ons (te? Datum afschaffing schoolgeld blijft 1 September 1953 Peil en omvang van onderwijs moeten omhoog Tarweprijs oogst 1955 f 25,- per 100 kg Commentaren op de Troonrede in Harriman candidaat Treinontsporingen in Rotterdam Wat anderen schrijven Zeeuwsch Dagbladmaand Afwikkeling oorlogsschade verloopt traag kapitaalsuitgaven voor V.H.M.O. voor gouverneurschap Subsidiëring van bijz. school bewerking Subsidie voor Chr, H.B.S. te Middelburg Ministers antwoordden de 7weede Kamer Krachtige steun aan vormingswerk van jongens en meisjes na schooltijd Voor de rogge (oogst 1954) geldt in beginsel f 24,25 door drs D. Barends voor Minister Cals ontvouwt zijn programma Minister Witte licht zijn begroting toe. Staartstuk van de „Triton” geborgen. Bever geschoten te Bergen op Zoom. Minister Cals stelt voor: Minister Mansholt deelt mee V Thailand bekrachtigt Zoavó-verdrag. (rector van het Christelijk Lyceum Zeeland te Goes) Hoger subsidie voor schoolbesturen 191 kinderen uit een opvoedingsgesticht ontvlucht. Djakarta, 22 sept. uit het opvoedingsgesticht Pra Yuana te Tan- Beran, 30 km ten Westen van Djakar ta gelegen, zijn 191 kinderen gevlucht. Oe politie heeft tot nu toe 37 kinderen opgespoord en naar het gesticht terug- Bebracht. Naar de oorzaak van "'assale ontvluchting wordt een oerzoek ingesteld. ZEEUWSCH DAGBLAD Donderdag 23 September 1954 pagina 5 (socialistisch) de Troonrede echter weinig licht ver schaft”. gelegd. Het zeldzame dier is opgezon den naar de Landbouw-Hogeschool te Wageningen. de on- Septemb er maand is Het maakt geen la waai als een radio. U hoeft het niet op een hinderlijke tijd te lezen omdat het anders weg is. Nee, U kunt op Uw tijd dit Christelijk Dag blad ter hand ne men, en kijkt als het ware door het raam: naar de wereld om U heen, en naar wat daar achter zit. Dit laatste is ’t belang rijkste, want daar zijn eeuwige dingen bij. In de wereld ge beurt het een en an der. Een Amerikaan se krant zet daar da- schrijft als U daar mee gediend is? Dus ook hier een keus, net als bij de schaar! En wat is nu het oogmerk van schaar en vulpen? U steeds op de hoogte te hou den, U voor te lich ten, U op te wekken, een U te waarschuwen. Maar nou U. U bent een geweldige menigte. U schaakt, U fabriceert, U pre dikt, U zit in een bestuur, U bewerkt Uw land, U houdt van muziek, U bent reislustig maar ’t kan van ’t jaar niet lij- Op een vraag van het Tweede Ka merlid de heer Van Sleen (Arb.) heeft de minister van O. K. en W. geant woord, dat de inspecteurs bij het on derwijs binnenkort salarisverhoging krijgen. De verhoging gaat in met te rugwerkende kracht tot 1 Januari ’53. stap zouden zijn op de weg naar vol ledige afschaffing van school- en col legegelden met als consequenties een selectiesysteem van de overheid en het toekennen van studieloon. De minis ters zeggen, dat zij duidelijk in het ont werp aangegeven hebben hoever zij willen gaan. Tenslotte wordt nog opgemerkt, dat de overblijvende schoolgelden inder daad voornamelijk zullen moeten wor den opgebracht door de z.g. midden groepen. De aanzienlijke verlaging van de tarieven betekent reeds een grote verlichting, zodat een verdergaande te gemoetkoming in de vorm van afschaf fing van alle schoolgelden uit dit oog punt niet noodzakelijk is. SHANNON, 22 Sept. Het staart stuk van de „Triton”, die op 5 Sep tember in de Shannon is verongelukt, is Dinsdagavond bij Ringmoylan aan de Zuidelijke oever van de Shannon aan land gebracht en naar het vlieg veld Shannon vervoerd. Op een mo tor na heeft