WEST-EUROPA Herdenking de doden, die van voor bevrijding vielen onze EDEN EN DULLES ONTMOETEN ELKAAR IN LONDEN MACHT VAN BETEKENIS IN ■Ml Br H Lb Mil Zeeuwsch Dagblad-maand Ministers Luxem- van en burg waren België, Nederland bijeen in de Ridderzaal De Benelux iO jaar na uren en Wijdingsvolle uren te Nijmegen, Arnhem, Biggekerke en Utrecht Groenten en fruit naar O-Duitsland Het Westen blijft verdeeld Bankbediende uit Goes krijgt drie jaar Op korte termijn loonsverhoging van 6 pCt Na het „naast elkaar werken’ Kerkdienst te Biggekerke SIL S'V HM is 5) Bondsdag verwerpt de motie van wantrouwen. PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND Arnhem. Utrecht. - DE BILT ZEGT: Veel bewolking. Grote brand in Den Haag. (P- Septembermaand Advies aan Regering: r 1 F pi 10e JAARGANG No. 2889 voor het gebed I s ZATERDAG 18 SEPT. 1954 Directeur: "ACQ DE SMIT MINISTER ZIJLSTRA. Na de Luxemburgse minister van Abonnementsprijs 0.47 per week, ƒ2.p. maand, <5.85 p. kwartaal. Losse nummers 13 cent. Advertentieprijs 22 cent per m.m. Rubriek Kabouters 10 ct. per woord BONN, 17 Sept. De Westduitsi Bondsdag heeft vandaag een motie vai wantrouwen inzake het beleid van d' minister van Binnenlandse Zaken in d' zaak-John met 223 tegen 128 stemmei verworpen, bij 50 onthoudingen. Kloosterzande was hij tegen de lamp daarom kon de Justitie niets anders doen dan bevestiging vragen van het vonnis van de kanton- de spoorwegstaking, die tien jaar geleden begon. land en Canada voor de hulp en de offers in de strijd voor de bevrijding van Nijmegen. De minister wenste Nij megen voor de toekomst met Gods hulp het beste toe. ZEEUWSCH DAGBLAD Hoofdredacteur: J. D. TROOSTHEIDE Tallozen hebben gisteravond deelge nomen aan de jaarlijkse stille tocht naar het herdenkingsmonument op de Rijnbrug, in de September van 1944 één der felst omstreden punten. Het monument waarlangs de stoet trok, en waar de Britse, de Poolse en de Neder landse vlag halfstok hingen, was wel dra overdekt met bloemen. In de mid daguren was in de Remonstrantse Kerk een gebedssamenkomst gehouden, uit gaande van de Oecumenische Raad van Kerken. Op het Airbornkerkhof te Oosterbeek is vanmorgen een plechtige herdenkingsdienst gehouden voor de gevallenen. Voor de tiende maal klonk boven de graven „The last Post” (zie foto). Ter gelegenheid van de herdenking van de slag bij Arnhem heeft de N.C. R.V. vanavond een klankbeeld van een uur uitgezonden onder de titel „Voor portaal der vrijheid”. In dit klankbeeld delburgse rechtbank. On langs is hij door het kanton gerecht te Terneuzen ver oordeeld tot f 400 boete of dertig dagen hechtenis voor waardelijk. Hij had echter tegen dit vonnis beroep aan getekend en vandaar dat hij weer voor de groene tafel stond. Het bleek, dat hoe wel hij beweerde, dat hij de veehandel weer had opgeno men, na het eerst in de tex tiel en tapijten geprobeerd te hebben het kruiden- doktoren nog niet vaarwel had kunnen zeggen; want in j weer open en 'icier van DEN HAAG, 17 September. In de met vele bloemen versierde Ridderzaal te Den Haag is vanmiddag een plechtige bijeenkomst ge houden ter herdenking van het feit, dat tien jaar geleden de Belgisch- Nederlandse-Luxemburgse Douane-overeenkomst werd getekend. „De voltooiing van de Benelux-Unie komt in zicht”, zo sprak de Minister-President, dr W. Drees in zijn openingswoord. „Bij de huidige stand van zaken is optimisme gerechtvaardigd, hoewel er nog moeilijk heden zijn te