Heft o per ft sterk uiteenlopend Oproep tot steun voor herscholing ontheemden in Zeeuws Vlaanderen „De Bijbel als reisboek” Optimistisch Wemeldinge tegen fanatiek Arnemuiden is Balans van een nat jaar Vrij veel stormschade aan het fruit hebben Een les die geleerd moet worden Wie ziekte tijdig bestreed boekte de beste resultaten Sociale arbeid der kerk moge positieve inhoud Directeur Lanooy hartelijk gehuldigd Volleybalbond vergaderde te Vlissingen Wies van Dongen wint ronde van Hulst Morgen voetbalt Een van de belangrijkste wedstrijden in de eerste klasse SCAMPOLO-SWIFT het grote treffen ZEEUWSCH DAGBLAD Vrijdag October 1954 Spci^ftspaegel Classicale vergadering Walcheren pagina 2 Vijftig jaar „in dienst” van Accelerando gymnastiek K.N.G.V. groeit nog steeds W erkloosheidsstand per 30 September Wint Yerseke lil van Arnemuiden III? V erwachtingen J uniorencompetitie. ^©©tkat Zorgen om een sportterrein Ds E. Sneller sprak voor de Hervormde Mannenvereniging te Middelburg Korfbalcompetitie Bij de adspiranten kan laatste kampioen bekend worden i mogen volgen. Het volk Gods is dan ook een volk op reis. Het dient steeds als DE UIEN. Tenslotte de uien. Het is weer ge- 2 2 1 2 1 1 2 2 0 2 1 1 1 2 1 2 2 2 2 2 SULUUU OOGST IN ZEELAND GOES, 8 Oct. In de eerste klasse van de Zaterdagvoetbalcompetitie krijgen de Wemeldingenaars morgen de grote kans om te bewijzen, dat ze deze competitie ernstig van plan zijn een grote rol te gaan spelen. Ongetwijfeld zullen ze met meer optimisme dan andere jaren naar Arnemuiden vertrekken. En gezien hun presta ties van de laatste weken is dit optimisme gegrond, alhoewel ze toch heel goed van huis zulen moeten komen om de vissers de voet dwars te zetten. In ieder geval hebben de Tem. Boys betere papieren tegen Wolphaartsdijk. Nieuwdorp krijgt een heel lastige klip te omzeilen en het zal ons niet verwonderen als het Zuid- Bevelandse bootje op Noord-Bevelapd strand. Rillandia is gastheer van Krab- bendijke, dat het Zaterdag j.l. uitermate slecht heeft gedaan. Het is altijd een zware opgave om voor deze derby een voorspelling te maken, maar toch zijn er deze competitie reden te over om de Krabbendjjkenaars de meeste kansen te geven. Mevo onderneemt de verre reis naar Koudekerke, dat op eigen terrein altijd een sterke indruk pleegt te maken. Voor de mensen van Schouwen kon deze reis wel eens weinig winst opleveren. ST. ANNALAND, 7 Oct. Van alle zijden van het eiland Tholen was men naar St. Annaland getogen om de heer M. P. Lanooy op de meest hartelijka wijze te huldigen ter gelegenheid van het feit, dat hij vijftig jaar lid was van de muziekvereniging „Accelerando”, die in St. Annaland en zeker ook daarbui ten een zeer voorname plaats aanneemt. Allereerst werd de jubilaris toegespro ken door de ere-voorzitter van de ver eniging, de heer W. A. Boogaard, die hartelijke woorden sprak tot de heer Lanooy en hem uit erkentelijkheid voor het vele, wat hij voor de vereniging ge daan heeft, een gouden sigarettenkoker met inscriptie overhandigde. Het hoog tepunt van de avond kwam echter, toen burgemeester Van den Bos, de heer La nooy meedeelde, dat het de Koningin had behaagd om hem de eremedaille in de Orde van Oranje-Nassau, in goud, te verlenen. De burgemeester wees er op, dat uit deze onderscheiding wel duidelijk de waardering blijkt voor het geen de heer Lanooy op cultureel gebied heeft gepresteerd. Hierna volgden nog vele sprekers, die hun woorden verge zeld lieten gaan van cadeaux. Ook voor mevr. Lanooy waren er enkele geschen ken. Vanzelfsprekend heeft ook „Ac celerando” op deze avond zich laten horen. Ditmaal echter niet onder lei ding van de heer Lanooy, maar voor deze gelegenheid werd de dirigeerstok gehanteerd door de secretaris van de vereniging, de heer A. D. Goedegebuure. 