men thans alle delen van de „Triton” geborgen. ONGEGRONDE VREES. De vrees van sommige Kamerle den, dat het onderwijs door afschaf fing van schoolgelden „in toenemen de mate staatszaak en derhalve min der zaak van het volk” zou worden, kunnen de ministers niet delen. Wanneer men bedenkt, dat de schoolgelden op het ogenblik slechts een gering percentage uitmaken van de totale kosten van het onderwijs, is het duidelijk, dat deze voorstellen ook geen wijziging in de invloed van overheidswege zouden kunnen moti veren. De vrije school- en studie keuze blijft dan ook volledig gehand haafd. Bovendien menen de ministers, dat het niet juist is te veronderstellen, dat de ingediende voorstellen een eerste BERGEN OP ZOOM, 22 Sept. In het jachtveld in de Augustuspolder onder de gemeente Bergen op Zoom werd door enige jagers een bever aangetroffen van ruim een meter lengte. Het dier dat door de jacht hond gedeeltelijk onschadelijk was ’s-GRAVENHAGE, 22 Sept. Tach tig procent van de totale begrotings cijfers van het departement van We deropbouw en Volkshuisvesting heeft betrekking op de Woningbouw, waarbij de woningwetbouw en de premiebouvv elk beslag leggen op rond de helft van het bedrag van die tachtig procent, zo heeft minister Witte berekend. Is dit dus wel een prettig geluid, heel wat minder optimistisch is de toon, wanneer de minister ingaat op de afwikkeling der oorlogsschade-gevallen. Hij kan niet zeggen wanneer deze nu haar be slag zal hebben gekregen. De wet is buitengewoon ingewikkeld, de uitvoe- ringsvoorschriften kwamen laat gereed en het aantal gevallen is zeer groot, zo voert hij ter verontschuldiging aan. De afwikkeling van de watersnoodgevallen zal een gunstiger verloop hebben, om dat de watersnoodwet eenvoudiger is. Minister Witte verwacht, dat vol gend jaar de commissie krotopruiming en sanering geliquideerd zal kunnen worden. Hij wil 80 mille beschikbaar stellen (voor 800 stuks) als steun voor bejaardenwoningen en raamt een be drag van 105 millioen voor de 25.000 zgn. premiewoningen. Zeven ton wordt uitgetrokken voor toekenning aan 7.000 mensen ter bevordering van het eigen-woning bezit en zes ton aan hen, die hun krotwoning door een nieuw huis zullen vervangen. In de verwachting, dat enige ge meentebesturen zullen overgaan tot het uitvoeren van saneringsplannen is een bedrag van 2 millioen opgenomen. Voor uitkeringen en credieten voor herstel en herbouw van oorlogsschade zal het Rijk volgend jaar 176% milli oen moeten uitkeren. De herbouw van door de oorlog verwoeste boerderijen zal in 1955 kunnen worden beëindigd. Hoewel verwacht mag worden, dat dit jaar de herbouw en het herstel van door de watersnood getroffen panden grotendeels gereed zal komen, is voor 1955 nog een bedrag van 34,6 millioen geraamd. In totaal zal het bouwprogramma volgend jaar een be drag van 1482 millioen vergen. Des kundigen achten dit mogelijk en ver antwoord met het oog op de situatie op de arbeidsmarkt. Nog 650 boerderijen, die door oor logshandelingen werden verwoest, wachten op herbouw. Dit geldt ook van 150 boerderijen, die door de wa tersnood werden vernield. Het pro gramma voor de sector gezondheids zorg en hygiëne is gedrukt en het uit getrokken bedrag voor kerken is vol doende om te kunnen financieren het geen wordt verlangd. Tenslotte is 360 millioen uitgetrokken voor weg- en waterbouwkundige werken, waarvan 25 millioen nodig zal zijn voor verbe tering van de waterkeringen in het voormalige watersnoodgebied. ROTTERDAM, 22 Sept. Op de Vondelingenweg