Goud-gele Virginia! I DEZE WERELD van ö&q tot öd.q Eerste atoomgranaten deden hun vernietigend werk Enquête naar personeelsbehoefte op Chr. scholen is nodig O"'" de loupe Nederlands-Brits wensen over Verkiezingsstrijd in de V,S, N.S. Winterüienst Overeenstemming over specialistenhonoraria AMSTERDAM, 24 Sept. De zieken- fonds-organisaties en de Landelijke Spe cialistenvereniging hebben overeenstem ming bereikt over de specialistenhono raria bü de algemene ziekenfondsen. Er is een interim-regeling voor 1954 getrof fen, die door de Ziekenfondsraad is goed gekeurd. Lugubere vondst van Haarlemse politie Camouflage van leger liet te U merkt het direct aan kleur, smaak en geur! In 'Battle Royal' staat men voor niets uiiiicair tehuis HOUTHAK SnuiFen wrijf Waarom kunnen vele pas geslaagde onder wijzers niet aan de slag komen? in LNun&peet geopend Van 13 naar 4? Beneden de 1000 yaat in Principiële vraag pagina ZEEUWSCH DAGBLAD Chr. Nationaal Schoolonderwijs PIANO'S ORGELS HOOFDPIJNPOEDERS „Wehapharm” stillen de hevigste hoofdpijn 0.65 per 12 poeders Eerste nachtelijke bomaanval Met ingang van 3 October Zaterdag 25 September 1954 Ingezonden Mededeling (Adv.) Ingezonden Mededeling (Adv.). evenals door de aan een tus- Ingezonden Mededeling (Adv.) ge ep aantrekken het advies van prof. Groenman luidt: „Laat één burge meester dan dat ambt in meerdere kleinere plaatsen bekleden!” Het is duidelijk: waar een wil is is een weg! Maar men zal eerst die prin cipiële vraag moeten beantwoorden. Ook in Zeeland! De republikeinen zullen te horen dat het huidige Congres, dat November a.s. geheel aftreedt, Ingezonden Mededeling (adv.) Singel 114-116 SCHIEDAM Sedert jaren vertrouwd adres De commandant van het Belgische legercorps, luitenant-generaal Tromme, had de aanval van de Britten in de buurt van Halle, precies verwacht waar hij kwam, en het afvuren van de atoomgranaten daar was dan ook het resultaat van een weloverwogen plan. Voordien had de Belgische ar tillerie, reeds belangrijk afbreuk ge daan aan de stootkracht van vooruit geschoven onderdelen van het Britse corps. Het voordeel van de atoomgra- naat boven de atoombom is, dat het door een granaat get’offen gebied reeds na enkele minuten weer kan worden betreden, waardoor het door de aanvallende troepen direct kan wor den bezet. De Nederlandse troepen zijn van daag gestuit op grote inunderingen langs de rivier de Ems, en langs de rivier bevindt zich dan ook de front lijn tussen Nederlanders en Belgen, waarbij de Hollandse troepen voor de opgave staan de rivier over te steken Nachtelijke aanvallen. Donderdagavond tussen negen en één uur zouden 85 „Canberra”-straalbom- menwerpers van het Britse „Bomber Command” van Engeland uit aanvallen op het manoeuvregebied uitvoeren. Twee aanvalslijnen zijn dwars over Nederland geprojecteerd. De een komt even ten Noorden van Den Haag ons land binnen, de ander iets boven Hoek van Holland. De vliegtuigen, twee-mo- torige Straalbommenwerpers, zouden echter op grote hoogte vliegen, zodat de Nederlanders er waarschijnlijk niet al te veel van zullen merken. „Bom ber Command” combineert deze aanval met een oefening voor de eigen lucht verdediging bij terugkeer naar Enge land, terwijl ook waarschijnlijk de Ne derlandse luchtverdediging van deze vluchten wel dankbaar gebruik zal maken om de beveiliging van het luchtruim boven ons land op de proef te stellen. kan slechts camouflage desastreus zijn en als de luchtverkenningen van „Zuidland” effectief zijn geweest, heeft men vandaag misschien in de voorste linies van „Noordland” bit tere ervaringen kunnen opdoen. Wat wij van de camouflage in de voor ste lijn van de Nederlandse troepen hebben gezien, behoorde niet altijd tot het beste en hetzelfde geldt voor de marsdiscipline voor in het front gebied. De concentratie van voertuigen die