KABINET ONGESCHONDEN NA KAMERDEBAT van in vertrouwenskwestie BUITENLANDSE JONGENS MAAK TEN WALCHEREN ONVEILIG Mendes France stelt |Ap| 1 Sober relaas van opvarende de „Rikke Skou” I Dr Schouten: ,,P.d. v. A. stelt licht onder de korenmaat” Loonsverhoging in de bouwbedrijven UTRECHT, 8 Oct. Reeds eerder kwamen de organisaties van werkge vers en werknemers in de bouwbedrij ven volledig tot overeenstemming over de loonsverhoging van zes procent. Thans kan worden medegedeeld dat de organisaties van werkgevers en werknemers in de nevenbedrjjven eveneens tot volledige overeenstem ming zijn gekomen. (ZvZnöAacO Beschouwingen-vierdaagse teneinde Siamese tweeling in Parijs gescheiden Geen Nobelprijs voor de vrede f Vechtpartij te Bergen op Zoom Twee Nederlandse kotters nog altijd niet terecht Ook in het eigen land hadden zij al heel wat op hun kerfstok (1 Premier zou op een kleine meerderheid kunnen rekenen 1 Internationaal clubje in rechtzaal In enkele regels melden wij nog Dinsdagmiddag wordt gestemd PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND Een motie. DE BILT ZEGT: Veel bewolking. Waarom isolement? Vrede alleen Bemanning verloor gevecht met wind en zee ZEEUWSCH DAGBLAD 10e JAARGANG No. 2907 het de t veroin ZO 1 Hoofdredacteur: J. D. TROOSTHEIDE Abonnementsprijs 0.47 per treek, ƒ2.p. maand, f5.85 p. kwartaal. Losse nummers 13 cent. Advertentieprijs 22 cent per m.m. Rubriek fabouters 10 ct. per woord Tot slot werd nog een motie Gortzak (comm.) met 568 stemmen verwor pen. Daarin werd gevraagd om de ver gunning voor een 6 loonsverhoging om te zetten in een verplichting. Aan vankelijk wilde hij nog de vrijheid aan het bedrijfsleven laten om meer dan 6 procent uit te keren. De heer Burger DAT de Officier van Jus titie bij de Middelburgse Rechtbank vrijspraak heeft gevraagd voor de Gebr. A. W. K. en H. K., grondwer kers van beroep te Oud- Vossemeer, die door de heer Van de M. te St. Annaland, voor wie zij gladiolenbollen hadden gerooid, beschuldigd waren bollen te hebben ge stolen. Het ten laste gelegde werd niet bewezen geacht. DE BILT, 8 October. Nevelig en overwegend zwaar bewolkt weer met in de ochtend plaatselijk nog wat lich te regen of motregen. Zwakke tot ma tige, later mogelijk vrij krachtige wind tussen Zuid en West, uezelfde of iets hogere temperaturen aft gisteren. In diplomatieke kringen te Moskou verwacht men spoedig een Russische nota aan het Westen over West-Duitsland. Van officiële zijde kon hiervan geen bevestiging worden ver kregen. DAT de heer W. L. Hirdes te Yerseke per 1 December is benoemd tot gemeente ontvanger te Axel. DAT het Engelse motor schip „La Pampa”, dat ter hoogte van de buitenhaven van Vlissingen aan de grond is gelopen, gisteravond om half elf door zes sleepboten is vlot getrokken. Het is voor onderzoek op de rede van Vlissingen voor anker gegaan. hem de gebruikelijke enve loppe aan. Van de perso neelsvereniging en het per soneel in de Noordgroep kreeg hij fraaie geschenken. DAT aan burgemeester H. J. Roelvink van Zonne- maire eervol ontslag is ver leend wegens het bereiken van de pensioengerechtigde leeftijd. DAT te Zierikzee is aan besteed het bouwen in ge wapend beton van een ge maal achter het Sas met bij komende werken, waarvoor 15 inschrijvingen waren binnengekomen. De hoogste inschrijver was de heer C. v. d. Klippe te Vlissingen met 327.000,en de laag ste de heer J. A. Leys te Kapelle met ƒ250.000,—. DAT er in dit seizoen nog nimmer zoveel fabrieksfruit op de Zeeuwse veilingen is aangevoerd als gisteren. Al leen al in Kapelle werd