PLAKKEBORD De heer B. G. Groot Nibbelink te Middelburg gaat beroepskeuze voorlichting subsidiëren Grijpskerke jubileerde ’T ZEEUWSE ’T SPIEGELTJE Miniatuur Walcheren blijft op Zondag open Circus op Middelburgse markt Burgemeester Schuurbeque Boeije hartelijk gehuldigd» nam Schoolhoofd Serooskerke (W.) afscheid Haven van Cadzand definitief gesloten. DE BUS RAMMELDE Verschillende percelen uienzaad waardeloos Willem Andriessen concerteerde te Middelburg Waardering der bevolking bleek tijdens huldigingssamenkomst „Geen overheidsgeld voor propaganda-instituut” Amendement-Schot tot sluiting met 11 tegen 6 stemmen verworpen Raad was tegen investering van 40 mille in gymnastieklokaal ZEEUWSCH DAGBT.AD Na 45~jarige loopbaan Veertig jaar bij het onderwijs. Wat een biet. goudreinette. Kamperland eet bananen. Colijnsplaat heeft verlichte wijzerplaat. Het ivas geen gemakkelijke ambtsperiode. Twintig jaar aan het roer in Zierikzee. Werkmolen „De Hoop”. Vijf en twintig jaar hoofd der school pagina 2 Woensdag 6 October 1954 en Ingezonden Mededeling (adv.) dan 169 leerlingen zijn school bezochten. gaan. slotte de protestants-christelijke raads leden en wethouder Van ’t Westende (KVP). ZIERIKZEE, 5 Oct. De huldiging, die gisteravond burgemeester jhr Schuurbeque SLUIS, 5 Oct. Het haventje te Cadzand is thans definitief afgesloten. Het laatste water dat er uitliep kon niet weer terug, daar met het lage tij een afsluitdam is gemaakt in de spuigeul. Zonder moeite is dit .piet gegaan. De laatste krachtsin spanningen van het haventje bleken vol doende om nog flink wat schade toe te brengen aan de dwingende mensenhand. De eerste afsluiting is mislukt doordat het water de dam wegspoelde. Enkele da gen later bleef een dragline met het op komend water verzakt achter in de geul. Driemaal kwam de zee erover voordat de dragline eruit kon worden gesleept. Een behoorlijke schadepost. Een aanvang is thans gemaakt met het maken van de nieuwe dijk dwars door de haven, welke zal komen tot een hoogte van 0 m 4- NAP in aansluiting aan de nieuwe zeesluis. De bouw van deze sluis verloopt voorspoedig en deze maand komt men op voldoende hoogte met de De laatste jaren is dat wat minder ge- snoetwerken om het winterseizoen in te weer in verschillende plaat sen voor het T.B.C.-fonds D. E. L. en I. P. S. Te Tholen was de opbrengst van deze collecte f 191.46, te Kruinin- gen f 208.86. De collecte voor de re classering bracht te Nisse f 15.40 op, te Lewedorp f 39.60, te Zierikzee f 328.98, te Waarde f 30.21, te Goes f481.27, te ’s-H. Hendriks- kinderen f 17.22 en te Hoe- dekenskerke f 51.60. In deze plaats werd ook gecollec teerd voor herstel en op bouw in de Ned. Herv. kerk, opbrengst f 91.65. De jubilaris dankte de raad voor het bijeenroepen van deze vergadering. Dit heeft hem een geviel van vriendschap gegeven, die weldadig aandoet. Hij her innerde aan de afgelopen ambtsperiode en wierp een blik in de toekomst. Wat die ook brengen moge hij hoopt zijn beste krachten te geven. Nadat namens de werknemers in dienst der gemeente de gemeentese cretaris, de heer E. H. Mul der, een gelukwens en eveneens een cheque had aangeboden volgde nog een rij van sprekers en tenslot te hebben verscheidene ge nodigden tijdens een onge dwongen samenzijn de bur gemeester persoonlijk hun beste wensen aangeboden. En natuurlijk ontbrak de muziek niet: voor de aan vang der huldiging, die in de met vele bloemstukken versierde trouwzaal plaats vond, liet het draaiorgel „Neptunes” vrolijke klan ken horen