van en Dr VAN KLEFFENS Nog één jaar sparen en dan Rel in Rome Rampherstel en verkaveling Woningbouw Min. v. d. Kieft: „Voortijdige verhoging koopkracht brengt arbeids markt in apvaarl in gevaar!” Straatsburg zoekt een oplossing - Dulles houdt voet bij stuk De belastingplannen Het Deltaplan JR ia voorzitter der Ver. Naties s C_vAnöAAq J) gfi De Chn Vakbonden en de K. S. G Brutale goudroof in een Londense straat Prins Bernhard vertrokken Dr Kortenhorst weer Kamerpraeses met politieke gevolgen Eerste pogen van Rusland ten gunste van Peking mislukt Voor 1955 Waarom wacht U, Excellentie M Mendès-France heeft verwarring gezaaid een huuregalisatiefonds overweegt. DE BILT ZEGT: Wisselende bewolking Dieven maakten zich meester van 427.000! PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND 10e JAARGang n0.2892 NEW YORK, 21 Sept. Met diende een motie in waarin aan de al gemene vergadering verzocht wordt zich in deze zitting te onthouden van elk voorstel om de delegatie van na tionalistisch China uit te sluiten ten gunste van Peking-China. Hij vroeg voor zijn motie voorrang boven die van de Rus. DEN HAAG, 21 September Een Prinsjesdag van veel regen en weinig zon heeft niet datgene gebracht wat velen ervan gehoopt hadden: verlaging van de belastingdruk. Zowel in de Troonrede als in de millioenennota wordt met blijdschap geconstateerd dat ons land zich in een periode van hoogconjunctuur bevindt niet het minst dank zij de activiteit van het bedrijfsleven maar de verwachte conclusie: de schroef kan teruggedraaid worden is uitgebleven. De minister van Financiën heeft van de gunstige conjunctuur gebruik ge maakt voor het opstellen van een gunstige begroting voor 1955 (een niet noemenswaard tekort op de lopende diensten van 8 millioen en een door leningen te dekken tekort op de kapitaalsdienst van 568 millioen dit op een totaal aan uitgaven van ruim zes en een half milliard gulden tegen een totaal aan inkomsten van zes milliard) en heeft pas voor 1956 belastingverlaging op een behoorlijke schaal aangekondigd, die zullen liggen in de kost- prijsbepalende sfeer en in de persoonlijke sfeer. Op de eerste Januari van 1956 zal dan echter ook een huurverhoging ingaan. In de Troonrede wordt hierover nog medegedeeld, dat de Regering de instelling van Voor 1956 IQ iSMWi WOENSDAG 22 SEPT. 1954 BELASTINGVERLAGING EN HUURVER HOGING PER JANUARI 1956 a. Abonnementsprijs 0.47 per week, 2.p. maand, 5.85 p. kwartaal. Losse nummers 13 cent. Advertentieprijs 22 cent per m.m. Rubriek Kabouters 10 ct. per woord b. c. DE BILT, 21 Sept. Wisselende be wolking met vooral in het Noorden van het land enkele 'buien. Matige tot krachtige wind tussen West en Noord west. Aanhoudend vrij koud. se koopkracht te verhogen. Dan hou den wij onze bedrijven op hetzelfde peil en beheersen we op die manier de conjunctuur. zullen vele lezers hun krant vlug uitlezen, want „zij interesseren zich niet voor politiek”. En al die cijfers kunnen hun gestolen wor den. Het is een fout standpunt! Het is een voorrecht van de de mocratie dat die cijfers open en eerlijk worden getoond wie daaraan voorbijgaat is dat voor recht niet waard! ROME, 21 September In verband met de moordzaak Montesi is vandaag gearresteerd Piero Piccioni, een zoon van Attilio Piccioni die tot Zaterdag toe minister van Buitenlandse Zaken van Italië was. De vader heeft zijn ministersbaan eraan gegeven om zijn zoon te kunnen verdedigen. De jonge Piccioni wordt beschuldigd van doodslag op de 25-jarige Wilma Montesi, wier stoffelijk overschot in April van het vorig jaar op het strand bij Rome werd gevonden. Men nam destijds aan dat haar een ongeluk was overkomen, maar een journalist bracht de zaak aan het rollen, door het be richt te verspreiden, dat zij het slacht offer was van „bedwelmingsorgiën” in een jachthuis van een Italiaanse markies even buiten Rome. Ook het vroegere hoofd van de Romeinse po litie’moet voor de magistraat, die thans met het onderzoek belast is, verschij nen. Heel Italië leeft met ware harts tocht met deze rel mee, die het ver melden niet waard zou zijn, ware het niet dat deze politieke consequenties heeft en nog kan hebben! Uitgave: ichting „Zeeuwsch Dagblad” Hoofdkantoor: Goes, L. Vorststr. M Tel. 2438 bij geen gehoor voor advertenties 2970, voor redactie 2435. Giro 274289 Kantoren: Vlissingen: Lammensstraat 17, Telef. 