Zeeuwsch Dagblad-maand '1 BOUWBEDRIJF ACCOORD MET LOONSVERHOGING STORMRAMP IN |APAN EIST MINSTENS 1700 DODEN van Aandacht landen voor arme en I U/z de vluchtelingen Berisping voor senator McCarthy 209 schepen tengevolve de typhoon vergaan Auto reed op fietsers in Indische Nederlanders demonstreerden. Gesprek over waterstofbom Mao gekozen tot president Granaat ontploft;] 2 jongens gewond Prinses Wilhelmina onthult beeldje Encyclopaedic voor landbouw* Beveiliging van Indo-China J) aren waarschuwingen van meteorologen onvoldoende? Debat over Advies aan de minister ten aanzien van salarissen rijkspersoneel en gepensionneerden Nieuw-Guinea dient nergens toe Slag voor zijn prestige en communistisch China in de V.N. is Twee doden in Den Haag Minister Luns in de Assemblee der V.N. In enkele reqels melden wij noq i J In enkele regels wij nog Clement Attlee wenst: Beraad in landbouwsector nog gaande DE BILT ZEGT: Plaatselijk regen PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND Commissie beveelt de Amerikaanse Senaat aan - Septembermaand 10e JAARGANG No. 2897 (zie pagina 3 en 4) NEW YORK, 27 V erdragsorganisatie. IWBEiSte voor een beschuldiging de loonregelingen en deze van kracht te doen worden met ingang van de be- talingsweek, waarin 1 October valt. DINSDAG 28 SEPT. 1954 Directeur: ’ACQ DE SMIT Mevrouw Vidjaja Laksjmi Pandit is be noemd tot Hoge-Commissaris van India te Londen. Zij zal half November in func tie treden. Abonnementsprijs 0.47 per week, ƒ2.p. maand, <5.85 p. kwartaal. Losse nummers 13 cent. Advertentieprijs 22 cent per m.m. Rubriek Kabouters 10 ct. per woord denken, dat de landen gezamenlijk niet in staat zouden zijn het daar voor benodigde bedrag op tafel te leggen. ook deze uitweek voorligger. DAT tot gemeentewerk man te Oosterland is be noemd de heer Joh. Hage. dag bij de familie Blok in de Schuttershofstraat een in braak heeft gepleegd. De man, een chauffeur, was door het W.C. raampje bin nengeklommen en had uit een kast in de kamer 25,- en wat kleingeld weggeno men. Hij heeft bekend en zal Woensdag worden voorge leid. gesteld naar de toedracht. Een woord voerder van de Japanse raad voor de scheepvaart verklaarde, dat mogelijk een gerechtelijke vervolging zal wor den ingesteld. De bouwers van het schip hebben inmiddels verklaard, dat het vaartuig niet topzwaar was en dat speciale voorzieningen waren getrof fen om kapseizen van het schip te voorkomen, wanneer het geladen spoorwagons vervoerde, zoals tijdens de ramp het geval was. Aan boord van de veerboot bevonden zich 1.229 pas sagiers en bemanningsleden. Onder de eerste groep was een aantal Amerika nen, voor het merendeel militairen met hun gezinnen. Hefschroefvliegtuigen zoeken de met schuim overdekte zee af naar overlevenden. Onder de slacht offers bevinden zich de kapitein van de veerboot en vele hoge functiona rissen van de Japanse spoorwegen. Volgens de Japanse raad voor de scheepvaart zijn 209 schepen, waar onder negen stoomschepen, tenge volge van de typhoon vergaan, ter wijl duizenden vaartuigen aan de grond zijn gelopen of beschadigd. Behalve de „Toja Maroe” zijn nog vier veerboten van de spoorwegen NIEUW GUINEA Voordat minister Luns zijn toespraak besloot met een analyse van de huidi ge politieke toestand, sprak hij nog over de kwestie Nieuw-Guinea.Hij her haalde, dat een debat over dit vraag stuk alleen maar verbittering teweeg kan brengen in plaats van verbetering van de betrekkingen. Hij zei, dat de Nederlandse regering niet van plan is haar betrekkingen met Indonesië door dit alles te laten aantasten. Minister Luns wees er daarbij nog op, dat geen