en „Kunst en Eer” bracht tot slot een se renade. Vandaag is het veertig jaar geleden, dat de heer A. Paape te St. Annaland tot tijdelijk onderwijzer aan de O.L. school werd benoemd. Op 6 October 1914 werd hij aangewezen als plaatsver vanger van de onderwijzer C. J. Odink, die toen in mi litaire dienst was. Op 1 Jan. 1915 volgde zijn vaste be noeming en van die tijd af Is hij St. Annaland trouw gebleven. Inderdaad, de eerste mel ding van buitengewoon gro te bieten is weer binnen. De heer W. Simonse te Souburg heeft aan de Loskade een suikerbiet afgeleverd, die een gewicht had van 49 ons. Een kanjer dus. We zijn be nieuwd of er nog zwaardere zijn. NIET NODIG. De heer Wattel (AR) merkte op, dat men het bij de christelijke stich ting heus niet nodig vindt de mensen een principiële schoolkeuze te advise ren. Ouders, die naar dit bureau gaan, weten dat zelf wel. Zij sturen hun kinderen om heel andere motieven naar een bijzondere school dan op ad vies van een beroepskeuzebureau. Naar een mededeling van wethouder Schorer zijn tussen de «partijen be sprekingen gaande en gehoopt wordt, dat wat de algemene stichting betreft nog dit jaar resultaat zal worden be reikt. Hij begreep wel de achtergrond van het voorstel: geen overheidsgeld voor een propaganda-instituut, maar aan gezien deze zaak niet in B. en W. was besproken, ging hij er niet nader op in. Tegen het voorstel stemden ten- BRUINISSE, 5 Oct. De land bouwers in het rampgebied hebben dit jaar veel tegenslagen te incasse ren, in de vorm van slechte oogst en misgewas. Van misgewas kan men ook spre ken bij de teelt van uienzaad. De mensen die zich hierop toeleg gen, kunnen zich niet meer herinne ren ooit een zo slechte oogst te heb ben gehad en voor sommigen gaat die herinnering al bijna een halve eeuw terug. Het slechte natte weer dëed aan de groei geen goed, maar ook de insec ten hebben niet kunnen vliegen in de tijd, dat de bloeiende bollen op be vruchting wachten. Verschillende per celen op Duiveland, Flakkee, Tholen en Zuid-Beveland zijn dan ook waar deloos of geven een opbrengst van 40 tot 75 kg per gemet. Naast de mislukking van vlas, en de slechte opbrengst van tarwe, aard appelen en suikerbieten, komt nu dus ook nog het uienzaad. sneuvelde hij, zoals ook staat op het gedenkte ken, dat is aangebracht in de muur van de Ned. Herv. PRO EN CONTRA. Wethouder Van ’t Westende sprak namens de meerderheid van B. en W. Hij meende, dat door investering van een betrekkelijk gering bedrag de ge meente kan beschikken over een lo kaal, dat voor alle gewenste doelein den kan worden gebruikt, maar wet houder Kögeler (sprekend namens de minderheid) bestreed dit. De huidige afmetingen zijn voldoen de voor het onderwijs. By gebruik door verenigingen moeten zij veel gro ter worden. Ook de leerlingen der la gere scholen in de buurt (uit de laag ste klassen) kunnen van het (kleine) lokaal gebruik maken. Wanneer het groter zou worden kunnen de oudere leerlingen er vanwege de drukke be zetting toch niet in. Van de grotere ruimte heelt het onderwijs dus geen profijt, ’t Is uitsluitend een concessie aan de verenigingen, die in het cen trum oeïenioxaien heoben en straks zeer zeker van de nieuwe turnhal ge- oruik zuilen maken. Zeker is het noaig aan ’t Zand een geoouw te heoben voor het onderwijs m de lichamelijke oeiening voor aue schoolkinderen, maar de voorgestelde oplossing brengt geen baat. Die 40 mille is een aosolute verliespost voor de gemeente. Mr. Van rimpel deelde nog mede, dat het bestuur der