mee wensen in WEST-DUITSLAND WEER SOUVEREIN Centrale Zeeland kreeg vele goede (Lv&nöAAqJ) Mendes France nu van Verlaging van belasting op tal van punten weer niét accoord met plan voor toezicht op bewapening Vandaag vindt de plechtige afkondiging plaats Minister Zijlstra verrichtte de officiële opening van Hartelijke woorden gingen fraaie geschenken vergezeld Ontploffing in fabriek Verhoging ouderdomsuitkering en kinderbijslag Dodencijfer tot 17 gestegen Radar-onderzoekingen aan de Wester-Schelde Teleurstelling over uitstel van de verlichting tot 1 Januari 1956 Ook 6 procent voor militairen In enkele regels melden wij nog Twee arbeiders gedood PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND DE BILT ZEGT: Overwegend droog Nasleep van het busongeluk te Valkenburg Nederlandse werkgevers vragen: In 1955 volledig plan voor radarsysteem langs de Schelde. 10e JAARGANG No. 2901 Hoofdredacteur: J. D. TROOSTHEIDE stap terug is gedaan, omdat Donderdagavond al- van Vervolg op pag. 2. vertin voeld, dat het huidige belastingstelsel ZATERDAG 2 OCTOBER 1954 Directeur: TACQ DE SMIT Verscheidene dorpen in het Noorden van Zweden zijn door sneeuwval van de buitenwereld afgesneden. DAT de krantenbezorger J. Heijboer te St. Annaland, die bij de heer C. Dijke het abonnementsgeld ging innen door een hond is gebeten, zodat hij zich onder dokters behandeling moest stellen. DAT de heren C. J, van Sluis en J. A. C. Knieriem te Axel in vaste dienst zijn benoemd bij de gemeente werken. DAT te Axel gisteren My- xomatose is ontdekt in het zgn. Axelse bos. Er zijn reeds maatregelen getroffen. DAT gisteren het zilveren jubileum van de heer Chr. Kalle als hoofd van de school met de Bijbel te St. Annaland toch niet onopge merkt voorbij is gegaan. Des morgens kwamen bestuur en personeel der school ge- DAT gistermorgen één der Middelburgse straten geel (en glibberig) was van de mayonnaise, ’t Was geen re clame van de één of andere fabrikant, maar het gevolg van een botsing. Op de hoek Verwerijstraat-Zuidsingel is daar n.l. een bediende van de firma S. met zijn trans portfiets in aanraking geko men met de mobilofoonauto van de Rijkspolitie. En laat er nou op de transportfiets nou nèt een vracht flessen met mayonnaise liggen. Hét was eerst een gerinkel, toen een geglibber. En een lelijke schadepost voor de firma S., ook al vanwege de bescha digde fiets. EEN LANDHUIS Aan het slot van zijn rede deed jhr de Casembroot een prettige medede ling aan het personeel, dat voorzo ver niet aanwezig de plechtigheid in de provincie via de telefoon kon vol gen, n.l., dat de raad van bestuur be sloten had naast een kleine surprise (een tegel van de C.Z.) en een beschei den gratificatie een blijvende herinne ring aan deze dag aan te bieden in de vorm van een zomerhuisje voor de Stichting Vacantiebesteding P.Z.E.M., te plaatsen aan de Zeeuwsch Vlaamse kust. Een model ervan was al aanwe zig. MOEILIJKHEDEN Een woordvoerder drukte zich gis teravond aldus uit: „De conferentie verkeert in moeilijkheden over het gehele vraagstuk van het toezicht op de bewapening. Dit in verband met het toetreden van West-Duitsland tot de Brusselse Verdragsorganisatie en de N.A.V.O.” Over alle andere aangelegenheden was volgens deze woordvoerder overeenstemming be reikt. Alles is echter thans afhanke lijk van overeenstemming ovep de wijze, waarop het toezicht op de be- ZEEUWSCH DAGBLAD DAT Westkapelle gister morgen bezoek heeft gehad van het muziekcorps van de Rijkspolitie. Nadat de man nen door B. en W. op het plein bij het gemeentehuis waren ontvangen, werden