2 2 voor Uit het jaarverslag van het Koninklijk Nederlands Gymnastiek Verbond blijkt, dat het ledental nog steeds stijgt. In het afgelopen jaar nam dit aantal toe van 137.609 tot 141.000. gen B [IIZeelandia B II; Middelburg B III—Oostburg B II; Nieuwland B I—RCS B II. Groep B III. ’s-H. A. Kerke B I—Goes B II; Wemeldinge B I—Lewed. Boys B I; Patrijzen B I—Kapelle B I. Groep B IV. AZVV B IZaamslag B I; Hoek B I—Corn. Boys B I; Tern. Boys B I—Axel B I; Sluiskil B I—Terneuzen B I. Groep B V. Hulst B I—Nieuw Namen B I; Clinge B I—Hulst B II. VLISSINGEN, 6 October De afd. Walcheren van de Nederlandse Volley bal Bond hield in het Strandhotel te Vlissingen een vrij druk bezochte jaar vergadering. In de bestuurs-vacature, ontstaan door het aftreden van de heer W. S. Mijnheer, kon nog niet worden voorzien, zodat het bestuur voorlopig zal bestaan uit de heren C. van Her- wijnen, voorzitter; J. Wolthers, secre- taris-penningmeester; W. Christeleyn en J. Jilleba. De vergadering benoemde de heer J. Wolthers opnieuw tot competitie-lei- der, terwijl een nieuw reglement voor de competities en tournooien werd goedgekeurd. Men is voornemens om op Zaterdag 23 October a.s. te beginnen met de nieuwe competitie, waarvan de inde ling echter nog niet gereed is. Als nieu we club trad toe de Ambonnezenver- eniging Hoa Moa, die met twee teams aan de competitie zal gaan deelnemen. Het uitkomen van Wilno is onzeker ge worden, omdat deze vereniging moge lijk op Zaterdagmiddagen met zijn ta- feltennisteam naar Rotterdam zal, moe ten om deel te nemen aan de landelijke competitie in de overgangsklasse. Op Zaterdag 16 October wordt door de samenwerkende Vlissingse clubs een tournooi voor herenteams georga niseerd in de gymnastiekzaal aan de Grote Markt. MIDDELBURG, 7 Oct. Aan het eind van de maand September stonden bij het Districtsbureau voor de Arbeidsvoorzie ning in Zeeland 670 mannelijke werkzoe kenden ingeschreven. Hiervan waren er 354 geheel werkloos, 158 werkzaam op objecten voor aanvullende werkgelegen heden en 158 tewerkgesteld op Gem. Soc. werkvoorzieningsobjecten. Er waren 2003 aanvragen binnengekomen van werkge vers. Per bovengenoemde datum stonden 133 vrouwelijke werkzoekenden inge schreven. Negentig hiervan waren geheel werkloos en 43 niet-werkloos. Van werk gevers waren 277 aanvragen ingekomen. In de tweede klasse A zal ook Mevo II weinig in de melk te brokkelen hebben, evenals Wemeldinge II tegen Arnemui den II. De wedstrijd Nieuwdorp IIColpl. Boys II zal zeker een spannend karakter dragen. In de tweede klasse B moet RCS IV kunnen winnen van het verzwakte Beve landers en zal ook Serooskerke I het wel rooien. Meeuwen heeft veel goed te ma ken, maar is tegen Oostkapeile niet op gewassen. Veere kan de puntjes mee naar huis nemen. In de tweede klasse C zullen de Goese- hai;d moeten aanpakken om van te winnen. Voor Kats en Kloe- Unge voorzien we geen moeilijkheden; Yerseke II krijgt het zwaar te verduren. In de tweede klasse D wordt de meest spannende wedstrijd gespeeld tussen Yerseke III en Arnemuiden III, de kop lopers, die aan elkaar gewaagd zijn. Kloe- tinge II en S.V.D. II zullen zwaardere wedstrijden moeten spelen dan morgen. In de tweede klasse E zijn Driewegen I en Zaamslag tegen elkaar opgewassen. Een gelijkspel is daarom niet uitgesloten. Hoek 1 moet kunnen winnen, evenals Hoek II in de tweede klasse F, in welke klasse we ook Zaamslag II als over winnaar beschouwen. le klasse. VCK I—Mevo I Wolfaartsdijk ITern. Boys I Arnemuiden IWemeldinge I Colpl. Boys INieuwdorp I Rillandia IKrabbendijke I 2e