KONINGIN [ULIANA ONTHULT STANDBEELD IR LELY (ZvZnöZZqZ) sail 4 I van voor Nederland eert de bedwinger de Zuiderzee Internationaal Atoombureau vreedzame doeleinden Attlee terug in Engeland AMERIKAANSE BEZETTING VAN FORMOSA IS ONDULDBAAR en Poolse zeelieden vragen Dienstplicht Ck-Duitsland? Hevig artillerieduel tussen Quemoy het vaste land Kwestie-Cyprus brengt verdeeld heid onder de Westelijken Voor N,O,P. en Braakmanpolder Begin October politieke beschouwingen Tank ontploft: 30 doden Ca> 400 spionnen in Ck-Duitsland gearresteerd Op zijn honderdste jaardag Amerikaans voorstel aan de V.N. in Rotsvast als de Afsluitdijk Begrotingscijfers van PTT. Tsjoe dreigt weer 37 personen voorgedragen Dr Kortenhorst voorzitter Tweede Kamer Streekuitzending. Japanse visser aan gevolgen van radio-activiteit overleden DE BILT ZEGT: Wind en regen PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD.VOOR ZEELAND Ramp op N.A.V.O.-vliegbasis Amerikaans-Britse besprekingen in Londen In enkele regels melden wij nog 8; 17, 10e JAARGANG No. 2894 NEW YORK, 23 Sept. De Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken heeft vandaag in de algemene vergadering van de Verenigde Naties de op richting voorgesteld van een internationaal atoombureau voor vreedzame doeleinden. Dit bureau zal open staan voor alle landen van de wereld. Minis ter Dulles hoopte, dat het bureau volgend jaar zijn werkzaamheden kan be ginnen. Dit voorstel van de Amerikaanse minister is een gevolg van de plan nen van Eisenhower om een wereldbank voor atoomenergie te openen. Verheugend was de mededeling van Dulles, dat de Russische Regering een nota aan de Amerikaanse Regering heeft laten overhandigen, waarin ver klaard wordt dat Rusland bereid is de besprekingen over de atoombank voort te zetten. De Griekse afgevaardigde heeft zijn zin gekregen, want de agendacommis sie besloot met negen tegen drie stem men en drie onthoudingen de kwestie- Cyprus op de agenda te plaatsen. VRIJDAG 24 SEPT. 1954 Directeur: TACQ DE SMIT Abonnementsprijs 0.47 per week, 2.p. maand, 5.85 p. kwartaal. Losse nummers 13 cent. Advertentieprijs 22 cent per m.m. Rubriek Kabouters 10 ct. per woord GOES, 23 Sept. De heer M. de Jonge te Kloetinge ontving van de N.C.R.V. een uitnodiging om op Don derdag 14 October a.s. een Zeeuwse uitzending te verzorgen in de rubriek „Tussen Dollard en Schelde”. nente figuren interessante causerie’s houden over hun wielerloopbaan en de wie- lersportbeoefening in het al gemeen. HONGKONG, 23 September Tsjoe en Lai, de Chinese eerste minister, heeft vandaag voor het nieuwe nationale volkscongres van China verklaard, dat de „bevrijding” van Formosa, het Nationalistische bolwerk, volkomen een binnenlandse aangelegenheid is, die op geen enkele manier door de V.S. kon worden gesaboteerd. De voortdurende Amerikaanse „bezetting” van Formosa was onduldbaar en zijn „slavernij” zou niet toegestaan worden. Volgens Radio Peking zeide Tsjoe, dat iedere dag, dat Formosa niet bevrijd is, de vrede in het Verre Oosten niet verzekerd kan worden. Hij noemde elke poging om Formosa onder beheer van de V.N. of enig ander orgaan te stellen volkomen onaanvaardbaar. Engelsman om te beweren dat Cyprus bij Griekenland zou moeten behoren. Een vijfde deel van de bevolking be staat uit Turken en Mohammedanen en het eiland had slechts gedurende een korte periode in de vierde eeuw tot Griekenland behoort. Alexis Kyrou, de Griekse afgevaar digde, zei dat Cyprus recht heeft op zelfbeschikking. Voortduring van de huidige