GEÏNSTALLEERD VERDIENT ERNSTIGE STUDIE RUSSISCH ONTWAPENINGSPLAN PRODUCTIVITEITS-COMMISSIE CONDENSE OVEREENKOMST MET INSTEMMING BEGROET II S1L; Parijs Bonn en m Prins Bernhard Belangrijke ogenblikken naar Waardevolle koffer wacht op eigenaar Nog deze week parlementair debat in Israël doet beroep op Veiligheidsraad Overeenkomst inzake Triest Vliegende voorwerpen Frankrijk Krugerpark Zal Mendès France op een meerderheid in de Nationale Vergadering kunnen rekenen? Een wezenlijke stap in de goede richting Binnenkort discussiebijeenkomsten in Hulst, Terneuzen, Oostburg, Goes en Middelburg P Wie liet hem achter? Britse en Franse reacties op Wysjinsky's rede Bevordering van productiviteit-vermeerdering van welwaart In enkele regels melden wij nog DE BILT ZEGT: Zwaar bewolkt. Zo gekomen, zo verdwenen. Braaivieis en negerdansen -Jl PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND h-' Jf - 10e JAARGANG No. 2903 beslist zal worden of de regering de vertrouwenskwestie zal werd beschadigd. diens plaats benoemd. DINSDAG 5 OCTOBER 1954 Directeur: TACQ DE SMIT gedwongen te worden elders werk te zoeken. de Russische afgevaardigde een stap voorwaarts gedaan en wij feliciteren onszelf met dit feit”, aldus de Beaumont. DAT te Duivendij ke tot wethouders zijn herkozen de heer I. W. Padmos (A.R.) en A. J. Kloet (C.H.). Tot tij delijk wethouder werd be noemd de heer M. L. Hoo- DAT burgemeester jhr mr - - J van Zierikzee gisteravond in een a m -bijzondere raadsvergadering zoek eervol A. W. M., kwam er onge- i- deerd af. De aanhangwagen zijn 20-jarig ambtsjubileum. De Utrechtse politie is vandaag, dus ruim een jaar na het achterlaten van de geheimzinnige koffer, een naarstig onderzoek begonnen naar de persoon die de koffer hem ter bewa ring heeft gegeven. Zij heeft er on getwijfeld een zwaar karwei aan, zo werd verzekerd. Er is, zover bekend, nooit aangifte van vermissing van een dergelijke koffer of van de in houd gedaan. verbinding UTRECHT, 4 October. Tijdens de Najaarsbeurs 1953, thans ruim een jaar geleden, heeft een onbekend ge- NEW YORK, 4 October. Israël heeft vanavond om een spoedige bij eenkomst van de Veiligheidsraad ver zocht, voor de behandeling van, wat genoemd wordt, de blokkade van het Suez-kanaal voor schepen, die op weg zijn naar Israël. Het verzoek is gedaan na de inbe slagneming door Egypte van het Israë lische schip „Bat Galim”. Volgens de Egyptische autoriteiten had het schip ten Zuiden van het Suez-kanaal op Egyptenaren aan de wal geschoten. Dit is door Israël tegengesproken. WEL V AARTSSTRE VEN. Mr. J. A. Berger, voorzitter van het College van RijKsbemiddelaars en ad viseur van de minister voor de Roo, zei, aat het welvaartsstreven niet nieuw is, maar dat de middelen ver schillen. iiij verheugde zich erover, dat in de commissie naast het bedrijfsleven ook ue aroeidersorganisaiies en de overheid zijn vertegenwooruigd. De laatste twee eeuwen is de mens in het bedrijf teveel uit het oog verlo ren, maar gelukkig komt hij nu steeds meer centraal te staan. Zekerheid is nodig voor hem, die door de techniek un zijn werk wordt gestoten en de angst, dat mechanisatie ae mens zijn aroeid ontneemt, mag niet bestaan. Zonder arbeid is het leven zonder zin. Mr. Berger achtte het een nationaal belang, aai meer Zeeuwen in Neder land en in de eigen provincie een be trekking vinden en tenslotte gaf hij ais zijn mening te kennen, dat de meeruere welvaart in ons land ook ten goede moet komen aan de bevol king der onder-ontwikkelde gebieden. PLANNEN. Drs. M. C. Verburg, directeur van het E.T.I. en secretaris van de Com missie, heeft daarna nog enkele meer