LONDENSE CONFERENTIE KAN SLAGEN SCHERPE CRITIEK VAN WALCHERSE POLDERBESTUURDERS lin PRINS BERNHARD IN ZUID-AFRIK A Britse en Franse voorstellen als basis voor besprekingen aanvaardt Qv&nöAaqJ) tiet faxl&arit J Ruim 1000 doden in Japan Geen bouw van ziekenhuizen Post van de „Triton’ gedeeltelijk gered Beslissingen over Azië vallen in Azië Pendsjaab rampgebied „Heffing dijkgeschot van gronden, die men niet meer heeft, is onrechtmatig I” ik' j 6000 Nederlanders op receptie in Pretoria Dulles in optimistische stemming in Londen aangekomen Poldevlasten van ongebouwd met 10,~ per ha omhoog - - e PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND 1 Aardappeloogst op Zuid- Hollandse eilanden kampt met tekort aan arbeiders In enkele regels melden wij nog Derde wervelstorm binnen een maand - ■O i Indonesische premier: 1 Feestvreugde en geschenken DE BILT ZEGT: Opklaringen 1 ZEEUWSCH DAGBLAD 10e JAARGANG No. 2896 3 'T: a kent. De rust- Hoofdredacteur: J. D. TROOSTHEIDE MAANDAG 27 SEPT. 1954 Directeur: TACQ DE SMIT Abonnementsprijs 0.47 per week, ƒ2.p. maand, *5.85 p. kwartaal. Losse nummers 13 cent. Advertentieprijs 22 cent per m.m. Rubriek Kabouters 10 ct. per woord werd gewonnen, stand was 33. teerd met de heren Schutte, Waverijn en Tak. Dit is dan „Het vliegende ledikant”, een nieuw „vliegtuig”, dat uitgerust met vier poten, rechtstandig kan opstijgen en dalen. We zullen ons maar niet aan een voorspelling wagen of dit toestel in de toekomst een nieuwe evolutie op luchtvaartgebied zal teweeg brengen. Roemenië heeft de negende zitting van de algemene vergadering der Ver. Naties verzocht om toelating tot de volkerenorganisatie. In het verzoek werd met nadruk ver klaard, dat de Roemeense grondwet de beginselen van het V.N.-handvest er- voor 1955 als bijdrage ontstaan. Het Bureau Oogstvoorziening tracht thans in samenwerking met het Rijksarbeidsbureau eri de Stichting voor de Landbouw in de steden Rotter dam, Schiedam, Delft en Den Haag, doch niet daarbuiten, vrijwilligers te werven. Deze vrijwilligers zullen da gelijks met autobussen naar hun werk worden gebracht. Afhankelijk van het weer, zullen zij twee tot drie weken de helpende hand moeten bieden. ’s-GRAVENHAGE, 27 Sept. Door het slechte weer is de aardappeloogst in de Hoekse Waard en op IJsselmonde vertraagd. Ondertussen is de bieten campagne begonnen. Een deel der ar beiders uit de aardappeloogst moet tij delijk in de suikerfabrieken of bij de bietenoogst gaan werken. Hierdoor is een tekort van naar schatting achthon- Medewerkers: J. A. van Bennekom, Middelburg; Ds W. C. van Burgeler, Kruiningen; A. I. Catsman, Aardenburg; Ds D. J. van Dijk, St. Annaland; Ds A. Gruppen, Biezelinge; J. S. Hosk, Middelburg; J. Hommes, Nieuwdorp; J. Huijssen, Terneuzen; Ds J. Karelse, Goes; P. Kuijt, Krafcbendijke; J. Laport, Goes; J. Moll, Vlissingen; K. C. van Spronsen, Goes; R. Zuidema, Goes. Van de Nederlanders in Pretoria kreeg de Prins een gouden herinne- ringsmedaille, die speciaal voor dit doel was geslagen. Kinderen overhan digden hem geschenken voor de vier Prinsessen. Premier Malan heeft zijn eigen auto ter beschikking van de Prins gesteld voor de duur van dit verblijf. burg. Voor het candidaats- examen sociale geografie slaagde pater J. M. Roof te Goes. PRINCIPIËLE PUNTEN Mr J. A. Dumon Tak roerde enkele principiële punten aan. Wordt het geen tijd, zo vroeg hij, de grondslagen voor de heffing van het geschot der onge bouwde eigendommen te herzien en die te baseren op de opbrengst? Het is toch eigenlijk te dwaas, dat men van