^ieAendag, Na zes dagen confereren werd algehele overeenstemming bereikt Nederlands schip liep vast VERDEDIGING VAN WEST-EUROPA IN EEN NIEUWE VORM Concessie van Adenauer bracht conferentie het dode punt heen over van ®Bver Slachtoffers van busongeluk Grace Berleur begraven N. A.V.O «-landen moeten niet uitsluitend op militair gebied samenwerken C.VAnöAaq=} in Journalist bekent Aanslagen in Tunesië en Marokko Overeenkomsten getekend Hanoi spoedig in Vietminh-handen Bejaard echtpaar omgekomen Kwestie Triest opgelost NIEUWS Grote overstromingen in Honduras Grotere economische en parlemen taire bevoegdheden gevraagd J) Buschauffeur weer vrij In enkele regels melden wij nog Het Franse spionnage- schandaal. Tweejarig kindje verdronken. DE BILT ZEGT: Tijdelijk regen. PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VÓÓR ZEELAND Hoofdredacteur: J. D. TROOSTHEIDE Prinsessen werkten voor „Displaced Persons”. Uitnodiging van de Unesco aan Suriname en de Ned. Antillen. Eerste geval van kolendamp vergiftiging. Duizenden defileerden langs de lijkkisten k SNlPPlsjrt. A i - Reeds honderden doden, Verklaring van vooraanstaande personen 4 s - 10e JAARGANG No. 2902 Franse parlement vermoedelijk minder bezwaren de van Morgen wordt een schip ver- nimmer DAT de Vlissingse kunst- de R.U. te MAANDAG 4 OCTOBER 1954 Directeur: 5ACQ DE SMIT Abonnementsprijs 0.47 per week, ƒ2.p. maand, f5.85 p. kwartaal. Losse nummers 13 cent. Advertentieprijs 22 cent per m.m. Rubriek Kabouters 10 ct. per woord een tentoonstelling heeft in gericht van werken van bijzonderheden in NIJKERK, 3 October. Zaterdag ochtend is de 2-jarige Elbert Haver lach uit Nijkerkerveen in een onbe waakt ogenblik naar buiten gelopen en in de langs de weg lopende beek gevallen. Het ongeluk werd vrij spoe dig ontdekt, doch toen het kindje uit het water was gehaald, waren de le vensgeesten reeds geweken. DE BILT, 3 Oct. Van het Westen uit toenemende bewolking met tijde lijk enige regen, doch later ook enkele opklaringen. Matige tot krachtige wind uit Westelijke richtingen. Lagere tem peraturen dan gisteren. Op- en ondergang van Zon en Maan: Dinsdag: Zon op 6.47 u., onder 18.10 u. Maan op 15.01 u., onder 23.10 u. Hoogwater Dinsdag 5 October: Vlissingen: 6.40 u. 1.41 m., 19.19 u. 1.42 m. Terneuzen: 7.07 u. 1.59 m., 19.44 u. l. 61 m. Wemeldinge: 8.16 u. 1.28 m., 20.46 u. 1.39 m. Zierikzee: 7.54 u. 1.09 m. , 20.29 u. 1.20 m. ZEEUWSCH DAGBLAD Omringd door Arabieren ligt op de kust voor Casablanca hoog en droog de Nederlandse vrachtvaarder „Trianca” van de rederij Schorthorst, die daar onder kapitein Van der Meulen Donderdag in zware mist omhoog voer. Het vaartuig, dat 490 ton meet, zit zeer hoog en zal vermoedeltfk niet dan met de grootste moeite kunnen worden vlotgesleept. •raad, die deze maand wordt gehouden. Hij heeft ook betrekking op het po litieke, economische en culturele as pect van ons leven”. Men is van mening, dat tot dusverre nog te weinig in deze richting is gewerkt. DAT Zaterdag een zoontje van de heer J. H. S. te Goes op de Kreukelmarkt te Goes door ’n auto bestuurd door de heer P. de J. te ’s-Heer Abtskerke is aangereden en een hersenschudding heeft opgelopen. BAARN, 3 October. De Prinses sen Beatrix en Irene hebben met me- de-leerlingen van het Baarnse Lyce um maandenlang gearbeid aan de ver vaardiging van huishoudelijke-, ge- bruiks- en siervoorwerpen, die van daag in de dependance van het Ly ceum op een zgn. „Kindermarktmid- dag” door de leerlingen