enkele nummers ten gehore gebracht o.m. de Westkapel- lemars van Piet de Rooy. Hierna werden de corpsle den in het gemeentehuis op koffie onthaald. P.Z.E.M. KAN NU ALLES AAN Jhr de Casembroot, die de nieuwe centrale een bijdrage tot welvaart van onze provincie noemde, schetste zeer uitvoerig de voorgeschiedenis tot de bouw en releveerde, dat helaas bij de ze bouw één arbeider het leven ver loor en twee voor hun leven invalide werden. Hij sprak in dit verband woor den van troost en medeleven. zal in Londen worden bekend gemaakt, dat de Westelijke be zettende mogendheden de sou- vereiniteit aan West-Duitsland teruggeven, waarmee de Duit sers weer baas in eigen huis worden. Dan kan er ook weer een Duits leger komen, dat wordt ingeschakeld in de defen sie van West-Europa. geloop door huis. Eén man veegt in een kwartier de schoorsteen zonder dat er ook maar iets vuil wordt. Er wordt gebruik gemaakt van de nieuwe Engelse vin ding op het gebied van schoorsteenvegen. DAT de gezamenlijke Mid delburgse brandstoffenhan delaren een electrische schoorsteenveeg-centrale hebben opgericht. „Eenvou diger kan het niet”, delen zij het geëerde publiek mee. Geen roet, vuil of stof, geen geklim op de daken, geen De hoge kapitaalslasten drukken zeer zwaar op dit toch altijd nog kleine be drijf en het probleem van aansluiting der onrendabele percelen binnen re delijke tijd kan niet zo snel worden opgelost als wij allen wensen. Dit klemt vooral voor Schouwen. Ook hierbij zal aanmerkelijke toeneming van het verbruik gunstig kunnen wer ken. manoeuvre een ernstige bot sing wist te voorkomen. Zijn wagen kwam in een heg terecht. ’s-GRAVENHAGE, 1 Oct. Het be stuur van de Stichting van den Arbeid heeft advies uitgebracht aan de minis ter van Sociale Zaken en Volksge zondheid over de consequenties van de jongste loonmaatregel voor de sociale verzekering. de Belgische minister Spaak, die een compromis had deze kwestie als opgelost werd beschouwd. wapening zal worden uitgeoefend, zoals de aanwijzing van bepaalde strategische gebieden, waarin zekere wapensoorten niet zullen worden vervaardigd, alsmede het samenstel len van de lijst dezer wapens. SOUVEREINITEIT Wat de souvereiniteit voor West- Duitsland aangaat is bekend gewor den, dat de overdracht ervan gelijk tijdig zal kunnen geschieden met het in werking treden van het nieuwe Europese defensieplan. West-Duitsland zal daarbij toetreden tot de N.A.V.O. en het Pact van Brussel. VAASSEN, 1 Oct. In de chemisch- pharmaceutische fabriek van de N.V. Van Ommen te Vaassen heeft zich vanmiddag een ontploffing voorge daan, waarbij twee arbeiders zijn ge dood. Direct na de ontploffing, die in het fabriekje een grote ravage aanrichtte, brak brand uit. De brandweer kon niet verhinderen, dat het gehele ge bouw afbrande. De eigenaar van de fabriek en twee andere personeelsleden hebben bij de ze ontploffing verwondingen opgelo pen en moesten naar een ziekenhuis te Apeldoorn worden overgebracht. Over de oorzaak van het ongeluk is niets bekend. Deskundigen stellen een onderzoek in. Wel is bekend, dat men bezig is geweest met het mengen van chemische producten, waarbij ook ben zine gebruikt is. Abonnementsprijs 0.47 per week, ƒ2.