en H Verwarring Het onderwijzerstekort. DEZE WERELD van è&q tot öaq F ill Ibayer] ,1 Aspirin Internaat „Nieuw Ruimzicht” op Hydepark geopend. Kortsluiting De fusie tussen A.-R. en C. H. U. Prof. Delille veroor zaakte de myxomatose. Dagbladmaand Bond van onderwijzeressen bij het Chr* Kleuteronderwijs in het goud* Organisatie was van groot belang. door J. BALKENENDE I Prof* Woltjer gehuldigd* Voor het Haagse Gerechtshof, PROCES OM KERKELIJKE GOEDEREN IN GOUDA. Kerkeraad handelde in strijd met art. 79 en 80. (zaadhandelaar te Biezelinge). S Vooropleiding voor aanstaande predikanten. ZEEUWSCH DAGBLAD pagina 3 Jubileum in Utrecht. Zijn buurvrouw krijgt reeds schadevergoeding. Ontmaskering van spionnen in Polen. Teleurgestelde wordt lid van Christelijke Volkspartij. Kees Boeke Ridder Nederlandse Leeuw. Herv. pastoraal centrum. Septembermaand Ingezonden Mededeling (Adv.) ge- Die J. A. v. B. Dinsdag 28 September 1954 dit blad nog gedaan, PARIJS, 27 Sept. Professor Armand De- lille, die indertijd ter verdelging van wil de konijnen met myxomatose besmette balletjes brood op zijn erf strooide, is door het gerechtshof te Dreux schuldig verklaard aan de dood van de konijnen van zijn buurvrouw. De buurvrouw kan nu een eis tot schadevergoeding indienen. Aangezien echter niet alleen de konij nen van Delilles buurvrouw het slacht offer zijn geworden van zijn „onvoorzich tigheid” zoals de rechter het noemde maar de ziekte zich over geheel Frank rijk en een groot deel van West-Europa heeft verbreid, ziet het er vpor de pro fessor niet rooskleurig uit. Als door toe wijzing van schadevergoeding een prece dent wordt geschapen voor aanspraken van andere konijnenbezitters, die schade hebben geleden door de myxoamatose- epidemie. ifi het het hetzelfde manier die in een Christelijk gezin niet thuishoort. bescheiden opmerkingen maken over de militaire dienstplicht van de onder wijzer. M. I. IS HET WEL ZO ERG? ontstaat door sto ring in de leiding Hoofdpijn ver koudheid ert reu matiek, ontstaan door storing In het lichaam. Hiertegen helpt van het werk voor het apostolaat op „Kerk en Wereld” is dus thans ook de eerste schrede gezet op weg naar het stichten van een centrum voor het pas toraal der Ned. Herv. Kerk in de Stichtse lustwaranda. zijn binnengekomeu kon men niet tot re delijke resultaten komen. Men ontmoette tegenstand in de partijen zelf. Het centraal comité van de Anti-Revo- lutionaire Partij heeft in een circulaire de afdelingen geadviseerd geen medewer king te verlenen. De heer Pels heeft zich daarom thans aangesloten bij de Christelijke Volkspar tij omdat hij voor de protestantse chris- tus-belijders aansluiting bij deze partij de enige mogelijkheid acht om het stelde doel te bereiken. Het is waar, dat de Raad van Eu ropa formeel niets heeft te betekenen en geen gewicht in de schaal legt, maar toch is het nuttig aandacht te schen ken aan de meningen, die er worden verkondigd. Het zijn immers deze me ningen, die men straks weer zal horen verkondigen in de Europese Parle menten, wanneer deze lichamen hun oordeel moeten uitspreken over de or ganisatie van de Europese verdediging. Uit het gebrekkig overzicht, dat we gaven van de meningen in de Raad van Europa, valt te constateren, dat dit oordeel in de landen van Europa sterk zal verschillen en dat we in de toekomst niet alleen maar te maken zullen hebben met het probleem van het Franse parlement. Er is alle reden om het verloop van de conferentie met zorg te volgen en de afgevaardigden, die vandaag be ginnen te onderhandelen, veel wijs heid en inzicht toe te bidden. ij Zeeuwsch Het is echter ver keerd, wanneer het een krant er om te doen is door bericht geving en voorlich ting sensatie te ver wekken. Ontegen- zeggeiijk zijn er veel kranten, die door de manier