meer dan 5C.000 kg goud- reinette van fabriekskwali- teit geleverd. De conserven fabrieken namen alles vlot af en de prijs varieerde tus sen de 10 en 15 cent per kg. DAT Maandag te Kapelle het bevolkingsonderzoek op T.B.C. zal beginnen. Het is voor de tweede keer. DAT de Chr. Geref. Jeugdverenigingen te Bieze- linge een actie hebben ge voerd ten bate van de ver bouw der Chr. Geref. Kerk. Een bazar bracht niet min der dan 1014,58 in het laadje. Evenals in het bouwbedrijf werd in het schildersbedrijf, het stucadoorsbe- drijf en het steengaasstellersbedrijf, het steenhouwersbedrijf, het steen-, kunststeen- en houtgranietbedrijf, de timmerfabrieken en het koelkastenbe- drijf overeenstemming bereikt over loonsverhogingen, welke, behoudens enkele kleine afwijkingen, overeen kwamen met de loonvoorstellen, welke door de werknemers-organisatie aan de werkgevers waren voorgelegd. De politieke commissie van de V.N. heeft deze volgorde bepaald van de agendapunten: ontwapening, collectie ve veiligheid, vreedzaam gebruik van atoomenergie, Westelijk Nieuw-Guinea, Korea, Tunesië, Marokko en Cyprus. De commissie begint Maandag met haar werk. zekere over het lot van een kotter uit Den Helder en een vissersvaartuig uit Urk, waarvan men sinds de storm nacht niets meer heeft vernomen. Het zoeken met vliegtuigen leverde van daag geen resultaat op. In IJmuiden is de U.K. 60 binnen gevallen. Het vaartuig had de mast verloren, toen een zware golf het schip overspoelde. Het stuurhuis werd daarbij van de fundamenten gerukt. Hierbij is de 37-jarige schip per J. v. d. Berg overboord geslagen en verdronken. Hij laat een vrouw en vijf jonge kinderen achter. Vanmorgen is een Noors tankschip voor de Nieuwe Waterweg in moeilijk heden geraakt. Het schip verloor een bakboordanker. Met behulp van sleep boten is de tanker naar Schiedam ge sleept, waar de opgelopen schade zal worden hersteld. Een bergingsvaartuig tracht het verloren gegane anker op te sporen. MIDDELBURG, 8 October. Het zal waarschijnlijk nog niet eerder zijn voorgekomen, dat vlak achter elkaar een Zwitser en een Belg voor hun rechters in het zaaltje van de Middelburgse rechtbank moesten verschijnen. Dat was dan vanmorgen het geval. Het waren nog maar knapen; de Zwitser (R. M. uit Lausanne) was 22 en de Belg (R. B. D. uit Gent) was 18 jaar. Maar de één had het al bonter gemaakt dan de ander en beiden hadden ook al meer dan één veroordeling in het vaderland achter de rug. De Zwitser had op 20 Augustus j.l. de auto van dokter J. Z. S. Pel meegenomen, was ermee gaan rijden, maar had bij Kruiningen een ongeluk gekregen. De Bel gische jongen had o.m. in Vlissingen gestolen. In beide gevallen wees de Officier van Justitie, mr G. J. B. van der Dussen, erop, dat het voor de Nederlandse rechter niet gemakkelijk is hier vonnissen te vellen, omdat de jongens a.h.w. zijn aangespoeld en een noodzakelijke reclassering niet direct een taak is van Nederlandse instanties. Zo spoedig mogelijke terugkeer naar het eigen land is te verkiezen, maar hier zal een veroordeling moeten volgen, opdat bij de jongens niet de indruk besta, dat zij in Nederland alles mogen. Als tolk in de zaak tegen de Zwit serse jongeman fungeerde de heer P. A. ter Weer, leraar Frans. M. gaf alles toe. Hij was chauffeur in Zwitserland geweest, maar was er daar al eens met de auto van zijn baas plus 1560 francs vandoor gegaan. Via Parijs en Brussel was hij naar Oostende gezworven, waar hij uit een auto 2500 Belgische francs had weggenomen. Met de doktersauto wilde hij naar Amsterdam, zonder enig