2754; Middelburg: Korte «oordstr. 35. Tel. administratie 2009, Tel. redactie 2347; Ter- neuzen: Djjkstraat 26-28 Exploitatie: Oosterbaan Le Cointre N.V., Goes Voor wat Zeeland betreft wordt gezegd, dat er geld beschikbaar is voor grond aankoop ten behoeve van het Drie-eilandenplan. In de aanhef van de Troonrede sprak H.M. de Koningin Haar voldoening uit over de wijze waarop de gevolgen van de watersnoodramp zjjn opgevan gen. Uit de begrotingen blijkt dat de aangerichte schade niet gedekt is met de oorspronkelijk ter beschikking gestelde 800 millioen gulden. Speciaal de schade aan de grond blijkt hoger te zijn dan werd verwacht. Een aanvullend bedrag van 143 millioen gulden is dan ook nodig gebleken. De herverkaveling in de noodgebieden (Schouwen-Duiveland, Tholen, Waarde en de Zak van Zuid-Beveland) zal in het komende jaar op voile toe ren draaien. Een bedrag van 13 millioen gulden is hiervoor uitgetrokken. Voor andere, voor onze provincie verheugende mededelingen verwijzen wij naar de tabel op pagina 4. Ook in 1955 wil men 65.000 huizen doen bouwen. De verdeling van dit aan tal is als volgt: 29.500 woningwetwoningen, 25.000 woningen gebouwd met Rijkspremie, 7000 woningen vallende onder de wet materiële oorlogsschade en 1000 woningen vallende onder de wet op de watersnoodschade. De reste rende 2500 woningen zijn beschikbaar voor vrije bouw. Om dit programma te kunnen verwerkelijken zal zo nodig de bouw van andere werken worden vertraagd. Voor de kosten van woningsplitsing en woningverbetering worden weer bijdragen ter beschikking gesteld, ditmaal een bedrag van zes millioen gulden. Voor de volledige Troonrede verwijzen wij naar pagina 3, voor een uittreksel uit de millioenennota naar pagina 2. vijf en veertig van de zestig stem men heeft de algemene vergade ring van de Ver. Naties vanavond LUXEMBURG, 21 September De Christelijke vakbonden uit de zes lan den van de Europese Gemeenschap voor Kolen en Staal zijn vandaag in Luxemburg in vergadering bijeenge komen voor de stichting van een re presentatief orgaan, dat alle christe lijke vakbonden in de zes landen zal vertegenwoordigen bij de Hoge Auto riteit. Besloten werd tot stichting van een „Verbond van christelijke arbeiders vakbonden van de Gemeenschap”. In dit nieuwe verbond zullen worden op genomen zowel de nationale vakver bonden als de vakbonden van mijn werkers en metaalbewerkers, van be dienden, technici en van de leidende groepen in de industrieën van de zes landen. LONDEN, 21 September In twintig seconden tijds en in een straat die vol was met mensen heb ben dieven kans gezien de groot ste goudroof te plegen die ooit in de geschiedenis van Londen is voorgevallen. Hun buit bestor'’ uit twee kisten met ongemunt goud ter waarde van ruim 427.000 gulden. De gouden vracht stond in een vrachtauto voor het K.L.M.-kantoor in Londen. De K.L.M. zou de kisten n.l. naar Schiphol vervoeren. Op het mo ment dat de chauffeur van de wagen de achterklep wilde sluiten, reed een bestelwagen met volle vaart op de auto in. Een botsing volgde maar deze was niet hevig. Uit de bestelwagen sprongen een paar mannen, die zich bliksemsnel meester maakten van de kisten, weei’ in de vrachtwagen spron gen en wegreden. Onderwijl versperde een andere auto, bestuurd door een helper, de weg zodat de vervolging niet zo snel kon worden ingezet. De chauffeur van de vrachtwagen holde onmiddellijk de straat op en hield de eerste de beste politiewagen aan; zijn metgezel holde de K.L.M.