voor H DEZE WERELD van öaq tot öaq In alle Europese landen worden veel woningen gebouwd DRAAG UW KACHEL OP ZAK ïladio favenqt 11 Dordrecht wil niets van Moerdijkkanaal weten Loonsverhoging alleen rechtens geldende lonen Jfoe 'i ook zij, RICHMOND hoort er by! Voldoende arbeiders om 7 Doch altijd nog te weinig bevolkingsgroei op te vangen 5 doktoren waarschuwen tegen het misbruik van laxeermiddelen Demonstraties te Saignon voor bietencampagne Chefarine „4” doet wonderen Ontsnapte gevangene gepakt Bezorgdheid en onzekerheid Nieuws uit aetherland Vietnam Vissersvaartuig omgeslagen Niet alleen in Nederland is woningnood Nederland Bommen op Brits militair vliegveld Uitvoering der plannen brengt havenstad in gevaar Japans-product nu ook in verkrijgbaar bevat, Als deze kop even in een gasvlam of de vlam van een lucifer wordt gehouden, gaat hij gloeien zonder te ontvlammen en door de langsstromende ben- zine-dampen blijft hij ook gloeien. Het kachel tje wordt dan gesloten met een geperforeerde dop en in een fluwelen zakje gedaan, dat in een binnenzak wordt ge stoken of ergens op het lichaam bevestigd. Brandgevaar is er niet en wij hebben kunnen constateren, dat het ap paraat een behagelijke warmte verspreidt. Productiviteitpraatjes pagina 5 ZEEUWSCH DAGBLAD Woensdag 22 September 1954 - Kou op komst 34 doden in Japan door wervelstorm Vara-programma voor het nieuwe seizoen. Negen ministers af getreden Grote onrust in Adres aan de ministerraad Mededeling van Stichting van de Arbeid Opvarenden gered. V Ingezonden Mededeling (Adv.) in Fr Mededeling (Adv.). De duren. INÉÉN TABLET TEGEN PUNEN EN GRIEP 20 TABLETTEN i 85 ct ge- van Als u geregeld laxeermiddelen slikt, is er nu een manier om er van af te komen. 83 van de 100 personen lukte hetu kunt het ook. En wel zo Drink in de loop van elke dag enkele glazen water en bepaal een vast uur voor uw stoelgang. Neem de le week elke avond twee Carter’s Le- verpilletjes. 2e Week - elke avond één. 3e Week om de andere avond één. Daarna niets meer, want Carter's Leverpilletjes stellen uw inge wanden in staat weer op eigen kracht te werken, zonder laxeermiddelen. Wanneer zorgen, vermoeidheid ofte veel eten het tempo van uw ingewanden tijdelijk vertra gen, neem dan tfldelUk Carter's Leverpilletjea Om u weer op gang te helpen. Zo raakt u uw ver stopping kwijt en vervalt u niet in de laxeer- middelen-gewoonte. Haal direct Carter’s Le- ïerpilletjes, f 1.20 per flacon. 57 ET ziet er niet naar uit, dat voegdheden heeft in de geest van de het laatste woord over een nieuw plan voor europese verdediging, rijks verwerping probleem, dat moet worden opgelost door de bouwnijverheid en de aan verwante bedrijfstakken door een aan houdend streven naar grotere produc tiviteit. Er zijn ook vele mogelijk heden voor de regeringen om het kos- tenpeil te verlagen, maar stappen van betekenis werden op dit gebied in 1953 niet gedaan. TOKIO, 20 Sept. De jongste wervel storm die Japan heeft getroffen, heeft 34 doden geëist. 