blo-schooi weinig voor een groter lokaal voelt, ook al met het oog op vernielingen, en dat er voor het gewone lager onderwijs nog altijd 13 of 14 uren overblijven. Daarna werd het voorstel van B. en W. verworpen met 11 tegen 6 stem men. Voor stemden de wethouders be halve de heer Kögeler, alsmede de heren Geers, Breel en Van Loo. Voor de Z.V.U. gaf Willem Andries sen gisteravond een piano-recital in de Concert- en Gehoorzaal te Middelburg. Dit concert droeg een enigszins bijzon der karakter, daar ieder nummer door de pianist werd ingeleid. Het program ma dat geheel gewijd was een Frederic Chopin leende zich daarvoor uitste kend. Op prettige wijze gaf Andriessen een uiteenzetting van de manier, waarop het stuk was ontstaan en een analyse naar de vorm: meestal liedvormen en een hoofdvorm, de Sonate Opus 58. Door verschillende thema’s en musi- cale figuren voor te spelen, kreeg het publiek een idee volgens welke nor men Chopin’s muziek is opgebouwd. De manier waarop Andriessen (oud-di- recteur van het Amsterdamse conser vatorium) vervolgens de werken speel de dwong respect af. Deze pianist, die reeds tot de oudere garde behoort, blijkt nog over een vi taliteit te beschikken, die bewonde- renswaardig is. Reeds de Sonate Opus 58 en het Scherzo Opus 20, voor de pauze gespeeld getuigden hiervan. Na de pauze werd eerst de prachtige zangerige Nocturne Opus 48 No 1 uit gevoerd, waarna de kunstenaar via de Mazurka Opus 24 No. II een magistraal slot gaf met de bekende Polonaise in As Opus 53. Zijn techniek en opvatting bestempelen hem nog steeds tot een in drukwekkend en brilliant pianist. De grote belangstelling, die voor dit con cert bestond zal zeker ook mede ver oorzaakt zijn door het instructieve ka rakter ervan. Het is dan ook te hopen, dat de Z.V.U. zulke concerten nog dik wijls zal herhalen. b. Maandag is in Zeeland de eerste goudreinette geveild. Deze appel is het hoofdras van het wintersortiment en er wordt een grote aanvoer van verwacht. Op de eerste veilingdag lag de prijs rond 20 cent per kg., d.i. onge veer vijf cent per kg lager dan het vorig jaar. Ondanks het koude en natte weer staan thans nog verschillende aardbeienper celen in bloei. In het bijzon der het ras Climax heeft thans nog vele bloemen, terwijl er ook al vruchten zijn. Of er nog rijpe aard beien aan zullen komen zal afhangen van de verdere weersomstandigheden. Op de meest goedkope wijze heeft men de laatste dagen op het strand te Kam perland bananen kunnen bemachtigen: ze spoelen er doodleuk aan en bovendien blijken ze nog van goede kwaliteit te zijn. Verschei dene personen hebben zich er al te goed aan gedaan. Jammer dat deze licht ver teerbare vruchten nog wat aan de groene kant zijn. GYMNASTIEKLOKAAL. Een ander punt lokte eveneens uit voerige discussie uit, n.l. het meerder- heidsvoorstel van B. en W. 40 mille te besteden voor vergroting van het ontworpen gymnastieklokaal der blo-school aan 't Zand. De commissie van financiën was er unaniem tegen. De heer Hubregtse (Arb.) vond de af metingen (11 bij 22 meter) te klein en meende, dat zij 14 bij 25 moeten zijn, aangezien het lokaal ook door verenigingen moet worden gebruikt en met het oog op de moderne speel zalen. De heer Hesselink (VVD) vroeg zich af wat de gemeente voor die 40 mille krijgt. Op enkele vragen ant woordde de burgemeester, dat een grote turnzaal is geprojecteerd aan Bachten Steene, maar dat de hier op geslagen stenen eerst naar de Groene Ring overgebracht dienen te worden, hetgeen momenteel nog niet