- opslagpiaats binnen en belde Scotland Yard op. Het hele Londense politie apparaat kwam in werking, rond de gehele stad werd een cordon getrok ken om te voorkomen dat men de wijk naar buiten zou nemen maar in de wereldstad Londen zijn de dieven nog niet gevonden! SCHIPHOL, 21 September Het vertrek van Prins Bernhard voor zijn veertiendaagse reis naar Zuid-Afrika, heeft niet zonder hindernissen plaats gevonden. Om half zes zou de rege- ringsdakota waarmee de Prins de reis maakt, van het vliegveld Valkenburg opstijgen een technische storing noodzaakte echter eerst naar Schiphol te vliegen, waar pas vanavond om tien uur het euvel verholpen was. In de tussentijd had de Prins gelegenheid op Schiphol de maaltijd te gebruiken, vrij wel onopgemerkt door de andere aan wezigen, want hij was gekleed in een eenvoudig militair uniform, zij het dan met de generaalsonderscheidingen. Door het oponthoud had Prins Bern- hard ook nog gelegenheid minister Van de Kieft de hand te drukken, die naar Amerika vertrok. ZEEUWSCH DAGBLAD Hoofdredacteur: J. D. TROOSTHEIDE Directeur: TACQ DE SMIT Medewerkers: J. A. van Bennekom, Middelburg; Ds W. C. van Burgeler, Kruiningen; A. L Catsman, Aardenburg; Ds D J. van Dijk, St. Annaland; Ds A. Gruppen, Biezelinge; J. S. Hoek, Middelburg; J. Hommes, Nieuwdorp; J. Hu'ijssen, Terneuzen; Ds J. Karelse, Goes; P. Kuijt,’ Krabbendijke; J. Laport, Goes; J. Moll, Vlissingen; K. C. van Spronsen, Goes; R. Zuidema, Goes. (Van onze parlementaire redacteur). DEN HAAG, 21 Sept. Het eerste wat de Tweede Kamer pleegt te doen in een nieuw parlementair jaar is het maken van een voordracht voor het voorzitterschap. Numer één op de lijst was weer dr Kortenhorst met 76 van de 81 stem men. .Vijf stemmen waren blanco. Op de voordracht voor eerste ondervoor zitter kwam de socialist van Sieen te staan, met 76 van de 79 stemmen. Prof. Gerbrandy (AR) vergaarde twee stem men, de heer Nederhorst (arb.) één. Als tweede ondervoorzitter kwam Prof. Gerbrandy op de voordracht te staan met 74 van de 77 stemmen. De heer Roosjen (A.R.) en Prof. Oud (v.v.d.) kregen er ieder één, terwijl één stem blanco was. Een commissie zal deze voordracht aan H.M. de Koningin aan bieden. Na een scheldpartij van de afge vaardigde van Tsjank Kai Sjek en een rustig betoog van de Engelsman Dixon, die zich achter de Amerikaanse motie stelde, werd het Russisch voorstel ver worpen. Met 43 stemmen voor, 11 te gen en 6 onthoudingen werd de Ameri kaanse motie n.l. aangenomen. WASHINGTON/STRAATSBURG, 21 September De plannen van Mendès-France ten aanzien van de Europese Verdediging hebben nogal wat verwarring doen ontstaan. Alleen niet bij de Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken Dulles, die niet van plan is zijn Zaterdag ontwikkeld plan voor herbewapening van een souverein West-Duitsland met niet- discriminerende bepalingen tegen herleving van militarisme, op te geven. Hij wil over het Franse plan wel praten maar hij heeft wel ernstige bezwaren. Die verwarring is er wel in Bonn en in Straatsburg. In Bonn vreest men dat de Franse premier wil pogen Duitsland zo lang mogelijk buiten de N.A.V.O. te houden en daar voelt men uiteraard niet veel voor! Compleet was de verwarring echter in Straatsburg, waar het Europese parlement vergadert. Men wist niet of men er wijs aan deed nog eens een oplossing te zoeken voor deze hele kwestie; velen voelden er het meeste voor de zaak voorlopig aan de ministers over te laten die straks in Londen bijeen zullen komen. Na veel zitten en opstaan (want men kon de stemmen niet tellen!) besloot men toch maar te trachten alsnog