DE HEER VAN GREYLANDS Tweede Kamer verbeterde aftrek- regeling voor giften Trouwe Papoea-militairen gaan op wachtgeld Najaarsbeurs bracht een bevredigend resultaat Yladia Korea-detachement wordt gerepatrieerd 3 Oct. Gebedszondag voor Israël P OPENT 00001 "1^90^ De Koningin in 1955 naar West-Indië de politie Kanselboodschap van de Gen* Synode der Ned* Herv* Kerk Op 5 October beginnen de politieke be schouwingen over de rijksbegroting Zij weigeren overgang naar of de mariniers faengi ons Stijging van het bezoek, ook uit het buitenland Vrije bewerking van een Engels verhaal van Mrs Henry Wood. ZEEUWSCH DAGBLAD Maandag 20 September 1954 pagina 3 FEUILLETON Met ingang van 1 Maart 1955 Staatssecretaris v. d. Berge gaf niet toe Vlooteenheden blijven dienst doen Zware slag voor Artis „Kampioen schoonspringen” overleden Ere-doctoraat voor Eduard van Beinum Tweeduizend jaar oude boerderijen te Deventer ontdekt. 1500 wasmachines naar. Bagdad Mau-Mau-aanval op gevangenkamp Iedereen neemt Rennies. desbetreffend amendement door de Regering werd overgenomen. de staatssecretaris overgeno- Ingezonden Mededeling (adv.) „In welk opzicht, papa”, vroeg zij ge- „De De Franse opperbevelhebber in Indo China, generaal Ely, heeft Zaterdag me degedeeld, dat Maandag een einde ge maakt wordt aan de Franse militaire censuur in Indo-Chlna, die acht jaar van kracht Is geweest. oom een i kosten GEEN ANIMO. De mannen zelf voelen daar echter weinig of niets voor. Een speciale com missie, bestaande uit enkele officieren van de KL en enkele politiemensen be zoekt op het ogenblik de verschillende plaatsen waar Papoea’s dienen (Mano- kwari, Sorong, Kaimana en Merauke) om hen te bewegen dienst te nemen bij ’s-GRAVENHAGE, 18 Sept. Naar aanleiding van de recente politieke en militaire verwikkelingen zullen verschil lende mogendheden, die na de oproep der Verenigde Naties troepen naar Ko rea zonden, overgaan tot gehele of ge deeltelijke terugtrekking dezer troepen. Onder de legereenheden, die zullen wor den teruggetrokken, bevindt zich de Amerikaanse tweede divisie, waarbij het Nederlandse bataljon is ingedeeld. Naar aanleiding hiervan heeft de Ne derlandse regering, in overleg met het verenigd commando van de Verenigde Naties te Korea, besloten het Neder landse detachement bij de V.N. gelei delijk uit Korea terug te trekken. Naar verwachting zal de repatriëring van het Nederlandse bataljon in het begin van 1955 zyn voltooid. De Nederlandse vloot- eenheid zal echter in de Koreaanse wa teren blijven gestationneerd. AMSTERDAM, 18 Sept. Ter gele genheid van de tournee van het Con certgebouworkest door Amerika zal de Rutgers University te New Brunswick Eduard van Beinum het ere-doctoraat in de muziek aanbieden. Deze onderscheiding is eerder ten deel gevallen aan Serge Koussewitszky. Het Concertgebouworkest treedt op 14 October te New Brunswick op. van plan,te zijn. Hij kan je i en ’s-GRAVENHAGE, 19 Sept. In de kerkgebouwen van de Ned. Hervormde Kerk in ons land is Zondagmorgen een kanselboodschap van de Generale Sy node ter inleiding van de actie „De grote Trek” voorgelezen. De Kanselboodschap luidt: „De ware schat der kerk is het Woord Gods. Dit Woord, dat wij in de bijbel hebben, mogen heel veel volken in hun eigen taal horen, dank zij het zegenrijke werk van de Bij belgenootschappen. Wij hebben die arbeid dan ook met vreugde her dacht. Nu is het zaak, dat deze schat, in onze kerk en