MIDDELBURGS MODESHOW PLAKKEBORD WAS EEN LUSTRUM Hulde de hoedjes en voor Zeeland en E Indrukken en ervaringen te Evanston Nieuws uit de Provincie. ’T SPIEGELTJE de Rijksbegroting >T ZEEUWSE de accessoires fyafUMinaz w-at te, „qM,eed, Werken in Deltagebied, nieuw Provinciehuis te Middelburg r~7 EELAND komt, vooral wat de uitvoering van belangrijke werken betreft, op de Rijksbegroting voor 1955 niet slecht uit de bus. Twee belangrijke posten springen direct in het oog. Voor de uitvoering van werken in het Deltagebied is een bedrag uitgetrokken van vijftien millioen. Vermoedelijk is in deze post een bedrag opgenomen voor de uitvoering van het Drie-eilanden- plan. De begroting van het ministerie van Verkeer en Water staat zal binnenkort een nader inzicht geven in de wijze, waarop dit geld zal worden besteed. Goes DE BUS RAMMELDE „ïïlene.eA w-afi yae.d o-p die.e.$! GRABBELTON „Christelijke hoop maakt bereid tot helpen” Prov. CJ.M.V.-commissie bezon zich op taak z^ierikzee. ZEEUWSCH DAGBLAD Pagina 4 Wo Dr H. v. d. Linde te Middelburg hield rede over: s Woensdag 22 September 1954 Middelburg. Burgerlijke Stand. ELLEWOLITSD1JK O.- LN W.-SOUBURC W O LPH AARTSDIJK JEUGDAPPEL OP WALCHEREN Muzikaal protest van een brug. Jeugdclubhuis AXEL KAPELLE Ietug tot de kern l Veel Cox Orange. Jeugdkerk-avond Brand in graanpakhuis Nieuwe school te ORGANISATIE. sint Philipsland. organisatie. AANBESTEDINGEN Nieuwe kleuterschool te Biezelinge zal l 2. Geboren: Dingenis J., z.v. D. J. Niest- hoven en C. J. E. Lambert; Frans J. H., z.v. J. Don en J. C. de Kuiper; Anna M., d.v. A. Coppejans en H. Deger; Adriaan Th., z.v. J. de Looff en A. J. Geelhoed; Jozias W., z.v. J. I. B. den Hamer en P. H. Bredewold; Pieternella W., d.v. M. P. de Bruin en M. S. de Jonge; Adriaan W., z.v. A. C. Goverse en E. Bruijnseels. Ondertrouwd: C. Janse, 24 j. te Eind hoven en L. N. de Visser, 28 j.; P. L. G. Phil, 21 j. en D. C. Frangois, 23 j.; H. J. damesconfectiehuis Fa. H. Meijer heeft hiermee eer ingelegd. I de ge- l Nu Wei dra Btei uit zen lan de due nuf de bra kac dra Wa ter ker del sto 84 ve: ha dij de r s c e t 1 c I 2 5 I l I I t C 5 l l l l 1 1 1 1 WO in Be De rijt 1.7 6.7 Ro lan en j 681 pe I Ne ▼ei o v>-a WS we A he ge Oir fltc mi vei ’s- de i (11e 195! r grol mei ver’ bl»l E 0ch lijk non mei mei F zini in de ma tal hoe var ziei vee We 6 I H de den kerl nins ten kop, MANTELS. Op welk een hoog peil de Nederland se mantelconfectie staat bewees de col lectie van N.V. mantelmagazijn „De Duif”, die werd getoond. Er waren J en de huidige situatie en over de geestelijke basis van het Nederlandse protestantse jeugdwerk. Zaterdag 9 October wordt een i mantels te kust en te keur: swaggers met en zonder ceintuur, aangesloten jassen met wijde rok, rechte vrij nau we jassen, regenjassen, te veel om op te noemen. Veel mantels hadden de Fath-kraag deze kwam bijzonder goed uit bij de grijze aangesloten man tel, waarvan de kraag van donkerder grijs was afgewerkt, afgezet met lich telijk lied. Er zal voor moe ten worden gewaakt, dat juist deze kernpunten van het werk niet voor allerlei andere activiteiten als wij al vertelden zal in de kerk der Oud Gereformeerde een bijeenkomst In het komende seizoen zul len te Kapelle voor het eerst de suikerbieten automatisch worden gelost. De Installatie daarvoor is dezer dagen ge reed gekomen. Een tweede be richt uit Kapelle luidt, dat de ze winter door de Rjjkstuin- oouwvoorlichtingsdienst een cursus tuinbouwtechniek zal worden gegeven, waarbij het speciaal zal gaan