werden ver kocht. De opbrengst daarvan is be stemd voor een kamp van displaced persons. Koningin Juliana en de Prinsesjes Margriet en Marijke hebben de gehele middag de verkoop bijgewoond en toonden veel belangstelling voor een poppenkastvoorstelling, waaraan de oudse twee Prinsessen meewerkten. Straatsburg. Deze assemblee zal de activiteit der organisatie bespreken en vele voorstanders der Europese inte gratie zien er een nieuw begin in na het mislukken der E.D.G. HET VERVOLG. De Londense conferentie, hoewel af gesloten met het tekenen van enkele belangrijke overeenkomsten, krijgt een vervolg. Op 20 October a.s. zullen mi nister Eden, Dulles, Mendes France en Adenauer te Parijs bijeenkomen om de overeenkomst over de souvereiniteits- overdracht aan Duitsland nader uit te werken. Op 21 October zullen de negen minis ters van Buitenlandse Zaken elkaar in Parijs ontmoeten voor een gesprek over de uitbreiding van het Pact van Brussel en de dag daarop 22 October dus zal de raad van ministers van' het Atlantisch Pact bijeenkomen ten einde de toelating van West-Duitsland tot het Pact officieel goed te keuren. De zetel van de nieuwe Europese ge meenschap zal vermoedelijk in de Franse hoofdstad worden gevestigd. Al deze bijeenkomsten zijn nodig, omdat de ministers op de Londense conferentie in principe overeenstem ming hebben bereikt over de nieuwe koers, die moet worden gevaren om het uiteindelijke doel te bereiken. Deskundigen der landen zullen in de komende weken nog handenvol werk hebben om de principiële be slissingen in de practijk om te zet ten. WILLEMSTAD, 4 Oct. De sociale en economische raad van de Verenigde Naties (Unesco) heeft aan Suriname en de Ned. Antillen een uitnodiging ge zonden, een afgevaardigde te sturen naar de algemene vergadering dezer organisatie, die van half November tot half December zal worden gehouden te Montevideo. De landsregering der Ned. Antillen heeft nog geen beslissing genomen over de vraag, of de uitnodiging kan worden aanvaard. RABAT, 4 Oct. Zes Amerikanen en zeven Europeanen zijn Zondag avond gewond door granaten, die op twee verschillende plaatsen in Rabat in Marokko op een caféterras werden geworpen. De aanslagen geschiedden ongeveer tien minuten na elkaar. De daders zijn niet gegrepen. Twee Tunesiërs, die bekend stonden om hun pro-Franse gezindheid, zijn Za terdag en Zondag door schoten ernstig gewond. Eén van hen, dr Chiari, werd Zondag op een wandeling bij het dorp El Djem in Oost-Tunesië in de rug geschoten, De ander, een oud-sergeant- majoor, werden Zaterdagavond te Ras Djebel in Noord-Tunesië door revol verschoten gewond. Kanselier Adenauer heeft bij de on dertekening de plechtige verklaring afgelegd, dat West-Duitsland het half millioen man, dat het op de been zal mogen brengen, niet zal gebruiken om Duitsland met geweld te herenigen. Na mens de deelnemende landen dankte minister Eden van Engeland de Duitse staatsman voor deze toezegging. DE NIEUWE VORM. De nieuwe vorm waarin de West- europese verdediging thans is gegoten is tweeledig. In de eerste plaats zal het Pact van Brussel moeten worden uit gebreid om West-Duitsland en Italië toe te laten tot deze verdragsorganisa- tie. Daarbenevens zal West-Duitsland moeten worden opgenomen in de Noordatlantische Verdragsorganisatie. Beide organen zullen iedere op be paalde afgebakende terreinen con- tróle uitoefenen, zodat onderlinge con flicten of machtsmisbruik tijdig onge daan kunnen worden gemaakt. De overeenkomsten, die