Geen breuk ouderdoms- en Twee Nederlandse kotters en Duits Kinderbijslag uitkering worden verhoogd schip worden nog vermist huidige politieke samenwerking Belastingverlaging wellicht reeds de loop van volgend jaar II in Acht opvarenden door Zweeds schip van een vlot gehaald van Bonn accoord me* herbewapening BONN, 7 October. In Bonn en Parijs is vandaag een begin gemaakt met de parlementaire behandeling van het accoord van Londen inzake de her bewapening van Duitsland. Koffie goedkoper thee duurder Ook een Duits schip vergaan? Juwelendiefstal Engeland in in Loongrens voor Ziektewet en Invaliditeits wet op f6.000.— gesteld Engelse schepen aan de grond De storm van Woensdagnacht Dr Drees antwoordde de Kamerleden PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND Applaus voor Oud. Met ingang van heden. DE BILT ZEGT: Flinke opklaringen. Gevolg van de loonsverhoging van zes procent 10e JAARGANG No. 2906 Hoofdredacteur: J. D. TROOSTHEIDE met VRIJDAG 8 OCTOBER 1954 Directeur: ’ACQ DE SMIT een Men DAT gisteren evenals in andere Zeeuwsvlaamse ge meenten ook te Koewacht een geval van myxomatose is ontdekt. besloot hiermede zeer bin nenkort te starten. stateerd dat hij arbeiders bij de bouw van kazernementen van de legerplaats Osset- drecht te lang had laten werken. Uitspraak over 14 dagen. DAT de collecte voor de vereniging „Dieren in Nood” te Middelburg f421.02 en een gift van f 100.heeft opgebracht. RIKKE SKOU’ VERGING TIJDENS ZWARE STORM slag. Bovendien is de regering van plan nog enkele andere maatregelen op het terrein van de sociale verzekeringen te nemen. De regering is thans voornemens deze loongrens op t 6000,te stellen. Een en ander zal om administratieve re denen eerst op 1 Januari 1955 kunnen ingaan. De loongrens voor de Invaliditeits wet, welke geldt bij aanmelding voor de verzekering wordt verhoogd van 3000,— tot 3600,—. DAT jongeren van de po litieke partijen in Kapelle gisteravond oriënterende be sprekingen hebben gevoerd over de vorming van j eugdgemeenteraad. DAT eveneens te Axel de reisclub Prins Hendrik in Het Centrum een prachtige filmavond over Zwitserland heeft belegd waarvoor grote belangstelling bestond. DAT gisteravond in het C. J.M.V.-gebouw te Kapelle een vergadering is gehouden van de Ring Goes e.o. van ’t C.J.M.V. met de C.J.V.F.- meisj es vereniging van Ka pelle en Wemeldinge. Aller eerst werd in discussiegroe pen gesproken over „Blijd schap” en verder sprak de heer M. J. Bijleveld over: „Daarom ben ik lid van de vereniging”. Ook werd bin nenspel beoefend. ZEEUWSCH DAGBLAD Dit debat is niet zoo.nig dat het Kabi net zijn taak niet zal kunnen voort zetten. En het is zelfs de vraag of de homogeniteit in een ander Kabinet groter zou zijn. Het kon wel eens moei lijk zijn een andere combinatie te vin den. Wellicht zou het uitlopen op een Zakenkabinet, maar dat ondervindt toch nog altijd minder vertrouwen bij het volk. Het standpunt van dr Drees was geen verrassing. Wat zou hij anders moeten zeggen? Veel meer ging de be langstelling uit naar de replieken van de heren Burger en Romme, die per slot van rekening de verlossende woor den moesten spreken. Minister Cals zal van dit debat ge leerd hebben, dat hij uit een ander vaatje gaat tappen. Dr Drees probeer de de schuld op de Kamer te schuiven, die te langzaam wei kt aan de voorlo pige verslagen. Maar de Kamerleden slikten dit niet en toonden aan, dat de bewindsman van Onderwijs tot nu toe elke voortvarendheid mist. DAT in een vergadering van de Coöp. Aankoopver- eniging Schouwen-Duive- land het besluit is genomen een graansilo te bouwen op het terrein in De Zelke, die 47 meter hoog zal worden en een inhoud