I Tram DEZE WERELD VAn ÖAQ tot ÖAQ *1 xl S-S'ig r i® was veel goedkoper dan de bus In de Beierse Alpen goudschat begraven zijn Hei QagMad in. em iv-ehe£d a-p dbifit door drs J, J. Knibbe (secretaris van de afd. Zeeland van de Chr. Boeren- en Tuindersbond) □-.«er de loupe Vrouw te Deventer vermoord Ver. Naties vragen aandacht Nieuwe gemeenteraden in Zweden gekozen L> Neher ere-doctor Paratypnus in Katwijk e*o* Gevechten in Tunis ZOU Dagbladmaand Bietenvervoer op Schouwen-Duiveland voor de maatschappij verloren Prinsjesdag Iedereen zoekt, doch zonder enig resultaat ZEEUWSCH DAGBLAD Dinsdag 21 September 1954 en feil Aandeelhoudersvergadering der R.T.M. 88 F - - fl Zeer geringe verschuiving. Plechtigheid in Delft. K Waarheid of zwendel? Bevrijding wordt in Bergen op Zoom op 27 October herdacht a® pagina 3 uitnodiging in de men steeds maar nieuw leven in de goud- zoekerij. Septembermaand is Zeeuwsch Maandagmiddag 27 September zal prof, dr F. C. Gerretson zijn werk zaamheden aan de Rijksuniversiteit te Utrecht besluiten met een afscheids college in het groot auditorium. GOUD-MARIE. Onlangs zond men een jonge blondi ne, Elisabeth Korn, die haar sporen bij de recherche reeds verdiend schijnt te hebben. Zij wilde met dynamiet tot het goud doordringen. Het enige wat zij ontdekte was, dat de plaatselijke be volking inmiddels de stellige overtui ging had gekregen, dat de officiële goudzoekers het slachtoffer waren ge worden van een zwendelaar. De blon de politie juffrouw is inmiddels ook al van de goudvelden verdwenen en de boeren hebben haar de bijnaam „Goud- Marie" meegegeven. Zij heeft echter beloofd terug te komen en misschien loopt de goudkoorts dus straks weer op. genoemd, dat Prins Wan niet kan rekenen op de steun van schillende Latijns-Amerikaanse dx~ tuur niet zal ondersteunen. ROTTERDAM, 20 September. Tijdens de Zaterdag gehouden vergadering van aandeelhouders van de N.V. Rotterdamse Tramweg Maatschappij is meegedeeld, dat bij het overleg over het vervoer op Schouwen-Duiveland tram of bus de directie is gezwicht, omdat de regering op het eiland de landbouwbelangen primair achtte. Door het verdwijnen van de tram moeten de tarieven voor abon nementen, weekkaarten e.d. belangrijk worden verhoogd. Het scholierenvervoer is onrendabel, maar er is reeds toestemming verkregen om drie bussen met aan hangwagen te laten rijden, waardoor 100 personen tegelijk vervoerd kunnen wor den en de kosten enigszins worden gedrukt. Het bietenvervoer op Schouwen-Dui veland is nu voor de RTM verloren. Voor it i krant de juiste in stelling van het pu bliek te bevorderen. In een sociale tijd met socialistische tendenzen als de on ze, zal de krant moe ten trachten de bij belse visie te geven op de taak van de overheid, het recht van de gemeenschap en de plicht van het individu. Dit maar haar In deze wereld op drift hebben we een christelijk dagblad meer dan nodig. Pu blieke voorlichting vanuit een vast uit gangspunt, vanuit de prot. chr. levens- en wereldbeschouwing STOCKHOLM, 20 Sept. De ge meenteraadsverkiezingen in Zweden hebben geen schokkend verloop gehad. De uitslag week slechts in geringe mate af van die in 1950. Het blijkt, dat dus ook in Zweden de politieke toe stand volkomen geconsolideerd is. De sociaal-democraten (de regerings partij) kregen 47.8 procent van het 'aantal stemmen tegen 48.6 in 1950. De liberalen kwamen van 21.7 procent in 1950 op 21.6 procent. Winst was er voor de conservatieven, die thans 15.2 procent behaalden tegen 12.3 in 1950. Dit ging vooral ten koste van de agra riërs. Zij verloren n.l. 2 procent van het aantal stemmen, vergeleken bij 