een aanbeveling voor de Ministers te zoeken. Maar of de commissie die hiermee belast is, daarin zal slagen, is een vraag met een groot vraagteken! Conjunctuurbeheersing dat is het centrale punt van deze millioenennota. Schfik nu niet van dat vreemde woord hierboven is gedemonstreerd hoe men zich dat voorstelt. Als men dit al les zo leest denkt men onwillekeurig terug aan het verhaal van Jozef, die onderkoning van Egypte werd en in de zeven vette jaren het koren in schuren optaste om in de nood van de magere jaren te kunnen voorzien. Dat was ook conjunctuurbeheersing maar Jozef wist door Goddelijke openbaring wat er zou gebeuren. En de voorspellingen in deze millioenennota zijn naar de mens gesproken wel juist, maar niemand kan garanderen dat het zo zal gebeuren. Waarop baseert minister Van de Kieft de verwachting dat de spannin gen op de arbeidsmarkt per 1 Januari 1956 minder zullen zijn dan thans? Is het niet evengoed mogelijk dat de con junctuur nóg gunstiger zal worden en dat de vraag naar onze producten nóg sterker zal toenemen? Op de koop kracht van de ons omringende landen heeft de minister weinig of geen in vloed waarom moet de onze kunst matig laag gehouden worden als die van onze buren nog zou toenemen. Daarom is het wenselijk dat minister Van de Kieft zijn economische ver wachtingen eens wat breder uitwerkt, opdat we een beter inzicht krijgen in de noodzaak om onze koopkracht nog vijftien maanden lager te houden dan nodig is. Heeft hij geen andere dan de nu gebruikte vage argumenten, dan geloven wij dat dat wachten niet ver antwoord is! op, De plannen van de Regering ten aanzien van verlichting van de belasting druk in dit parlementaire jaar per 1 Januari 1956 behelzen het volgende: Afschaffing van het nog resterende deel van die belastingen, die vier jaar geleden werden ingesteld om de noodzakelijke defensie-inspanning te kunnen dragen. Dit betreft nu: de vennootschapsbelasting. De destijds ingestelde verhoging zal echter niet in zijn geheel ongedaan gemaakt worden. De Regering overweegt een deel van deze verhoging te handhaven om daardoor in 1956 de druk van de inkomstenbelasting te kunnen verminderen. Deze belastingverlaging gaat in per 1 Januari 1955 en geldt dus voor het boekjaar 1955. de motorrijtuigenbelasting. Deze extra-belasting vervalt per 1 Sept. 1955. de verhoging der successierechten. Ook deze vervalt per 1 Sept 1955. In het totaal is met deze verlichting der lasten voor 1955 een bedrag ge moeid van omstreeks 28 millioen gulden. De plannen voor belastingverlaging per 1 Januari 1956 zullen in het komen de zittingsjaar aan de Staten Generaal worden aangeboden. Zij hebben be trekking op: a. de kostprijsverhogende belastingen, waaronder o.m. vallen de omzetbe lasting, de motorrijtuigenbelasting en de vereveningsheffing. Welke van deze belastingen zullen worden verlaagd en met hoeveel is nog niet bekend. b. de inkomsten- en loonbelasting. c. de vermogensbelasting. Ook de grootte der verlagingen van deze laatste belastingen is nog met bekend. Slechts is meegedeeld, dat de totale vermindering van lasten zal liggen tussen de 500 en 550 millioen. Per 1 Januari 1956 zal echter eveneens een huurverhoging ingaan. Over het Deltaplan, belangrijkste onderwerp op het ogenblik voor Zeeland, wordt in de Troonrede gezegd, dat een wetsontwerp in voorbereiding is. Aan de daarmee verband houdende vraagstukken en bezwaren wordt aandacht geschonken zo wordt hieraan toegevoegd. Uit de millioenennota blijkt, dat er reeds gelden zijn uitgetrokken voor die onderdelen, die onafhankelijk van het grote plan zullen worden uitgevoerd. t ader mens is gevoelig voor belasting- I verlaging, vooral als die valt in de persoonlijke sfeer. Daarom zal ieder met voldoening kennis genomen heb ben van de toezegging van de minister van