over over van DR SCHOUTEN TREKT VAN LEER TEGEN DE P. V. D. A. p Prof. Romme: „Socialistische uitspraak verdere samenwerking ontbreekt” Schepen in nood SOWJETS WILLEN PRATEN terugtrekking van bezetting Krokodillenjagers kiezen vanuit Vlissingen het zeegat A.-R. Magistrale tegenaanval en van Duizend doden Honduras Bommeuwerper maakt ongelukkige landing van in Overeenkomst van Londen maakt hereniging Oost- en West-Duitsland onmogelijk Met een zeilscheepje van nauwelijks twaalf meter de Oceaan over is een gevaarlijk avontuur Molotof in rede te Oost-Berlijn In enkele regels melden wij nog Overstromingen teisteren het land. PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND Geen beleidswijziging. DE BILT ZEGT: Minder wind meer zon. Doodse stilte. Vier Amsterdammers op weg naar Nieuw-Guinea Ruw weer op de Noordzee. De handschoen opgenomen. j 10e JAARGANG No. 2905 in in Berlijn reeds on- van Mr Burger (Arb.) tijdens zijn toespraak van Dinsdag. DONDERDAG 7 OCTOBER 1954 Directeur: TACQ DE SMIT het ter verbindmcT TEGUCIGALPA, 6 October. Vol gens de jongste berichten uit het Noor den van Honduras zouden door de overstromingen in dit gebied meer dan duizend mensen zijn omgekomen of verdwenen. Het land wordt sinds enkele dagen geteisterd door overstromingen, die veroorzaakt worden door zware regen val. ZEEUWSCH DAGBLAD Hoofdredacteur: J. D. TROOSTHEIDE zal in de Tweede Kamer, de mi nister-president, dr W. Drees namens de regering antwoorden op de algemene politieke be schouwingen. A.R. en K.V.P. hebben gisteren belastingverla ging in 1955 bepleit. We zijn be nieuwd wat de regering daar over zeggen zal. DAT de Commissie Dertien uit Yerseke een be zoek heeft gebracht aan de subcommissie van de Visse rij van de Deltacommissie. Bij de bespreking was aan- DAT gisteren aan de Ka- naalweg te Schore het vier jarig zoontje van de familie Nagelkerke door een auto, bestuurd door de heer K. uit Goes is aangereden. Het dan kan dit laatste schrijven van het Episcopaat niet verrassend zijn ge weest. Voor de P.v.d.A. ligt dat niet anders. We verkeren dus in het onzekere over de redenen waarom dit Mandement aanleiding geeft tot zulke felle discus sies. En veronderstel, zo zeide de heer Schouten, dat ik geheel zou instemmen met de socialistische critiek, dan blijft het raadsel bestaan waarom die critiek niet eerder is geuit. Het Mandement gaat uit van de R.K.-opvattingen over gezag en gehoorzaamheid. De R.K.-leer laat een andere opvatting niet toe. „Laat men dat toch objectief aan vaarden. Ik behoor tot de Gerefor meerde gezindte. Ik tracht te leven uit de grote geloofsgedachte van de Reformatie, ook op politiek gebied. En daarom heb ik bezwaren tegen het Rooms Katholicisme en zijn op vatting over het leergezag. Wij staan In politieke kringen in Bonn is men zelfde voorstel, dat in Berlijn reeds geenszins verrast door het feit, dat I door de Westelijke geallieerden van de 1 van het hand is gewezen. Deze gedachte heeft overigens ook in West-Duitsland aan hangers en zij is hier jaren geleden reeds bepleit door de liberale afge vaardigde dr Pfleiderer. Nieuw in het Russische plan is, dat een zodanige regeling niet meer ver bonden zou behoeven te worden aan vrije verkiezingen in geheel Duitsland. Daarin ziet men hier een nieuw be wijs van de toeleg van de Sowjet-Unie om naar een neutraal en desondanks verdeeld Duitsland te streven. Molotof aan de vooravond Bondsdagdebat over de internationale situatie met voorstellen voor een op lossing van het Duitse probleem voor het voetlicht getreden is. Nadat hij zelf de leiding had genomen van de Russische delegatie naar de herdenking van het vijfjarig bestaan der Oost- Duitse republiek, maakte niemand zich hier nog een illusie over het feit, dat de Russische minister zou ingrijpen in de Westelijke discussie over de plannen van Londen. Molotof heeft zich daartoe bereid verklaard tot een wederzijdse terug trekking van de bezettingstroepen „met uitzondering