1950. De communisten handhaafden zich bij deze verkiezingen. Zij kregen 4.9 procent van het stemmenaantal. De socialistische premier, Erlan- der, verklaarde, dat de uitslag een vertrouwensvotum voor de regering en haar politiek betekent. De socia listen vormen samen met de agra riërs een coalitiekabinet. DELFT, 20 September. - een plechtige zitting van de Senaat van de Technische Hogeschool, gehou den in de Westerkerk te Delft, is van middag het ere-doctoraat in de tech nische wetenschappen aangeboden aan de heer L. Neher, directeur-gene- raal der P.T.T. Onder de talrijke aanwezigen be vonden zich minister-president dr W. Drees, enkele ministers, verschillende ere-doctoren en de meeste van de 130 hoogleraren van de T.H. De promotor, prof. ir. L. H. M. Huydts, heeft in een rede de grote verdiensten van de heer Neher ge schetst. Verdiensten niet alleen op het terrein van de P.T.T., doch ook als mens, waarbij de hoogleraar vooral wees op de zorgen van de jonge ere doctor met betrekking tot de plaag der werkloosheid en zijn werk in de verzetsstrijd tijdens de oorlogsjaren. Dr Neher heeft daarop in een dank woord de diverse facetten van het werk van P.T.T. belicht en dank ge bracht voor de hem verleende onder scheiding. Zich tot de studenten rich tend zei hij hen, de door de Schepper aan hen toevertrouwde talenten te ge bruiken. x gy - VW: 4 d ^-1S- BW De „goudmare” ontstond twee dagen voor de Duitse capitulatie. Toen stopte voor de herberg „Zur Post” in Pfronten een wrakke gele autobus der posterijen. Daaruit stegen een paar verfomfaaide SS- lieden, die in ruil voor een brok Alpen- kaas het geheim verklapten, dat zij ge noeg goud vervoerden om alle dorpelin gen tot millionnair te maken. De bus is verder gereden in de richting Fuessen en sedertdien heet het, dat de goudschat aan de Falkenstein begraven ligt. De eerste goudgravers waren natuurlijk de Pfron- tenaars zelf, die met schop en pikhou weel de goudberg bestegen. Zij werden daar echter spoedig verdreven door Ame rikaanse soldaten, die kort en goed de hele omgeving van de berg lieten ont ruimen om er de grond te doorwoelen. Dange tijd is het daarna rustig geweest, maar een paar jaren geleden drong het goudgerucht eindelijk tot Bonn door. Dat was zo ongeveer in de tijd, waarin de befaamde Bonnse diamantmaker Lieden in regeringsbureaux wou laten geloven, dat hij diamanten uit steenkool kon le veren, voldoende om Duitslands toen nog bestaande deviezennood op te heffen. Bonn zond geologen met graafploegen naar de berg. Daarna kwam de grens politie in het geweer. Een speciaal deta chement werd er voor vanuit de federale hoofdstad gezonden. Zij groeven in een bergspelonk twintig meter diep, voordat zij zich realiseerden, dat een paar ver hongerde SS-lieden in een paar uren tijd moeilijk tot op dat niveau hadden kun nen dalen. Ondanks alle wansuccessen gaf het federale bureau voor vermogens beheer, dat tot het departement van Bin nenlandse Zaken behoort, de moed niet op. Met meer fantasie dan men in der- gelijke bureaux meestal opbrengt, bracht DEVENTER, 20 Sept. Zondag avond omstreeks half elf is te Deven ter op een terrein achter de garages van een autobedrijf aan de Zutphen- selaan het lijk gevonden van een on geveer 50-jarige vrouw. Het bleek te zijn de echtgenote van de lompen koopman Van E. De vrouw was ge worgd. Van de dader van de moord ontbreekt elk spoor. Hedenmorgen heeft de justitie uit Zutphen met de gemeentepolitie te Deventer een nader onderzoek inge steld. Uit een medisch onderzoek is komen vast te staan, dat de vrouw ongeveer een half uur voor dat haar lichaam werd gevonden om