onbevredigende gang van za ken heeft tussen Engeland en Grieken land een toestand geschapen die de Verenigde Naties moeten bespreken. dwinger der Zuiderzee”. Om zeven minuten over vier van middag trok Koningin Juliana het touw los van het doek, dat de stoere figuur omhulde, dat op dat moment onder applaus van de omstanders voor de wijde omgeving zichtbaar werd. Meteen zette het harmonie-orkest van de staatsmijn Wilhelmina het Wilhel mus in. Eerbiedig toeluisterend stond daar voor het reusachtige standbeeld de Ko ningin, die gekleed was in een grijs mantelpak met een lichtblauw hoedje De leider van de Britse Labour Partij, Clement Attlee, gefotografeerd op het moment van zijn aankomst op London Airport, na zijn wereldreis door Rusland, China, Australië en Canada. Ter begroeting was o.a. zijn 19 maanden oude kleinddochter Jennifer Davis aanwezig, met wie we Groot vader Attlee hier bezig zien de kennismaking te hernieuwen. Geheel rechts de dochter van de heer en mevrouw Attlee, Felicity. De Chinese premier drong aan op een nieuwe conferentie zoals die van Genève om opnieuw te trachten de kwestie Korea tot een oplossing te brengen. Op de conferentie van Ge nève, die een wapenstilstand in Indo- China bracht, hadden de vredelievende landen de Amerikaanse belemmeringen overwonnen. De activiteit in het Verre Oosten van de Nationalistische leider Tsjang Kai Sjek en van de Verenigde Staten be wees, dat zij vijand nummer één van de gehele wereld waren. De Ameri kaanse zevende vloot poogde nog steeds de Chinese vastbeslotenheid om Formosa te bevrijden te dwarsbomen. Uitgave: Stichting „Zeeuwsch Dagblad” Hoofdkantoor: Goes, L. Vorststr. 90, Tel. 2438 bij geen gehoor voor advertenties 2970, voor redactie 2435. Giro 274289 Kantoren: Vlissingen: Lammensstraat Telef. 2754; Middelburg: Korte Noordstr. 35. Tel. administratie 2009, Tel. redactie 2347; Ter- neuzen: Dijkstraat 26-28 Exploitatie: Oosterbaan Le Cointre N.V., Goes DAT de Stichting „Nieuw Schouwen-Duiveland,, naar aanleiding van genomen stappen tot het tewerkstel len van de uit de Oostzóne van Duitsland naar de West- zóne gevluchte jongelui een schrijven heeft ontvangen van de Europaische Bil- dungsgemeinschaft eizener Vorhang”, waarin om inlich tingen werd verzocht. Aan vragen waren ingekomen voor zeven meisjes en drie jongens t.w. voor de huis houding en voor het ver werken van schroot en het slopen van schepen. De Raad van Europa heeft zonder tegenstemmen een resolutie aangeno men volgens welke godsdienstvervol ging in centraal- en Oosteuropese lan den wordt veroordeeld. onze Landsvrouwe Wieringen op de zelfde wijze waarop zij was gearri veerd: per helicopter Sikorsky S 55. Het nieuw onthulde standbeeld stond met de ogen naar de machine gericht en het stond daar om met de woor den van premier Drees te spreken, die dit over de afsluitdijk zei: „In rustige kracht” als getuigenis aan het begin van de Afsluitdijk van de waardering van ons volk voor de man, die sterke natuurkrachten bedwong. Voor de onthulling had de Commis saris der Koningin in Friesland mr dr R. H. Baron de Vos van Steenwijk het woord gevoerd. eiland Tatsjeng, ten Westen van Que moy, hebben gebombardeerd en aan vallen op communistische schepen langs de kust van Foekien hebben voortgezet. Een Nationalistische militaire woord voerder verklaarde, dat het artillerie duel Woensdag tussen Quemoy en het vasteland het hevigste was sinds 3 September toen de communisten 6.000 granaten op Quemoy en klein- Quemoy afvuurden. TOKIO, 