Raad van Europa heeft plan voor Duitslands herbewapening Ollenhauer wil eerst onderhandelen de Russen Zeeuwsch Oagblad-maand Wysjinsky in de V.N. Minister Luns: Bespreking Nw Guinea betekent prestige verlies voor de Ver. Naties Sabotage oorzaak ontploffing op NAVO-vliegbasis Gerechtshoven krijgen belastingkamers met van voor ons Australië: In strijd met het Handvest Regenramp in Pakistan Nieuw uniform leger Amerikaanse troepen in Nederland Het slachtoffer de H-bom Kapelle krijgt jeugdgemeenteraad Grote gift voor Ouwerkerk Revaluatie voor loonsverhoging Vietnam heeft nieuw en wankel kabinet J> Voor de conferentie van Londen „Een nationaal drama" Aantal vermisten nog onbekend Raden van Beroep voor de Directe Belastingen gaan verdwijnen Septembermaand is Minister Donker dient wetsontwerp in en In enkele regels melden wij nog Wetsontwerp ingediend Onenigheid tussen Japanse Amerikaanse artsen Nieuwe Amerikaanse atoomproeven Tweeae lustrum J. en E. DE BILT ZEGT: De gulden omhoog Binnen een etmaal meer regen dan in een half jaar in Nederland PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND 10e JAARGANG No. 2895 RUSLAND WIL PRATEN OVER ATOOMBUREAU i. 2. 3. 4. zullen daartoe specialisten moeten worden aangetrokken, terwijl de Belas- aan verbindin het kerkorgel bespeelt. ZATERDAG 25 SEPT. 1954 Directeur: TACQ DE SMIT WASHINGTON, 24 September De V.S. zullen in het begin van het volgend jaar op het experimenteer- terrein van Nevada een nieuwe serie atoomproeven beginnen. Intussen plegen de Geallieerden nog overleg over de aard en de om vang van het internationale bureau voor de atoomkracht. In ieder geval staat vast dat het bureau volgend jaar ingesteld zal worden. NIEUW-GUINEA. Ook is vandaag de kwestie-Nieuw- Guinea weer ter sprake gekomen. On danks krachtig verzet van Nederland en Australië is besloten met 39 tegen 12 stemmen en 9 onthoudingen Nieuw- Guinea op de agenda te plaatsen. Voor Nederland voerde dit keer de minister zonder portefeuille mr J. M. Abonnementsprijs ƒ0.47 per week, ƒ2.p. maand, ƒ5.85 p. kwartaal. Losse nummers 13 cent. Advertentieprijs 22 cent per m.m. Rubriek Kabouters 10 ct. per woord hereniging van Duitsland. Het Westen is erg verdeeld en daarom moeten we nog wat wachten met onderhandelin- gen. heus niet lukraak met dit soort voorstellen komen. De ren naar het Noorden is ver trokken om op mosselzaad te vissen en daarmee de per celen aldaar te bevolken. api Poelje al- een schoolhoofd niet over een schrijfmachine beschikt en hij vond de ojpmerking van de heer Van ZIERIKZEE, 24 Sept. Het gemeente bestuur van Ouwerkerk op Schouwen en Duiveland heeft vandaag bericht ontvangen, dat uit buitenlandse giften een toren en een dorpshuis zullen kun nen worden gebouwd. Uit dezelfde bron zal de Ned. Herv. Kerkvoogdij een nieuwe kerk met pastorie ten geschen ke krijgen. Omtrent de grootte en de herkomst van deze gift zijn geen nadere mededelingen gedaan, doch wel is bekend dat de beschikbare geldmid delen toereikend zullen zijn om een en ander breed op te zetten. AMSTERDAM, 24 Sept. Op Zaterdag 9 October zal de Landelijke Gemeen schap „Jeugd en Evangelie” haar tien jarig bestaan vieren met een landelij ke bijeenkomst te Amsterdam in de Lutherkapel, waar de adviseur van de beweging prof, dr J. H. Bavink, de oud- presidente mejuffrouw LeClerq en het bestuurslid