man in Franse SCHREEUWENDE ELLENDE IN EEN MOOI MAAR ARM LAND Geheimzinnige spionnagezaak kwam opdagen Fk x 4 MAAR DE WERELD IS RIJK GENOEG OM TE KUNNEN HELPEN Noodkreten uit Griekenland (I) En wat Nederland deed, kunnen andere landen ook doen Tekort aan arbeiders in W.-Duitsland Doodvonnissen Teheran Steeds meer radio-actieve vis RhJIB iiii H I in Tussen de regels door Waarde volle inlichtingen Tartende taal! O |||ilL pagina 3 ZEEUWSCH DAGBLAD Als het leger er komt Stormachtige confrontatie Doodstraf tegen Oberg geëist Vijftienduizend. Thijs Booy treedt in het huwelijk ’s-GRAVENHAGE, 7 October De 2e particulier secretaresse van Prin ses Wilhelmina, jkvr S. E. Baronesse van Randwijck en de heer Thijs Booy, particulier secretaris met bijzondere opdracht van Prinses Wilhelmina zul len op 30 October te Gorssel in het huwelijk treden. Eerste Monorailspoorweg wordt aangelegd Maar zestig cent. 15.000 vluchtelingen i 15.000 zorgen i i l Alleen de vrijheid. Onder de loupe En toch Wat Nederland deed. I 1 I tl Vrijdag 8 October 1954 arena De mijn Dit van eigen houden”. voor die hebben geheimzinnige man, Delarue de militaire rechter waarde- dingen verteld hebben. In geval is de zaak weer inge- PARIJS, 7 October In het proces tegen ex-generaal Karl Oberg, die tij dens de tweede wereldoorlog aan het hoofd van de Duitse politie in Frank rijk stond, heeft de openbare aankla ger tegen Oberg en diens voornaamste medewerker, Helmuth Knochen, de doodstraf geëist wegens het begaan van oorlogsmisdaden. Oberg, die in Frankrijk bekend staat als „de slager van Parijs”, werd door de openbare aanklager voornamelijk verantwoordelijk gesteld voor de de portatie van 220.000 Fransen, van wie er na de oorlog slechts 22.000 uit Duitsland zijn teruggekeerd. Van dit aantal zijn er sindsdien 10.000 overle den aan de gevolgen van hun verblijf in Duitse gevangenissen en ’concen tratiekampen. De moet volle ieder wikkelder geworden, want Delarue is als agent van een uiterst rechtse organisatie opgetreden. Inmiddels is de journalist Baranes geconfronteerd met zijn communisti sche medewerkers. Erg vriendschap pelijk is dat niet toegegaan. Woeden de klanken weerkaatsten in de gan gen van de kazerne Reuilly in Parijs toen Baranes zijn vroegere werkgever d’Astrier de la Vigene, hoofdredac teur van het communistisch gezinde blad „Liberation” en de vice-president van de communistische partij Duclos ontmoette, d’ Astrier noemde Baranes een bedrieger en een leugenaar en Ba ranes onthulde op zijn beurt dat d' As trier zes millioen franc per maand had gekregen van de communistische par tij om de tekorten van zijn blad te dek ken. Bovendien had d’ Astrier hem aangebracht om de werkelijke daders te verbergen. BONN, 7 October Het aantal werklozen in West-Duitsland blijft in alle branches teruglopen en het is thans zo zeer gedaald, dat de directie van het centrale arbeidsbureau heeft voorspeld, dat er een tekort aan ar beidskrachten zal ontstaan, zodra de Duitse herbewapening een feit zal wor den. Het halve millioen jonge Duitsers, dat tot dienstplicht zal worden opge roepen, zal volgens de directie een gro te leegte in het bedrijfsleven doen ont staan. Het millioen werklozen, dat Duitsland nog telt, is grotendeels on geschikt om de openvallende plaatsen in te nemen. Dit geldt temeer, daar het nieuwe leger een groot- aantal hoog gekwalificeerde krachten zal aantrek ken. Bovendien wordt door de bewa pening een nog sterkere ontwikkeling van de bouwnijverheid verwacht, die nu reeds het grootste deel van de werklozen heeft opgeslokt. TOKIO, 7 October. Professor Takajiro Mori van de universiteit te Tokio heeft vandaag op een vergadering van de Ja panse voedingsvereniging meegedeeld, dat er steeds meer radio-actieve vis in de Stille Oceaan wordt gevangen. In Maart was de vis alleen radio-ac- tief in het proefgebied