zal krijgen van 2500 ton. DAT het stormweer te Yerseke schade heeft toege bracht aan de werkzaamhe den in de oester- en mossel- cultuur. Ook zijn er ziften uit de oesterputten wegge slagen. AMSTERDAM, 7 October. Naar wij uit vakkringen vernemen zijn met ingang van heden de prijzen van kof fie, ten gevolge van de daling op de wereldkoffiemarkt, verlaagd met 15 tot 28 cent per pakje van 250 gram. Daartegen moest, ais gevolg van de hausse op de theemarkt, de prijs van thee, eveneens met ingang van heden, nogmaals worden gecorrigeerd, zodat de thee uniform in prijs wordt ver hoogd en wel met 6 cent per pakje van 100 gram. DAT gisteren voor het Kantongerecht te Bergen op Zoom tegen de hoofduit voerder J. de V. uit Breda als vertegenwoordiger van de N.V. Bouwmij Midden Nederland te Haarlem we gens overtreding van de Ar beidswet een boete van 67 maal f 150.is geëist. Er waren nl. 67 gevallen gecon- NOORSE TANKER. Omstreeks elf uur vanmorgen liep bij de monding van de Nieuwe Water weg, aan de rand van de beruchte Maasvlakte, de Noorse tanker „Tank- baron” aan de grond. De reddingboot uit Hoek van Holland voer samen met de sleepboot „Ebro” uit. Men behoefde echter geen assistentie te verlenen. Met behulp van drie sleepboten is het Noorse schip vanavond om elf uur vlot gekomen. Het vaartuig heeft een lek opgelopen. Tijdens de tocht naar de Noor heeft de eerste machinist van de redding boot „President Jan Leis” twee ribben gebroken. Bondskanselier Adenauer heeft reeds een overwinning geboekt, want de Bondsdag heeft de overeenkomsten, die in Londen zijn getekend, goedge keurd. De Franse Nationale Vergadering is uiteraard nog niet zover, maar uit het verloop van het debat bleek, dat Men des France waarschijnlijk een ruime meerderheid achter zich zal krijgen. De Westduitse Bondsdag aanvaardde de overeenkomst met het goedkeuren van een motie, waarin de verklaring, die dr Adenauer tevoren had afgelegd, werd goedgekeurd. In de motie, die I door de regeringspartijen werd inge diend, wordt de Europese eenheid I voorwaarde genoemd voor de Duitse eenheid. De socialisten hebben zich ertegen verzet, omdat men meent, dat de Duit se herbewapening de mogelijkheid van een hereniging van het land insluit. Aan het eind van het debat heeft Adenauer gezegd, dat West-Duits- land zal aandringen op toelating tot de Ver. Naties, als het land eenmaal lid zal zijn van het Pact van Brussel, Het verwijt, dat de regering behage lijk drijft op de conjunctuurgolven, werd door de minister-president ont kent. Beter kan men zeggen, dat een weloverwogen beleid deze gunstige toestand heeft gebracht. In andere lan den is men er jaloers op. Verder deel de dr Drees nog mee, dat er overleg wordt gepleegd met de landbouworga nisaties om een oplossing te vinden voor de oogstmoeilijkheden en dat er aandacht zal worden geschonken aan de vergeten groepen, hoewel dit uiterst moeilijk is. Op 5 Mei 1955 wordt door de regering een plechtigheid in Wage- ningen georganiseerd ter herdenking van het tienjarig bevrijdingsjubileum. De socialistische fractievoorzitter Burger goot nog eens de fiolen van zijn toorn over de betogen van de heren Romme, Schouten en Tilanus. En hij deed dit geargumenteerder dan in eer ste Maai" Zijii CvïivIuSiv wtiS, dat hij nog wel perspectief zag in de redevoering van prof. Romme, want deze heeft de katholiciteit van de P.v.d.A.