In Bonn Parijs en DULLES BELOOFT WEST-DUITSLAND SOUVEREINITEIT van Belastingsfaciliteiten voor de middenstand Drie vakbonden thans accoord met loonronde Mendes-France ontvangt de plannen Eden gunstig QvanöA&q=3 De Castries vertelt 1 TUMULT IN DE BONDSDAG TE BONN Drie doden door auto-ongeluk over Dien Bien Phoe Derde zitting Kaad van Europa Maar welke beperkingen moeten Duitsland worden opgelegd? 11 Motie van wantrouwen tegen minister Schröder Over de affaire John Paspoort van Tiro ingetrokken* N.V.V, wil instelling van een huuregalisatiefonds Dulles in Bonn Het slot van het Kamerdebat Investeringsaftrek thans per firma; f 7500,— onbelast bij liquidatie I PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND Eden en Mendes France vriendschappelijk gesprek DE BILT ZEGT: Afnemende wind. W aarschuwing? Parijs gepasseerd? Zilveren jubileum Unilever N.V. Reacties. Volgende week mededelingen van de regering? In enkele regels melden wij nog ZEEUWSCH DAGBLAD 10e JAARGANG No. 2888 emeritus predikant te Zeist. de de veerdienst van de fa Noordgouwe der Ned. DAT thans de tijd weer is VRIJDAG 17 SEPT. 1954 Directeur: 'ACQ DE SMIT Hoofdredacteur: J. D. TROOSTHEIDE Abonnementsprijs 0.47 per week, 2.p. maand, 5.85 p. kwartaal. Losse nummers 13 cent. Advertentieprijs 22 cent per m.m. Rubriek Kabouters 10 ct. per woord Op- en ondergang van Zon en Maan: Zaterdag: Zon op 6.18 u., onder 18.51 u. Maan op 21.30 u., onder 14.04 u. ge- aan wer- WASHINGTON, 16 Sept. De Indonesi sche ambassade in de Verenigde Staten heeft het paspoort van Hasan Muhammed Tiro ingetrokken. Zoals bekend is Tiro ëen vroegere employé van de Indonesi sche ambassade in New York, die zich zelf heeft uitgeroepen tot „buitengewoon gezant en gevolmachtigd minister bij de delegatie van de Islamietische republiek bij de Verenigde Naties”. Een woordvoerder van de ambassade deelde medé, dat Tiro een week de tijd krijgt om zijn zaken te regelen en dan naar Indonesië moet terugkeren. Indien hij Amerika niet zou verlaten, zou zijn paspoort geheel ongeldig verklaard wor den en zou hij statenloos worden. MAARTENSDIJK, 16 September. Op het rechte stuk tussen het raadhuis van Maartensdijk en de Hollandsche Rading is vanmiddag een ernstig auto- ongeluk gebeurd, dat aan drie personen het leven heeft gekost. Het regende bij zonder hard en er stond dwars over de Maas, die ook de later aan komende buspassagiers en de post vervoerde. Aan beide zijden van het veer vormde zich een autofile van hon derden meters PARIJS, 16 September. Generaal Christian De Castries, bevelhebber van de vroegere Franse vesting Dien Bien Phoe in Noord-Indo-China, heeft van daag op de eerste persconferentie sinds zijn ontslag uit krijgsgevangenschap verklaard, dat een wapenstilstand in Indo-China „absoluut nodig” was ge weest. Tegen de tijd, dat de wapenstilstand werd getekend en zelfs daarvoor, was het duidelijk geworden, dat Frankrijk geen militaire overwinning in Indo- China kon behalen, evenmin als de Vietminh. Grootscheepse interventie van de Amerikaanse luchtmacht zou het resultaat van de slag om Dien Bien Phoe hebben kunnen wijzigen. Echter niet als zij in de laatste dagen van het langdurige beleg om de vesting had plaatsgevonden. Men neemt aan, dat de Franse pre mier in beginsel het plan van Eden om een herbewapend Duitsland op te nemen in de organisatie van het Pact van Brussel en in de NAVO heeft aanvaard. De meningsverschillen, die zouden bestaan, moeten betrekking hebben op de aard van de beperkin gen, die West-Duitsland opgelegd zouden moeten worden. De ministers waren het beiden eens over de noodzaak en de ontwikkeling van de A'Vntiseh Gemeenschap. DAT het gisteren feest Herv. kerk ds J. Riemers, was in „Spaarte” te Kapelle. Het echtpaar N. Eversdijk van Overloop vierde name lijk zijn 50-jarige bruiloft. zodat