RIO DE JANEIRO lichtzinnig I luxueus en E NEDERLAND SPEELDE GELIJK TEGEN DE TSJECHEN I t voor roomboter van Vermenging met margarine is uit de boze Rotterdams Profclub contra Hermes D.V.S. „Symphonic in grijs” minister v. d. Kieft een en een Sie ïlodia goed idee goede geldbelegging. Vacantie-clubs” 600 jonge boeren naar de V* S. Reisbrieven uit Zuid- Korea-vrijwilligers op thuisreis* Z. O. A.V. O. bedreigt de vrede. Verhoging van vetgehalte der melk vóór de komende loonsverhoging Profspeler Osterholst pleegde contractbreuk en Schiedamse club stelde hem Docent Euwe beter dan speler Euwe! en Noord-Amerika (V) Donderdag 16 September 1954 ZEEUWSCH DAGBLAD pagina 5 Een schaakolympiade te Amsterdam OP Le7xf6 b6xc5 Ld7xa4 b6—b5 b5xc4 Russische mening: Vrienden boden schilderij aan Tocht naar Serra Negra. „Vacantie-clubs”. Voorzitter van de Kon. Ned. Zuivelbond meent: Niet om het spel, maar om de knikkers het huis en door een ander vier kant gat ontvangt het licht en lucht. Meubels zijn er niet, behalve wat kookgerei, een zelfgetimmerde tafel en een bank en men slaapt op matrassen, of wat daarvoor moet dienst doen, op de grond. EN rit van Sao Paulo naar Rio, de hoofdstad van Bra zilië, is alles tns de moeite Waard. De afstand is 420 km (dus Ongeveer van Goes naar Parijs) en de weg gaat door bergland met Prachtige vergezichten tot men op ’5 km van Rio in de laagvlakte komt, waarin ook de stad zelf ligt, tussen de bergen in, met het uitzicht Op de baai van Rio en de zee. Wat ten merkwaardig land is dit toch, Want je komt Rio de Janeiro bin den langs een 10 km lange bou- levard, de „Avenida de Brasil”, met •en zc dubbele beton rijbaan en “us zou men daar een soort villa wijk verwachten, zo onder de rook van deze wereldstad. Inplaats daarvan ziet men er aan beide zijden vein deze weg de meest trmelijke hutten, gebouwd van pa- ïp.r’ houtafval, bamboe en benzine- hen. Deuren of ramen zijn er tet’ Een opening geeft toegang tot •i:*l als die er heen leidt, zo verschrikkelijk stuift, dat je wel een kilometer ruimte laten moet als er een auto voor je rijdt. In de regentijd stromen er op sommige plaatsen bergbeekjes dwars over de lage weggedeelten en moet je er met je auto maar zien doorheen te komen. Een en ander neemt niet weg, dat de natuur er onvergetelijk mooi is en zulk een trip de moeite alleszins loont. voor de leden een zeer goede geldbe legging geweest, want de waarde van de aandelen van een goed geleide club is veelal meermalen verdubbeld. WASHINGTON, 15 Sept. Als onderdeel van het programma dat onder auspiciën van de American Farm Bureau Federa tion (AFB) en het Amerikaanse bureau voor buitenlandse werkzaamheden (FOA) is georganiseerd zal een aantal landbouw bedrijven in de V.S. als gastheer optre den voor 600 jonge boeren uit het buiten land. Deze plattelandsjongeren uit Europa, het Midden-Oosten, het Verre Oosten en Latijns Amerika zullen een jaar in de V.S. doorbrengen, ongeveer 200 in 1955 en 400 in 1956. Het programma wordt uitgevoerd in nauwe samenwerking met landbouwor ganisaties in de deelnemende landen. Het is de bedoeling van het AFB dit experi ment ook na 1956 voort te zetten met de steun van organisaties in de betreffende landen. Aan het programma zullen plattelands jongeren uit de volgende landen deelne men: Oostenrijk, België, Frankrijk, Duits land, Italië, Luxemburg, Nederland, Noor wegen, Ijsland, Portugal, Spanje, Enge land en Joego-Slavië. Zij zullen ondergebracht worden op boerderijen in een 30-tal staten. De eerste deelnemers zullen in