klasse A. Mevo IIVCK II Wemeldinge IIArnemuiden II Bewezen is, dat de uien ongeveer zeven dagen na het plukken van het land zouden moeten worden ge haald. Ze zijn dan weliswaar nog niet oogstrijp doch het koprot kan dan in de bewaarplaatsen waar verwarmde lucht door de voorraden stroomt te gengehouden worden. De uien, die hier met staart en al worden opge slagen drogen n.l. in twee a drie dagen. Ook bij de plant-uitjes die dienen voor de teelt van volgend jaar, heeft men in partijen, die zo behandeld werden, aanmerkelijk minder koprot gevonden dan bij de partijen die op het veld bleven. En aangezien voor de export uien zon der koprot va« grote betekenis zijn kan men van deze uien een behoor lijke prijs verwachten. Olympia II zit niet veel winst in de wedstrijd tegen Tjoba II. In de derde klasse B zal een harde strijd gestreden worden tussen W.K.V. en Togo III. De Goesenaars konden wel eens gaan win nen. Kampioen Vios II moet de puntjes kunnen bemach tigen van Elto II en ook gewenst, dat elke plaatselijke predi kant contact zoekt en houdt met zijn gemeenteleden, die in militaire dienst worden opgeroepen. HERSCHOLING DISPLACED PERSONS. Ds J. L. Blom van Aardenbutg deed een beroep op de classis om geldelijke steun voor de herscholing van dis placed persons in Zeeuwsch-Vlaande ren. Een 24-tal jongemannen uit kam pen in West-Duitsland zal worden op geleid voor de landbouw, waarna emi gratie mogelijk wordt. De steun kan worden gegeven door de verkoop van loten. Na de middagpauze besprak ds Theu- nissen de situatie van de gemeenten op Walcheren aan de hand van enige richtlijnen. Van groot belang is het werk voor de jeugd en voor de buiten kerkelijken. De verhoudingen zijn in de steden Middelburg en Vlissingen an ders dan in de plattelandsgemeenten. Echter ook daar heeft de kerk een zwa re taak. Aan de sociale arbeid van de kerk, aldus ds Theunissen, geve men een positieve inhoud. Het worde dui delijk, dat de achtergrond van deze ar beid is de Christelijke bewogenheid en belangstelling. De problemen van het diaconale werk, het apostolaat en het jeugdwerk werden vervolgens in twee secties uitvoerig besproken. Daarna werd een jaarverslag van het werk van de classicale Zendingscom- missie gegeven door mevr. Don—Ver boom Er is een nieuwe indeling van de zendingsterreinen tot stand geko men en de classis zal worden verbon den met het zendingswerk op Nieuw- Guinea. De heer Botje gaf als afgevaardigde ter Synode een uitvoerig verslag van de vergadering der Generale Synode. Nieuwdorp IIColpl. Boys II 2e klasse B. Bevelanders IRCS IV EMM IVSerooskerke I Meeuwen IOostkapeile I Nieuwland IVeere I 2e klasse C. Cortgene IGoes IV ’s-H. H. Kinderen IKats I Kloetinge ISVD I Wissenkerke IYerseke II 2e klasse D. Serooskerke IIKloetinge II SVD IINieuwland II Yerseke IIIArnemuiden III 2e klasse E. AZVV I—Hoek I Driewegen IZaamslag I 2e klasse F. Tern. Boys II—Hoek II Spui IIZaamslag II (1 is winst thuisclub; 2 is winst de bezoekers; 0 is gelijkspel.) Groep A I. Arnemuiden A I—Middel burg A I; Vlissingen A I—Vlissingen A II; Zeelandia A IZeeuwen A I. Groep A II. Goes A IIGoes A I; Ka pelle A IPatrijzen A I. Groep B I. Breskens B I—Zeeuwen B I; RCS B I—Zeelandia B I. Groep B II. EMM B IMiddelburg B II Vlissingen B IISerooskerke B I; Vlissin- DE BIETEN. Volgens het vooronderzoek van de suikerbieteh-industrie zouden de bie ten een lage wortel- en suikerop- brengst hebben, doch wie de practijk hoort praten hoort toch nog optimis tische geluiden. Van een bieten-rampjaar, zoals velen 1954 noemen, is nog geen sprake. Het suikergewicht per biet in grammen bedraagt naar schatting ongeveer 5/6 van het gemiddelde der laatste