Zeeuwsch Dagblad-niaand ONZE VERDEDIGING NOG ONBEVREDIGEND Maar de N.A.V.O. kan gewapend conflict onder ogen zien Makarof, van man gw N.C.R.V. heeft deze winter veel moois te bieden NWGlhdEA IN DE VER. NAT. op achtergrond de ontvoeringen Minister Staf in zijn begroting: PLEEGDE DE GOUDHOOP een Zeeuwse auto werd een wrak Nederlands squadron in Duitsland Overdracht van het rectoraat der V.U. Noors schip liep op rotsen Levenslang voor Christa Lehmann INTERNATIONALE BENDE von Voor en op w Twee handlangers gearresteerd Grote beloning voor inlichtingen Op bezoek in huize Gezelligheid’’ reis met emigranten Rede van Balluseck Politie heeft een spoor millioenen luisteraars is 5) Nog goed afgelopen In enkele regels melden wij nog Begin van integratie PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND if Straatsburgse resolutie over handel tussen Oost en West Agendacommissie beveelt aan DE BILT ZEGT: - Septembermaand Succes van Westberlijnse politie 10e JAARGANG No. 2893 ver DONDERDAG 23 SEPT. 1954 Directeur: TACQ DE SMIT Hoofdredacteur: J. D. TROOSTHEIDE Abonnementsprijs ƒ0.47 per week, ƒ2.p. maand, ƒ5.85 p. kwartaal. Losse nummers 13 cent. Advertentieprijs 22 cent per m.m. Rubriek Kabouters 10 ct. per woord TELEVISIE. Op het terrein van de televisie zal de NCRV veel aandacht schenken aan actuele gebeurtenissen, die mèt het te levisiespel het sterkste gedeelte van het programma uitmaken. Er komen meer rechtstreekse actuele reportages, zodra de nieuwe reportage-wagen het land in kan trekken. Er zullen spelen worden opgevoerd van Aart Romein, Bert Voeten en Jan de Koek. DAT aan de sportschool Janssens te Bergen op Zoom is geslaagd voor de Blauwe Band Judo, B. Walker te LUSTRUM RADIOKRANT. De Radiokrant „Vandaag” viert op 1 October haar eerste lustrum met een luisterwedstrijd over 5 jaar wereldge schiedenis. Er komt ook een speciale middag-editie met reportages over ac tuele gebeurtenissen in de morgen uren en berichten over hetgeen die zelfde middag plaats vond. Goos Kamphuis zal een emigrerend boerengezin vergezellen op zijn reis van de boerderij in het vaderland tot het moment, dat zij werk hebben ge vonden in Canada. Ook verder wordt grote aandacht besteed aan het leven van geëmigreerde landgenoten. Corres pondenten in alle emigratie-gebieden krijgen een opname-apparatuur. Op muzikaal gebied zal de NCRV meer geestelijke huismuziek geven met medewerking van de vele cantorjjen, die de laatste jaren gevormd werden. STRAATSBURG, 22 Sept. De Raad gevende Vergadering van de Raad van Europa heeft vandaag met 66 tegen zes stemmen bij een onthouding een reso- luitie aangenomen, waarin wordt ver klaard, dat handel tussen Oost en West mogelijk kan bijdragen tot een vreed zaam naast elkaar bestaan. Golven Nationalistische straaljagers hebben gisteren in de baai van Tsjoe- antsjou, 50 km ten Noordoosten van Quemoy, een communistische kanon neerboot tot zinken gebracht en vier kanonneerboten beschadigd. Op- en ondergang van Zon en Maan: Vrijdag: Zon op 6.28 u., onder 18.36 u. Maan op 3.35 u., onder 17.18 u. Hoogwater Vrijdag 24 Sept.; Vlissingen: 0.12 u. 1.65 m., 12.30 u. 1.60 m. Terneuzen: 0.40 u. 1.84 m., 12.59 u. l. 79 m. Wemeldinge: 1.41 u. 1.57 m., 14.05 u. 1.43 m. Zierikzee: 1.25 u. 1.38 m. , 13.47 u. 1.23 m. DE BILT, 22 September Koude ochtend. In het Noorden van het land nog een enkele bui, overigens dx'cog en vrij zonnig weer met een matige tot zwakke wind hoofdzakelijk uit Westelijke richtingen. Iets hogere mid- dagtemperaturen. Vlissingen. Voor de Groene Band slaagde J. Kodde uit Nieuwland. DAT tot presidente van de