verder doel. De wagen wilde hij niet verkopen, want die was een veel te gemakkelijk vervoermiddel. Hij had op zijn laatste tocht alleen nog wat Belgisch geld bij zich. Mr Van der Dussen zei, dat de jongen na zijn straf wel zal worden uitgele verd om in Zwitserland zijn straf voor daar begane misdrijven te ondergaan en te worden gered asseerd. Hij eiste Hoewel het programma voor het bezoek dat Z. K. H. Prins Bernhard aan Zuid-Afrika brengt weinig speling voor buiten-officiële gebeurtenissen Iaat, zag Z. K. H. toch kans om buiten het protocol om een onverwachte hulde te brengen aan de meer dan 26.000 vrouwen en kinderen van Zuid-Afrika, die tijdens de Boerenoorlog in concentratiekampen het leven verloren. Prins Bernhard deed dit door bloemen te leggen bij het Vrouwenmonument in Bloemfontein, van welke gebeurtenis bovenstaande foto een beeld geeft. ongetwijfeld het hoogtepunt van deze middag richtte de heer Schouten zich weer tot de katholieke socialist Willems. „Ik heb hoogach ting en waardering voor het stand punt dat hij inneemt en ik weet dat hjj grote ernst maakt met de zaken waar we de laatste dagen over spre ken, maar daar gaat het niet om. Als de heer Willems zegt.dat hij het licht niet onder een korenmaat wil steken, maar op een kandelaar, dan mag ik toch antwoorden: dat dit in concreto voor de heer Willems betekent dat hij toegetreden is tot een politieke partij, die het licht niet op de kan delaar wil hebben, maar onder de korenmaat stelt. Het woord isolement wordt nog al tijd verkeerd verstaan. Het isolement is nodig om te voorkomen dat men komt tot een mengsel van overtuigin gen, waaraan alle vastheid ontbreekt. Het isolement is het handhaven van de principiële zelfstandigheid van ge lijkgezinden op organisatorisch gebied. Dit heeft niets te maken met een ge brek aan moed. De socialisten en libe ralen zijn tegen dit isolement omdat men van ons de vervlakking en de ver vaging wil vorderen. Maar vervlak king en vervaging leiden tot neutralis me en verwereldlijking. Als de heer Oud zegt het „protes- tanse” geluid te hebben gesproken dan isoleert hij zich van de heer Burger. Duidelijk heb ik in eerste termijn mijn principieel standpunt t.o.v. het R. Ka tholicisme gegeven. Ik ben verbaasd, aldus vervolgde de heer Schouten, dat de heer Oud daar niet op ingegaan is. Die verwondering is toch eigenlijk weer niet zo groot, want anders had de heer Oud nooit kunnen zeggen, dat hjj protestants geluid heeft laten ho ren Het erfgoed van de Reformatie wordt door ons verdedigd, zo riep de heer Schouten uit, en niet door de heren Burger en Oud. Zij moeten niet wer ken met vanen, die uitsluitend vanen in de mist zijn. Het erfgoed van de reformatie behoort in deze tijd verde digd te worden, met als middel de Christelijke partij. Bij alle verschil van mening over het Mandement staat vast, dat de noodzaak van de handhaving van de Christelijke politieke partijen, wellicht nog sterker dan in sommige vroegere tijdperken, is gebleken. Op oud-Hollandse wijze vatte de heer Welter (K.N.P.) dit debat sa men. „De storm is over, de buien zijn heen wat ritselt in ’t lover, is vre de alleen”. Maar deze vredesstem- ming belette hem niet om prof. Romme nog eens fors aan te pakken. „In welke tijd leeft de heer Romme? Als ik zeg dat de K.V.P. een conser vatieve partij moet zijn, wat denkt hij dan?” Denkt hij dat een conservatief een dikke patser is, met een gouden hor logeketting op zijn buik en gouden ringen aan de vingers, met voor zich een fles champagne en een pot kavi aar, aan zijn zijde bedelende