20 personen worden vermist en 51 mensen zijn gewond. Bij na 300 huizen zijn verwoest of bescha digd en ongeveer 60.000 ha land langs de Oostkust overstroomd. SAIGON, 21 Sept. Te Saigon zijn twee Vietnamezen gedood en verschei dene gewond, toen de politie het vuur opende op een menigte vluchtelingen, die bij een betoging eisten terugge bracht te worden naar hun haardste den in het communistische Noord- Vietnam. Volgens de politie was de demonstratie door Vietminh-aanhan- gers op touw gezet. In hutten van vluchtelingen zouden wapens en gra naten zijn gevonden. Tot dusver zijn ruim 300.000 vluch telingen uit het Noorden naar Zuid- Vietnam overgebracht, doch slechts een zeer klein deel hiervan heeft een nieuw bestaan gevonden. Vele uitge wekenen, die in kampen aan de bui tenkant van Saigon zijn onder ge bracht, willen nu terug naar het Noorden. DEN HAAG, 20 Sept. Over het aan tal arbeidskrachten, dat beschikbaar is voor de komende bietencampagne behoeft geen ongerustheid te bestaan, zo deelt het ministerie van Sociale Za ken en Volksgezondheid mee. Voor de in de provincie Groningen gelegen suikerfabrieken worden geen moeilijkheden gevreesd en pok bij de suikerfabrieken te Halfweg en Sas van Gent verwacht men voor de komende campagne geen tekort in de personeels bezetting. De situatie in Zuid-Holland (Puttershoek en Oud-Beierland) laat zich ook niet ongunstig aanzien. Werd aanvankelijk enig tekort aan arbeiders verwacht in Noord-Brabant (de fa brieken in Dinteloord, Roosendaal en Zevenbergen), thans evenwel bestaat ook hier redelijke zekerheid omtrent een volledige bezetting gedurende de campagne. Tussen het Rijksarbeidsbureau en de directies der suikerfabrieken bestaat geregeld contact. Er is reden om aan te nemen, dat deze samenwerking er toe zal leiden, dat eventuele moeilijk heden alsnog op bevredigende wjjze tot oplossing kunnen worden gebracht. LONDEN, 21 Sept. Op het mili taire vliegveld te Marham in Enge land zijn gisteren twee bommen van 450 kilo ontploft doordat zij van een wagentje vielen. Zes militairen wer den gewond en een aantal vliegtuigen, naar men gelooft Canberra straal- bommenwerpers, zijn beschadigd. Het ministerie van Luchtvaart heeft niets naders willen meedelen, maar de „Daily Mail” meldt, dat elf Canber ra’s, die meer dan twee millioen gul den per stuk kosten, zijn beschadigd zes daarvan zo zwaar, dat zij niet meer gebruikt kunnen worden. plaats het gezag van de organisatie van het Verdrag van Brussel bin nen het N.A.V.O.-verband ver sterken. De Britse regering is er even wel op uit om de bevoegdheden van de N.A.V.O.-organen uit te breiden, zodat een Duitse herbewapening in Atlantisch Verband voor alle betrok ken staten aanvaardbaar kan worden gemaakt. daar de Europese gedachte uitgaat van een boven-nationaal orgaan, dat be- .mdpn Mededeling (Adv ’s-GRAVENHAGE, 20 Sept. Eén van de mannen, die Zondagnacht uit het Huis van Bewaring aan de Casu- aristraat te ’s-Gravenhage was ont snapt, is in de afgelopen nacht gepakt by kennissen van hem in de omgeving van de Hoefkade. H., die zich aan op lichting en verduistering zou hebben schuldig gemaakt, „zit’’ nu weer. B., die destijds een inbraak in een kleding magazijn in de Keizerstraat zou hebben gepleegd, is nog voortvluchtig. Het is bekend, dat er zich tijdens de ontvluchting nog een vierde man in de keuken bevond. Zoals gemeld keerde een derde gevangene halver wege terug omdat hij weinig succes van de uitbreking verwachtte, vierde man in de keuken hebben de uitbrekers het zwijgen opgelegd. Deze was zeer bang, zodat daarvoor niet krachtig opgetreden behoefde te wor den. De ontsnapten hebben slechts zijn benen vastgebonden. De tralie voor het raam in de keuken was doorgezaagd met een fineerzaag, welke uit een gereed schapskist was weggenomen. Tijdens deze zagerij hebben de gevangenen veel lawaai gemaakt met potten en pannen om het geluid