Wolff- en Naast We hebben heest PLAIDS Dringende oproep een Operatie-Zuster HOFMAN inzinking verheugend reveille onder de jeugd Deken her den king Vlissingen begon in en Kabouters FAILLISSEMENT-VERKOPING J||te werk der schrijfsters in 22.90 ïladia ktengt onó Leven vier lezingen uitvoerig herdacht Zeeuwsch Dagblad geeft het allerlaatste nieuw^ Nieuw adres: Juliana Ziekenhuis Verpleegsters of Maandzusters Adres-wijziging Leerling-verpleegsters I ZEEUWSCH DAGBLAD Pro/, dr P. Minderaa opende tentoonstelling In nieuwe lichte kleuren. Spijkerloos. Van Steenbergenlaan 25a, Terneuzen WONINGINRICHTING LANGE NOORDSTRAAT 25 - MIDDELBURG. Ad. Kuiper over het jeugdwerk Telefoon 01150-2851 (3 lijnen) I i l We hebben baast van de morgen tot de avond. Dit geldt voor massa’s mannen! Voor zulke mannen maakt Swift de schoen, die U hier ziet. Geen veters, geen riemen, niets! Het is warempel al een plezier, om er ’s morgens vanuit bed naar te liggen kijken en te denkendaar schiet ik straks zo inDat scheelt me alweer een halve minuut. mannen die „gezien" zijn, prefereren BRYLCREEM I voor mooi, gezond haar Het is een stoere mannelijke schoen, een sportief model van de eerste rang. Een volbloed Swift, spijkerloos dus fantastisch makkelijk. Maak ook hier haast, mannen en stap zo spoedig mogelijk in zo’n modern Swift instap-model Tentoonstelling te Brouwershaven verlengd. Administratieve kracht (vrl.) in staat zelfstandig te werken. Conferentie van Geref. ouderlingen Swift heren-schoenen in prijten van f 19.90 tot f 29.75 „Er bestaat geen methode om de 47 pCt ongeorganiseerden te bereiken’’ Pagina 4 Dinsdag 21 September 1954 Ingezonden Mededeling (Adv.) «-I jauw- en walvisvangst. County Laboratories Ltd., Stanmore, England - Jacq. Mot N.V., Amsterdam hoofd- Datum van ingang: 22 September 1954. Gevraagd voor ons kantoor te Goes een Bouwkas Noord-Nederlandse Gemeenten Met spoed gevraagd voor het JULIANA ZIEKENHUIS te Terneuzen, wegens ziekte -an de operatie-zuster enige gediplomeerde Oud adres: Prot. Ziekenhuis, Axelsestraat 58, Terneu zen,- Tel. 01150-2223. o Ook kunnen voor de nieuwe cursus nog enige geplaatst worden. Sollicitaties te richten aan de Adjunct-Directrice. in tijdelijke dienst; de Gerefor- van de vraag- Wat een verschilhaar dat mooi en soepel zit ot die nare geplakte haren. Laat Uw haar welverzorgd zijn - gebruik Brylcreem, de volmaakte hairdressing. Met Brylcreem nooit overdadige vettigheid: de oliën zijn geëmulgeerd. De heilzame bestanddelen verkwikken de hoofdhuid, be strijden roosvorming, maken droog haar weer vitaal. BROUWERSHAVEN, 20 Sept. - Tot heden bezochten ruim 1400 per sonen de tentoonstelling „Land en Water”, die in het stadhuis wordt ge houden. Verschillende groepen kwa men kijken en vanaf de opening op 7 Augustus heeft burgemeester Van Leeuwen 20 groepen rondgeleid. Ge zien de grote belangstelling is de ex positie verlengd tot 9 October a.s. Sollicitaties aan de Directie, Dreef 34, Haarlem. ,-Jookf’ Flora’s Tentoonstel - - - - upden' 7-10 uur. Film 8 uur. Hj en morgenavond in o zaal. -> DIVERSEN: Floraliatentoonstelling he den- en morgenavond 710 u. in de Bogardzaal. U zult het zien, buitengewoon zijn: films, vissen en ’t bloemenschoon. Volwassenen 25, kinderen 10 cent. ECONOMISCH BEELD. In het Concertgebouw beschreef mr. De Bruine eerst de economische toestand van Vlissingen in de 18e eeuw. Opwek kend was dit beeld niet: Vlissingen was ■ia de Spaanse Successieoorlog een stille WOENSDAG 22 SEPTEMBER HILVERSUM I (402 m.). VARA- 7 Mi Nws. 7.13 Gram. 7.45 „Even opkrikkpn” 8.00 Nws. 8.18 Gram. 8.50 V. d. huisvr 9.00 Gym. v. d. vrouw. 