enkel belang met een debat over Nieuw-Guinea wordt gediend en dat bovendien er geen sprake van is, dat het hier gaat om een zaak, die een be dreiging voor de wereldvrede vormt. DE BILT, 27 Sept. Toenemenda bewolking met plaatselijk enige regen. Zwakke tot matige veranderlijke wind. Dezelfde temperaturen als gisteren of iets lagere. Hoogwater Woensdag 29 Sept.: Vlissingen: 3.04 u. 2.18 m., 15.10 u. 2.15 m. Terneuzen; 3.31 u. 2.34 m., 15.41 u. 2.29 m. Wemeldinge: 4.52 u. 1.86 m., 17.04 u. 1.73 m. Zierikzee: 4.43 u. 1.59 m., 16.48 u. 1.47 m. DAT in de Lievevrouwe- straat te Bergen op Zoom gisteren een vrachtauto, be stuurd door de heer J. G. uit St. Annaland, in botsing is gekomen met een personen wagen bestuurd door de heer P. H. uit Bergen op Zoom. G. wilde H. passeren toen HONGKONG, 27 Sept. Mao Tse Toeng is vandaag door het Chinese volkscongres (Parlement) eenstemmig tot eerste presi dent van de Chinese volksrepubliek ge kozen, aldus meldt Radio-Peking. Tevoren was Mao’s officiële titel voor zitter van de centrale Raad der Volks regering. De nieuwe post is geschapen door de Grondwet, die vorige week is aanvaard. DEN HAAG, 27 Sept. Twee per sonen werden gedood, twee zeer erns tig gewond en één licht gewond bij ’n verkeersongeval, dat zich vanmiddag in Den Haag voordeed. Vijf wielrij ders, die op ’t kruispunt Parallelweg- Vaillantlaan voor de stopstreep moes ten wachten, werden plotseling aange reden door een vrachtauto met zand, die hen achterop kwam. De remmen van de auto weigerden. Een vijftig ja rige vrouw en een 28-jarige man wer den op slag gedood. Onder de gewon den bevindt zich de echtgenoot van ’t vrouwelijke slachtoffer. ZEEUWSCH DAGBLAD Hoofdredacteur: J. D. TROOSTHEIDE De vraag, die de overheid en de be volking thans bezig houdt, is, hoe het komt, dat de storm zoveel slachtoffers heeft geëist. De weerkundigen worden er van beticht, dat zij, toen de wervel storm Hokkaido naderde, slechts van een tropische storm hebben gesproken. De meteorologen sommen op hun beurt een reeks stormwaarschuwingen op, waaraan geen aandacht zou zijn geschonken. Over de wijze, waarop de veerboot „Toja Maroe” is vergaan, is men het niet eens. Er wordt een onderzoek in- Uitgave: .ichting „Zeeuwsch Dagblad” Hoofdkantoor: Goes, L. Vorststr. 90, Tel. 2438 bij geen gehoor voor advertenties 2970, voor redactie 2435. Giro 274289 Kantoren: Vlissingen: Lammensstraat 17, Telef. 2754; Middelburg: Korte Noordstr. 35. Tel. administratie 2009, Tel. redactie 2347; Ter neuzen: Dijkstraat 26-28 Exploitatie: □osterbaan Le Cointre N.V., Goes geleden als lid genoteerd. DAT benoemd is tot wnd.- controleur bij de visserijen op de Zeeuwse Stromen te Yerseke de heer J. de Lan ge, thans werkzaam bij het Bestuur der visserijen te Zierikzee. DAT voor Sirjansland thans een wederopbouwplan is vastgesteld. Tegen ’t ont werp was geen enkel be zwaar ingebracht. DAT de plannen voor een sportterrein te Oosterland thans zover gevorderd, dat de Ned. Heide Mij een plan hiervoor gemaakt heeft. De kosten worden begroot op ongeveer 40.000,welke echter door subsidies groten deels gedekt kunnen wor den. commissie voor verkiezingen. McCar thy heeft deze commissie aan de kaak gesteld en geweigerd aan haar uitnodi gingen of verzoeken om getuigenis af te leggen en inlichtingen te verstrek ken over zijn activiteit, gehoor te ge ven. Het tweede punt vloeide voort uit McCarthy’s onderzoek naar communis tische infiltratie in legerinstellingen. Volgens McCarthy was een tandarts, dr Peress, die als majoor in het Ame rikaanse leger diende, communist. Bij dit onderzoek beschuldigde McCarthy de