Ned. Chr. Vrouwenbond, afdeling Zierikzee, met al gemene stemmen is gekozen mevrouw A. M. Baas-Kloet. In deze vergadering werd een lezing gehouden door de heer Hoogerheide uit Wisse- kerke over „Het lied van Debora”. ZEEUWSCH DAGBLAD DEN HAAG, 22 September Het Nederlandse tactische verkennings- squadron no 306 van de Koninklijke Luchtmacht, dat nu deelneemt aan de in West Duitsland aan de gang zijnde oefening „Battle Royal” zal na afloop van deze oefening in West Duitsland blijven. Het squadron zal worden op genomen in de tweede geallieerde tac tische luchtmacht, maar administratief blijven ressorteren onder de chef van de Nederlandse luchtmachtstaf, luite- nant-generaal-waamemer A. Baretta. De tweede geallieerde tactische luchtmacht staat onder commando van de Britse luchtmaarschalk sir Harry- Broadhurst. Het opnemen, wat de operaties van het squadron 306 betreft, in de „se cond allied tactical airforce” in West Duitsland kan als het begin van een integratie worden gezien. BONN, 22 September In Mainz is vandaag de 30-jarige Christa Lehmann uit Worms driemaal tot levenslange tuchthuisstraf veroordeeld wegens het plegen van drie moorden met behulp van vergiftigde bonbons. Het drama- Lehmann heeft een half jaar de ge moederen in Duitsland bezig gehouden en men neemt aan, dat de vrouw in direct aanleiding is geweest van een lange reeks zelfmoorden door middel van vergiftignig. Deze serie zelfmoor den begon, nadat in het voorjaar me vrouw Lehmann werd gearresteerd en bekende de moeder van haar vriendin te hebben gedood door middel van een bonbon, die zij had gevuld met een vergiftigd plantenbestuivingsmiddel, dat vrij in de winkel te koop was. De zelfmoorden bleken door middel van hetzelfde vergif te zijn gepleegd. DAT de Goese schaakclub gisteravond is gestart met een gongwedstrijd. Er be stond voor deze wedstrijd goede belangstelling. DAT de hevige hagelbuien van de afgelopen dagen plaatselijk grote schade aan het fruit hebben toege bracht. In het bijzonder de appels werden er door ge troffen. De rassen met een zwakke schil vertonen vele gebutste plekken. Groot is ook de schade aan de ster- appels, welke in verschil lende boomgaarden op stro liggen om te kleuren. DAT met ingang van van daag een aantal iruitrassen enkel nog in eenmalig fust naar Duitsland geëxporteerd mogen worden. Het betreft voor de appels de rassen: DAT de 50-jarige L. H. te Yerseke gistermorgen het ongeluk had met zijn brom mer op de hoek Paarden- markt-Kerkplein onder een vrachtauto terecht te komen. H. liep vrij ernstige schaaf wonden op. De brommer werd totaal vernield. DAT door de Eerstaanwe zend ingenieur der Genie te Bergen op Zoom werd aan besteed het doen van voor zieningen aan militaire ge bouwen en werken te Ber gen op Zoom en Roosendaal. Er waren zestien inschrij vingen binnengekomen. De P. Aarden uit Putte met hoogste inschrijver was 116.000 en de laagste in schrijver Fa. Vos uit Tholen met 108.095. BREDA, 22 September Vanmor gen in alle vroegte is de heer Bustraan, chauffeur van de fa. Goedheer uit Hansweert, op de Rijksweg tussen Roosendaal en Breda ter hoogte van Etten met zijn vrachtauto en aanhang wagen in volle gang op een boom ge vlogen. Deze botsing kwam zo hevig aan dat de boom dwars door de ca bine werd gedrongen. De motor van de auto was op de laadbak terechtgeko men, die schuin in de boom hing. Bo vendien was hier de aanhangwagen nog opgevlogen. De ravage was ver schrikkelijk. In een oogwenk was de auto in een wrak veranderd. De heer Bustraan is er gelukkig bijzonder goed af gekomen. Doordat de auto aan de rechterzijde op de boom vloog