Zeeuwsch Daghlad-niaand CONTROLEREND EUROPEES ORGAAN VOOR BEWAPENING Raad van over van en op aan in Smokkelslag in W,-Brabant Europa weinig enthousiast voorstellen van Mendès-France Teleurstelling in Bonn Washington Het komt Engeland Veertigduizend Nederlanders betrokken hun stellingen f r L LOONSVERHOGING 6 pet ingang 1 October Wijziging het Verdrag Brussel van van Wat zal uit het koffertje komen Twee jongens uit Bruinisse gedood Notaris M* O* in vrijheid gesteld Middelburg, 20 september aar wij vernemen is notaris M. O. ui! ’Gravenpolder, die in voorlopige ’“Menis was genomen op beschuldi- van ontoelaatbare transacties met ’“roerend goed, vandaag in vrijheid ^esteld in afwachting van wat het na- onderzoek later nog zal uitwijzen, ‘onderzoek kan nog wel enige tijd es'ag nemen en in verband met de daarvan op dit moment achtte de Fataal voor Europese gedachte Buit 5900 kg* boter en vele arrestanten Minister Cals opent school te St* Philipsland Parijs t De Regering staat toet is Reacties op de Franse voorstellen Zonder schrammetje in Duitsland aangekomen In enkele regels melden wij nog PROTESTANTS CHRISTELIJK BLADlVOOR ZEELAND DE BILT ZEGT: Wisselende bewolking De conferentie van negen te Londen Septembermaand ’s-GRAVENHAGE, 20 September Officieel wordt het volgende medegedeeld: De Regering heeft heden haar goedkeuring gehecht aan het voorstel van de Stichting van de Arbeid inzake een algemene vergunning tot loonsverhoging van maximaal zes procent. Aan het College van Rijksbe middelaars is in verband hier mede medegedeeld, dat de richtlijn-lonen, die door het Col lege en de Stichting van de Arbeid bij de beoordeling van loonvoorstellen plegen te worden gehanteerd, met ingang van het loontijdvak waarin 1 October valt, met zes procent kun nen worden verhoogd. b afwachting van resultaten nader onderzoek 10e JAARGANG No. 2891 (zie pagina 3 en 5) veroin DINSDAG 21 SEPT. 1954 Directeur: 'ACQ DE SMIT Abonnementsprijs 0.47 per week, 2.p. maand, f 5.85 p. kwartaal. Losse nummers 13 cent. Advertentieprijs 22 cent per m.m. Rubriek Kabouters 10 ct. per woord De opmars naar het manoeuvre-ge- bied is voor de Nederlanders practisch zonder ongevallen en schade verlopen. De ontvangst door de Duitse be volking van onze veertigduizend man kan men niet anders dan zeer vriénde lijk noemen. Hoewel zij het niet ver plicht waren, stelden de mensen spon taan stallen en boerderij delen met stro ter beschikking, zodat zeer vele sol daten niet in de tenten, die zij bij zich hebben, behoeven te overnachten. En schadigd, terwijl de vracht auto van het transportbe drijf Krijger uit Rilland- Bath geen schade opliep. Europees militair program op te van de N.A.V.O. geheim van de twijfel die zij voelden ten aanzien van het nieuwe Franse plan. Een landgenoot van Mendès- France, de oud-minister Teitgen (M.R. P.) begon al dadelijk met er op te wij zen dat uit de reacties van Londen, De opinies van Nederlandse afge vaardigden, die zich na de zitting over het Franse plan uitspraken, varieerden tussen af wachtend en afwijzend. Trou wens o ok de meeste afgevaardigden van andere nationaliteit, die tjjdens de zitting van vanavond spraken, namen een gereserveerd-afwachtende houding aan. DAT te Goes onder voor zitterschap van de burge meester een comité is ge vormd voor het inzamelen van giften voor de door de overstromingsramp getroffe nen in Oostenrijk. Men is voornemens a.s. Vrijdag en Zaterdag een huis-aan-huis- collecte te houden. ZEEUWSCH DAGBLAD Hoofdredacteur: J. D. TROOSTHEIDE SINT PHILIPSLAND, 20 Sept. De minister van O., K. en W., mr. Cals, zal op Vrjjdag 1 October a.s., des mid dags om 3 uur de nieuwe Koningin Ju- lianaschool openen. Om half 2 zal in de kerk der Oud Geref. Gemeente een kerkdienst worden gehouden, waarin zullen voorgaan de predikanten .Mieras en Honkoop. Zaterdag 2 October zal de school voor ouders en belangstellenden te bezichtigen