rondom Bikini en bepaalde delen van het Zuid-Oosten van de Oceaan. In April bleek een groot deel van de vis, gevangen ter hoogte van Formosa, besmet en in Juni werd dergelijke vis ter hoogte van Japan gevangen. Volgens professor Mori was in Maart 188.600 pond radio-actieve vis wegge gooid, in Juni 49.000 pond, maar in Au gustus 102.000 pond. Grote plannen, als de vertegenwoor diger van de hoge commissaris is uit gesproken en de tolk klaar is met de vertaling valt er even stilte. Want in ieders hoofd speelt de gedachte aan een getalvijftienduizend. De man met vijftienduizend zorgen spreekt eerlijk en vrijuit over wat hem bezwaart. Later, op een terras je, in de schaduw van de eeuwen oude resten van de tempel van Po seidon. Griekenland is moe. Van oorlogen, revoluties, opstanden, economische moeilijkheden. Het kan De huwelijksbevestiging zal in -Zut- phen geschieden door Prof. Dr S. F. H. J. Berkelbach van der Sprenkel uit Utrecht, oud-hoogleraar van de Ned. Herv. kerk aan de Rijksuniversiteit te Utrecht en Ds G. Toornvliet, Geref. studentenpredikant tê Leiden. HAMBURG, 7 October Het is bij na zeker, dat binnen afzienbare tijd met de aanleg van de eerste Monorail spoorweg begonnen zal kunnen wor den en wel in de nabijheid van Keulen, -o werd vandaag in het blad „Die lelt” bekend gemaakt. TEHERAN, 7 October De tien of ficieren en twee burgers, die in Tehe ran voor een krijgsraad terecht ston den wegens samenzwering om de rege ring omver te werpen en deelneming aan een verboden communistische or ganisatie, zijn gisteren schuldig bevon den en ter dood veroordeeld. Het doodvonnis zal Zondag voltrok ken worden. De veroordeelden kunnen de Sjah toestemming vragen om in be roep te gaan. Hetzelfde zegt de plaatsvervangende direeteur-generaal van het ministerie van maatschappelijk werk, die de jour nalisten voorrekent, dat de gemiddelde ATHENE, October. Aan de uitgang van de Atheense lucht haven staat een man met vijftienduizend zorgen: V. A. Temnomeroff, de vertegenwoordiger in Griekenland van de Hoge Commissaris der Verenigde Naties voor vluchtelingen. Deze tot Amerikaan genatura liseerde Rus, een lange, schrale, en flegmatieke man, is de morele steun en toeverlaat van de vijftienduizend vluchtelingen, die na vaak jaren durende omzwervingen in Griekenland zijn beland. De heer Temnomeroff staat in de warme avondwind tegen een achtergrond van tientallen kleurrijke lichtreclames te wachten op een aantal Nederlandse journalisten, die op uitnodiging van het comité vluchtelingenhulp 1954 naar Griekenland zijn gereisd om zich persoon lijk van de toestanden onder de vluchtelingen op de hoogte te stellen. Én op het ogenblik dat hij hen begroet, begint voor de journalisten een wonderlijke week, waarin zij oppervlakkig kennis maken met een mooi maar arm land, dat voor menig probleem geen oplossing weet. De wil is goed, zegt de heer Temnomeroff, maar het land heeft een oorlog, een revolutie, een guerillastrijd en een reeks van spanningen doorleefd, die alle tezamen de Griekse economie aan de rand van de afgrond hebben gebracht. Eén van die menigvuldige proble men van dit land is dat van de meer dan vijftienduizend vluchtelingen. Velen van deze mensen zijn van Griekse origine en hebben gewoond in Roemenië of een van de andere Balkanstaten. Zij verlieten die landen omdat hun het leven onmogelijk werd gemaakt of omdat zij zich niet kon den verenigen met de communistische regeerwijze. Nu zijn zij samengebracht in kampen en grote gebouwen in Athene en Piraeus, in het Noorden van Griekenland, op de eilandjes in de Egeïsche Zee. „Zij vonden de vrijheid die zij zochten, maar meer ook niet”, zegt de heer Temnomeroff. „U zult de komende da gen mensen bezoeken in omgevingen, die aanfluitingen zijn van de menselijke waardigheid’. En in de volgende dagen worden kampen en centra