en hij links zat, liep hij alleen een schrammetje op zijn been op. De aanleiding van dit ongeluk was een bus die rechts van de weg stond geparkeerd, zodat fabrieksarbeiders konden instappen. Uit de richting Roo sendaal naderde de heer Bustraan uit Hansweert. Hij wilde de bus links pas seren, maar bemerkte op het laatste ogenblik een tegenligger. Om een bot sing te vermijden remde hij uit alle kracht, maar dit gelukte slechts ten dele, daar de rijweg nat was en daar door iets glad. De wagen van de heer Bustraan slipte en om niet op de bus met arbeiders te vliegen, gooide hij zijn auto naar rechts en vloog op de boom. De in de discussie in de Tweede Kamer der Staten-Generaal en in de sindsdien daarover in de pers ver schenen beschouwingen gebleken ge voelens van onbehagen over de po sitie van het Nederlandse territoir en in het bijzonder het Noord-Ooste- lijke gedeelte daarvan bij mogelijke vijandelijkheden in de naaste toe komst deelt de minister. Er is geen twijfel aan, dat de verantwoorde lijke NAVO-organen, te weten de raad, de standing-group en de hoog ste bevelhebbers deze positie even eens als onbevredigend aanmerken. Deze opvatting is reeds herhaalde lijk tot uiting gebracht. Zij is mede het motief voor de door de NAVO als zodanig met kracht voorgestane in schakeling van West-Duitsland in de verdedigingsvoorbereiding. De invloed van de z.g. nieuwe wa- Medewerkers: J. A. van Bennekom, Middelburg; Ds W. C. van Burgeler, Kruiningen; A. I. Catsman, Aardenburg; Ds D. J. van Dijk, St. Annaland; Ds A. Gruppen, Biezeiinge; J. S. Ho ik, Middelburg; J. Hommes, Nieuwdorp; J. Huijssen, Terneuzen; Ds J. Karelse, Goes; P. Kuijt, Krafcbendijke; J. Laport, Goes; J. Moll, Vlissingen; K. C. van Spronsen, Goes; R. Zuidema, Goes. OPBOUWPLAN. Een versterking van de luchtmacht zou op zich zelf uitermate gewenst zijn, gezien ook de omvang van de to tale NAVO luchtmacht. Bij de beoor deling van de mogelijkheid om tot een uitbreiding van het luchtmachtplan te komen, heeft de regering echter over wogen, dat zulks niet mocht geschie den ten koste van het huidige vloot- en legerplan, maar ook dat het voor 1957 zowel op personeels- als op mate- rieel-gebied uitgesloten moest worden geacht een uitbreiding tot stand te brengen. Hirebij dient er in het bij zonder nog op te worden gewezen, dat de vervanging van vliegtuigen gere geld moet blijven plaats vinden en zo danig grote offers vergt, dat ook daar door beperking is geboden. De minister wil nogmaals verklaren, dat het dienst nemen van vrijwilligers bij de Nationale Reserve, van grote be tekenis is voor de verdediging van ons land. Hjj zal het zeer op prijs stellen, indien de sterkte nog zodanig zou kun nen toenemen, dat voor de eerstvolgen de jaren het wenselijk geachte aantal van 16.000 ter beschikking zal zijn. BERLIJN, 22 Sept. De Westber- lijnse politie heeft vandaag na de arre statie van twee van ontvoering ver dachte personen, bekendgemaakt, dat een chef van de Russische geheime po litie, luitenant-generaal Makarof, de man op de achtergrond is geweest bij vele ontvoeringen uit West-Berlijn in de afgelopen negen jaar. De afdeling van de Westberlijnse po litie, die zich toelegt op contra-spion- nage en het verhinderen van ontvoe ringen naar Oost-Duitsland, maakte bekend, dat generaal Makarof werkt onder de naam „Sahsa”. Een paar jaar geleden was hij nog kapitein, nu is hij de voornaamste man voor Sowjet-spi- onnage in West-Berlijn. De twee verdachte mannen, de 61- jarige Willi Berger, alias „Diamanten Willi”, en de 31-jarige Hans Wegener, werden vandaag gearresteerd voor het huis van