onder cns volk bewaard en gewaardeerd wordt. Waar wij de Bijbel biddend ter hand nemen, ont dekken wij de rijkdom van het Woord. Het geregelde gebruik van de Bijbel is van levensbelang voor de gemeente. Wij leren dan naar het Woord te wandelen, en in de weg Gods te blijven. Met het Woord moeten we uitgaan in de wereld van vandaag, die zon der de kennis van dit Woord aan haar armoede te gronde gaat. Zij moet het horen en elk gemeentelid draagt hierin zijn eigen verantwoor delijkheid. De actie, die onder het motto „De grote Trek” dit najaar gevoerd wordt, wil aan dit doel dienstbaar zijn en wordt door de Generale Sy node met nadruk bij u aanbevolen.” ’s-GRAVENHAGE, 18 September Elk jaar is de eerste Zondag van Oc tober bestemd tot Gebedszondag voor Israel. De Raad voor de verhouding van Kerk en Israel van de Ned. Herv. kerk rekent er op dat in ieder Her vormd kerkgebouw op die dag het ge bed tot de God Israels tot hun behoud op zal gaan. In dit jaar wordt de prediking in vele gemeenten gevat in het raam van de actie: „De grote Trek”. Het is de bedoeling dat de prediking op 3 October hierin organisch haar plaats vindt, en zo een nieuwe liefde voor de bijbel wordt geboren, ook als het boek, dat God ons heeft willen schenken door de handen van het volk Israel. De Raad voor de verhouding van Kerk en Israel dringt er nu op aan, dat op deze 3e October in alle gemeen ten een collecte voor zijn arbeid zal worden gehouden, want het budget is gestegen, mede doordat de deelneming aan de arbeid in het hospitaal te Tibe rias financieel zwaarder is gaan druk ken. Het voorstel van staatssecretaris v. d. Berge t.a.v. de vennootschappen is ongewijzigd aanvaard. De vennoot schappen zullen nu minstens f 500 aan giften moeten geven om onder de aftrekregeling te vallen. Volgens de huidige regeling is dit f 100. Daar staat tegenover dat de eis dat de giften minstens 1 van de winst moeten bedragen is vervallen. Een minimumpercentage bestaat dus niet meer. Onveranderd blijft de bepa ling dat ten hoogste drie procent van de winst mag worden afgetrokken. NIET TEVREDEN. Wij zijn niet tevreden, zo zeide de heer Lucas (K.V.P.), al juichen wij de verbeteringen toe. Maar gelukkig er kent de Regering nu eens openlijk dat zij in het verleden onjuist heeft ge handeld. Ongetwijfeld zal deze afge vaardigde tijdens dit debat steeds min der tevreden zijn geworden. Hij had n.l. amendementen ingediend om ook bij de loon- en inkomstenbelasting de 1 te laten vervallen, terwijl hij bij de vennootschapsbelasting het mini mumbedrag van f 500 weer wilde te rugbrengen tot f100. Staatssecretaris v. d. Berge had daar grote bezwaren tegen. Hij maakte een Onderscheid tussen gewone en buiten gewone giften. Het is een normale zaak aat men eens een liefdadige daad doet. Af gezien nu van de grens van f 100 (een technische noodzaak), mag men niet het standpunt innemen, dat elke gift van de belasting moet, worden af getrokken. Zo ernstig waren z’n beden kingen dat de staatssecretaris het „on aanvaardbaar” over de voorstellen van de heer Lucas uitsprak. Dit lot onderging ook de heer v. Leeuwen (V.V.D.), die het onzin vond dat de wetgever gaat uitmaken waar de bijzondere offerzin begint en ein digt. Hij noemde dat aanmatigend en een overschatting van menselijk wet gevend kunnen. Daarom was hij het ééns met de heer Lucas om de „onder grens” van 1 bij de inkomsten- en loonbelasting te laten vervallen. Bo