zjjn. DE BILT, 20 September Wisselen de bewolking met vooral in het Noor den van het land enkele buien hier en daar mogelijk met onweer of hagel. Westelijke wind, aan de kust krach g tot hard, in het binnenland matig tot krachtig met enkele windstoten tijdens buien. Iets lagere temperaturen. In officiële kringen in Parijs bestaat een neiging om de verantwoordelijk heid voor het welslagen of falen van de Londense conferentie op Groot- Brittannië te leggen. Het argument is, dat overeenstemming bereikt zal wor den als Engeland instemt met „vol doende” controlemaatregelen, die we derkerig moeten zijn aangezien geen discriminatie ten aanzien van West- Duitsland mogelijk is. omgekeerd heeft de Nederlandse leger leiding tot nu toe van de bevolking geen enkele klacht over onze militai* ren ontvangen, ondanks het feit, dat het fruit verlokkend in de boomgaar den hangt. De steming bij de manschappen is, voor zover wij die bij een vluchtig bezoek van enkele onderdelen heb ben kunnen peilen, uitstekend. De veldpost komt zeer snel aan en velen kregen hun post reeds op het mo ment dat ze hun bestemming bereik ten. BERGEN OP ZOOM, 20 September Het smokkelfront van Zeeuwsch- Vlaanderen schijnt verlegd te zijn naar West Brabant. In alle hevigheid zijn de kommiezen daar bezig de smokke larij tegen te gaan. Gisternacht is een gepantserde auto, na eerst door de Ne derlandse kommiezen onder vuur geno men te zijn, naar België ontkomen. De auto, die 4000 kg roomboter vervoerde, kwam echter niet ver, want in België strandde de wagen op een in allerijl geplaatste versperring. De chauffeur wist echter te ontkomen. Hier is het niet bijgebleven, want tij dens het weekend probeerde ook een Eindhovenaar met 1200 kg roomboter de grens over te komen. Ondanks dat deze onverschrokken smokkelaar met zijn auto op een spijkereg reed en zo doende zijn banden aan flarden wer den gereten, wist hij toch nog over de „meet” te komen. In België kantelde zijn wagen in een sloot. Ook deze smokkelaar viel in handen der kom miezen evenals de dader zelf, die door een hond tot staan werd gebracht. En tenslotte werden bij Herenthals nog 700 kg ingerekend benevens twee bekende Belgische smokkelaars. BRUINISSE, 20 Sept. De 23-jarige L. Bolier en de 18-jarige J. Bodbijl, beiden uit Bruinisse, zijn Zondag avond ongeveer half 12 met een huur auto van de Garage Jumelet te Brui nisse op de Rijksweg tussen Steenber gen en Heense Molen tegen een boom gereden en op slag gedood. De to'taal vernielde auto werd met de verminkte lijken der slachtoffers door in de buurt wonenden, die een harde slag hadden gehoord, gevonden. men voor dit doel niet ver antwoord. BONN, 20 Sept. In Bonn zijn de voorstellen van de Franse premier met de grootst mogelijke terughoudendheid ontvangen. Ook in Washington heeft men de voorwaarden van Mendès- France koel ontvangen. Vooral was men teleurgesteld omdat de Fransman nog steeds geen antwoord heeft gege ven op de vraag of Frankrijk nu het toetreden van Duitsland als gelijk waardig lid van de NAVO aanvaard. Het commentaar in België was: We moeten zien wat we ervan kunnen ma ken. De rede is een zeer waardevolle these. In Italië noemde men de rede van de Franse premier een manifesta tie van goede wil. Het is nu zaak om zo snel mogelijk aan het werk te gaan. Het Britse Kabinet zal vandaag bij eenkomen om het voorstel van de Franse premier voor een Europese or ganisatie voor controle op de bewape ning te bespreken. Ook in Londen werd de rede een bruikbare basis voor discussie genoemd op de komende con ferentie van de negen landen. NEDERLANDS COMMENTAAR. De Nederlandse ambassadeur te Washington, dr J. H. van Rojjen, heeft nadat hy door de plaatsvervangende minister van Buitenlandse Zaken, Be dell Smith was ontvangen, op een pers conferentie te Washington gezegd, dat het Franse plan een onderhandelings- basis kan vormen, die een practische en aanvaardbare