een ha, die 180,opbrengt, even veel moet betalen als van een ha met een opbrengst van 120, Ook de grondslagen, waarnaar het geschot van het gebouwd wordt gehe ven, dienen te worden herzien, dat er een gelijke belasting ontstaat. Allen hebben evenveel belang bij een goede zeewering. Mr Dumon Tak wilde zelfs nog een stap verder gaan en onderzoeken, of niet alle bewoners van Walcheren (75.000 in totaal) op de één of an dere manier in de lasten kunnen de len. vernin TOKIO, 27 September Een wervelstorm de derde binnen een maand heeft het afgelopen weekeinde boven Japan gewoed. Er zijn reeds meer dan 1000 doden. Dit hoge dodencijfer is mede ver oorzaakt, doordat twee schepen zonken, waardoor alleen al 1247 mensen het leven verloren. Ten Noorden van Japan sloeg een veerboot om, waarbij 1180 mensen, waaronder 56 buitenlanders, om het leven kwamen. Honderd passagiers hebben de ramp overleefd. Reeds zijn 200 lijken geborgen. In de baai van Hakodate zonk eveneens een schip, hetgeen aan 67 personen het leven kostte. Hier waren acht overlevenden. Nog een derde schip schijnt te zijn gezonken, doch hiervan is niet bekend hoeveel mensen daarbij zijn omgeko men. In diverse steden en dorpen zjjn 60 mensen omgekomen. De storm ging gepaard met zware regenval. Vloedgolven zetten 6000 huizen onder water en vernielden 100 vissersschepen. In een dorp gingen 4500 huizen in vlammen op, toen een brand uit brak. De hevige wind maakte alle blussingswerk onmogelijk. ’s-GRAVENHAGE, 27 Sept. Nu het in verband met de spanningen op de arbeidsmarkt noodzakelijk wordt geacht, dat voorrrang wordt verleend aan de woningbouw, zullen voor 1955 geen rijksgoedkeuringen worden ver leend voor de bouw van ziekenhuizen. De ziekenhuizen waarvoor reeds goed keuringen werden afgegeven, of met de bouw waarvan men reeds is be gonnen, zullen gebouwd kunnen wor den. Er was voor 1955 een bouwvo lume in geld uitgetrokken van 31 millioen. In 1954 en voorgaande jaren zijn een aantal plannen goedgekeurd, waardoor in 1955 een volumebedrag van 31 millioen nodig zal zijn. Van daar, dat in het komende jaar geen nieuwe goedkeuringen worden afge geven. DAT van 27 September tot 9 October een gezel schap, bestaande uit veiling- voorzitters en directeuren een studiereis maakt naar Italië. Doel van deze reis is de fruitteelt in dat land te bestuderen. Uit Zeeland maken de vice-voorziter en de directeur van de veiling Kapelle deel uit van het ge zelschap. DAT aan de Rijksuniver siteit te Utrecht is geslaagd voor het kerkelijk examen de heer F. Don jr te Middel- Overal waar de Prins verscheen stonden juichende mensen en de kinderen zwaaiden met oranjevlaggetjes. Zaterdagmiddag was de Prins te gast in de woning van de premier dr Malan. De leden van het Zuid-Afrikaanse ka binet werden aan hem voorgesteld. La ter op de dag ontmoette Prins Bern- hard het corps diplomatique en legde hij een krans bij het oorlogsmonument ter nagedachtenis van de Zuidafrikaan- se doden in de twee wereldoorlogen. Zondagmorgen woonde de Prins ’n interkerkelijke godsdienstoefening bij, waar ds T. Spoelstra, Geref. pre dikant en ds T. F. J. Dreyer, Ned. Herv. predikant, voorgingen. Na de dienst legde Z.K.H. een krans aan de voet van de gedenkplaat ter ere van Nederlanders, die in de Zuidafri- kaanse oorlog het leven lieten. La ter legde hij ook een krans bij het V oortrekkersmonument. DAT de Zeeuwse tentoon stelling van Beeldende Kunsten in Folkestone een groot succes is geweest. In veertien dagen werd zij door ongeveer 3500 mensen bezocht. KAAPSTAD, 27 September