en de wijze waarop alles wordt vermeld, door de ge plaatste advertenties enz. direct aan hun blad een sfeer geven, Het is daarom zaak, dat ieder Christelijk gezin, dat in Zeeland woont en de keuze voor niet heeft niet langer aarzelt, maar het als een plicht voelt voortaan elke dag ’t Zeeuwsch Dagblad voor be richtgeving en voor lichting bij zich in huis te hebben. LONDEN, 27 Sept. Radio-Warschau heeft Zaterdag gemeld, dat er een groep spionnen, die werkt voor de Westduitse spionnageorganisatie Gehlen is ontdekt en gearresteerd. De groep trad in Polen op. Velen van hen waren in West-Berlijn gerecruteerd en naar Polen overgebracht. De meeste gearresteerden zijn gewone misdadigers en vroegere fascisten, aldus radio-W arschau. et bedrijfsleven heeft in vele opzichten een voorlichtende taak te vervullen. Echter niet alleen het be- bedrijfsleven heeft dat te doen, want zeer zeker heeft ook de krant, die wij da- men in iedere krant een bericht of weer gave aantreft, die niet geheel juist is, omdat en dat ver langt de lezer ook de krant het nieuws zo vlug mogelijk moet vermelden. De kwestie van de „internationale samenwerking voor het gebruik van atoomkracht voor vreedzame doelen” is met algemene stemmen door de al gemene vergadering van de Ver. Na ties op de agenda geplaatst. Het is de verdienste van de Raad van Europa geweest, dat ze de vorige week gefungeerd heeft als publieke tribune voor de Europese parlemen tariërs. Daar in Straatsburg, in het de kerkeraad volkomen zelfstandig is en het enige met gezag beklede orgaan der Kerk. Wat de gang van zaken in Gouda betreft meende pleiter, dat twee diakenen, die dus niet eens re geermacht in de Kerk hebben, en die met drie predikanten van buiten een nieuwe kerkeraad samenstelden, daar door hebben gehandeld in strijd met het Kerkrecht en de Kerkenorde. Men doet voorkomen, alsof de zaak draait om de morele structuur en het karakter van de predikant der ge meente, dr C. Steenblok, aldus pleiter. Wat in Gouda is gedaan door de nieuw gevormde kerkeraad der Gere formeerde Gemeente is in strijd met artikel 79 en 80 der Kerkenorde. Men heeft zich naar het oordeel van pleiter schuldig gemaakt aan particuliere drij- verij van tucht. De president heeft de zitting verdaagd. ken is. Al in 1905 werd de organisatie van de examens overgenomen van de Zettense inrichtingen, waar dr H. Pier son al sedert 1885 dit werk verzorgde. Deze examens, bleken de hefboom, waarmee het peil van het kleuteron derwijs omhoog gebracht kon worden. De strijd om een wettelijke regeling van het kleuteronderwijs begon toen ook al, werd sedert 1920 samen met de besturenbond gevoerd en duurt nu nog voort hoewel het einde nu in zicht is. Ook het karakter van het onderwijs veranderde. Thans is het niet meer een „bewaren” van lastig kroost ten gerie ve van de ouders en ook niet meer een imitatie van de „grote school”. Nu ziet men eindelijk de kleuter als de kleine mens, die zijn weg iri het leven moet leren vinden. Geen tak van onderwijs sluit thans zo nauw aan bij de na tuurlijke levensontplooiing van die kleine mens als juist het kleuteronder wijs, aldus spr. die de onderwijzeressen opriep om hun taak te zien als dienst aan de kleuter, maar vooral als dienst van Christus. De presidente besprak in haar ope ningswoord ook enkele practische vraagstukken van het heden. Namens het bestuur verwierp zij de gedachte van minister Cals om het tekort aan onderwijzeressen bij het lager onder wijs op te vangen door kleuterleid sters in te schakelen. „Waarom is onze Federatie hierover eerst niet geraad pleegd?”, zo vroeg zij zich af. Het is voor een kleuteronderwijzeres een haast onmogelijke taak om in één jaar de lagere acte te halen. Het tijde lijk aanstellen van meisjes met een B- diploma in de lagere