— p. maand, f5.85 p. kwartaal. Losse nummers 13 cent. Advertentieprijs 22 cent per m.m. Rubriek Kabouters 10 ct. per woord Medewerkers: J. A. van Bennekom, Middelburg; Ds W. C. van Burgeler, Kruiningen; A. I. Catsman, Aardenburg; Ds D. J. van Dijk, St. Annaland; Ds A. Gruppen, Biezelinge; J. S. Hoek, Middelburg; J. Hommes, Nieuwdorp; J. Huijssen, Terneuzen; Ds J. Karelse, Goes; P. Kuijt, Krabbendijke; J. Laport, Goes; J. Moll, Vlissingen; K. C. van Spronsen, Goes; R. Zuidema, Goes. VLISSINGEN, 1 Oct. „Met de wens, dat de Centrale Zeeland in alle opzichten aan de gestelde verwachtingen moge beantwoorden, verklaar ik haar officieel in bedrijf genomen”. Nauwelijks had de minister van Econo mische Zaken, prof, dr J. Zijlstra, met deze woorden zijn rede beëindigd, of de lichten gingen uit in de tot ontvangstzaal getransformeerde haspelruimte op het terrein der centrale, gordijnen schoven weg van voor de muur en op hetzelfde moment verschenen op het witte doek de woorden Centrale Zee land: de nieuwste aanwinst van de P.Z.E.M. In een uitstekende montage werd een indruk gegeven (voorzien van commentaar) van de bouwgeschie denis en de stunt was, dat mét minister Zijlstra zelf alle aanwezigen nog eens ’s ministers wens konden horen. Natuurlijk heeft de bewindsman nog heel wat meer gezegd: uit zijn woorden bleek duidelijk het respect, dat hij voor de Zeeuwen heeft vanwege hun doorzetten en overwinnen der tegen slagen van oorlog en ramp. Heel wat redevoeringen zijn deze middag ge houden en heel wat goede wensen aangeboden. Aan geschenken ontbrak het evenmin en voor het personeel der P.Z.E.M. in de gehele provincie was het ongetwijfeld prettig te horen, dat ook minister Zijlstra de grootste waarde ring had voor hun prestaties, waardoor de beschadigde en soms geheel ver dwenen gedeelten van het electriciteitsnet in zeer korte tijd konden worden hersteld of vernieuwd. Voordat de plechtigheid begon, concerteerde de Rijkspolitiemuziekvereniging. Minister Zijlstra, die vergezeld was van zijn echtgenote, werd welkom ge heten door de (juist van vacantie te ruggekeerde) Commissaris der Konin gin, jhr mr A. F. C. de Casembroot als voorzitter van de raad van bestuur der P.Z.E.M. Hij kon ook verwelkomen de directeur-generaal voor de Industriali satie en de Energievoorziening, dr E. L. Kramer, alsmede tal van andere autoriteiten uit de electriciteitswereld, leden van Prov. Staten, burgemees ters, marine-officieren, directeuren van provinciale diensten, figuren uit de in dustrie- en bouwsector, grote afne mers, relaties, personeelsleden enz., terwijl hij een speciaal welkomstwoord sprak tot mevrouw Slooves, wier man zoveel voor de totstandkoming van de C.Z. heeft gedaan, maar die helaas de ze dag niet meer mocht beleven. Dit is de krasse Chrissemeuje uit Eibergen in Gelderland. Ze wordt van daag 105 jaar en dat betekent feest in de gehele Achterhoek, want zij is de oudste inwoner van ons land. Het oude vrouwtje, dat geboren en getogen is in Eibergen gaat de sensatie van haar leven beleven, want Dinsdagavond zal „televisie-kijkend” Nederland haar kunnen zien op het televisiescherm. De K.R.O. is n.l. op het idee gekomen om het verjaarsfeest te verslaan en er Dinsdag een deel van de televisie-uitzending aan te wijden. DE TECHNISCHE KANT De directeur, ir T. Michielsen, vertel de daarna over de technische kant van de C.Z. Hij noemde deze dag een mijl paal van vitale betekenis, die het ein de markeert van een periode van be helpen, die sinds lang niet meer in overeenstemming was met de eisen des tijds. Thans echter is een bedrijf ontstaan, dat technisch en economisch op één lijn is te stellen met andere soortgelijke bedrijven. Dank werd ge bracht aan de P.N.E.M., de Electrische Centralen van Vlaanderen en Brabant te Gent en aan de l’Azote te Sluiskil, die in moeilijke tijden voor aanvulling zorgden. Evenmin als bij de bouw is bij de inrichting getracht „effect” of „gla mour” te