23 Sept. Kaikikhi Koeboja- ma, een van de Japanse Vissers, die getroffen zijn door radio-actieve as, af komstig van de ontploffing van een Amerikaanse waterstofbom in de Stille Decaan in Maart j.l., is vandaag (Don derdag) in een ziekenhuis te Tokio verleden. Nadat de Landsvrouwe uit de machine was gestapt, boden twee achterklein kinderen van ir Lely aan haar en me vrouw Drees bloemen aan. Aan de rand van het IJsselmeer staat thans op een fundering net zo rotsvast als die van de Afsluitdijk op een brede stevige en vierkanten sokkel van 2% m hoogte, omhoog rijzend uit een vier kant van onverwoestbare bazaltblok- ken een vier meter hoge bronzen standbeeld van dr ir C. Lely, grond legger der Zuiderzeewerken en „be- GOES, 23 September In de gister middag gehouden vergadering van de Herverkavelingscommissie werd mede gedeeld, dat bericht ontvangen was, dat de directie van de N.O.P. en de rentmeester der Domeinen bereid zijn 31 en 6 personen voor te dragen aan de Minister van Financiën voor het pachten van een bedrijf in de N.O.P. en de Braakmanpolder. De totale aan geboden oppervlakte in de N.O.P. be draagt 796.7 ha en in de Braakman 203 ha, terwijl de Herverkaveling de beschikking zou krijgen over 1004.6 ha. Een en twintig voorgedragen perso nen zijn afkomstig uit Schouwen, tien uit Tholen, twee uit de zak van Zuid- Beveland en vier uit Waarde. BERLIJN, 23 September In Oost- duitsland wordt het invoeren van al gemene dienstplicht voorbereid, zo heeft Werner Schroeder, een deserteur van de Oostduitse volkpolitie, verteld. Schroeder, die 27 jaar oud is, had de tijdelijke rang van luitenant-kolonel. Hij zei deze maand naar het Westen uitgeweken te zijn, omdat hij niet meer wenste deel te nemen aan de voorbe reiding van een algemene dienstplicht. Dit jaar waren door officieren van de op militaire leest geschoeide politie twee conferenties gehouden om de diensplichtplannen te bestuderen. In ieder district werden uitvoerige lijsten samengesteld van hen, die dienst zouden kunnen doen. In de eer ste plaats had men aandacht geschon ken aan alle gezonde mannelijke Oost- duitsers, die tussen 1909 en 1940 gebo ren zijn. In de tweede plaats zou men volgens Schroeder aandacht besteden aan de vrouwelijke Oostduitsers met speciale beroepen, zoals bijvoorbeeld artsen en verpleegsters, geboren tus sen 1914 en 1940. De derde categorie omvatte allen die vroeger onder nazi’s bij de strijdkrachten hadden gediend of beroepspolitiemannen waren ge weest. Ook de personen, die uit West- Duitsland naar Oost-Duitsland waren uitgeweken waren in een categorie on dergebracht. ’s-GRAVENHAGE, 23 Sept. Vol gens de begroting van het Staatsbedrijf der Posterijen wordt in 1955 een voor delig saldo verwacht van f 2.020.000, Het is voor de eerste maal sinds jaren, dat een gunstige uitkomst wordt ver wacht, daar de laatste jaren steeds een nadelig saldo op de begroting prijkte. De winst van de Postcheque en Giro dienst wordt na aftrek wegens ver vroegde en verhoogde afschrijvingen geraamd op f 1.836.000. Ten behoeve van de voorbereiding, oprichting, uitbreiding en vernieuwing van de duurzame bedrijfsmiddelen wordt op de begroting een post aan getroffen van f 113.9 millioen. (Van onze parlementaire redacteur). DEN HAAG, 23 September Van middag werd bij de aanvang van de vergadering het K.B. voorgelezen dat dr L. G. Kortenhorst weer benoemd is tot voorzitter van de Tweede Kamer. De traditie wil nu eenmaal dat de (her)benoemde voorzitter start met een forse speech. Aan nieuws