9.10 Gram (0 —9.38 Waterst.). VPRO: 10.00 Schonl radio. VARA: 10.20 V. d. huisvr. Gram. 12.00 Promenade-ork. 12.30 Land en tuinb.meded. 12.33 V. h. platteland 12.38 Instr, kwint. 13.00 Nws. 13.15 Ten! toonstellingsagenda. 13.18 Hawaiian mu?' 13.45 Gram. 14.00 Medische kron. 14 ui Gram. 15.15 V. d. jeugd. 16.45 V. d zi(. ken. 17.15 Gram. 17.35 Gitaarens. '17 59 Regeringsuitz.: Dr. J. Hulsker: „Het Con certgebouworkest naar de Verenigde Staten”, caus. 18.00 Nws. en comm. 18 20 Act. en gram. 18.30 Gram. 19.15 De Millioenennota”, caus. VPRO: 19.30 V d jeugd. VARA; 20.00 Nws. 20.05 Politiek overz. 20.15 Muziek op de markt. 2100 „De guitaar van Manolo”, hoorsp. 2150 Lichte muz. 22.20 „De mens kreeg vlen. gels”, caus. 22.35 Gram. 22.55 Schaak! olympiade. 23.00 Nws. 23.15 Socialistisch nws. in Esperanto. 23.2024.00 Gram.' HILVERSUM II (298 mj, NCRV: 700 Nws. 7.10 Gram. 7.15 Gym. 7.30 Gewijde muz. 7.45 'n Woord voor de dag. 800 Nws. en weerber. 8.15 Gram. 8.30 Tot uw dienst. 8.35 Gram. 9.00 V. d. zieken. 9.30 V. d. vrouw. 9.35 Gram. 10.30 Morgen dienst. 11.00 „Ridder Knol”, hoorspel 12.05 Sopr. en piano. 12.30 Land- en tuin! bouwmeded. 12.33 Vocaal ens. 12.59 Klok, gelui. 13.00 Nws. 13.15 Prot. Interkerkel Thuisfront. 13.20 Metropole-ork. 14.00 Kamerork. en solist. 15.30 Gram, igm V. d. jeugd. 17.20 Gram. 17.30 Orgelspel 18.00 Franse volksliedjes. 18.25 Gram. 18.30 Spectrum v. h. Chr. organisatie, en verenigingsleven. 18.45 Muz. caus. 19,00 Nws. en weerber. 19.10 Boekbespr. 19.25 Gram. 19.30 Buitenl. overz. 19.50 Gram. 20.00 Radiokrant. 20.20 Radio Philharm. ork. en soliste. 20.55 Nabeschouwing tweede Wereldraad van Kerken te Evan ston. 21.15 Pianospel. 21.30 Jeugdkoor. 22.00 Internat. Evangelisch comm, 22.1Ó Gram. 22.18 Instr, ens. 22.45 Avondover- denking. 23.00 Nws. en SOS-ber. 23.15-. 24.00 Gram. BRUSSEL (324 m.). 11.45 Gram. 12.30 Weerber. 12.34 Gram. (Om 12.50 Koer sen). 13.00 Nws. 13.15 Lichte muz. 13.45, 14.15 en 15.00 Gram. 15.30 Koorzang. 15.40 Pianorecital. 15.50 Koorzang. 16.00 Koer sen. 16.02 Pianorecital. 16.05 Ork. cone, 17.00 Nws. 17.10 Gram. 17.15 Solisten- conc. 17.30 Klankb. 17.40 Solistenconc. 17.50 Boekbespr. 18.00 Solistenconc. 18.15 Caus. 18.30 V. d. sold. 19.00 Nws. 1940 Gram. 20.00 „Die lockende Flamme”, popeline ƒ35.ook "rote maten. Regenmantel sjaalkraag, ballonmouw en doek ƒ30.Zuiver wollen Gabardine Jassen, van 140.voor 85.Tweedjassen vanaf 25. Echt Engelse Regenjassen en Mantels in dubbel Egyptisch linnen, popeline en gabardine van 20. Pracht sortering Fantasiecolberts vanaf ƒ30. Verder Pantalons en Plusfours. Verkoop heeft plaats Woensdag 22, Donderdag 23 Vrijdag 24 en Zaterdag 25 September, 106 uur. Velen hebben het er moeilijk mee, dat de jeugd vervlakt, minder belangstelling heeft voor het kerkelUk leven en moreel wegzinkt. Als eerste oorzaak van dit gevoel van onbehagen noemde de heer Kuiper de grote zorg, die er bestaat over de periode van de geschiedenis, waarin we thans leven. Het ziet er duister uit. Men is pessimistisch ten aanzien van de toe komst en daarmee ook ten aanzien formeerde Christus ondanks alles toch doorgaat, plaatste de heer Kuiper tegenover het gevoel van onbehagen, dat zich rond de na-oorlogse jeugd heeft gevormd. stad geworden, die het ook met de smok kel- en de slavenhandel niet meer kon halen, evenmin als later met de kabel- Na de vierde Engelse oorlog was het met de handel practisch gedaan. De scheepsbouw voor de admiraliteit was