mogelijk is, omdat daar de wasserij en het bad huis nog staan. deze Miniatuur heeft getrokken, maar ook de gemeente vanwege de verma- kelij kheidsbelasting. TELEURGESTELD. De heer Westerhout (Arb.) onder schreef het betoog van de heer Schenk en de heer Kaland wees speciaal op de sociale kant van de zaak: nu de Miniatuur een continu-bedrijf is ge worden, worden personeelsleden des Zonaags aan nun gezinnen onttrok ken. Het is vreemd, dat daarop van socialistische zijde niet de aandacht gevestigd is, zo meende hij. De heer Schot vroeg, of het wel juist is slechts 1.te vragen, nu de Miniatuur toch als een bedrijf wordt geëxploiteerd. Ernstig teleurgesteld was hij over het antwoord van „Nieuw Walcheren” aan het adres der kerke- raden en ook over het feit, dat men over alle bezwaren der maquettebou- wers tegen openstelling op Zondag is heengestapt. Indien ztf dat hadden geweten, zouden zij nooit hebben mee gewerkt. Tenslotte stelde hij voor publieke danspartijen niet toe te staan en de Miniatuur op Zondag gesloten te hou den. Het eerste voorstel kon niet in behandeling komen, omdat het slechts ondersteund werd door de heer Wat tel. MIDDELBURG, 5 October. Cir cusondernemingen, die haar tenten op de Markt willen opslaan (er zijn al drie aanvragen), zullen daarvoor toe stemming krijgen. Met 10 tegen 7 stemmen heeft de raad daartoe beslo ten. Dit geschiedde na een kort debat over de vraag, of de aanwezigheid van een circus wel in overeenstemming is met de waardigheid van de Markt. Burgemeester Bolkestein laakte in scherpe bewoordingen de z.i. onjuiste opvattingen van vele inwoners over karakter en betekenis van dit terrein. „Het blijkt”, zo zei de burgemees ter, „dat sommigen de Markt beschou wen als een soort van gewijde plaats, waar iedereen komt om in stille aan bidding het Stadhuis te bezichtigen. Deze opvatting is onjuist. Middelburg mag geen museumstad worden, maar moet levendig zijn en af en toe wat vertier op de Markt is helemaal niet erg. Een tweede verkeerde gedachte is, dat de Markt alleen van de Markt- bewoners is. Dat is volstrekt niet zo: de Markt is van de gehele stad. In dit verband moet mij van het hart, dat ik de hele actie deze zomer tegen de ten toonstellingstenten buitengewoon kin derachtig vond en misselijk, dat de Marktbewoners zelfs de verlichting niet liet branden”. Bij de discussie zei de heer Van Loo (Arb.), de Markt geen geëigende plaats voor een circus te vinden, ter wijl de heer Breel (Arb.) grote be zwaren had tegen verplaatsing van de Donderdagse markt. Maar de heer Baars (C.H.) merkte op, dat vele za kenlieden deze verplaatsing een wel kome afwisseling vonden, ook in ma terieel opzicht! Tegen het voorstel van B. en W. om de Markt beschikbaar te stellen stemden mevrouw De Vlieger en de heren Schot, Geers, Wattel, Van Loo, Kaland en Schenk. Haar verloren, al verloren! Roos is een teken dat Uw hoofd huid verschilfert. Uw haar zal uit vallen indien U niet zéér snel in grijpt! Want Uw ondervoede hoofd huid schilfert reeds enssverhoornt. Daar moet U onmiddellijk iets tegen doen. Wat? Dit is geen vraag meer sedert Silvikrin, de wetenschappelijke haarvoeding, is uitgevonden. Ga ter stond Silvikrin gebruiken. Silvikrin heeft reeds talloze mensen over de gehele wereld uitkomst gebracht. Sil vikrin bevat n.l. de 14 natuurlijke opbouwstoffen voor de haargroei, zo als Tryptofaan, Tyrosine, Cystine en de 11 overige uit de amino-groep. De wetenschap heeft vastgesteld, dat Sil vikrin al deze opbouwstoffen in de juiste