commandant van majoor Peress, brigade-generaal Zwicker ervan onge schikt te zijn om het uniform van of ficier van het Amerikaanse leger te dragen. Een van de advocaten van de sena tor McCarthy zelf ligt in een zie kenhuis wegens een operatie heeft meegedeeld, dat het rapport onjuist is en fel bestreden zal worden. Medewerkers: J. A. van Bennekom, Middelburg; Ds W. C. van Burgeler, Kruiningen; A. I. Catsman, Aardenburg; Ds D. J. van Dijk, St. Annaland; Ds A. Gruppen, Biezelinge; J. S. Hoek, Middelburg; J. Hommes, Nieuwdorp; J. Huijssen, Terneuzen; Ds J. Karelse, Goes; P. Kuijt, Kratbendijke; J. Laport, Goes; J. Moll, Vlissingen; K. C. van Spronsen, Goes; R. Zuidema, Goes. DAT gisterenmiddag de kolenhandelaar De Jong uit Tholen op de hoek van de Halsterseweg te Bergen op Zoom met zijn vrachtauto is aangereden door een perso nenauto besuturd door de heer v. d. V. uit Dinteloord, omdat laatstgenoemde geen voorrang verleende. Dank zij het feit dat de heer J. snel remde werd erger voor komen en liep alleen de per sonenauto van v. d. V. scha de op. DAT de Zierikzeese poli tie een zekere J. J. D. uit Kerkrade bij de kraag heeft genomen omdat deze in de nacht van Zondag op Maan- EINDHOVEN, 28 Sept. Twee vijf tienjarige jongens uit Eindhoven heb ben Maandagavond ernstige verwon dingen opgelopen nadat een granaat, die zij hadden gemonteerd, was ont ploft. De toestand van een der knapen is levensgevaarlijk. Gisteravond omstreeks tien uur wer den de bewoners van de aan de Fre derica van Pruisenweg in Eindhoven gelegen huizen opgeschrikt door een hevige explosie. Aanvankelijk dacht men aan een gasontploffing op een zolderkamer in het perceel, dat door de familie M. wordt bewoond. Later bleek dat een granaat was geëxplodeerd. Twee jongens, de vijftienjarige Wim M. en zijn vriendje, de eveneens vijf tienjarige W. R. waren op het zolder kamertje zogenaamd aan het studeren. Het waren evenwel geen schoolboeken waarin zij zich verdiepten. Het tweetal was namelijk bezig met het monteren van een granaat. Tijdens dit gevaar lijke karwei is de granaat geëxplo deerd. Wim M. werd in levensgevaar lijke toestand naar het Binnenzieken- huis vervoerd, waar ook zijn vriendje is opgenomen. De rechtervoet van W. R. werd totaal verbrijzeld. Het zolder kamertje en ook de andere kamers in het huis van de familie M. liepen ern stige schade op. De brandweer heeft de brokstukken opgeruimd. De politie staat voor een raadsel hoe de jongens erin zijn geslaagd het projectiel in el kaar te zetten en ook hoe zij het mate riaal er vooi’ hebben bemachtigd. M. en R. zijn leerlingen van de Philips Nijverheidsschool. LEIDEN, 27 September. Vanmid dag heeft Prinses Wilhelmina een kort bezoek gebracht aan Leiden. Zij heeft daar een beeldje onthuld op de bin nenplaats van het stadhuis. Dit beeldje werd geschonken door Koningin Juli ana. Reeds in 1933 was het denkbeeld van een dergelijk geschenk van de toenmalige Koningin Wilhelmina uit gegaan, als gevolg van haar diep me deleven met de brandramp, die het Leidse stadhuis in 1929 had getroffen. Voor de Prinses overging tot de ont hulling van het beeld hield de burge- meestet van Leiden, jhr mr F. H. van Kinschot, een toespraak. Prinses Wilhelmina herinnerde er daarop in een korte toespraak aan, dat er vele banden zijn, die de huidige Ko ningin met Leiden verbinden. Toen de Prinses het stadhuis verliet bracht een grote menigte haar een warme ovatie. De gezamenlijke organisaties hebben besloten een ernstig beroep te doen op hun leden om mede te werken aan het herstel en de handhaving van or de en regel op het gebied der loon vorming, d.w.z. het