bezocht, waar tientallen gezinnen opeengehoopt leven op enkele vierkante meters elk, van elkaar gescheiden door op manshoogte gespijkerde latten waarover oude de kens en andere stukken goed zijn ge hangen. Een stoel en een tafel zijn luxe waarover slechts enkelen beschikken. Een oud doorgezakt tweepersoonsbed moet nachtrust verzekeren aan vaak vjjf personen. De atmosfeer is doortrokken van de luehtjes van bedden, de stank van petroleumstellen waarop wordt ge kookt als er iets te koken valt de geur van drogend wasgoed en vele andere luehtjes, die alle tezamen het ademen moeilijk maken. Ondervoede kinderen lopen in de gangetjes tussen de dekenmuren te spelen en ruzie te maken. Hier ligt een oude vrouw uit geteerd op een hoop vodden. Elders hurkt een oude man moeizaam bjj een vergasser om er vijf sardientjes op te bakken: zijn eten voor de hele dag. Zo is het in het ene kamp, zo is het mutatis mutandis in andere kampen. In Lavrion op zestig kilometer ten Zuidoosten van Athene, in Piraeus, op het eiland Syros, zeven uur varens in de Egeische Zee. Op Syros leven en kele honderden mensen in een vroe ger krankzinnigengesticht. Het is er heet, stoffig, vuil. Er zijn zieken. Elk gezin heeft een eigen celletje, zonder luchtverversing, zonder water. De heer Temnomeroff vouwt de handen tussen de knieën en kijkt er strak naar als hij iets voorover ge bogen luistert, gezeten op een koffer in een hoekje van een vluchtelingen- „kamer”, naar de vraag of er iets voor deze mensen wordt gedaan. Natuurlijk wordt er iets gedaan. In het ene kamp hebben de vluchtelingen gratis on derdak en krijgen de kinderen en ou den van dagen gratis eten. In het an dere kamp krijgen zij een kleine toe lage waaruit zij althans het absolute uitgave van de regering vyf drachmen zestig cent per dag per vluchte- I ling bedraagt. Leven van zestig cent per dag. Het kostte de regering vorig jaar nog altijd drie en driekwart milli oen drachmen. Behalve de overheid trekken ook buitenlandse maatschappelijke organi saties zich het lot van vluchtelingen aan: Wereldraad van Kerken, Care- organisatie, de Amerikaanse „Usep”, United States Escapee Program. Deze werken vaak naast en door el kaar, zodat het moeilijk is een glo baal inzicht te krijgen in wat tot stand komt. Maar en de heer Temnomeroff zegt het met nadruk een ding is duidelijk. En dat is: dat de hulp tot nu toe absoluut onvoldoende is. Het is dan ook met kennelijk genoe gen, dat de heer Temnomeroff de di- recteur-generaal in aanwezigheid van zijn Nederlandse gasten meedeelt, hoe het bureau van de Hoge Commissaris in Genève het geld denkt te besteden het probleem van de vluchtelingen niet aan. Want vele Grieken zelf le ven even kommervol als de vluch telingen. Mag de regering hen, door hen te helpen, de vluchtelingen be voordelen boven de anderen? Wat kan zij doen voor de ouden van da gen, die zo groot in aantal zijn en die niet productief meer kunnen zijn? Moet zij het probleem voor wat deze „harde kern” betreft, zijn na tuurlijke dood laten sterven? De Ijeer Temnomeroff beantwoordt deze vraag met een beslist „no". De vrije wereld is rijk genoeg om hulp te kunnen bieden. Hij spreekt zjjn waardering uit voor het Nederlandse initiatief. Dat kan een begin zijn van internationaal optreden. Het denkbeeld is al overgenomen in Noorwegen. Een ploeg Noorse cineasten is in de kampen bezig een film te ver vaardigen. De Nederlandse journalisten treffen de Noren in Lavrion, In een centrale keuken waar tweehonderd on dervoede kinderen dagelijks twee maaltijden krijgen. Burgemeester Leo nidas Legeris is daar de drijvende kracht. Zijn gemeente is armlastig. Meer dan de helft van de mannen is werkloos: de loodmijn en de potten bakkerij die hun werk verschaften zijn enkele jaren geleden gesloten. Maar de burgemeester heeft de pottenbakkerij van de eigenaars gehuurd