verhouding bevat. GRIJPSKERKE, 4 Oct. Vijf en twintig jaar lang zwaait de heer B. G. Groot Nibbelink de staf des hoofdonderwijzers in Grijpskerke. Op 4 October 1929 deed hij zjjn intrede in de nog maar enkele jaren daarvoor gebouwde school van dit Walcherse dorp en sindsdien heeft hij zjjn stempel gezet op het onderwijs, dat hier wordt gegeven. Honderden, misschien wel duizenden kinderen heeft hij mede helpen klaar maken voor het volle leven en velen zullen met plezier terugdenken aan het onderwijs, dat zij van hem ontvingen. Het sprak dan ook wel vanzelf, dat vanavond een feestelijke stemming heerste in de samenkomst, waarvan de zilveren onderwijs-jubilaris (niet helemaal naar zijn zin!) het middelpunt was. Voordat de heer Groot Nibbelink naar Grijpskerke kwam, was hij onderwijzer in Culemborg. Toen het bestuur der christelijke school een nieuw schoolhoofd vroeg, bleken er 34 liefheb bers te zijn. Een trok zich direct terug en uit de overblijvênde 33 werd een vijftal gemaakt, waaruit tenslotte de heer Groot Nibbelink werd gekozen. Hij heeft met hart en ziel al die jaren het christelijk onderwijs gediend. Hij had mèt het kind de liefde van zijn hart. Al die tijd was hij de leider van drie onderwijskrachten en er is een jaar geweest, dat niet minder XT a een 45-jarige loopbaan 1V bij het onderwijs, waar van 23 jaar in Serooskerke (W.), heeft de heer L. A. de Vos in een drukbezochte sa menkomst van leden, ouders en oud-leerlingen afscheid genomen als hoofd van de school voor C.V.O. Ds Van der Wind had de leiding en hij sprak een openingswoord naar aanlei ding van 1 Sam. 7, de won derlijke uitredding der Is raëlieten uit de hand van de Filistijnen. Samuël richt een steen op: Eben Haëzer, tot hiertoe heeft de Here ons geholpen. Dat is ook van toepassing op de school. Klein begonnen in een heel oud gebouw werd het voort bestaan meermalen bedreigd door gebrek aan leerlingen. Maar geleidelijk nam het leerlingental toe, zodat vo rig jaar een nieuwe school met bijna honderd kinderen in gebruik kon worden ge nomen. De bloei van de school is in niet geringe mate te danken aan het on vermoeide werken van de heer De Vos, die zich met grote ijver en plichtsbe trachting gaf aan het onder wijs, dat thans op hoog peil staat. Na woorden van har telijke dank te hebben ge sproken overhandigde ds Van der Wind het scheiden de schoolhoofd een geschenk namens de leden, de ouders de oud-leerlingen. Me vrouw De Vos werd dank gebracht voor het hand- werkonderwijs, dat zij vele MIDDELBURG, 5 October. Met 11 tegen 6 stemmen heeft de gemeente raad vanmiddag een amendement van de heer A, J. Schot (S.G.P.) tot het op Zondag gesloten houden van Miniatuur Walcheren verworpen. De be spreking van het voorstel tot het ingebruik geven van het Molenwater aan de Stichting „Nieuw Walcheren” voor 1955 en eventueel volgende jaren tegen het symbolische bedrag van 1.— concentreerde zich rondom de open stelling op Zondag. B. en W. wilden slechts verbieden voor des middags één uur muziek ten gehore te brengen en voorschrijven, dat de muziek na dit tijdstip geen hinder voor de omgeving zal opleveren. Het amendement werd gesteund door de heren Van Empel, Baars en Kaland (C.H.), Kögeler en Wattel (A.R.). Alle raadsleden, die over deze zaak het woord voerden, hadden even als de burgemeester de grootste waardering voor het initiatief van „Nieuw Walcheren” en voor de hon derden, die de Miniatuur tot een kunststuk maakten. De heer Wattel juichte het ook toe, dat de baten ten goede