over de ken nis van motoren, tractoren en motor- en nevelspuiten. De raad van ’s-Heer Arendskerke zal Vrijdagmiddag om 2 uur vergaderen. O.m. staat op de agenda een voorstel tot ver koop van de gemeentewoning Dorpsstraat 23 aan dokter Zon- nevylle. In vele plaatsen is gecollec teerd voor Draagt Elkanders Lasten en het Zuidnederlands Sanatorium. In Goes was de opbrengst f 813,11, in Zierik- zee f 375,25, in Renesse f 99,85. In Coljjnsplaat werd voor de Vereniging „Kinderzorg” f 158,86 ingezameld, in Zoute- lande f 280. In Westkapelle zijn niet minder dan drie collectes gehouden. Voor „Zonneglo ren” kwam f 77 binnen, voor „Sonnevanck” f 103.95 en voor de Blindenbond f 54.25. \2orige week hebben wij iets verteld van de be- V drijfsschool der Kon. Mij. „De Schelde” te Vlis singen, die al heel wat jongens een opleiding heeft gegeven waardoor zij een goede positie konden gaan bekleden hetzij bij „De Schelde” zelf hetzij bij andere ondernemingen. Het grote voordeel van deze bedrijfs- school is, dat de leerlingen volop praktijk krijgen, maar daarnaast heel wat theorie te verwerken heb ben op de gemeentelijke dagschool voor de nijver heid. Men zou zo denken, dat voor een opleiding als deze veel animo zou bestaan, maar dat is toch niet zo. Eén der oorzaken daarvan zal ongetwijfeld zijn, dat vele jongens er weinig voor voelen in een grote fa briek te gaan werken. En nu kan men wel zeggen, dat zij na hun opleiding vrij zijn elders een baan te zoeken, sommigen vinden het toch onjuist, dat zij het bedrijf, dat aan hun opleiding zoveel ten koste legde, de rug toekeren. Het is bovendien de vraag, of het in hun eigen belang is te vertrekken. Zonder nu be paald voor „De Schelde” reclame te maken mogen wij toch wel zeggen, dat hier (bij verdere studie) goede mogelijkheden liggen en dat men zich kan ontwikkelen tot een eerste klas vakman, hetgeen op vele kleine bedrijven in Zeeland veel minder goed mogelijk is. Uit de jongens, die zijn opgeleid, recru- teert „De Schelde” haar keurcorps, zo vertelde de ingenieur, die met de opleiding is belast. En dat houdt in, dat men de opleiding stelt op een zeer hoog peil. Het 'opvallende is tot heden, dat er zo weinig jonge lui komen, die lager technisch onderwijs hebben ge volgd. Houdt dit soms verband met het verschijnsel, dat velen van deze jongens denken, dat zij aan het eind van hun studie zijn gekomen en het nu wel we ten? Deze opvatting is natuurlijk volkomen fout. Een jongen, die van de technische school komt, heeft pas de basis van zijn opleiding gelegd en moet nog heel wat leren. Een verdere opleiding als „De Schelde” hem kan geven zal hem in zijn gehele leven van grote dienst kunnen zijn, of hij er nu blijft dan wel ergens anders een betrekking vindt. Wedvlucht. Met 7 oude en 5 jonge dui ven nam de P.V. „O.W.T.B.” deel aan de laatste wedvlucht van dit seizoen vanuit Pt St Maxense. Bij de jonge duiven was P. Hengsdijk eerst en A. A. van Drie! tweede, terwijl bij de oude duiven Ka pelle geen prijswinnaars had. Schieting. Aan het concours van de echter Handboogsociëteit „Zorgvliet” namen 73 I schutters van 18 verenigingen deel. Uit slag: hoofdvogel niet afgeschoten. Ie klep J. Smallegange Azn, Zorgvliet; 2e klep Jac. de Baar, Willem Teil, Ovezande; 3e klep G. M. Geense, Edele Handboog, Ou- delande; H. A. Mol, Willem Teil, Kapelle; Zyvogels: P. Zuidhof en E. Rentmeester, beiden van Willem Teil, Ovezande; Hoofd, kallen: S. Nijsten, Eensgezindheid; J. J. Remijnse, Edele Handboog; P. Zuidhof, Willem Teil, Ovezande. De