bereiken. Wel zijn er zaken, die weinig of niet in Nederlandse cen trales worden gebruikt. Als zodanig noemde ir Michielsen de zoetwatervij- vers, de as-afvoer door middel van een in een watertrog lopende transport band en de volautomatische roetblaas- inrichting. Voor bijna alles kon men in Nederland slagen. DE BILT, 1 Oct. Overwegend droog weer met later op de dag enkele verspreide opklaringen en hogere temperaturen dan gisteren. Matige wind tussen Zuidwest en Zuid. lukwensen aanbieden en werd hem een vulpen aan geboden. In de loop van de dag kon de jubilaris nog verschillende stoffelijke blij ken van belangstelling in ontvangst nemen. De school jeugd deelde door middel van een tractatie in de feest vreugde. DAT de veiling Kapelle- Biezelinge en omgeving in samenwerking met de N.F. O. en de vereniging van oud-leerlingen van Tuin- bouwwintercursussen in het komende seizoen kleinfruit- teelt-cursussen gaat organi seren. De bedoeling is de cursussen op verschillende plaatsen te houden en hier door de fruitkwekers voor te lichten over de teelt van aardbeien en frambozen. ge- 1 geen regeling bevat om de vorming van particulier risicodragend kapitaal te bevorderen. En dat is juist van groot belang voor het nationaal investerings programma. Het tegendeel is echter ’t geval. VZanneer aan de N.V. geld in de vorm van obligatieleningen of hy pothecair crediet wordt verleend vormt Op- en ondergang van Zon en Maan: Zondag: Zon op 6.44 u., onder 18.15 u. Maan op 13.41 u., onder 21.01 u. Uitgave: Stichting „Zeeuwsch Dagblad” Hoofdkantoor: Goes, L. Vorststr. 90 Tel. 2438 bij geen gehoor voor advertenties 2970, voor redactie 2435. Giro 274289. Kantoren: Vlissingen: Lammensstraat 17, Telef. 2754; Middelburg: Korte Noordstr. 35. Tel. administratie 2009, Tel. redactie 2347; Ter neuzen: Dijkstraat 26-28 Exploitatie: Oosterbaan Le Cointre N.V., Goes VALKENBURG, 1 Oct. De gids van de gemeentegrot te Valkenburg, de heer A. Vijghen, is vanmiddag in het ziekenhuis te Heerlen overleden. De man was betrokken bij het ongeluk met de Belgische bus. Hij stond te kij ken op de weg, toen hij door het slin gerende voertuig werd aangereden en zwaar gewond. Eveneens is in het ziekenhuis te Heerlen overleden een 60 jarige vrouw, die ook zware verwondingen opliep. Het aantal doden is daarmee tot 17 gestegen. Vanmiddag zijn de vijftien slacht offers, die onmiddellijk de dood von den, van Maastricht overgebracht naar hun woonplaats, Grace Berleur, bij Luik, Ze zullen Zaterdagmiddag aldaar ter aarde worden besteld. De 36-jarige buschauffeur is op last van de officier van Justitie in Maastricht in bewaring gesteld in verband met het onderzoek naar de oorzaak van het ongeluk. DEN HAAG, 1 October. Het Verbond van Nederlandse Werkgevers, het Katholiek Verbond van Werkgeversverenigingen en het Verbond van Protes- tants-Christelijke werkgevers in Nederland hebben in een schrijven aan de leden van de Tweede Kamer met klem aangedrongen op een aantal belas tingverlagingen, zo vroeg mogelijk in 1955. Behalve de wederinvoering van het tarief vennootschapbelasting 1950 noe men de bonden als punten van bijzondere urgentie een verlaging van de loon- en omzetbelasting, met name van de progressiviteit hierin en een ver mindering van de dubbele belastingheffing van N.V. en aandeelhouders beide. Verder noemen de Verbonden een regeling inzake de familie-N.V de vermindering van de druk van de vermogensbelasting en een verbeterde regeling van de waardering van incourante aandelen. Een afschrift van het schrijven is verzonden aan de ministers leden de