wij bijvoorbeeld Donderdagmorgen in Itburg (het gebied van de vierde Ne derlandse divisie) zagen, zou in oor logsomstandigheden een dankbaar ob ject voor een luchtaanval zijn geweest. Ook de afstanden tussen de voertuigen was vaak veel minder dan het uiterst toelaatbare en hier en daar zagen wij zelfs auto’s bumper aan bumper staan. Volgens onze indrukken was de mars discipline van enkele Britse colonnes die wij Donderdag hebben gezien, be ter dan die van de Hollanders, doch van bevoegde waarnemers hebben wij hier en daar ook het omgekeerde ver nomen. Waarmee echter wel gezegd kan worden dat in dit opzicht de zaak bij het gecombineerde Brits-Neder- landse leger soms nog wel kan worde® verbeterd. Eén ding was verheugend: de ver bindingen hebben, voorzover onze waarnemingen gingen, goed gefunc- tionneerd, beslist beter dan het vorig jaar in „Grand Repulse”. De comman dant verbindingen van de vierde divi sie was over zijn mensen zelfs zeer te vreden. De heer Dijksterhuis wekte hoofden en besturen verder op om bij benoe mingen niet alleen inlichtingen te vra gen aan de inspecteurs van het Rijks- schooltoezicht, maar ook aan de in specteurs van C.N.S. De vergadering aanvaardde bij accla matie het voorstel van de hoofdcom missie om het ere-lidmaatschap der vereniging te verlenen aan de heer R. Venema, die 40 jaar lang deel van deze commissie uitmaakte terwijl hij C.N.S. van 1914 tot 1953 als secretaris dien de. In de vacature, die dooi’ zijn af treden ontstond, werd gekozen prof, dr L. W. G. Scholten te Utrecht. De voor zitter werd herkozen. In deze regeling is de bepaling van een plafond-bedrag en van een halve uitbe taling van de honoraria, indien dit pla fond wordt overschreden, afgeschaft. Elk tonos zal met iedere daaraan verbonden specialist een individuele overeenkomst samen, waarbij de specialist zich onder werpt aan toezicht van een commissie en waarbij rechtspraakcommissies sanc ties kunnen toepassen. Wat betreft de progressieve korting voor alle specialis men, behalve röntgenologie en anaestnie, zijn partijen het eens geworden over een regeling, volgens welke geen korting wwut toegepast op een nonorarium tot j Zz..uUl,van een bearag, dat ligt tus sen 22.50b,— en 40.000,— zal 33i/3 woraen ingenouden en van bedragen bo ven de ƒ40.000,de helft. Een technische herziening van de ta rieven, waarvan de voorbereiding veel tiju kosi, kan niet voor 19oö in werking Li ecieii. De nogere uitgaven als gevolg van deze interim-regeling 1954 worden voor de verplichte ziekenfondsverzekering op 630.000,en voor de vrijwillige op Zzb.OOO,geraamd. met alle consequenties van dien. Toen de Nederlandse troepen Don derdagmorgen vroeg het Teutoburger- woud verkenden, merkten zij dat daar de Belgische en Canadese vogels ge vlogen waren, zodat hun opmars niet al te moeilijk was. De Canadezen had den hier en daar echter kleine plukjes mensen met radiosets achtergelaten, die naar hun eigen linie de posities van de oprukkende Nederlanders trachtten door te geven. Camouflage en marsdiscipline. Met de steeds grotere invloed die het luchtwapen in de oorlogsvoering krijgt, zijn camouflage en marsdis cipline zeer belangrijke factoren ge worden. Vooral ook door de zeer ver gevorderde fotografische techniek De boeren in de staat Maine waren zeer ontevreden over de minister van Landbouw. Enkele dagen na de ver kiezingen werd aan hun wensen te gemoet gekomen. Waarbij evenwel werd gezegd, dat de maatregelen niet in het licht van de verkiezingsuitslag moesten worden bekeken Ook de democratische oud-president Truman gaat weer op het verkiezings- pad. Zijn lichamelijke gesteldheid, die BIJBELTAAL. De secretaris, dr G. Kalsbeek te Den Haag, hield een referaat over „Oriën tering van taal en denken in Bijbelse zin”. Hij wees er op, dat de Bijbel steeds meer een onbekend boek wordt