zullen komen aan algemeen Walcherse belangen. Aan de andere kant moet men deze zaak toch ook reëel zien, nu de Mi niatuur op een andere, een commer ciële basis wordt gesteld. Oorspronke lijk dacht ieder, dat zij des Zondags niet te bezichtigen zou zijn. Dat „Nieuw Walcheren” de Minia tuur op die dag toch openstelde en dit volgend jaar weer wil, is ernstig te betreuren. Indien dit doorgang vindt zullen de Zondagsrust en Zon dagsheiliging zeer zeker verloren gaan. Voor ieder, ook voor de leden der christelijke werkgemeenschap in de P.v.d.A., ligt hier een concrete eis. Als overheidspersoon kon de heer Wattel niet de verantwoordelijkheid nemen voor openstelling op Zondag. GEEN OVERHEIDSTAAK. De heer Schenk (V.V.D.) meende, dat het niet de taak der overheid is het publiek voor te schrijven hoe het de Zondag moet besteden. Merkwaar dig was, dat deze zomer heel wat vreemdelingen, die op Zondag naar de Miniatuur kwamen kijken, ook de kerkdienst bezochten zij het dan soms met vreemde hoofddeksels! Ten slotte oordeelde de heer Schenk, dat niet alleen de middenstand profijt van Sedert korte tijd is de wij zerplaat van de toren te Co lijnsplaat feestelijk verlicht. Dit is geen van gemeente- jaren belangeloos gaf. Zij wege aangebrachte luxe, ontving bloemen. De inspec- geenszins, hier zit een veel teur van het lager onderwijs, minder zakelijke geschiede nis achter. Tijdens de oorlogsdagen de heer De Vos als on- vertoefde in Colijnsplaat een zekere luitenant Havelaar uit Rotterdam. Bij een over- Op- en ondergang van Zon en Maan: Donderdag: Zon op 6.50 u., onder 18 06 u. Maan op 15.52 u., onder 0.25 u. Hoogwater Donderdag 7 October: Vlissingen: 9.24 u. 1.12 m., 22.14 u. 1.37 m. Terneuzen: 9.48 u. 1.30 m., 22.37 u. l. 56 m. Wemeldinge: 10.47 u. 1.10 m. 23.30 u. 1.39 m. Zierikzee: 10.26 u. 0 95 m. , 23.1 5u. 1.24 m. zetting, de verwoesting en net toen de gemeente zich begon te herstellen volgde de ramp. Maar burgemees ter Schuurbeque Boeije zou geen echte Zeeuw zijn ge weest als hij er niet zijn schouders onder had gezet. En de wethouder somde de lange lijst op van werken die ondanks de tegenslagen tot stand zijn gekomen. Herinnerend aan de pret tige samenwerking waarbij hij zjjn burgemeester als een goed mens leerde ken nen, bood hij hem namens de gemeenteraad een cheque aan ter aanvulling van ’s burgemeesters bi bliotheek. Namens de onderschei dene raadsfracties hebben de heren Den Boer (AR), Simmers (KVP), Du Croo (VVD), Groenendijk (CH), mr Keuning (HRO), S. A. van Gastel (Onafh.) en Hoek (P.v.d.A.) hun geluk wensen aangeboden. De heer Den Boer hoopte, dat met Gods Zegen de burge meester zijn ambtsperiode, tot over 2 jaar, zal mogen -T__ Enige jaren geleden werd op initiatief van de heer en mevr. Reder en anderen in de molen „De Hoop” te Tho len een werkgelegenheid in gesteld voor verschillende vakken in handenarbeid. Door verschillende omstan digheden o.a. het vertrek van de fam. Reder naar Alk maar, is dit mooie werk stil komen te liggen. Dit speet de Tholenaars zeer en daar om heeft men een comité in het leven geroepen om dit mooie en nuttige werk weer op gang te brengen. adjunct-directeur kerk. Bovendien heeft men £)g eerste „Kinderzorg”, sprak gemeend de langs de kerk straat Havelaar- straat te noemen. Een en ander heeft op de familie Havelaar te Rotterdam zo’n bewijs van die waardering, diepe indruk gemaakt, dat de~door de ramp ge- der Na lang beraad wijzerplaat te schenken mr J. Boejje vau Zierikzee ten deel is ge vallen in verband met