van het za gen te overstemmen. De gevangenen hadden hun eigen kleding aan, waarover zij een over all droegen. Deze hebben zij voor de ontvluchting uitgetrokken. ENKELE CIJFERS. Het aantal woningen per 1000 in woners, dat in 1953 gereed kwam, was in de verschillende landen als volgt: België 4.6, Tsjecho-Slowakije 3.2, Denemarken 4.9, Finland 7.0, Frank rijk 2.7, West-Duitsland 9.9, Hongarije j.7, Ierland 4.0, Italië 2.9, Nederland 8.7, Noorwegen 10.5, Polen 2.5 a 3.0, Roemenië 1.0, Zweden 7.0, Zwitser land 5.4, het Verenigde Koninkrijk 6.5 en de Sowjet-Unie 5.3. ’s-GRAVENHAGE, 21 September. Blijkens een door het secretariaat van de economische commissie voor Europa der Verenigde Naties uitgegeven stu die van de Europese woningbouw zyn et in de meeste Europese landen in 1053 meer woningen gebouwd dan in enig ander na-oorlogs jaar. Het aantal woningen, dat in 1953 gereed kwam, was ongeveer 8 groter dan in 1952. fcr werden echter in 1953 slechts juist voldoende woningen gebouwd om de grotere behoeften, veroorzaakt door de bevolkingsgroei en de vorming van nieuwe gezinnen, op te vangen en verouderde woningen in redelijke mate te vervangen. Maakt men een vergelijking met de voor-oorlogse toestand, dan blijkt, dat de algemene wonlngsltuatie in 1953 slechter was dan in 1937. De grootte der woningen loopt in de verschillende landen zeer veel uiteen. Betrekkelijk groot is het gemiddelde woningvolume in Engeland, België, Nederland en Frankrijk. In Engeland, Frankrijk en Italië wordt thans echter gestreefd naar een kleiner woning volume, opdat er meer woningen zul len worden gebouwd. Het percentage van het gemiddelde inkomen der arbeiders, dat betaald moet worden aan huur voor een ge subsidieerde woning van het stan daardtype, is in de Westeuropese lan den merendeels ongeveer 15, in de Oosteuropese landen in vele gevallen 5 8 en in de Sowjet-Unie 3 8 6%. Het hoge peil der bouwkosten is nog steeds een der voornaamste hin derpalen voor een meer uitgebreide woningbouw. In grote mate is dit een j /f BEROEMDE GENEESMIDDELEN HT IN ÉÉN TABLET Ingezonden Mededeling (Adv.) Krabben en peuteren Uavajl. maakt de kwaal steeds UtaJIVa erger. De helder vloeibare D.D.D. dringt diep In de SULLlJIXZAJ poriën door, zuivert, ont smet en geneest de huid. GENEESMIDDEL TEGEN HUIDAANDOENINGEN fl IF- MF*”- VLOEISTOF BALSEM - ZEEP UTRECHT, 20 Sept. - •'U de Japanse industrie Weer op volle toeren waait, verschijnen weer weeds meer producten Ult het land van de Rij dende Zon op de Neder landse markt. Een van w merkwaardigste pro ducten van Japans ver duft, dat nu ook hier in ?e handel wordt ge wacht, iseen zak- •achel. Het apparaatje “Jaagt de naam Pocket "armer; het is niet gro- w en maar weinig dik- w dan een klein mo- el sigarettenkoker. Het watten bevatten- e reservoir moet wor- gevuld met aanste- benzine. De vulope- ’ng wordt dan afgeslo- met een brander- P> die platina-asbest daar de belangen van beide steden ge lijk gericht zijn. Verder komt de positie van Dord recht als sleepvaartcentrum en wis- selstation in het gedrang. Men vreest, dat het verrichten van sleepdiensten dan uitsluitend door Antwerpen ver zorgd zal worden. De z.g. Dordtse „benedenboten” zullen dan geen em plooi meer hebben. Tenslotte wordt er nog op gewezen, dat de directe belanghebbenden bij de scheepvaart o.a. de middenstand de weerslag van dit alles zullen on dervinden. Gezegd wordt, dat in dit verband het rapport