dat ko- voor onze peren. Op Italië weg een felle wind. Dit is vermoede lijk de oorzaak geweest dat de bestuur der van een auto, die uit Utrecht kwam plotseling zodanig de macht over het stuur verloor, dat de wagen op het lin ker weggedeelte terecht kwam, een tegenligger raakte en vervolgens met grote snelheid tegen een boom botste. Drie van de vier inzittenden wer den uit de zwaar gehavende auto ge slingerd en gedood. De bestuurder van de auto, de 51-jarige heer P. Bloem uit Wormerveer liep ernstige wonden aan het gelaat en een shock op. De be stuurder van de tegenligger kreeg en kele lichte kwetsuren en kwam overi gens met de schrik vrij. DAT candidaat notaris D. Botje te Middelburg door de president van de Raad van Toezicht is belast met de waarneming van het notari aat van de gearresteerde no taris M. O. te ’s-Gravenpol- der. aangebroken om de gascel len met Bramley Seedling te sluiten. Zowel in Goes als te Kapelle-Biezelinge worden dit jaar gascellen met deze fruitsoort gevuld. In Kapelle gaat morgen de eerste cel van 75 ton definitief dicht. DE BILT, 16 Sept. Wisselend be wolkt en bijna overal droog weer. Krachtige tot matige Westelijke wind, langs de Waddenkust evenwel aanvan kelijk nog hard. Iets lagere middag- temperaturen. Hoogwater Zaterdag 18 Sept.: Vlissingen: 5.27 u. 2.20 m., 17.49 u. 2.12 m. Terneuzen: 5.59 u. 2.37 m., 18.-9 u. 2.31 m. Wemeldinge: 7.11 u. 1.89 m., 19.35 u. 1.83 m. Zierikzee: 6.55 u. 1.67 m., 18.14 u. 1.62 m. Daarbij bleek, dat er in de Stichting van de Arbeid niet alleen overeenstem ming is bereikt over een vergunning tot loonsverhoging, maar dat aan de rege ring ook zal worden geadviseerd een be ginselbesluit over de huurverhoging to nemen. Deze zal door belastingverlaging of loonsverhoging gecompenseerd moeten worden. Tevens kwam tot uiting, dat een huurverhoging zonder instelling van een huuregalisatiefonds voor het N.V.V. onaanvaardbaar is. Verwacht mag wor den, dat de regering in de komende week nadere mededelingen over haar plannen inzake de huurverhoging ken baar zal maken. Het is overigens duidelijk, aldus het communique van het N.V.V., dat de loons verhoging ook consequenties moet heb ben voor de sociale uitkeringen, zoals de Noodwet-Drees, de kinderbijslag e.d. De besprekingen hierover zullen zo spoedig mogelijk beginnen. En dat het hem ernst was met deze souvereiniteit, bewees zijn uitgebreide staf. Dr Adenauer begroette hem dan ook, nadat hij juist de felle veldslag had geleverd in de Bondsdag over de affaire John met de woorden dat de beste Europeanen uit Amerika komen. Hij dankte Dulles uit naam van het hele Duitse volk voor zijn komst. Aan zijn belofte aan het Duitse volk van een spoedige souvereiniteit, gedaan kort na zijn aankomst op het vliegveld van Bonn, voegde Dulles nog deze woorden toe: „Voordat definitieve be slissingen worden genomen, moet na tuurlijk een verdere uitwisseling van gedachten plaats hebben tussen allen, die het met de vrede en veiligheid van Europa ernstig menen”. Prompt vatten de omstanders deze woorden op als een waarschuwing gericht aan Frankrijk. Na deze historische aankomst reed het gezelschap voorafgegaan door een witgehelmde escorte van motor politie door een stevige najaarsstorm naar Bonn, naar het witte Schaum- burg-Paleis, waar de besprekingen begonnen, de besprekingen, die, zo als Dulles nog gezegd had, van be slissend belang zouden zijn voor het Duitse volk. Slechts weinig toeschou wers waren getuige van de aankomst van het gezelschap. Deze besprekingen zijn alleszins be vredigend verlopen. In Bonn wacht men intussen op de souvereiniteitsverklaringen, die eenzij dig en door de verschillende landen apart zullen worden afgelegd. Het negeren van Frankrijk door Dul les heeft in Parijs nog al reacties ten* gevolge gehad. Sommige spreken van een