thans in Londen zijn gesloten zullen door de parlementen der negen landen moeten worden bekrachtigd. Het is niet on waarschijnlijk dat men hierin de Fran se Nationale Vergadering zal laten voorgaan. Indien mogelijk zouden alle parlementen zich tegen het einde van dit jaar of anders begin volgend jaar over de nieuwe verdedigingsorganisa- moeten uitspreken. BIJZONDERHEDEN. Volgens de thans gesloten overeen- Medewerkers: J. A. van Bennekom, Middelburg; Ds W. C. van Burgeler, Kruiningen; A. I. Catsman, Aardenburg; Ds D. J. van Dijk, St. Annaland; Ds A. Gruppen, Biezelinge; J. S. Hoek, Middelburg; J. Hommes, Nieuwdorp; J. Huijssen, Terneuzen; Ds J. Karelse, Goes; P. Kuijt, Krabbendijke; J. Laport, Goes; J. Moll, Vlissingen; K. C. van Spronsen, Goes; R. Zuidema, Goes. HANOI, 3 October. Hanoi in Viet nam zal 10 October a.s. ingevolge de wapenstilstandsovereenkomst voor In- do-China, in Vietminh-handen over gaan. In verband daarmeé is het hoofd kwartier van de Franse generaal Rene Cogny Zaterdag overgebracht van Ha noi naar Haiphong. Er blijft slechts een beperkte commandopost te Hanoi voor de veiligheidstroepen, die de orde moe ten bewaren. De bevolking van Hanoi blijft zeer kalm en toont uiterlijk geen tekenen van vreugde of spijt over het vertrek der Franse troepen. DAT de laatste helft van de afgelopen week te Yerse- ke 30.000 ton mosselen zijn gelost, gevist in de Wadden opgedragen, trok de grote stoet onder enorme belangstelling naar het kerk hof, dat ligt in de schaduw van de in de laatste vijftig jaar gegroeide kolen berg van de plaatselijke kolenmijn. Vele autoriteiten uit België zowel als uit Nederland liepen in de stoet mee. De plechtigheid werd besloten met een massaal défilé langs de lijkkisten, die op het kerkhof stonden opgesteld. CHAUFFEUR VRIJ. De 36-jarige chauffeur R. M. van de verongelukte bus is Zaterdag middag door de officier van Justitie bij de Arrondissementsrechtbank in Maastricht uit de inverzekering stelling ontslagen. M. was Donder dag in het belang van het onder zoek in verzekerde bewaring ge steld. De vrijlating is geschied naar aanleiding van het ingestelde on derzoek van de autobus door tech nische specialisten. De Westelijke mogendheden zullen de volledige verantwoordelijkheid voor West-Berlijn blijven dragen. Zij zullen tevens verantwoordelijk blijven voor de onderhandelingen met de Sowjet- Unie over de hereniging van Duitsland. Het uitgebreide Brusselse Pact zal een cöntróle-orgaan op de bewapening instellen, dat de wapens voor de leden staten zal „rantsoeneren”. De bewa- peningsmaxima zullen bij eenstemmig heid door een raad van ministers vast gesteld worden. Naar van de zijde van de deelnemers van de conferentie wordt vernomen, zal ook een consul tatieve vergadering van parlementsle den uit de deelnemende Europese lan den worden ingesteld, welke eens per jaar bijeen zal komen, mogelijk in HILVERSUM, 3 October. De 78- jarige inwoner van Hilversum J. V. en zijn 73-jarige echtgenote zijn tengevol ge van kolendampvergiftiging om het leven gekomen. Omwonenden ontdekten Zaterdag middag, dat het echtpaar geen tekenen van leven meer gaf en men waar schuwde onmiddellijk de politie. Met behulp van een ladder kropen de re chercheurs door een raam en bereikten zodoende de kamer, waar men de be jaarde echtelieden dood aantrof. Ver moedelijk zijn zij Vrijdagavond reeds overleden, want het licht brandde nog. Oorzaak van het gebeurde bleek een verstopte schoorsteen te zijn. DAT gistermorgen