za».eiijKe meueueimgen gedaan. In Huist, Terneuzen, Uostburg, Middelburg en Goes zullen op korte termijn aiscussiebijeenkomsten wor den nelegd, waar groepen van 10 tot 12 personen uit het bedrijfsleven (niet uit dezelfde branche) ervaringen zul len uitwisselen en problemen zullen bespreken over tal van onderwerpen. De na de Nijverheidsdag ingestelde enquête heeft uitgewezen, dat tal van onderwerpen de belangstelling van het bedrijfsleven hebben. Als zodanig noemde drs. Verburg de juiste kost prijsberekening, de typebeperking, net leiding geven aan kleine bedrij ven, de financiering, de toekomst van het kleinbedrijf, zijn functie en mo gelijkheden, de vraag hoe tijd te vin den om vaklitteratuur te lezen, het uitbesteden van orders enz. Onmiddel lijk na deze officiële bijeenkomst be gon de Commissie haar werk. DE BILT, 4 October. Zwaar be wolkt met vooral aanvankelijk enige regen of motregen, later verspreide opklaringen. Matige tot vrij krachtige Zuidwestelijke wind. Ongeveer dezelf de middagtemperaturen als gisteren. In het district Bersebrück bij Osna- brück is aan het eind van de vorige week een schoolstaking uitgebroken. De katholieke ouders hadden hun kin deren van de scholen gehouden uit protest tegen de onlangs in Neder- saksen aanvaarde nieuwe schoolwet, die de openbare school primaire rech ten geeft. In dertig scholen werd het onderwijs geheel stopgezet, daar de onderwijzers ook de wel gekomen kinderen naar huis stuurden. Dit is de tweede staking van deze aard. ROME, 4 October. De Italiaanse ministerraad is bijeengeroepen en zal zijn goedkeuring hechten aan een met Zuid-Slavië gesloten overeenkomst ter regeling van de kwestie Triest. Naar alle waarschijnlijkheid zal aan het eind van heden, Dinsdagmorgen, te Londen de ondertekening van het accoord plaats vinden. Zone A komt onder Italiaans be stuur, zóne B onder Zuidslavisch. Van bevoegde zijde te Rome ver luidt, dat binnen veertien dagen Ita liaanse troepen Triëst zullen binnen trekken. De Amerikaanse troepen, die nu nog in de stad zijn zullen er binnen drie weken vertrekken. VOLWAARDIGE PLAATS. De heer Lockefeer verklaarde, dat de wetenscnap, dat de provinciale overheid haar sanctie en steun geeft aan het werk der Commissie, een grote morele steun betekent. Zij wil haar steen bijdragen in het grote streven Zeeland een volwaardige plaats in de rij der provincies te doen innemen. De belangstelling van het bedrijfs leven na de zeer geslaagde Nijver heidsdag in Terneuzen in Mei j.l. is een verblijdend teken en een onmis bare voorwaarde voor het werk der Commissie. Dank werd gebracht aan de contactgroep Opvoering Productivi teit en de hoop op een blijvende sa menwerking werd uitgesproken. De samenstelling der Commissie is veel zijdig: de 21 leden zijn uit alle delen van Zeeland en uit alle sectoren van het bedrijfsleven en de vakbeweging afkomstig. Nadat de heer Lockefeer had gewezen op de kwetsbare econo mische positie van Nederland bij het omslaan van de conjunctuur en de noodzaak van kwaliteitsproducten, sprak hij de hoop uit, dat het mede door het werk der Commissie zo mag PARIJS, 4 October. De manne tjes van Mars schijnen aan Frankrijk voorkeur te geven bij een bezoek aan de aarde. Nog steeds komen uit alle delen van het land berichten over vliegende schotels, sigaren e.d, binnen. Het laatste bericht komt uit een dorp in Noord-Frankrijk, waar twee jongens iets op de weg zagen liggen, dat op een grote molensteen leek. „Kleine, vreemde mannetjes” stonden er om heen. Toen zij de jongens be merkten, „stegen zij onmiddellijk op”. Ook bjj Lusignac hebben vijf men sen een buitenaards vliegtuig op