van enkele streng begrensde contingenten”. Dit is het- BERGEN OP ZOOM, 6 October. Gistermiddag omstreeks vijf uur heb ben zes inzittenden van een tweemo- torige bommenwerper van het type „Harpoon”, komend van de vliegbasis Valkenburg, angstige momenten door staan, toen het vliegtuig een zeer on gelukkige landing maakte op de vlieg basis Woensdrecht, waardoor de vleu gels van het toestel werden vernield. De bommenwerper kwam vrij laag binnengevlogen en is waarschijnlijk vanwege de drassigheid van het ter rein ver doorgeschoten. Op het aller laatste moment kon de piloot een al daar staande bunker vermijden, maar door deze manoeuvre kwam het toe stel tegen de parachuteloods terecht, waardoor een vleugel werd vernield. Vervolgens schoot het vliegtuig door om tegen een andere muur terecht te komen, waardoor de tweede vleugel werd vernield. Gelukkig bleek geen der inzittenden gewond te zijn. Abonnementsprijs 0.47 per week, ƒ2.— p. maand, *5.85 p. kwartaal. Losse nummers 13 cent. Advertentieprijs 22 cent per m.m. Rubriek Kabouters 10 ct. per woord Medewerkers: J. A. van Bennekom, Middelburg; Ds W. C. van Burgeler, Kruiningen; A. I. Catsman, Aardenburg; Ds D. J. van Dijk, St. Annaland; Ds A. Gruppen, Biezelinge; J. S. Hoek, Middelburg; J. Hommes, Nieuwdorp; J. Huijssen, Terneuzen; Ds J. Karelse, Goes; P. Kujjt, Krabbendijke; J. Laport, Goes; J. Moll, Vlissingen; K. C. van Spronsen, Goes; R. Zuidema, Goes. DAT de heer J. Gakeer te Stavenisse aan de Land bouwhogeschool te Wage- ningen is geslaagd voor het prop, examen landbouwin genieur. DAT gisteravond voor de leden van de afd. Goes van de Ned. Chr. Beambten Bond de heer J. Rinders het woord heeft gevoerd over de Kinderbijslagwet. Er volgde een geanimeerde bespreking. wezig de voorzitter der Del tacommissie, ir Maris, direc- teur-generaal van de Rijks waterstaat. Is door het Mandement een wijziging van essentiële aard in de verhoudingen ontstaan? Deze vraag stelde de A.R.- fractievoorzitter Schouten voorop. Uit voerig ging hij de herderlijke schrij- vens na, die sinds 1918 zijn verschenen, om tot de conclusie te komen dat van een essentiële wijziging niet gesproken kan worden. Het is dan ook onbegrijpe lijk dat het N.V.V. heeft gedacht dat het verbod om lid te w’orden van deze organisatie zou worden ingetrokken. Als het N.V.V. voldoende aandacht had a?n dr-ze Mandementen BK DAT Dinsdagavond mej. F., maatschappelijk werk ster te ’s-Heer Arendskerke in de Poel tussen Nisse en DE BILT, 6 October. Voorname lijk in het Noorden van het land nog enkele buien met krachtige tot vrjj krachtige Noordwestelijke wind. El ders flinke opklaringen en overwe gend droog weer met later tot matig afnemende wind tussen Noordwest en West. Weinig verandering in tempe ratuur. kind, dat op een stepje reed, stak plotseling vanachter een van de tegenovergestel de richting komende vracht wagen de weg over en werd, hoewel de automobilist krachtig remde, tegen de grond gesmakt. Het kind liep enkele ontvellingen op aan zijn gezichtje en knie tjes en werd, nadat dokter Arends uit Hansweert eerste hulp had verleend, onder de wol gestopt. hier voor het feit van de geloofsver deeldheid binnen de kring van het Christendom, een verdeeldheid wel ke een ingrijpend karakter draagt. Maar deze verdeeldheid ontslaat ons niet van de verplichting om te zoe ken naar de eenheid in deze ver deeldheid. En deze eenheid is er. Er zijn véle passages in het Mandement, die ik kan onderschrijven. Het kern verschil met de P.v.d.A. en V.V.D. is, dat wij uitgaan van de gedachte dat een party t.a.v. de geloofs- en levens overtuiging geen neutraal standpunt moet innemen. De P.v.d.A. en V.V.D. erkennen een nauwe band. Zij er kennen een nauw verband tussen ge loofsovertuiging en politiek, maar ontkennen dat dit verband geldt voor een partij. In wezen scheiden zij Christendom en staatkunde en daarom bevorderen deze partijen da gelijks de verwereldlijking. Het werd doodstil toen de 71-jarige, doch nog altijd vitale, A.R.