een zakenman in de Britse sector van West-Berlijn. De zakenman, had opgemerkt, dat het tweetal zich urenlang voor zijn huis ophield. Hij waarschuwde de politie, die de man nen aanhield, na de grens tussen West en Oost-Berljjn gesloten en het huis omsingeld te hebben. Een huurauto is in beslag genomen. De politie deelde mede, dat „Dia manten Willi” trachtte ongewapend de zakenman te ontvoeren, nadat hij er niet in was geslaagd wapens te krij gen om het bevel van „Sahsa” uit te voeren. Bergen heeft de politie meegedeeld, dat de zakenman heeft gewerkt als AMSTERDAM, 22 Sept. Met enkele honderden „groentjes” op het balcon, die tevoren met hun opvallende kort geknipte hoofdhaar in een lange stoet gezamenlijk liederen zingend door de stad naar het Leidse bosje waren op gerukt, en met talloze hoogleraren, stu denten en belangstellenden in de zaal, heeft prof, dr’ J. F. Koksma, rector magnificus van de Vrije Universiteit te Amsterdam, vanmiddag in het AMVJ- gebouw zijn rectoraat o ver gedragen aan zijn opvolgers voor het komende studiejaar, prof, dr J. Water ink. LONDEN, 22 September Scotland Yard schijnt de dieven van de hoeveel heid goud ter waarde van 460.000 gul den die gisteren in het centrum van Londen uit een vrachtauto werd ge stolen op het spoor te zijn. De bestel wagen, waarvan de daders zich bij hun overval bediend hebben, is in een straat, op slechts enkele honderden meters van de plaats van het misdrijf, aangetroffen. De Nederland s e politie-autori- teiten is om medewerking verzocht bij de opsporing van het gestolen goud en het arresteren van de dieven. Men acht het mogelijk, dat de die ven tot de internationale bende beho ren en dat de diefstal is uitgevoerd, nadat van het Europese vasteland be paalde inlichtingen waren ontvangen. In de laatste tijd zijn in de Britse staatsbank bestemde goudzendingen uit het buitenland een aantal vervals te gouden souvereinen (goudstukken ter waarde van 20 shilling) aangetrof fen. De nagemaakte goudstukken wa ren echter wel uit goud vervaardigd en in sommige gevallen was het goud- gehalte zelfs hoger dan bij de wet is voorgeschreven. Men meent nu, dat de nagemaakte goudstukken mogelijk af komstig zijn van dezelfde bende, die de gouddiefstal pleegde en dat de dieven op deze wijze het gestolen goud te gel de wisten te maken. De verzekeringsmaatschappij waar bij het goud verzekerd is, heeft een be drag van 45.000 gulden uitgeloofd voor inlichtingen, die leiden tot de ontdek king van het gestolen goud. Op de foto zien we het toneel van de overval: De wagen op de voorgrond werd om de vrachtwagen heen gere den teneinde de weg te blokkeren ter wijl de dieven zich met de bestelwagen uit de voeten maakten. In het verkeer van het Londense spitsuur waren de bandieten spoedig onvindbaar. verzoek van de luisteraars op het plat teland wordt getracht de hoorspelen om kwart voor negen te laten begin nen. Het nieuwe Ster-avondprogramma heet „Huize Gezelligheid” en het hoopt zijn naam eer aan te doen. Er komt een gezinsspel onder de titel „De proble menhut van Oom Tom” en in het tweede deel van het programma blijft het mastklimmen gehandhaafd. In dat deel zal ook elke week de beste leer ling van telkens een ander Nederlands conservatorium of een andere muziek school debuteren. Vrijdagsavonds kunt u luisteren naar het serie-hoorspel van J. A. de Vries „De jeugd vliegt uit”, waarin de pro blematiek van het Christelijk gezin in de grote stad aan de orde wordt ge steld. NEW YORK, 23 September De Agendacommissie van de Alg. Verga dering heeft aanbevolen het Neder- lands-Indonesische geschil over Weste