vriendenschieting Zorgvliet-Willem Teil, Ovezande, vond eveneens plaats. De schutters van Ellewoutsdijk wonnen met 83 tegen 68 punten. Geslaagd. Te Amsterdam slaagde voor het examen dokters- en tandarts assisten te, mej. M. Hollestelle. Geslaagd. Geslaagd te Rotterdam voor diploma D schoenwinkelier, de heer C. P. Katsman. ST LAURENS, 21 Sept. In het kader van de propaganda-week voor het Ge rei. Jeugdwerk werd hedenavond in de Geref. Kerk een jeugdappèl gehou den, dat werd bijgewoond door onge veer 400 jongens en meisjes van Wal cheren. In het eerste deel onder leiding van de heer A. van Vlaanderen te Koude- kerke werd door Koos Mesu uit Gapin- ge en Jan Tevel uit Middelburg de or ganisatie van het verenigingswerk be sproken en wel onder het motto: „Hoe zit dat, moet dit niet anders?”, waarop een uitgebreide discussie volgde. In het tweede deel, dat onder lei ding stond van mej. J. Koets van Grijpskerke, verzorgde de verenigingen van Serooskerke op keurige wijze het declamatorium „Voor het volle rijpe leven”. Voorts was er ter afwisseling declamatie en samenzang. De eerste dagen van deze week is een record-aantal mosselen uit Zee land naar Frankrijk en België gegaan, n.l. niet minder dan 12.000 ton. ter grijs. Samen met de groene hoed en de groene shawl een „warm geheel”. Mosgroene stof waarop de mos echt leek te zijn, was verwerkt in een pracht mantel met wijde rok. De zwar te persianer kraag en het zwarte hoed je pasten hierbij uitstekend. HULDE VOOR DE ACCESSOIRES! Graag zouden we U nog alles ver. tellen van de cocktail- en avondjapon nen en van de bruidsstoet - maar we hebben onze ruimte al verbruikt en we hebben buitendien nog een paar din gen op ons hart. Dat is allereerst een woord van war. me hulde aan de Fa Wed. C. Paté- rik, die op zo uitnemende wijze de kunst verstaat bij iedere japon en bij ieder jasje het juiste hoedje te kiezen. Buitengewone exemplaartjes hebben we gezien zoals de cognac- kleurige matelot met rechtopstaan de grijze veertjes achter op het hoofd: het Deense model met grote rand dat de bruidsmoeder droeg; de vele cloche’s of pothoedjes; en wie durft er deze winter met zo’n heer lijk warm koreakapje te lopen of met die cyclaam-paarse fez, die ’t zo aardig deed bij de wit-zwart geruite flausch mantel? Hulde voor dit alles! Jammer dat op tas, schoenen en handschoenen niet zo de aandacht pleegt te vallen. Wat wij ervan gezien hebben was ten volle de moeite van het aankijken waard. Gelukkig maar dat op ieder tafeltje weer een schoen of pantoffel stond met bloemen erin, Zo kwamen deze artikelen van de fa L. B. van Houte en Zn, schoenmaga- zijn De Arend, toch nog aan hun trek. De lederen accessoires waren van het lederhuis Byou, de handschoenen van de Fa J. de Dreu. Hebt u wel eens gehoord van «en muzikale brug? Een rare vraag, zult u zeggen. Dat is ook wel zo, maar als u over de Koningsbrug in Middelburg loopt, dan zult u deze vraag gewoon vinden! U moet zich van dat muzikale natuurlijk niet een al te wijdse voorstel ling maken, want een concert is er niet bij. De meer dan tachtig jaar oude brug doet haar best, daar niet van, maar zij kan het niet verder bren gen dan tot een toch wel me lodieus piepgeluid. Er zijn al mensen geweest, die zich een beetje angstig voelden als zij over de brug kwamen, van wege dat piepen, maar dat is toch heus niet nodig. De ou derdom gaat vergezeld van muzikale verschijnselen en wie weet,- of op een goede dag het piepen niet verdwijnt en overgaat in fluiten! Het aller merkwaardigste van de Ko ningsbrug