de grónd zien liggen. Na enkele minuten steeg het verticaal omhoog. Volgens alle waarnemers zijn de piloten van dergelijke verkeersmid delen schuw, maar er zijn er ver scheidene gezien, sommige zelfs van dichtbij, als men de berichten, die uit verschillende plaatsen komen, mag geloven. PIETERSBURG, 4 Oct. Maandag is Prins Bernhard en zijn gevolg, ge wapend met film- en fototoestellen, per auto van Pietersburg in Noord- Transvaal naar Krugerpark gereden. Hij had zijn eigen vliegtuig achter gelaten op het vliegveld Swartkop en vzas met de Dakota van premier naar Pietersburg gevlogen. De Prins zal nu het wereldberoemde wildreservaat drie dagen bezoeken. Dit bezoek draagt een niet-officieel ka rakter. De Nederlandse gemeenschap van Pietersburg was zeer geestdriftig, toen de Prins vandaag door de versierde hoofdstraat naar het stadhuis reed. Honderden Nederlandse en Zuidafri- kaanse kinderen zwaaiden met Neder landse vlaggen en juichten de Prins toe. De koninklijke bezoeker werd be geleid door vier kinderen in Volen- dammer klederdracht. De Prins zal Donderdag een bezoek aan Johannesburg brengen, waar hij weer vele personen zal ontmoeten. Er zijn feestelijkheden in het Pretoria- park op touw gezet met 1800 gasten. Volksdansen en -spelen zullen er wor den uitgevoerd en na een „braaivieis” (een maaltijd in de openlucht) zul len 300 negers een dans uitvoeren. IN BONN. Heden, Dinsdagmiddag zal Bonds kanselier Adenauer in de Bondsdag verschijnen en er een verklaring af leggen over de te Londen genomen beslissing. Waarschijnlijk zal dan Donderdag het debat over deze zaak worden geopend. De Bondskanselier kan bij voorbaat verzekerd zijn van zijn coalitie, maar het is onwaar schijnlijk, dat de socialisten zonder meer ermee zullen instemmen. Deze partij vindt, dat niet genoeg ruimte wordt gelaten voor onderhandelin- gen met Rusland over een hereni ging van Duitsland. De socialistische partijleider heeft al verklaard, dat naar zijn smaak Adenauer de her- Abonnementsprijs 0.47 per week, ƒ2.— p. maand, f5.85 p. kwartaal. Losse nummers 13 cent. Advertentieprijs 22 cent per m.m. Rubriek Kabouters 10 ct. per woord bewapening wil doordrijven, doch daarmee tegelijk de mogelijkheid voor een gesprek over de hereniging verspert. REACTIES. Met betrekking tot het in Londen bereikte resultaat zei de Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken, Dulles, die vandaag in Washington terugkeerde, dat Engeland een histo rische verplichting op zich heeft ge nomen om zijn strijdkrachten aan het Europese vasteland te binden. De Eu ropeanen, aldus Dulles, hebben zelf het besluit genomen. Hij knoopte daar- vand//J 4 Londen de „verklaring” getekend door de afgevaardigden an ae negen landen waarin zij hun besluiten na de gehouden conferentie R hebben vastgelegd. en: va.n.r. Minister Bech (Luxemb.), Minister Martino (Italië), Minister n’ dle. tekent, Dr Audenauer en Pierre Mendès France. er. v.l.n.r. Minister Foster Dulles, die tekent namens de Verenigde staten. Munster Beyen, Minister Bech en Minister Martino. NEW YORK, 4 October. De Britse minister van staat, Selwyn Lloyd, heeft Maandag in de algemene vergadering van de Verenigde Naties ver klaard, dat Groot-Brittannië bereid is de jongste Russische ontwapenings voorstellen naar hun verdienste te behandelen, ook al is het misschien de bedoeling de politieke toestand in de landen, die de Westduitse deelneming aan de Westelijke defensie overwegen, in verwarring te brengen. De Rus sische regering schijnt een stap in de richting van de Brits-Franse voor stellen te hebben gedaan, hetgeen Lloyd een feit noemde, dat met instem