kinderen en aan zijn voeten een vrouw, die zijn schoenen poetst? Waar denkt de heer Romme aan? Het conservatisme is op ZATERDAG 9 OCTOBER 1954 Directeur: ’ACQ DE SMIT Medewerkers: J. A. van Bennekom, Middelburg; Ds W. C. van Burgeler, Kruiningen; A. L Catsman, Aardenburg; Ds D. J. van Dijk, St. Annaland; Ds A. Gruppen, Biezelinge; J. S. Hosk, Middelburg; J. Hommes, Nieuwdorp; J. Huijssen, Terneuzen; Ds J. Karelse, Goes; P. Kuijt, Krafcbendijke; J. Laport, Goes; J. Moll, Vlissingen; K. C. van Spronsen, Goes; R. Zuidema, Goes. DAT gisteren de heer J. M. Kloet, districtsmonteur bij de PZEM te Brouwers haven zijn zilveren dienst- jubileum heeft gevierd. Met zijn gezin werd hij in de toonzaal van het PZEM- kantoor te Zierikeee in de' bloemetjes gezet. De direc teur, ir T. Michielsen, bood zeide in een „korte verklaring”, dat de socialisten niet voor konden stemmen hetgeen zij toch niet van plan wa ren, communisten helpt men niet omdat de geleide loonpolitiek daardoor zou worden prijsgegeven. Als dat een bezwaar is, zo repliceerde de heer Gortzak, dan wil ik die vrijheid voor het bedrijfsleven wel laten vervallen. Dit schot was raak. Het argument van de geleide loonpolitiek ging niet meer op. De socialisten bleven tegen. Zij hadden daar nog goede argumenten voor. Minister Drees had nl. verklaard dat het vergunningstelsel een advies is van het bedrijfsleven. Waarom zal de Regering een ander standpunt in nemen? Maar het zou beter geweest zijn als de heer Burger op dit laatste moment had gezwegen, dan was hem die laatste smadelijke afgang bespaard gebleven. En daarmee kwam een eind aan deze interessante „vierdaagse”. Al is de stemming er misschien niet vrien delijker op geworden, men kan ver heugd zijn dat de huidige politieke sa menwerking niet is verbroken, want tot nu toe is bewezen dat deze zeer zegenrijk voor ons volk is. zal de door het oorlogsgeweld en tijdens de rampdagen zo zwaar beschadigde Ned. Herv. Kerk van Rilland-Bath officieel wor den overgedragen aan de kerke- i raad van deze gemeente. Daartoe i zal een speciale dienst worden i gehouden. Vanaf Zondag kan de i Herv. gemeente weer in het fraai gerestaureerde gebouw ter' kerke. 5 maanden met aftrek. Zijn raadsman, mr W. K. H. Dieleman, verklaarde, dat M. in Zwitserland eigenlijk patiënt was. Als de jongen niet vlug terug gaat zal het met* hem nog sneller berg afwaarts gaan. Hier heeft de jongen geen enkel contact, waarom de verde diger verzocht hem te veroordelen tot een vrijheidsstraf, eindigend op de dag van zijn uitlevering. De Officier deel de mede bij zijn eis hiermee rekening te hebben gehouden. Het strafregister van de Gentse knaap was bijkans nog triester. „Meer dan bar”, zei mr P. van Empel, de pre sident, „waar een ander, zijn hele le ven voor nodig heeft doet deze knaap in enkele maanden!” D. was al onder gebracht in een opvoedingstehuis in Gent, maar daar had hij 7000 francs gestolen en in de badkamer verborgen. Daarop was hij gevlucht naar ons land, maar onderweg pleegde hij in Wondel- gem „eventjes” drie inbraken. In Vlissingen sloot hij in een café vriendschap met een jongen, maakte kennismaking met een meisje en vier de kermis. Het meisje was naar Gor- kum vertrokken en aangezien hij geen geld had om haar achterna te reizen, haalde hij op een nacht 650 francs uit de portefeuille van zijn vriend, bij wie hij in huis was. Een paar obligaties konden hem geen dienst doen en dus spoelde hij die weg door het toilet. Be neden haalde hij f 100.uit een geld kistje. In Gorkum begon het lieve le ventje opnieuw: hij