het eer- gewone belangstelling tege- - ste rzztz zzzzz'zl*. „1_„ schilder Frans Maas in zijn we Vlissingse sluizen is ge pas vernieuwde expositie- passeerd. Het was de 4300 MAASTRICHT, 4 October. Door de straten van het Belgische mijndorp Grace Berleur trok Zaterdag een droeve stoet. Getreurd is er om de vele doden, die de bevolking heeft verloren bij het vreselijke autobus ongeluk, dat vorige week in Valken burg gebeurde en waarbij met de zwaargewonden, die Zaterdag over leden 19 mensen om het leven zijn gekomen. Achttien van hen woonden in dit dorp je en dertien hunner werden Zaterdag naar hun laatste rustplaats gebracht. Twee anderen waren in de morgen uren reeds begraven en zij, die de laatste dagen aan de bekomen ver wondingen bezweken zjjn, zullen be gin deze week ter aarde worden be steld. Terwijl honderden bij de ramp be trokken familieleden en vrienden ge schaard stonden bij de ingang van de school, waarin de chapelle ardente was ingericht, heeft de wethouder van het Belgische dorpje de gevoelens van diepe deelneming met de getroffen familieleden vertolkt en daarbij spe ciaal de autoriteiten in Nederlands Limburg en vooral in Valkenburg dank gebracht voor de menslievende hulp in de afgelopen dagen betoond. Nadat in de R.K. kerk de mis was UITSPRAAK. In de verklaring die van Neder landse zijde mede is ondertekend door luit.-admiraal C. E. L. Helfrich b. d. komt de volgende uitspraak voor: „Dit is geen tijd voor halfslach tige maatregelen. Terwijl we de voortgang, die gemaakt is met de Europese eenheidsgedachte toe juichten, geloven we, dat slechts een effectieve geïntegreerde Atlantische gemeenschap, waarin Duitse strijd krachten moeten zijn opgenomen, tenslotte in staat zal zijn het hoofd te bieden aan eisen, die deze tijd stelt. Verdediging betekent in deze dagen meer dan het militaire alleen. In de oproep werd aangedrongen op verlaging van tarieven, vrijmaking van valuta’s en vermindering van de handelsbeperkingen. Men dringt verder aan op de in richting van een raad, die advies moet geven inzake de invloed van de N.A. V.O. op de levensstandaarden in de staten, die lid zijn van de organisatie. Ook wil men komen tot een parle mentaire raad van advies, waarin dan parlementsleden der N.A.V.O.-landen zitting hebben. Tenslotte wordt gevraagd om binnen de afzonderlijke parlementen commis sies op te richten, die moeten zorgen voor de bevordering van een beter begrip van de mogelijkheden van de N.A.V.O. ROME, 4 Oct. De moeilijkheden die een overeenstemming over Triest in de weg stonden zijn opgeruimd en een voor Italië bevredigend accoord zal spoedig mogelijk zijn, aldus heeft de Italiaanse minister van Buitenlandse Zaken, Gaetano Martino, Zondagavond in Rome verklaard. Hij wilde echter niet meedelen, wanneer het accoord mogelijk officieel ondertekend zal worden. tegen de Europese verdediging zal hebben, dan bij de bekrachtiging van de E.D.G. bleek. Toch was het eigenaardig, dat het verworpen verdrag er nog aan te pas moest komen om de con ferentie, die Vrijdag plotseling op een dood punt was aangeland, weer op gang te brengen. Mendes France, de Franse premier, wilde veel verder gaan in het verbod van het vervaardigen van wapens, als waartoe men algemeen bereid was. Met een bepaald artikel van de E.D.G. in de hand, waarin ook een dergelijk verbod was opgenomen, heeft Bondskanse lier Adenauer vrijwillig aangeboden de beperkingen, die de Fransen wensten te aanvaarden, omdat in dien de E.D.G. er was