klassen zou het kleuteronderwijs nog meer van de toch al zo schaarse bevoegde krachten be roven. Bovendien willen de kleuter- onderwijzeressen geen noodhulpjes van de lagere school zijn, om na enkele ja- ren met dank voor de bewezen diens ten weer te worden weggezonden. ERELEDEN. De oud-presidente, mej. A. van der Mark, uit Weesp onthulde op de feest- vergadering een nieuw vaandel. Daar na werd haar onder luide toejuichin gen het ere-lidmaatschap der vereni ging aangeboden. Een zelfde onder scheiding viel ten deel aan mej. A. Stoll, schoolopziener te Amsterdam, die de vergadering namens het Rijkstoezicht op het kleuteronderwijs had toegespro ken. Diepe indruk maakte ook de rede van een vertegenwoordigster van de Duitse zusterorganisatie, die de geluk wensen van haar verbond overbracht. Zang van mevr. Ankie van Wickevoort Crommelin en het handpoppenspel van Cia van Boort vormden een pret tige afwisseling in het programma. Aan de feestvergadering ging Vrij dag een receptie vooraf, waar vele on- derwijsautoriteiten en afgevaardigden van bevriende organisaties het bestuur kwamen complimenteren. Het jubi leum werd ingeluid met een wijdings- dienst in de Pieterskerk, waarin ds A. K. Straatsma van Den Haag voorging. ’s-GRAVENHAGE, 27 Sept. Het actie comité Pels, dat is ontstaan door een in Juli 1952 genomen initiatief van de heer J. P. Pels in Amsterdam, wilde door een actie „van onder af” komen tot eenheid van de protestanten op politiek terrein en in het bijzonder tot fusie van de AR- Partij en de CHU. Men wilde dit berei ken door het voeren van een actie onder de leden van de partijen en het vormen van plaatselijke actie-comité’s. Hoewel vele adhaesiebetuigingen bij het comité w k:t/'- Jteeds het beproefde preparaat ’s-GRAVENHAGE, 27 Sept. De moeilijkheden die in 1952 zijn gerezen in de kring van de Gereformeerde Gemeenten in ons land en die er toe hebben geleid dat in een veertigtal gemeenten scheuring ontstond, hebben zich met name toegespitst op de ge meente Gouda welker predikant dr C. Steenblok ook ontslagen is als docent aan de theologische school te Rotter dam. Dr Steenblok werd als predikant eerst geschorst en later afgezet. Hij verbrak met 13 leden van zijn kerke raad het kerkverband. Degenen die niet met hem meegin- ger. en zich beschouwden als de wet tige voortzetting van de Gereformeer de Gemeente ter plaatse dagvaardden dr Steenblok cum suis in kort geding voor de rechtbank te Rotterdam. In deze civiele procedure eiste de kerke raad van de Gereformeerde Gemeente dat dr Steenblok cum suis op straffe v n het verbeuren van een dwangsom de kerkgebouwen en lokalen alsmede de kerkelijke registers en de notulen boeken ter beschikking van eiser zou den stellen. De President van de Rotterdamse Rechtbank heeft op 8 Augustus deze eis toegewezen en daarbij bepaald dat het kerkgebouw binnen twee dagen na betekening van het vonnis aan de eiser ter beschikking zou moeten wor den gesteld en dat de kerkelijke re gisters binnen twee dagen na beteke ning voor drie maanden bij de griffier van het Kantongerecht te Gouda moes ten worden gedeponeerd. Mr A. C. C. van Proosdij te Amsterdam, raadsman van gedaagde, tekende tegen deze be slissing appèl aan. De zaak kwam Za terdag voor het Haagse Gerechtshof in hoger beroep voor. Mr van Proosdij concludeerde, dat zijns inziens intergemeentelijk gezien het uittreden het absolute recht is van de plaatselijke gemeente waarbij niet eens geloofsredenen oorzaak behoeven te zijn. Verder oordeelde spreker, dat (Van onze §-redacteur.) UTRECHT, 27 Sept. Op 29 Octo ber 1904 kwamen in de koffiekamer van het Utrechtse Gebouw voor Kun sten en Wetenschappen 73 „bewaar- schoolhouderessen” bij elkaar. Op die historische plaats, waar een halve eeuw vroeger ook de Ver. van