het leven moet zijn gebracht. Daar is in de eerste plaats de kwes tie van het voorzitterschap van de al gemene vergadering. Mevr. Pandit van India heeft het laatste jaar als eer ste vrouw in de historie van de Vol kerenorganisatie zde assemblee ge leid. Ieder jaar echter- dient een nieu we voorzitter gekozen te worden, waarbij er meestal rekening mee wordt gehouden, dat de functionaris sen niet steeds uit hetzelfde wereld deel komen. De grote vraag is nu of men dit jaar van deze ongeschreven regel zal gaan afwijken, nu één van de candidaten Prins Wan van Thai land is. Hij is een zeer belangrijk candidaat. De Prinsessen Beatrix en Irene hebben Zaterdag deelgenomen aan een con cours hippique, dat door de Zuid-Hollandse Jachtvereniging in het West- broekpark te Den Haag was georganiseerd. We zien (boven) Prinses Beatrix in actie op „Kolonel”, terwijl haar zuster Prinses Irene, op de onderste foto de eerste prijs, de Jeugd-wisselbeker, uit handen van de heer J. A. W. Pasman ontvangt. temeer, daar hij ook een rol heeft ge speeld tijdens de onderhandelingen over het Indochinese conflict in Ge neve. Daar waren immers drie voor zitters, Eden en Molotof, als vertegen woordigers van de grote mogendhe den, met Prins Wan namens de klei nere staten, die aan de conferentie deelnamen. Hij heeft dus in Genève zijn sporen reeds verdiend. Het christelijke le ven kan de steun van het christelijk dagblad niet missen, zowel in stimuleren de als in critische zin. De krant heeft niet alleen een voor lichtende, maar ook een opvoedende en een bouwende taak. pogen standpunten, die onoverbrug- ’s-GRAVENHAGE, 20 Sept. Ruim 220 inwoners van Katwijk aan de Ryn, Katwjjk aan Zee, Noordwijk, Noord- wykerhout en Valkenburg lijden thans aan paratyphus. Of men by de nieuwe aangegeven ziektegevallen met her- infecties te maken heeft is, naar ons van bevoegde zjjde wordt meegedeeld, op het ogenblik nog moeilijk uit te ma ken, Velen van hen, die zich de laatste dagen onder medische behandeling heb ben gesteld, blijken een week geleden al enigszins ziek te zyn geweest, zodat het mogelijk is dat ook zij indertijd door het eten van bedorven paling zyn besmet. Getracht wordt in de Leidse en Haagse ziekenhuizen, waar reeds pa tiënten zijn opgenomen, nog wat meer bedden vrij* te maken. In Katwijk aan de Rijn zijn twee wijkverpleegsters aangewezen uitsluitend voor de ver pleging der thuisliggende paratyphus- patiënten. In Noordwijk is één wijk verpleegster met dit werk belast. Scholen zijn op het ogenblik nog niet gesloten. Wel worden uiteraard de kinderen uit besmette gezinnen thuis gehouden. De minister van Binnenlandse Zaken, prof. dr. L. J. M. Beel, heeft Zaterdag daartoe ge machtigd door H.M. de Koningin de zitting der Staten-Gene- faal gesloten. Na de sluiting be- Oaf de minister zich naar het Wachtende rijtuig. Op de achter mond het ere-escorte Rijkspolitie. - r rANDAAG begint in New- York de algemene vergade ring der Ver. Naties. Op nieuw begint een lange reeks van belangrijke bijeenkomsten, waar de wereldpolitiek aan een beschouwing zal worden onderworpen en waar de diplomaten van alle landen voor het eerst of bij vernieuwing zullen Tijdens -1 -x Den Haag beleeft vandaag zijn jaar lijkse gloriedag. In bevlagde straten staan 'de mensen rijen dik te wach ten om maar niets te missen van de Koninklijke stoet die straks zijn weg zal kiezen naar het Binnenhof. En het gejuich zal zich door die ryen voort planten als de gouden koets zal na deren, dat geschenk van het Neder landse volk aan zijn geliefd vorsten huis. En daarna volgt het ceremonieelin de Ridderzaal, waar H. M. de Ko ningin