de heer A. B. Lam het woord zullen voeren. Deze samenkomst zal op Zondagmorgen 10 October a.s. worden uitgezonden door de radio. Diezelfde Zondag wordt op „de Hoeve” te Laren het landelijk congres van de beweging gehouden. SENNELAGER, 24 September Reers enige tijd experimenteert men in Nederland met een nieuw soort veldtenue voor het leger. Enge mili tairen lopen thans reeds een paar maanden in het nieuwe tenue en het voldoet goed. Het nieuwe uniform zal waarschijn- (zie pagina 2 en 5) Rusland. Hij was tegen toetreding van Duitsland tot de N.A.V.O., deze toetreding de herenigd hinderen. Ook moesten de kunnen worden opgezegd, die een hin dernis zouden blijken te zijn voor de Duitse eenheid. Verder wenste Ollen hauer, de leider van de S.D.P. gelijke rechten voor alle op het gebied van de militaire strijdkrachten en democrati sche controle op de strijdkrachten. Tot slot omvat het socialistische pro gramma samenwerking in economisch cultureel en sociaal opzicht tussen alle vrije landen van Europa, dus ook En geland en Frankrijk. KAPELLE, 24 September Kapelle zal zeer binnenkort een jeugdgemeen teraad hebben. De idee hiertoe is ge rezen van de zijde der Arjos, welke hiervoor contact heeft opgenomen met de Christelijk Historische jongeren groep in Kapelle. De andere politieke partijen hebben in Kapelle geen jonge rengroepen. Gevraagd is daarom een tweetal personen voor de jeugdge meenteraad aan te wijzen. De bedoeling is om speciaal aandacht te schenken aan de vraagstukken wel ke samenhangen met de plaats van dê jeugd in de maatschappij. A. H. Luns het woord. Hij zei, dat Ne derland zich nooit had verbonden om aan Indonesië de souvereiniteit over West Nieuw-Guinea over te dragen. De toestand op Nieuw-Guinea houdt in het geheel geen bedreiging voor de vrede in. De besprekingen tussen Nederland en Indonesië waren mislukt omdat In donesië vasthield aan overdracht van de souvereiniteit als basis van de be sprekingen. Bespreking van de kwestie door de Verenigde Naties zou de oorzaak zijn van een nieuwe spanning tussen Ne derland en Indonesië, die onlangs tot een nieuwe regeling van hun betrek kingen zijn gekomen. Bovendien zou door de bespreking van de kwestie de Verenigde Naties verliezen aan prestige onder de volken. De Australische minister van Buiten landse Zaken Casey merkte op, dat bespreking van de kwestie door de Al gemene Vergadering in strijd is met het Handvest van de Verenigde Naties. De algemene vergadering heeft nog besloten de kwestie Cyprus op de agen da te plaatsen. NEW YORK, 24 September Andrei Wysjinsky, de Russische af gevaardigde bij de Verenigde Naties, heeft vandaag gezegd, dat Rus land bereid is het Amerikaanse plan voor het instellen van een inter nationaal orgaan voor vreedzaam gebruik van de atoomenergie te bespreken. Deze mededeling deed de Rus toen in de agendacommissie werd gesproken om het Amerikaanse voorstel op de agenda te plaatsen. Toch deed zich tijdens deze vergadering een schermutseling voor. De Amerikaan Lodge merkte namelijk op, dat Rusland nog steeds gewei gerd had cm deel te nemen aan de besprekingen over het plan van Eisenhower. Het antwoord van Wysjinksy was, dat hij maar niet kon begrijpen waarom de atmosfeer door deze opmerkingen weer vergiftigd moest worden. schappen hebben afgelegd, doch de hoedanigheid hebben van candidaat- notaris, dan wel met goed gevolg het examen in de belastingwetenschappen de Rijksbelastingacademie of daarmee gelijkstaand examen hebben afgelegd, te benoemen tot vice-presi dent, raadsheer of raadsheer plaatsver vanger. Met betrekking tot de tariefscommis- sie voor geschillen over invoerrech ten en accijnzen zegt de minister, dat hij vooralsnog er voor voelt deze com missie te laten voortbestaan. Uitgave: Stichting „Zeeuwsch Dagblad” Hoofdkantoor: Goes, L. Vorststr. 