is vannacht om half twee een locomotief, die dertig tank wagons opduwde, uit de rails gelopen. De achterste wielen van de tender ontspoorden. Om kwart over vijf stond de loco motief weer in de rails. Vermoed wordt, dat de rails verwrongen wa ren, omdat des middags op dezelfde plaats vier ledige olietankwagons van een uit dertig wagons bestaande trein door onbekende oorzaak waren ont spoord. De ontspoorde wagons, die zich in het midden van de trein be vonden, beschadigden het wegdek over een afstand van ongeveer 35 me ter. die in de Troonrede wordt geschetst. „Het enige lichtpunt is de voortgang van Benelux, al schijnt de waar schijnlijk daarom thans niet vermelde parlementaire integratie van Ne derlandse kant op nogal wat practische bezwaren te stuiten. Het is echter duidelijk, dat men hiervoor niet uit de weg moet gaan en naar een op lossing moet blijven streven”. „De mislukking van de E.D.G., aldus vervolgt de N.R.C., gevoegd bij ae blijvende noodzaak West-Duitsland in de Europese verdediging in te scha kelen, vereist een „herwaardering” van het buitenlandse beleid, waarover ’s-GRAVENHAGE, 22 Sept. De Haagse politie heeft vannacht om streeks één uur de tweede gevangene, die Zondag uit het Huis van Bewaring te ’s-Gravenhage was ontsnapt, op nieuw in arrest gesteld. Het was de 24-jarige L. J. B., die aangetroffen werd bij familie in Duindorp. De eer ste ontsnapte was, zoals is gemeld, reeds eerder gegrepen. „Het Vrjje Volk” (socialistisch) schrijft over fie aangekondigde belas tingverlaging: „We achten het juist, dat de minister pas tegen 1956 zijn grote verlagingsoperatie wil onderne men. Afgezien van het feit, dat een eerdere verlaging mede om technische reden zeer moeilijk zou zijn (de voor bereiding op het departement en de besprekingen in de ministerraad, Raad van Staten en Staten-Generaal vragen nu eenmaal tijd, vooral omdat hierbij ook de toekomstige huurpolitiek aan de orde komt), is het economisch ge wenst, nog even te wachten. Op het ogenblik draaien de bedrijven nog op volle toeren. De komende loonsverho ging zal de vraag naar goederen nog verruimen. Een snelle belastingverla ging daarbovenop zou daarom niet in overeenstemming zijn met de eisen van een voorzichtig beleid. Hoe goed het op het ogenblik ook gaat, men BANGKOK, 22 Sept. De Thai- landse nationale vergadering heeft Woensdag met algemene stemmen het Zuidoost-Aziatische-verdedigings- verdrag goedgekeurd. Koning Adoel- dej heeft het desbetreffende wetsont werp getekend. Thailand is nu het eerste land, dat het ZOAVO-verdrag, onlangs te Ma nilla getekend, heeft bekrachtigd. den, jij bent nog jong en lééft in het schoolgedoe, je korf balt en ga maar door! Al deze U’s en jij’s lezen de krant. Wij allemaal vormen „de geachte lezer”. En wij maken de krant leesbaar, doordat er voor elk van ons wat instaat, en voor ieder van ons ook te véél in voorkomt: stel je voor, dat we dag aan dag de héle krant moesten lezen! ’s-GRAVENHAGE, 22 Sept. Verbetering van het peil en vergroting van de omvang van het onderwijs, de vorming buiten schoolverband en de kunstuitingen, alsmede een verdergaande spreiding en een betere aanpassing hiervan aan de be hoeften van ons volk in verband met de bestaande culturele, sociale en regionale verschillen: ziedaar de doeleinden van minister Cals voor het nieuwe begrotings jaar. De bewindsman gaat opnieuw in op de problemen van het Nederlandse on derwijs wat betreft het tekort aan onderwijzers en aan gebouwen. Hij wil over gaan tot het subsidiëren van 