-leden niet in twijfel getrok ken. En bovenal was hij verheugd, dat de heer Romme niet wil optreden als interpretator van het Mandement. Dat betekent, aldus de heer Burger, dat prof. Romme als politicus de strijd voert voor zijn opvatting, zoals hij die ziet. Dit te constateren is de moeite waard. En dus greep de heer Burger zich vast aan de gedachte, die hij overigens niet uitsprak, dat de katho liek het Mandement kan uitleggen wat de partijkeuze betreft, zoals hij zelf wilt. Met deze uitspraak was het Kabinet gered. Maar vooraf betoonde de heer Bur ger zich nog erg boos. Boos op Romme, die verkeerde debatmethodes gebruikt en die niet begrijpt dat cri- tiek en volgzaamheid elkaar niet uit sluiten. Heel boos werd de socialisti sche afgevaardigde toen hij uitriep, dat de heer Romme zich in het kleed der gelovigen hult als er staatkundige aan gelegenheden aan de orde komen, waarover hij zich niet wil uitlaten. En verontwaardigd was hij ook over de redevoeringen van de heren Schouten en Tilanus. Vooral de eerstgenoemde had het gedaan. „We bestrijden de pre tentie dat eenheid van beginsel auto matisch tot eenheid in handelen leidt”, zo zeide hij. De laatste, belangrijkste levensvragen raken een partij niet, zij behoren tot het terrein van de Kerk. Op grond van haar verschil in uit gangspunt vindt de P.v.d.A. een bruik bare oplossing voor de problemen van de dag, omdat ons land nu eenmaal confessioneel verdeeld is. De door- braakmensen in de P.v.d.A. belijden hun geloof net zoals de heer Schouten, alleen zij behoeven het isolement niet, want het gaat over de vraag hoe er gehandeld moet worden in de wereld van vandaag. De liberale fractievoorzitter Oud hield een redevoering, die door de socialisten met grote instemming werd ontvangen. De man, die zich als levenstaak stelt het socialisme te bestrijden, moest nu horen, dat de (Zie vervolg op pag 7). en verkeert DE BILT, 7 October. Droog weer met enkele overdrijvende wolken velden. Matige tot zwakke overwegend Noordoostelijke wind. Weinig veran dering in temperatuur. Jp- en ondergang van Zon en Maan: aterdag: Zon op 6.54 u., onder 18.02 u. Maan on 16.30 u., onder 3.06 u. DAT te Axel de pianist Willem Andriessen de Z.V. U.-leden een prachtige avond heeft bezorgd met zijn Chopin-recital. ’s-GRAVENHAGE, 7 October. Indien de Eerste en Tweede Kamer er mee accoord gaan, zullen in verband met de loonsverhoging van zes procent, die vorige week van kracht is geworden, door de regering enkele belang rijke maatregelen worden genomen, waarbij bepaalde uitkeringen zullen worden verhoogd. Zo zullen de uitkeringen ingevolge de Noodwet-Ouderdomsvoorziening met zes procent worden verhoogd. Hetzelfde is het geval met de kinderbij- Abonnementsprijs 0.47 per week, ƒ2.— p. maand, f5.85 p. kwartaal. Losse nummers 13 cent. Advertentieprijs 22 cent per m.m. Rubriek Vabouters 10 ct. per woord Medewerkers: J. A. van Bennekom, Middelburg; Ds W. C. van Burgeler, Kruiningen; A. I. Catsman, Aardenburg; Ds D. J. van Dijk, St. Annaland; Ds A. Gruppen, Biezelinge; J. S. Hoek, Middelburg J. Hommes. Nieuwdorp; J. Huijssen, Terneuzeh; Ds J. Karelse, Goes; P. Kuijt, Krafcbendijke; J. Laport, Goes; J. Moll. Vlissingen: K. C. van Spronsen, Goes; R. Zuidema, Goes. VLISSINGEN, 7 Oct. Hedenmorgen te plm. zes uui* zijn ter hoogte van Hoofd plaat in de Westerschelde de Engelse schepen „Lapampa” en „Seahorse" aan de grond gelopen. De „Lapampa” is ei gendom van de rederij „Buries Markes Ltd", Londen. Het schip meet 4238 brt en is gebouwd in 1938. Het was op weg van Antwerpen naar Moermansk. De „Sea horse” is van de rederij „Instone Ltd”, Londen, meet bruto 365 brt en is ge bouwd in 1935. Sleepboten en een ber- gingsvaartuig voeren onmiddellijk ter as sistentie uit. De „Seahorse” is inmiddels vlot getrokken. Ter gelegennsid van het 35-jarig bestaan ...n de K.I.. .i ochtend in het K.L.M.-passagekantoor te Den Haag een bre '/en j 'aquaite onthuld van dr Albert Plesman. Op precies dezelfde tijd werd in 86 K.L.M.