is, dat zij alleen reageert op eenvoudige voet gangers, maar bij het overrij den van auto’s geen geluid geeft. Het zou waarschijnlijk heel eenvoudig zijn dit ver schijnsel te verklaren, maar wij hebben niet geïnformeerd, omdat wij deze geheimzinnig heid veel mooier vinder. Wèl weten wij waarom de brug muzikaal is geworden. Dat is weer al maanden geleden, toen er een schip onderdoor wilde, maar vast voer. Dat heeft de brug niet genomen: zij wei gerde geen diensten, maar pro testeert sindsdien tegen het ge weld hem aangedaan.... MIDDELBURG, 21 Sept. De Middelburgse winkeliers, die enkele jaren geleden de handen ineengeslagen hebben om van de Middelburgse mo deshow een jaarlijks evenement te maken, hebben vanmiddag en vanavond de kroon op hun werk gezet. Voor de vijfde maal brachten ze vandaag hun kleding voor het voetlicht en de viering van een lustrum is toch zeker een bewijs, dat dit kind de luiers is ontwassen! De vijfde maal wie die achtereenvolgende shows gevolgd heeft, weet hoe zeer men zich steeds de hersens heeft afgepijnigd om telkens opnieuw een hoogtepunt te bereiken. En die weet, dat men er tot dusver in geslaagd is! Daarom is het te beter te begrijpen, dat ditmaal in het openingswoord verteld werd van de moeilijkheden om ieder keer weer hoger te grijpen en deson danks draagbare kleding te showen, welke verkocht kan worden. Nu we ons tot het schrijven van dit verslag zetten, klinken ons die woorden nog in de oren. En met een zeker gevoel van spijt vragen we ons af waar de jumpertjes en de och- tendjurken gebleven zijn die ons nog heugen van een jaar geleden. Wat nu getoond werd was mooi en voor de Nederlandse huisvrouw zeker draagbaar maar naar onze smaak was de japonnenafdeling wat al te „gekleed”! De enkele ruitjapon en de witte ijstrui niet te na gesproken! „MENEER PECA”. Het is misschien niet in de haak, maar we moeten allereerst vertellen van de „mannenmannequin” die we voor het gemak meneer Peca genoemd hebben, omdat hij het herenmodehuis „Peca” vertegenwoordigende. Want voor het optreden van deze heer heb ben we bewondering! Trouwens, ook voor de kleding, die hij droeg. Wat zag hij er stoer uit toen hij als „naar het ijs gaand echtgenoot” de zaal binnen kwam: een donker vest met ritssluiting afgezet met lichte boorden en een lich te baan over de mouw. Een geruite das om de nek, een legerpet achter op het hoofd en een pijp in de mond.Zijn „echtgenote” in dit ijsfestijn mocht er trouwens ook wezen: ze droeg een strakke lange broek jnet witte jumper, waarop een halflang wijd jasje met aangeknipte capuchon van zwart-wit gevlekte stof werd gedragen. En om het verhaal van „meneer Peca” nog even af te maken: het „opstaan-tafe- reel” zal voor menige vrouw in de zaal niet vreemd geweest zijn. En de kle ding die hij droeg was af! YERSEY, TWEED EN YERSEY-TWEED. Natuurlijk ontbraken in de show de yersey deux-piéces niet, maar ge lukkig waren ze ditmaal in een andere vorm gegoten en wel in de H-lijn, de modelijn dus van de Parijse mode kunstenaar Dior. Geslaagd was het grijze pakje met loshangende blouse waarover een los hangend jasje viel, afgezet met de stof van de blouse. In dezelfde lijn viel het blauwe pakje met de okergele natuur zijden blouse. Ook de mantelpakken hadden trouwens meestal het rechte, loshangende jasje, zoals de wel zeer geslaagde combinatie van flesgroen met maisgeel. Naast de yersey verovert ook tweed een plaats in de japonnengarderobe. Deze stof laat zich bijzonder goed ver werken tot jeugdige japonnetjes: denk maar aan het