90, Tel. 2438 bij geen gehoor voor advertenties 2970, voor redactie 2435. Giro 274289 Kantoren: Vlissingen: Lammensstraat 17, Telef. 2754; Middelburg: Korte Noordstr. 35. Tel. administratie 2009, Tel. redactie 2347; Ter- neuzen: Dijkstraat 26-28 Exploitatie: Oosterbaan Le Cointre N.V., Goes DAT vanmiddag om drie uur te Tholen een groot muziekfestival zal worden gehouden, waaraan de vol gende verenigingen zullen deelnemen: Concordia, Tho len, muziekvereniging Oud- Vossemeer, Eendracht, Scherpenisse, Kunst naar Kracht, Poortvliet, Oefening Baart Kunst, Stavenisse, Ac celerando, Sint Annaland, Kunst Na Arbeid, Bergen op Zoom. Om 9.30 uur wordt' het feest met een taptoe be sloten. TOKIO, 24 Sept. Aikitsji Koeboja- ma, het eerste slachtoffer van de H- bom, is overleden tengevolge van hart zwakte, veroorzaakt door het bloot staan aan radio-actieve straling, aldus is bekend gemaakt na een lijkschou wing, waarbij meer dan dertig artsen aanwezig waren. De Amerikaanse ambassadeur in Ja pan, John Allison, heeft aan het mini sterie van buitenlandse zaken te Tokio een bedrag van een millioen jen (ruim 10.000 gulden) gegeven om dit aan de weduwe van Koebojama ter hand te stellen, als bewijs van medeleven van de regering en het volk van de V.S. Het Japanse Kabinet zou vandaag be spreken welke schadevergoeding van de V.S. zal worden geëist. Japanse artsen, die Koebojama heb ben behandeld, hebben inmiddels met verontwaardiging verklaringen tegen gesproken, waarin Amerikaanse medi sche deskundigen zouden hebben ge zegd, dat de dood van het slachtoffer door een „verkeerde behandeling” zou zijn veroorzaakt. De Amerikanen zouden er aan herin nerd hebben, dat zij gewaarschuwd hadden Koebojama en twee van zijn lotgenoten geen bloedtransfusies te geven, zulks met het oog op mogelijke infecties. Enige Amerikaanse artsen zouden van mening zijn, dat de geel zucht, waaraan Koebojama leed, een gevolg was van een dergelijke infectie. Japanse medici houden echter vol, dat de geelzucht direct was toe te schrij ven aan de „stralingsziekte”. ADENAUER. Bondskanselier Adenauer heeft van daag in een rede gezegd, dat volgens hem de kwestie van de Duitse souve reiniteit en vrijheid het belangrijkste punt op de agenda van de Londense conferentie is. Duitsland zal in geen geval op het punt van gelijkgerechtig- heid toe kunnen geven. Het tweede kernpunt van de confe rentie was volgens de Bondskanselier het verzekeren van de Europese ver dediging op basis van het plan-Eden. Terwijl de Ver. Staten sterk voor het toetreden van West Duitsland tot de N.A.V.O. zijn, is het standpunt van Mendès-France nog steeds niet bekend, zo zei Adenauer. Adenauer zei verder dat het Westen pas na een aaneensluiting weer onder- handelingen met Rusland over de her eniging van Duitsland zou kunnen voe ren. Hij twijfelde eraan of het diplo matieke klimaat wel zodanig zou