gekomen West-Duitsland zich toch voor zulke beperkingen geplaatst zou zien, als waarom Frankrijk nu heeft verzocht. Zo werd de weg geëffend en kon vandaag een bewogn, doch zeer belangrijke conferentie worden besloten. grote zeeschip de nieu- moet gezien. Vlissingse sluizen is ge- - r - ---- DAT aan de R.U. L. ruimte in de Vrouwestraat brt. metende vrachtboot „La Utrecht is geslaagd voor het a— pampa” ur Londen, die uit artsenexamen de heer J. D. werken van Gent kwam en voor répara- Fregeres te Vlissingen. Leon Dubois. De werken van tie naar „De Schelde” ging. Uitgave: Stichting „Zeeuwsch Dagblad” Hoofdkantoor: Goes, L. Vorststr. 90 Tel. 2438 bij geen gehoor voor advertenties 2970, voor redactie 2435. Giro 274289 Kantoren: Vlissingen: Lammensstraat 17, Telef 2754; Middelburg: Korte Noordstr. 35. Tel. administratie 2009 Tel. redactie 2347; Ter neuzen: Dijkstraat 26-28 Exploitatie: Oosterbaan Le Cointre N.V., Goes LONDEN, 3 October. De negen mogendheden, Amerika, Engeland, Frankrijk, Nederland, België, Luxemburg, West-Duitsland, Canada en Italië heb ben vanmiddag het verdrag ter herbewapening van West-Duitsland ondertekend. Tezelfder tijd hebben de ministers van Buiten landse Zaken van Amerika, Engeland, en Frankrijk een overeenkomst getekend, volgens welke zij zich in feite verbinden om onmiddellijk af te zien van hun bezettingsrechten en West-Duitsland souvereiniteit te verlenen. Deze overeenkomst is de vrucht van zes dagen confereren. Een nieuwe verdedigingsorganisatie is geboren, die de plaats zal innemen van de Europese Defensiegemeenschap, het verdrag, dat door de Franse Nationale Vergadering enige tijd geleden werd getorpedeerd. De E.D.G. is vergeten, er is iets nieuws voor in de plaats gekomen, waardoor het en de Zeeuwse wateren, die Dubois, die een van de leer- Morgen wordt een schip ver ruim f 300.000.— hebben op- lingen van Frans Maas is wacht van 134 meter lengte, gebracht. Dit heeft men te geweest, bestaan uit 6 olie- Aangezien de sluis 138 meter Yerseke nog nimmer be- verfschilderijen en 12 etsen, lang is wordt het schutten leef dl van dit schip met meer dan SAN PEDROSULA, 30 Oct. De overstromingen in Honduras, waar van reeds melding is gemaakt, blij ken een ernstig karakter te dragen, verscheidene honderden personen om Men meent, dat in Noord-Honduras het leven zijn gekomen. Tot dusverre is officieel vastgesteld, dat vijftig mensen het leven hebben verloren. 15.000 personen zijn door de overstromingen getroffen. In Zuid-Honduras zakt het water geleidelijk, doch in het Noorden is de toestand nog critiek. De dijken van drie rivieren zijn on der het geweld van het water bezwe ken. Velen hebben zich voorlopig op daken van huizen in veiligheid ge bracht. Voor deze mensen zijn uit de lucht levensmiddelen afgeworpen. Nauwelijks was bekend, dat Duits land weer een leger zou krijgen, of in Keulen werden betogingen gehou den tegen mogelijke verplichte dienst neming in een toekomstig Duits le ger. Door de straten reden auto’s met diverse leuzen tegen de herbewape ning. Door een instorting in een mijnschacht bij Dortmund zijn Zon dag tien mijnwerkers omgekomen. De mannen vielen van veertig meter naar beneden. Het ongeluk geschiedde op een diepte van 820 meter onder de grond. Volgens een bericht dit W.