Januari en Febru ari 1955 in de V.S. aankomen. d5d4 c5xd4 Dd8—b6 Te8—d8 Pd7—f8 a7 xb6 Pf8—e6 Ta8xd8 Td8xdl e6xd5 Lf8—e7 h7—hö 0—0 Tf8—e8 ’s-GRAVENHAGE, 15 Sept. Onvoorzie ne omstandigheden voorbehouden ver trekt op 20 September een groep militai ren van het Nederlands detachement V.N. - hoofdzakelijk samengesteld uit vrijwil ligers die op 6 September 1953 Nederland verlieten - uit Korea. Het detachement, dat onder commando staat van de kapitein H. A. Muller uit Apeldoorn, wordt eind October in ons land verwacht. MOSKOU, 15 Sept. In een door het Russische ministerie van Buitenlandse Zaken uitgegeven verklaring wordt het verdedigingsverdrag voor Zuid-Oost-Azië (Zoavo) een bedreiging van de wereld vrede genoemd. Volgens de Ruyssen is het verdrag gericht tegen de veiligheids belangen van Azië en het Verre Oosten. De comunisten spraken in hun ver klaring van „een nieuw agressief militair blok”. Het Kremlin beschuldigt de Wes telijke mogendheden er van zowel in Europa als in Azië maatregelen geno men te hebben, die bijdragen tot een Ver scherping van de internationale situatie. SCHADE. Behalve dat in de dagvaarding het optreden van Hermes D.V.S. onrecht matig wordt genoemd, wordt ook ge steld, dat de Rotterdamse profclub schade zal ondervinden, omdat zij er door gedwongen wordt een andere ge- lijkwaardige speler te contracteren. Dit is practisch onmogelijk nu ook de K.N.V.B. heeft besloten dat eerste klasse-clubs hun spelers mogen beta len. De functie, die hij 38 jaar lang heeft be kleed, neerleggen. Op 29 September a.s. zal in het Kurhaus te Schevenin- gen officieel afscheid van hem worden idee vertrouwd zijn. Dit kan en mag echter geen reden zijn om niet in een rustige sfeer tussen ondernemers en werknemers de verdere ontwikkeling van de P.B.O. te bevorderen. De heer Van Waes zei er op te vertrouwen, dat de overheid de zuivelbranche daarbij zo mogelijk niet in een dwangpositie zal brengen, hoewel op 15 Februari ’55 het huidige bedrijfschap zuivel zal op houden te bestaan. AFSCHEID. Tijdens de vergadering heeft de se cretaris van de F.N.Z., de heer J. A. Geluk, een beschouwing gehouden over heden en toekomst van de zuivelcoöpe- raties. Het was de laatste toespraak van deze functionaris, want hij zal zijn genomen. V Ik heb u in mijn brieven enkele snapshots gegeven uit mijn verblijf hier en maak er daarbij zeker geen aanspraak op volledig te zijn geweest. Er zijn ongetwijfeld nog heel wat meer dingen, die uw belangstelling zouden hebben, en die elk op zichzelf een krant kunnen vullen, maar ik moest me beperken tot enkele indrukken. De koffie, bananen, sinaasappel- en ananascultures laat ik maar over aan vakmensen, temeer daar ik binnen en kele dagen dit land ga verlaten en naar Noord-Amerika hoop te gaan, vanwaar ik u ook nog een enkele brief hoop te schrijven. Rotterdamse profclub voert verder nog aan, dat men inkomsten zal missen als gevolg van het feit, dat Osterholt niet als speler in hun elftal zal zijn opgesteld. Door de eisers was Osterholt ge contracteerd o.a. met het doel om door zijn meespelen bij hun wedstrij den mede toeschouwers uit Schiedam aan te trekken. Aan de president van de rechtbank werd verzocht aan Hermes D.V.S. te verbieden Oster holt nog verder in haar elftal op te nemen met bepaling van een dwang som van f 5000 voor elke overtre ding van dit verbod. ONVERSTANDIG. Nadat beide partijen hun standpunt uitvoerig hadden toegelicht, sprak de president er zijn leedwezen over uit, dat Hermes D.V.S. niet even gewacht had hoe de rechterlijke