zijn, dat Rusland zou instemmen met een Technische en administratieve integratie van de Europese strijdkrachten in het bijzonder op het gebied van legering vervoer en bevoorrading. Controle op het vervaardigen van wapenen in het bijzonder in strategische gebieden. Een vorm van Europese politieke leiding en democratische controle, dat aanvaardbaar is voor Engeland. Het plan werd met 64 tegen 8 stemmen en 13 onthoudingen aange nomen. Tegenstemmers waren voor al Duitse socialisten, die er besvaar tegen maakten dat het plan voorrang gaf aan de herbewapening van West Duitsland boven de hereniging van Duitsland. Dit plan kom hier ongeveer op neer. Wederzijdse controle van de strijdkrachten op het Europese vasteland en het versterken van de N.A.V.O. door overeenkomsten op lange termijn. DE BILT, 24 Sept. Veranderlijke be wolking met plaatselijke enkele buien. Matige, tijdelijk krachtige wind tus sen Zuid en West. Ongeveer dezelfde temperaturen als gisteren. Hoogwater Zondag 26 Sept.: Vlissingen: 1.36 u. 1.95 m., 13.42 u. 1.88 m. Terneuzen: 2.02 u. 2.13 m., 14.12 u. 2.06 m. Wemeldinge: 3.11 u. 1.75 m., 15.27 u. 1.58 m. Zierikzee: 3.00 u. 1.52 m., 15.10 u. 1.34 m. DEN HAAG, 24 September Bij de Tweede Kamer is een wetsontwerp in gediend, dat de legering van Ameri kaanse troepen in Nederland mogelijk maakt en nader regelt. Dit wetsont werp heeft in de eerste plaats betrek king op het squadron van de Ameri kaanse luchtmacht dat in N.A.V.O.? verband in Nederland gestationneerd zal worden. In het wetsontwerp wordt de rechts positie van de militairen en eventuele economische consequenties geregeld. field-jacket en groene broek. Ook de i van een ander model DEN HAAG, 24 September Is een herziening van de wisselkoers niet een doeltreffender middel tot verbetering van de levensstandaard dan een loons verhoging? Deze vraag stelt dr F. W. C. Blom in een artikel geplaatst in het laatste nummer van Economische Sta tistische Berichten. Gedacht wordt in dit artikel aan een revaluatie van wel licht 5 Alleen al het feit, dat wij nog al te veel goedkoopte-eiland zijn, betekent dat ons guldenprijspeil aan opwaartse drang onderhevig is. Door revaluatie wordt de levensstandaard verhoogd, de verdeling van het natio naal inkomen verbeterd door een ver schuiving van de ondernemingswinsten naar alle consumenten, vergeten groe pen ook inbegrepen. Gepleit wordt de revaluatie geleidelijk toe te passen. SOCIALISTISCH PROGRAM. Adenauer maakte deze opmerkin gen naar aanleiding van de oproep van de Westduitse Sociaal Democra tische Partij tot de Londense confe rentie om onderhandelingen met Ruc1and aan te knopen. De leider van de S.P.D. Ollenhauer heeft het volgende program voorge steld. Het belangrijkste van de Europese problematiek, gezien de gewijzigde si tuatie, zijn de onderhandelingen met -x--j l, aangezien 'ing zou ver- le verdragen PARIJS, 24 Sept. De Vietnamese pre mier Ngo Ninh Diem heeft meegedeeld, dat zijn Kabinet ingrijpend gereorga niseerd is. De premier wilde het kabi net een bredere basis geven door op neming van Caodisten en leden van de secte der Hoa Hoa. Het nieuwe Kabi net wordt een regering van „nationale eenheid” genoemd, waarin de Zuid- vietnamese vertegenwoordigers sterk in de meerderheid zijn. Maandag traden negen ministers van het vorige kabinet af. Generaal Ngoejen Koean, vice-presi