of hoogstens een boek voor de Zon dag. De inwerking van de Bijbeltaal op de volkstaal wordt daardoor ook veel geringer. Voor de moderne mens, die kerkelijk niet meeleeft is de Bijbel taal een moeilijke taal geworden en zelfs academisch gevormden hebben moeite met het verstaan van de Bijbel en van een preek. Het behoort daarom mede tot de taak van de Chr. school om haar leer lingen in te leiden in de taal en het denken van de Bijbel. De leerlingen moeten met de Bijbel zelf worden ge confronteerd. Dat is een onmisbaar deel van de religieuze opvoeding en ’t is tevens onmisbaar voor het voortge zet godsdienstonderwijs. Het referaat gaf aanleiding tot een geanimeerde dis cussie. De druk bezochte vergadering werd besloten met een inleiding van dr J. v. d. Spek over: „De betekenis van het beeld in de huidige cultuur.” HAARLEM, 24 Sept. In een villa te Haarlem heeft de politie omstreeks kwart voor 6 vanochtend 'n dame aangetroffen, die telefonisch had gewaarschuwd dat „er een moord zou zijn gepleegd”. De po litie vond de dame - bewoonster van de genoemde villa - in de achterkamer bij de telefoon, zjj was niet in staat mede delingen te doen. Het bleek de politie, dat zij door twee pistoolschoten in de borst was getroffen. Per ziekenauto is de vrouw (de 44-jarige mevr. M. M.-T. geb. B.) naar de Mariastichting overgebracht. Haar toestand is ernstig. Vermoedelijk is een kogel in een der nieren gedrongen. In een andere kamer vond de politie in een plas bloed, het stoffelijk overschot van een 63-jarige heer (W. C. R. van L.) die een pistool m zijn rechterhand hield. Zijn hoofd was door twee kogels getrof fen. Wat zich in de argelopen nacnt in deze villa heeft afgespeeld, kon de politie niet meedelen, omdat de ernstig gewonde vrouw niet kon worden verhoord. Buren hebben ca kwart voor vier wel gebons gehoord, doch hebben niet ver moed dat iets ernstigs kon zijn gebeurd. (Van een speciale verslaggever van het A.N.P.) SENNELAGER, 24 September. Donderdagmiddag om 16.00 uur hebben de eerste atoomgranaten, die ooit in een oefening op deze schaal zijn gebruikt in „Battle Royal” hun werk gedaan. Zij troffen onderdelen van het eerste Britse legerkorps ten Noorden van Halle en ten Zuid-Oosten van Bielefeld. Het afvuren der granaten uit de twee 280 mm. atoomkanonnen werd geconstateerd door de scheidsrechters, die eveneens onmiddellijk maatregelen namen om de vernietigende werking vast te stellen, die echte granaten hier zouden hebben veroorzaakt. En die werking is zeker niet gering geweest en heeft belangrijke concentraties van ge pantserde en gemotoriseerde eenheden buiten gevecht gesteld. Daarbij waren enige commandoposten op redelijk hoog niveau, waardoor tevens de Commandovoering ernstig werd gestoord. na de zware operaties, onlangs onder gaan, hem beperkingen oplegt, stelt hem niet in staat veel te doen. Maar één verkiezingsrede zal hij in ieder geval kunnen uitspreken en er zal daarvoor wel zeer grote belangstelling bestaan, omdat hij de kans ongetwij feld zal aangrijpen om een analyse te geven van de binnen- en buitenland se politiek, die dpor Eisenhower in de laatste jaren is gevoerd. En men kan gerust aannemen, dat Trumans oor deel niet mals zal zijn. Uit een brief, die Truman geschre ven heeft aan de partijvoorzitter van de democraten, die wellicht bij ver- kiezingstoespraken als handleiding voor de redenaars kan worden bruikt zet de oud-president uiteen welke punten de aanval zich zal con centreren. Uw verkoudheid van neus, keel met (Van onze §-redacteur.) UTRECHT, 24 September. De Vereniging voor Chr. Nationaal School onderwijs, waarbij 760 Chr. scholen zijn aangesloten, hield Donderdag te Utrecht haar 89ste algemene vergadering. De voorzitter, prof, dr H. Smits- kamp uit Amsterdam, keerde zich in zijn openingsrede tegen hen, die hfit bestaansrecht