Chr. Onder wijzers was opgericht, stichtten zij toen wat nu de Vereniging van Onderwijze ressen bij het Chr. Kleuteronderwijs heet. Hieraan herinnerde prof, dr J. H. Bavinck in zijn herdenkingsrede bij het gouden jubileum van deze orga nisatie, dat Vrijdag en Zaterdag in de Domstad onder grote belangstelling werd gevierd. De presidente, mej. B. Mellema uit Den Haag, gaf de reacties in den lande op deze pioniersarbeid weer: „Willen die broekenbindsters ,nu ook al een bond hebben?” Maar prof. Bavinck toonde aan, dat deze geminachte orga nisatie van het grootste belang geble- gelijks in huis krij gen, dit voorlichten de werk te verrich ten. De krant doet dat door middel van haar berichtgeving, door het brengen van het verslag van een vergadering of samenkomst, door dagelijks te vermel den wat er gebeurt op elk terrein, waar wij als mensen mee te maken hebben, of dat nu betreft het leven op ons dorp, in onze stad of provin cie, of het nationaal en internationaal ge beuren. De krant nu heeft door haar berichtge ving ons over dit al les voor te lichten, zowel over wat ér geschiedt op politiek gebied nationaal en internationaal als over kerk en school, het sociaal- economisch en bedrijfsleven, culturele leven, ja over alles wat dage lijks om ons heen Huis van Europa, heeft men de reac-[L 'LI ties op en de meningen na de politieke op de bewapening”, zo was de mening van de volgelingen van Adenauer. Wederzijdse controle, dat betekent dat de Duitse officieren ook in Engeland en Frankrijk mogen rondneuzen. Dat is wel heel moeilijk te verteren kost voor deze landen. Om de verwarring nog groter te maken zijn het de Ver enigde Staten, die Duitsland hun mo rele steun hebben toegezegd. Ook de Beneluxlanden hebben een hartig woordje meegesproken. Deze afge vaardigden hebben het vraagstuk van de contröle op de bewapening aange grepen om de idee van de politieke integratie weer te opperen. De con trole op de bewapening kan niets an ders zijn dan een democratische con tröle, zo was de redenering. In het plan, dat de Raad van Europa met meerderheid van stemmen aan de Londense conferentie heeft voorgelegd is deze idee met nadruk vastgelegd. X Tandaag begint in Londen de conferentie van de negen lan den over de herbewapening van Duitsland. De grote kernvraag van deze besprekingen betreft de wijze waarop het militaire vacuum in Europa gevuld moet worden. En hierover bestaat tussen de Europese landen veel verschil van mening. De afgevaardigden staan voor een moeilijke opgave een oplossing van het vraagstuk te vinden, waarmee een ieder accoord kan gaan. Gezien de ernst van de situatie van het ogenblik zullen de politici bezield zijn met de wil om tot een overeen komst te komen. Deze overeenkomst, een ontwerp-plan voor de organisatie van de verdediging van West-Europa, zal het karakter van een compromis dragen. Het bezwaar van een com promis is echter, dat het te vaag is om er practisch mee te werken. i Zal de conferentie in het gunstigste I geval de militaire deskundigen op dracht kunnen geven het ontwerp van een strak omlijnd plan uit te werken, dan zullen na verloop van tijd legio moeilijkheden rijzen in de Parlemen ten van verschillende landen, die aan een of andere vorm van organisatie van de verdediging van West-Europa stellig hun fiat moeten geven. Het is waar, dat de laatste berichten uit Londen niet ongunstig waren, maar toch menen we dat wij in Europa on ze handjes mogen dichtknijpen als de Londense conferentie werkelijke prac tische resultaten zal afwerpen. AMSTERDAM, 27 Sept. De nes tor van de hoogleraren der Vrije Uni- versiteit te Amsterdam, de 76-jarige prof, dr R. H. Woltjer, die op 23 Sep tember j.l. vijftig jaar geleden tot hoogleraar werd benoemd, is Zaterdag namiddag op een receptie in eigen kring