de Troonrede uitspreekt ten overstaan van de Staten-Generaal, de vertegenwoordigers van het Neder landse volk. Dan spreekt de hoogste gezagsdraagster en het volk luistert naar de plannen, die dat hoogste ge zag ontvouwt. Tot slot is er dan in die Ridderzaal nog een ceremonieel. Terwijl het ge juich wegsterft in de straten van Den Haag begint het parlementaire jaar: uit het speciale koffertje haalt de minister van Financiën de „Nota be treffende de toestand van ’s Rijks fi nanciën met bijlagen”, voor deze spe ciale gelegenheid gebonden in een lint in de kleuren van Nederlands vlag. Deze millioenennota wordt over handigd aan de voorzitter van de Kamers om te zijner tijd behandeld te worden. Het ceremonieel is ten einde het dagelijkse werk begint. Dit alles is ieder jaar weer het zelfde en toch fascineert het ieder jaar weer de duizenden. In de eerste plaats natuurlijk om de pracht van dit schouwspel. Het boeit door zijn rijkdom en kleurenspel. En ook steekt er achter het verlangen om aan Hare Majesteit de Koningin de trouw en aanhankelijkheid te betuigen, die het Nederlandse volk in zijn hart mee draagt. Toch echter moet men verder zien dan dit alles, want dit is slechts de schone omlijsting. Men moet dieper graven om de ware rijkdom van dit traditionele feest naar boven te halen. Die rijkdom bestaat hieruit, dat de Vorstin, souverein bij de gratie Gods, aan haar volk de plannen voorlegt en aldus aan dat volk medezeggen schap geeft in het Regeerbeleid. En door het aanbieden van die millioe nennota krijgt het volk het recht in vloed uit te oefenen op ’s Rijks fi nanciën en daardoor op het beleid van de regeerders. De ware schoon heid van Prinsjesdag schuilt hierin, dat deze dag ons de zuivere beleving van de democratie te zien geeft. Niet de democratie in die zin, dat het volk regeert by de gratie van het volk, maar een democratie waarby de sou- vereine macht van de Vorstin aan het volk medezeggenschap geeft. Het is goed dit alles nu op zich te laten inwerken. Straks, als de Troon rede is uitgesproken en de millioe nennota is ingediend, wordt dit alles zo licht vergeten, omdat dan de ge sproken woorden en de getoonde cy- fers aller belangstelling hebben. Straks wacht het werk laten we ons nu nog verheugen in het feit, dat ons volk aan dit werk mag deelnemen. .JUNIS, 19 September Franse or- 'hoepen hebben Zaterdag en Zondag ten Noorden van Gafsa in begaanbaar bergachtig gebied goer] en geleverd tegen een bende L., ^organiseerde vogenvrijen. De rnte e tro^ z*ch Zondagmiddag terug, ^.Medeneming van de meeste ge- en gesneuvelden. Op het to- 'sn n ai? s.trijd werden drie lijken Moon ande'inSen aangetroffen. Men ^bter, dat een tiental opstan- Èen n Werd gedood of gewond. ftoJ; onder-luitenant van de orde- I ‘^aor? SI?euvelde. Verscheidene man- Wen liepen verwondingen op. BONN, 20 Sept. Een met veel publiek geheim omgeven „Goldrush” in de Alpen houdt op het ogenblik de gemoederen der Beieren bezig en zjj heeft tot dus verre de staatskas van Bonn een slordige zestig duizend mark gekost. De officiële schatgravers, die uit Bonn naar het onaanzienlijke Alpendorp Phrontenweissbach naby Fuessen zijn gezonden, hebben wanneer men de Muenchense bladen mag geloven in maandenlange arbeid niet meer gevonden dan een stemvork, een paar handschoenen en een hoed. Zij waren gekomen in de stellige verwachting inplaats van deze voorwerpen twaalf ton goud in staven van vijftig kilogram op te delven. Sedert het einde van de oorlog heeft deze goudschat, die uit een der laatste schuil plaatsen van de vroegere rijksbank heet te komen, gelukszoekers naar de voet van de berg