raad voor economische aangelegenheden uit de ministerraad. de rente een bedrijfslast bij de fiscale winstberekeningen der N.V. en deze rente is niet aan dubbele heffing eerst vennootschapbelasting en daarna inkomstenbelasting bij de crediteur onderhevig. Dit is wel het geval wanneer in de vorm van aandelen risicodragend ka pitaal aan de N.V. ter beschikking wordt gesteld. Het nakomen van de dubbele verplichting reserveren en kapitaalverschaffers ’n passende belo ning verstrekken zou voor de N.V. veel gemakkelijker worden gemaakt en de aantrekkelijkheid voor het pu bliek om spaargelden in de risicodra gende sfeer ter beschikking te stellen zou groter worden, indien de dubbele heffing van N.V. en aandeelhouder zou worden verlicht. De Verbonden pleiten verder voor een regeling, waarbij inkomstenbelas ting en vermogenbelasting tezamen niet meer dan een bepaald niet te hoog percentage van het inkomen mogen wegnemen. NOORDWIJK, 1 Oct. Het „Neder- landsche Radar Proefstation” te Noord- wijk heeft in de afgelopen maanden met behulp van een mobiele radar- J apparatuur onderzoekingen gedaan I aan de Westerschelde, teneinde vast te stellen of een wal-radar-systeem in aanmerking komt ter beveiliging van het Scheepvaartverkeer op deze druk bevaren rivier tijdens perioden van mist. Het „Nederlandsche Radar Proef station” zal deze proefnemingen langs de gehele Schelde voortzetten in nauwe samenwerking met de des betreffende Belgische en Nederland se autoriteiten. Tijdens het verdere verloop der proefnemingen zullen ook twee expe rimentele radarstations worden opge steld, een op Belgisch en een op Ne derlands grondgebied, teneinde de wer king van een dergelijk systeem in de praktijk te kunnen onderzoeken. Na het voltooien dezer onderzoekingen in de tweede hejft van 1955, kan een vol ledig plan voor een radarsysteem langs de Schelde tegemoet worden gezien. LONDEN, 2 October Engeland, Frankrijk en Amerika zullen vandaag West-Duitsland plechtig een spoedige souvereiniteit beloven en onmiddellijk zo goed als afstand doen van hun rechten als bezetten de mogendheid. De ondertekening van een daartoe opgestelde verklaring zal van middag om 12 uur in Londen geschieden. In de tijd, dat de souvereiniteit nog niet overgedragen is, zullen de bezetters het gebruik van hun bevoegdheden tot een minimum beper ken en er alleen nog gebruik van maken na overleg met de Westduitse regering. Deze belangrijke beslissing viel vandaag op de Londense conferentie Tegenover dit winstpunt staat echter ook een tegenslag, die men gis teren heeft moeten incasseren. De Franse premier, Mendès France, heeft n.l. meegedeeld, dat er niet voldoende aandacht is besteed aan zijn voorstellen voor een ge meenschappelijk vervaardiging en verdeling der wapens, bestemd voor de ledenstaten der nieuwe in te stellen Europese verdedigingsorgani- patie. Dit betekent, dat een stap terug is gedaan, omdat Donderdagavond al gemeen werd aangenomen, dat ook de Franse premier ingestemd had met het plan van ingediend, waarmee De zitting van gisteren heeft daar door een bewogen karakter gekregen. Minister Eden heeft gemeend te moe ten wijzen op de grote belangen, die op het spel staan. Hij meende, dat het een grote teleurstelling zou zijn, wan neer technische vraagstukken een hin derpaal zouden vormen voor het suc cesvol beëindigen van de besprekin gen. GRENZEN Aanbevolen wordt op korte termijn de loongrens van de Invaliditeits- en Ziektewet te brengen op f 6000, waar door deze grens gelijk komt te liggen met die van de Werkloosheidswet. Te vens wordt voorgesteld