25 opieidingsinrichtingen van kleuteronderwijzeressen, opdat de nieuwe wet op het kleuteronderwijs zo spoedig mogelijk in werking kan treden. Nadere mededelingen zullen nog volgen over de voorziening van docenten bij het voortgezet onderwijs. Ernstige zorgen heeft de minister over de bouw van scholen. Er is wel voldoen de bouwvolume, maar de situatie in de bouwnijverheid is allerminst prettig. Een Studieraad, die aan het Bouwcentrum te Rotterdam zal worden verbonden, zal on derzoeken aan welke moderne eisen de Nederlandse school der toekomst moet voldoen. De plannen tot reorganisatie van ons onderwijsbestel zijn in een vergevor derd stadium van voorbereiding. De mo gelijkheid tot verlenging van de leer plicht hangt ten nauwste samen met deze reorganisatieplannen. VORMINGSWERK. Krachtig zal minister Cals steunen het vormingswerk voor meisjes en jongens, die niet meer leerplichtig zjjn. Met mede werking van vele werkgevers is op dit terrein al baanbrekend werk verricht kunnen worden. Vrije jeugdvorming en jeugdzorgwerk blijven daarbij van grote betekenis, even als het culturele vormingswerk voor vol wassenen, de huishoudelijke voorlichting ten plattelande, de bemoeiingen (in ge coördineerd verband met andere depar tementen) met de ontwikkelingsgebieden, de vrije tijdsbesteding (kamperen o.a.) en de vacantiespreiding. MONUMENTENZORG. Voor monumentenzorg is vijf millioen uitgetrokken, waardoor de achterstand op dit gebied iets beter kan worden inge haald. Het blijft echter, zo zegt minister Cals, onmogelijk alle waardevolle bouw werken van Rijkswege door subsidiëring in stand te houden. Er is drie millioen begroot voor de aan koop van z.g. bedreigde gronden, waar door veel van het nog weinig overgeble ven natuurschoon kan worden behou den. Versnelde bouw van gymnastiekloka len vindt de minister dringend gewenst. Hij wil ook gelden beschikbaar stellen voor subsidiëring van de lichamelijke vorming van de jeugd buiten schoolver band. Afhankelijk van het systeem, dat zal worden gekozen om deze prijs te effectueren, moet rekening worden gehouden met de mogelijkheid, dat zich grotere schommelingen rond de richtprijs kunnen voordoen dan tot nu toe het geval is geweest. Het ligt overigens in de bedoeling een soortgelijke regeling als geldt voor oogst 1954 met oplopende prijzen ge- durende het seizoen, toe te passen. ROGGE. Aangezien het door middel van monopolieheffingen niet mogelijk is een redelijke prijs voor de rogge te effectueren, heeft de minister van Landbouw besloten aanvullende maatregelen te treffen voor de rogge van de oogst 1954. Hoewel over de practische uitvoe ring van deze maatregelen nog nader overleg zal worden gepleegd met de belanghebbende groeperingen uit het bedrijfsleven, kan nu reeds worden medegedeeld, dat de maatregelen er in beginsel op zullen zijn gericht voor rogge van oogst 1954 een prijs van f 24.25 per 100 kg te effectueren. Deze prijs komt overeen met de ge middelde kostprijs zoals kan worden afgeleid uit de berekeningen van het Landbouw Economisch Instituut. Dit houdt derhalve in, dat de maatregelen het karakter zullen dragen van een prijstoeslag per 100 kg, welke afhan kelijk zal zijn van de mede door mid del van de monopolieheffingen te rea liseren gemiddelde marktprijs en de kostprijs. - K.B. zijn benoemd tot Officier de Orde van Oranje-Nassau: ds Jospin, predikant bij de Waalse p rY°rmde gemeente te Amsterdam bii a Wolfensberger, predikant sterd hervormde Gemeente te Am- r—j O ALS gebruikelijk geven alle f