ming moet worden begroet. In de voorstellen, die Donderdag door Wysjinsky naar voren zijn ge bracht, wordt aangedrongen op ont wapening in phasen, gevolgd door een verbod van atoomwapens. De Britse regering zal de werkzaam heden in de politieke commissie, de ontwapeningscommissie en de techni sche organen, die zekere gezichtspun ten van de voorstellen moeten onder zoeken, bevorderen, aldus -Lloyd. Deze Britse commentaar is de eerste officiële reactie op de Russische voor stellen. Volgens de minister van staat is de wijze waarop de voorstellen van Wysjinsky zijn ingekleed niet geheel duidelijk. Nauwkeurige bestudering in het bijzonder van de aard en de bevoegdheden van internationale toe zichthoudende organen is vereist. Het was de Britse afgevaardigde niet i duidelijk waarom er twee controleren- de organen dienden te komen, een tij delijke voor de eerste phase en een vaste voor de tweede. De Brits-Franse voorstellen omhelsden één internatio naal orgaan, waarvan de bevoegdhe den geleidelijk zouden moeten wor den uitgebreid. Het laatste bood vol- gens Lloyd meer waarborgen. De Franse afgevaardigde Guerin de Beaumont, minister van Justitie, heeft verklaard, dat de Russische voorstellen de volledige’ aandacht van aan de hoop vast, dat de V.S. hun medewerking zouden verlenen daar zij hierdoor in de eerste plaats hun eigen belang zouden dienen. President Eisenhower heeft gezegd, dat de Londense overeenkomst mis schien een van de grootste diplomatie ke resultaten van onze tijd is. Zowel de Italiaanse premier als de Belgische minister van Buitenlandse Zaken hebben vandaag nog hun grote voldoening tot uiting gebracht over de resultaten, die op de conferentie van negen zijn geboekt. ZEEUWSCH DAGBLAD Hoofdredacteur: J. D. TROOSTHEIDE Medewerkers: J. A. van Bennekom, Middelburg; Ds W. C. van Burgeler, Kruiningen; A. I. Catsman, Aardenburg; Ds D. J. van Dijk, St. Annaland; Ds A. Gruppen, Biezelinge; J. S. Ho ik, .Middelburg; J. Hommes, Nieuwdorp, J. Huijssen, Terneuzen; Ds J. Karelse, Goes; F. Kuijt, Krafcbendijke; J. Laport, Goes; J. Moll, Vlissmgen; K. C. van Spronsen, Goes; R. Zuidema, Goes. 7 uur voor de Vlissini sluizen wordt verwacht J 7058 brt metende 1 schip „Violanda”, afkomstig uit Liberia, dat van Enge- woning, terwijl hi land voor reparatie naar „De Schelde” komt. Sleepboten zullen het schip, dat 134,56 meter lang en 17.32 meter breed is, assisteren. Het begint in de Tweede Kamer het grote politieke steekspel. De fractievoorzitters zullen vandaag hun visie geven op het rege ringsbeleid voor het komende zittingsjaar, zoals dit in de Troonrede, die twee weken ge leden door H. M. de Koningin is uitgesproken, tot uiting kwam. Het zullen ongetwijfeld drukke dagen worden op het Binnenhof. DAT gistermiddag de eer ste van de twee met vlas volgeladen en door een land- bouwtractor getrokken aan hangwagens in de bocht van de Prooij ense weg en de Veerseweg te Middelburg is gekanteld. De lading rolde J. Schuurbeque Boefje op de weg en in de berm, maar de tractorbestuurder, A. W. M., kwam er onge- de algemene vergadering ver- te Voorburg zijn vorige week enige pa- worden, dat de Zeeuw in eigen gewest - I zijn krachten kan geven inplaats van oefening aan de Chr. Ulo school. De heer J. C. Ver- ko- schuuren uit Terneuzen is in genboom (P.v.d.A.). DAT de heer Joh. v. d. vrioeney Weele te Brouwershaven, op pelle de vlaggen had i de dag dat hij met pensioen stoken ter gelegenheid ging, veertig jaar als kan- - - - tonnier in dienst was van het Waterschap Schouwen. 