klom door een venster en nam f 50 plus een fototoe stel mee. Op de terugweg naar Vlis singen griste hij in Breda nog een vul pen en een verrekijker mee en in Schoondijke was. later een damesfiets zijn buit. Die zette hij bij de boot neer, maar even daarvoor had hij in een huis in Breskens f 65.weten weg te kapen De jongen gaf alles toe. Mr Van der Dussen eiste 6 maanden met aftrek, zelf toegevend, dat deze eis hem niet bevredigde, maar dat er geen andere oplossing mogelijk was. Uitgave: Stichting „Zeeuwsch Dagblad” Hoofdkantoor: Goes, L. Vorststr. 90 Tel. 2438 bij geen gehoor voor advertenties 2970, voor redactie 2435. Giro 274289 Kantoren: Vlissingen: Lammensstraat 17, Telef. 2754; Middelburg: Korte Moordstr. 35. TeL administratie 2009, Tel. redactie 2347; Ter neuzen: Dijkstraat 26-28 Exploitatie: Oosterbaan Le Cointre N.V., Goes PARIJS, 8 Oct. Een Siamese tweeling die Dinsdag in de omgeving van Parijs was geboren, is Vrijdag in het ziekenhuis St. Vincent de Paul te Parijs gescheiden. De beide meisjes, Michele en Au- brun, waren ter hoogte van de navel aan elkaar verbonden. De vleesbrug die haar verbond, bevatte gemeen schappelijke delen van belangrijke organen, onder andere van de lever. De scheiding schijnt geslaagd te zijn al heeft één van de kinderen de chi rurgische ingreep blijkbaar slecht ver dragen. Deze scheiding van een Siamese tweeling is de eerste in Frankrijk se dert 1902. OSLO, 8 October. Het Nobel- comité van het Storting (het Noorse parlement) heeft besloten dit jaar de Nobelprijs voor de vrede niet toe te kennen. Het bedrag van deze prijs voor 1954 zal bewaard blijven voor het volgende jaar. In 1955 zouden dus twee prijzen voor de vrede toegekend kunnen wor den. De namen van voorgestelde candi- daten voor dit jaar zijn niet bekend gemaakt. Het comité besloot twee jaar geleden, dat er geen naamlijst gepu bliceerd zou worden om een contro verse te vermijden. (Van onze parlementaire redacteur). ’s-GRAVENHAGE, 9 October. Tekenend voor de huidige politieke ver houdingen was het optreden van de socialistische fractievoorzitter, mr Burger, na afloop van het grote politieke debat in de Tweede Kamer. Snelde prof. Komme (K.V.P.) na de laatste hamerklop van voorzitter Kortenhorst naar de regeringstafel om de minister-president de hand te drukken, de heer Burger sloeg dit gebaar slechts gade en kennelijk na enig innerlijk beraad beslcot hij op zijn voorste bankje te blijven zitten. Geen socialistische geluk wens dus aan het adres van het Kabinet, dat ongeschonden de eindstreep heeft gehaald. Geen verzoening dus. Ook niet na het tweede bewogen betoog van dr Schouten (A.R.), waarin hij zeide dat het de bedoeling van dit debat moet zijn om de eendracht in het leven van ons volk te bevorderen. Maar die eendracht kan alleen van wezenlijke betekenis zijn als daaraan ten grondslag ligt, die principiële verschillen, welke leiden tot verschil van opvatting. Dit te verdoezelen maakt werkelijk de ware eenheid niet. In het slot van zijn redevoering mars. Engeland, Amerika, Australië, zij -,_-x i-x-x - allen worden conservatief geregeerd. Ons volk reageert langzamer, maar zal evenmin aan de invloed van het con servatisme ontkomen. Er kan de K.V.P. heel wat ergers overkómen. Samen werking met K.V.P. lokte de K.N.P.