voor van Buschauffeur kosten het remmen wei veren me WYSJINSKY KOMT MET ONTWAPENINGSPLAN bedrijfsleven geld Belgisch compromis voor vervaardiging wapenen door allen aanvaard F l=v<\nöAd.q==# r Londense conferentie leidt tot nieuwe verdedigingsorganisatie Labour ziet Duitsland en Italië in Pact van Brussel Wordt Tsjoe vredelievend vooruit Hogere frequentie diensten Wester-Schel de wordt wenselijk geacht Vermindering der militaire uitgaven en strijdkrachten met 50 procent K 1 ZEELAND In enkele regels melden wij nog Algemene vergadering der Ver. Naties PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR Gematigde tonen Centraal Overleg wendt zich tot Ged. Staten igerden Wachttijden bij DE BILT ZEGT: Minder koud ZEEUWSCH DAGBLAD 10e JAARGANG No. 2900 W. DUITSE HERBEWAPENING PER i JANUARI A.S.? ac- vernm VRIJDAG 1 OCTOBER 1S54 Directeur: ’ACQ DE SMIT Abonnementsprijs 0.47 per week, ƒ2.— p. maand, *5.85 p. kwartaal. Losse nummers 13 cent. Advertentieprijs 22 cent per m.m. Rubriek Kabouters 10 ct. per woord rikzee teneinde de banden te hernieuwen met de eva- cué’s die na de ramp in DAT gisteren een gezel schap damesleden van de U. V.V., het N.V.V. en de N.C. V.B. uit Dordrecht een be- lingen hadden daarvoor geld bijeengebracht. Medewerkers: J. A. van Bennekom, Middelburg; Ds W. C. van Ds D. J. van Dijk, St. Annaland; Ds A. Gruppen, Biezelinge; Hoofdredacteur: J. D. TROOSTHEIDE ging een buitengewoon gunstige in vloed zou hebben op de betrekkingen der landen en dat de internationale spanning er door zou verminderen. Hij zei ook, dat het Westen de mo gelijkheid van het vreedzaam naast el kaar voortbestaan van communistische en niet-communistische landen moet erkennen. ten, maar dit is wel zeer moeilijk in geld te waarderen, zodat Centraal Overleg volstaat met een berekening der aantoonbare wachttijdkosten voor het bedrijfsleven. Hei komt dan voor Kruiningen-Perk» polder neer op f 81.785,50 en voor Vlissingen-Breskens op f 30.680,80. De ze verliezen zullen steeds groter wor den naarmate de verkeersintensiteit stijgt. HOGERE FREQUENTIE In het adres wordt voorts gezegd, dat na de indienststelling der beide grote nieuwe schepen in 1956 een aanmerke- deze wachttijden groter, aangezien op pjke verbetering zal intreden, maar dat - - - - - tot genoemd tijdstip de capaciteit der beide veren ten nadele van het be drijfsleven op het huidige onvoldoende I peil zal worden gehandhaafd. Verbetering is slechts mogelijk door opvoering van de frequentie. Centraal Overleg kan geen oordeel uitspreken over de vraag of en in hoeverre dit mogelijk is met het oog op de beschik bare materiële, personele en financiële middelen, maar wijst er op, dat uit het feit, dat tussen Vlissingen en Breskens bij grote drukte om het half uur wordt gevaren, wellicht kan worden gecon cludeerd, dat ook een geregelde hogere frequentie niet onmogelijk is. Hoe gering deze verhoging ook mocht zijn; zij zal het bedrijfsleven ten goede komen. Het plan van Mendes France voor dg vervaardiging van wapens had nogal wat tegenstand ontmoet en hier en daar was het woord „onuit voerbaar” gevallen. Logisch, dat ijverig gezocht werd naar een ander voorstel, dat aan Frankrijks wensen tegemoet zou komen en bovendien na de grote Britse concessie van gisteren, waarover iedereen hoera roept Mendes France op de proef zou stellen of hij ook bereid is aan redelijke verlangens der anderen te gemoet te komen. Welnu, de Franse premier heeft zich goed gehouden en de Belgische minister van Buiten landse Zaken, Paul Henri Spaak, komt de eer toe de geestelijke vader van het compromis te zijn geweest. Beschouwde men het Franse plan goed, dan bleek daaruit, dat men zelfs machtiging aan de organisatie van het Pact van Brussel moest vragen voor de vervaardiging van geweerkogels. Spaak stelde daar dus tegenover een verbod om in West-Duitsland a.b.c.