-fractievoor zitter dit standpunt nader uitwerkte. Men voelde het: hier sprak een man uit zijn hart. En de interrupties, die van de socialistische banken klonken werden meesterlijk opgevangen en af- gestraft. Een Christen mag niet mee doen aan deze verwereldlijking, zo riep dr Schouten uit. „Ik verklaar ronduit, dat de openbaring Gods geen stelsel biedt voor staatkundige en maatschap pelijke inrichtingen. Maar deze open baring biedt ons wel de beginselen, de uitgangspunten, ook voor de sociale en economische politiek. En ik verklaar ook ronduit dat we ondanks ditzelfde uitgangspunt er niet in slagen altijd eenzelfde inzicht te hebben. Dit is een brok levensleed, waarin zich de ge brokenheid van onze samenleving openbaart. En ook de macht van de zonde. Maar is er gelijkheid van inzicht in de P.v.d.A. en de V.V.D.? Het poli tiek liberalisme heeft veel veranderin gen ondergaan. De heer Oud kan niet (Zie vervolg pag 7.) DAT gisteren op het kruis punt Bachten Steene-Raad- huisstraat te Middelburg, de heer L. C. uit Middelburg met zijn motor is gevallen doordat hij wat al te krach tig remde om een botsing met een dienstauto van de P.T.T. te voorkomen. Hij liep een hoofdwond op en zijn voertuig werd bescha digd. ’s-GRAVENHAGE, 7 October. De hevige wind en de hoge zee zijn er oorzaak van, dat in de afgelopen nacht enkele schepen op de Noordzee moeilijkheden zijn geraakt. Gisteravond werd geseind, dat Engelse stoomschip „Cargill” hoogte van IJmuiden wegens machine- schade dringend assistentie nodig had. Het anker werd uitgeworpen, doch het was moeilijk het vaartuig te houden. Toch slaagde de bemanning erin het schip onder controle te houden en de schade te repareren. Een sleepboot be vindt zich in de nabijheid om assiten- tie te verlenen, indien zulks nodig mocht blijken. Kort daarop kwam het bericht, dat een Deens schip, de „Rikke Skou” 120 mijl ten Noorden van Den Helder in nood verkeert. Een Duitse sleepboot is op weg om hulp te verlenen. Bijna tegelijkertijd seinde het Duitse stoomschip „Helene Russ” dat het op zes mijl ten Noorden van Ameland in nood verkeerde. Het schip was nog drijvende, doch had de deklast reeds verloren. Om twee uur vannacht brak de mast. Tenslotte schijnt er op 60 mijl ten Noorden van Ameland een Duitse kot ter in moeilijkheden te zijn. Twee an dere kotters verleenden assistentie. De reddingsboot „Insulinde”, die van Oostmahorn was uitgevaren om de kotter hulp te bieden, blijft voorlopig buitengaats, om indien nog andere mel dingen binnen komen sneller ter plaatse te zijn, aldus seinde schipper Toxopeus vannacht om drie uur. Tenslotte kwam om kwart over drie het bericht binnen, dat de redding boot „Neeltje Jacoba” op zoek is naar de kotter „Urk 59”, die in de omge ving van IJmuiden met moeilijkhe den te kampen heeft. (Van onze parlementaire redacteur), 's-GRAVENHAGE, 7 October. Twee redevoeringen hebben gis teren het debat over de Algemene Politieke Beschouwingen beheerst. Het waren de fractievoorzitters Romme (K.V.P.) en Schouten (A.R.), die in zeer principiële betogen beschouwingen gaven over de grond slagen van de Christelijke partij en die daarbij stelling namen tegen de P.v.d.A. en de V.V.D.: de twee partijen, die zich zo geschokt tonen door het Mandement van het Nederlandse Episcopaat. In een uiterst bewogen rede toonde de heer Schouten aan, dat het Mandement geen beleidswijziging van de bisschoppen betekent, zodat we voor het raadsel staan waarom de felle critiek van liberalen en socialisten niet eerder dan dit jaar is geuit. Zoals te verwachten was had prof. Romme geen enkele behoefte om het Mandement te interpreteren. Daarvoor moet men zich niet wenden tot de politicus, maar tot de bisschoppen, zo zeide hij. Beide sprekers vonden elkaar op een zeer belangrijk practisch terrein, nl. de belastingverlaging. Zij hadden grote bezwaren om deze verlaging te verschuiven tot 1 Januari 1956. Bij de replieken zal