anti-Frans besluit en alle Franse bladen noemen het passeren van Pa rijs „tactloos”. Het blad „Le Monde” schrijft zelfs over de mogelijkheid, dat Frankrijk in het Sowjet-kamp terecht kan komen. Straatsburg, 16 September. Het ROTTERDAM, 16 Sept. Ter gelegen heid van het feit, dat Unilever N.V. 25 jaar geleden werd opgericht - waaraan overigens geen bijzondere viering zal worden verbonden - heeft de directie Ne derland besloten aan alle werknemers in Nederland een jubileum-gratificatie uit te keren. De grootte der gratificatie is af hankelijk van het aantal dienstjaren, ter wijl tevens besloten is alle gepension- neerden eveneens de jubileum-gratifica tie uit te keren. dreigen door de in labiele toestand verkerende democratie. Maier trok fel van leer tegen de talloze geheime diensten in Duits land. Hij verweet de regering, dat Zij geen belangstelling heeft voor de binnenlandse politiek en beslissende kwesties op strafbare wijze verwaar loost. Adenauer, die dit alles stilzwijgend had aangehoord, stond plotseling op en noemde de rede van Maier onverant woordelijk op een ogenblik, waarop hij moest vertrekken voor besprekingen met minister Dulles, die van beslissen de betekenis voor ’t lot van Duitsland zouden kunnen zijn. Hij beschuldigde Maier ervan dat hij door tal van on waarheden een blaam had willen wer pen op de Duitse democratie. De motie van wantrouwen, gericht tegen minister Schröder, die handelt over het overlopen van de chef van de geheime dienst naar het communisti sche kamp, zal vermoedelijk verwor pen worden omdat de Christelijke Par tij als een gesloten front achter hem staat. Minister Schröder zei in zijn verde diging dat dr John geen wezenlijke ge heimen heeft kunnen verraden en het was daarom fout de zaak als een natio nale catastrofe te beschouwen. De Bondsdag zal ook nog over het overlopen van de Christelijke afge- DAT gistermiddag in de Dorpsstr., hoek Brouwerij straat te Oostkapelle een botsing heeft plaatsgehad tussen een Belgische auto bus, komende uit de richting Domburg en een tractor met combine, bestuurd door F. M., die uit de Brouwerijweg kwam. Zowel bus als tractor werden beschadigd, maar er deden zich geen persoonlijke ongelukken voor. gehele problematiek van de midden stand zullen beheersen, maar ook ko men er voorlichters, die zich zullen verdiepen in de problemen van de ver schillende branches. Na kort replieken werd de nota voor kennisgeving aan genomen. Koningin Juliana heeft een bezoek gebracht aan het revalidatieeemium „De Hoogstraat” te Leerdam. We zien hier in de afdeling arbeidstherapie Konin gin Juliana, de geneesheer-directeur dr J. J. Miedema (rechts) en dr J. H. J. v. d. Kamp, orthopaedisch chirurg. jeuicht van de internationale situatie, weliswaar zal dit onderwerp ook Vrij- ?n volgende dagen het onderwerp «i bespreking zijn, maar het praesi- was van mening dat een nieuwe ter MVan’ na de Londense minis- rsööftférentie van negen, eveneens ‘‘8 is. Deze derde zitting van 1954 .^^arschijnlijk nog in de loop van Men is het in grote lijnen eens ge worden over de voorstellen van Eden die in de eerste plaats inhouden een politieke associatie van de landen van Europa w.o. Engeland op basis van niet-militaire voorzieningen van het Verdrag van Brussel en in de tweede plaats herbewapening van Duitsland in NAVO-verband. Na de besprekingen zei de Franse premier dan ook: „Wij hebben goed werk gedaan. Het Britse en Franse standpunt zijn niet onver- zoenlijk.” ’s-GRAVENHAGE, 16 September. Zowel de Verbondsraad van de K.A.B. als de hoofdbesturenvergadering van het N.V.V, zijn vandaag tot overeenstemming gekomen ten aanzien van de nieuwe loonronde. Zoals bekend heeft het C.N.V. gisteren reeds bekend ge maakt, dat men accoord ging met de in de Stichting van de Arbeid bereikte overeenstemming. In de