bevat te deze redevoering de mededeling dat op 5 October a.s. begonnen zal worden met de algemene politieke beschou wingen,die evenals vorig jaar weer zonder schriftelijke voorbereiding zul len worden gehouden. De algemene fi nanciële beschouwingen daarentegen worden wel in de afdelingen voorbe reid. Zij zullen op 9 November aan vangen. De zes weken die dan nog overblijven voor het Kerstreces zullen geheel aan de behandeling van de verschillende begrotingshoofdstukken worden gewijd. De begrotingsbehandeling is voor velen de jaarlijkse temptatie. Ook dit jaar is de Kamer er weer niet in ge slaagd om daarvoor een nieuwe vorm te vinden. Een kleine verandering Wordt wel aangebracht: de spreektijd in eerste termijn zal bekort worden, terwijl er meer tijd voor de replieken beschikbaar gesteld zou worden. Daar door hoopt men twee dingen te berei ken. Ten eerste verwacht men dat het debat levendiger en strijdbaarder zal worden en ten tweede zal men de spreker dwingen een keus te maken tussen belangrijke en minder belang rijke onderwerpen. Het resultaat van deze nieuwe proef zullen we binnen kort merken. De Kamer krijgt overi gens nog genoeg te doen. Het ministe rie gaat zijn derde jaar in. Dat is de periode, zoals dr Kortenhorst het uit drukte, waarin de oogst binnengehaald moet worden. Aan wetsontwerpen zal dus geen gebrek zijn. WHITBY, 23 Sept. Zeven leden van de bemanning van een Poolse trei- ler hebben Donderdag te Whitby (Yorkshire) om politiek asyl verzocht. Een schipper ter plaatse, John Storr, begaf zich aan boord van de treiler „Puszozyk” nadat hij lichtsignalen had waargenomen van het schip. Beman ningsleden van de Poolse treiler wisten Storr er toe te bewegen, hun boot de haven van Whitby binnen te brengen. Storr kwam, terwijl hij de Poolse trei ler .binnenbracht, tot de conclusie, dat de schipper van de treiler was opgeslo ten, evenals de politieke ambtenaar en zes andere leden van de bemanning. De politieke ambtenaar is met hoofd wonden en verwondingen aan het ge zicht in een ziekenhuis opgenomen, maar later naar de treiler terugge keerd. De zeven mannen, die aan land wil den gaan, zijn naar het politie-bureau gebracht. DE BILT, 23 Sept. Zwaar bewolkt met tijdelijk regen, matige tot krach tige mogelijk tijdelijke harde wind tussen Zuidoost en Zuidwest. Lagere middagtemperaturen dan gisteren. Op- en ondergang van Zon en Maan: Zaterdag: Zon op 6.29 u., onder 18.34 u. Maan op 4.48 u., onder 17.33 u. Hoogwater Zaterdag 25 Sept.: Vlissingen: 0.58 u. 1.81 m., 13.08 u. 1.76 m. Terneuzen: 1.25 u. 2.00 m., 13.37 u. l. 94 m. Wemeldinge: 2.31 u. 1.67 m., 14.48 u. 1.51 m. Zierikzee: 2.17 u. 1.46 m. , 14.30 u. 1.28 m. is het acht jaar geleden dat bij de Tweede Kamer een wetsont werp werd ingediend tot het verlenen van een geldelijke toe slag voor elk kind. Na de invoe ring van de kinderbijslag heeft de sociale verzekeringsgedachte verder veld gewonnen en ook in dit zittingsjaar kunnen weer en kele voorzieningen tegemoet ge zien worden. ZEEUWSCH DAGBLAD Hoofdredacteur: J. D. TROOSTHEIDE Medewerkers: J. A. van Bennekom, Middelburg; Ds W. C. van Burgeler, Kruiningen; A. I. Catsman, Aardenburg; Ds D. J. van Dijk, St. Annaland; Ds A. Gruppen, Biezelinge; J. S. Hosk, Middelburg; J. Hommes, Nieuwdorp; J. Huijssen, Terneuzen; Ds J. Karelse, Goes; F. Kuijt, Krafcbendijke; J. Laport, Goes; J. Moll, Vlissingen; K. C. van Spronsen, Goes; R. Zuidema, Goes. BITBURG, 23 Sept. Op de NAVO- luchtbasis Bitburg in West Duitsland is vandaag een tank met 500.000 liter brandstof ontploft. Het was een vrese lijke ramp. Er ontstond een ontzetten de vuurzee. 