Prins Bernhard is Zaterdagmorgen voor zijn veertien-daags bezoek aan Zuid-Afrika op het militaire vliegveld Swart- kop bij Pretoria geland. De Prins bestuurde zelf de regerings-Dakota. Hoe zeer dit bezoek op prijs gesteld wordt is reeds tijdens de beide eerste dagen gebleken. Zowel van Zuid-Afrikaanse als van Nederlandse zijde is de Prins een zeer hartelijke begroeting ten deel gevallen. Tijdens een receptie voor de in Pretoria wonende Nederlanders waren 6000 van de 8000 landgenoten aanwezig. DAT burgemeester mr Kolff van Vlissingen Zater dagmiddag in het gymnas tieklokaal van de Bouwen Ewoutschool een floralia- tentoonstelling, waarop bij na 250 inzendingen van schoolkinderen waren te be wonderen, heeft geopend. Voordat de beschouwingen begonnen waarschuwde Graaf van Lynden met klem tegen eventuele pogingen een la ger dijkgeschot vast te stellep, hetgeen in strijd zou zijn met de verantwoor delijkheid van elke Polderbestuurder. Hij deelde mede, dat ’t herstel en ver betering der zeeweringen na 1 Februu- ari van vorig jaar bijna 5% millioen is uitgegeven en dat aan Rijksvoorschot- ten tot heden ruim 3 millioen is ont vangen. Over de grote plannen is nog weinig bekend. De Deltawet zal waarschijn lijk ook ingaan op de financiële rege ling voor verzwaring van dijken, die na de afsluiting der zeegaten eerste wa terkering blijven. Over het millioen, dat op de begroting van Waterstaat aan de Polder is opgenomen, is nog niets bekend. ’s-GRAVENHAGE, 25 September. Uit inlichtingen, die bij P.T.T. zijn bin nengekomen over de toestand van de post, die werd vervoerd door het vier weken geleden verongelukte K.L.M.- toestel „Triton”, blijkt, dat van de 380 aangetekende stukken er voorlopig 289 in veiligheid zijn. Dikwijls zijn de poststukken besmeurd en niet com pleet, doch alles is aan de geadresseer den doorgezonden. Aan brieven, briefkaarten en andere stukken werd in totaal 258,1 kg door het toestel vervoerd. Tot nu toe moet daarvan 106 kg als verloren worden beschouwd. begint de werkweek waarin 1 October valt. Niets bijzonders zult U zeggen? Toch wel, want er is immers overeengekomen, dat de loonsverhoging van 6 procent zal ingaan in de werkweek, waar 1 October valt. Welnu, het loonzakje op Zater dag a.s. zal uitwijzen in welke sectoren deze loonsverhoging zal worden doorgevoerd. NIEUW DELHI, 25 Sept. De In donesische minister-president, Ali Sas- troamidjojo, heeft in een rede te Nieuw Delhi (India) gezegd, dat de dagen, waarop beslissingen inzake de Azia tische vraagstukken te Washington, Londen of Parijs werden genomen, voorbij zijn. Deze beslissingen zullen jn het vervolg in Azië zelf worden ge nomen, n.l. in Colombo, Delhi, Peking, Rangoon en Djakarta. De premier voert op ’t ogenblik besprekingen met zijn collega van India, Nehroe. Na hun besprekingen van Zaterdag werd een communiqué uitgegeven, waarin de staatslieden zich uitspraken voor een spoedige bijeenroeping van een conferentie van Aziatische en Afrikaanse lan den, die zal worden voorafgegaan door een bijeenkomst van de landen van het plan-Colombo. De conferen tie zou te Djakarta worden gehou den en de Indonesische premier achtte het niet onwaarschijnlijk, dat ook communistisch China zou wor den uitgenodigd. LAHORE, 27 Sept. De Pensjaab, de „graanschuur van Pakistan” Is Za terdag tot rampgebied verklaard. Door aanhoudende zeer zware regenval zijn de grote rivieren sterk gezwollen en uitgestrekte overstromingen dreigen. Bjj plaatselijke overstromingen zijn reeds 50 personen om het leven geko men en 200 gewond. Duizenden