- kantoren over de gehele wereld eenzelfde bronzen plaquette onthuld. De kleinzoon van dr Plesman, Robert Plesman, onthult de plaquette. N«ast hem de president-directeur van de K.L.M., de heer I. A. Aler. *s-GRAVENHAGE, 7 October. Een zware storm, die gelukkig kort van duur was, heeft de afgelopen nacht langs de Wadden en de kust van Noord- en Zuid-Holland geraasd. Volgens de schipper van de reddingboot „Insulinde”, die met zijn mannen vijftien uur buiten gaats was geweest, was de zee ruwer dan tijdens de rampnacht van 31 Januari op 1 Februari 1953. Helaas heeft het noodweer opnieuw slachtoffers geëist men over het lot van anderen nog in het onzekere. Het Zweedse stoomschip ,,Hedda” heeft vanavond op de Noordzee acht overlevenden aan boord genomen van het Deense schip „Rikke Skou”, dat tijdens de zware storm in nood geraakte en is gezonken. De stuurinrichting van het vaartuig was onklaar geraakt. De mannen werden aangetroffen op een vlot, dat stuurloos op de hoge zee dreef. Oorspronkelijk waren er veertien opvarenden op het vlot geweest, doch de hoge golven hadden hun tol geëëist en de kapitein, de tweede stuur man en vier andere zeelieden sloegen overboord. Een Franse trawler heeft vier lijken van opvarenden van de „Rikke Skou” opgepikt. het voorstel t.z.t. maar eens op zijn zakelijke merites bekijken. We zullen dit probleem wel eens met minister v. d. Kieft bepraten, zo concludeerde prof. Romme, want met de huurverho ging heeft het niets te maken. Zo trachtte hij zijn partijgenoot Witte van dit netelige probleem te verlossen. Wel was hij benieuwd op welke grond men de huiseigenaar extra zal kunnen be lasten, want door de komende huur verhoging zal zijn inkomen toch wer kelijk wel niet schrikbarend stijgen. t Gaat best ste termijn. Maar zijn conclusie was, Maar laten we terugkeren naar het principiële debat, dat ook deze dag weer de voornaamste plaats innam en zelfs de redevoering van dr Drees overtroefde. De woordvoeder van het Kabinet meende het Mandements-debat rustig naast zich neer te kunnen leggen, zo lang de positie van het Kabinet er niet bij wordt betrokken. „Huiselijk ge zegd, naar omstandigheden loopt het zo slecht nog niet”, zo zeide de heer Drees, die zichzelf een wijze zelfbeper king wilde opleggen. Het is niet ge bleken, dat het Kabinet moet wijken. En waarom zou men dat wensen. De samenwerking tussen de ministers is goed, ondanks meningsverschillen. Maar deze lopen veel minder langs de partijlijnen dan men zou vermoeden. (Van onze parlementaire redacteur). ’s-GRAVENHAGE, 8 October. Nog is het algemene politieke debat in de Tweede Kamer niet geëindigd. De replieken worden heden voortgezet. Al kan men slecht spreken van een verzoendag, een feit is, dat er van een breuk In de huidige politieke samenwerking geen sprake zal zijn. Noch de minister-president, dr Drees, noch de socialist Burger, noch de katholiek Romme bleken een Kabinetscrisis te begeren. Maar al zijn er dan ook geen consequenties getrokken, de gemoederen zijn niet gesust, zoals wel duidelijk bleek uit de replieken van de heren Burger, Romme en Oud. Wie zou dat verwacht hebben? De strijd om de christelijke politieke partij of om de door braak partij zal voortgezet worden. Zakelijk kwam er een grote mate van overeenstemming. Niet in het minst door de redevoering van minister Drees, die de Kamer verzekerde dat de datum van de belastingverlaging zal af hangen van de loop der voorbereiding en van een vlotte behandeling der wetsontwerpen. „De Regering is er van overtuigd dat een belastingverlaging in de loop van dit parlementaire jaar mogelijk