30 personen werden gedood en 15 gewond. Onder de slachtoffers bevinden zich Franse en Amerikaanse officieren en Duitse burgers. De oorzaak van de ontploffing is brandende benzine, die tijdens brand- weerdemonstraties was aan gestoken. De brandweren uit de omgeving ruk ten onmiddellijk aan. Gevreesd werd dat een tank met een inhoud van mil lioen liter eveneens zal ontploffen. Amerikaanse hefschroefvliegtuigen hebben de slachtoffers naar ziekenhui zen in de steden gebracht. DAT de Stichting voorts plannen heeft om in Am sterdam een „boomplant- krant” te verspreiden in een oplage van 260.000 exempla ren. Er wordt tevens een DAT het aanvankelijk uit gestelde werk in de polder Coudorpe (Zak van Zuid- Beveland) thans kan wor den uitgevoerd. Er zal hier een complex van 40 ha be werkt worden. Er zullen GOETTINGEN, 23 Sept. De bijeenkomst van voormalige S.S.-ers, die Zaterdag a.s. te Goettingen in West-Duitsland zou wor den gehouden, is door tussenkomst van het federale ministerie van Buitenlandse Zaken uitgesteld. Het ministerie acht der- gelijke bijeenkomsten ongelegen in ver band met de beraadslagingen over her stel der Duitse souvereiniteit en de her bewapening. DE VLOOT. De Amerikaanse zevende vloot, ver sterkt met eenheden van de Stille- Oceaanvloot, gaat manoeuvres in de straat van Formosa, die twee weken geduurd hebben, besluiten. De oefeningen begonnen na het uit breken van de vijandelijkheden tussen de Chinese communisten en Nationalis ten in het gebied van Amoy en Que moy. De Nationalisten hebben bekend ge maakt, dat hun vliegtuigen vandaag een communistische batterij op het Om de plannen verder uit te wer ken stelde Dulles voor om een we tenschappelijke conferentie onder auspiciën van de Verenigde Naties te houden. Verder heeft Amerika plan nen om een reactorschool te openen, waar buitenlandse studenten op de hoogte worden gebracht met de be ginselen van de atoomkracht, spe ciaal voor vreedzaam gebruik. Ook zullen chirurgen en andere dokters uit het buitenland uitgenodigd wor den om deel te nemen aan het werk in de ziekenhuizen waar men ge bruik maakt van de atoomenergie voor de kankerpatiënten. DEINING. Helaas is onder de landen, die zich vrienden noemen van de Verenigde Naties vandaag deining ontstaan. De onenigheid ontstond naar aanleiding van de kwestie Cyprus. De Brit se minister van Staat Selwyn Lloyd, zei, dat het behandelen van de kwestie Cyprus zeer ernstige gevolgen zal hebben voor de betrekkingen van Engeland met de Verenigde Naties. Het probleem-Cyprus was een beproeving voor de wijsheid van de algemene ver gadering. Het loopt de spuigaten uit, aldus de BERLIJN, 23 Sept. In de laatste tijd zijn in Oost-Duitsland 400 voor de Amerikaanse spionnage centra wer kende agenten gearresteerd. Dit heeft de Russische Hoge Commissaris aan zijn Amerikaanse collega meegedeeld. De meeste agenten waren voormalige leden van de Hitler-spionnagediens- sten, de Gestapo, de S.D. en de S.S. Andere gearresteerden, aldus de Rus sische Hoge Commissaris waren poli tieke misdadigers, gewone misdadigers en vluchtelingen. Verscheiden gearresteerden hebben verteld, dat zij kinderen gebruikten voor het doorsnijden van telefoondra den, het gooien van zand in de loco motieven en het beschadigen van sein palen. Uit de verhoren is verder ge bleken, dat de Amerikaanse autoritei ten alleeri al in West Berlijn voor spi onnage ondermijnende activiteit 17 diensten