evenmin van veel betekenis meer. Een onbekend gebleven Vlissinger ty peerde het leven in zijn stad als één van praten, roken en lanterfanten, met haat, nijd, afgunst en jaloezie onder de bevol king en protectie en intriges in de re gentenstand..... OPEN NAAR DE WERELD. Mej. dr. Ghijsen schetste Betjes Vlis singse tijd en de culturele omgeving van haar jeugd. Er heerste een besloten at mosfeer, de standsverschillen waren groot, er werd geroddeld en gelasterd. Maar toch overwogen in Betjes jeugd de opbouwende krachten van een milieu, waar iedereen iedereen kende. Bovendien stond deze stad aan het openwater naar de wereld. Zij had een cosmopolitisch karakter en men wist, wat matiging en verdraagzaamheid betekenden. Belang rijke cultuurdragers waren de réfugié’s, van wie dr. Ghijsen er een aantal be schreef. Kuiper nog mee dat er geen enkele sa menwerking bestaat met de Gerefor meerde Jeugdbonden. Het gesprek il vastgelopen op wat men noemde een verschil van mentaliteit. Naar aanleiding van dit met grote aan dacht gevolgde referaat, werden door tal van ouderlingen en niet te vergeten pre dikanten vragen gesteld. Het was in ant woord op enkele van deze vragen dat de heer Kuiper in bewogen bewoordin gen vroeg toch open te staan voor de tegenwoordige jeugd, toch begrip te hebben voor de nieuwe ontwikkeling in het jeugdwerk, zodat men ook tot deze conclusie zou komen: Wat xit er toch veel moois in, wat we vroeger hebben gemist. van HEREN- EN KINDERKLEDING in de zaal van de heer Van Loon, Potterstraat 56, Bergen op Zoom. PRIMA COSTUUMS: 60 85 95 115 125 150 95 van de jeugd. Als tweede oorzaak werd genoemd de enquêtes en rapporten, die over de jeugd in buitenland en binnen land zijn gepubliceerd. Verschrikkelijke dingen zijn aan het licht gekomen, veel nood moest geconstateerd worden. Het vermeerderen van de wetenschap om trent de jeugd heeft ook de smart ver meerderd. Maar gaat ook boven deze wetenschap niet uit de roep van God „Bekeert U”. Komend tot het eigenlijk onderwerp van zijn referaat „De huidige situatie van het Gereformeerde Jeugdwerk” be sprak de heer Kuiper eerst de klacht van de Arjos, dat de jeugd weinig poli tieke belangstelling heeft. De oorzaak van te weinig belangstelling is in het al gemeen, dat men niet gedreven wordt door een roeping en geen verantwoor delijkheid kent op alle terrein. Voor Jeugd en Evangelie vroeg de heer Kuiper een warme belangstelling. Men doet reuze goed werk en men kan er tegen als in alle liefde wordt gewezen op de gevaren, die aan dit werk zijn verbonden. De grondslag en het doel van de jeugd bonden zijn hetzelfde gebleven na de oorlog. Alleen de weg van grondslag naar doel is anders geworden. De me thode is thans om de leden meer te activeren, ze met de neus en daarmee met het hart erop te drukken. Helaas is 47 pet nog niet georganiseerd, een 47 pet die echter nergens belangstelling voor heeft, zo zei de heer Kuiper, die geloof de dat er geen mehode bestaat om deze 47 pet te bereiken. Maar er zijn nog meer zorgen. Het jeugdwerk staat vaak los van het ge zin en de band tussen het jeugdwerk en de school is vaak zwak. Van be lang is ook, dat er nauwer contact be staat tussen het jeugdwerk en de ker- keraad. De jeugd heeft de kerkeraad nodig en de kerkeraad de jeugd. En tenslotte, zo verzuchtte de heer Kui per, hadden we maar een duizend goede voorzitters en presidentes, dan zouden we een grote stap verder zijn. Over de Werkgemeenschap van Gere- Jongeren deelde de heer .Groot en klein naar t 1 festijn van Natuur en Jeu* de