overwinnen. De Benelux is een realiteit geworden, welke -■ algemeen aanvaard is”. Dr Drees wees erop hoe de Benelux vooral op cultureel en politiek gebied grote waarde heeft. Juist in de afge lopen weken heeft men kunnen erva ren, hoe. de Benelux in de internatio nale politiek een begrip is geworden. „De integratie op beperkt terrein toont aan, dat samenwerking mogelijk is en een voorbeeld kan zijn voor andere landen”, zo besloot de minister-presi dent. De Belgische minister van Economi sche Zaken, de heer Jean Rey sprak over het verschil van de economieën van Nederland en België. Vooral het loonverschil is belangrijk. Maar ook België zal alles doen om dit obstakel op te ruimen. Verder pleitte de Belgi sche minister voor het instellen van een Hoge Autoriteit, een supra-natio- naal orgaan ter oplossing van de pro blemen. Verder is een Gerechtshof no dig. De Belgische minister besloot zijn rede met de opmerking, dat de Belgi sche Regering vertrouwen heeft in de toekomst en de Benelux ziet als een eerste stap naar de eenwording van Europa. ELST, 17 Sept. Naar het A.N.P.. verneemt zal binnenkort een vrij grote hoeveelheid groenten, fruit en conser ven naar Oost-Duitsland worden ge ëxporteerd. De export geschiedt op basis van het thans lopende handels- verdrag tussen Nederland en Oost- Duitsland. Dit verdrag een zgn. clearingsovereenkomst werd op 1 Juli j.l. afgesloten en loopt op 1 Juli 1955 af. De levering van de Neder landse producten zal geschieden in de maanden September, October, Novem ber, December en Januari. Met het oog op de te verwachten grote oogst, is deze verruiming van de afzet van groot I belang. digd. Zij werd door vele inwoners van Biggekerke bijgewoond en ook door enige Vlissingers, die hier familieleden verloren. Ook de burgemeesters en de beide wethouders waren aanwezig. In Utrecht is vanmiddag namens de directie en de personeelsraad van de Nederlandse Spoorwegen een krans gelegd aan de voet van het monument bij het administratiegebouw te Utrecht ter gelegenheid van het feit, dat het vandaag tien jaar is geleden, dat de spoorwegstaking begon. Pe krans is gelegd door de President yan de Ne derlandse Spoorwegen, ir F. Q. den Hollander. AMSTERDAM, 17 Sept. Naar wij vernemen zullen met ingang van Za terdag 18 September de theeprijzer met 4 tot 6 cent per pakje van 100 gr worden verhoogd. Dit is een gevolj van de voortdurende stijging op de we reldmarkten. In verhouding tot dezt stijging is de verhoging der detail prijzen zeer matig te noemen, aldus d< mening van vakkringen. Medewerkers: J. A. van Bennekom, Middelburg; Ds W. C. van Burgeler, Kruiningen; A. I. Catsman, Aardenburg; Ds D. J. van Dijk, St. Annaland; Ds A. Gruppen, Biezelinge; J. S. Hoek, Middelburg; J. Hommes, Nieuwdorp; J. Huijssen, Terneuzen; Ds J. Karelse, Goes; P. Kuijt, Kratbendijke; J. Laport, Goes; J. Moil, Vlissingen; K. C. van Spronsen, Goes; R. Zuidema, Goes. DE BILT, 17 Sept. Half tot zwaar bewolkt met voornamelijk in de Zuide lijke helft van het land enige regen. Overwegend matige wind tussen West en Zuid. Ongeveer dezelfde tempera turen als gisteren. LONDEN, 17 September. De mi nisters van Buitenlandse Zaken van Engeland en de Verenigde Staten, An thony Eden en Foster Dulles hebben elkaar na alle politieke verwikkelin gen van deze week in Londen ontmoet. Samen hebben de ministers de moei lijkheden, die mede waren ontstaan door het naast elkaar werken, bespro ken. En het resultaat is geweest, dat