vendien was hij van mening dat de maximumaftrek 5 moest zijn. Ook zijn amendement werd Ingetrokken na het onaanvaardbaar van de bewinds man. (Van onze correspondent het Bewakingskorps of de politie. Nu Alfred van Sprang) I HOkfeWDIA, Donderdag Toen aan de Papoea-militairen in het Nederlandse leger op Nieuw- Guinea officieel mededeling gedaan werd dat zij op 1 Maart 1955 op wachtgeld gesteld zullen worden wegens het vertrek van de Konink lijke Landmacht uit dit gebied, barstten twee korporaals voor het front van de troep in snikken uit. Anderen konden met moeite hun diepe teleurstelling bedwingen. Het betreft 126 Papoea's die ais beroepsmilitair bij de KL dienen. Zij vormen het restant van het Papoea- bataljon, dat in 1944 door de Ameri kanen opgericht Is om het binnen land van Nieuw-Guinea van Japan ners te zuiveren en dat later door de KL (fvergenomen Is. Nu de KL haar taak aan de Marine moet overdragen zit men min of meer met deze men sen in de maag. Weliswaar hebben zij de status (en ook de salariëring) van KL-militairen, maar zij kunnen niet in Nederland dienen. Daar de KL niet zoals destijds het KNIL in Indo nesië in zijn geheel opgeheven wordt, kan men hen niet zonder meer aan de kant zetten. Derhalve is er een wachtgeldregeling voor hen getroffen. Deze regeling houdt in, dat zij voor de rest van hun dienstverband wacht geld zullen genieten. Deze periode va rieert van zes jaar tot tien jaar en zes maanden. De eerste drie maanden ont vangen allen hun volle salaris. Daarna krijgen de gehuwden drie maanden lang 85 procent, vijf jaar 70 procent en dan verder 60 procent. Voor de ongehuwden zfjn deze percentages respectievelijk 75, 60 en 50. Het gaat hierbij om belang rijke bedragen. Een soldaat heeft b.v. een maandsalaris van f 238. En er is een korporaal (met een vrouw en zeven kinderen) die f774 per maand ont vangt. De Nederlandse autoriteiten vvllen de ze mannen (die qua trouw aan Neder land en Oranje op één lijn te stellen zijn met de Ambonezen) echter in de één of andere vorm vasthouden. Men heeft daarom besloten tot de oprichting van een zogenaamd Bewakingskorps, dat de Mariniers straks als gidsen en tolken terzijde zal moeten staan als deze in het binnenland op patrouille gaan. De sterkte van dit korps heeft men op vijftig man gesteld. Het Is de bedoeling hen in groepen van tien bij een marinlers-detachement te plaatsen. Verder heeft men de mogelijkheid voor overgang naar de politie voor hen open gesteld. Dit geldt echter niet voor het kader. AMSTERDAM, 18 Sept. Een der prachtige zeeleeuwen van Artis, „kampioen schoonspringen-zonder- medaillekast”, is overleden. Voor de oppasser, die het dier jaren onder zijn hoede heeft gehad en die hem „van de hoge” heeft leren springen, waarbij de zeeleeuw bovendien de hem toe geworpen vis nog uit de lucht wist te plukken, is het verlies een zware slag. Evenals trouwens voor Artis en al die tienduizenden, ja honderdduizenden bezoekers, die in de loop der jaren tijdens de voedertijden der zeeleeu wen van de fantastische capriolen de zer dieren hebben genoten. Zo het in hét leven der mensen gaat, zo is het ook in dat der dieren. Max is dood, maar voor hem in de plaats zijn al weer twee nieuwe zeeleeuwen naar Artis onderweg. Binnen enkele dagen zullen ze er arriveren. En in de hoofdstedelijke dierentuin hoopt men, dat het waardige opvolgers van Max zullen zijn. men ongeveer de helft van hen heeft