oplossing belooft. Over de organisatie, die volgens het plan belast moet worden met toezicht op de bewapening, zeide dr van Roijen, dat dit toezicht „politiek uitvoerbaar” is, indien het niet discriminerend voor Duitsland is. WEST-DLTTSLAND, Te Velde, 20 Sept. Veertigduizend man Neder landse troepen, die deelnemen aan de grote Geallieerde herfst-manoeuvre „Batlle Royal” staan thans opgesteld in hun uitgangsstellingen, die zij de laatste dagen betrokken hebben. Zij zijn op historische grond: in het gebigd waar negen jaar na Christus de Germaan Hermann (Arminius) de Romeinse legioenen versloeg. De streek ook, waar de dertigjarige- en de tachtig-jarige oorlog officieel werden beëindigd. (Osnabrück en Münster), het terrein waar de Amerikanen na de geslaagde doorbraak bij Remagen de Duitse legergroep van generaal Model tot capitulatie dwongen en tenslotte (om het wat vriende lijker te houden) het land waar het rustige riviertje de Lippe doorstroomt, dat associaties oproept met het huis van Lippe Biesterfeld, waar Prins Bern- hard uit stamt. CRITIEK. De sprekers die in de Assemblee op Mendès-France volgden, maken geen Gisteren heeft de Nederlandse minis ter van Financiën, de heer van de Kieft zijn millioenennota in het be roemde koffertje gedaan. Met dit kof fertje zal de minister vandaag naar de Statengeneraal stappen en de belang rijke stapel papier, waarop de begro ting van ’s lands huishouding voor het komende jaar staat vermeld, overhan digen. Wat zal uit het koffertje ko men? We weten het nog niet, maar laten we dit jaar niet al te pessimis tisch zijn. Medewerkers: J. A. van Bennekom, Middelburg; Ds W. C. van Burgeler, Kruiningen; A. I. Catsman, Aardenburg; Ds D. J. van Dijk, St. Annaland; Ds A. Gruppen, Biezelinge; J. S. Hoek, Middelburg; J. Hommes, Nieuwdorp; J. Huijssen, Terneuzen; Ds J. Karelse, Goes; P. Kuijt, Krabbendijke; J. Laport, Goes; J. Moll, Vlissingen; K. C. van Spronsen, Goes; R. Zuidema, Goes. DAT verschillende leden van de Kruiningse raad ten slotte alvorens him stem te geven aan het voorstel be treffende het recreatie-oord, eerst wel eens wilden weten hoe de exploitatie zal ge schieden. De voorzitter zei, dat het thans slechts gaat om het uitreiken van gelden voor het opmaken van uit gewerkte plannen, waarmee de Ned. Heide Mij zich wil belasten. De vorm van ex- WASHINGTON, 20 Sept. De Rege ringen van de Ver. Staten en West- Duitsland hebben de Engelse uitnodi ging voor een conferentie van negen landen over een Westduitse bijdrage tot de verdediging van West-Europa aanvaard. Adenauer en Hallstein zullen lid zjjn van de Westduitse delegatie. Minister Dules zal vermoedelijk Zaterdag naar Londen vertrekken. NAIROBI, 20 Sept. In het grootste gevangenenkamp in Kenia, bij Many- ani, is een typhusepidemie uitgebro ken. Reeds zijn 35 inheemsen die er van verdacht worden met de Mau Mau verbonden te zjjn, overleden. DAT te Krabbendij ke op de hoek Julianastr.-Noord- weg twee auto’s met elkaar in botsing zijn gekomen, doordat geen voorrang werd verleend. De luxe auto van de heer N. werd ernstig be- In Den Helder is Maandagmorgen het nieuwe patrouilleschip voor de Ko ninklijke Nederlandse Marine officieel opgeleverd, overgenomen en in dienst gesteld. Dit vaartuig is in ons land voor Amerikaanse rekening ge bouwd in het kader van de Amerikaanse hulpverlening. Uitgave: stichting „Zeeuwsch Dagblad” goofdkantoor: Goes, L. Vorststr. gO Tel. 2438 by geen gehoor voor advertenties 2970, voor redactie ?435. Giro 274289 Kantoren: vjissingen: Lammensstraat 17, Telef- 2754; Middelburg: Korte Noordstr. 