beslissing uit zou vallen, alvorens Osterholt in een wedstrijd op te stellen. Besloten werd de partijen tot Zaterdag a.s. de gele genheid te geven tot een minnelijke schikking te komen. Komt deze niet tot stand, dan zal de president van de rechtbank Dinsdag a.s. uitspraak doen. BUITENSPORIG. Namens Hermes D.V.S. heeft prof, mr A. C. C. Gerbrandy een uitvoerig pleidooi gehouden, waarbij hij de ron- selarij van de N.B.V.B. aan de kaak wilde stellen. Prof. Gerbrandy schetste uitvoerig hoe het contracteren van Osterholt in zijn werk is gegaan. De eerste invitatie om prof te wor- evenmin gemakkelijk: het team moest zelfs weer een nul incasseren, want Kotov kon het tegen Aloni niet bol werken. Botwinnik en Smyslov brach ten het niet verder dan remise zodat aan Keres, die zijn partij tegen Dr Oren won, te danken is dat de Russen de nederlaag ontgingen. Joegoslavië nam geen halve maatregelen tegen En geland: slechts Penrose wist het tot remise te brengen zodat de mannen van Tito met 316—% de meerderen bleven. De Duitsers behaalden vier overwin ningen op Zweden en Argentinië won met 2% tegen 1% van Bulgarije. Door dit alles wordt het in de kop groep van deze winnaarsfinale een heel gedrang. Rusland is niet meer de on betwiste leider maar deelt de eerste en tweede plaats met Joegoslavië. Bei de landen hebben 9 punten. De derde, vierde en vijfde plaatsen zijn voor Ar gentinië, Hongarije en Israël met elk 716 punt. Dan komt Nederland op de zesde plaats met 6‘/2 punt. De staart- groep is dan: Tsjecho-Slowakije (6), West-Duitsland (536), Bulgarije (436), Engeland en Ijsland (3‘/2) en Zwe den (2). DE CLASSIFICATIEGROEP. In de classificatiegroep waren de uitslagen: ColumbiaGriekenland SaargebiedCanada Noorwegen 33636; Zwitserland 22; BelgiëFinland 136 —236; FrankrijkLuxemburg 33636; IerlandOostenrijk 04. In deze groep hebben Canada en Oostenrijk met elk 10 punten de lei ding. Zwitserland staat nummer drie met 736 punt en Columbia en Finland delen de vierde en vijfde plaats met elk 7 punten. NIJMEGEN, 15 September. In de gisteren te Nijmegen gehouden ver gadering van de Koninklijke Nederlandse Zuivelbond heeft de voorzitter, de heer G. H. E. M. van Waes, zich gekeerd tegen het feit, dat roomboter en margarine met eikaar worden vermengd bij de uitvoer naar Engeland. De goede naam van de Nederlandse boter op de Engelse markt lijdt daaronder. Hij sprak de hoop uit, dat aan deze menging spoedig een eind wordt gemaakt. Bovendien wees de heer Van Waes er op, dat het nu tijd wordt het vet gehalte voor de drinkmelk te verhogen. Dit ten behoeve van de consument en om het huidige overschot aan botervet te verminderen. Daardoor moet een eind komen aan een zinloze oorlogsmaatregel. Hij meende, dat een ver hoging van het vetgehalte dient te geschieden voor de op handen zijnde loonsverhoging. Bij de rondvraag kwam een der le den op deze opmerkingen terug, waar door de heer Van Waes de gelegenheid kreeg nader op deze beide zaken in te gaan. Met betrekking tot de menging van boter en margarine werd mee gedeeld, dat ook de Stichting voor de Landbouw op het standpunt staat, dat aan deze maatregel spoedig een eind dient te worden gemaakt. Bin nenkort zal een bespreking worden aangevraagd met de minister van Landbouw, bij wie er op zal worden aangedrongen zo spoedig mogelijk ’t verlof boter en margarine te men gen bij export naar Engeland te be ëindigen. Met betrekking tot de verhoging van het vetgehalte der drinkmelk zei de heer Van Waes, dat men het nog niet eens is over het