1 vond een plaats. wordt een spannende bezig- heid, het schutten van dit hersenschudding? schip, want de nieuwe grote zeesluis is 138 meter lang en 22 meter breed. bleven bezoeker van hotel Thalia, op het Utrechtse Stationsplein een kleine lederen koffer aan de kellner in bewa ring gegeven. De Nederlands spreken de bezoeker zou de koffer nog dezelfde dag komen halen, doch hij heeft dat tot heden niet gedaan. Nadat de koffer ongeveer een maand was bewaard, heeft de hotelhouder hem openge maakt. Hij vond er toen een waarde van vele tienduizenden guldens in. Be halve een aantal gloednieuwe Cana dese dollars^ werden papieren aange troffen tot een waarde van ongeveer 25.000 dollars, alsmede zilveren siera den en een groot aantal nieuwe Cana dese postzegels. Het een en ander was onder mer geborgen in vuil wasgoed. De hotelhouder vond ook een aantal op verschillende namen gestelde brie ven. De meest voorkomende naam was Doornbos. Vandaag pas kwam de Utrechtse po litie het geval ter ore, want de hotel houder had nog geen aangifte gedaan. Hij wachtte nog steeds op de terugkeer van de onbekende klant en was trou wens ook niet tot aangifte verplicht. weg gesmakt. Hij kreeg een een been- Koningin behaagd had de en armbreuk en verwondin- heer van der Weele de crc- gen aan het hoofd en werd medaille in brons in de Orde naar het ziekenhuis overge- van Oranje Nassau toe te bracht. kennen. Uitgave: enting „Zeéüwsch Dagblad” Hoofdkantoor Goes, L. Vorststr. 90 Tel. 2438 bij geen gehoor voor advertenties 2970, voor redactie 2435. Giro 274289 Kantoren: Vlissingen: Lammensstraat 17, Telef 2754; Middelburg: Korte Noordstr. 35. Tel administratie 9009 Tel. redactie 2347, Ter neuzen: Dijkstraat 26-28 Exploitatie: Oosterbaan Le Cointre N.V., Goes DAT aan de heer C. J. Mink te Axel op zijn ver- - -ontslag is ver- “A" M ^end als leraar lichamelijke Vele genodigden woonden deze huldiging bij. We I DAT vanmorgen ongeveer men hierop morgen terug. het DAT Zondagavond de 60- vracht- jarige caféhouder te Sluiskil op de Oostkade vlakbij zijn Z. hij om een geparkeerde autobus liep, door een juist rende luxe wagen, bestuurd In de raadszaal pAAr* z4r» ««lx tth i - gen is gegrepen en op de MIDDELBURG, 4 Oct. De Commissaris der Koningin, jhr mr A. F. C. de Casembroot, heeft vanmiddag in de Statenzaal de Commissie ter Bevor dering van de Productiviteit in Zeeland officieel geïnstalleerd. „De bevor dering van de welvaart in onze provincie is een probleem, waarmee Ged. Staten opstaan en naar bed gaan. U weet het: er is te weinig bouwvolume, het woningprobleem is groot. Hoe kan men een goed economisch bedrijf leiden, als niet de mogelijkheid bestaat goed en geschoold personeel aan te trekken? Ik weet, dat het onderwerp afgezaagd wordt, als ik over woningen spreek. Dat Ged. Staten van de enorme moeilijkheden, die het Zeeuwse be drijfsleven op dit punt heeft overtuigd zijn, moge blijken uit het feit, dat zij het allergrootste deel van het geringe bouwvolume, zeker meer dan negentig procent, voor het bedrijfsleven beschikbaar stelden”, aldus de Commissaris. De samenkomst werd geopend door de voorzitter der Commissie, de heer A. L. S. Lockefeer, die na een wel komstwoord het woord aan de Com missaris gaf. Deze zei o.m. het zeer te betreuren, dat de Kamerleden tijdens hun trip langs Nederlandse beurijven niet in Zeeland zijn geweest. De Commissa ris wil ernaar streven alsnog een be zoek te arrangeren. Jhr. de Casemóroot was van me ning, dat een economische productie een uiterst belangrijke zaak is, die niet alleen voor het bedrijfsleven, maar ook voor de ambtenaren geldt. „Na mijn vacantie ben ik met vele goede voornemens bezield om mijn werk zo economisch mogelijk te ver richten”, zo zei de