Bogardzaal, heden- e genavond van 7—10 uu Film 8 uur. - Verkwikking voor oog e“ geest, die vindt U op het blo menfilmfeest. Bogardzaal, den- en morgenavond van 10 uur. Natuurlijk komt U kijken, daar waar F- deren prijken. T- VLISSINGEN, 18 September. De nationale herdenking van de 150e sterfdag van Betje Wolff en Aagje Deken is vandaag begonnen in de Scheldestad, de geboorteplaats van Betje. Op het middaguur is een krans gelegd namens het gemeentebestuur aan de voet van de fontein, die sedert 1884 op het Betje Wolff- plein de herinnering aan de beide schrijfsters levend houdt. Vanmiddag heeft prof. dr. P. Minderaa uit Leiden als voorzitter van het nationaal herdenkings- comité de tentoonstelling in het Stedelijk Museum, die is gewijd aan het leven en het werk van Wolff en Deken, officieel geopend. Daarna vond in het Concert gebouw een samenkomst plaats, waar in een viertal lezingen de tijd, waarin de schrijfsters leefden, alsmede haar eigen persoon, uitvoerig werd belicht. Des avonds werd in het Concertgebouw opgevoerd het toneelstuk „Daatje Levend”, dat door mej. dr. H. C. M. Ghijsen werd samengesteld aan de hand van de roman „Willem Leevend” van de beide schrijfsters. In zijn welkomstwoord in het Museum verklaarde burgemeester mr. B. Kolff o.m., dat de expositie speciaal betrekking heeft op voorwerpen, beelden, brieven en x relaties uit het leven van Betje Wolff, welke voor Vlissingen en Zeeland van belang zijn. De tentoonstelling, die ook naar Den Haag, Leiden, Amsterdam en Beverwijk gaat, zal in die plaatsen meer aandacht besteden aan hetgeen voor die gemeenten van belang is. Hij bracht dank aan dr. Ghijsen en aan de gemeen- te-archivaris, mr. W. de Bruine, voor hun grote aandeel in de voorbereidingen en deelde vooits mede, dat boven in het Museum twee kamers zijn ingericht met meubelen, die tussen 1780 en 1800 werden gebruikt. Dit was mogelijk door de mede werking van mr. Th. Portheine en de heer A. Bal uit Middelburg. GROTE WAARDERING. Mej. dr. Ghijsen zei, dat de grondslag van deze tentoonstelling kon worden ge legd door de rijke collectie uit het Vlis- singse gemeente-archief. Op enkele uit zonderingen na is het geëxposeerde chronologisch gerangschikt. Prof. Minde raa uitte zijn grote waardering voor het in Vlissingen genomen initiatief, dat de stoot gaf tot de oprichting van het natio nale comité. Hij stelde het cultu reel waardevolle beleid van het gemeen tebestuur ten voorbeeld aan vele andere gemeenten. Deze herdenking is geen liefhebberij van een klein groepje letterkundigen en historici, zo zei prof. Minderaa, maar een welverdiende hulde aan twee belangrijke vrouwen, die een in vele opzichten be vruchtende Invloed hebben gehad op de Nederlandse cultuur en, doordat zij haar stempel zetten op de culturele ontwik keling, de dank van ons gehele volk mogen oogsten. „Vele Nederlanders kennen Wolff en Deken alleen uit de verplichte school- lectuur van Sara Burgerhart, maar zij weten niet hoeveel rijker zij worden bij met het werk der schrijfsters. Moge deze her denking ertoe bijdragen, dat velen met nieuwe ogen het werk en het leven van de beide dames gaan zien”, aldus prof. Minderaa. tijd: zij zijn verouderd voorzover het de stof betreft, die zij kozen, evenals de in trige en de motieven. Maar de betekenis ligt daarin, dat de eisen, waaraan de romans van Betje Wolff en Deken voldeden, ook nu nog gelden. In haar werken werd de totali teit van het leven voelbaar gemaakt en niet verlitteratuurd. zy zijn reëel en de humor ontbreekt niet. Dat is de blyven- de