groene exemplaar met de rode pochetjes, halsdoekje en leer touw om de taille. Zelfs tweed-yersey was aanwezig in een blauwgrijs japonnetje, dat zo sim pel en recht was met het innemende ronde kraagje en opgestikte zak, dat het wel ieders bewondering heeft moe ten wegdragen. De witte accessoires hierbij voldeden uitstekend. Trouwens, de japonnen waren toch alle zeer eenvoudig van snit en model. De stof en een enkele draperie of an dere garnering moeten het doen. Het In de tweede plaats is er voor het Prov. Bestuur van Zeeland en zeker niet in mindere mate voor de Zeeuwse hoofdstad de verheugende mede deling, dat zal worden overgegaan tot de bouw van een nieuw Provincie huis. Met de werkzaamheden zal in 1955 worden aangevangen en verwacht wordt, dat het jaar daarop het gebouw zal zyn voltooid. De totale kosten worden geraamd op 1,3 millioen en voor 1955 is alvast een bedrag van een ton uitgetrokken. Zoals bekend is het open terrein aan de St. Pieterstraat gereserveerd voor de bouw van een Provinciehuis en betekent de bouw ervan het sluitstuk van het herbouwde Abdjjcomplex. Voor het verdere herstel aan de Abdijgebouwen is voor 1955 een bedrag van 345.000,aangevraagd. De totale herbouwkosten zijn daarmee ge stegen tot ƒ2.265.000, Verdere posten zijn: Verbouw van het Gerechtshof aan het Hofplein te Middelburg. Hiervoor wordt een kwart millioen aangevraagd. De werkzaamheden kunnen in 1956 voltooid zijn. Bouw van een Rijkskantorengebouw te Terneuzen, waarmee een half millioen gemoeid is. Dit gebouw kan eveneens in 1956 gereed zijn. Op waterstaatkundig gebied is in de eerste plaats belangrijk, dat met de aanleg van de nieuwe haven van Breskens het volgend jaar een begin zal worden gemaakt. Daartoe is een bedrag van 1.250.000,op de begroting geplaatst. De totale kosten van dit werk zullen 5,7 millioen belopen. Voor het herstel van de Buitenhaven van Vlissingen is een ton uitge trokken en als slotpost voor het herstel van de Vlissingse sluizen een be drag van een kwart millioen. Het herstel van de weg BreskensSchoondijke kan worden gefinancierd uit een post van vier ton (totale kosten ƒ800.000, Tenslotte is voor de inpolderingswerken aan de Brakman nog een bedrag van 150.000,op de begroting geplaatst. Voor meer bijzonderheden over al deze werken zal gewacht dienen te worden op de begrotingen van de betreffende ministeries. stookkachel bevindt en werd zolang de brandweer nog niet ter plaatse was, met een brandblusapparaat bestreden. De brandweerlieden waren spoedig ter plaatse en konden in be trekkelijke korte tijd de brand, die gepaard ging met veel rookontwikke ling, doven. Verzekering dekt de scha de, die overigens zeer beperkt bleef. Onder auspiciën van het Leger des Heils zal met ingang van Maandag a.s. een jeugdclubhuis worden gevestigd in het ontspanningsgebouw „De Licht boei”. Hier zal gedurende de winter maanden de jeugd aangenaam en nut tig worden bezig gehouden, o.a. met boetseren, nuttige handwerken, e.d. Voorts worden er films vertoond en is er instuif en tafeltennis. Aanwinsten: De Chr. Openbare leeszaal en bibliotheek heeft de volgende nieuwe boeken aangeschaft: Ds H. A. Wiersinga: Zendingsperspectief in het O. Testament; Prof. J. v. Gelderen, e.a.: Nederland, erf deel en taak; E. Chiera: Zij schreven op klei; Dr F. Schmidt-Degener: Phoenix; Dr A. v. Deursen: Van Kanaan tot Israël; J. Broersen: Boerenvolk; H. Donker-van Hengel: Wilde roos; G. v. Nes-Uilkens: De pendanten; F. M. Dostojewski; Mis daad en straf; K. v. d. Geest: Op weg naar de toekomst. N.C.V.B.