eisen en betalen van hogere lonen dan wettelijk is toegestaan, na te laten. Er mag geen sprake van zijn, aldus meldt de Stichting Raad van Bestuur Bouwbedrijf tenslotte, dat de toege- stane algemene loonsverhoging wordt gehanteerd om Ook reeds boven de wettelijke normen uitgaande lonen te verhogen. Naar aanleiding van de bekendma king van de Regering inzake het toe staan van een bedrijfstaksgewijze loonsverhoging van maximaal 6 pet. heeft de Hoofdafdeling Sociale Zaken van de Stichting voor de Landbouw dezer dagen een vergadering gehou den teneinde toepassing daarvan in het agrarisch bedrijfsleven onder ogen te zien. De hoofdafdeling heeft besloten de organisaties in de gelegenheid te stel- ’s-GRAVENHAGE, 27 Sept. De werkgevers- en werknemersorganisa ties in het bouwbedrijf hebben over eenstemming bereikt betreffende de loonsverhoging met 6 procent, welke uiteraard uitsluitend van kracht is voor de lonen, vastgesteld in de offi ciële loonregelingen. Aan het College van Rijksbemiddelaars is verzocht de nieuwe lonen bindend op te nemen in len, zich op korte termijn daarover te beraden. De hoofdafdeling zal weer bijeen komen op 29 September a.s. teneinde een advies op te stellen voor de bij de loonvorming in de land- en tuinbouw in de provincies en rayons betrokken organisaties en de provinciale sociale secties, waarin de besprekingen ple gen te worden gehouden. Deze laatste zullen rond 1 October bijeenkomen. Vorige week is de Centrale Commis sie voor Georganiseerd Overleg in Ambtenarenzaken bijeengeweest on der voorzitterschap van mr P. A. G. Ubink, voor een bespreking van een aan de minister van Binnenlandse Za ken uit te brengen advies omtrent een algemene salarisverhoging voor het rijkspersoneel, zulks in verband met de voor het particuliere bedrijfsleven aanvaarde verhoging der richtlijnen voor de beloning met maximaal 6 pet. De commissie besloot aan de minis ter te adviseren tot toekenning van een salarisverhoging van 6 pet aan het gehele rijkspersoneel en aan de gepen sionneerden uit overheidsdienst. DAT reeds drie circuson dernemingen voor dit jaar plaatsing van ’n circus in Middelburg hebben ver zocht. Aangezien het Molen water daarvoor niet meer kan worden gebruikt hebben B. en W. de raad geadvi seerd de Markt beschikbaar te stellen. De commissie van bijstand voor gemeentewer ken is hier tegen omdat dit niet met de „waardigheid” van de markt zou stroken. De raad zal hier dus moeten beslissen. ’s-GRAVENHAGE, 27 Sept. Bin nenkort verschijnt een encyclopaedie voor landbouw-, tuin- en bosbouw en alle aanverwante gebieden. Het zal de eerste encyclopaedie en een unicum op dit gebied zijn. Het werk bestaat uit drie delen, en is samengesteld onder leiding van een redactie-commissie, bestaande uit prof, dr ir G. Minderhout, voorzitter, dr A. E. H. R. Boonstra, secretaris, prof, dr J. H. Becking, dr J. G. B. Beumer, prof. A. Dumon, dr Th. de Geest en prof. ir. A. H. Sprenger. On geveer 200 specialisten hebben aan deze encyclopaedie meegewerkt, onder wie hoogleraren en docenten van de landbouwhogeschool te Wageningen en de universiteit te Leuven en des kundigen uit de practijk. De Nederlandse minister van Land bouw, Visserij en Voedselvoorziening, de heer Mansholt, schrijft in een voor woord, dat hiermee voor het eerst dit omvangrijke werk in de Nederlandse taal zijn afsluiting heeft gevonden. De Belgische minister van Landbouw, de heer Levebre, schrijft, dat een uitge lezen schare geleerden hun inspannin gen hebben samengevoegd om in hun werk het essentiële van hun kennis neer te leggen en te beoordelen. DAT het muziekgezelschap „Wilhelmina” gisteravond een serenade heeft gebracht aan de heer J. M. Snoep te Colijnsplaat, in verband met diens vijf en zeventigste ver jaardag. De heer Snoep, die secretaris is van deze ver eniging, werd tevens 45 jaar Z.K.H. Prins Bernhard, die, zoals bekend, op het ogenblik een bezoek brengt aan de Unie van Zuid-Afrika, (rechts) ontvangt op onze toto een album met Zuid-Afrikaanse landschappen, gebonden in struisvogelleder uit handen van de premier van Zuid-Afrika dr C. F. Malan. Prins Bern- hard maakt de tocht door Zuid-Afrika, die veertien dagen zal duren, op uit- nodigmg van de regering van dat land. Hij bezocht de officiële residentie van Malan en offreerde tijdens dit informele bezoek geschenken aan de pre mier, diens vrouw en hun negen jaar oude dochter Tje. Midden op de foto de chef van het protocol, de heer C. H. Taljaard ’s-GRAVENHAGE, 27 Sept. —Onge veer 1400 „Indische Nederlanders” hebben Zaterdagmiddag gevolg gege ven aan de oproep voor het houden van een optocht, georganiseerd door het „demonstratie-comité-1954”. Men wilde uiting geven aan de on der een deel der „Indische Nederlan ders” bestaande ontevredenheid over hun huidige positie, vooral voor wat betreft het herstel van de door hen tijdens en door de oorlog geleden schade. Dit bleek uit de meegedragen spandoeken met opschriften als „De Indische Nederlanders vragen hun Re gering, waarom zij de enige blijvende slachtoffers moeten zijn van de oor log” „Waarom de Indonesische Re gering twee milliard gulden cadeau gegeven en de Indische Nederlanders het hun rechtmatig toekomend sala ris over 42 maanden onthouden?” „Mede-Nederlanders, bedenkt, dat wat de Indische Nederlanders is overkó men, ook u had kunnen overkomen”. Een deputatie uit de stoet heeft een krans neergelegd bij het standbeeld van Johan de Witt in Den Haag. September De Nederlandse minister zonder porte feuille, mr Luns, heeft vanmiddag voor het forum van de algemene verga dering der Ver. Naties een briliante rede gehouden, waarin hij de belang rijkste problemen, die de Volkerenorganisatie moeten bezighouden, helder schetste. Van het grootste belang achtte minister Luns het of men er in zou slagen de plannen te verwezenlijken om de economisch achtergebleven lan den uit hun moeilijkheden te helpen. In de tweede plaats vroeg minister Luns aandacht voor het vluchtelingenprobleem, dat eveneens op korte ter mijn dient te worden opgelost. Een ernstig waarschuwend woord tot de af gevaardigden om niet bij ieder dispuut, waarbij harde woorden vallen, de zittingen te boycotten, omdat men zich gekwetst voelt, vormde een waardig besluit van deze glasheldere toespraak. „Wanneer ik mij mag wagen aan een voorspelling, zo begon minister Luns, dan wil ik hier gaarne stellen, dat het historische oordeel over het welslagen of mislukken van deze algemene ver gadering grotendeels zal afhangen van het lot van één agendapunt. Van de vraag n.l. of wij in staat zullen blijken te zijn het probleem van economisch ten achtergebleven landen tot een op lossing te brengen. Nimmer in de ge schiedenis heeft een vraagstuk van we reldomvattende betekenis, dat het lot van honderden millioenen mensen be paalt, zulk een snelle ontwikkeling van denken en doen doorgemaakt, als dat van de verheffing van het welvaarts peil van deze landen. Het zou onver geeflijk zijn, indien wij zouden falen onze historische taak te zien en te aan vaarden”. Minister Luns hoopte, dat het zou komen tot de instelling van een fonds, waarin Nederland gaarne zal bijdragen. Hetzelfde gold volgens minister Luns voor het vraagstuk der vluch telingenhulp. Hij kon zich niet