hoofdbesturenvergadering van het N.V.V. heeft de secretaris, de heer A. Vermeulen, een overzicht gegeven worden consulenten aangesteld die de 1 van de gevoerde besprekingen. DAT de veerdienst Zijpe Anna Jacobapolder wegens een defect aan de rolketting van de veerboot „Krammer” gisteren van kwart over drie tot kwart over zes is stremd geweest. De tot boord zijnde passagiers vragen wij Uw aandacht voor het feit, dat de Geallieerden tien jaar geleden alles in het werk stelden om Nederland te bevrij den. In Nijmegen wapperden gis teren de vlaggen half-stok. Over die dramatische gebeurtenissen, tien jaar geleden, publiceren we op pagina drie een speciaal artikel. In tegenstelling met België is men in West-Duitsland teleurgesteld over het resultaat van de besprekingen in Pa rijs. Het uitgegeven communique acht te met weinig positief. In Parijs was men daarentegen zeer optimistisch. Immers Frankrijk had toegestemd in het herzien van het Verdrag van Brussel en alleen over de voorwaarden van toelating van Duitsland tot de NAVO was men het niet eens. Terwijl minister Eden dan met Mendes France zijn onderhandelin- gen voerde over de toekomst van West-Duitsland arriveerde in Bonn de Amerikaanse minister van Bui - tenlandse Zaken met een uitgebrei de staf. De Amerikaan kwam met Adenauer spreken, zoals hij het zelf uitdrukte, over de middelen om de Duitse Republiek souvereiniteit te hergeven en Duitsland als een ge lijkwaardig partner in de gemeen schap van vrije volkeren binnen te voeren. BONN, 16 September. De eerste zitting van de Westduitse Bondsdag van het nieuwe zittingsjaar is in een groot tumult ontaard. De oorzaak van het heftige debat was de ingediende motie van wan trouwen van de socialistische oppositie tegen de minister van Binnen landse Zaken Schröder, wiens aftreden werd geëist. In deze motie werd de minister verantwoordelijk gesteld voor de „affaire John”. De scherpste critiek is echter van de zijde van de liberalen gekomen. Dr Maier sprak namelijk over de accute gevaren, die West-Duitsland be- PARIJS, 16 September. Anthony Eden, de Engelse minister van Buitenlandse Zaken is na zijn rondreis van zes dagen door West- Europa, waarbij hij Brussel, Bonn, Rome en Parijs bezocht, om het Duitse probleem te bespreken, vanavond in Londen teruggekeerd. Voordat Eden vanmiddag uit Parijs vertrok, liet hij meedelen, dat de conferentie van negen landen waarschijnlijk 27 September in Londen zal worden gehouden. Ook heeft Eden nog voor zijn vertrek een ver slag van zijn reis uitgebracht aan de NAVO-Raad, die onder voor zitterschap van de Franse premier Mendes France drie kwartier ver gaderde. Het moeizaamst zijn de onderhandelingen van Eden geweest met de Franse premier Mendes France. Tot vanmiddag hebben de besprekin gen geduurd, maar toen kon Eden meedelen, dat zowel Mendes France als hij tevreden zijn over de resultaten van de besprekingen. Het officiële communiqué, dat na de besprekingen is uitgegeven, zegt dan ook, dat er grote overeenstemming bestaat over het fundamen tele karakter van het werk, dat is ondernomen ter verwezenlijking van de Europese eenheid met volledige deelneming van Engeland. In het communiqué wordt echter niet gesproken over een volledige overeenstemming, zoals na Edens besprekingen in Brussel, Bonn en Rome het geval was. Toch mag niet gezegd worden dat de onderhande lingen in Parijs mislukt zijn. DAT het op het ogenblik nog te vroeg is voor een gro te perenexport naar Enge land. Dit land heeft echter dit jaar een conference- oogst, welke slechts een der de van normaal is, verwacht mag worden, er t.z.t. wel ruimte zal men het ogenblik is Italië nog onze grootste concurrent op de Engelse perenmarkt. DAT er te Haamstede door de Vlaamse gaaien plaatse lijk veel schade aan de fruit teelt wordt veroorzaakt. Deze vogels pikken de vruchten kapot en vernielen soms zelfs de takken van de spillen. Verschillende fruit kwekers in Westelijk Schou wen zitten hierdoor met handen in de haren. Uitgave: Stichting „Zeeuwsch Dagblad” Hoofdkantoor: Goes, L. Vorststr. 