de Amerikaanse minister Dulles kan instemmen met het plan van zijn En gelse collega Eden. Alleen moest Dul les er op aandringen dat Engeland nog verder zou gaan in zijn medewerking aan de Europese verdediging. Verder hebben de ministers gesproken over de agenda van de komende conferentie van de negen landen, die te Londen zal worden gehouden. Beide staatslieden waren zeer content over de besprekin gen. Uit de besprekingen tussen Eden en Dulles is duidelijk geworden, dat de Franse premier Mendes France nog een afwijkend standpunt inneemt be treffende de Duitse herbewapening. Engeland is van mening dat het toe zicht op de Westduitse herbewapening moet berusten bij de NAVO, maar de Fransman wil dat de landen van het Pact van Brussel dit toezicht uitoefe nen. Ook wil hij een aparte militaire organisatie van deze landen in het le ven roepen. Ook over het aantal Duit se divisies was men het niet eens. DAT de competitie-voet- balwedstrijd Arnemuiden II Rillandia II, die voor van daag op het programma staat, is afgelast. DAT op de Plattedijk te Heinkenszand een aanrijding plaats had tussen de wiel- rijdster mevr. B. en een tot nog toe onbekende motorrij der. De aanrijding was het gevolg van het feit, dat de motorrijder geen richting aangaf. Mevr. B. werd tegen de grond gesmakt en liep ontvellingen op. Het rijwiel werd geheel vernield. DAT de heer J. N. uit Goes, alias „Het Boertje van Zeeland” alias „De Kruiden dokter” gisteren weer heeft terecht gestaan voor de Mid- rechter. De uitspraak is over twaalf dagen. DAT de heer J. van Harn met de wisselbeker is gaan strijken voor zijn bijzonder fraaie inzending op de bloe mententoonstelling, die in de „Korenbeurs” te Goes wordt gehouden en wordt georga niseerd door de Kon. Mij voor Tuinbouw en Plantkun de. In ons eerstvolgend num mer hopen we hierop terug te komen. DAT de directeur van de Provinciale Planologische Dienst, ir M. de Vink een le zing zal houden in de alge mene vergadering van de Vereniging Schoolmuseum „Het Deltaplan en zijn soci- aal-economische betekenis”. (zie pagina 3 en Uitgave: Stichting „Zeeuwsch Dagblad” go’ofdkantoor: Goes, L. Vorststr. gÓ Tel. 2438 bij geen gehoor voor advertenties 2970, voor redactie 2435. Giro 274289. Kantoren: Vlissingen: Lammensstraat 17, Telef. 2754; Middelburg: Korte floordstr. 35. Tel. administratie 2009, Tel. redactie 2347; Ter neuzen: Djjkstraat 26-28 Exploitatie: Oosterbaan Le Cointre N.V., Goes Economische Zaken, de heer Rasquin, sprak de Nederlandse minister van Economische Zaken, prof, dr J. Zijl- stra. Sprekende over de lage landen bij de zee, aldus minister Zijlstra, denkt men vaak aan drie zwakke kleine na ties, die geen gewicht in de internatio nale schaal kunnen leggen. Vaak wor den de Beneluxlanden in politieke prenten door bijzondere kleine kleu tertjes uitgebeeld. Maar onze interna tionale positie is gewichtiger. Zij be hoort tot de grootste handelsmogend- heden ter wereld. Zij neemt door deze economische kracht in het politieke beeld van de internationale betrekkingen een niet te verwaarlozen plaats in. In West-Euro- pa is de Benelux een macht van be tekenis. ’s-GRAVENHAGE, 17 Sept. Va avond omstreeks half twaalf is in het pand Lange Voorhout 27, aan de Oost zijde, brand ontdekt. De brandweer is met groot materiaal uitgerukt en tastte de vlammenzee onmiddellijk aan. Te gen twaalf uur liet de brandweer nog meer materiaal aanrukken voor het blussen van deze grote uitslaande brand. DAT, voorafgaande aan het bevrijdingsconcert, dat op Vrijdag 29 October a.s. in de Grote Kerk zal worden gehouden, het Rotterdams Philharmonisch Orkest des middags om drie uur een concert zal geven voor de jeugd, de leerlingen van de middelbare scholen, nijver heidsscholen en U.L.O.