nood woningen en hutten van vluchtelingen in Lahore en andere steden zijn ver nield. Het leger is opgeroepen om burger lijke autoriteiten te helpen bij het ver sterken van de dijken van de vier grot- te rivieren. Duizenden mensen trekken weg uit laaggelegen gebieden. Bij La hore werken vrijwilligers koortsachtig om overstroming van graanopslag- plaatsen te voorkomen. DAT gistermiddag ten ge volge van een hevige wes tenwind een overslagkraan en enige bakken met steen, welke gebruikt worden voor het herstelwerk aan het Westhavenhoofd te Zierik- zee, dat uitgevoerd wordt door de aannemersfirma Geluk op drift zijn geraakt en tegen de Oosthavendijk zijn geslagen. Door spoedig ingrijpen van de veerman Berrevoets met de motor boot „Alwina Jozina” ge assisteerd door de sleepboot Johanna” van de sleep dienst Wed. Joele te Dor drecht gelukte het na moei zame pogingen zowel kraan als bakken van de dijk af te halen en weer op de plaats vast te leggen. Zo kon ver dere schade worden voor komen. kort, nog altijd voor dat meerdere dijk geschot moet betalen, terwijl hij er geen revenuen meer van heeft. Hij vroeg wijziging van deze regeling en verrekening van het teveel betaalde. Mr W. F. E. Baron van der Feltz had zelfs al een motie ontworpen waarin het dagelijks bestuur werd verzocht met een wijziging van het reglement te komen in deze zin, dat geschot zal wor den geheven naar de werkelijkheid en waarin ook werd aangedrongen op ver rekening. Graaf van Lynden verklaarde met nadruk, dat er geen enkele andere ba sis voor de berekening van de polder- lasten bestaat dan de oude kadastrale indeling. „U kunt dit formeel noemen, maar ik protesteer tegen de opvatting als zou de Polder hier een onrechtma tige daad plegen. Wanneer het anders gebeurt, dan komt alles op losse schroeven te staan. Daaraan werk ik niet mee. Dan bedank ik als voorzitter. Wij moeten ons houden aan het regle ment, anders worden wij het kind van de rekening”. „Officieel is ieder nog eigenaar van de oude gronden. De heren richten hun verwijten aan het verkeerde adres: zij moeten bij de Herverkaveling zijn, maar u weet ook, dat van die zijde in deze vergadering al eens zeer openhar tige toelichting is verstrekt. Latere verrekening door de Polder is onmoge lijk”, aldus de voorzitter. Na nog wat heen en weer gepraat werd de discussie gesloten. De artikel- gewijze behandeling der begroting le verde geen nieuwe gezichtspunten meer op. Alleen werd op een voorstel van mr Portheine de vergoeding der raden gebracht op 900,per jaar. Uitgave: Stichting „Zeeuwsch Dagblad” Hoofdkantoor: Goes, L. Vorststr. 90 Tel. 2438 bij geen gehoor voor advertenties 2970, voor redactie 2435. Giro 274289. Kantoren: Vlissingen: Lammensstraat 17, Telef. 2754; Middelburg: Korte Noordstr. 35. Tel. administratie 2009, Tel. redactie 2347Ter neuzen: Dijkstraat 26-28 Exploitatie: Dosterbaan Le Cointre N.V., Goes NOG GROTERE STIJGING Graaf van Lynden achtte het niet ge wenst momenteel naar andere bron nen van inkomsten te zoeken. De Com missie Financieel Bestel Waterschaps- wezen heeft de gehele materie in on derzoek. Heffing van geschot van pach ters is bij onze huidige wetgeving niet mogelijk. Met de opbrengst-factor kan pas rekening worden gehouden, wan neer de herverkaveling achter de rug is. De belastbare opbrengst is voor het gebouwd de enige betrouwbare norm, derd arbeiders voor de aardappeloogst Het meest aanlokkelijke is gelijkstel- TT' -- ling met een bepaald aantal ha. In het algemeen voorzag de voorzit ter een nog grotere stijging der lasten, nu