dent en minister van Defensie, heeft vandaag zijn ontslag ingediend. Men vreest dat dit ontslag en het openlijke militaire conflict het nieuwe Kabinet in gevaar brengt. tingkamers ook buiten de plaats van vestiging van het Gerechtshof zittingen moeten kunnen houden. Mr Donker meent, dat men niet langer van de leden van de Raad van Beroep mag verlangen, dat ze op het gebied van de belastingen rechtspraak „bij” blijven. De leden van de Raden van Beroep doen dit werk naast een hoofdfunctie, zodat met de ingewikkel de belastingwetgeving van de laatste jaren, men niet van hen mag eisen, dat zij regelmatig alles kunnen bestuderen. Dit houdt echter in, dat bij de hoe veelheid zaken, die moeten worden af gedaan, er vertragingen optreden. Bij de opleiding van belastinginspecteurs wordt reeds rekening gehouden met de gewijzigde situatie en voorts wijst de minister op het steeds groeiende aantal belastingsconsulenten. De minister heeft gekozen voor het instellen van Belastingkamers bij de Gerechtshoven boven de Arrondisse mentsrechtbanken, omdat dan door iedere rechtbank specialisten moeten worden aangetrokken. De minister heeft er trouwens een zwaar hoofd in, dat voor dit werk een behoorlijke per soneelsbezetting aan de vijf gerechts hoven gewaarborgd kan worden. Daarom komt de bewindsman met ’t voorstel om gedurende een overgangs tijd van 10 jaar die eenmaal met vijf jaar verlengd kan worden de mo gelijkheid te openen, dat zij, die geen doctoraal examen in de rechtsweten- LAHORE, 24 Sept. In het Noorden van West Pakistan is in de nacht van Donderdag op Vrijdag in 17L uur 41 cm regen gevallen. Dit zeldzame na tuurverschijnsel, in Nederland valt ge middeld per jaar 7 cm regen, ging ge paard met hevige windstoten. Vele hutten van vluchtelingen uit Voor-Indië, zijn weggespoeld. Er moe ten 46 personen, voor het merendeel vrouwen en kinderen omgekomen zijn. Honderden mensen kunnen zich niet bevrijden uit de ruïnes van de inge storte huizen. Alles wordt gedaan om de getroffenen te helpen. Het Kanaal ten Zuiden van La hore is door deze zeldzame hevige re gen buiten haar oevers getreden. Twee plaatsen staan geheel blank. Op som mige plaatsen staat het water tot op de hoogte van de schouders. DAT mej. W. v. d. Linde te Wolfaartsdijk met ingang van 1 October a.s. ontslag heeft gevraagd als organist van de Ned. Herv. Kerk te Wolfaartsdijk. Interessant is, dat mej. v. d. Linde nog in Zuidbevelands dracht gaat en reeds meer dan 50 jaar Medewerkers: J. A. van Bennekom, Middelburg; Ds W. C. van Burgeler, Kruiningen; A. I. Catsman, Aardenburg; Ds D. J. van Dijk, St. Annaland; Ds A. Gruppen, Biezelinge; J. S. Hosk, Middelburg; J. Hommes, Nieuwdorp; J. Huijssen, Terneuzen; Ds J. Karelse, Goes; P. Kuijt, Krafcbendijke; J. Laport, Goes; J. Moll, Vlissingen; K. C. van Spronsen, Goes; R. Zuidema, Goes. ZEEUWSCH DAGBLAD Hoofdredacteur: J. D. TROOSTHEIDE STRAATSBURG, 24 September De Raad van Europa, die nog steeds in Straatsburg in vergadering bijeen is, heeft de conferentie van Londen, die de volgende week begint een plan voorgelegd voor de herbewapening van West Duitsland. DAT de Geref. kerk te Nieuwerkerk morgen een deputatie zal ontvangen van de Geref. kerk te Zwijn- drecht. Tijdens deze bijeen komt zal deze deputatie een nieuw zaalorgel aanbieden. DAT de Gezusters Schelle- man gisteren te Axel in