-vergadering. De heer S. van Harn te Zoutespui heeft gisteravond voor de afdeling Axel van de N.C.V.B. gesproken over „Een moeilijk werk” onder welke titel hij het doen van de goede keuze, zowel bij grote als klei ne dingen in het leven van een Chris ten op boeiende wijze schetste. Hengelwedstrijd. Zaterdagmiddag werd in het Kanaal door Zuid-Beve- land bij de Postbrug de laatste hengel wedstrijd van dit seizoen van de Ka- pelse hengelvereniging, gehouden. Kampioen van het afgelopen seizoen is thans geworden de heer P. Schijf. Verder werden de volgende prijzen be haald: 1. C. Slabbekoorn; 2. J. van Lie- re-Nout; 3. C. van Liere; 4. G. de Rij der; 5. P. Schijf. De uitslagen van de wedstrijd voor Juniores was: 1. Bram Bierens; Henk Kramer; 3. Rinus Eversdijk. MIDDELBURG, 21 Sept. In de Bogardzaal sprak dr H. v. d. Linde, Ned. Hervormd predikant, over de betekenis van de vergadering van de Wereld raad van Kerken te Evanston, in een gecombineerde vergadering van de Hervormde Vrouwen- en Mannenvereniging. In Evanston is gebleken, zo zei dr van de Linde, dat de Wereldraad van grote betekenis is voor het leven der kerken en ook voor onze eigen kerk. Het verheugt mij te kunnen zeggen, dat het tere plantje van Amsterdam 1948 levensvatbaarheid heeft getoond en wortelvastheid heeft gekregen. Wèl is het duidelijk geworden, zo vervolgde hij, dat eenwording der kerken een zeer moeilijke zaak is. Er zijn nu eenmaal belangrijke verschillen in con fessie en traditie. Hetgeen in eeuwen is gegroeid kan niet in enkele jaren worden gelijkgeschakeld. Wel kan over de verschillen in de Wereldraad wor den gesproken en is er een zeer goede sfeer voor het onderling gesprek. De onderlinge verschillen kunnen echter niet worden weggepraat; ze dienen te worden weggeleefd in de ontmoeting met elkander. Dit is een zaak van geloof en geduld. De grote betekenis van de Wereld raad is de zeer rijke samenwerking, die reeds nu bestaat. Overal waar nood is in de wereld, kan de Raad namens alle kerken optreden, b.v. in Korea en India. Naast deze practi- sche arbeid biedt de Wereldraad de mogelijkheid van het gezamenlijk getuigen voor het forum van de we reld. Als voorbeeld noemde dr v. d. Linde de vervolging van de Protestanten in Columbia. Verder is er in de Wereld raad het belangrijke gezamenlijke overleg over de vragen van deze tijd. Wat zijn b.v. de rechten van de mens, wat behoort er in de onontwikkelde ge bieden van Azië te geschieden? HET CENTRALE THEMA. Het centrale thema te Evanston was, zoals bekend: „Jezus Christus, de hoop J., Schinkel, 25 j. te Vlissingen en C. Vin- ke, 20 j. Gehuwd: H. Goergen, 26 j. en G. C. Kweldam, 24 j.; P. J. van Hoorn, 38 j. en H. W. C. J. Wöhler, 31 j.; J. P. Wattel, 30 j. en J. A. Vereist, 34 j.; A. Baas, 23 j. en A. H. Nieuwdorp, 25 j.; H. Vader, 25 j. en T. Dingemanse, 21 j.; A. Koster, 28 j. en A. A. de Vries, 21 j. Overleden: J. A. G. Werner, 81 j„ wed. v. Z. C. Frelier; W. Barenteen, 76 j., wedn. v. F. Koppejan. Op het punt van de orga- ilij werden enkele be- zo best voorstaar, in ae sre- giuiten genomen. Besloten den geldt dit zeer sterk, Werd op 16 en 17 October maar ook op het platteland a s. in de jeugdherberg te is dit merkbaar. Alle leden Axel een weekend te be- elkaar echter vin- leggen voor de leden van de provinciale commissie o van C.J.M.V. en C.J.V.F. en de kern van het werk: het de bestuurders van beide gebed, bijbellezen, het gees- organisaties in België. De mno. ieiding zai berusten bij de presidente van het C.J.V.F. in