lijk Nieuw-Guinea op de agenda van de algemene vergadering te plaatsen. Het besluit werd genomen met zeven tegen vijf stemmen bij drie onthoudin gen. De Indonesiër Tjondronegoro heeft een uiteenzetting gegeven van de eisen van zijn land ten aanzien van Niëuw- Guinea. Hij beschuldigde Nederland van schending van de ronde-tafelover- eenkomst, daar Nederland geweigerd had de onderhandelingen met Indone sië over dit gebied voort te zetten. Dit probleem, aldus Tjondronegro, is een belemmering voor de verbetering van de betrekkingen tussen Indonesië en Nederland en doet de spanning in Zuid-Oost-Azië toenemen. Nederland, China, Colombia, Ijsland en de Verenigde Staten onthielden zich. Frankrijk, Groot-Brittannië en Australië stemden tegen en Birma, Cu ba, Tsjecho-Slowakije, Ecuador, Syrië, Thailand en de Sowjet-Unie stemden voor. Tijdens het voorafgaande debat spra ken Groot-Brittannië, Frankrijk en Australië zich tegen behandeling uit evenals Nederland. De Verenigde Sta ten namen niet aan het debat deel. VON BALLUSECK. De Nederlandse afgevaardigde, de heer D. J. von Balluseck, heeft ver klaard, dat, daar de souvereiniteit over Westelijk Nieuw-Guinea niet aan In donesië is overgedragen, zij in Neder landse handen blijft. Noch onderhan delingen, noch tussenkomst van de zij de van de Verenigde Naties kunnen hierin verandering brengen. Hij zeide, dat de Nederlandse Rege ring zich al haar rechten krachtens het Handvest voorbehoudt. Een debat zou volgens de heer von Balluseck geen nut hebben. Volgens de heer von Balluseck kan het niet de taak van de Algemene Ver gadering zijn om onrust en spanning te scheppen door het bespreken van problemen, die op geen enkele wijze de vrede en veiligheid in de wereld verstoren en die louter gebaseerd zijn op een eigenmachtige en eenzijdige Uitleg door een speciale regering van haar zogenaamde belangen of rechten. Men dient, aldus de heer von Bal luseck, een behoorlijk gebruik van de Verenigde Naties te maken en haar niet te laten ontaarden in een werk tuig voor agitatie en onverantwoorde lijke actie, meer bedoeld om gevaar lijke emoties aan te wakkeren dan bij te dragen tot de vrede en verstand houding tussen de volkeren. pens op de oorlogvoering maakt nog onderwerp van studie uit zowel in NAVO-verband als in de afzonderlijke landen. Van de resultaten dezer studie zijn afhankelijk de verdere uitbouw en toekomstige vorm van het Weste lijke verdedigingsstelsel alsmede de omvang, de organisatie en het gebruik der strijdkrachten. Gemeend wordt, dat het nog geruime tijd zal duren, voordat een voldoende voorraad van deze njeuwe wapens beschikbaar zal zijn. Voorzover thans kan worden na gegaan zullen de grondbeginselen der gevechtvoering door de invoering van atoomwapens niet worden aangetast: het atoomwapen alleen zal niet in staat zijn een overwinning te bevechten dan wel de vijand buiten de grenzen te houden. Wèl zal de invoering ervan noodzaken tot aanpassing bij de uit voering van de bedoelde grondbegin selen. ’s-GRAVENHAGE, 22 Sept. Minister Staf heeft in de toelichting op de begroting van Oorlog medegedeeld, dat de NAVO het Neder land heeft mogelijk gemaakt een toekomstig conflict onder ogen te zien in een sterkere positie dan de uit onze historie bekende Hollandse Wa terlinie of Grebbe- en Peelstelling. De huidige en in de opbouwplannen voorziene NAVO-strijdkrachten bezitten thans een zodanige sterkte, dat hun ervan uitgaande dat onze landsgrens uit militair oogpunt be zien van geen betekenis is de steun op terreinhinderinssen niet mag worden ontzegt, hetgeen concreet wil zeggen, dat zij dieper