nieuwe percentage. Men vraagt zich af of drie procent wel voldoende is. Anderen zijn zelfs tegen een verhoging van het vetgehalte. In elk geval zal het bestuur er voor zor gen, dat eventuele invoering van een verhoging geschiedt voor de nieuwe loonronde. dat alles nog in de oorspronkelijke staat gebleven is en alle kroonjuwelen en statiegewaden van de gehele fami lie er nog te bekijken zijn. De vloeren zijn gedeeltelijk glimmend marmer en gedeeltelijk parket. De bezoekers krij gen bij het binnenkomen een paar grote vilten muilen aan over hun schoenen, waardoor je genoodzaakt bent door het hele paleis te schuife len, want als je je voeten oplicht vlie gen je muilen uit. Een uur rijden verder en ook bedui dend hoger, ligt het stadje Teosopolis, dat al weer veel meer een echt Brazi liaans type vertoont, zowel wat gebou wen als inwoners betreft. Een twintig tal kilometers verder dan deze plaats komt men op een hoogvlakte vanwaar men de baai van Rio kan zien. De af stand lijkt dan heel klein, maar met de auto heeft men ruim drie uren nodig om er te komen en met de trein een gehele dag, omdat deze door de bergen een grote omweg maakt. Een van de bergtoppen, die men in de gehele om trek zien kan, heeft de vorm van een toegeknepen hand met opgestoken wijsvinger. Dit noemt men de „Vinger Gods”, waaraan vanzelfsprekend aller lei legenden verbonden zijn.* Osterholt, zo bleek ter zitting, was enige weken geleden gecontracteerd. Hij kreeg f 2000 ineens, een vast we kelijks inkomen van f 50 en premies per gespeelde wedstrijd. Hij verbond zich bovendien om alleen in elftallen van de Ned. Beroepsvoetbalbond te spelen. Zijn vroegere club Hermes D.V.S. stelde echter Osterholt op en naar de 'mening van de profclub Rotterdam heeft de Schiedamse club dit alleen kunnen door profijt te trekken uit de door Osterholt gepleegde contract breuk. Een tocht door het binnenland even voorbij de stad Campino en de Hol landse Forzenda bracht ons naar een heel merkwaardig plaatsje „Serra Ne gra”. Het ligt erg hoog en nogal afge zonderd, maar is bijzonder pitoresk. De bevolking leeft er van het maken van allerlei voorwerpen, bestemd voor de verkoop aan vreemdelingen. Allerlei mooie schalen en dozen van hout van de pinhero boom (een speciale dennen boom, die in Brazilië veel voorkomt), worden er met de hand gemaakt, als mede schalen en mandjes van beschil derd hout en gevlochten raffia. Op straat ziet men vrouwen en meisjes kleedjes breien, die zij zeer mooi we ten te maken evenals damestassen van een speciale leersoort die een buiten gewoon elegante indruk maken. Een reis naar dit plaatsje is in de droge tijd niet voor 100 pet. een ge noegen, omdat de smalle aarden weg, zaak weer eens overhoop gehaald. Een speler van het Schiedamse Hermes D.V.S. had zich laten contracteren door de Rotterdamse beroepsvoetclub. Deze speler, Osterholt, heeft echter op Zondag 5 September de eerste competitiewedstrijd weer in zijn oorspron kelijke club gespeeld. Hjj pleegde dus naar de mening van de profclub Rot terdam contractbreuk. Hermes D.V.S. was daarvan op de hoogte, doch ondanks dat werd Osterholt opgesteld. De Rotterdammers hebben nu tegen de Schiedamse club een vor dering ingesteld, in verband waarmee vanmorgen voor de Rotterdamse arrondissementsrechtbank een kort geding werd gevoerd. den heeft hij langs zich heen laten gaan. Toen bood men hem 35 gul den per week vast grondloon plus de premies. Hij reageerde niet en ook op aan hem gerichte brieven bleef hij het antwoord schuldig. Het grondloon werd