Falkenstein getrokken. kan alleen als de krant uitgangspunt neemt in „wat zegt de bijbel ervan?” De krant dient te wijzen op de rechten van de werknemer maar evengoed op zijn plichten. Wil men niet vanuit het luchtledige redene ren, dan zal men Gods Woord hierby als richtsnoer heb ben te nemen. Over de nieuwtjes van gebroken benen, inbraken en aanrij dingen heen, wordt van een krant iets verwacht n.l. het lei ding geven aan een volk. Bij diep ingrypen de belastingmaatre gelen, een centraal geleide loon- en prijspolitiek, een stelsel van vesti gingseisen en het uit voeren van herver kavelingen, dient de baar lijken, tot elkaar te brengen of geschillen tussen verschillende staten op te lossen. Hoewel de gebeurtenissen van de laatste weken in Europa voor een aantal vooraanstaande staats leden zo belangrijk zijn, dat zi vooralsnog niet naar New-York zullen gaan, mogen we zeker niet óuiten beschouwing laten, dat voor wat ons eigen land aangaat, enkele zeer belangrijke dingen tot een onderwerp van bespreking zullen worden gemaakt. BERGEN OP ZOOM, 20 Sept. Ber gen op Zoom zal de bevrijding voor de tiende maal herdenken op Woensdag 27 October. Ier gelegenheid hiervan wordt m de hall van het stadhuis een tentoon stelling ingericht van bescheiden, foto’s en andere zaken die op de bevrijding betrekking hebben. Daar Bergen op Zoom door Canadezen werd bevrijd heeft het gemeentebestuur de ambassadeur van Canada bij het Nederlandse hof, de heer F. H. Stone, uitgenodigd de feestelijk heden bij te wonen. De ambassadeur heeft deze aanvaard. e wereld van J vandaag heeft 1J iets van een span hollende paar den over de weg. Er zit geen rust meer in. De mensheid vliegt en draaft van de ene dag in de an dere, van de ene week in de andere. Wil men een mo derner beeld, het le ven lykt wel geme chaniseerd en gemo toriseerd. Niet alleen het uiterlijke leven is dat van een bromfiets en een straaljager, ook de rust is uit ons hart verdwenen, ons innerlijk is aan gepast aan motorge ronk en explosie. Dit laatste is zeer bedenkelijk in een tyd van geestelijke revolutie en verwar ring der geesten. Een lawine van nieuwe denkbeelden en veranderingen dringt zich aan ons op; wie weet hierby nog de juiste rich ting te houden? situatie betekent ongetwyfeld, dat tenzij op het laatste ogenblik nog een andere belangrijke candidaat naar voren wordt geschoven het vrywel zeker is, dat mr Van Klef fens tot voorzitter wordt gekozen. V Er is echter een zaak van veel gro ter importantie, die de aandacht zal bezig houden. Indonesië immers wil de kwestie Nieuw-Guinea op de agen da geplaatst zien. Dat gaat echter niet zo maar, want er is altijd nog een agenda-commissie, waar beslist wordt of een bepaalde zaak door de assem blee behandeld zal worden ja of neen. We krygen dus in de toekomst aller eerst een voorpostengevecht in deze agenda-commissie. Daar zal Nederland Indonesië het recht betwisten om de kwestie Nieuw-Guinea voor te leggen aan de algemene vergadering. Mocht het zover komen, dat de Indonesiërs hun zin krijgen, dan zullen de Neder landse belangen tot in de zitting van de algemene vergadering worden be pleit. Gelukkig voor de Nederlandse delegatie staan wij in dit opzicht niet alleen. Australië staat volkomen aan onze zijde. De Indonesische papieren staan in de wereld heel wat lager ge noteerd dan ten tijde van de souve- reiniteitsoverdracht en dat kon wel eens funest zijn. De grote mogendhe den uitgezonderd Rusland wellicht zullen zeker niet aan het verlangen van de Indonesiërs Nieuw Guinea op te nemen in de republiek Indonesia tegemoet willen komen. In dit op zicht kunnen we