90 Tel. 2438 bij geen gehoor voor advertenties 2970, voor redactie 2435. Giro 274289 Kantoren: Vlissingen: Lammensstraat 17, Telef. 2754; Middelburg: Korte fjoordstr. 35. Tel. administratie 9009, Tel. redactie 2347; Ter neuzen: Dijkstraat 26-28 Exploitatie: Oosterbaan Le Cointre N.V., Goes DAT is benoemd plaatsvervangend predikant den van boord gehaald door te Noordgouwe der Ned. de veerdienst van de fa DEN HAAG, 16 September. De middenstanders zullen wel teleur gesteld zijn over de belangstelling die de Tweede Kamer gisteren Leeft getoond bij de behandeling van de middenstandsnota. Om één uur zou staatssecretaris Veldkamp zijn rede voortzetten, maar eerst twintig mi nuten later kon voorzitter Kortenhorst de vergadering openen, dat meende hij tenminste. Maar het vereiste quorum was niet aanwezig. Toen er nl. gestemd werd over de interpellatieaanvraag van de com munist Reuter, die de lonen en prijzenkwestie weer eens ter sprake bracht, bleek dat de Kamer met 4—44 stemmen dit verzoek niet in willigde. Het was reeds tien voor half drie toen de vereiste meerderheid bijeen was en de staatssecretaris voor een gehoor van 52 leden de resterende problemen kon behandelen. De interessantste mededelingen werden echter gedaan door staats- secretaris Van de Berge, die ver klaarde bereid te zijn een onderzoek in te stellen naar de achteruitgang van de vermogenspositie der mid denstander. Op fiscaal gebied deed hij nog enkele concrete toezeggingen. Zo zal de in vesteringsaftrek van 3000 gulden niet meer berekend worden naar het aantal firmanten, maar per firma. Een andere belangrijke tegemoetko ming betreft het vrijgestelde bedrag bij liquidatie van een onderneming of bij overlijden. Volgens de huidige regeling worden 5000 gulden onbelast gelaten. Nu wordt een wetsontwerp voorbereid om dit bedrag te verhogen tot 7500 gul den. De staatssecretaris van Financiën voelde zich bij zijn mededelingen ge handicapt door het feit dat over enkele dagen de millioenennota zal worden ingediend. Hij verzette zich tegen een speciale middenstand-politiek op fiscaal gebied. VOORLICHTING. Staatssecretaris Veldkamp sprak nog uitvoerig over het voorlichtingsvraag- stuk, waarbij de overheid een beperk te taak heeft. In eerste instantie zal de voorlichting een terrein worden van de P.B.O.-organen. Het licht niet in de bedoeling om een groot apparaat op te bouwen. De Voorlichtingsdienst zal klein zijn maar goed uitgerust. Deze zal zich voornamelijk wenden tot de bestaande organisaties zodat bij de voorlichting de individuele midden stander niet voorop staat; het randbe- drijf zal echter van deze voorlichting stellig profiteren. Het aantal midden- standsconsulenten zal evenmin groot zijn. Het is de bedoeling om provin ciale organisaties op te bouwen. Er Medewerkers: J. A. van Bennekom, Middelburg; Bs W. C. van Burgeler, Kruiningen; A. I. Catsman, Aardenburg; Ds D. J. van Dijk, St. Annaland; Ds A. Gruppen, Biezelinge; J. S. Hosk, Middelburg; J. Hommes, Nieuwdorp; J. Huijssen, Terneuzen; Ds J. Karelse, Goes; P. Kuijt, Kratbendijke; J. Laport, Goes; J. Moll, Vlissingen; K. C. van Spronsen, Goes; R. Zuidema, Goes. vaardigde SchmidtWittmack naar de Russische zöne spreken. Minister Schröder verklaarde, dat het overlopen van deze twee mensen wel een grote tegenslag was in de koude oorlog van West-Duitsland, maar zeker geen na tionaal ongeluk. Onder groot tumult zei de minister, dat hij een half mil- lioen Mark had uitgeloofd voor dege nen die aanwijzingen zou kunnen ge ven omtrent de ontvoering van dr John. verbin

Zeeuwsch Dagblad | 1954 | | pagina 1