van de Chr. school in twijfel trekken. „Zij maken wel eens de indruk, dat men zich geneert voor klare en duidelijke uitspraken en ge dreven wordt door de modezucht om alles problematisch te maken”, zo zei hij. „Er is een eenzijdig critische instelling, die ondanks alle betuigingen van het tegendeel toch wel sterk de indruk wekt, dat het meer om afbreken dan om opbouwen te doen is.” De voorzitter wees deze twijfelaars er op, dat zij zich hun eigen motieven wel bewust moeten zijn en dat zij ver antwoordelijk zijn voor de consequen ties ook de ongewilde van hun woorden. Prof. Smitskamp vroeg zich verder af, of het ook voor het Chr. onderwijs wel verantwoord is de alarmklok te luiden over een dreigen de ontwrichting van dit onderwijs door een tekort aan leerkrachten. Er zijn immers pas geslaagde onderwijzers, die ondanks talloze sollicitaties niet aan de slag kunnen komen. Door het inscha kelen van kleuteronderwijzeressen zal het Chr. kleuteronderwijs wellicht weer grote schade lijden en de hoofd commissie (het bestuur van C.N.S. Red.) heeft juist besloten aan de op richting van Chr. kleuterscholen krachtige steun te verlenen. Op dit onderwerp werd ingehaakt door de heer H. A. Dijksterhuis uit Sneek in het verslag dat hij uit bracht als voorzitter van het college van inspecteurs. Het departement blijkt alleen totaalcijfers te kunnen geven en geen afzonderlijke cijfers over het te verwachten personeels tekort bij Prot. Chr. scholen. Daar om stelt het c’ollege van inspecteurs voor, dat de Chr. scholen door mid del van een enquête zich deze ge gevens zelf verschaffen. Naast de personeelsbehoefte in het komende jaar zou ook het aantal gepension- neerden, dat bereid is de helpende hand te bieden, opgegeven moeten worden. Mr J. J. Hangelbroek steun de dit voorstel en beloofde, dat hij het in de Schoolraad aan de orde zou stellen. inUNStEET, 24 Sept. Onder grote be langstelling uit militaire en burgerlijke kringen is gistermiddag een Chr. mili tair tehuis oij de legerplaats Nunspeet geopend. Het tehuis ligt recht tegenover ae grote kazerne-complexen van de le gerplaats en is dus gemakkelijk bereik baar. Het tehuis is ongeveer gelijk aan de tehuizen, die kortgeleden in Ermelo en op ,,’t Harde” werden geopend. De opening werd verricht door de heer H. Algra, lid van de Eerste Kamer. Deze zeide te hopen, dat het tehuis een oord zai worden niet van passiviteit, maar van activiteit. De militairen moeten actief be zig zijn, eigen initiatieven ontplooien om zo op te groeien tot goede democraten. Het echtpaar De Wilde uit Breda, dat het tehuis zal beheren, wenste hij toe, dat zij dit oord zullen maken tot een „brandpunt van christelijke solidariteit”. Na de heer Algra voerden nog ver schillende sprekers het woord. Zij lieten hun gelukwensen vergezeld gaan van stoffelijke blijken van waardering. Het tehuis is gebouwd op initiatief van de Nederlandse Militaire Bond „Pro Rege”. In de drukte van Prinsjesdag is een rapport aan de aandacht ontsnapt, dat toch in Zeeland en speciaal op Schou- wen-Duiveland grote belangstelling verdient. Dit rapport handelt over de samenvoeging van gemeenten op Goeree-Overflakkee en is opgesteld door prof. dr. Sj. Groenman, socioloog aan de Utrechtse Universiteit, met medewerking van de heer R. R. Koop- mans, sociologisch candidaat. Op Goeree-Overflakkee, Schouwen-Duiveland. zwaar watersnood getroffen, liggen dezelfde kleine-gemeenten-problemen als in ons gewest. Er zijn op dit ogenblik 13 gemeenten, waarvan de kleinste, Her- kingen, omstreeks 1000 inwoners telt en de grootste, Middelharnis, omstreeks 5000. Ged. Staten van Zuid-Holland hebben deze situatie lang en breed bekeken en zijn toen met het voorstel gekomen om die dertien gemeenten samen te voegen tot vier! Drastische maatregelen derhalve! Natuurlijk namen de gemeenten