gehuldigd. Namens het huldi- gingscomité zeide prof, dr A. Sizoo o.a., dat de aanwezigen, hoewel van verschillende hoedanigheid, eens zijn in hun gezindheid die zij de jubilaris toedragen. De president-curator der V.U., mr dr J. Donner, noemde prof. Woltjer een rusteloos werkzame geest, die generaties van studenten door zijn methodische geest heeft gevormd. Spreker belichtte voorts de juridische en bestuurlijke kwaliteiten van de ju bilaris, die tot uiting gekomen zijn bij de onderwijswetgeving. „Niemand, die deze materie zo beheerst als u”. De rector magnificus, prof, dr J. Wate rink, zei oun., „U neemt een buiten gewone plaats in ons midden in en gij vertegenwoordigt het calvinistisch ide aal van het mensbeeld en van de een heid van levensvisie bent u het levend voorbeeld”. De decaan van de literaire faculteit, prof, dr G. Kuiper, memoreerde de strijd van prof. Woltjer voor de hand having van een solide opgebouwd klassiek onderwijs in Nederland en zei, „U bent een toonbeeld van huma niteit in ons midden geweest”. In zijn dankwoord zeide professor Woltjer o.a., dat hij met jeugdige overmoed zijn taak was begonnen en, nu ook voor hem het ogenblik van afsluiting van zijn loopbaan nadert, in ootmoed deze taak zal neerleggen. Deze vraag heeft zeker zin. Onze meelevende lezers weten hoe in de schoolpers, waar ook in de algemene dag- en weekbladen maandenlang is geschreven over de nood aan onder wijzers. En voor vele scholen, zowel in de kleine dorpen als in de grote centra van ons vaderland, was deze nood geen grauwe theorie maar pijn lijke werkelijkheid. Mij zijn scholen bekend, waar men in de loop van dit en het vorige jaar het adverteren maar had opgegeven omdat alle oproepingen onbeantwoord bleven: geen enkele sol licitant meldde zich aan. Het is even eens een vaststaand feit, dat b.v. in Rotterdam dit voorjaar elke dag 40 klassen naar huis moesten worden ge stuurd, omdat er geen enkele onder wijzer disponibel was. Waarschijnlijk werd het tekort bij het openbaar on derwijs nog iets nijpender gevoeld dan bij het Prot. Chr. onderwijs. De jongste nota van Minister Cals, die hij in een persconferentie heeft toe gelicht, bevestigd het aanwezig zijn van een tekort. Op het eerste gezicht leek de situatie op 16 Mei j.l. nogal gunstig: er waren op die datum slechts 154 onvervulde vacatures. Maar dit be trekkelijk gering getal camoufleert de werkelijkheid. Want in de eerste plaats was er dus geen enkele reserve aan wezig om een onverwachte leemte we gens ziekte, overlij den of pensionne- ring aan te vullen. Elk beroep heeft behoefte aan een zekere reserve aan „arbeidsmateriaal”. Maar wat zwaarder weegt: dit lage aantal vacatures kon alleen worden verkregen, doordat 2263 gehuwde vrouwen en 309 gepension- neerden zich bereid verklaarden tijde lijk bij te springen. We waarderen de uitstekende diensten, die deze vroegere collega's hebben bewezen, waardoor de machinerie althans op gang kon wor den gehouden. Maar ieder zal moeten toegeven, dat een gehuwde vrouw als regel in haar gezin hoort en een ge- pensionneerde recht heeft op rust na volbrachte arbeid. Het werkelijke te kort bedroeg op genoemde datum dus 154 2263 309 2726 leerkrachten. Daarbij is dan nog geen enkele reserve aanwezig. Nu zijn we ruim vier maanden ver der. Men zou verwachten, dat alle pas geslaagden van de oogst-1954 onmid dellijk door de scholen opgenomen zou den zijn en geen enkele bevoegde meer rondloopt, op zoek naar een betrek king. Zo rooskleurig is de toestand echter niet, Practisch geen enkele kweekschool heeft voor al zijn afge studeerden reeds emplooy gevonden. En de jongelui in kwestie mèt hun ouders vragen zich af: Als er wer kelijk een onderwijzerstekort is of was, hoe komt het dan, dat ik nog geen be trekking heb kunnen