voorgelicht over de mogelijkheden en de voordelen, hebben zich zegge en schrij ve drie vrijwilligers voor het Bewa kingskorps gemeld. Het Is vooral hun trouw aan de KL welke hen ervan weerhoudt elders te dienen. Zij zijn er zeer trots op het embleem van het Nederlandse leger te dragen en zij kunnen zichzelf er niet toe brengen dat zo maar voor een ander embleem te verwisselen. „Wij zijn soldaten van het KL en wat we willen is met de KL naar Nederland gaan” is hun algemene wens. Nu dat niet mogelijk is gaan zij liever met wachtgeld. Zij hopen echter vurig, dat de KL terug zal komen en dan zullen zij onmiddellijk weer klaar staan. In afwachting daarvan hebben zij gezworen trouw te blijven aan Ne derland en het wettige gezag te zul len steunen. De commandant van de Koninklijke Landmacht In Nieuw-Guinea, kolonel D. Hulting, heeft inmiddels bekend ge maakt, dat elke Papoea-militalr drie maanden verlof met behoud van volle dig salaris zal krijgen alvorens op wachtgeld gesteld te worden. Maar ook dat beschouwen zjj slechts als een lapje voor het bloeden. In hun hart zijn zjj diep teleurgesteld, dat het Nederlandse leger geen plaats meer heeft voor hun trouw en hun bereidheid om te dienen. de bezoekers te woord staat en hoe dat gebeurt. Een onbeleefde en weinig toeschietelijke verkoper, die gewoon weg weigerde voor een vermeende nieuwsgierige een apparaat te demon streren, verspeelde op deze manier voor zijn directeur een order van ruim f 5000. Als in een stand geen goede verkopers aanwezig zijn, is het bedrag, dat voor expositie op de Jaarbeurs wordt uitgegeven weggegooid geld. (Van onze parlementaire redacteur.) 's-GRAVENHAGE, 18 September. De belastingaftrek van giften aan kerkelijke, liefdadige, culturele en wetenschappelijke instellingen ondervindt bij de belastingdeskundigen in onze volksvertegenwoordiging altijd veel be langstelling. Nu ook de Regering zich op het standpunt heeft gesteld dat de huidige regeling weinig te betekenen heeft, was het logisch dat er van de zijde der Kamerleden verschillende amendementen waren ingediend op een wetsontwerp om de bestaande regeling te verbeteren. Alleen de heer v. d. Heuvel (A.R.) boekte succes. Alle andere wensen werden niet verwezenlijkt daar staatssecretaris v. d. Berge deze onaanvaardbaar verklaarde. Wat de loon- en inkomstenbelasting betreft blijft de minimumgrens van f 100. (om voor de aftrek in aanmerking te komen) bestaan. Deze grens is wille keurig, maar uit belastingtechnische overweging noodzakelijk. Voorwaarde blijft echter dat de giften minstens 1 van het inkomen moeten bedragen. Volgens de huidige regeling is dit twee procent, zodat dit een vrij belang rijke verbetering is. Men kan van deze regeling profiteren tot 5 van het inkomen, waarbij dus 1 buiten beschouwing blijft. Dat dit maximum percentage is gehandhaafd is de verdienste van de heer v. d. Heuvel, wiens Mary Ursule lachte hartelijk. „U kunt hem vertrouwen, papa. Hij is op en top een Castlemaine, alleen niet zo fors. Hij lijkt op Grootvader, ook op u en oom James”. De bankier stond bij het venster en speelde met zijn horlogeketting - een gewoonte van hem, als hij in ge dachten verzonken was. „Je gelooft dus werkelijk, kind, dat hij de zoon van Basil is?” „Ik twijfel er geen ogenblik aan, papa”. „Nu, dan spijt het mij, want dit kan grote onaangenaamheden voor James meebrengen”. „In welk opzicht, papa”, vroeg zij verwonderd. „Ik hoorde