in- WASHINGTON, 27 Sept. Een spe ciale commissie van onderzoek van de Amerikaanse Senaat heeft aanbevolen de bekende republikeinse senator, Jo seph McCarthy, die berucht geworden is door zijn ongemotiveerde jacht op echte en vermeende communisten, een berisping te geven, omdat hij dingen heeft gedaan, die naar de mening van de commissie, niet door de beugel kun nen. Dc kans is groot, dat de Senaat, die op 8 November a.s. daartoe bijeen komt, inderdaad een openbare beris ping aan McCarthy zal geven. In dat geval is het een zware slag voor het TOKIO, 27 Sept. De wervelstorm, die Zondag het Japanse eiland Hokkaido trof, heeft op zee aan minstens 1.400 personen het leven ge kost, terwijl op het eiland zelf zeker 300 doden te betreuren zijn. On der de doden bevonden zich duizend of meer passagiers en leden van de bemanning van de veerboot van de spoorwegen, die in de haven van Hakodate omsloeg en driehonderd mensen, die in dezelfde haven verdronken tengevolge van het vergaan van andere schepen-. Anderen kwamen om het leven bij overstromingen, grondverschuivingen en een grote brand, die in de stad Iwanai, bijna 100 km ten Noorden van Hokadate, 3.200 huizen, 80 procent van de stad, in de as legden. SCARBOROUGH, 27 Sept. Van morgen is in Scarborough het congres van de Britse Labourpartij begonnen. Na een openingsrede van de voorzitter Kwam de buitenlandse politiek aan de orde. In een toespraak tot het congres heeft partijleider Clement Attlee ge zegd, dat hij voorstander is van toe lating van communistisch China tot de V.N. binnen niet al te lange tijd, van ontruiming van Formosa door de Chi nese nationalisten van Tsjan Kai Sjek en van een uiteindelijke teruggave van .iet eiland aan China. Voorts sprak Attlee zich uit voor een conferentie van de grote vier op het hoogste niveau ter bespreking van het dringende gevaar van de waterstofbom. Deze conferentie zou binnen niet al te lange tijd moeten worden gehouden. Attlee verdedig de ook het denkbeeld van vreedzaam naast elkaar bestaan van de twee blokken in de wereld, hoewel hij er bij het Westen op aandrong de ei gen verdediging te blijven verzeke ren. Het congres aanvaardde twee resolu ties. In de eerste plaats werd een bij eenkomst van Churchill, Eisenhower en Malenkof gevraagd, zoals door Att lee was geopperd. Deze resolutie werd zonder stemming aanvaard. Het con gres keurde met 3.669.000 stemmen voor en 2.570.000 tegen een resolutie goed, waarin men zich uitspreekt voor de onlangs gesloten Z.O.-Aziatische Voorts is aan het College van Rijksbemiddelaars verzocht in de loonregelingen voor de burgerlijke- en utiliteitsbouw, de wegen-, spoor- en waterbouw, de N.O.-polder en het straatmakersbedrjjf de z.g. fran- chisebepaling te verruimen van 6 tot 10 procent. WASHINGTON, 27 Sept. Er wordt bericht, dat de Franse en Amerikaan se onderhandelaars „een grote mate van overeenstemming over beveili- gingsplannen voor Indo-China hebben bereikt na een conferentie van twee uren in het Amerikaanse ministerie van Buitenlandse Zaken. Volgens een gemeenschappelijke ver klaring, waarin zulks werd gezegd, zal Dinsdag het overleg in meer gedetail leerde vorm worden voortgezet. gezonken, die vracht vervoerden. Deze vaartuigen hadden ieder een bemanning van 80 leden. Een Ame rikaans tanklandingsschip stranddè bij Hakodat. Alle opvarenden, on der wie 191 leden van de eerste ca- valerie-divisie konden worden ge red. prestige van de senator. Het eerste punt van L "OL.D aan het adres van McCarthy waarvoor ie commissie een berisping heeft aan bevolen, heeft betrekking op een sub-

Zeeuwsch Dagblad | 1954 | | pagina 1