- wapens te vervaardigen, doch dat be paalde soorten zware wapens, zoals tanks, veldgeschut en vliegtuigen, on der toezicht van de organisatie van het Pact van Brussel kunnen worden ge maakt. Men is het er over eens geworden, dat de maxima aan nationale strijd krachten zullen worden bepaald door de Brusselse groep. Volgens het plan- Spaak zal de omvang der strijdkrach ten maatstaf zijn voor de toewijzing van wapens en uitrusting. Ook heeft men besloten grotere bevoegdheid te geven aan de bevelhebber van het At lantisch Pact in Europa, die het bevel zal voeren over alle aan West-Europa toegewezen troepen. Dat Mendès France zich tenslote coord had verklaard met Spaaks com promis wordt in Londen als een zeer belangrijke concessie van Franse zijde beschouwd. De ministers zijn overeen gekomen de samenvoeging der strijd krachten bij de kleinst mogelijke een heid te doen beginnen. De Fransen zouden gaarne zien, dat bij de divisie wordt begonnen. Indien dit technisch uitvoerbaar is, zal het worden uitge voerd. De samenwerkende organisaties zijn de A.N.W.B., de K.N.A.C., de K.N.M.V., de E.V.O., de N.O.B. Wegtransport en de F.N.O.P. Centraal Overleg herinnert in het adses eraan, dat in 1952 bij het .veer Kruiningen-Perkpolder 39.913 personenauto’s en 25.461 vrachtwagens bleven staan. Bij het veer Vlissingen- Breskens waren deze cijfers resp. 13.302 en 5.534. Daar normaal op eerst genoemd veer om het half uur wordt gevaren kunnen de totale wachttijden worden gesteld op tenminste 32.587 uren en voor het veer Vlissingen-Bres kens normaal een uurdienst op 18.836 uren. In werkelijkheid waren drukke dagen vaak drie of vier uur moet worden gewacht. is het een grote dag voor onze provincie nu de minister van Economische Zaken, prof. Zijl- stra, naar Vlissingen komt om de nieuwe Centrale Zeeland, waar over U deze week in ons blad uitvoerig allerlei bijzonderheden heeft kunnen vinden, te openen. Een mijlpaal in de electriciteits- voorziening van Zeeland is daar mee bereikt. Gistermiddag is op de Rijksweg Box- tel-Den Bosch een ongeluk gebeurd, waarbij twee mensen het leven hebben gelaten en twee anderen werden ge wond. Toen een Duitse auto een file wa gens wilde passeren kwam er plotse ling een tegenligger, zodat een botsing niet meer kon worden voorkomen. TE SMAL Tenslotte wordt gezegd, dat van ver- voerszijde nogal eens geklaagd wordt over de toegang tot de veerboten, wel ke in sommige gevallen zuiver formeel is bepaald aan de hand van de in het W egen verkeersreglement opgenomen maximum-afmetingen voor beladen motorvoertuigen op A-wegen. Dit heeft tot gevolg, dat bredere of hogere trans porten, die steeds voorkomen (o.a. vlas ver voer) bij het oprijden zeer wor den belemmerd. De toegang tot de boot bij Kruiningen b.v. is zó nauw, dat herhaaldelijk klachten worden ont vangen over gescheurde dekkleden e.d. Het verdient aanbeveling deze toegan gen zowel in de breedte als in de hoog te een behoorlijke tolerantie te geven. worden teruggebracht. Er zal dan enkel nog export-, kleine- en groentenveiling zijn op Maandag, Woensdag en Vrijdag om 1 uur. Op de andere dagen komt de vei ling te vervallen omdat de aanvoer zich steeds meer richt op deze twee hoofdda gen. DAT de