Nederlandse ochtendbladen J hun commentaar op de Troon rede, met het uitspreken waarvan H. M. de Koningin Dinsdag het parlementaire jaar heeft geopend. Hoe uiteenlopend de politieke in stelling der bladen ook moge zijn, men is het er algemeen over eens, dat deze Troonrede weinig nieuwe aspecten bevat. Het is daarom, dat de ene krant het accent weer an ders legt dan de andere, hetgeen de commentaren, die we hieronder laten volgen, zeker niet minder in teressant maakt. Het dagblad „Trouw” (A.R.) schrijft, dat de Troonrede zich niet kenmerkt door een brede opsomming van vele nieuwe wetgevende maatregelen, die op stapel staan. Dit dagblad vindt dat begrijpelijk, omdat het Kabinet mid den in zijn geprojecteerd vierjarig program zit. „Het belangrijkste in de Troonrede”, aldus „Trouw”, „is de financieel eco nomische paragraaf. Nederland leeft onder een hoogconjunctuur. En de troonrede draagt daarvan het stem pel. Deze paragraaf pre-domineert dan ook in de Troonrede”. Na een opsomming te hebben gege ven van wat er op dit terrein in de Troonrede wordt gezegd, besluit „Trouw”: „Wij zien er uit, dat de regering niet alles in de hand heeft en ook niet alles in de hand kan hebben. Wij kun nen slechts constateren, dat het voor het ogenblik niet slecht gaat en dat de regering doet wat haar hand vindt om te doen, voor nu en voor de naaste toekomst. En daarom kunnen wij ons in grote lijnen met het geprojecteerde beleid verenigen”. V „Het beeld van ’s lands toestand, dat de Troonrede ons schetst, is on miskenbaar gunstig”, zo schrijft de liberale Nieuwe Rotterdamse Courant. In tegenstelling daarmee is volgens dit blad de internationale toestand, zoals ’s-GRAVENHAGE, 22 Sept. De minister van Landbouw, Visserij en Voedselvoorziening heeft de prijs voor tarwe van de oogst 1955 vastgesteld op f25.per 100 kg als gemiddelde prijs bij levering franco pakhuis han delaar. Deze prijs, welke geldt voor tarwe van gezonde doorsneekwaliteit bij een vochtgehalte van 17 is derhalve f 1.lager dan die, welke geldt voor de oog"t 1954, waarin namelijk nog een aanzienlijke premie ter aan moediging van de tarweteelt boven een redelijke winst was verdisconteerd. Naar de mening der regering is er onder de huidige omstandigheden geen aanleiding meer voor een aanmoedi gingspremie. De nieuwe prijs is vast gesteld op basis van de kostprijsbere keningen van het Landbouw Econo misch Instituut, waarbij rekening is gehouden met een redelijke winst marge. HOGER ONDERWIJS. Ook dit jaar worden aanzienlijk meer gelden aangevraagd voor het hoger on derwijs' en de wetenschap. De uitgaven zullen blijven stijgen, omdat de weten schap steeds meer en duurdere outillage vraagt. Het directe wetenschappelijke on derzoek zal worden bevorderd door het uitzenden van jonge geleerden. In verband met de sterk gevoelde be hoefte aan goed geoutilleerde schouwbur gen, concertzalen en tentoonstellingsruim ten en aan een verantwoorde spreiding daarvan over het gehele land meent de minister, dat een uitgebreid onderzoek moet worden ingesteld. Dit zal gaan over bestaande gebouwen en over nieuwe plannen. In het buiten land zal worden nagegaan wat voor de bouw en vernieuwing van genoemde za len het meest gewenst is. Verder wordt onderzocht de mogelijkheid tot het stich ten van een nationale balletschool. We mogen dus blij zijn met onze krant: leesbaar, verzorgd en verantwoord komt hij ons huis binnen. Bovenal, de zorg, aan hem besteed, houdt rekening met Gods Woord en Wil. Vandaar de eigen plaats, vandaar de noodzaak