in een volgende aan bieding verhoogd tot f 50 en toen Osterholt nog steeds niet reageerde bood men hem bovendien f 1000 con tant. De beroepsronselaars, aldus prof. Gerbrandy, verstonden hun vak echter goed. Ze liepen Osterholt op de Rotterdamse kermis achterna en gingen met hem naar zijn huis. In het bijzijn van zijn vrouw wer den toen twintig briefjes van 100 gulden uitgeteld; dat was voor hen, als hij ging spelen. Osterholt, die bij Wilton Feyen- oord f 62.per week verdient, is hiervoor bezweken. Hij is meege gaan om een contract te tekenen. Toen hij terugkwam zou zijn vrouw tegen hem gezegd hebben: „Vind je het eigenlijk niet misselijk wat je gedaan hebt?”.... „Ja”, zei hij, „ik heb de vriendschap verraden voor geld” en samen hebben die twee toen gehuild. Osterholt is voor de profclub gaan trainen. Maar toen hij de eerste vijftig gulden in handen had, voelde hij zich zo ellendig, dat hij alles wat hij ont vangen had, heeft teruggegeven. Volgens pleiter was er in dit geval dus geen sprake van vrije wilsbepa- ling. Betoogd werd tenslotte, dat de Schiedamse club zich niet aan uitlok king van contractbreuk heeft schuldig gemaakt, omdat Osterholt tevoren het contract met de profclub verbroken had. Een bijzonderheid van dit land is ook het grote aantal „clubs" dat er is in de omtrek van de steden. Dit zijn ove rigens zeer interessante stichtingen. Een groep ondernemende lieden koopt met elkaar een terrein, liefst in de ber gen, van enkele honderden hectaren, gaat dit verkavelen, wegen aanleggen, riolering en electrische stroom en een groot vacantiehuis neerzetten met flin ke recreatiezalen, eetzaal, leeszaal, enz. alsmede een groot aantal logeerkamers. Verder wordt een zwembad gemaakt, tennisbanen, voetbal- volleybal- en verdere sportterreinen aangelegd en dan kan men van de stichting lid wor den voor een bepaald bedrag, waar door men toegang tot de club krijgt en het recht heeft een terrein naar keuze te kopen om dit te bebouwen met een zomerhuis, teneinde er de vacantie of de weekends door te brengen. In het algemeen is dit tot nu toe Een „symphonie in grijs”, zo noemde de mi nister van Financiën, de heer J. v. d. Kieft, Zater dagmiddag het zeer ge slaagde portret dat de kunstenaar Jan Sluyters van hem heeft geschil derd op verzoek van een grote kring van vrienden en dat de minister in zijn woning aan de Meentweg te Bussum, door de heer S. Goudeket werd aange boden. De kleine plech tigheid werd bij gewoond door mevrouw van de Kieft, enige van de naas te vrienden van de minis ter en de schepper van de symphonie, Jan Sluy ters. De schilder beelde de minister af zittende in De stad Rio de Janeiro zelf is daar entegen een bijzonder mooie stad met prachtige straten en enorme gebou wen. Alles maakt hier een luxueuse indruk en de vele plaatsen van ver maak, de talloze nachtclubs en amu- sementsgelegenheden, vooral ook in de voorstad Copacabana, zetten het stem pel op deze mondaine stad, die wat lichtzinnigheid betreft door weinig ste den zal worden overtroffen. Vanuit Rio kan men prachtig uit stapjes maken de bergen in. Een bui tengewoon mooie bergpas voert naai’ het Noorden. In twee uur stijgt men per auto 900 meter tot de plaats Pe trópolis, een alleraardigste stad in de bergen, waar eenmaal de zomerver- blijfplaats was van Keizer Pedro II, wiens prachtig kasteel nog te bezich tigen is, wat zeer de moeite loont, om- 236—136; 1—3; Italië— Denemarken- een leunstoel, de handen in de schoot gevouwen. De bedoeling van de schenkers, namens wie de heer Goudeket