35. Tel. administratie 2009 Tel. redactie 2347; Ter neuzen: Dijkstraat 26-28 Exploitatie: Oosterbaan Le Cointre N.V., Goes DAT de gemeenteraad van Kruiningen voorts wel heeft kunnen besluiten om in sa- benwerking met de gemeen te Krabbendijke een kolken- zuiger aan te schaffen, die op een vrachtauto kan wor den gemonteerd en waar van de aanschaffingskosten 10.960 bedragen. ploitatie is thans nog niet aan de orde. De heren J. de Bat en A. Lokerse vreesden gevaar voor de Zondagsrust en stemden tegen het voor stel van B. en W. om 8.000 te voteren voor bovenge noemd doel. Ook de heer W. J. Pouwer stemde tegen. DE VIERDE DIVISIE. De vierde divisie is uit Nederland vertrokken met bijna tweeduizend voertuigen en ze is practisch zonder een schrammetje op de plaats van be stemming aangekomen. Deze divisie bestaat thans uit de jongste lichtings- ploegen 1953 en 1954. Sinds 1 Juni 1958 wordt, zoals bekend is, bij de opbouw van onze krijgsmacht het zogenaamde „filtersysteem” gevolgd, waarbij tel kens na twee maanden een zesde ge deelte van de lichting wordt opgeroe pen. Een volledige divisie bestaat uit acht opeenvolgende lichtingsploegen. De naam die het kleine muziekgezel schap draagt, dat zich thans bij de di visie heeft gevormd, moet men niet als een afspiegeling zien van de mentali teit van de vierde. Het heet namelijk „de Drukkers” en als ze maar even vrij hebben gaan deze „Drukkers” de on derdelen langs en vermaken hun wa- 1 penbroeders met een paar vlotte klan ken. „De Legerkoèrier” verschijnt tij dens de oefening dagelijks te velde en de Rooms Katholieke en Protestantse geestelijkheid geven elk een blad uit, respectievelijk „Salvo” en „Reveille” genaamd. DAT gistermiddag de bouwvakarbeider E. K. uit Middelburg, toen hij op een plat dak stond, bij de in aan bouw zijnde winkelgalerij aan de Lange Delft te Mid delburg een stuk hout op het hoofd heeft gekregen, dat van een steiger viel. Hij werd naar het Gasthuis ge bracht, maar kon na onder zoek naar huis terugkeren. Parijs, Bonn en Brussel heel verschil lende interpretaties op het plan bleken te bestaan, en hij vreesde, dat de ver schillende parlementen eveneens op verschillende wijzen op het plan zou den reageren. Na Teitgen sprak de Belg Struije (Christelijke Volkspartij), die verklaarde, dat volgens hem op neming van Duitsland in de N.A.V.O. de eenvoudigste en rationeelste oplos sing was en dat bewapeningscontróle, zoals Mendès-France die zag, onuit voerbaar was omdat een controlerend lichaam een zekere beperking van de In de practijk betekent dit dat de organisaties, betrokken bij collec tieve arbeidsovereenkomsten en loonregelingen, die van deze mogelijk heid tot loonsverhoging gebruik willen maken na onderling overleg tot wijziging van de betreffende collectieve arbeidsovereenkomst of loonregeling bij het College aanhangig kunnen maken en voor zover deze voorstellen de genoemde zes procent niet overschrijden van goed keuring verzekerd kunnen zijn. Voor lonen welke niet in een C.A.O. of loonregeling geregeld zijn, zal door het College met ingang van dezelfde datum een algemene vergunning tot een loonsverhoging van maximaal zes procent worden gegeven. te a*61 Vaa het niet gewenst keV nat'ere inlichtingen te verstrek- STRAATSBURG, 20 September De rede van de Franse premier Mendès-France, die het hoogtepunt was van de vergadering van de Raad van Europa van vandaag was met spanning verwacht, maar is door de Assemblee met gemengde gevoelens ontvangen. De premier werd bij zijn aankomst voor het „Huis van Europa”, waar het Europese Parlement vergadert door een grote menigte enthousiast begroet en ook bij zijn vertrek werd van alle kanten luid „Leve Mendès- France” geroepen en hartelijk geapplaudiseerd. Maar Mendès-France heeft de afgevaardigden der vijftien leden staten niet tot geestdrift kunnen brengen. De afgevaardigden maakten in de pauze, welke op de rede van de Franse premier volgde, dan ook geen geheim van hun bezorgdheid, dat de Europese gedachte, zoals die oorspronkelijk hier in Straatsburg is geboren en geformuleerd, slechts met de allergrootste moeite zou kunnen gedijen, als van gedijen mag worden gesproken, indien de plannen van de regering-Mendès-France tot uitvoering worden