tien jaar alleen 1951 lag nog lager. Voor de fabrieken is het inderdaad geen best jaar. Het suikergehalte is laag en de tarra hoog. Dit betekent, dat het vervoer meer kost evenals de verwerking. KAPELLE, 1 OctDe storm van de afgelopen dagen heeft vrij belang rijke schade toegebracht aan de fruit boomgaarden. De totale omvang van de schade is moeilijk vast te stellen, doch men schat dat zeker enkele honderdduizen den kilo’s appelen en peren zijn afge stormd en hierdoor belangrijk in waar de zijn gedaald. Uiteraard is de schade het grootst op de bedrijven waar men tengevolge van het slechte weer en een gebrek aan ar beidskrachten achter is met de pluk. Bij de peren zijn vooral de Comtesse en de St. Remy afgewaaid en bij de appels de goudreinette en de Golden Delicious. Opnieuw is thans gebleken van hoe veel belang een goed windscherm rond een fruitboomgaard is. Op percelen waar dit het geval is heeft men be langrijk minder schade dan in andere gevallen. Ook is het opvallend, dat van bo men welke afgeladen vol hangen met vruchten heel wat minder is afgewaaid dan van bomen welke slechts matig hangen. bleken, dat ons klimaat niet erg ge schikt is voor de uienteelt. Ook hier gold weer, dat het spuiten de beste resultaten gaf. De boeren, die nu eens niet de kat uit de boom ge keken hebben en die gespoten hebben met zink-carbamaten profiteren nu van een hoge prijs, die ligt op 20 ct. per kg. Wanneer men weet, dat som mige bedrijven een opbrengst hadden van 30.000 kg. per ha kan uitrekenen wat een hectare heeft opgebracht. Het is jammer dan weinig landbou wers hebben gespoten. De export kan nu eenmaal geen vruchten met valse meeldauw gebruiken. Een onderzoek heeft uitgewezen, dat het percentage koprot in uien toe kan nemen als de vruchten onder ongun stige omstandigheden op het veld blij ven liggen. voor Blauw Wit I zit een overwinning in de lucht te gen De Poel II. Luctor II zal het onderspit móeten delven tegen Vitesse II. Bij de adspiranten A kan morgen de laatste kampioen bekend worden. Wint Swift A namelijk van Scampolo, dan betekent dat de titel voor de Middelburgers is. Vopo kan beide wedstrijden tegen Elto en Togo winnen. Voorts worden nog gespeeld dé wedstrijden Zuidwesters ASwift Kwiek; Animo Aheidsproeven, Madjoe; Swift Vlug—Animo B en Swift LenigK.V.L. VLISSINGEN, 6 Oct. Naar wij verne men zal een vertegenwoordigend Vlis- sings voetbalelftal volgend jaar een tegen bezoek brengen aan de Bromley FC in Engeland. Het gezelschap zal op Goede Vrijdag vertrekken, terwijl de wedstrijd op Zaterdag zal worden gespeeld. De Vlis- singers zullen bij leden van de Bromley FC worden ondergebracht. De terugreis is bepaald op 2e Paasdag. De reis zal worden gemaakt via Ostende en Dover. MIDDELBURG, 1 Oct. Onder lei ding van ds E. Durkstra heeft de cïas- sicale vergadering der Ned. Hervormde Kerk in een vlot tempo een omvang rijke agenda afgewerkt. Voor de verga dering kwamen de leden in de Koor kerk bijeen, waar het morgengebed werd gehouden door ds L. H. W. Theu nissen. Tot leden van de Prov. Kerkvergade ring werden gekozen ds G. H. van Wil lenswaard van Domburg, ds F. S. Kloosterman van Vlissingen, ds F. Don van Middelburg en de heren D. Botje te Middelburg, J. Poppe te Serooskerke en A. Vos te Koudekerke. De heer M. Abramse te Koudekerke werd gekozen tot lid van de Classicale Zendingsraad en mevr. Kalkman te St. Laurens tot lid van het Bestuur van de Stichting voor Maatschappelijk werk ten platte- lande op Walcheren. Daarna voerde ds E. Sneller het woord namens de sectie Kerk en Strijdkrachten. Het is dringende nood zaak, dat de Kerk haar taak verstaat ten aanzien van de militairen. In de eerste plaats