vinden? Laten we proberen die vraag te be antwoorden voor het Prot. Chr. onder wijs. Van de genoemde 2726 vacatures komen er naar schatting plm. 800 voor rekening van onze sector. De Prot. Chr. Kweekscholen tezamen hebben dit jaar ongeveer 1000 candidaten afgeleverd (de staatsexamens worden hierbij bui ten beschouwing gelaten). Het aan bod overtreft de vraag dus al met plm. 200. In werkelijkheid is het overschot momenteel groter, daar niet alle ge huwde onderwijzeressen op staande voet de school hebben verlaten. Op grond van de nuchtere cijfers komen we dus tot de conclusie, dat er nog enkele honderden bevoegde leerkrach ten „stroomloos” moeten rondlopen. Is dat een teleurstelling? Voor de be trokken jonge mensen, die misschien hadden verwacht te kunnen kiezen uit twee of drie benoemingen, tot op ze kere hoogte wel. Maar laten zij de moed niet verliezen en met enkele be langrijke factoren rekening houden. In de eerste plaats zijn de vacatures niet gelijkelijk verdeeld over de diverse schakeringen bij het Prot. Chr. onder wijs. Bij de Hervormde scholen was ’t tekort het grootste en de Hervormde candidaten zijn dan ook practisch allen geplaatst. Maar in de loop der eerst volgende maanden zullen ongetwijfeld vele gehuwde dames terugkeren tot hun meest natuurlijke werkkring, ter wijl bovendien nieuwe vacatures ont staan, doordat elke week onderwijzers overgaan naar het Ulo, gepension- neerd worden of door ziekte geruime tijd worden uitgeschakeld. Al deze open plaatsen moeten worden aange- vuld en uit onderwijskundig oogpunt is het een gelukkig verschijnsel, dat de oogst-1954 niet met één slag is uit verkocht Wat moeten we tot Juni 1955 beginnen, wanneer er reeds nu geen enkele tijdelijke onderwijzer (es) meer disponibel was? De verwachting is al leszins gewettigd, dat binnen een half jaar de situatie bijna even nijpend zal ztin als in Mei van dit jaar. Voor de toekomst blijft er een ur gente behoefte aan onderwijzers be staan. Op grond van zijn gegevens be- I cijferd de Minister, dat pas plm. 1963 het tekort zal omslaan in een over schot. Maar ook met dit eventuele overschot zitten we in geen enkel op zicht verlegen. Want in de eerste plaats is het dringend noodzakelijk, dat de kerlingenschool wordt verlaagd. Het I 'vordt wel heel moeilijk vruchtbaar 1 onderwijs te geven aan klassen van 48 I meer leerlingen. Deze verandering I schept onmiddellijk vele honderSen I n>euwe onderwijzersplaatsen. En bo- I 'endien hangt een verhoging van de I cerplichtige leeftijd in de lucht, het- I ?een opnieuw vele nieuwe leerkrach- I n 231 vereisen. Ook in de toekomst I iet men onderwijzers-studie dus I vr r n^et ^hoeven te ontraden uit I 1 i-eS V00r een herhaling van de kwe- I L lngen-misère uit de dertiger jaren. jeer^rees is ^en enenmale ongemoti- h-cu volgend maal willen we enkele dagblad het Dagblad mensen werken, die dit doel voor ogen hebben: elke dag in ieder ge zin een krant, die be richten en voorlich ting geeft en die door da wijze waar op dat gebeurt een Christelijke sfeer wil scheppen. En juist zo’n krant als het Zeeuwsch Dagblad, waaruit bij het le zen blijkt welke sfeer men er in aan treft, hebben wij no dig. ’s-GRAVENHAGE, 27 Sept. Bij K.B. is ir C. Boeke, leider van de werkplaats kindergemeenschap te Bilthoven, be noemd tot Ridder in de Orde van de Ne derlandse Leeuw. De minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen heeft Zaterdagmiddag aan de heer Boeke de versierselen, beho rende bij deze koninklijke onderschei ding, uitgereikt. gebeurt. Nu is het echter niet hetzelfde op welke manier en welke wijze die be richtgeving en voor lichting ons elke dag bereikt. Het is wel te verklaren, dat DRIEBERGEN, 27 September Op het landgoed Hydepark, gele gen tussen Driebergen en Doorn, is een