SteenbergheVan Cauwe- laert nadere bestudering verdient. Men wil daardoor de belangen van Dordrecht zoveel mogelijk veilig ge steld zien. HILVERSUM, 21 Sept. Na de K.R.O. is thans de V.A.R.A. overge gaan mededelingen te doen over het programma voor de komende winter. Ook de N.C.R.V. zal deze week haar „winterplannen” bekend maken. Meer dan anders heeft de program- maleiding der Vara gepoogd goede muziek te brengen. Ook hier een zoe ken naar een juist evenwicht tussen de lichte muze en muziek van ernstige genre. Wat dit laatste betreft valt er genoeg te genieten, gelukkig. Op Maandagavond en Zaterdagmiddag zullen symphonieconcerten worden gegeven met medewerking van de Ra- diophilharmonisch orkest, het Om roeporkest en het Concertgebouwor kest. Tevens zullen enkele opera's in concertvorm worden gebracht. Voor dit alles heeft men medewerkers en solisten uit binnen- en buitenland ge contracteerd. Een gelukkige greep is ongetwijfeld ook een koerswijziging in het pro gramma „Wij en de muziek”, dat ver zorgd wordt door Piet Tiggers. De in houd zal in het komende winterpro- gramma gaan bestaan uit het geven van een toelichting op de muziekuit- zendingen van de eigen, maar ook van de andere omroepverenigingen. De jeugdconcerten zijn verplaatst van Woensdagmiddag naar Maandag avond en voorts zijn er plannen om een aantal opnamen te laten horen PARIJS, 20 September Tengevol ge van het conflict dat bestaat tussen de premier van Vietnam Ngo Dinh Diem en de chef van de generale staf Nguyen Van Hinh zijn negen ministers uit het Kabinet getreden. Generaal Nguyen Van Hinh blijft zich nog steeds verzetten tegen het bevel van de pre mier om voor studie naar Parijs te gaan. De aanleiding van het aftreden van de ministers is geweest dat de minister van Volksgezondheid dr Pham Hoem Tsjong er van door is gegaan en zich heeft aangesloten bij de opstandelin gen, die in het grensgebied van Cam bodja opereren. Het is de minister hier echter tegengevallen, want hij werd onmiddellijk door de leider van de op standelingen gearresteerd. van jeugdorkesten en koren, waar voor reeds contacten in Duitsland, Engeland en Israël zijn gelegd. Hoorspelen zullen er ook weer vol doende zijn om de luisteraars te boei en. Zo zullen de nieuwsberichten van ’s Zaterdagsavonds naar 11.15 u. wor den verschoven vanwege een hoor- speluitzending. Wat het lichtere pro gramma betreft zijn er nagenoeg geen wijzigingen. Ook het amuse mentsprogramma op Zaterdagavond blijft bestaan, zoals dat de afgelopen winter het geval was, zij het met eni ge ondergeschikte wijzigingen. ’s-GRAVENHAGE, 20 September. In Dordrecht wil men niets weten van de aanleg van een Moerdijkkanaal, zoals dat in een rapport van de bekende commissie Steenberghe-Van Cauwelaert wordt aanbevolen. Het zal de havenstad in moeilijkheden brengen, wanneer de plannen tot uitvoering komen. Bovendien heeft het bevreemding gewekt, dat in het betreffende rapport met geen woord over de belangen van Dordrecht wordt gesproken. Het Dordtse gemeentebestuur heeft zich daarom samen met de Kamer van Koophandel tot de ministerraad gewend en de bezwaren, die tegen de plan nen bestaan, opgesomd. Wanneer door het graven van een Moerdijkkanaal de positie van de Rotterdamse haven wordt verzwakt, zo zegt men in het adres, dan zal dit ongetwijfeld een nadelige invloed uit oefenen op de haven van Dordrecht, ’s-GRAVENHAGE, 21 September. De Stichting van de Arbeid vestigt in overleg -met het College van Rijksbemiddelaars er de aandacht op, dat de algemene vergunning tot loonsverhoging met maximaal 6 pet., genoemd in het regeringscommuniqué van 20 September j.l., alleen betrekking heeft op rechtens geldende lonen. Onder rechtens geldende lonen van werknemers vallende onder collec tieve arbeidsovereenkomsten en bindend vastgestelde loonregelingen wor den verstaan die lonen, welke overeenkomstig de inhoud van de genoemde overeenkomsten en regelingen voor de daarbij betrokkenen gelden. Feiteljjk uitbetaalde lonen, welke hoger liggen, dan de rechtens geldende lonen, mogen niet worden verhoogd met het verhogingspercentage, dat op de desbetreffende C.A.O. of regeling ingevolge het regeringscommuniqué van 20 September wordt toegepast. Zij dienen met de gewijzigd inhoud van de C.A.O. of regeling in overeenstemming te worden gebracht. langs de Europese hoofdsteden, sproken over een opneming Duitsland in de Noord-Atlantische Verdragsorganisatie. Maar Mendès France heeft zich op dit punt aan een duidelijke uitspraak niet gewaagd. Daarom zal het uitermate moeilijk worden om het door Eden opgestelde plan in te passen in de gedachten, die Mendès France thans heeft ontwik keld. In dit opzicht is vooral een te genstelling aan het licht getreden tussen de wijze, waarop Engeland van Duitsland weef een bewapend land toevoeging wordt funest ge- wil maken en hetgeen door de Fran- acht voor de Europese samenwerking, sen op dit punt als gewenst wordt jvooropgesteld. Zien wij het juist, dan wil Mendès France nu in de eerste Een maatje wordt bij- geleverd, dat juist vol doende benzine kan toe vatten om de Pocket Warmer 12 uur zijn werk te laten doen. De DONDERDAG 23 SEPTEMBER HILVERSUM I (402 m.). AVRO: 7.00 Nws. 7.10 Gram. VPRO; 7.50 Dagopening. AVRO: 8.00 Nws. 8.15 Gram. 9.00 Mor genwijding. 9.15 Koorzang. 9.30 Voor de huisvr. 9.35 Waterst. 9.40 Gram. 10.50 V. d. kleuters. 11.00 Gram. 11.10 Prom.- ork. en solist. 12.00 Zang en piano. 12.25 „In ’t spionnetje”. 12.30 Land- en tuinb. meded. 12.33 Gram. 12.50 „Uit het be drijfsleven”, causerie. 13.00 Nieuws. 13.15 Mededelingen. 13.20 Metropole Ork. 14.00 „De Joegoslavische vrouw haar leven en haar werken”, caus. 14.15 Kront jong. 14.30 Pianorecital. 15.00 V. d. zieken. 15.45 Gram. 16.00 Cultureel progr. 17.00 V. d. jeugd. 17.40 Rep. of gram. 17.45 Regeringsuitz.: Dr. Ir. L. J. Vroon: „Groot cultuur van bananen in Surina me”. 18.00 Nws. 18.15 Marinierskapel. 18.45 V. d. jeugd. 19.00 Lichte muziek. 19.30 Gesproken brief uit Londen. 19.35 Lichte muz. 20.00 Nws. 20.05 Gram. 20.20 Concertgebouwork. en solist. In de pau ze: „Kunnen wij in deze tijd aan onze kinderen nog een levend ideaal mee geven?”, caus. 22.30 Gram. 22.40 Sport- act. 23.00 Nws. 23.15 Sportact. 23.25 24.00 Gram. HILVERSUM II (298 m.). KRO: 7.00 Nws. 7.10 Gram. 7.15 Gym. 7.30 Gram. 7.45 Morgengebed en lit. kal. 8.00 Nws. en kath. nws. 8.20 Gram. 9.00 V. d. huis vrouw. 9.40 Gram. NCRV; 10.00 Omr. ork. en solist. 10.30 Morgendienst. KRO: 11.00 V. d. zieken. 11.45 Gram. 12.00 An gelus. 12.03 Lunchconc. (12.3012.33 Land- en tuinb. meded. 12.3312.40 Wij van het land). 12.55 Zonnewijzer. 13.00 Nws. en kath. nws. 13.20 Fluit en piano. 13.50 Gram. NCRV: 14.00 Promenade-ork. en sol. 16.00 Bijbellezing. 16.30 Gram. 17.00 V. d. jeugd. 17.20 Viool en piano. 17.45 Voordr. 18.05 Gram. 18.15 Tenor en piano. 18.45 Leger des Heilskwartier. 19.00 Nws. en weerber. 