Prov. afzetcom- missie voor fruit heeft vast gesteld dat met ingang van 18 October a.s. alle soorten fruit geveild mogen worden. DAT mej. J. W. T. van Oosten te Yerseke is ge slaagd voor het examen Mr in de Rechten. VALKENBERG, 30 Sept. Naar wij vernemen heeft de chauffeur van de verongelukte Belgische bus, die slechts lichte verwondingen heeft op gelopen, maar ernstig is geschokt door het gebeurde, in een voorlopig verhoor meegedeeld, dat het ongeluk vermoe delijk te wijten is aan het niet of al thans niet voldoende functionneren van remmen en versnelling. Toen hij de bus van de dierentuin wegreed was hem dit al gebleken. In een laatste wanhopige poging heeft hij toen getracht op de motor te remmen, waartoe hij de versnel- lingshandle wilde overschakelen. De ze bleef evenwel op het dode punt steken. De bus werd toen practisch onbestuurbaar, hetgeen tot het ver schrikkelijke ongeluk leidde. De man was pas kort in dienst van de bus onderneming en bestuurde dit voer tuig voor de eerste keer. Inmiddels zijn alle slachtoffers, die bij dit ongeluk de dood vonden, ge ïdentificeerd. Ze zullen vermoedelijk Zaterdag in hun woonplaats worden begraven. In het gebouw van het hoofdbestuur van de P.T.T. te Den Haag is gister morgen afscheid genomen van de directeur-generaal, dr L. Neher. Minister Algera kon daarbij de mededeling doen, dat dr Neher is be vorderd tot Commandeur in de Orde van de Nederlanse Leeuw. (Voor het verslag van dit afscheid zie men pag. 3). Op de foto: Minister Algera (rechts) speldt dr Neher de hoge onderschei ding op de borst. In het midden mevr. Neher. HONGKONG, 30 Sept. Commu nistisch China is bereid tot een vreed zaam samenleven met de Ver. Staten, aldus heeft Tsjoe en Lai, de Chinese eerste minister, vandaag verklaard bij de viering van het vijfjarig bestaan van de Volksrepubliek. Hij voegde er echter aan toe, dat er tot nu toe Amerikaanse strijdkrachten op Formosa zijn om te trachten het Chinese volk te beletten het eiland te „bevrijden”. De Amerikanen, aldus Tsjoe, maken gebruik van Tsjan Kai Sjek en de zijnen om „ons land met oorlog te bedreigen”. Voor de opbouw van communistisch China achtte de premier een vreedza me internationale omgeving vereist. „Wij geloven vast, zo zei hij ver der, dat landen met verschillende maatschappelijke stelsels vreedzaam naast elkaar kunnen bestaan en dat alle internationale geschillen gere geld kunnen worden door het vreed zame middel van onderhandelingen”. Hij uitte tenslotte toch nog een be dreiging door te herhalen, wat hi; reeds eerder heeft gezegd: „Het Chine se volk zal stellig Formosa bevrijden en de eenmaking van het gehele land grondig tot een einde brengen”. DAT Maandagavond de raad van Zierikzee tijdens ’n openbare bijeenkomst het 20 jarig jubileum van bur gemeester jhr mr J. Schuur- MIDDELBURG, 30 Sept. De in Centraal Overleg samenwerkende weg- vervoersorganisaties in Nederland hebben een schrijven aan Ged. Staten van Zeeland gericht, waarin zij de aandacht vragen voor de steeds zwaardere lasten voor het bedrijfsleven tengevolge van de wachttijden, die de auto’s voor de veren moeten maken. Eveneens verzoeken zij de mogelijkheid te overwegen de frequentie der veerdiensten op de Wester-Schelde te verhogen zolang de twee nieuwe grote schepen nog niet in de vaart zijn. In de derde plaats wordt erop gewezen, dat herhaaldelijk klachten worden ontvangen van vervoerders vanwege de smalle toegang over de bruggen naar de veer boten. DE SCHADE Volgens de berekeningen van het IJ- Tunnel Comité kunnen de gemiddelde kosten, veroorzaakt door het in file op stellen, het onbelast laten lopen van de motor en het herhaaldelijk op trek ken tijdens het wachten bij veren voor alle categorieën personen- en vracht auto’s (zeer aan de lage kant) worden gesteld op f 10,— per uur. Voorts blijkt, dat gemiddeld per vrachtauto moet worden gerekend op 1,2 man per soneel, waarvan het gemiddelde uur loon, inclusief de sociale lasten (ook krap berekend) f 1,50 bedraagt. Onge- JA2J!