Commissaris, die er vervolgens op wees, dat productivi teitsverhoging zonder goede verhou dingen en team-geest in de bedrijven mei mogelijk is. Eenvoudig ligt dit niet: de leiding loopt permanent ge vaar alles van de zonzijde te Bezien. Toch dient zij dieper door te dringen en begrip te nenoen voor de proDle- men van het personeel. MODERN BEDRIJFSBEHEER. „Ik hoop van harte, dat uw pogin gen zullen slagen en dat u de voor gestelde taak om het moderne be- unjxsieven in onze provincie, zowel in materiële als in immateriële zin, te stimuleren, zult kunnen vervullen. Ik hoop deze winter aan diverse bedrij ven een bezoek te brengen en dan te vens iets te horen van de indruk van het werk uwer Commissie bij werk gevers en werknemers. Indien er vra gen zijn, aarzelt u dan niet die aan de provinciale overheid voor te leg gen. Er moet ook teamgeest bestaan tussen overheid en bedrijfsleven. Mo ge God ons allen de wijsheid en de kracht schenken werkzaam te zijn ter bevordering van de welvaart in ons gewest”, aldus eindigde de Commis saris zjjn rede. ’s-GRAVENHAGE, 4 October. De overeenkomst van Londen zal reeds deze week ter sprake komen in de Franse Nationale Ver gadering en in de Westduitse Bondsdag. Aldus werd vanavond in de respectieve hoofdsteden vernomen. In Franse regeringskringen verneemt men, dat het Franse parlement de overeenkomst zal goedkeuren, wanneer vermoedelijk Donderdag met de behandeling ervan zal worden begonnen. Men leidt dit af uit het feit, dat bijna alle niet-communistische kranten hun'voldoening over het in Londen bereikte resultaat hebben uitgesproken. Het debat zal twee dagen duren. Premier Mendès-France heeft ver klaard, dat op een daartoe te beleggen kabinetsvergadering Woensdag morgen L. stellen. De houding van de 105 socialisten en de 87 volksrepublikeinen (katho lieken) zal beslissend zijn. De premier kan rekenen op de meerderheid van 135 conservatieven en 101 radicalen en de meeste Gaullisten zullen hem naar verwachting eveneens steunen. De 100 communisten zullen uiteraard tegen stemmen. Het is niet onwaarschijnlijk, dat een deel van de socialisten en volksrepu- bllkeinen tegen zal stemmen. Er zijn enkele vurige voorstanders van de E.D.G., die bij de verwerping van dit verdrag hebben aangekondigd, dat zij tegen iedere andere oplossing zullen stemmen. Men weet echter niet of zij door de bereikte overeenkomst over stag zullen gaan. Sommige Franse afgevaardigden, vooral socialisten, geloven, dat de Sowjets nog een laatste kans gegeven moet worden om te tonen of men be reid is vrije verkiezingen voor geheel Duitsland te aanvaarden, voordat Frankrijk een definitief besluit aan gaande de herbewapening van Duits land neemt. Ook het Frans-Duitse geschil over het Saargebied moet nog worden op gelost. ■s-GRAVENHAGE, 4 Oct. Het totale aantal paratyphuspatiënten in Katwijk, Noordwijk en omgeving is thans 294. Er hebben zich slechts enkele secun daire infecties voorgedaan. Tot nu toe zijn uit de Leidse en Haagse ziekenhui zen, waar paratyphus-patiënten zijn on dergebracht, geen genezenen ontslagen. Ook in ’t ziekenhuis „St Antoniushove” dienen. „Voor de eerste maal is door tiënten opgenomen. de mede, dat het H. M. de heer van der Weele de ere- heen passe- DAT gisteren de buurtver. „Het Groenewoud” te Ka- ";en had uitge- van haar oudste lid de heer P. Groenleer, welke 90 jaar oud werd. De heer Groenleer, door de hppr r r*'tr vun« «h bekend als „de oude veld- aoor ae neer C. uit Vhssm- huldiging plaats. Burge- wachter” geniet nog een gen is gegrepen en op de meester Van Leeuwen deel- goede gezondheid. r

Zeeuwsch Dagblad | 1954 | | pagina 1