is”. Op dit punt kan de Kamer dus gerustgesteld zijn, al maande de heer Romme toch maar voor alle zeker heid tot spoed aan. Als het kan wil hij de belastingverlaging zelf nog voor 1 Juli 1955 doen ingaan. Enigszins gerustgesteld werd de Kamer over de hoogte der vennoot schapsbelasting. De regering zal toch voorstellen om de verhoging van 1951 een gevolg van de grotere defensieinspanning gedeeltelijk te handhaven, want daardoor zal de loon- en inkomstenbelasting met nog eens f 60 millioen verlaagd kunnen worden. De volksvertegenwoordiging zal zich daarover in vrijheid kunnen uitspreken en het „onaanvaardbaar” zal dan niet klinken. Zou de Kamer de regering willen volgen dan zal de totale verlaging van de loon- en in komstenbelasting f 270 millioen be dragen, inplaats van anders f 210 millioen. Dr Drees ontkende niet, dat de ven nootschapsbelasting verhoogd is voor een periode van vier jaar. Maar deze belofte bindt de regering niet zodanig, dat zij geen nieuw voorstel kan indie nen om de vennootschappen toch nog zwaarder te belasten. Of haar dat zal lukken valt overigens zeer te betwijfe len, want enthousiasme voor dit voor stel hebben we gisteren niet kunnen ontdekken. Een ander punt, dat moeilijkheden zou kunnen veroorzaken is het huur- egalisatiefonds. Volgens de minister president is zo’n bestemmingsheffing geen socialistische hobby (ook sommige katholieken zijn er voor) en men moet spoeld met de naam „Reind”. Aange zien het schip deze naam draagt neemt men aan, dat het vaartuig is vergaan. Aan schepen in de buurt is verzocht naar overledenden te zoeken. DE „U.K. 60”. De Urker kotter „U.K. 60” liet van middag weten, dat men hulp nodig had. Het vaartuig bevond zich Weste lijk van Terschelling. Een vissersvaar tuig uit Oostende wist de „U.K. 60” te bereiken, doch men kon niet te weten komen wat er aan de hand was, daar de opvarenden alleen Nederlands ver stonden. Een Duits schip is ternauwernood aan de ondergang ontsnapt, omdat de bemanning de deklast, die uit hout bestond, overboord heeft gezet. De strandvonderij op Ameland had een goede dag, want grote hoeveel heden hout zijn op dit Waddeneiland aangespoeld. Hoogwater Zaterdag 9 October: Vlissingen: 11.43 u. 1.63 m., u. m. Terneuzen: 12.13 u. 1.81 m., u. m. Wemeldinge: 0.48 u. 1.59 m., 13.19 u. 1.43 m. Zierikzee: 0.35 u. 1.41 m., 12.59 u. 1.23 m. Men verkeert nog in het onzekere over twee Nederlandse kotters en een Duits schip. Sinds twaalf uur vannacht heeft men geen bericht meer ontvangen van de kotter „De jonge Jochem” uit Den Helder, die naar de visgronden ten Noorden van Den Helder was vertrokken. Aan boord bevonden zich de schipper met zijn broer en nog drie anderen. Verder wordt vermist de Urker kot ter „U.K. 174”, die vijf man aan boord heeft. Om half twee vannacht werd het laatste bericht van dit vaartuig op gevangen. De burgemeester van Urk heeft contact opgenomen met de Marine- vliegdienst en verzocht bij het aanbre ken van de dag te gaan zoeken. Tenslotte is een Westduits motor schip, dat op weg was van Delfzijl naar Brunsbüttel zoek. Op de Oostfriese Waddeneilanden is een -sloep aange- Wat de Noodwet Ouderdomsvoor ziening betreft wordt de verhoging voor echtparen in alle gemeenteklas sen bepaald op ƒ72.en voor onge- huwden op 42.De inkomensgren zen gaan overeenkomstig omhoog, hetgeen tot gevolg heeft, dat een nieuwe groep personen, behorende tot de zgn. „vergeten groepen” onder de werking der Noodwet wordt gebracht. De uitkeringen wegens invaliditeits- of weduwenrente, alsmede de rente krachtens de Ongevallenwet worden ook met zes procent verhoogd. De ge- zinstoelagen worden gebracht van 42.50 op 45.Voor