-scho- len. De dirigent, de heer Ed. Flipse, zal een korte toelich ting geven op het program ma, dat vermeldt de Ouver ture Oberon van Karl Maria von Weber; het Sympho- nisch gedicht Saul en David van Johan Wagenaar; de To venaarsleerling van Paul Dukas en het Symphonisch Gedicht Finlandia van J. Sibilius. GOES, 17 September. Op tal van plaatsen in ons land zijn van daag de duizenden herdacht, die tien jaar geleden hun leven gaven voor de bevrijding van ons land. Bij de Waalbrug te Nijmegen heeft minister Beel onder grote belangstelling uit binnen- en buitenland het Jan van Hoofmonument onthuld en in Arnhem heeft voor de tiende keer de stille tocht naar de Rijnbrug plaats gehad. In de morgenuren klonk over de graven van het Airbornkerkhof te Oosterbeek „The Last Post” (Zie foto). In Biggekerke zijn vanavond in de Ned. Herv. Kerk de doden herdacht, die omkwamen tijdens het bombardement van 17 September 1944. In Utrecht heeft vanmiddag ir F. Q. den Hollander een krans gelegd aan de voet van het spoorwegmonument ter herdenking van Voordat Nijmegen de dag herdenkt, dat het 10 jaar geleden na harde strijd werd bevrijd, is vandaag het vrijheids- monument, genoemd naar de verzets held Jan van Hoof, aan de Waalbrug onthuld. De middagzon scheen over de duizenden, die zich bij de Waalbrug hadden verzameld en over de Ameri kaanse, Canadese, Engelse en Neder landse vlaggen. Een deputatie van het zevende Amerikaanse legerkorps, het korps dat zo dapper streed, stak het bevrijdingsvuur aan, dat overgenomen werd door de burgemeester van Nij megen, mr Ch. Hustinx, die het vuur in een bronzen schaal naast het monu ment plaatste. De burgemeester sprak over de moed van de verzetsstrijders. „Eén van hen is hij”, zo zei mr Hustinx, „wiens naam op dit monument zal prijken, de verzetsstrijder Jan van Hoof, wiens naam aan de bevrijding van Nijmegen onverbrekelijk blijft verbonden” Het was minister Beel, die vervol gens het monument onthulde. In zijn toespraak herinnerde de minister aan de tienduizenden, die vielen voor onze vrijheid. Hij dankte Amerika, Enge- MIDDELBURG, 17 Sept. Vandaag 1 veroordeelde de Middelburgse recht- bank, conform de eis, de Goese bank bediende M. B., verdacht van diefstal van f50.000 uit een verzegelde enve- loppe, tot een gevangenisstraf van drie jaar met aftrek. Be tekende beroep aan. DEN HAAG, 17 September. Het bestuur van de Stichting van de Ar beid heeft vandaag de Regering voor gesteld, om na bedrijfstaksgewijze overleg de lonen met maximaal 6 pCt te verhogen. Het bestuur is tot de con clusie gekomen, dat het wenselijk is, dat deze verhoging op korte termen ingaat. Men wijst erop, dat het onjuist is, dat de verhoging Maandag a.s. reeds zou ingaan. Het bestuur van de Stichting van de Arbeid zal zich nog nader beraden over de consequenties van deze loonsverho ging voor de sociale verzekering. Bij fle verhoging van de lonen zal er naar gestreefd worden het euvel van de niet toelaatbare lonen te beteugelen. De Stichting van den Arbeid merkt op, dat de voorgenomen loonmaatregel beoogt de werknemers te doen delen in de toegenomen welvaart van ons land. Toeneming van de welvaart is in het algemeen