internaat verrezen, dat Zaterdag in tegenwoordigheid van talrijke vooraanstaande figuren uit de Ned. Herv. Kerk officieel is geopend. „Nieuw Ruimzicht” heet dit gebouw, dat in zijn naam de herinnering draagt aan de voormalige Doetinchemse inrichtingen. Toekomstige academici, speciaal aanstaande predikanten der Ned. Herv. Kerk, krijgen hier hun vooropleiding. Aan de opzet van dit werk is, zoals ds J. T. Wiersma uit Wassenaar, voor zitter van de Ver. Hervormd Oplei dingscentrum, in zijn openingsrede memoreerde, onafscheidelijk de naam verbonden van ds J. van Dijk Mzn., die als sociaal voelend mens jongelui, die daartoe niet de geldmiddelen bezaten, in staat wilde stellen toch predikant te worden. In 1866 kwam zijn eerste „kwekeling”, een eenvoudige boeren zoon, die voor een paar gulden per week in de kost werd gedaan bij een dagloner te Doetinchem. Op de duur ontstond daar „Ruimzicht”, waar honderden jongelui hun vooropleiding tot predikant kregen. Maar vorig jaar werd de vereniging, die dit werk had opgezet onder leiding van ds van Dijk en die steeds „op een eilandje” was gebleven, zodanig gewijzigd, dat een nauwer contact met de Synode der Herv., Kerk ontstond. Tevens werd ves tiging in het centrum van het land doorgevoerd en de mogelijkheid ge opend, dat ook anderen dan theologen- in-spé zich in het nieuwe internaat zouden kunnen vestigen. Nu was dan het tijdstip gekomen, dat architect C. Elffers uit Rotterdam het bouwwerk kon overdragen, waarin thans 32 toe komstige studenten zijn ondergebracht, die er elk hun eigen keurige studeer kamertje hebben. Na de aanvaarding van het gebouw door ds Wiersma onthulde de oud- predikant-directeur van het Doetin chemse werk, de 91-jarige ds J. Groe neweg, een plaquette. Deze plaquette krijgt een plaats in de hal en zal zo de herinnering aan wijlen ds J. van Dijk levend houden. Bij ontstentenis van dr E. Emmen bood prof, dr A. A. van Ruler gelukwensen aan namens de Generale Synode der Ned. Herv. Kerk en de kerkelijke hoogleraren. Na de plechtigheid konden de geno digden zich er van overtuigen, dat riant en sober bij de bouw en inrich ting van een internaat twee factoren zijn, die zeer goed gecombineerd kun nen worden. Naast de centralisering land. Eerst praten met Rusland, dan desnoods^ herbewapenen, zo luidde hun program. In het koor van sprekers mengden zich verder de Engelse soci alisten, die met veel omhaal van woorden te verstaan gaven, dat zij liever niet met Duitsland in zee gin gen en de voorkeur gaven aan een contact met Rusland. De uitspraak van hun leider Attlee, dat nu maar eens af gerekend moet worden met Tsjang op Formosa, had de heren in hun me ning versterkt. Verder verwaardigde Mendès-Fran- ce zich om naar Straatsburg te komen en daar te vertellen, dat een strenge contröle op de Duitse bewapening noodzakelijk is. De belofte, dat Duits land souverein zou worden, kwam niet over zijn lippen. Ook de meerderheid van de Duitse Bondsdag kwam aan het woord: „Souvereiniteit van West- Daar onze tijd niet meer buiten een krant kan, die een juiste voorlichting geeft, is het een groot voorrecht, dat wij in Zeeland een Christelijk hebben Zeeuwsch waaraan Ld. !_■-»- Sr Europa, heeft men de reac- I Duitsland en een wederzijdse controle ontwikkelingen, die elkaar snel op volgden, kunnen horen en peilen. En op grond van het gesprokene in Straatsburg zijn we min of meer pes simistisch gestemd ten aanzien van de werkelijke practische resultaten van de Londense conferentie. Eerst waren daar de Franse socia listen, die alleen een Europese Defen- siegemeenschap wensten en anders niets. De Duitse socialisten achtten juist op dit ogenblik de tijd rijp om de onderhandelingen met Rusland te be ginnen over de hereniging van Duits-

Zeeuwsch Dagblad | 1954 | | pagina 3