- Berlijn is daar aangekomen de vice- voorzitter van de christen-democrati- sche partij uit Oost-Duitsland. Hij had een vals rapport aan de communisti sche geheime politie gezonden en vreesde thans te worden gearresteerd. Twee Amerikaanse militairen, die op 17 September bij de grens van Tsjecho-Sfowakije door de communis ten gevangen waren genomen, zijn door de Tsjechische autoriteiten weer aan het Amerikaanse leger in Beieren overgedragen. - Maarschalk Tito heeft op een massavergadering verklaard dat hij een bezoek zal brengen aan India en Birma om de gelederen van nen, die voor de vrede werken, te versterken. - De Hertog van Edin burgh, echtgenoot van de Koningin van Engeland, zal nooit alleen in een straalvliegtuig mogen vliegen. Het Britse kabinet heeft dit besluit geno- men in net belang van de gemoeds- rust van Koningin Elizabeth. - De „Maasdam’ v. d. Holland-Amerikaiijn, die Zaterdag uit New York naar Eu ropa was’ vertrokken, heeft de steven gewend en is weer op weg naar de Amerikaanse haven. Waarom dit is geschied wilde men niet meedelen. Be hoofdredacteur van „De Nieuws brief de heer J. F., is in hechtenis genomen. De heer F., die in Den Haag woont, wordt ervan verdacht in een oor hem geschreven hoofdartikel ma jesteitsschennis te hebben gepleegd. ^aterdag was het tien jaar geleden, aat de gemeente Putten op de Velu- we door de bezetter in brand werd gestoken als repressaillemaatregel, rwul de mannelijke bevolking naar Duitsland werd weggevoerd. Dit feit 13 die dag met kerkdiensten en een iranslegging herdacht. s-GRAVENHAGE, 4 October. Een groot aantal vooraanstaande Amerikaanse en Europese leiders hebben aangedrongen op grotere economische en parlementaire bevoegdheden voor de N.A.V.O. In een gemeenschappelijke oproep, uitgegeven door prominente figu ren in de V.S., Engeland, Canada, Frankrijk, Noorwegen, België, Dene marken en Nederland, wordt gezegd, dat een doelmatiger integratie van de N.A.V.O.-landen en opneming van Duitse troepen in de Atlantische gemeenschap nodig is. Het verzoek zal worden ingediend bij de vergadering N.A.V.O.-raad, die deze maand wordt aehonden. PARIJS, 3 October. De Franse politie en agenten van de contra-spi- onnagedienst hebben Zaterdag de communistische journalist, André Ba- ranes, een van de belangrijkste per sonen in de kwestie van het uitlekken van geheimen betreffende de Franse nationale defensie, gearresteerd. De journalist heeft inmiddels be kend, dat hij geheimen over de de fensie heeft doorgegeven aan de com munistische partij. Volgens hem zjjn de geheimen ook doorgegeven aan „linkse elementen” en aan de politie chef Dides. De journalist is officieel in staat van beschuldiging gesteld- wegens ver raad. De geschorste permanente secre- taris-generaal van de commissie voor nationale defensie, Jean Mons, is Zaterdag beschuldigd van een vergrijp tegen de buitenlandse vei ligheid van de staat. Hij is voor lopig in vrijheid gesteld. Voor verdere over dit spionnage-schandaal Frankrijk zie men pagina 3. komsten zal West-Duitsland bepaalde belangrijke wapens, waaronder ato- mische, bacteriologische en chemi sche (de z.g. a.b.c.-wapens) niet mo gen vervaardigen. Tevens heeft W.- Duitsland zich vrijwillig verplicht om ook geen geleide projectielen, lange afstandsbommenwerpers of zware oorlogsschepen te bouwen. De bedoeling is, dat het land zal be schikken over twaalf divisies, samen driehonderdzestigduizend man. Voorts over ’n luchtmacht van 1350 vliegtuigen met in totaal tachtigdui zend man en over een vloot van maximaal drieduizend ton met acht tienduizend manschappen. Duitse onderzeeboten zullen niet groter mo gen zijn dan 350 ton.

Zeeuwsch Dagblad | 1954 | | pagina 1