—1 J -.«^.1zx—nv. <-»zxly rrzslr* 4»-» rri I van personenauto’s tijd met het wach- de Europese Verdedigingsgemeenschap. Binnen haar kader zal West-Duitsland een half millioen man op de been bren gen, die in het Westerse verdedigings- stelsel worden ingeschakeld. De meeste delegatieleden zijn er van DAT gisteren de leerlin gen van de Chr. school te Kapelle ter gelegenheid van het 50-jarig jubileum van hun school zijn getracteerd zoek heeft gebracht aan Zie- terwijl zij bovendien een le- -x-1J pelt je met inscriptie en een afbeelding van de school hebben gekregen. Oud-leer- Dordrecht gastvrijheid heb- SCARBOROUGH, 30 Sept. Op de conferentie van de Labourpartij te Scarborough is Donderdag de toezeg ging gedaan, dat onder de volgende Britse socialistische regering het huren van bedden in ziekenhuizen zal wor den af geschaft. Rijk en arm zullen dan gelijkelijk op een vrij bed moeten wachten, aldus is medegedeeld door het Britse parlementslid Margareth Herbison. Zij deelde mede, dat in de Britse hospitalen ongeveer 54.000 bed den zijn voor de chronische zieken, terwijl er 9.000 patiënten op de wacht lijst staan. Het aantal voor betalende patiënten gereserveerde bedden be draagt iets meer dan 6.100. De kosten 1-- - hiervoor bedragen 100 tot 250 gulden j twijfeld verliezen ook ele ^inzittenden per week. Aangelegenheden, waarover nog niet in bijzonderheden overeenstem ming was bereikt, zouden in een la ter stadium opnieuw worden aange sneden en afgehandeld. Alle te Lon den bereikte beslissingen zullen aan de N.A.V.O.-landen worden voorge legd. Men verwacht, dat de raad volgende maand bijeen zal komen. DE NIEUWE ORGANISATIE Van gezaghebbende zijde wordt nog vernomen, dat de in te stellen nieuwe Europese verdedigingsorganisatie ver moedelijk als volgt zal zijn opgebouwd: 1. Een orgaan, dat toezicht zal houden op de toewijzing van militaire uit rusting aan de betrokken nationale strijdkrachten. 2. Een raad van ministers. 3. Een raadgevende vergadering. De Brusselse Verdragsorganisatie met Duitsland en Italië als nieuwe le den zal thans de rol gaan vervullen, die aanvankelijk was toegedacht aan Uitgave: Stichting „Zeeuwsch Dagblad” Hoofdkantoor. Goes, L. Vorststr. 90 Tel. 2438 bij geen gehoor voor .advertenties 2970, voor redactie 2435. Giro 274289 Kantoren: Vlissingen: Lammensstraat 17, Telef. 2754; Middelburg: Korte Noordstr. 35. Tel. administratie 2009, Tel. redactie 2347; Ter- neuzen: Dijkstraat 26-28 Exploitatie: Oosterbaan Le Cointre N.V., Goes Burgeler, Kruiningen; A. I. Catsman, Aardenburg; J. S. Hojk, Middelburg; J. Hommes. Nieuwdorp; J. Huijssen,"ïerneuzen; Ds j. Kar’else, Goes; Kuijt, Kratbéndijke; J. Laport, Goes; J. Moll, Vlissingen; K. C. van Spronsen, Goes; R. Zuidema, Goes. I Jrt Alltztzó vtf vlClCUCll Z.AJ AA vuil overtuigd, dat het nieuwe plan voor een herbewapening van West-Duits land de goedkeuring van de Franse Nationale Vergadering zal verwerven. DAT de Zeeuwse kruiden dokter N. uit Goes, door de Middelburgse rechtbank in hoger beroep is veroordeeld tot dertig dagen voorwaar delijk en f400,boete of een