tijdens de overhandiging hartelijke woorden sprak, is ge weest, het nageslacht een portret van een tijdge noot na te laten. De mi nister zelf toonde zich verheugd over dit loffe lijke initiatief en sprak hartelijke woorden van dank, waarmee hij een gezellig samenzijn in leidde. Tijdens dit samen zijn vertelde de minister met kennelijk genoegen, hoe hij met Jan Sluyters op dezelfde H.B.S. was geweest en hoe toen reeds de tekeningen van 35 36. g2—g3 37. Kf2—g2 38. Ld5—b7 39. Lb7—a6 40. Pc4a5f 41. La6—d3 42. g3—g4 Remise. Dat Botwinnik het in deze partij bij zonder zwaar heeft gehad, blijkt wel uit het feit, dat zijn „boterhammetje” onaangeroerd is blijven liggen. De laatste 2 zetten werden na de hervat ting gespeeld. De wereldkampioen zag echter geen winstkansen meer. ANALYSE. De partij tussen Botwinnik met wit en de Israëliër J. Porath had het vol gende verloop; Klassiek Damegambiet (ruil-variant). 1. d2—d4 Pg8—f6 2. c2c4 e7e6 3. Pbl—c3 d7—d5 4. c4xd5 De door de wereldkampioen veel ge speelde opening. 4 5. Lel—g5 6. e2—e3 7. Lg5—h4 8. Lfl—d3 9. Pgl—e2 Deze opstelling is karakteristiek voor de stijl van Botwinnik. Kg8—f8 Kf8—e7 Pe6—d4 Lb7—c6 Lf6—e5 Lc6—d7 Le5c7 Natuurlijk niet 31Lh2: wegens 32. g3. 32. b2—b4 33. Pc3xa4 34. Pa4—b2 35. Pb2xc4 Weliswaar is nu zwart het loperpaar kwijt, doch nu zijn er lopers van on gelijke kleur overgebleven, hetgeen voor wit nieuwe moeilijkheden schept om de partij tot winst te brengen. f7—f5 g7—g5 Ke7—d7 Lc7—b8 Kd7—c6 Kc6—b6 f5—f4 Lb8—d6 PRODUCTSCHAP. Ten aanzien van een eventueel te vormen productschap voor zuivel zei de voorzitter, dat de P.B.O., zoals geen enkel idee trouwens, met een stok ach ter de deur ingang mag vinden. Op winding en geprikkeldheid rond dit vraagstuk dienen echter vermeden te worden. Óp organisatorisch gebied staat de Nederlandse boerenstand voorop. Men kan thans van mening over de P.B.O. verschillen en con stateren, dat velen nog niet met deze ROTTERDAM, 15 September. Alsof er nog niet genoeg rumoer is ge weest rond het thans door de K.N.V.B. gehuldigde standpunt van semi- professionalisme voor de eerste klasse en rond de oprichting van de Neder landse beroepsvoetbalbond, is vandaag ook in een rechtsgeding de gehele VRIJDAG 17 SEPTEMBER 1954. HILVERSUM I. (402 m.) VARA: 7.00 Nws. 7.13 Gram. 7.30 Idem. 8.00 Nws. 8.18 Gram. 8.45 Voor de huisvrouw. 9.00 Gym. voor de vrouw. 9.10 Gram. 9.35 Waterst. 9.40 Schoolradio. VPRO: 10.00 „Avonturen met kinderen”, caus. 10.05 Morgenwijding. VARA: 10.20 Voor de kleuters. 10.40 Or- gelconc. 11.00 Voordr. 11.20 Gram. AVRO; 12.00 Pianoduo. 12.30 Land- en tuinb. med. 12.33 Sport en prognose. 12.48 Gram. 13.00 Nws. 13.15 Med. 13.20 Promenade ork. 13.55 De reunie van oud-politieke ge vangenen. 14.00 Voor de huisvrouw. 14.20 Amus. ork. 14.50 Gram. 15.00 Plechtige zitting, t.g.v. het 10-jarig bestaan Bene lux. 15.45 Gram. VARA: 16.00 Gram. 16.30 Voor de jeugd. 17.00 Hammondorgelspel. 17.20 Muzikale caus. 18.00 Nws. 18.15 Lich te muz. 18.40 Kinderkoor. 19.00 Boekbe- spr. 19.15 Muzikale caus. VPRO: 19.30 „Op bezoek bij anderen”, caus. 19.45 Ber. 20.00 Nws. 20.05 Boekbespr. 20.10 Kamerkoor. 20.30 „Tien jaar Benelux”. VARA: 21.00 Voor de jeugd. 21.35 Instr, kwartet. 21.55 Buitenl. weekoverz. 22.10 Gram. 22.20 „Tien jaar geleden”, rep. VPRO: 22.40 „Vandaag”, caus. 22.45 Avondwijding. VA RA: 23.00 Nws. 23.15—24.00 Gram. HILVERSUM H. (298 m.) NCRV: 7.00 Nws. 7.10 Gram. 7.15 Gym. 7.33 Voor de jeugd. 7.45 Een woord voor de dag. 8.00 Nws en weerber. 8.15 Gram. 8.30 Tot Uw dienst. 