dienen er predikanten be schikbaar te komen voor leger en vloot. Verder is er een belangrijke taak voor kerkeraad en gemeente in de gar nizoensplaatsen. Tenslotte is het zeer het zeer voorlopige tekenen, oprich ten. Ook in het Nieuwe Testament komt de grote trek tot uitdrukking. Chris tus zegt: „Ik ben de Weg”. Dat wil zeggen: Hij is de beweging van God naar ons toe en neemt ons mede in de beweging naar Gods toekomst. In Hem komt Gods bewogenheid op ons af en neemt ons mede tot in Zijn Rijk. Verder wees ds Sneller op het woord „navolging”. Dat is geen nabootsen, maar meegaan. Deze grote trek plaatst ons in de spanning; wij zijn er nog niet, ons kennen is nog slechts ten dele. Dat is ook het geval met ons belijden. Ons belijden is hetzelfde als b.v. in 1600, maar ons uitzicht is anders. Immers wij bevinden ons nu op een andere plaats op de weg. In de pauze werd over een aantal vragen gediscussieerd. De vergadering werd geleid door de heer H. J. Ikkink. De voetbalvereniging „Ka pelle” heeft zich in een adres tot de leden van de gemeen teraad gericht over de toe stand van het gemeentelijk sportterrein in het Dij kwel. Dit sportterrein is in beheer bij de gemeente, doch het bestuur van de voetbalver eniging heeft moeten consta teren, dat er veel mankeert aan het onderhoud en dat de toestand van het terrein zeer desolaat is. Naast onvol doende onderhoud wordt als oorzaak hiervan genoemd het overbelast zijn van het terrein. Het wordt onafge broken bespeeld en het wordt ook wel eens door an dere verenigingen dan de voetbal bespeeld als de om standigheden het eigenlijk niet toelaten. Speciaal be treft dit volgens het adres de scholen, welke er, weer of geen weer, gebruik van maken. In het adres wordt de raad dan ook voorgesteld het ter rein in beheer te geven aan de voetbalvereniging. Deze zal dan zorgdragen voor een goed ondeihoud. Voorts wordt in het adres gevraagd hoe het staat met het nieuwe sportterrein, vooral nu bekend is, dat het huidige terrein zal verande ren in een proeftuin voor de kleinfraitteelt in de voilé grond. Verzocht wordt daar om er voor te zorgen, dat het huidige terrein voor de voetbalvereniging behouden blijft tot het nieuwe terrein klaar is. GOES, 6 October. De géwassenopbrengsten lopen dit jaar vrij sterk uiteen op de droog gebleven percelen van de Zeeuwse eilanden. Merkwaardig genoeg is gebleken, dat, na het droge voorjaar en de natte zomer, de landbouwers, die de ziektebestrijding krachtig hebben aangepakt, de beste resultaten hebben bereikt. De knolopbrengsten bij de aardappe len liggen vrij normaal nl. 30 ton per ha. En wat de ziekte betreft hoort men verschillende cijfers. Het gemiddelde ligt op 15 pet.; er zijn bedrijven waar 100 pet. ziek is en er zijn er ook die practisch vrij van ziekte zijn gebleven. In de laag gelegen, slecht ontwater de percelen is veel ziekte geconsta teerd in de Bintjes. Deze ziekte, de phytophthora, had voorkomen kunnen worden indiende betreffende boer op tijd had gespoten. Gelukkig kan een gedeelte van de Zeeuwse aardappelen worden opgeslagen in de aardappelbe- waarplaatsen die met buitenlucht ge koeld worden. Zieke knollen rotten dah njet verder doch verdrogen, waar door uitbreiding der besmetting voor komen wordt. r\ spon new een steeds groter deel van de Neder- LJ landse jeugd. Reeds vorig jaar werden er in de gezamenlijke Nederlandse sportorganisaties meer dan 300.000 junioren geregistreerd. En dit aantal zal in de naaste toekomst zeker nog groter worden. Het is dus zo geworden, dat een niet onaanzienlijk deel van de Nederlandse jeugd een deel van zijn vor ming ondergaat in de sportverenigingen. En dat is belangrijk genoeg om de