gisteravond van je tan te, dat hij aanspraken komt maken op Greylands”. „Op Greylands? Maar dat is im mers het eigendom van oom James! Hoe kan een ander daar aanspraak SUCCES. De heer v. d. Heuvel (A.R.), bo gend op een dertig-jarige parlemen taire ervaring, omzeilde deze klippen op meesterlijke wijze. Weliswaar vroeg hij zich eveneens af waarom er andere grenzen gesteld moeten voor de aftrek van giften‘dan alleen om administratieve redenen, maar zjjn amendement bleek precies af ge stemd op het mogelijke. Hij ging ac- coord met de 1 clausule voor de loon- en inkomstenbelasting, doch hij verzette zich tegen de verlaging van de maximumgrens van 5 op 4 Hij maakte er weer 5 van, waarbij de 1 buiten beschouwing wordt ge laten. Dit amendement, dat geen be strijding vond bij de Kam.er, werd geval zijn portefeuille ter beschikking zal stellen. Intrekking van het wets ontwerp, zo was dus het antwoord. En daardoor was het ook overbodig om nog te antwoorden op de vraag van de liberale fractievoorzitter of aan ook minister v. d. Kief t zou aftreden We zien hem zo weinig, aldus klaagde de heer Oud. Tenslotte liep alles nog goed af. Het wetsontwerp werd z.h.s. aanvaard. De socialisten zullen daar mee de minste moeite gehad hebben, daar het ongewijzigde ontwerp volgens de heer Hofstra belastingtechnisch bij na ideaal was. Zaterdag werd het vergaderjaar offi ciéél gesloten. Het wachten is op Prins jesdag en misschien nog meer op de vijfde October, want het is zo goed als zeker dat op die dag de algemene po litieke beschouwingen zullen worden gehouden, zonder schriftelijke voorbe reiding. de Kamer. En men moet toegeven: de manier waarop dit gebeurde was een beetje bot. De heer Oud (V.V.D.) trachtte het onrustvuurtje nog een beetje op te stoken. Wat betekent dit onaanvaardbaar? Zal de staatssecreta ris aftreden als de amendementen toch worden aangenomen of zal alleen het wetsontwerp worden ingetrokken? De vraag was rhetorisch, want niemand zal verwacht hebben dat een bewinds man voor een dergelijk onbelangrijk ’s-GRAVENHAGE, 18 Sept. Mr A. A. M. Struijken, gouverneur van de Ned. Antillen heeft tegenover een re dacteur van het A.N.P. verklaard, dat H. M. de Koningin de wens te kennen heeft gegeven om volgend jaar een be zoek aan Suriname en de Ned. Antil len te brengen. Een datum kon echter nog niet worden vastgesteld. Dit houdt verband met het tijdstip van de offi ciële plechtige bevestiging van het Sta tuut, waarop nog de goedkeuring van de Eerste Kamer moet worden verkre- Sen alvorens de afkondiging zal kun nen geschieden. Of Prins Bernhard de reis zal mee maken staat eveneens nog niet vast. Er is indertijd sprake geweest van een reis van de minister-president, dr W. Drees, naar de Westindische rijksdelen. Naar het schijnt is dr Drees geneigd om, als de Koningin een bezoek aan de West gaat bren gen, van zijn bezoek af te zien. Ook’ hierover is echter nog niets defini tiefs vastgesteld. (Van onze §-redacteur.) UTRECHT, 18 Sept. „De resultaten van de Jaarbeurs waren bevredi gend en het bezoek overtrof onze verwachtingen”. Dit kon de directeur van de Jaarbeurs, mr H. A. R. Schuyt, mededelen toen de poorten op het Vreden- burg en de Croeselaan weer achter de bezoekers gesloten waren. Het buiten lands bezoek steeg met 20 vergeleken met de vorige najaarsbeurs. Er kwamen zakenlieden uit 96 (v. j. 53) landen naar Utrecht en daarbij waren er zelfs uit Oeganda, Thailand