maand hechtenis, het geen een bevestiging bete- - kent van het vonnis van de beque Boeije hoopt te her- kantonrechter te Terneuzen. denken. DE BILT, 30 Sept. Veel bewolking met af en toe wat regen of motregen. Krachtige tot matige wind tussen Zuidwest en West. Minder koud. -- Zoals wij gisteren al uitvoerig meldden is Dinsdagmiddag te Valkenburg een Belgische autobus op de Cauberg geslipt, waarna de chauffeur de macht over het stuur verloor. De gevolgen wa ren ontzettend. Vijftien mensen vonden de dood, terwijl vele an deren werden gewond. Enkelen hunner verkeren nog altijd in levensgevaar. Wat er van de bus overbleef na deze ongeluksrit toont onderslaande foto. NEW YORK, 30 Sept. De Russische afgevaardigde bij de Ver. Naties, Wysjinsky, heeft vanavond aan de algemene vergadering een „nieuw” ont- wapeningsplan voorgelegd met als basis de Britse en Franse voorstellen van Juli j.l. In het Russische plan werd voorgesteld een onvoorwaardelijk verbod van atoom-, waterstof- en andere wapenen voor massavernietiging, „aanzienlijke vermindering” van conventionele wapens en het „vestigen van internationale controle op de toepassing van deze besluiten”. Wysjinsky stelde een vermindering van vijftig procent voor op de militaire uitgaven en van de strijdkrachten over een periode van zes maanden tot een jaar „op de overeengekomen grondslagen”, rekenend naar de begroting en de strijdkrachten van 31 December 1953. Wysjinsky heeft verder nog eens her haald, dat de Sowjet-Unie blijft stre ven naar de toelating van communis tisch China. De huidige toestand noem de hij abnormaal. Hij meende, dat ontwapening en ver bod van wapens voor massavernieti- LONDEN, 30 Sept. „U kunt verwachten kort na 1 Januari a,s. weer Duitse militairen in uniform te zien”. Daar er geen „Europese” weermacht, doch samenwerkende legers zullen worden gevormd, zul len de militairen van elk land hun eigen uniform blijven dragen. Deze conclusie werd vanavond vastgeknoopt aan het bericht, dat op de Londense negen-mogendheden-conferentie algehele overeenstem ming was bereikt over de nieuwe organisatie van de Westeuropese verdediging en de bijdrage, die West-Duitsland daaraan zal leveren „Alle hinderpalen op de weg naar een volledige, officiële overeen stemming, zijn uit de weg geruimd”, aldus een gezaghebbend zegsman in Londen. Eerder op de dag was reeds gemeld, dat ten aanzien van het plan van Mendès France om West-Europa voor de wapenpro- ductie te verdelen in drie zónes, ook overeenstemming was bereikt. Niet zo, dat de Franse premier zijn zin had gekregen, verre van dat. De Belgische minister Spaak was met een compromis voor de dag ge komen, dat inhield, dat in West-Duitsland als de gevaarlijkste zóne bij een eventuele agressie uit het Oosten, geen a.b.c.-wapens vervaar digd mogen worden. Hieronder vallen atomische, bacteriologische en chemische wapens. Tenslotte werd nog gemeld, dat eveneens overeenstemming is be reikt over toelating van West-Duitsland en Italië tot het Pact van Brussel. ben genoten. De dames wer den in Concordia ontvangen door het U.V.V.-bestuur uit Zierikzee, maakten een wan deling door de stad en des middags een rondrit over ’t eiland. In verscheidene ge meenten werden geschenk- woningen bezocht. DAT gisteravond mevr. Pul uit Leeuwarden voor de leden van de N.C.V.B. uit Yerseke in de consistorie van de Geref. kerk gespro ken heeft over ’t boek „Het vijf en twintigste uur”. DAT met ingang van vol gende week de veiiingdagen in Kapelle tot de helft iö

Zeeuwsch Dagblad | 1954 | | pagina 1