de nieuwe afwateringsmiddelen voor rekening van de Polder komen en ook het Wegschap geld gaat kosten. De heer J. Bosselaar weer daarna op het onbillijke, dat iemand, die door de Herverkaveling op zijn grond is ge- DAT de V.C. Vlissingen weer een nieuwe voorzitter heeft. De heren M. de Rid der en J. Henneman waren candidaat gesteld en de laatste werd gekozen. Ook bij V.V. Midelburg is de be stuurscrisis opgelost. De zes bestuursleden, die hun func tie ter beschikking hadden gesteld, waren weer bereid om aan te blijven, terwijl het bestuur werd gecomple- GESCHENKEN Er zijn reeds tal van geschenken uit gewisseld. Van premier Malan kreeg de Prins een album met fraaie foto’s en beschrijvingen over de plaatsen, die hij tijdens zijn verblijf in de Unie zal bezoeken. Prins Bernhard had voor dr Malan een zilveren tabaksdoos, waarop vier Bijbelse voorstellingen staan afge- beeld, meegebracht. Mevrouw Malan ontving een histo rische antieke broche. Het dochtertje Werd verrast met een pop in Neder landse klederdracht; een geschenk van de vier Prinsessen. suggesties in de eerste plaats berust bij de Europese staten. Daarom nam Dulles zelf geen bepaalde voorstel len meer naar Londen. De Ameri kaanse minister is, evenals de Fran se premier, gisteren in de Engelse hoofdstad aangekomen. IN DEN HAAG Anderhalf uur hebben de ministers van Buitenlandse Zaken van de drie Beneluxlanden Zaterdagmiddag in Den Haag geconfereerd om een gemeen schappelijk standpunt te bepalen ten aanzien van de Britse en Franse voor stellen, die op de conferentie in Lon den besproken zullen worden. Er is al leen gezegd, dat het een nuttige ge dachtenwisseling is geweest en dat bleek, dat de gezichtspunten elkaar dekten. Verder werd geen enkele me dedeling verstrekt. Na afloop van hun besprekingen heb ben de minsters nog een onderhoud ge had met de Franse ambassadeur in Den Haag, die hen een memorandum van Mendés France overhandigde. DE BILT, 26 Sept. Nu en dan “Uien, maar ook opklaringen. Matige jot krachtige wind tussen West en oordwest. In het Zuiden later afne- end tot matig of zwak en krimpend "aar Zuidwest of Zuid. Weinig veran- enng in temperatuur. DAT Zaterdag de heer J. C. Maas te Colijnsplaat ter gelegenheid van het feit, dat hij 30 jaar dirigent was van het harmoniegezelschap „Wilhelmina” hem door burgemeester A. A. Schuit de medaille verbonden aan de Orde van Oranje Nassau in goud werd overhandigd. De heer Maas is behalve di rigent van genoemde vere niging ook nog dirigent van verscheidene andere mu ziek- en zangverenigingen op Noord-Beveland en bo vendien voorzitter van de Zeeuwse Bond van Fanfare en Harmoniegezelschappen. DAT Zaterdagmiddag E.- M.M. op de Markt te Mid delburg een wedstrijd ze- venhandbal heeft gespeeld tegen een M.T.S.-combinatie uit Vlissingen. Het was een vrij slap partijtje dat door de Vlissingers met 46 MIDDELBURG, 25 Sept. De algemene vergadering van de Polder Wal cheren, die vandaag meer dan drie en een half uur bijeen was, heeft na zeer uitvoerige beschouwingen (die nu en dan nogal hoog liepen) de begroting voor 1955 vastgesteld en besloten tot een drastische verhoging van het dijk geschot van de ongebouwde eigendommen met 10,per ha tot 60, per ha schotbaar- en 51,80 per ha vrijland. Het geschot van de gebouwde eigendommen werd gehandhaafd op 7,50 per 100,belastbare opbrengst. Twee onderwerpen hadden de bijzondere belangstelling der vergadering, n.l. de vraag, of het geen tijd wordt de grondslagen voor de berekening van het geschot te veranderen (voor het ongebouwd niet