hiermee geen genoegen en zo is het bewuste rapport tot stand gekomen. En let nu op de merkwaardige con clusie waartoe prof. Groenman komt: „Van de dertien gemeenten komen er slechts twee in aanmerking voor sa menvoeging en dat zijn merkwaardi gerwijs de twee grootste van het ei land, n.l. Sommelsdijk en Middelhar nis! Voor de rest zal men moeten vol staan met een aantal wijzigingen van de gemeentegrenzen, omdat sommige buurtschappen geheel zijn georiën teerd op een andere gemeente dan waartoe zij behoren!” Deze conclusie moet de „ordenaars”, de aanhangers van efficiency die een beroep op historische banden en der gelijke maar het liefst als nodeloze ballast overboord willen zetten, wel heel reactionnair in de oren klinken. En zij zullen dan ook onmiddellijk naar het rapport—Ter Veen grijpen (het rapport van een provinciale com missie ter bestudering van de gemeen telijke indeling van Noord-Holland). In dit rapport wordt toch immers ge steld, dat een gemeente met een in wonertal dat lager ligt dan 2000, niet meer redelijk kan functionneren. „Onzin!” zo meent prof. Groenman. „Probeer dat maar eens te bewijzen!” Om aan te tonen dat dit bewijs ón mogelijk geleverd kan worden heeft hijzelf een diepgaand onderzoek inge steld in het kleinste dorp van Goeree- Overflakkee, Herkingen, dat rond 1000 zielen telt. Hij heeft de samenstelling van de bevolking bestudeerd, de eco nomische en de sociale structuur, hij heeft de gemeentebegroting als het ware ontleed en zijn conclusie kon niet anders zijn dan dat ook een zie lenaantal van 1000 nog niet het mi nimum is dat een gemeente moet heb ben om technisch behoorlijk te kun nen functionneren. „Waar dat tech nisch minimum precies ligt weet ik niet aldus de hoogleraar maar het ligt in ieder geval beneden de duizend!” En aan deze conclusie heeft hij voor zijn opdracht voldoende. Want daardoor heeft hij de automatisch sa menvoegende macht aan het domme cijfer 2000 van de commissieTer Veen ontnomen! Meen echter niet, dat de republi keinen het alleen maar slecht hebben gedaan, want zoals in iedere verkie zingscampagne wordt graag van wit zwart gemaakt en omgekeerd. Binnen de democratische partij is het zeker ook niet alles, hetgeen wel duidelijk werd bewezen in de nek-aan-nek-race tussen Averell Harriman en de zoon van wijlen president Roosevelt bij het aanwijzen van een democratische can didaat voor het gouverneurschap in de staat New York. Uiteindelijk werd het zo, dat Harriman de democratische candidaat zal zijn. En het is toch nog altijd zo, dat het gouverneurschap van deze staat voor de meesten de springplank is naar het presidentschap! Overigens zou een democratische overwinning gaan betekenen, dat de republikeinse president zou moeten regeren met een democratische meer derheid in de volksvertegenwoordi ging. Iets, waardoor naar onze Neder landse begrippen een zeer eigenaar dige toestand zou ontstaan. Bij graafwerkzaamheden in zijn tuin stootte de landarbeider W. van de Lan- gemheen in de buurtschap Gerven te Putten dezer dagen op iets hards. Het bleek een stenen Kruikje te zijn, gevuld met zand. Onderin zaten twintig gouden muntstukKen. UTRECHT, 24 Sept. Met ingang van 3 October a.s. zal voor de treinen de winterdienstregeling 1954’55 ingaap. Veel wijzigingen brengt dit niet met zich. Op de lijn VlissingenRoosendaal i§ mets gewijzigd. IVien neeit nier ea wat „bijgevijld”, waar dit nodig bleek om aan het publiek tegemoet te Komen. Opnieuw zullen een aantal stoomtreinen worden vervangen door Diesel-electrisch materieel. Er doen zich echter enkele moeilijkheden voor bij de aflevering van D.E.