met zijn eigen woning als onderpand en is bezig de zaak te heropenen. Er wordt alweer gewerkt, en vluchtelingen krij gen er een opleiding zoals ze er ook een huis hebben gekregen. D_ gaat ook weer open. Die vraag heeft de heer Burger uiter aard ook al eerder bezig gehouden. In zijn begrotlngsrede heeft hij gezegd: „Er is geen Kamermeerderheid te for meren zonder P.v.d.A. maar ook niet zonder K.V.P. De P.v.d.A. heeft blijk gegeven van een constructieve activi teit. Het compromis is in onze politieke verhoudingen onvermijdelijk. Als er een Kamermeerderheid wordt gevormd met de K.V.P. dan rest ons niets an ders dan te streven om die ongewenste verhouding te verbreken”. Dat is duidelijke taal: de socialisten willen in de Regering blijven. En de heer Burger gelooft niet dat er een mogelijkheid tot kabinetsformatie is zonder de P.v.d.A. De enige mogelijk heid in deze zou zijn een herstel van de oude coalitie: het samengaan van de rechtse partijen. Zit die mogelijkheid er in? Wanneer men de redevoeringen van- de héren Schouten en Romme gelezen heeft, dan gaat men zich af vragen: „Wat moet er tussen de regels door gelezen worden?” De heer Schouten heeft gesproken over die geloofsverdeeldheid binnen de kring van het Christendom en hij heeft hieraan toegevoegd: „Deze verdeeld heid ontslaat ons niet van de verplich ting om te zoeken naar de penheid in deze verdeeldheid. En deze eenheid is er; er zijn vele passages in het man dement die ik kan onderschrijven”. En ook de heer Romme schijnt niet bang te zijn voor een breuk met de socialisten. Dreigend hebben ook zijn woorden geklonken aan het adres van dit kabinet inzake de belastingverla ging: de Regering mag zich geen illu sies maken over de houding van de K.V.P. als het gaat om de vraag wan neer die verlaging van lasten moet worden ingevoerd. Wat men precies van dit alles moet denken? het is nog in de toekomst verborgen. Het verlangen naar herstel van de oude coalitie leeft, dat is duide lijk. Of de leiders der partijen bereid en in staat zullen zijn dit verlangen tot werkelijkheid te maken is vooralsnog een onbeantwoorde vraag. Een vraag die wel minstens tot de volgende Ka merverkiezing onbeantwoord zal blij ven. Want wij zien dit kabinet voor lopig niet aftreden, zelfs niet als de roep om belastingverlaging zo luid wordt, dat de regering zal moeten kie zen of delen. PARIJS, 7 October. De geheim zinnige figuur in de Franse spionnage zaak, die reeds dagen lang door de politie werd gezocht om getuigenis af te leggen, is plotseling op komen dagen. Hij meldde zich gisteren vrij willig in gezelschap van de geschor ste hoofdinspecteur van politie Dides, bij de militaire rechter. Zijn naam is Delarue, oud-inspecteur van politie, is de principiële en hij is er door de heer Schouten. „Ver- waarom jullie je zo op dat mandement!” zo heeft de A.R.-fractieleider aan de heer Bur ger gevraagd. „In wezen staat er toch niets nieuws in dat bisschoppelijk schrijven. Het is een logische voortzet ting van de lijn die al sinds lang ge trokken is: de opvatting dat er een band behoort te bestaan tussen geloofs overtuiging en politiek en tussen ge- usovertuiging en politieke partij. Di«> opvatting dateert niet van vandaag of gisteren. Ze is nu alleen nog eens onders’reept waarin ligt dan toch de reden om zoveel misbaar te maken De tweede, de practische handschoen is geworpen door Prof. Romme. Die handschoen ligt daar als een uitdaging. „Als wij zouden twijfelen aan het de mocratische karakter van een partij, dan zouden we daarmee niet samen werken!” zo zei de K.V.P.