19.10 „Beginners worden meesters in de fotografie”, caus. 19.30 Gram. 20.00 Radiokrant. 20.20 Kon. Militaire Kapel. 21.00 Wonderlijke we tenswaardigheden. 21.15 Gram. 22.00 Voordr. 22.15 Orgelconc. 22.45 Avond- overdenking. 23.00 Nws. en SOS-ber. 23.15—24.00 Gram. BRUSSEL (324 m.). 12.00 Gram. 12.30 Weerber. 12.34 Gram. (Om 12.50 Koersen) 13.00 Nws. 13.15 Orgelspel. 14.00 Engelse les. 14.15 Gram. 14.30 Franse les. 14.45 Ork. conc. 15.05 Gram. 15.30 Idem. 16.00 Koersen. 16.02 Operamuz. 17.00 Nws. 17.10 Gram. 17.15 V. d. kind. 18.15 Gram. 18.30 V. d. sold. 19.00 Nws. 19.40 Piano recital. 19.50 Pol. caus. 20.00 Gram. 20.10 Klankb. 20.40 Verz. progr. 21.30 Orkest conc. 22.00 Nws. 22.15 Gitaarrecital. 22.55 —23.00 Nws. De bevolkingsgroei loopt in de ver schillende Europese landen aanzien lijk uiteen, maar over het geheel ge nomen was de bevolking van Europa medio 1952 ongeveer 8.5 groter dan medio 1937. Percentsgewijze is het aantal ge zinnen in de meeste landen evenwel In veel grotere mate toegenomen dan de bevolking. In vele landen met twee maal zoveel, of nog meer. In een aan tal landen is het aantal woningen per hoofd van de bevolking in de periode van medio 1937 tot einde 1953 aan zienlijk gedaald, namelijk met onge veer 20 in Griekenland, 16 in West-Duitsland, 9 in Italië en 5 6 in Frankrijk en Nederland. NOG TE WEINIG. Er is aanleiding enige verbete ring te verwachten, daar er in een aantal landen naar wordt gestreefd de woningbouw uit te breiden en daar er een daling is te verwachten in het tempo van de bevolkingsgroei en de gezinsvorming. Het secretari aat der economische commissie voor Europa verklaart echter, dat het duidelijk is, dat in bijna alle Euro pese landen de woningbouw aan zienlijk moet worden uitgebreid. In vele gevallen is dit nodig om verde re achteruitgang van de woningsitu- atie te voorkomen. Grotere inspan ningen dan men zich in de afgelo pen jaren heeft getroost zijn er ver eist om bepaalde agrarische en in dustriële bevolkingsgroepen te huis vesten, terwijl er in het bijzonder aandacht moet worden besteed aan de voorziening in de in vele landen bestaande behoeften aan woongele genheid voor ouden van dagen en aan de vervanging van krotwonin gen, te moer daar er tussen 1965 en 1970 een nieuwe golf van gezins vorming op grote schaal is te ver wachten. ELBURG, 21 Sept. Tengevolge van een hevige windstoot tijdens een onweersbui sloeg gisteren het vissers vaartuig EB 18 op het Ijsselmeer om. De schipper met zijn beide zoons geraakten te water, doch konden zich vastklampen aan de omgeslagen boot. Het ongeval was opgemerkt van de bemanning van de in de nabijheid varende EB 67, die de schipbreuke lingen tijdig uit hun benarde positie kon verlossen. Verschillende andere vissersvaartui- -J onweersbui maximum-capaciteit van het reservoir is twee maatjes en het ge heel gevulde apparaat kan dus een etmaal lang warmte uitstralen. Voor motorrijders en fietsers, hengelaars en militairen op schild wacht, schaatsenrijders en postboden, kortom voor allen die ook ’s winters veel in de open lucht moeten vertoeven lijkt ons dit apparaatje zeer goed bruikbaar. Werkers buitenshuis op het platteland kunnen hun verstijfde vingers er aan warmen en zo zijn er nog veel meer toepassingen te beden ken. Belangrijk is ook, dat dit zakkacheltje voor slechts enkele gul dens zal worden ver kocht. Kolen- en Staalgemeenschap. De „bepaalde dosis” doet afbreuk aan de Europese gedachte