het land in hun verdediging kunnen opbouwen. Daarbij mag naar het oordeel der regering een Nederlandse extra strijdmacht voor de verdediging van bijzonder aan vijandelijke aanvallen blootgestelde gedeelten van ons grondgebied niet voor een militair onuitvoerbare taak worden ge steld. (zie pagina 2 en OSLO, 22 September Het 1.920 ton hetende Noorse stoomschip Nordstjer- tton" is vanmorgen vroeg ter hoogte Van Raftsundet, in Noord-Noorwegen, °P een rots gelopen en gezonken. Kort na de stranding sprong één der ketels. Een aantal opvarenden was in goede •tone in de sloepen gegaan. Anderen "aren over boord gesprongen en Klampten zich, nadat de „Nordstjer- Was ondergegaan, aan drijfhout Vissers slaagden er in meer dan "toehonderd schipbreukeliingen te i~en- E>e meeste geredden, hadden aan rotsen vastgeklampt, of lagen «‘geput op kleine naburige eilandjes. James Grieve, Cox Orange, Laxton Superbe, Jonathan en Golden Delicious en voor de peren Beurré Hardy, Bonne Louise, Triomph de Vienne, Doyenne du Comice en Conference. Export van deze rassen in meermalig fust is thans verboden. sproken woord. De staf van de NCRV betreurt het, dat nog geen ingrijpende wijzigingen konden worden aangebracht in het rommelige Zondagsprogramma. Een betere verdeling van de zendtijd zal wel op de nieuwe Omroepwet moe ten wachten. De ochtendgymnastiek gaat naar de andere zender, zodat alle NCRV-programma’s voortaan met gewijde muziek en het „Woord voor de Dag” zullen beginnen. Het programma wordt ingeluid met het Lutherlied, waardoor een oude tra ditie in ere is hersteld. Maandag blijft de hoorspeldag. Op (Van onze §-redacteur). HILVERSUM, 22 Sept. Er zijn op het ogenblik bijna 254 millioen geregistreerde radio-luisteraars in Nederland, dat betekent een stijging sedert 1947 van 1 millioen. Het opstellen van een winterprogramma is dus wel een verantwoordelijke bezigheid. De NCRV heeft zich ook dit keer weer op uitnemende wijze van deze taak gekweten. Zonder het programma-schema ingrijpend te wijzigen brengt zij toch tal van aan trekkelijke nieuwe uitzendingen op het gebied van ontwikkeling zowel als van ontspanning, op muzikaal terrein en in de sector van het ge- Uitgave: chting „Zeeuwsch Dagblad” .ofdkantoor: Goes, L. Vorststr. jO Tel. 2438 bij geen gehoor voor advertenties 2970, voor redactie 2435. Giro 274289. Kantoren: Vlissingen: Lammensstraat 17, Telef. 2754; Middelburg: Korte Noordstr. 35. Tel. administratie 2009, Tel. redactie 2347Ter neuzen: Dijkstraat 26-28 Exploitatie: Oosterbaan Le Cointre N.V., Goes Russische spion in West-Berlijn, doch dat „Sahsa” inlichtingen had ontvan gen, dat hij ook tegen de Sowjet-Unie werkte. Verder vertelde Berger, dat hij nog enkele uren voor zijn arrestatie in Oost-Berlijn met „Sahsa” had gespro ken. Een derde man, die aan de ont voering zou meewerken, had op het laatste ogenblik vertek laten gaan. Blokfluit, harmonium en andere „hui selijke” instrumenten worden hierbij gebruikt. Er komen meerdere nieuwe cycli, o.a. Bach’s Brandenburgse Con certen, oude Engelse kamermuziek en een reeks vergeten tijdgenoten van Haydn, Mozart en Beethoven. Tien grote selecties worden gebracht „Uit operette en zangspel”. Tot de gro te muzikale manifestaties behoort een massaal jeugdconcert in het Concert gebouw, waar het speciaal voor de NCRV geschreven „Concert voor de Jeugd” van Hugo Godron zijn eerste uitvoering zal beleven. Een nieuw ensemble, de „Twilight Serenaders” brengt gevarieerde lichte muziek. Een prijsvraag zal worden uit geschreven voor goede Nederlandse ontspanningslied j es. 8

Zeeuwsch Dagblad | 1954 | | pagina 1