betekenis van dit werk: de verhouding tussen litteratuur en leven wordt goed getroffen. Des avonds heeft de Vlissingse Onder wijzers Toneelvereniging „Daatje Le vend” op verdienstelijke wijze opge voerd. Het was een roman in briefvorm, die dr. Ghijsen bij het maken van het toneelwerk ten dienste stond. De stijl is dikwijls zeer levendig, omdat de brief schrijvers veelal grote stukken van de gesprekken, waarvan zij verslag doen, rechtstreeks weergeven. Voor grote ge deelten van het toneelstuk kan daarvan een dankbaar gebruik worden gemaakt. GEVRAAGD Een bietenrooier. P. JOZI- ASSE, Zuidbeekseweg, Sou burg. een intensere kennismaking Zeer grote sortering in alle prijzen. Ook grote maten. Gaarne zenden wij U een zichtzending. HET CULTURELE LEVEN. De lezing van dr. P. J. Meertens werd, aangezien deze ziek was, voorgelezen door de heer L. W. de Bree. Dr. Meer tens gaf een beschrijving van het cultu rele leven der Scheldestad in de tweede helft der 18e eeuw, waar in 1769 het Zeeuws Genootschap der Wetenschappen werd opgericht. Er waren leden met geld en leden met intellect! De bloei was groot, maar kort. Onderlinge tegenstellingen en veetes belemmerden de ontwikkeling. Merk waardig was, dat de helft der leden meestal uit predikanten bestond, die overwegend niet uit Zeeland stamden. Reeds in 1802 werd de zetel van het Genootschap naar Middelburg verplaatst. Vlissingen werd geen centrum van we tenschap. Wat Betje Wolff betreft: veel waardering heeft zij van de Vlissingse intelligentie nooit ondervonden. De laatste spreker was dr. J. C. Brandt Corstius, die de betekenis van Wolff en Deken voor onze tijd aan een beschou wing onderwierp. Eerst en vooral waren de beide schrijfsters de grondlegsters van de moderne Nederlandse roman, zo zei dr. Brandt. Men mag haar romans als zodanig niet vergelijken met die uit onze GOES, 1-8 September. Naast een inzinking is er onder de na oorlogse jeugd een verheugend reveille te ontdekken. Deze conclusie trok de directeur van het Gereformeerd Jeugdcentrum, de heer Ad. Kuiper, in zijn referaat, dat hij vanmiddag hield in de Gereformeerde Kerk van Goes voor de conferentie van ouderlingen van de Gerefor meerde Kerken in Zeeland. Immers, zo sprak de kenner stukken, die rond de jeugd bestaan, wanneer is het in de kerkgeschie denis voorgekomen, dat de jeugd er op uit trok om de jeugd te redden en tot Christus te brengen? Zo zijn er nog meer activiteiten, waar we alleen blij om kunnen zijn. De heer Kuiper had reden om zo te spreken. Uit West-Duitsland toch kwa men berichten van een verrassende herleving van het jeugdwerk, van een grote belangstelling van de jeugd voor de Kerk. En ook in ons land in grote steden als Amsterdam en Rotterdam worden de kerken door de jeugd meer bezocht dan voorheen. Voor het cate chetisch onderwijs, bestaat de laatste tijd eveneens meer belangstelling en met welk een grote drang en interesse werpt men zich niet op de principiële vragen en de levensvragen. Uit allerlei kring en uit alle delen van het land kreeg de heer Kuiper de vragen binnen naar aanleiding van de radio praatjes, de radiopraatjes, die één van de vragen stellende ouderlingen „weinig omlijnd” noemde. Bovendien, zo ging de heer Kuiper verder, bestaat een sterke missionaire drang, een verlangen om aan de evangelisatie mee te doen en een grote interesse voor de zending. Deze feiten en andere, die ervan ge tuigen, dat het verlossingswerk van van voor 35 55 65 85 90 Extra reclame Amerikaanse Regenmantel, dubbel s

Zeeuwsch Dagblad | 1954 | | pagina 4