slechts te verkrijgen door een stijging van de productiviteit en het bestuur van de Stichting van den Arbeid is dan ook van oordeel dat een voortgezet, gezamenlijk krachtig stre ven van werkgevers en werknemers naar een zo efficient mogelijke produc tie de weg is, waarlangs de huidige welvaart in de toekomst ook bij een gestegen loonniveau en een groeiende bevolking kan worden gehandhaafd en vergroot. Het bestuur vestigt er met nadruk de aandacht op, dat een stijging van de prijzen als gevolg van een verho ring der lonen enerzijds aan het be oogde doel: het doen delen in de toe genomen welvaart, afbreuk doet en anderzijds voor hen, die niet meer in het arbeidsproces zijn ingeschakeld een daling van het reële inkomen teweeg zou brengen. Het bestuur meent dan ook de bo venstaande overweging met betrek king tot de verdere opvoering van de Productiviteit en de gevolgen van ®en doorberekening van een loons verhoging in de prijzen nogmaals onder de aandacht van werkgevers on werknemers te mogen brengen. bracht veldmaarschalk Montgomery hulde aan de Nederlanders in het ge bied van Arnhem voor de hulp, die zij destijds aan de Britse troepen hebben geboden. De veldmaarschalk zei, zijn hulde te willen betuigen aan de heldhaftig heid van de Nederlandse bevolking in dit gebied, die, terwijl rondom haar de slag woedde en haar huizen verwoest werden, slechts aan een ding dacht: hulp te bieden aan de Britse soldaten, die tegen de gemeenschappelijke vij and streden. BIGGEKERKE, 17 Sept. In de Ned. Herv. Kerk is vanavond een sa menkomst gehouden ter nagedachtenis van de inwoners dezer gemeente, die tien jaar geleden, op 17 September 1944, bij een bombardement om het le ven kwamen. Op die ontzettende dag naderde een groep geallieerde bom menwerpers de kust. Het was voor die tijd een gewoon schouwspel. Steeds waren zij doorgevlogen en was de rust weergekeerd. Maar dit keer was dat niet zo: binnen enkele seconden was het gebeurd. Bommen gierden neer op het vreedzame dorp, dood en verderf achterlatend. Zeven en veertig burgers zouden de bevrijding niet meer aan schouwen. Ruim drie jaar later, op 28 September 1947, werd te hunner nage dachtenis een eenvoudige steen ont huld op de begraafplaats, waarop al de namen der omgekomenen waren ge beiteld. De herdenkingssamenkomst van deze avond werd geleid door de Hervorm de predikant, ds A. D. H. Roscam Ab- bing, die na een kort openingswoord en het lezen van enkele Bijbelgedeel ten het woord gaf aan de heer C. Stuij, waarnemend hoofd der school voor Geref. Schoolonderwijs. De heer Stuij schetste in sobere woorden de ver schrikkingen van tien jaar geleden. Waarom zijn wij hier vanavond nu bij elkaar zo vroeg hij. Niet ter verering van helden en ook niet om gevoelens van haat, die er zouden kunnen be staan ten opzichte van de toenmalige bezetters, aan te wakkeren, maar uit dankbaarheid, dat wij allen gespaard zijn gebleven en om al hetgeen wij nog mogen bezitten. Ook zijn wij hier, al dus de heer Stuij, omdat wij weten, dat de rampen, die over de wereld gaan, evenals de ramp, die Biggekerke trof, ons iets te zeggen hebben en wel, dat Jezus Christus naderende is. De spre ker herinnerde aan de gelijkenis van de wijze en de dwaze maagden, de ge nisten en de niet-gerusten en zei, dat de keuze God ook ons allen plaatst. Na het uitspreken van 1 o door ds Roscam Abbing en gezang was deze eenvoudige samenkomst geëin- -jwiM W-|

Zeeuwsch Dagblad | 1954 | | pagina 1