met een gerust hart de komende debatten, zowel eerst in de agenda-commissie, als wellicht la ter in de algemene vergadering, af wachten. Misschien beperkt de gehele zaak zich tot een poging van Indone sische zijde om een storm in een glas water te ontketenen. V Er zijn echter een aantal landen, voornamelijk de Europese mogend heden, die weinig voor een candida- tuur van een Aziatische diplomaat voelen. Vandaar, dat onze landgenoot, mr Van Kleffens, ambassadeur in Lis sabon en lid van de Nederlandse dele gatie naar de algemene vergadering, die eveneens is genoemd als voorzitter voor het komende zittingsjaar, zeker met kansloos is. Na het schryven van dit overzicht kwam echter plotseling het bericht dat de ministerraad van Thailand be sloten heeft de candidatuur van Prins Wan in te trekken. Als oorzaak voor dit besluit werd genoemd, dat Prins Wan niet meer rekenen op de steun van ver- **«*x,e lan den, terwijl ook India deze candida- Deze. plotselinge wijziging een campagne van tien weken kan de maatschappij geen groot vrachtautopark gaan aanschaffen. Op het eiland hoopt men het vervoer grotendeels per schip te kunnen doen. Niettemin voorzag de RTM, dat de vrachtauto’s met bieten ge durende een bepaalde periode een grote drukte op het veer Zijpe-Anna Jacoba- polder zullen veroorzaken. De RTM hoopt het verlies van het bietenvervoer te com penseren door een goede exploitatie van de bussen. De maatschappij, zo werd nog meegedeeld, heeft dit jaar een bijzonder goede verhuur gehad. Een der aandeelhouders heeft zich verzet tegen de voorgestelde over dracht van de tramlijn Burg-Steenber- gen aan het Rijk. Hij zei, dat hij een en ander uit verkeerstechnisch oogpunt onjuist achtte. Dieseltractie achtte hij veel goedkoper dan vervoer met auto bussen. In zijn openingstoespraak schetste de voorzitter, de heer W. Vroly’k, de evolu tie, die de RTM doormaakt. In 1953 is f 855.000.in het bedrijf geïnvesteerd. Hij meende te mogen zeggen, dat de RTM zich in de laatste zeven jaar heeft ge moderniseerd en getracht heeft het ver voer aan te passen. In 1946 werd nog met 69 procent stoomtractie gereden, in 1953 met slechts 18 procent en men beijvert zich dit nog verder te verminderen. De motortractie steeg in die tyd van 2 pro cent tot 25 procent, de autotractie is nu reeds 57 procent. De maatschappij, aldus de voorzitter, beschikt nu over een zeer behoorlijke vloot en het is mogelijk ge bleken de netto-exploitatieresultaten te doen stijgen. Het dividend werd bepaald op 1.4 pro cent. Een neutrale krant kan ons hier de weg niet wijzen omdat haar uitgangspunt het onze niet is. Zij is of een schip zon der roer óf zij voert ons naar humanisti sche, socialistische of welke wateren dan ook. Wie als christen in deze wereld wil staan en genoegen neemt met een niet christelijk dagblad, doet zichzelf tekort. Is het geen aan klacht tegen christe lijk Zeeland, dat in ’n overwegend prot. chr. provincie als de onze het christelijk dagblad niet verre weg de grootste krant is? Wordt er wel vol doende over nage dacht welke invloed er van deze koningin der aarde dagelijks op onze gezinnen uit gaat? Welke grootse taak wij hier als christenen gezamen lijk hebben? Het gaat niet om de vraag: „Wat kry gen wy voor ons abonnementsgeld maar hierom: „Wel ke zaak steunen wij ermee?” God opene de ogen van christelijk Zee land om in de keuze van de krant, die in wezen een gewetens- en geloofszaak is, onze geloofsovertui ging de doorslag te laten geven! Daarom protestant se Zeeuwen, niet langer gedraald, maar spontaan het Zeeuws Dagblad het huis binnengehaald!

Zeeuwsch Dagblad | 1954 | | pagina 3