Zeeland. Er zal daar wor den gesproken over de his- - op de torie van de Belgische pro- achtergrond worden gescho- testantse jeugdbeweging ven. Daarom zullen alle le- J- den van de prov. commissie deze winter op afdelings- bezoek gaan en het door ds Kwast ingeleide onderwerp aan de orde stellen. zonder mouwen, lï/e zullen ons opnieuw moeten bezinnen op onze W geestelijke taak. Het waarom van ons werk moet ons duidelijk voor ogen staan en dan alleen kunnen we verder en heeft ons werken zin.” Zo luidde één van de conclusies, waartoe de leden van de provinciale commissie Zeeland van het C.J.M.V. kwa men tijdens de eerste vergadering van het seizoen. Dit maal was er naast al het organisatorische, ook aandacht gevraagd voor de geestelijke zijde van het werk. Daarom leidde de voorzitter van de ring Walcheren, ds J. Kwast uit Vlissingen, het onderwerp: „Hoe versterken we ons geestelijk leven”, in. Geconstateerd werd, dat het er met het jeugdwerk 1. ook in onze proviheie niet nisatie best voorstaat. In de ste- sluiten geldt worden gehouden met als sprekers ds Mieras en ds Hon- koop. De heer Jac. Wagema ker, voorzitter van het be stuur der bijzondere school, uitgaande van de kerkbestu ren der Gereformeerde Ge meente en Oud Gereformeer de Gemeente, zal een wel komstwoord spreken. De Cox Orange is een appel, die bijna iedereen kent en waardeert. Waarschijnlijk kent aiet iedereen het gezegde, dat de beste resultaen met Cox Orange worden verkregen in jaren met natte zomers. De waarheid van deze door de ervaring verkregen wijsheid blijkt dit jaar opnieuw: de Cox Orange „doet” het uit stekend. Op vele bedrijven in Zeeland worden goede op brengsten verwacht, terwijl de kwaliteit maar weinig te wen sen overlaat. Op de veilingen is de eerste zending al ver schenen en voor de standaard kwaliteit grote maat werd vlot veertig cent voor een kilo be taald. De aan voer is op dit moment nog gering. Het is ook nog te vroeg om deze appel te eten. Maar de verwachting is alleszins gewettigd, dat op de Zeeuwse veilingen straks weer duizenden kilo’s Cox Orange zullen worden aangevoerd en dat ieder, die van de appel houdt, volop de kans zal krij gen die te kopen. Dat de Cox Orange niet alleen in ons land favoriet is, maar ook in Duits land en Engeland, bewijst wel de grote vraag ernaar, die de laatste jaren bestaat. Gisteravond zijn de leden van Goese (Herv.) jeugdkerk bijeen weest op hun driemaandelijkse ge- meenteavond. Zij luisterden naar pia nospel van St. Gunst, waarna de heer A. P. Cornet met guitaarbegeleiding enkele vrolijke liederen zong. Ds H. M. Strating las een verhaal voor. Te vens werden deze avond twee nieuwe leden van de jeugdkerkcommissie ge kozen. Het waren Corry Dominicus en Freddy Broerse. Van Bert Soeters, die niet terugkeert in de commissie werd afscheid genomen. De leiding van de avond berustte by wika D. E. Hiensch. Gistermiddag omstreeks drie uur is brand uitgebroken in het graanpak huis van de fa Ribbens Co aan de Engelse kade. De brand woedde in het zgn. kachelhuis, waar zich een olie- te Hoedekenskerke spreekt er over zijn reis naar Ber lijn en ds Kwast doet een beroep op de leden om tot vernieuwde aanpak van het werk te komen. Tevens is er tijdens de vergadering van gedachten gewisseld over de plannen voor het houden van de jubileum 50ste provin ciale bondsdag op tweede Paasdag 1955 in de veiling ta Kapelle en de nationale toogdag, die op Hemel vaartsdag van het volgend jaar in Middelburg zal door gaan. Volgende week Vrijdag Sint Philipsland in het