het pand Noordstraat 13, onder grote belangstelling een ge heel nieuwe dames- en kin- dermodezaak plus foto, kino en lijstenhandel, hebben ge opend. Het was voor hen dubbel feest, daar tevens het vijftig jarig bestaan der zaak werd gedacht. DAT de Zeeuwse mossel lijk worden af gestemd op Amerikaans kwekersvloot, in totaal bijna model en bestaan uit een groen lang tweehonderd schepen, giste- BITBURG, 24 September De mo gelijkheid wordt niet uitgesloten ge acht, dat de ontploffing van de tank op de N.A.V.O.-vliegbasis in West- Duitsland, waardoor 31 personen om het leven kwamen en 1.360.000 liter brandstof voor straalvliegtuigen verlo ren ging, veroorzaakt is door sabotage. Het enorme vuur, dat was ontstaan, had men eerst na 12 uur geblust. Meïl vreest, dat in de grote krater, die door de ontploffing is ontstaan, zich nog lij ken van verscheidene vermisten be vinden. Niemand weet nog hoeveel aanwezig waren, toen de ontploffing zich voordeed. De man, die de lijst van genodigden had voor de brandweer- demonstraties is namelijk ook omgeko men. Sommigen van hen, die honderden meters in de lucht werden geslingerd, hebben het overleefd, omdat zij het ge luk hadden op zachte grond terecht te komen. De minister-president van Rijnland en de Palts heeft de ontploffing en de ontstane brand „een nationaal drama” genoemd. De telefoto laat een dikke rookwolk zien, die na de ontploffing omhoog steeg. Op de voorgrond heeft het red dingswerk plaats. ’s-GRAVENHAGE, 24 September. De minister van Justitie, mr L. A. Donker, heeft een wetsontwerp bij de Tweede Kamer ingediend, waarin een nieuwe regeling van de belastingrechtspraak wordt voorgesteld. Deze rege ling komt kortweg hierop neer, dat de Raden van Beroep voor de Directe Belastingen zullen verdwijnen en dat daarvoor in de plaats Belastingkamers zullen worden geformeerd bij de Gerechtshoven. Bij de rechterlijke macht DAT in de gistermiddag gehouden raadvergadering van Vlissingen de heer M. J. van Poelje (P.v.d.A.) be- pondentie. B. en W. zullen treffende het voorstel tot beschikbaar stellen van gel den voor aanschaf van meu- heer Verhagen vond het on- bilair, leer- en hulpmiddelen denkbaar, dat in onze eeuw aan het R.K. Kerk- en schoolbestuur voor de school aan de Glacisstraat (het ging om 8.620) vroeg of de aangevraagde schrijfmachine lerminst progressief. tot de normale school- behoeften kan worden gere kend. Laten we waken voor de consequenties, zo zei hij. Straks komen er andere schoolbesturen, die hun eigen werk afschuiven op plaat. Het schip is bij hoog het schoolhoofd, dat daar- water vastgelopen en men voor dan een schrijfmachine vreest dat de mosselen als nodig heeft. Wethouder Pop- verloren moeten worden be- pe vond de aanschaf van schouwd. een schrijfmachine volko men verantwoord in dit bij- iistermiddag zondere geval: het hoofd heeft een grote administra tie en verzorgt alle corres- DAT de Yerseke 80, gela- met Waddenmosselen, reeds enkele dagen in de Vallei (tussen Bruinisse en Stave nisse) vast zit op een zand- water vastgelopen Vrijdag te Merlinge in de omgeving schoenen zullen litairen plegen te dragen. Prinses Maria Pia van Italië en prins Alexander van Zuid-Slavië hebben van Genève hun verloving bekendge- zijn dan die welke de Nederlandse mi- 'naakk litairen plegen te dragen. fc 1

Zeeuwsch Dagblad | 1954 | | pagina 1