van het Zeeuwsch Dagblad. Wat deze krant ons geeft, mag U niet aan ander onthou den. ’t Is September: kijkt U eens op blad zij twee! Tenslotte dit: ver geeft U het aan een niet-journalist, dat de titel van dit stukje misschien, ten onrechte, economi sche gedachten bij U heeft opgewekt. NEW «YORK, 22 Sept. Averell Harriman, voormalig hoofd van de Amerikaanse organisatie voor hulp aan het buitenland, is door de demo cratische partij gekozen als candidaat voor het gouverneurschap van de staat New York bij de in November te houden verkiezingen. Harriman behaalde op de partij - conventie te New York na felle strijd de overwinning op Franklin D. Roose velt, een zoon van wijlen president Roosevelt. De invloedrijkste democra ten uit de staat steunden Harriman. gelijks vijftig blad zijden mee vol. Ge lukkig doet Uw Zeeuwse dagblad dit niet, doch het geeft U een keus, een ver antwoorde keus, uit al wat er te koop is. Die keus is een ge wichtig ding. Weet U, dat een goede re dactie meer weg knipt, dan schrijft? En dat ze alleen '3-GRAVENHAGE, 22 September. De regering meent, dat de nieuwe Schoolgeldwet met ingang van 1 September 1953, met terug werkende kracht dus, in werking zal moeten treden. Gebleken is n.l. dat de gemeenten en een aantal schoolbesturen na 1 September van het vorige jaar geen schoolgeld meer hebben geheven in de oude omvang. Aan het alsnog opleggen van aanslagen en het innen van schoolgeld zouden grotere organisatorische en practische bezwaren verbonden zijn, dan de restitutie van reeds betaald schoolgeld met zich meebrengt. Tevens deelt de regering mee, dat aan de schoolbesturen compen satie zal worden verleend wegens het derven van inkomsten door de verlaging van het schoolgeld. In verband daarmee zullen de subsidie- uitkeringen worden verhoogd. X f atuurlijk is hier bedoeld één der guldens, die U maandelijks ver dient. En de positie wil zeggen: de beste opstelling. Welnu, dat is ongetwijfeld een plaatsje naast ’n andere gulden, óók door U verdiend. Of tewel twee guldens. Die houdt U elke maand apart, en U betaalt daarmee Uw abonnement. Veel geld bent U daarmee niet kwijt, en wat U ontvangt is de moei te waard: het Zeeuwsch Dagblad, elke dag zomaar in de bus. In het voorlopig verslag is door enkele leden van de Tweede Kamer ook de zaak van de subsidiëring van de kapitaalsuitgaven der bijzondere scholen voor V.H.M.O., aangesneden. Hoewel deze kwestie eigenlijk bui ten het wetsontwerp valt hebben de ministers er geen bezwaar tegen ook dit punt bij de nieuwe Schoolgeld wet te regelen, ware het niet, dat daarmee een aanzienlijke vertraging zou ontstaan, die door de Kamer kennelijk niet wordt gewenst. De ministers zijn evenwel bereid aan de wens van de Tweede Kamer tege moet te komen en delen daarom mee, dat zij spoed zullen betrachten. Er mag echter niet worden verwacht, dat reeds thans een definitief voor stel gereed ligt. Wel kan de minister van O., K. en W. nadrukkelijk verklaren, dat ook naar zijn mening de huidige subsi- diëringsregeling van de z.g. kapitaals uitgaven der bijzondere scholen voor V.H.M.O. ernstige gebreken vertoont. Een wijziging van de regeling wordt dan ook door hem noodzakelijk ge acht. Deze wijziging blijkt op het departe ment van O., K. en W. reeds in voor bereiding te zijn, doch over de con crete uitwerking moet nog met ver schillende instanties overleg worden gepleegd. Of bij verlaging van schoolgelden voor het openbaar onderwijs de niet gesubsidieerde bijzondere scholen „in een nadelige concurrentiepositie” ko