- woordvoerder wel aan, maar hij had één grote restrictie: geen compromissen met de socialisten. Ook niet op rege ringsniveau. Het was duidelijk dat dr Drees die het laatste woord had niet veel moeite meer behoefde te doen. Nog maals vertelde hij dat de gevoelens in het Kabinet een weerspiegeling zijn van de gevoelens in het volk. Er is in ons land een verandering gekomen in sfeer, wat de politieke verhoudingen betreft, maar of dit effect zal hebben voor het Kabinet hangt van de par tijen af. DAT de raad van Axel heeft besloten ’n verplaats bare muziektent aan te schaffen, de Kerkdreef van nieuwe bestrating te voor zien, en de Chr. Nationale School gelden te verschaf fen vcor aankoop van meubilair. PARIJS, 9 October. Aan het eind van het debat over de Lon- ense overeenkomst heeft de Franse premier, Mendes France, in de .'Nationale Vergadering de vertrouwenskwestie gesteld. Hij zal aftreden, indien het parlement het beleid van de regering niet goedkeurt. e meerderheid, waarop de premier kan rekenen, schijnt niet groot te zijn dan eerst werd verwacht. Over de motie, waarin de ver trouwenskwestie werd gesteld, zal Dinsdag a.s. worden gestemd. aar het schijnt zullen de socialisten zich van stemming onthouden en etzelfde zouden vele volksrepublikeinen (felle voorstanders van het erworpen Europese Verdedigingsverdrag). willen doen. LONDEN, 8 October. Eén der overlevenden van het vergane Deense stoomschip „Rikke Skou”, die zich thans aan boord van het Zweedse schip „Hedda” bevindt, heeft in een sober relaas over zijn ervaringen ver teld. Het Deense vaartuig, zo vertelde hij, maakte 30 graden slagzij, toen de lading ging schuiven tijdens de zware storm van Woensdagnacht. Urenlang werd koortsachtig door de bemanning gewerkt om het schip weer recht te krijgen. Wind en zee waren echter zo sterk, dat de kapitein de order „Ver laat het schip” moest geven. De man wist met dertien anderen op een vlot te komen. Men werd heen en weer gesmeten door de golven. Toen de „Hedda” het vlot vond, wa ren er nog slechts acht man. In de loop van vandaag zijn stoffelijke overschotten van vier be manningsleden van de Deen door de sleepboot „Holland” op Terschelling binnengebracht. Ze zijn daar geiden- tificeerd. Per extra boot zijn de lijken naar Harlingen vervoerd, waarna het transport naar Schiphol is gegaan. Vannacht om vier uur is een extra vliegtuig vertrokken, waarmee de stoffelijke resten naar Denemarken worden gebracht. NOG NIET TERECHT. Men verkeert nog steeds in het on- BERGEN OP ZOOM, 8 October. Vanavond is in en voor het station te Bergen op Zoom slag geleverd tussen een zestal metselaars uit Steenbergen, die verscheidene café’s hadden bezocht en niet meer bepaald nuchter waren en een chauffeur van de T.A.D., een conductrice en een Tholenaar. De vechtpartij vond zijn oorzaak in het feit, dat de chauffeur hen verbood de bus door de nooddeur te betreden. Toen de man naderhand in de wacht kamer zijn boterham ging opeten, kwam het zestal hem lastig vallen. De chauffeur werd tegen de grond gesla gen. Een conductrice, die tussenbeide kwam werd ook in het gevecht betrok ken. Tenslotte kwam een buspassagier, de heer ds S. uit Tholen er aan te pas, die de conductrice wist te bevrijden. De oproerige Steenbergenaren koel den hun woede daarna op de vrouw van de restaurateur en een kellner, die tussenbeide kwam liep klappen op. De Tholenaar deelde echter zulke hevige klappen uit, dat de oproerkraaiers de wijk namen naai- het Stationsplein, doch De S. bleek voor geen kleintje vervaard en sloeg ze een voor een te gen de grond. Juist op het moment dat een der vechtersbazen een mes trok, kwam de gealarmeerde politie tussenbeide, die allen inrekende. Op het politiebureau werd uiteraard achter gesloten deu ren de zaak verder behandeld. .-.-v 17

Zeeuwsch Dagblad | 1954 | | pagina 1