en Hongkong, van de Barbados-eiianden, Hawaï en de Goudkust. Het binnenlands bezoek steeg met 12 en de bezoekers kwamen uit 700 van de 1100 gemeenten, die ons land telt. De afdeling Intern Transport op de Croeselaan trok veel belangstelling, vooral uit Duitsland en Engeland. Sympathiek deed het hier aan, dat de exposanten hun bezoekers zelf naar collega’s verwezen, als diens appara ten beter waren aangepast aan het be drijf van de klant in spé. De Medische afdeling kwam in de nieuwe Marijke- hal goed tot haar recht. In de afdelin gen electrische apparaten, woningtex tiel en kleinmeubelen was men tevre den en de exposanten van bijouterieën waren zelfs enthousiast. De vrouwen blijken weer wat meer geld aan deze artikelen te kunnen uitgeven. Voor huishoudelijke artikelen be stond veel belangstelling in verre landen. Een handelaar uit Bagdad plaatste bij één firma een order van 1500 wasmachines. Een firma in le derwaren verkocht 5000 damestas sen op één dag. Ondanks de sedert twee jaar weer herleefde ontzag lijke speelgoedbeurs te Neurenberg boekten toch ook in Utrecht de speelgoedfabrieken goede resultaten. Merkwaardig was op deze beurs, dat soms een handelaar in een bepaal de branche de hele dag werd over stelpt met bezoeken en orders, ter wijl zijn buurman in dezelfde branche vrijwel niemand in de stand kreeg. Mr Schuyt wees er nog eens op, van hoe groot belang het is, wie in een stand AMERSFOORT, 18 September De Rijksdienst voor het oudheidkundig bodemonderzoek te Amersfoort heeft in de afgelopen weken te Deventer opgra vingen verricht, waarbij sporen van woningen uit het begin van onze jaar telling aan het licht zijn gekomen. Onder een circa 80 cm sterk doorwoel de laag bouwgrond werden de paal gaten aangetroffen van twee huizen die resp. een lengte moeten hebben gehad van 25 en 29 meter. Door een verdeling van de ruimte in tweeën, krijgt men de indruk dat beide huizen een apart woongedeelte hebben gehad. Behalve deze gebouwen die door de leider van de opgraving, dr Modder man, als boerderijen worden be schouwd, kwamen nog sporen van kleinere gebouwtjes aan het licht, welke „vermoedelijk hebben gediend als bergplaats voor het graan. op maken?” „Hij, kan het doen en schijnt het hoop onaangenaamheden op de hels halen”. Mary Ursule begreep er niets van. Maar het gesprek moest gestaakt worden, want de bankier zei: „Kom, ik zal wel naar beneden dienen te gaan, om met hem te spreken”. Zodra hij zijn kamer betrad en zijn blik liet rusten op de jonge bezoeker, die hem gulhartig tegemoet kwam, was ook bij hem alle twijfel verdwe nen: voor hem stond een Castlemai ne! Hij moest hem dus erkennen, dat was een uitgemaakte zaak. En zo ge droeg hij zich ook. Hij drukte Antho ny de hand en verzocht hem plaats te nemen, waarna er enige tijd ver streek met vragen en antwoorden. Vervolgens kwam Anthony te spre ken over het onderwerp van de erfe nis. Hij vroeg inlichtingen, daar oom James hem die niet wilde geven. „Vader heeft mij altijd verzekerd, dat Greylands zijn eigendom zou worden, om later op mij over te gaan en....” „Dan heeft je vader wel wat voor- 15). De butler, afgaande op de familie naam, was zeer beleefd tegenover de vreemdeling, hielp hem zijn jas uit doen en ging hem voor naar boven, waar hij hem aandiende bij Mary Ursule, die stom verwonderd opstond om hem te begroeten: „Anthony Castlemaine”, mompelde zij. De but ler sloot de deur en de