8.35 Gram. 9.00 Voor de zieken. 9.30 Voor de vrouw. 9.35 Gram. 10.30 Morgendienst. 11.00 Gram. 11.40 Idem. 12.00 Idem. 12.30 Land- en tuinb. med. 12.33 Vocaal ens. 12.59 Klokgelui. 13.00 Nws. 13.15 Metropole ork. 14.05 School radio. 14.35 Koorzang. 14.50 Gram. 15.15 Voordr. 15.35 Franse volksliedjes. 16.00 Bijzondere bloembollen voor de tuin, caus. 16.15 Pianokwartet. 16.45 Gram. 17.00 Kamerork. eh soliste. 18.00 Ork. conc. 18.20 Fries progr. 18.35 Lichte muz. 18.50 Vragenbus. 19.00 Nws en weerber. 19.10 Regeringsuitz.: Verklaring en toe lichting. 19.30 Gram. 19.45 Rep. 20.00 Ra- diokrant. 20.20 Orgelconc. 20.45, „Voor portaal der bevrijding”, klankb. 21.30 Ra dio Philh. ork., groot koor en sol. 22.10 Gram. 22.45 Avondoverdenking. 23.00 Nws en S.O.S.-ber. 23.15—24.00 Gram. BRUSSEL. Vlaams (324 m.) 11.45 Gram. 12.30 Weerber. 12.34 Gram. 13.00 Nws. 13.15 Gram. 14.00 Volksmuz. 15.00 en 16.02 Gram. 17.00 Nws. 17.10 Lichte muz. 18.00 Beiaardspel. 18.10 Voordr. 18.20 Gram. 18.30 Voor de soldaten. 19.00 Nws. 19.40 Gram. 20.15 Symph. ork. en sol. 20.55 Kunstkaleidoscoop. 21.10 Symph. ork. en sol. 21.45 Gram. 22.00 Nws. 22.15 Gram. 22.55—23.00 Nws. Sluyters de aandacht van leraren en leerlingen trokken. Dat, omgeven door deze wederzijdse herinneringen, het pose ren en het schilderen een waar genoegen is ge weest, behoeft geen be toog. Het schilderij zal bin nenkort als „Schilderij van de Week” in het Stedelijk Museum te Am sterdam worden tentoon gesteld, om alle schen kers in de gelegenheid te stellen het werkstuk te komen zien. De foto toont minister van de Kieft (rechts) met Jan Sluyters bij ’t schil derij. AMSTERDAM, 15 September. De aanvoerder van het Tsjechische team Pachman heeft de fijne kneepjes van het schaakspel geleerd uit de vele boeken die Dr Euwe heeft geschreven hoe goed die boeken wel zijn bewees de Tsjech gisteren toen hij zijn leermeester na niet al te veel zetten tot opgeven dwong. En aangezien ook Donner al voor tien uur zijn koning bon omleggen zag het er voor de Nederlandse ploeg donker uit in deze derde ronde van de winnaarsfinale! Het is echter goed afgelopen, want na Rach man en Filip, de beide eerste-borden-spelers, kan Tsjecho-Slowakije nog niet op veel schaaktalent bogen. Maar toch werd het pas na vele uren spelens in de ochtend duidelijk, dat Nederland nog een gelijk spel uit het vuur zou slepen. Het is echter gelukt dank zij twee overwinningen van Prins en Van Scheltinga. De Russen hadden het tegen Israël tot winst te voeren moet men van gro- 'te klasse zijn. 25 26. Pdl—c3 27. Pb3—d2 28. Lb5—c4 29. Kgl—f2 30. Lc4—d5 31. Pd2—c4 9Pb8—d7 10. 0—0 c7—c6 11. f2—f3 c6—c5 Wit, die met zijn laatste zet kenne lijk de bedoeling had om e4 te spelen teneinde zijn invloed in het centrum te vergroten, moet daardoor de dek king van zijn d-pion verminderen. Hiervan maakt zwart terstond gebruik. 12. Ddl—c2 b7—b6 13. Ld3—b5 Lc8—b7 •14. Lh4xf6! Uit de nu volgende afruil herkent men de hand van de grootmeester. Ge forceerd gaat nu een zwarte pion ver eren. 14 15. d4xc5 16. Tal—dl De pointe! Pion e3 mag niet gesla gen worden b.v. 16Lc3: 17. Pc3:, Te3: 18. Pd4, Te8 19. Ld7:, Dd7: 20. Pf6f enz., of terstond 16Te3: 17. Pd5: 18. Td5:, Te7 19. Tfdl met stuk verlies. 16 17. e3xd4 18. Pf3xd4 19. Dc2—f2 20. Pd4—b3 21. Df2xb6 22. a2—a4 23. TdlxdS 24. Tfl—dl 25. Pc3xdl We zijn thans in een eindspel geko men van louter lichte officieren, waar bij zwart als compensatie voor de pion het loperpaar bezit. Om dit eindspel

Zeeuwsch Dagblad | 1954 | | pagina 5