gebracht. De plannen van de premier waren dan, dat men met een gewijzigd verdrag van Brussel, dat volgens zijn plan het kader moet vormen van de nieuwe Europese samenwerking en een centraal executief orgaan zal dienen te krijgen, uitgerust met „een bepaalde dosis supra-nationaliteit”. Dit orgaan zou de taak hebben een stellen in het kader van het algemene program Het zou de Amerikaanse wapen- bydragen onder de verschillende landen moeten verdelen, evenals de bestellingen op wapengebied, het zou zich kunnen bemoeien met de bouw van nieuwe wapenfabrieken, en bo venal zou het er op moeten toezien dat de aangesloten landen zich ook houden aan de quantitatieve en an dere beperkingen, welke voor hen uit het militair program voortvloei en. De premier legde er de nadruk op dat deze beperkingen geen dis criminatie In enig land zouden mo gen inhouden en bijvoorbeeld ook voor Frankrijk zelf zouden gelden. Mendès-France zei niet met zoveel woorden, dat Duitsland volgens het Franse plan geen rechtstreeks lid van de N.A.V.O. zou kunnen worden, maar hij impliceerde dit wel. Hij ver klaarde zich tegen het scheppen van een nieuwe militaire hiërarchie als on derdeel van het gereorganiseerde Brus selse Bondgenootschap, omdat de N.A. V.O. in deze behoefte voorzag. Wel zag hij de noodzaak van nauwe coördinatie tussen de nieuwe groep en de N.A.V.O., waarbij hij toegaf dat de betrekkingen tussen de twee organisa ties moeilijke problemen zou opwer pen. Volgens de Franse premier zouden zijn plannen spoedig kunnen worden uitgevoerd. Als de ministers van bui tenlandse zaken de volgende week ia Londen een voldoende mate van overeenstemming bereiken, zo zei hij, en de deskundigen in een maand een verdragtekst van ten hoogste 20 tot 25 artikelen voltooien, zou hij streven naar een uitspraak van het Franse parlement nog voor het ein de van het jaar. SAARPROBLEEM. Met voldoening werd in kringen van de Raad van Europa kennis genomen van Mendès-France’s verklaring, dat de Franse Regering voor de oplossing van het Saarprobleem blijft instemmen «et het door de raad voorgestelde plan van onze landgenoot jhr Van der Goes van Naters, die door hem een „emi nente rapporteur” werd genoemd. Tijdens een persconferentie legde Mendès-France opnieuw de grootst mo- Selijke nadruk op de noodzaak van Britse deelneming in de opbouw van een Verenigd Europa, welke deelne- ““ng hij vitaal voor het slagen van die opbouw noemde. Door de medewerking van Engeland, zo zei hij, zouden tal Van moeilijke problemen gemakkeli;1 Worden. DAT te Kapelle de aqua- riumvereniging „Aquara- mijn” besloten heeft om a.s. Vrijdag eh Zaterdag in een der veilinghallen een aqua- rium-tentoonstelling te orga niseren. Dit zal dan gecom bineerd worden met de Flo- ralia-bloemententoonstel- ling. DAT de gemeenteraad van Kruiningen gisteravond heeft besloten tot het aan schaffen van een vuilnis auto. De voorzitter deelde mede, dat B. en W. gaarne hadden voorgesteld om in samenwerking met Krab bendijke, Rilland-Bath en Waarde een moderne rol- trommelwagen aan te schaf fen. De prijs daarvan be draagt 34.000. Voor een combinatie met deze ge meenten zou deze prijs ver antwoord zjjn, maar tot zijn spijt kon men het met Ril land-Bath hierover niet eens worden. B. en W. hebben toen overwogen om een der gelijke wagen in samenwer king met Krabbendijke aan te schaffen. Men zou dan echter ook genoodzaakt zijn een afzonderlijke wagen aan te schaffen, hetgeen boven dien een uitgaaf van 15.000 met zich mee zou brengen. De totale investering achtte nationale souvereiniteit impliceert. De volgende spreker de Franse so cialist Guy Mollet, voorzitter van de Raad van Europa, sprak daarna de me ning uit, dat de oplossing van het Europese vraagstuk gevonden moet worden in de richting aangeduid door Spaak, hetgeen dus eveneens een ver werping van Mendès-Franse ideeën betekende. ml a --;

Zeeuwsch Dagblad | 1954 | | pagina 1