zijn twintig-jarig ambtsjubi leum, is, zoals we reeds schreven, door vele geno digden bjjgewoond. Zij al len kwamen met een wel gemeende gelukwens. r~\e Zeeuwse Commissie Schelde-Rijnverbinding is U met een rapport voor de dag gekomen, dat een vrij negatief geluid doet horen. Eerst wordt gezegd, dat Zeeland niet in sterke mate bij het advies der heren Van Cauwelaert en Steenberghe geïnteresseerd is en aan het slot treft men de opmerking aan, dat realisering van dit advies niet in het belang van Zeeland zou zijn. Deze zinnen dekken elkaar niet helemaal, al kan het èèn in het verlengde van het ander liggen. Het rapport zelf is wel erg summier, zelfs als men bedenkt, dat reeds eerder een stand punt werd geformuleerd. Inderdaad is ook in het rapport te lezen, dat de commissie de voorkeur geeft aan het plan-Konijnenburg, dat o.m. kanalisering van de Eendracht aangeeft. Wij achten het een ernstige leemte, dat het rapport van deze officiële commissie hierop niet dieper is ingegaan en niet met kracht ge pleit heeft voor de Zeeuwse belangen, die hier be staan, al was het alleen maar uit een oogpunt van een niet te verwaarlozen landaanwinning. En voor de toekomstmogelijkheden tot industrievestiging. Zoals de zaken er nu voor staan na het verschijnen van dit rapport is de kans groot, dat bij een verdere uitwer king der plannen Zeeland niet (meer) zal worden gekend, omdat „men er daar toch geen belang bij heeft". Ons is ook niet duidelijk, waarom niet de aandacht is gevestigd op het belang, dat Zeeland heeft bij het doorgraven van de Kreekrakdam. Hier zal toch ook, evenals dit bij het kanaal door Zuid-Beve land het geval was, een grote scheepvaartactiviteit ontstaan, waarvan met name de middenstand zal kunnen profiteren. Alleen maar het zó stellen, dat het bestaande kanaalpin betekenis zal afnemen, is op zijn minst eenzijdig. Het rapport, dat thans is verschenen, geeft uiteraard niet het standpunt van Ged. Staten weer. Of zij het zó zullen accepteren is een grote vraag. Wij juichen toe de suggestie om bij Sluiskil een tunnel onder het kanaal Gent-Terneuzen te leg gen. Deze oplossing is zowel voor het water- als voor het landverkeer verreweg te verkiezen boven een brug. Welgemeend, want de twintig jaar waarin déze burgervader'het gemeente reet mocht hanteren, zjjn hem zeker niet cadeau ge geven. Daarvan getuigde ook loco-burgemeester, wethouder J. Catshoek, na dat hij de jubilaris diens echtgenote en hun dochters de zaal had binnengeleid. In een tijd van depressie, zo zei de heer Catshoek, heeft de burgemeester zijn ambt aanvaard, daarna kwam de oorlog en de be- uitdienen. de heer A. A. Leenhouts, on derstreepte de kwaliteiten van c_ derwijsman en dankte voor de aangename samenwer king. Burgemeester P. Dreg- val der Duitsers op 25 Nov. mans noemde de scheidende 1944 ’-y hoofdonderwijzer een voor beeld van trouwe plichtsbe trachting. Ook de heer L. Schlüter, t-- - - van „Kinderzorg”, sprak gemeend de langs ^de kerk waarderende woorden voor lopende de hulp, die de heer De Vos vele kinderen bewees. Een geschenk was het tastbare Jl_ Namens de oud-leerlingen zij een geschenk aanboden dankte Kees Meijers. Bewo- voor de door de ramp ge- gen heeft de heer De Vos troffenen der gemeente daarna allen gedankt voor Kortgene. Na lang beraad deze hulde. Tijdens het meer werd besloten Colijnsplaat een wijzerplaat te schenken als dank voor het vele, dat deze gemeente voor de ge- MIDDELBURG, 5 October. De gemeenteraad heeft vanmiddag besloten aan daarvoor in