in de Invalidi teitswet de intrede-grens tot 3600 te verhogen. Aanbevolen wordt ook de maxi- mum-uitkeringen van de noodwet-ou- derdomsvoorziening voor gehuwde mannen in alle gemeenteklassen met 72,en voor ongehuwden met 42,te verhogen. Voor de z.g. ver geten groepen wordt gevraagd de ma ximumgrenzen voor het eigen inko men voor gehuwde mannen te stellen op 2000,voor de eerste gemeente- klasse en op daarmee corresponderen de bedragen voor de overige klassen. Voor ongehuwden zou dit bedrag op 1350,moeten worden gebracht. Geadviseerd is voor trekkers van in validiteits- en ongevallenrenten de rente inclusief de daarop verleende bijslagen met 6 procent te verhogen, terwijl de uitkeringen ingevolge Ziek tewet en Ongevallenwet eveneens die nen te worden verhoogd. Met betrekking tot de kinderbij slagen is het stichtingsbestuur, in afwachting van nader beraad over de principiële aspecten van deze voor ziening, van oordeel, dat de uitke ringen ingevolge de Kinderbijslag wet eveneens met 6 procent moeten worden verhoogd. DAT gistermiddag het dochtertje van de fam. Weststrate te Krabbendij ke, toen zij op de fiets van ach ter een boerenwagen kwam, door een auto van de fa H. is gegrepen. Het meisje kwam er met enkele schrammen af, de fiets werd vernield. De chauffeur van de auto verdient een pluim, omdat hij door een handige De door de Regering aangekondig- de plannen tot belastingverlaging tot een bedrag van 500 a 550 millioen gulden hebben bij het bedrijfsleven grote belangstelling en instemming gevonden, zo zegt het schrijven. Maar toch zijn er punten van ern stige teleurstelling. Men is er steeds van uitgegaan dat het restant van ’t „fiscale defensieprogramma” auto matisch zou vervallen na afloop van het termijn van vier jaar. Nu blijkt de Regering echter in strijd met de verwachtingen van plan te zijn een belangrijk deel van de thans nog res terende meeropbrengst van de ven nootschapbelasting n.l. rond 60 mil lioen gulden per half jaar te hand haven. Het is verder niet juist het tarief van de inkomstenbelasting te verla gen en dat van de vennootschapbe lasting op een verhoogd niveau te handhaven. De Verbonden hebben voorts met grote teleurstelling kennis genomen van het voornemen van de Regering de feitelijke verlichting van de druk uit te stellen tot 1 Januari 1956. DE PROGRESSIVITEIT. Over de inkomstenbelasting, de loon belasting daaronder begrepen, schrij ven de Verbonden, dat tegen de pro gressie ip de heffing de grootste be zwaren bestaan. Marginaal, zo wordt gesteld, mag een percentage van 50 niet worden overschreden. Maar de Verbonden achten een eerste stap tot 60 reeds van grote betekenis. Als een bezwaar wordt verder Wat de centrale zelf betreft zei de Commissaris, dat de P.Z.E.M. nu alles aan kan: hoe meer, hoe liever! Door koppeling met Brabant is Zeeland thans ook verbonden via het zg. SEP- net met West-Europa. Met nadruk wees de Commissaris op het belang der centrale voor de industrie. ’s-GRAVENHAGE, 1 Oct. De commissies voor georganiseerd overleg militair personeel der landmacht en luchtmacht hebben vandaag de minis ter van Oorlog geadviseerd de salaris sen van het gehele militaire personeel met 6 procent te verhogen en ook de gepensionneerde en te pensionneren militairen in die verhoging te laten delen. Voorts is de aandacht van de rege ring gevraagd voor de in 1951 ver leende salarisverhoging van 5 procent met een maximum van 200,per jaar. De commissie meende dat het tijdstip gekomen is om tot opheffing van dit maximum van 200, over te gaan.

Zeeuwsch Dagblad | 1954 | | pagina 1