aandacht te vragen van al len, die het met de jeugd wel menen. Het is immers een gebiedende eis, dat de mensen, die in de sportverenigingen met de jeugdleiding be last zijn, iets meer kunnen dan de aan hen toever trouwde jonge mensen de nodige technische vaardig heid bijbrengen. Zij moeten iets meer weten van jeugdvorming in het algemeen, wil de kans op mis vorming niet groter worden dan de mogelijkheid tot vorming. Er zijn, sportorganisaties, die dit al lang be grepen hebben en aan hun jeugdleiders bepaalde eisen stellen. Er is echter geen eenheid in deze eisen en bovendien worden zij in lang niet alle organisaties gesteld. Voor de ouders zou het een grote geruststelling zijn te weten, dat hun kinderen ook in de sportvereniging in zo bekwaam mogelijke handen zijn. En daarom verdient het zeker aanbeveling, dat een deel van de overheidssubsidie voor de lichamelijke vorming van de jeugd wordt besteed aan de opleiding van jeugd leiders. Er zou naar gestreefd moeten worden, dat jeugdleiders van sportverenigingen naast het brevet van technische bekwaamheid van hun organisatie, minstens in het bezit moeten zijn van een diploma van algemene bekwaamheid, hun na een verantwoor de opleiding door de overheid uitgereikt. Eerst dan mag worden aangenomen, dat de kansen op misvorming, die ook de sport in zich heeft, zo klein mogelijk zullen blijven en dat de mogelijkheden tot vorming volledig tot hun recht komen. GOES, 6 Oct. De jaarlijkse Ronde van Hulst voor amateurs is in een overwin ning geëindigd voor Wies van Dongen, echter dank zij het feit, dat Westdorp en v. d. Pluym op het moment, dat zij reeds een flinke voorsprong hadden, in botsing kwamen met een auto en daar- dooi- uitgeschakeld werden. Wies van Dongen demarreerde zes ron den voor het einde in een zodanig tempo dat achtervolgers geen schijn van kans kregen. Er waren 29 renners. De uit slag was; 1 Wies van Dongen, Breda; 2 J. Hofland, Beverwijk; 3 Bergemans, Aalst (België); 4 D. de Ruyter, Bever wijk; 5 P. de Bruyn, Roosendaal; 6 B. de Vree, Breda; 7 J. Rol, Alkmaar; 9 De Roo, Schore; 9. J. Bloetjes, Alkmaar; 10 P. Steenvoorde, Haamstede. De daling van het aantal jongens boven 12 jaar en van het aantal heren zette zich voort, maar het aantal jongens beneden 12 jaar steeg met 1.400. Het aantal dames nam toe met 500, maar het aantal meisjes bo ven 12 jaar nam met een zelfde aantal af (500). Het ledental van de meisjes be neden 12 jaar steeg maar liefst met 2.600. Er was een record aantal deelnemers aan de vaardig- n.l. 10.516, waarvan er 8.852 (84.4 slaagden. Vorig jaar was dit percentage 75.1. Het aantal deelnemers aan de jeugd- vaardigheidsproeven steeg van 2.220 tot 4.103. Hier steeg het percentage ge slaagden van 78 tot 81 LICHTPUNT. Voor vele landbouwers, betekent de erwtenoogst een lichtpunt. De erwten, vooral de kleine groene, de schokkers en de capucijners, brachten een be hoorlijke tot zeer hoge prijs op. Het blauwmaanzaad was beter dan de laatste jaren. Het is een product dat gaarne wordt gekocht en de prijs was twee en een half keer zo hoog als vo rig jaar. Bij de stambonen kreeg men tegen slag na tegenslag te verwerken. In het begin kwamen zij onregelmatig boven en toen kregen zij door de nattigheid alle mogelijke ziekten. Ook hier gold dat de boer die de ziektebestrijding ter hand nam, er nog wat van heeft ge maakt. Die bestrijding was niet goed koop, maar het is dubbel en dwars betaald. Van de mais kan slechts met gunstig weer en laten nachtvorsten nog wat te recht komen. MIDDELBURG, 7 October. Voor de Herv. Mannenvereniging sprak ds E. Sneller in het kader van de actie „De Grote Trek” over de Bijbel als Reisboek. Ds Sneller begon