in het leven hebben geroepen. drie nieuwe percelen ont- avonds zullen deze promi- staan DAT de nieuwe watergan gen in de polders rond Sta- venisse in de loop van dit najaar en volgend voorjaar en zomer zullen worden ge graven. In de Stavenisse- polder ten Westen van de Kerkweg zullen nieuwe we gen worden aangelegd. DAT de onlangs opgerich- worden comotief” lijk op een DAT het tot nu toe nog niet gelukt Is om op Schou wen en Duiveland tot een gezamenlijke aanbesteding te komen van boerderijen op het eiland. De aanbeste- dingsprijzen liggen nog steeds veel te hoog. Het is een hopeloze zaak. WASHINGTON, 23 September John Foster Dulles, de Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken, zal naar men verwacht, Zondag en Maan dag in Londen, aan de vooravond van de negen-mogendheden-conferentie over Duitslands herbewapening, be langrijke besprekingen voeren met sir Winston Churchill en minister Eden. DAT in Schouwen en Dui veland in de komende maand een aantal herverka- velingswerken in uitvoering zulten komen, die in regie - -i uitgevoerd voor te Goese Wielerclub „De Lo- ruim twee millioen gulden. zeer waarschjjn_ Aan aannemerswerken is ge nader te bepalen gund voor ruim 400.900 gul- datum in October de eerste den. In Tholen zal een drai- contactavond zal beleggen in nage-object van plm. 132.000 het clublokaal „Nationale” gulden in regie worden uit- op de Grote Markt. Kees gevoerd. Aannemers zullen Pellenaars en Wim van Est er voor bijna een millioen zullen deze dag de gasten gulden gaan verwerken. In zijn van de vereniging en in de Zak van Zuid-Beveland de omgeving van Goes op zijn wegen aanbesteed voor fazanten) acht gaan. Des ruim 300.000 gulden. DEN OEVER, 23 September ■-* Terwijl de ogen van enkele duizen den bewoners van Den Oever en talloze belangstellenden uit het gehele land de strak blauwe lucht inkeken, daalde vanmiddag om kwart over drie een militaire helicopter vlak achter het houten gebouwtje, waarin de tentoonstelling over de Zuiderzeewerken te zien is op de smalle groene strook van een dijk bij het beginpunt van de Afsluitdijk neer. Op deze wijze arriveerde Koningin Juliana tezamen met de minister president dr W. Drees en diens echtgenote (die voor het eerst in haar leven een luchtreis per helicopter maakte) op minder dan vijftig meter afstand van het nog omfloerste vier meter hoge bronzen standbeeld, dat het Nederlandse volk op de honderdste verjaardag van dr ir C. Lely uit dankbaarheid voor het werk van deze grote Nederlander, „de be dwinger der Zuiderzee’’ heeft opgericht. op het hoofd en met een grijze zilver vos over de schouders. Op de schuine voet van het stand beeld rust een koperen plaat waarin met grote letters de naam Lely en de jaartallen 18541929 zijn gegraveerd. Er voor temidden van de bazaltblokken ligt nog een grote platte steen, waarin enkele woorden staan gegraveerd. Na de onthulling maakte de Konin- ging met mr Jansma en Baron de Vos van Steenwijk, gevolgd door premier Drees, diens echtgenote en nog enkele hoogwaardigheidsbekleders een rond wandeling over de bazaltblokken om het standbeeld en liep daarna tussen de rijen van publiek dwars over de af- gezette straatweg naar het gebouwtje, waarin de tentoonstelling over de Zuiderzeewerken is gearrangeerd. Om acht minuten voor vijf verliet verbind intf prijsvraag aan verbonden. Ook zal de mogelijkheid worden onderzocht om over Schouwen en Duiveland een boek te laten verschijnen, waarin de ramp wordt be schreven.

Zeeuwsch Dagblad | 1954 | | pagina 1