaatsver- vangei's de heren A. W. Bouff, M. Pie- rens, G. J. Janse en B. Koole. Tot le den van de commissie van advies voor de woningtoewijzing werden benoemd de heren J. S. Bloos, F. Leenhouts, L. van Sluijs, J. D. P. de Smit en P. Ver heul. In de commissie voor het geor ganiseerd overleg werden gekozen de heren L. Ch. Jansen, G. J. Janse en B. Koole met als plaatsvervangers de heren A. W. Bouff, J. Sinke en W. Huson. De raad besloot voorts een subsidie van 0,25 per geval toe te kennen aan de Ver. voor Hygiene voor het Kind. Voor de hulp aan Oostenrijkse vluch telingen werd een bedrag van 0,05 per inwoner gevoteerd en voor sub sidie aan de Ned. Mil. Pro Rege (Chr. Militaire Tehuizen) 0,02 per inwoner. Aan de muziekvereniging „Vlijt en Volharding” werd een bijdrage van 200,toegekend, bestemd voor het uniformfonds. LJ et Dijkwater, de inham tussen Dreischor en Sir- t d jansland, is dicht. Het is „geruisloos" gegaan. Geen enkele autoriteit was erbij. Zelfs de burgemees ters der gemeenten, waarin de nieuwe dijk ligt, waren niet op de hoogte gesteldZij hadden afgesproken midden op de dijk elkaar de hand te drukken, zodra daarover geen water meer vloeide. Het plan is niet doorgegaan, omdat de waterstaats-autoriteiten ver zuimden mede te delen wat er ging gebeuren. Dat was wel jammer, maar wij kunnen begrijpen, dat de Technische Dienst der Domeinen er na de tegenslag van een paar weken geleden liever maar geen drukte van wilde maken. Dat het sluiten van het Dijkwater slechts een kwestie van tijd zou zijn, daarvan was iedereen overtuigd, maar officieel is nooit enige me dedeling verstrekt over de vraag op welke wijze dit zou geschieden. Waterstaat was voorzichtig geworden, want het was en bleef een lelijke tegenvaller, dat de eerste dichtingspoging mislukte. Toch is het niet waar, dat „men" heeft gelachen om Waterstaat en oordeel de, dat de oorzaak der mislukking lag in het feit, dat de moeilijkheden waren onderschat. Ieder, die iets afweet van dijkdichtingen, weet ook, dat er altijd onberekenbare factoren meespreken. En daarom ach ten wij het onjuist, dat niet openhartig wordt verteld wat is een geval als dit de oorzaak der mislukking was. Dat voorkomt legendevorming. Hoe het zij: het Dijkwater is gesloten en dat is een gelukwens waard aan het adres van de bewoners van Schouwen-Duive- land. Menselijk gesproken ligt de omgeving thans veilig achter een flinke dijk. Er komt wat grond bij, maar veel belangrijker is, dat kilometers dijk geen waterkerende functie meer hebben en dus niet behoe ven te worden verhoogd. Een kustlijn werd rechtge trokken en opnieuw is een klein hoofdstuk geschre ven in het boek van de waterstaatsgeschiedenis van N e der land.

Zeeuwsch Dagblad | 1954 | | pagina 2