en vooral, die landen, die hierin het verst willen gaan zoals de Beneluxlanden zullen bezwaren maken. Het waren juist de voorstanders van de Europe anisering, die onmiddellijk verklaar den, dat het plan onuitvoerbaar was. V In de tweede plaats is tijdens de reis van minister Eden, vorige week ’s-GRAVENHAGE, 21 Sept. Dr P. Th. Posthumus Meyjes bekend geworden door zijn radio-praatjes over het werk der Nederlandse Spoor wegen „De Spoorwegen spreken” zal opnieuw zijn stem via de luid spreker in de huiskamers laten klin ken. Te beginnen op 30 September a.s. zal hij voor de A.V.R.O.-microfoon een reeks tienminutenpraatjes houden, die als algemene titel dragen „Meer productiviteit brengt iedereen pro fijt”. Geruime tijd heeft de heer Post humus Meyjes zich hierop in de kring van de Contactgroep Opvoeding Pro ductiviteit voorbereid, teneinde be slagen in de aether te komen. Er zal in de causerieën uiterst wei nig theorie worden gegeven, maar wel aandacht worden gevraagd voor voor beelden uit de practijk en voor inte ressante gevallen, die zich in handel, industrie, landbouw of middenstand hebben voorgedaan. Nu de Fransen met tegenvoorstellen zijn gekomen zal het dat staat zo vast als een huis van Engeland af hangen of de conferentie van Londen volgende week hetzelfde lot bescho ren zal zijn als de besprekingen in Brussel toen een laatste poging werd gedaan om de E.D.G. te redden. Kernpunt is een blijft, dat Frankrijk niet van plan is een deel van de sou- vereiniteit op te geven om een bewa pening van West-Duitsland mogelijk te maken, als Engeland er buiten blijft. En daarin schuilt een brok realiteit. Frankrijk en Engeland zijn beide als grote mogendheden betrokken bij de verdediging van Europa. Frankrijk moet daarvoor aanzienlijke offers brengen, zoals de kleinere landen dat reeds hebben gedaan, toen zij de E.D.G. aanvaardden. Maar Engeland wil buiten schot blijven en dat is niet reëel. Engeland zal moeten beseffen, dat Frankrijk er nooit genoegen mee zal nemen, dat de Britten een vinger geven, terwijl van de Fransen de ge hele hand wordt geëist. De kwestie van de verdediging van West-Europa bevindt zich nu in een critiek stadium, waarbij men zich goed voor ogen zal dienen te houden dat de onzekerheid, waarin we nu al zo lang verkeren, niet kan blijven .1- gen liepen tijdens" deze duren. eveneens averij op. de West- na Frank rijks verwerping van de E.D.G., spoedig zal zijn gesproken. Men kan in Westelijke kringen nog maar moeilijk over de gedachte heen komen, dat die E.D.G. dood en begraven is. En zelfs zal men zich toch moeten verzoenen met de idee, dat een „E.D.G. met een an der jasje aan” ook niet te verwe zenlijken zal zijn. Geen wonder dan ook, dat de rede, die de Franse premier Mendès-France Maandag voor de Raad van Europa in Straatsburg heeft gehouden, met zo’n heel klein beetje enthousiasme werd begroet. De bezorgdheid, ont staan na de verwerping van de E.D.G. in de Franse Nationale Vergadering, is door het plan, dat de premier heeft ontwikkeld, eer der groter dan kleiner geworden. Er zijn twee heel vage opmerkingen gemaakt, die tot deze ongerustheid aanleiding geven. In de eerste plaats is door Mendès France betoogd, dat er een gewijzigd Verdrag van Brussel moet komen. Daarmee houdt verband zijn voorstel om aan dit orgaan een uitvoerende en controlerende raad te verbinden met „een bepaalde dosis supra-nationaliteit”. Deze

Zeeuwsch Dagblad | 1954 | | pagina 5