ongevallen tussen 1 Januari 1954 en 1 October wordt een bijslag van zes procent ge geven. KINDERBIJSLAG. De nieuwe bedragen voor de kin derbijslag zijn als volgt: le kind 51 cent per dag, tweede en derde kind 57 cent, vierde en vijfde kind 80 cent en zesde en volgende kinderen 90 cent. De kinderbijslagen, voor rente trekkers worden verhoogd tot resp. 13.25, 14.90, 20.80 en 23.40 per maand. De uitkeringsbedragen voor klei ne zelfstandigen worden gebracht op 32 cent voor het eerste kind en 45 cent voor de volgende kinderen. LOONGRENZEN. Bij de loonronde op 1 Januari 1.1. is de loongrens voor de Ziektewet en Invaliditeitswet gebracht op ƒ5300.—. brengen wij voor het voor velen verheugend bericht, dat de rege ring aan de Staten-Generaal voorstelt verschillende uitkerin gen te verhogen. Dit in verband met de loonsverhoging van 6 pet. De ouden van dagen krijgen een hogere uitkering en de kinder bijslag wordt eveneens ver hoogd. CHELTENHAM, 7 October. In één van de drukste straten van Chel tenham, in het Engelse graafschap Gloucester-shire, is Woensdagavond uit een auto, die op slot was, voor een waarde van ruim 200.000 gulden aan juwelen gestolen, terwijl de eigenaar enige minuten weg was om naar een film in een nabijgelegen bioscoop te informeren. De auto behoorde aan een juwelier uit Londen, die zich specialiseert in kostbare tweedehands juwelen. In geheel Groot-Brittannië is de politie gealarmeerd. Uitgave: Stichting „Zeeuwsch Dagblad” Hoofdkantoor; Goes, L. Vorststr. 90 Tel. 2438 bij geen gehoor voor advertenties 2970, voor redactie 2435- Gir° 274289 Kantoren: Vlissingen: Lammensstraat 17, Telef 2754; Middelburg: Korte Noordstr. 35. Teladministratie 9009 Tel. redactie 2347, Ter neuzen: Dijkstraat 26-28 Exploitatie: Oosterbaan Le Cointre N.V., Goes DE BILT, 7 Oct. Het K.N.M.I. deelt mede: Woensdagmorgen bewoog zich over het Zuidelijk deel van de Noordzee een storing in de richting van Denemarken. De storing zag er, hoewel ze geleidelijk in diepte toe nam, niet gevaarlijk uit, maar toch zou ze in de daaropvolgende nacht op een betrekkelijk klein deel van de Noordzee een zware storm ver oorzaken, een storm, die uiteindelijk ook voor het K.N.M.I. een volslagen verrassing is geworden. Nadat de depressie in de namid dag van Woensdag de Duitse Bocht had bereikt, begon overal in ons land en zelfs op de lichtschepen voor de Nederlandse en Duitse kust de luchtdruk langzaam te stijgen. Alles wees erop, dat de depressie voor ons had afgedaan en bezig was in Ooste lijke richting te verdwijnen. Maar in de eerste avonduren speelde zich daar in de Duitse Bocht iets af, dat mede als gevolg van het ontbreken van uurljjkse waarnemingen van de lichtschepen voorlopig voor het oog van de meteorologen verborgen bleef. Eerst om 10 uur in de avond, toen de barometers in Groningen en Friesland plotseling flink begonnen te dalen, werd het duidelijk, dat er iets zou gaan gebeuren. De depressie was, door tot nu toe onbekende oor zaak binnen 3 uur tijd van een Oos- telijke op een Zuidelijke koers om geschakeld en gings langs de Duitse grens naar het Zuiden bewegen. Zeer snel stak toen een Noordwes- terstorm op, die evenwel slechts over een klein gebied heeft gewoed. Nabij de Westelijke Waddeneilanden werden de grootste windsnelheden bereikt. Het lichtschip Terschellin- gerbank meldde enkele uren achter een een gemiddelde van 115 kilome ter per uur. Ook langs de kust van Noord- en Zuid-Holland was er spra ke van zware storm. Langs de Zeeuwse kust was de windsnelheid echter belangrijk kleiner. Vlissingen b.v. meldde slechts enkele waarne mingen met meer dan harde wind. 7 V;

Zeeuwsch Dagblad | 1954 | | pagina 1