met een aanhaling uit één der boeken van Prof, van der Leeuw: Onze God is een God in beweging. Hij gaat de zijnen voor, die hem gereed te zijn om verder te trekken. Het grote gevaar is, dat wij ons er gens blijvend willen vestigen, dat wij mensen worden, die menen, dat wij er zijn. Wij hebben hier geen blijvende stad, maar verwachten de toekomende. De Bijbel is het reisboek, dat ons de richting wijst, die wij moeten gaan, de richting van het Nieuwe Jeruzalem. In het Oude Testament, aldus spreker, zien wij, dat zelfs de tempel een ge vaar vormde. Israël meende er te zijn, meende als het ware God in de tem pel te kunnen opsluiten en vasthou den, vergetende, dat ook in de Tem pel de ark nooit zonder draagstangen stond, gereed om te trekken. Het ging en gaat niet om de tempel, maar om het Nieuwe Jeruzalem, waar geen tem pel meer zal zijn. Het Paasfeest werd dan ook in reiskleding gevierd, want God haast zich om Zijn volk te ver lossen en weg te. voeren uit de slaver nij. Ook in de Wet schuilt een gevaar. Reeds bij het Oude Israël werden de voorschriften verengd en vernauwd. Dat is het doel van de Wet niet; deze is gegeven voor mensen, die op weg zijn en wil dus ruimte laten. De wet en het recht wijzen heen naar het Ko ninkrijk der Gerechtigheid, waarheen wij op weg zijn. Zodra wij menen er met de wet zelf al te zijn, het in eigen hand te hebben, zijn wij in gevaar. Moeten wij op de grote trek de we reld ontvluchten? Hier is de mogelijk heid van een misverstand. Al zijn wij gericht op het komende Rijk, daarbij mogen wij deze wereld niet loslaten. Wie dat Rijk verwacht zal hier en nu in zijn persoonlijke, maatschappelijke en politieke leven reeds tekenen, zij x jf orgen vindt in de eerste klasse van de Zeeuwse LV1 korfbalcompetitie het grote treffen plaats tussen Scampolo en Swift. Naar deze ontmoeting is lang uit gezien en zal ongetwijfeld een zeer spannend karakter dragen. De mensen uit Zaamslag hebben heel wat in hun mars, maar het lijdt geen twijfel dat ze uiteindelijk toch zullen moeten capituleren tegen het sterke Swift, dat alles in het werk zal stellen om de punten mee naar Middelburg te nemen. Even belangrijk, maar van minder spannende aard is de wedstrijd Togo-Olympia. De Goesenaars hebben niets meer te verliezen, zodat ze evengoed als Swift alles op alles zullen zetten om deze ontmoeting in een overwin ning om te zetten en hierin zullen ze ongetwijfeld wel slagen. In de tweede klasse zetten Vios en Elto een race in om de tweede plaats. Morgen zal er in ieder geval niet veel veranderen, want beide clubs zijn in staat hun tegen standers te verslaan. Vios gaat bij Togo II op bezoek en Elto gaat naar Borssele om Vopo de puntjes afhan dig te maken. In de derde klasse A heeft Swift III morgen de kans om beslag te leggen op de eervolle tweede plaats, maar dan zullen de Middelburgers hard moeten aanpakken te gen Animo, dat evenals Swift zijn laatste wedstrijd speelt en momenteel op de tweede plaats staat. Voorlo pig houden we het echter op een zege voor de Souburge naars. B.K.C. krijgt het mor gen gemakkelijk tegen Mad joe. Als A.KC. van Atlas wint, dan staan beide clubs met gelijk aantal punten op de onderste plaats. Verlie zen de Aardenburgenaars, dan zijn ze gedoemd als laatste te eindigen en een overwinning voor Atlas is helemaal niet uitgesloten. In de derde klasse B. ko men de gelijkwaardige clubs Swift IV en K.V.L. tegen elkaar uit en deze wedstrijd kon wél eens op een punten verdeling uitdraaien. Storm vogels moet kunnen winnen van Zuidwesters II. Ook Scampolo II (derde klasse C) kan tegen Volhar ding II op een overwinning aanspraak maken. Voor

Zeeuwsch Dagblad | 1954 | | pagina 2