-gestroomlijnde treinen, zodat niet overal bij het begin van de winterdienst deze nieuwe tre len in gebruik kunnen worden genomen. Wat de internationale verbindingen aangaat vervallen enkele treinen, die uitsluitend voor het toerisme in de zo mermaanden rijden. Tussen Maastricht en Luik worden zeven sneltreinen de dienst toegevoegd, waardoor grote verbetering in het verkeer sen beide steden wordt verkregen. het slechtste was in de parlementaire historie van de Ver. Staten. Tevens zegt Truman, dat de republikeinse re gering een belastingverlaging heeft geforceerd ten bate van de vermogen- den en dat ze heeft geprobeerd de boeren te flessen, de aardolietrusts geld in de zakken heeft gespeeld en het gemeenschapsbezit heeft verkwan seld. Tenslotte meent Truman, dat de regering de vakbeweging heeft dwars gezeten en als laatste en grootste schuift hij de minister van Buiten landse Zaken, Foster Dulles, en daar bij tevens president Eisenhower, in de schoenen, dat zij er de schuld van zijn, dat de positie van de vrije wereld te genover het communisme is verzwakt. Voor een deel zijn al deze aantijgingen óverdreven, doch de meeste punten bevatten een kern van waarheid. N de Ver. Staten zal de republi keinse partij van Eisenhower binnenkort een ware vuurproef moeten doorstaan. Dat zal gebeu ren op 2 November a.s. als een nieuw Huis van Afgevaardigden (Tweede Kamer) moet worden ge kozen en een derde van de Senaat (Eerste Kamer) aftreedt. Aangenomen wordt, dat de uit slag van deze verkiezingen zal moe ten aantonen in hoeverre de repu blikeinse regering nog op de steun van de kiezers kan rekenen. Som migen voorspellen een overwinning voor de democraten, waardoor tevens zou worden bevestigd,, het geen na de verkiezing van Eisen hower tot president werd veronder steld, n.l. dat de generaal om zijn populariteit is verkozen. Niet de republikeinse partij heeft de kiezers bij de presidentsverkie zingen op de hand gehad, doch Eisenhower zelf. Welnu, op 2 No vember zal worden uitgemaakt of deze veronderstelling waarheid bevat. Inmiddels zijn er al enkele tekenen, die er op wijzen, dat de republikeinen er op moeten rekenen, dat zij of door de democraten zullen worden versla gen, of dat hun meerderheid aan de zeer krappe kant zal zijn. Onlangs is een nieuwe gouverneur voor de staat Maine gekozen. Sinds jaar en dkg is deze functionaris re publikein. En kijk, daar zwaaien plot seling de kiezers om en zal de staat in de komende jaren bestuurd worden door een democraat. Natuurlijk speelt hier de buitenlandse politiek geen rol, I krijgen, doch de binnenlandse des te meer. 1 dus 2 I Het is begrijpelijk dat prof. Groen man, nu hij eenmaal zover gekomen is, ook tot de kern van de zaak wil doordringen en daarom stelt hij aan het college van Gedep. Staten van Zuid-Holland (en over het hoofd van deze heren heen aan de minister van Binnenlandse Zaken) deze principiële vraag: „Waar wil men heen met de gemeente als instituut in ons staats bestel?” Ook voor Zeeland is dit een vraag, die dringend aan een duidelijke be antwoording toe is gezien de ver schillende in onze provincie bestaande plannen. En dan zijn er eigenlijk maar twee mogelijkheden: a. Men beschouwt de gemeente als een zuiver technisch instituut, dat belast is met het uitvoeren van die technische maatregelen, die de binnen haar grenzen verzamelde gemeenschappen ten goede komen; b. men beschouwt de gemeente als een gemeenschap, een kring van burgers die zich rond een kern ge groepeerd voelt en die door middel van de door haar gekozen Raad meeleeft met het wel en wee van die gemeenschap. Het zal duidelijk zijn dat het laatste verreweg te prefereren is. De burger zin bij het Nederlandse volk is toch al danig gedevalueerd die devalua tie zal nog toenemen naar mate men het begrip gemeente meer technisch dan levend maakt. En dan zijn er natuurlijk tal van Moeilijkheden: Ged. Staten van Zuid- Holland werpen b.v. het bezwaar op, dat zij voor die kleine gemeenten geen bekwame burgemeesters kunnen^

Zeeuwsch Dagblad | 1954 | | pagina 3