mid- staan, wanneer minister Cals delpunt van de belangstelling de nieuwe lagere school zal openen. De oude school, die zes lokalen telde, werd door de stormvloed van vorig jaar volledig verwoest. Het nieu we schoolgebouw mag er zijn. Het is een ontwerp van de Veerse architect L. Beije en het omvat zeven lokalen, waarvan er twee voor het openbaar en vier voor het bij zonder lager onderwijs zullen worden gebruikt. Het zeven de lokaal zal gezamenlijk worden betrokken en wel voor handenarbeid en nuttige hand werken. Het gebouw werd ge zet door de aannemer P. de in een provinciale bijeen- Raat uit Sint Philipsland. Zo- komst te Goes het startsein voor het winterwerk gege ven. De heer M. Alle wijn Gemeente der Wereld”. Hierover is een prachtig rapport samengesteld. In tegenstelling met de berichten, die aanvankelijk in de Nederlandse pers zijn gepubliceerd, bestond grote overeenstemming. Er was slechts sprake van een gradueel verschil van inzicht. Wij hebben als Europeanen geleerd, dat we moeien oppassen, dat onze visie op de Christe lijke hoop niet pessimistischer wordt dan bijbels verantwoord is. Centraal I staat ae verwachting van de weder komst van Christus; wat er ook in de I wereld gebeurt, toch is het God, Die overwint en Wiens Rijk komt. Van de Amerikaanse kerken hebben wij kunnen leren, dat wij vanuit deze verwachting bezig' en actief kunnen zijn in onze tijd; reeds in deze wereld wor«en tekenen opgericht van het ko- I mende Rijk. De christelijke hoop maakt ons be- I reid hier en nu tot hulp aan anderen I en drijft er ons toe te streven naar een I verantwoorde maatschappij vorm. De organisatie en structuur van de I Wereldraad is te Evanston verbeterd I en aangevuld. Er komt een secretaris I voor de Kerken in Europa. Bij de een- I wording van Europa economisch, soci- I aal en politiek, zijn de kerken achter- I gebleven. Er zal nu naar breed onder ling contact worden gestreefd. Verder komt er meer samenwerking met de Internationale Zendingsraad. Het gaat hier om een juiste en verantwoorde I verdeling van terreinen, middelen en krachten. Daarby zal grote aandacht worden besteed aan ontwakende ge bieden als Azië en Afrika. Het komt erop aan, dat we het Oosten gaan hel pen en daarby de beste hulp bieden, die we kunnen geven. De christenen staan daar als kleine minderheid in een gistende maatschappij. Belangrijk is ds opleiding van theologen en de ont wikkeling der gemeenteleden. De taak der Zenaing is geenszins afgelopen, maar andere vormen zijn noodzakelijk! Belangrijke vragen van kerk en we reld zijn in de sectie besproken. Zo is iedere rassendiscriminaite afgewezen, waarbij de Zuiaairikaanse afgevaardig den zich niet hebben verzet. Wij hebben het in Evanston een voorstad van Chicago zeer goed ge had, aldus dr van de Linde. Met grote gastvrijheid en hartelijkheid werden de deelnemers ontvangen en de gast heren hebben zich veel moeite getroost om hun gasten een goede tijd te be zorgen. De bevolking leefde in sterke mate mee en toonde veel belangstelling voor de vergadering. KAPELLE, 21 Sept. Te Biezelinge werd hedenavond aanbesteed de bou van een nieuwe kleuterschool aldaa Er waren veertien inschrijvers, van de fa Sparrentak en Hubrechtse te Gravenpolder de hoogste met 4U- en de fa Jac. de Jonge te Biezelinge laagste inschrijver was. De gunn I werd aangehouden. dit zeer sterk, ook op het platteland a S- jn de jeugdherberg te 1 een konden elkaar echter vin den in de conclusie, dat het nodig is terug te keren tot

Zeeuwsch Dagblad | 1954 | | pagina 4