aanmerking komende instellingen voor school- en beroeps keuze desgevraagd onder bepaalde voorwaarden subsidie te verlenen en wel ƒ7.per géval. Met 10 tegen 7 stemmen ging de raad ermee accoord als derde voorwaarde op te nemen, dat de betrokken instelling zich uitsluitend dient te beperken tot het adviseren omtrent de aard van het beroep en het in verband daarmee te volgen onderwijs, zulks naar aanleiding van een voorstel van de heren Westerhout, Hubregtse, mevrouw De Vlieger (Arb.), Hesselink en Schenk (V.V.D.)De heer Westerhout merkte tijdens de dis cussie op, dat dit voorstel beoogde te voorkomen, dat de reeds werkzame christelijke stichting met gebruikmaking van overheidsgelden een propa ganda-instituut voor het bijzonder onderwijs zou worden. Dit voorstel kwam wel heel onver wacht. Nadat burgemeester Bolkestein er mededeling van had gedaan, lichtte drs. Westerhout het toe door te zeg gen, dat gewaakt moet worden tegen propaganda voor een bepaalde vorm van onderwijs. In tweede instantie zei hij het te betreuren, dat het wel niet mogelijk zal zijn tot één algemene stichting te komen en dat zich ook hier de noodlottige verzuiling openbaart. Gegeven dit feit was hij vóór subsi diëring der instellingen, maar tegen het geven van voorlichting omtrent het soort van onderwijs naast advie zen over het type van onderwijs. OP DE VERKEERDE WEG. Mr. P. Van Empel (CH) was van oordeel, dat met het stellen van deze voorwaarde de gemeente op de ver keerde weg gaat. Zij dient alleen de garantie te hebben, uat het werk door deskundigen geschiedt en dat de in stelling bij een erkende landelijke or ganisatie is aangesloten. Wil zij zich met de interne werkzaamheden gaan bemoeien, dan dient zij te gaan con troleren. Ook dit raadslid betreurde het ern stig, dat één algemene stichting niet mogelijk was, maar gegeven het feit dat er meer instellingen zijn, is het onvermijdelijk, dat adviezen zullen gaan in de richting van verwijzing. Het is een wanhopige zaak voor B. en W., als zy dit zouden moeten gaan uitzoeken. Zij zullen zich verschrik kelijk ergeren en zich in allerlei nes ten steken. officieuze gedeelte van deze samenkomst konden de aan wezigen kennismaken met -- het nieuwe schoolhoofd, de ëvacueerde rampslachtoffers heer W. Engberts. heeft gedaan. worden. Nu zijn er 126 leerlingen. Die te ruggang was bijna geheel een gevolg van het vertrek van gezinnen naar de Noord Oost Polder, De jubilaris is een geziene figuur op het dorp en ook daarbuiten: principieel, eenvoudig en rustig. Jarenlang was hij voorzitter der A.R. Kiesverenigingen thans dient hij de Geref. Kerk als ouder ling. Ter ere van zijn jubileum is een rondgang door het dorp gemaakt en de resultaten daarvan waren zó, dat een fraai cadeau kon worden aangekocht in de vorm van een crapaud, een fauteuil en een wandkleed. Dit alles werd Maan dagavond aangeboden tijdens een druk bezochte samenkomst in het Dorpshuis door de voorzitter van de schoolvereni ging, de heer W. de Wolf, die voor de aanbieding de heer en mevrouw Groot Nibbelink hartelijk toesprak en een over zicht gaf van de activiteiten van de jubi laris. Na de voorzitter sprak burgemeester H. U. Bouwman woorden van gelukwens namens het gemeentebestuur. Ook de bei de predikanten ds Goumare en ds Wis se voerden het woord. Namens het on derwijzend personeel werd gesproken door de heer Dronkers. Voordat deze sa menkomst begon werd een receptie ge houden, waarvoor eveneens grote belang stelling bestond.

Zeeuwsch Dagblad | 1954 | | pagina 2