men er meer van horen. Waarschuwend riep de heer Romme uit dat de regering zich geen illusies mag maken over de houding van de K.V.P., in dit opzicht, terwijl de heer Schouten er op aandrong om in ieder geval de verlaging van de loon- en inkomstenbelasting zo spoedig mo gelijk tot stand te brengen. Daarnaast voerden de twee fractie voorzitters het pleit voor de „vergeten groepen”, die in uiterst moeilijke om standigheden verkeren. Maar deze be langrijke kwesties waren in dit debat toch feitelijk van ondergeschikt belang. Veel meer vzerd deze middag de poli tiek bedreven als een strijd der geesten en dat is vaak boeiender dan alle mo gelijke zakelijke verlangens. Wilde prof. Romme dus niet het Mandement nader verklaren, dit be tekende niet, dat hij de handschoen tegen de liberalen en socialisten niet opnam. Bij alle critiek wordt de we zenlijke kern van het Mandement „planmatig” voorbijgegaan. Het gaat nl. om de opbouw van de Christelij ke maatschappij, waarvoor de partij politieke eenheid der katholieken noodzakelijk is. Dit element ver waarloosden de socialisten ook op hun kaderdag. Er is ’n antwoord uit gebleven, aldus prof. Romme, op onze vraag of de samenwerking met de socialisten nog wel voortgezet kan worden. Maar het ontbreken van een uitspraak op dit punt interesseert ons vandaag niet zo meer. De aarzelende houding van de P.v.d.A. stoort het Kabinet niet, dat zelfs nog de moed heeft om te verwijzen naar een be lastingverlaging in 1956 Het vreemde is, dat de socialisten met hun critiek op de P.v.d.A. steeds maar werken met „als”. Als de K.V.P. ondemocratisch wordt dan kan er niet meer samengewerkt worden. Ons ant woord zou op deze vraag niet moeilijk zyn. Als we twijfelen aan het democra tisch karakter van een partij dan wer ken we daarmee niet samen. Dat stand punt is duidelijk, aldus vervolgde prof. Romme, en het heeft het voordeel, dat men niet de indruk naar buiten wekt loze woorden te spreken. De K.V.P. is geen kerkelijke partij, zij is een beginsel- en programpartij. Prof. Romme wilde niet spreken over de vraag of het beleid van de bisschop pen goed was, maar wel over het pro bleem of de Kerk het materiële recht heeft dit Mandement uit te vaardigen. En daarop luidde zijn antwoord beves tigend. Uitgave: Stichting „Zeeuwsch Dagblad’’ Hoofdkantoor: Goes, L. Vorststr. 90 Tel. 2438 bij geen gehoor voor advertenties 2970, voor redactie 2435. Giro 274289 Kantoren: Vlissingen: Lammensstraat 17, Telef 2754; Middelburg: Korte Noordstr. 35. Tel. administratie 2009 Tel. redactie 2347; Ter neuzen: Dijkstraat 26-28 Exploitatie: Oosterbaan Le Cointre N.V., Goes ’s-Heer Arendskerke gewond is aangetroffen. Zij heeft vermoedelijk een ongeval met de bromfiets gehad en moet lange tijd op hulp heb ben liggen wachten. Dokter Zonnevylle, die de eerste hulp verleende, constateerde een schedelbasisfractuur en achtte opneming in het zie kenhuis te Goes noodzake lijk. Maar goed, de schade werd gerepa reerd en Dinsdag jl. zeilden zij weer uit, ditmaal richting Bruinisse. Daar wilden zij eerst binnenzeilen om de motor te herstellen doch ze besloten op de slikken voor anker te gaan. Via Oosterschelde en Wemeldinge zeilden zij toen naar Hansweert. DESNOODS WACHTEN. Als het weer te gek wordt, zo zei den de jongens ons nu, dan blijven we gewoon ergens in een haven lig gen en gaan we, zo lang we niet ver der kunnen daar maar werken. Hoe zij op net idee gekomen waren, vroegen wij hen. Welnu, vertelde Wim, we hadden ’n varkensmesterij, en kwamen toen op het idee om zelf vleesmeel te gaan schieten. Ze wilden naar Afrika’s Oostkust en konden met een destruc* torbedryt in Rotterdam een contract maken voor de levering van kroko- dillenvlees. Maar Afrika bleek te duur te zijn. Huidenïirma's die van de plan nen hoorden boden toen aan de hui den van de krokodillen te kopen. En zo gooide men het roer om en besloot van krokodillenhuiden geld te gaan maken. Klaas, die slager is van zijn vak, werd