jongeman trad naderbij. Geleerd door zijn ervaring met Ethel Reene boog hij alleen en wachtte af. Onmiddellijk zag Mary Ursule familietrekken. „Als ik uw naam goed heb ver staan - Anthony Castlemaine - dan moet u een bloedverwant van mijn overleden grootvader zijn, mijnheer?” Hij maakte zich bekend en Mary Ur sule drukte hem toen direct de hand. Zij twijfelde geen moment aan zijn identiteit. „Ik twijfel er niet aan, dat u geen neef van mij bent. Onder duizenden zou ik u als een Castlemaine herkend hebben”. „Ik kan het zelf zien, dat ik op de Castlemaines gelijk. Ik heb alleen niet hun lengte en krachtige li chaamsbouw. Mijn moeder was klein en tenger”. Zij spraken vertrouwelijk met el kaar. Het kwartier was om, eer An thony er erg in had. De butler kwam zeggen, dat mijnheer hem in zijn ka mer wenste te spreken, en hij geleid de zijn bezoeker er heen. Intussen had Peter Castlemaine niet op hem gewacht, want hij stond bijna op hetzelfde moment bij zijn dochter. „Ik merk, dat die persoon hier ge weest is. Stom van Stephen om hem hierheen te brengen”. „Het deed mij genoegen, papa. Hij is een aardige, verstandige jongen. Hij is mijn neef, maar ik wilde wel, dat hij mijn broer was”. „Kind, doe niet zo dwaas. Je moet vreemde mensen niet zo lichtvaar dig vertrouwen. Hij is misschien wel een gelukzoeker, evenmin aan ons verwant als ik aan de koning van En geland”. door men. De wijze waarop deze echter bijna alle andere amendementen onaan vaardbaar verklaarde wekte wrevel bij NAIROBI, 18 Sept. Een veertigtal Mau-Mauleden heeft in de nacht van Vrijdag op Zaterdag een aanval gedaan op een vijftig kilometer ten Zuidoosten van Nairobi gelegen gevangenkamp en 200 gevangenen, die schuldig waren be vonden aan Mau-Mau-activiteit, be vrijd, aldus is te Nairobi bekend ge maakt. Na de aanval was er nog slechts één gevangene in de Inrichting aanwezig. Later gaven acht bevrijde gevangenen zich over aan de gevangenisfunctiona rissen. Ingezonden Mededeling (Adv.) Want iedereen weet dat m feilloos heloen (van de ene minuut op de andere) tegen het branden van overtollig maagzuur. Waarom gij dan niet? Iedere apotheker en iedere drogist heeft Rennies voor U. Er zijn drie verpakkingen: klein - groter - grootst, Om tegemoet te komen aan ieders persoonlijke behoefte en voorkeur. Bovendien is iedere Rennie apart ver pakt, practisch en hygiënisch zo maar voor ’t bij U steken. En dat U Rennies gebruikt hoeft niemand te weten, want U neemt ze onopvallend in, zonder water of wat ook, en laat ze smelten op de tong. Ze zijn nog smakelijk bovendien. viNSDAG 21 SEPTEMBER 1954. HILVERSUM I. (402 m.) AVRO: 7.00 Nws. 7.10 Gram. VPRO: 7.50 Dagopening. AVRO: 8.00 Nws. 8.15 Gram. 9.00 Morgen wijding. 9.15 Gram. 9.30 Voor de huisvr. 9.35 Waterst. 9.40 Gram. 10.50 Voor de kleuters. 11.00 Voor de zieken. 11.30 Piano recital. 12.00 Gram. NATIONAAL PRO GRAMMA: 12.30 Nws en land- en tuinb. med. 12.45 Rep. v. d. opening der Staten- Generaal. 13.10 Troonrede. AVRO: 13.45 Gram. 14.00 „Wij ontdekken Amerika!” 14.30 Gram. 14.40 Schoolradio. 15.00 Gram. 15.15 Voordr. 15.30 Gram. 16.30 Voor de jeugd. 17.30 Lichte muz. 17.45 Pianospel. 18.00 Nws. 18.15 Rep. en gram. 18.30 R.V. U.: Prof, dr E. J. Slijper: „De toekomst van de mens”. 19.00 „Paris vous parle”. 19.05 Fanfare-ork. 19.30 „De millioenen- nota”, caus. 19.40 Gram. 20.00 Nws. 20.05 Herhaling v. d. troonrede. 20.30 Radio- philh. ork. 21.05 „Wie was Lely?”, hoorsp. 