Financiën, dat de belastingschroef zowel wat betreft de loon-, inkomsten en vermogensbelasting als de kostprijs- bepalende belastingen, zal worden te ruggedraaid. Dat betekent immers dat we meer geld overhouden, dat we naar eigen verkiezing kunnen besteden. En dat de kosten van levensonderhoud bovendien nog verlaagd zullen worden, omdat er op sommige artikelen minder lasten zullen drukken. Die blijdschap wordt echter enigszins verdonkerd door de ministeriële mededeling, dat we op dit alles nog 15 maanden moeten wachten. Pas op 1 Januari 1956 acht de minister de tijd rijp voor deze las tenverlaging. En dit doet bij menig een de vraag rijzen: „Waarom wacht U, excellentie?” Voorop dient gesteld dat de heer Van de Kieft ronduit toegeeft dat ons volk zucht, inderdaad zucht, onder de hoge lasten. En dat niets hem liever zou zijn dan die druk op dit ogenblik al te verlichten. Het gaat hier om de vraag of een regering het recht heeft hogere lasten op een volk te leggen dan strikt geno men verantwoord is. Dat dit op dit ogenblik gebeurt is buiten kijf. Een jaar geleden was wel belastingverla ging mogelijk, terwijl de begroting toen toch een heel wat droeviger beeld vertoonde dan thans het geval is en terwijl de economische vooruitzichten nog niet zo stabiel bleken als men thans veronderstelt. Een jaar geleden hoopte men op een periode van hoog conjunctuur, thans voorspèlt men een atrgelijke periode en er is geen enkele reden om die voorspelling al tè opti mistisch te kwalificeren. Desondanks toch een uitstel van vijf tien maanden omdat de Regering dat in ’s lands belang noodzakelijk acht. En daarbij redeneert men aldus: °P het ogenblik is het in sommige be dreven al zo, dat men niet voldoende arbeiders kan aantrekken om de or ders uit te voeren. Er is n.l. zowel in het buitenland als in het binnenland aen behoorlijke koopkracht. Stel nu dat men door belastingverlaging die binnenlandse koopkracht nog groter gaat maken dan zal het op de ar beidsmarkt nog meer gaan spannen met alle daaraan verbonden nadelen. En wat gebeurt er nu als we de ver hoging van koopkracht nog even te gengaan? Het is al te optimistisch ge dacht dat die buitenlandse vraag naar °Oze producten nog vele jaren lang zal v°ortduren. Toch moeten we ieder jaar weer een nieuw aantal jonge mensen n het arbeidsproces opnemen en moe- en we trachten ieder jaar de produc- "‘‘teit op te voeren. Welnu, zo is dan e conclusie van deze redenering, als e spanningen op de arbeidsmarkt wat minder worden door verse toevoer Van échten en/of door afname van de ex- |z‘t, dan is het de tijd de binnenland- tot haar voorzitter gekozen de Ne derlandse afgevaardigde Dr E. N. van Klef fens. Prins Wan, die zich reeds had teruggetrokken kreeg drie stemmen en er waren 12 ont houdingen. Onmiddellijk na het overnemen van de voorzittershamer hield de heer Van Kleffens een toespraak. „De gehele wereld verwacht van ons zo zei hij dat wij een bijdrage leveren voor de algemene vrede. Een vrede die gegrondvest is op het le ven en laten leven, het eenvoudig naast elkaar voortbestaan, bevredigt de volkeren echter niet: ook lijken bestaan naast elkaar. De volkeren verlangen veel meer! Hen tevreden te stellen is ons moeilijk en ambi tieus programma!” Aldus Dr van Kleffens. De taak die hem wacht is overigens niet eenvoudig. Weliswaar kon hij erop wijzen, dat er op het ogenblik in deze wereld geen enkel gewapend conflict meer aan de gang is, maar de koude oorlog is nog niet ten einde. De vergadering was nog maar nau welijks begonnen of de Rus Wisjinskl diende een motie in, waarin commu nistisch China werd verzocht de zetel van China in de algemene vergadering en in alle organen der Ver. Naties in te nemen. Direct na hem stond Cabot Lodge de Amerikaanse woordvoerder. Hij -x 'i.

Zeeuwsch Dagblad | 1954 | | pagina 1