meer naar de oppervlakte, maar naar de opbrengst van de grond) en vervolgens de kwestie van het heffen van geschot van gronden, die de eigenaren niet meer bezitten, aan gezien zij die kwijtraakten door de herverkaveling. Woorden als onredelijk, onrechtmatig, werden tydens de felle discussie kwistig gebruikt. Men drong aan op een regeling, die met de werkelijkheid overeenstemt. Uit het ant woord van de voorzitter, mr dr R. W. Graaf van Lynden, bleek, dat de spre kers aan het verkeerde adres waren en dat zij met hun grieven bij de Her- verkavelingscommissie moeten zijn. Aangezien men oordeelde, dat dit geen enkele zin zou hebben, werd de suggestie gedaan zich te wenden tot de mi nister van Landbouw, hetgeen het dagelijks bestuur nog eens wil bekijken. Verzocht is van het millioen voor 1954 een deel uit te keren voor werken, die op het grote plan vooruitlopen. Elke bezuiniging is uit den boze, aldus de voorzitter. Naar het oordeel van de heer J. Os- té kon het geschot van gebouwd ver minderd worden. Desnoods kan een buitengewone heffing worden inge voerd. Nog altijd is gebouwde eigen dom niet renderend, ondanks de huur verhogingen. Daarmede was de voor zitter het niet eens: de heffing van het gebouwd is lang niet zo drastisch ver hoogd als van ongebouwd. Bovendien staat een nieuwe huurverhoging voor de deur. LONDEN, 27 September. Er zijn krachtige aanwijzingen, dat de Franse premier, Mendès France, zal instemmen met gelijktijdige Duitse toetreding tot het Pact van Brussel en de N.A.V.O., op basis van vol ledige gelijkheid, als een bevredigend stelsel van garanties tegen her leving van militarisme in Europa kan worden gevonden. Dit hoopvolle bericht seinde Reuter gisteravond, nadat bekend was geworden, dat de Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken, Fos ter Dulles, in een memorandum aan de Franse premier had meegedeeld, dat hij bereid was de Franse en Britse plannen als basis voor de be sprekingen op de Londense conferentie, die morgen begint, te aan vaarden. De vrees, dat Amerika tegenover die plannen met nieuwe voorstellen zou komen, waardoor de zaak nog ingewikkelder zou worden, werden door Dulles weggenomen, want hij verklaarde voor zijn vertrek uit Washington naar Londen, dat hij geen nieuwe voorstellen bij zich heeft en alleen naar Londen ging om zo mogelijk de helpende hand te bieden om een oplossing voor de Europese verdediging te vinden. In de verklaring, die Dulles voor zijn vertrek aflegde, wordt gezegd, dat een nieuw onderzoek moet worden inge steld naar de uitvoerbaarheid van het gehele programma voor collectieve vei ligheid in West-Europa. Mislukking van de E.V.G. heeft twijfel doen rij zen aan de waarde van bepaalde ver onderstellingen, die aan de kern van het Atlantische beveiligingsstelsel ten grondslag liggen. Een van die veronderstellingen is, dat West-Duitsland als souvereine en gelijke deelnemer zal worden verbon den met de gemeenschap van vrije volken en dat het aan het program voor gemeenschappelijke verdediging zal bijdragen. Een tweede opvatting is, dat de landen van West-Europa in grote mate militaire, politieke en eco nomische eenheid zullen bereiken. De uitvoerbaarheid van het gehele pro gram voor collectieve veiligheid moet nu opnieuw bekeken worden. De minister besloot zijn verklaring met te zeggen, dat de Ver. Staten bemoedigd zijn door de initiatieven van Groot-Brittannië en Frankrijk bij het zoeken naar nieuwe voorstel len. De Ver. Staten geloven, dat de verantwoordelijkheid voor nieuwe

Zeeuwsch Dagblad | 1954 | | pagina 1