22.35 Gram. 22.45 Buitenl. overz: 23.00 Nws. 23.15 „New York calling”. 23.20— 24.00 Gram. HILVERSUM H. (298 m.) KRO: 7.00 Nws. 7.10 Gram. 7.15 Gym. 7.30 Gram. 7.45 Morgengebed en lit. kal. 8.00 Nws en weerber. en kath. nws. 8.20 Gram. 9.00 Voor de huisvrouw. 9.40 Lichtbaken. 10.00 Voor de kleuters. 10.15 Gram. 10.30 Pro- menade-ork. 11.00 Voor de vrouw. 11.30 Schoolradio. 11.50 Als de ziele luistert. 12.00 Angelus. 12.03 Gram. NATIONAAL PROGRAMMA: 12.30 Nws en land- en tuinb. med. 12.45 Rep. v. d. opening der Staten-Generaal. 13.10 Troonrede. KRO: 13.45 Gram. 14.00 Gevar. progr. 14.45 Gram. 15.00 Schoolradio. 15.30 Ben je zes tig? 16.00 Voor de zieken. 16.30 Ziekenlof. 17.00 Voor de jeugd. 17.45 Regeringsuitz.: Nederland en de wereld: Uitwisselings- progr. over Egypte. 18.00 Lichte muz. 18.20 Sportpraatje. 18.30 „Dit is leven”, caus. 18.45 Gram. 19.00 Nws. 19.10 Pro menade ork. 19.30 Avondgebed en lit kal. 19.45 Amus. muz. 20.15 Gram. 21.00 Act. 21.15 Belg. Nat. ork. 22.00 Gram. 22.15 Uit het Boek der Boeken. 22.30 Gram. 22.35 Schaak-Olympiade. 22.40 Viool en piano. 23.00 Nws. 23.15—24.00 Gram. BRUSSEL. Vlaams (324 m.) 12.00 en 12.23 Gram. 12.30 Weerber. 12.34 Gram. (Om 12.50 Koersen). 13.00 Nws. 13.15 Gram. 14.00 Idem. 14.10 Ork. conc. 15.00 Gram. 15.30 Orgelspel. 16.00 Koersen. 16.02 Gram. 16.15 Orgelspel. 16.45 Gram. 17.00 Nws. 17.10 en 17.40 Gram. 17.50 Boekbe- spr. 18.00 Voor de jeugd? 18.30 Voor de sold. 19.00 Nws. 19.40 Gram. 19.50 Caus. 20.00 Gram. 20.30 Ork. conc. (Om 2130 Nws). 22.30 Gram. 22.55—23.00 Nws. barig gesproken. Automatisch behoeft het goed niet over te gaan. Je groot vader kon het nalaten aan wie hij wilde”. „Natuurlijk. Maar vader zei altijd, dat het nooit aan iemand anders zou worden overgelaten”. „Nogmaals: dat was voorbarig ge sproken. Moet ik nu begrijpen, dat je alleen op grond van de verzekering van je vader naar Engeland bent ge komen, om Greylands op te eisen?” „Op zijn sterfbed heeft vader mij dat opgedragen, oom Peter, toen hij de dood van grootvader vernam. Oom James scheen het mij kwalijk te ne men. Hij zei, dat het goed zijn eigen dom was en ik er geen enkel recht op had”. „Welnu dan, waarde neef?” „Ik wil niet onredelijk zijn, oom Peter, maar ik mag toch verwachten, dat men mij behoorlijk bejegend. Na tuurlijk ontken ik niet, dat grootvader het recht had, het goed aan oom Ja mes na te laten „Zeker had hij dat”, viel de ban kier hem in de rede. „En ik kan je verzekeren, dat hij nooit heeft kun nen dulden, dat iemand zich met zijn doen en laten bemoeide”. „Ik herhaal, oom Peter: ik ben niet onredelijk. Als oom James het recht aan zijn kant heeft, dan zal ik hem het goed niet betwisten. Ik ben geen schurk. Maar laat hij mij dan aan tonen, dat het goed zijn eigendom is”. „Maar hij heeft het in bezit. An thony, en het schijnt toch, dat jij het hem wilt betwisten”. „Pardon, u begrijpt mij verkeerd. Ik wil alleen het bewijs geleverd zien. Als oom James het bij testament of bij enig andere wettelijke acte ge ërfd heeft, laat hij mij dat aantonen en ik zal tevreden zijn”, „Dus je twijfelt aan zijn woord?” Anthony aarzelde even, maar sprak toen oprecht zijn mening uit: „De za,ak is zo gelegen, oom Peter, dat ik het nodig acht, door bewijzen over tuigd te worden. Mijn vader heeft mij gewaarschuwd, dat er wel eens verraad gepleegd kon zijn....” (Wordt vervolgd).

Zeeuwsch Dagblad | 1954 | | pagina 3