op de hoogte gebracht hoe hij krokodillen moet villen en de huiden moet bewerken en voorts ging hij op navigatie zitten blokken. Voordien hadden de jongelui in de Borneokade een geschikt scheepje ont dekt. Het was gezonken, maar ze lie ten het boven water halen en gingen het repareren. Het is oud, liefst zeven tig jaar, doch nog oerdegelijk, zei Wim en hij klopte vol trots op de zware eiken balken, die de kajuit versieren. Alles kwam gereed, ze kochten voedsel in van een eigenaar van, een grote levensmiddelenfabriek, zelf een zeezeiler, kregen zij alles tegen inkoopprijs en zeilden weg. Tien duizend gulden kost deze reis. Ze had den er alle vier passage voor kunnen boeken. Maar nu hebben we onze eigen boot tenminste bij ons, zei Wim. Daar gaan we nu in de riviermondingen des nachts brakwaterkrokodillen schieten hij klopte liefkozend op een Lee- Eniieid en die villen we overdag. De huiden Kunnen we zelf naar de haven vervoeren. Wat wil je meer? Bovendien hebben we ons eigen derdak. Jaap Woppenkamp, die als kok fungeert, glimlachte en roerde on verstoord m de etenspot. En Klaas lag op zijn gemak in zijn kooi en keek eens naar het por tretje van zijn vrouw. Hij is de enige die getrouwd is. „Als het ons goed gaat in Nieuw Guinea”, zei hij dromerig, „laat ik haar overkomen”. Nieuw Guinea, het ligt nog erg ver. Eerst Vlissingen en dan Madeira, Pa ramaribo, Trinidad, Panamakanaal, Honoloeloe, Marshall-eilanden Een hele verre trip, die wel zes maan den duren kan. Een opgewonden menigte lachende en schreeuwende stu denten trekken in optocht door de straten van Triest, om de voltooiing te vieren van de overeenkomst tussen Joego slavië en Italië betreffende Triest. BERLIJN, 6 October. De Russische minister van Buitenlandse Zaken, Molotof, heeft Woensdagavond in Oost-Berlijn verklaard, dat de Russische regering opnieuw besprekingen met de Verenigde Staten, Groot-Brittannië en Frankrijk voorstelt om onverwijld te komen tot terugtrekking van de bezettingstroepen uit Oost- en West-Duitsland. Door een dergelijke overeenkomst zal niet alleen het lot van alle Duitsers worden verbeterd, maar zullen ook betere omstandigheden worden gescha pen voor een toenadering tussen Oost- en West-Duitsland. De onlangs te Lon den en Bonn gehouden besprekingen hadden niets te maken met werkelijke Duitse souvereiniteit of het waarborgen van de veiligheid in Europa, aldus Molotof GOES, 6 October. Met een zeilscheepje van nauwelijks twaalf meter van Amsterdam naar Nieuw Guinea zeilen om daarkroko dillen te gaan vangen, is nu niet bepaald een bezigheid waaraan vele Nederlanders gedacht zullen hebben. De drie Amsterdammers Klaas (27 jaar), Wim (26 jaar) en Ben (23 jaar) Goezinnen, twee broers en een neef en de 28-jarige Jaap Woppenkamp uit Assen, doen het wel, althans ze zijn het van plan. Vanavond waren zij nog niet verder dan de binnensluis van Hansweert, waar ze, na vele avon turen, de nacht door zouden brengen. Donderdag zullen ze naar Vlis singen varen, waar zij na enkele reparaties bij goed weer zee zullen kiezen. Hun scheepje heeft een toepasselijke naam „Noorderzon”. En mét deze Noorderzon zijn zij vorige week Dins dag uit IJmuiden vertrokken. Woens dags waren zij bijna 'gestrand op de zandbanken voor Goeree doch dank zij de hulp van een visserschip konden zij de haven van Ouddorp worden binnen gesleept. De hele week lagen zij voor Ouddorp om de schade te herstellen, die zij in nog geen etmaal tijd hadden opgelopen. Hun familieleden waanden hen toen al bij kaap Gris Nez. Ja, die zeiltocht over de Noord zee zal hen nog lang heugen. Het hevig slingerende schip zeilde tot aan de patrijspoorten door de ko kende zee. Van de vier jongens was alleen Ben niet zeeziek. Allen wa ren zij drijfnat en wat ergei was, doordat de lenspomp het niet goed deed liep de hele kajuit vol water. Hun kleren werden doorweekt en zwart van de smerige olie die op het water dreef. WW te

Zeeuwsch Dagblad | 1954 | | pagina 1