-woordvoer- der. En zijn bedoeling is duidelijk: de heer Burger beticht de rooms-katholie- ke leiders van verraad aan de demo cratie. „Durf dan daaruit de conse quenties te trekken en verbreek de sa menwerking met ons!” zo tart de heer Romme. Met die handschoenen voor zijn voe ten is de heer Burger een weinig be- nijdenswaardig man. In een principieel debat is hij bij lange na niet opgewas sen tegen Dr Schouten. En in het prac tische vlak is hij voor een alleronge lukkigste keuze gesteld. Als hij de con sequenties, waarop de heer Romme zin speelt, niet trekt, dan heeft hij om een Oosterse uitdrukking te gebruiken zijn gezicht verloren en de scherpe Roomse professor zal niet nalaten daar mee de spot te drijven. Trekt hij wel die consequenties, verbreekt hij de sa menwerking met de rooms-katholie- ken, dan veroorzaakt hij een kabinets crisis en de grote vraag is waar de P.v.d.A. dan terecht komt! „Kijk eens”, zegt de heer Tem nomeroff, „als zo’n burgemeester voor de vluchtelingen in zijn ge meente nu eens geld zou krijgen, zou hier dan het probleem niet ge heel op te lossen zijn?” „Laten we ons dan niet blind staren op het getal van vijftiendui zend. Elke vluchteling, die geholpen wordt is er een en schept voor an deren zoal geen nieuwe mogelijk heden, dan toch ruimte, en dus...” De twee mannen geven elkaar na het langdurige bezoek in de gloei end hete zon aan vluchtelingen, in een afgelegen kustplaatsje, de hand. De auto's laten grote stofwolken achter op hun weg naar het vol gend kamp. De volgende vluchte lingen. die in 1944 tot achttien jaar gevan genisstraf was veroordeeld wegens collaboratie met de Duitsers. Hij wist echter te ontvluchten. Delarue had zich gemeld om verantwoording zijn ontvluchting af te leggen en zijn plaats in de spionnage-zaak uiteen te zetten. dat in Nederland voor Griekenland bij eengebracht gaat worden. Met een ver rast gebaar neemt de Griekse rege- ringsfunctionnaris een pen en schrijft op wat hem door een tolk ‘in het Grieks wordt overgebracht. Als het vluchtelingencomité in Ne derland deze plannen goedkeurt, zul len door bemiddeling van een bank kleine leningen aan vluchtelingen worden gegeven om hen in staat te stellen zich te vestigen in ambacht of handel. Vervolgens zullen voor hon derd Grieks-Russische gezinnen hui zen worden gebouwd, tegen een prijs van vijfhonderd dollar per huis. In de derde plaats zullen tweehonderd ge schikte vluchtelingen in de omgeving van Athene en op de eilanden Syros en Tinos worden geschoold of her schoold, zodat zij kunnen emigreren. Het vierde punt is: het vestigen van een aantal Zuidslavische herders van Griekse origine in Serres, in het uiter ste Noorden van Griekenland, waar zij nu als vluchtelingen verblijven, zijn de voornaamste plannen. Maar komt er meer geld binnen dan hiervoor nodig is, dan staan er nog drie projecten op stapel: leningen aan nog vijftig vluchtelingen, hulp aan honderdtwintig studenten-vluchtelin- gen en scholing en tewerkstelling van tweehonderdvijftig vluchtelingen in Griekenland. Er is één plekje in Nederland waar niemand on dit ogenblik graag zou willen staan: in de schoenen van de heer Burger, de fractieleider van de P.v.d.A. in de Tweede Kamer. Want wor de schoenen van deze ridder in de politieke arena liggen twee hand schoenen. De een geworpen tel nu eens winden over minimum aan voedsel kunnen bekos tigen. Soms zijn er wat kleren voor hen beschikbaar. Zieken gaan, als zij gevaar voor de anderen opleveren, naar een ziekenhuis of sanatorium. Er worden bedragjes uitgetrokken reparaties aan de gebouwen, meestal geen ramen meer doch wel lekkende daken. „Maar, wat wilt u? De Griekse regering heeft geen geld. Het land is mooi, wonderlijk mooi, maar arm, straatarm. Meer dan de helft van alle Grieken l.an niet het hele jaar in eigen onderhoud voorzien, en moet van staatswege geheel of ge deeltelijk in het leven worden ge- l-i mi Cr- Zij zijn gevlucht, gevlucht voor het communisme bij dui zenden en het enige wat hen wachtte was de vrijheid, ja de vrijheid en meer ook niet :'T TJTC.51.',Y .1 1'8 ■F”

Zeeuwsch Dagblad | 1954 | | pagina 3