men te verkeren, indien zij niet even eens tot verlaging overgaan, willen de ministers in het midden laten. Zij me nen echter, dat voor de schoolkeuze belangrijker factoren dan het betalen van meer schoolgeld beslissend zullen zijn. veel verschuivingen nodig zijn om voorspoed in zorg te doen verkeren”, zo waarschuwt dit blad zijn lezers. V Onder het opschrift „Staatshypo- theek” gaat „De Telegraaf” (rechts- conservatief) in op de in de Troonrede aangekondigde huurverhoging. Het blad schrijft: „Op het terrein van de woningbouw heeft men besloten een deel van de nieuwe huurverhoging in de staatskas te doen vloeien. Of men deze nieuwe belasting op het huizenbezit al dan niet in een egalisatiefonds zal storten is nog onbeslist, maar doet aan het principe niets af, dat de regering dus voornemens is een staatshypotheek te vestigen op het overgrote deel der Nederlandse woningen”. „Ook bij vorige huurverhogingen”, zo vervolgt dit blad, „is dit denkbeeld reeds ter sprake gekomen, doch het merendeel der politieke partijen, met uitzondering van de P.v.d.A. en C.P.N. hebben zich hiertegen met kracht ver zet. Blijkbaar heeft althans een deel van de ministers, die tot deze partijen behoren, thans het hoofd gebogen”. V „De Volkskrant” (rooms-katho- liek) laat een dergelijk geluid horen, wanneer in een commentaar op de Troonrede opgemerkt wordt: „De aangekondigde huur- en belas- tingpolitiek geven voorshands nog niet zonder meer het vertrouwen, dat het kabinet halverwege op de goede weg blijft. Ook nu is wellicht nodig, dat de Kamer bij het uitstippelen van de koers een grotere rol speelt dan haar normaal toevalt. Er zijn al politieke spanningen, die overwonnen moeten worden en deze zouden dus nog groter kunnen worden als straks menings verschil zou ontstaan over de te vol gen koers”. In een laatste volzin, waarmee dit blad zijn commentaar op de Millioe- nennota besluit, lazen we nog: „Deze Millioenennota vertoont veel aspecten van de huidige hoogconjunc tuur, maar de rijpe vruchten ervan gemaakt, werd met een kogel neer- voor zover ze in minister Van der J TT - - mene niet, dat nu ook alles mogelijk Kieft’s boomgaard zijn gerijpt wor- is. De ervaring leert, dat er niet zo- den schrieltjes verdeeld”. GOES, 22 Sept. Blijkens een mededeling in de toelichting op de begroting voor 1955 van het de partement van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen wordt door minister Cals voorgesteld onder meer aan de Christelijke H.B.S. te Middelburg subsidie in uitzicht te stellen. Dat dit bericht in Zeeland met grote blijdschap is ontvangen behoeft wel geen nader betoog. Uiteraard zullen de Kamers der Staten-Generaal bij de behandeling der begroting haar oor deel over deze zaak nog moeten uit spreken, maar gezien de politieke ver houding in de volksvertegenwoordi ging is de verwachting volkomen ge grond, dat de beslissing positief zal Uitvallen. Daarmede zal dan deze Christelijke H.B.S.die nog maar ruim een jaar bestaat en kortgeleden haar officiële erkenning verkreeg, in het bezit zijn gesteld van het zo zeer ge wenste subsidie. Dank zij de offers, die niet alleen het bestuur, maar vooral de ouders zich getroosten in de vorm van hoge schoolgelden, ontwikkelt de H.B.S. zich boven verwachting. Het leerlingental ligt reeds rond de hon derd, terwijl het lerarencorps volledig bevoegd is. Indien het subsidie per 1 1 Januari 1955 ingaat ligt het in de lijn - der verwachting, dat het schoolgeld zal worden verlaagd. i

Zeeuwsch Dagblad | 1954 | | pagina 5