tot ö&q H «■F DEZE WERELD v&n öaq Minister acht particuliere stadspostdiensten ongewenst Vragers of Bestuurders Adenauer op retour? füe lijdia faengt anó trekkingen tussen Rusland en Japan? Noodlanding had normaal verloop Tekort op de Ameri kaanse begroting. H Minder-valieden verdienen een plaats in het productie-proces» Sunarjo naar de Ver* Naties» f Herstel van be- if een van JSiii W Betty Meljado naar neutraal gezin* In Nederland verkeert alles nog in stadium van opbouw. Streven blijftGoed dienstbetoon tegen lage tarieven, ZEEUWSCH DAGBLAD Woensdag 15 September 1954 I Bio-vac Maine kiest een democratische gouverneur. Verlamde vrouw door gasverstikking om het leven gekomen. Wt ‘///I O V Wereldcongres voor gebrekkigenzorg geopend. Neem dadelijk Kruschen Monopolie blijft in handen van P.T.T. I 'V I 'I pagina 3 Ingezonden Mededeling (adv.) tins de In Öi; Sch^uu ^gon eind vorige week een proces tegen de Nederlander C. J. tOristischp ?.le ervan wordt beschuldigd te hebben deelgenomen aan ter- mCtlI,teiten te8enover de Indonesische bevolking. Op de foto ziet men de verdachte bij de aanvang van de eerste zitting. rta I en. idse i jen. Icn heen •ndJ MOSKOU, 13 Sept. De Sowjet-minister van Buitenlandse Zaken, Molotof, heeft in een vraaggesprek met een Japanse journalist onder meer verklaard, dat de Sowjet-politiek streeft naar vrede en nor male betrekkingen met die landen, die zulks eveneens wensen. Deze politiek is ook van toepassing op Japan. Deze uitlating van Molotof betekent, dat de Sowjet-Unie zou streven naar het aanknopen van normale diplomatieke be trekkingen met Japan. Molotof voegde er echter aan toe, dat een en ander tegen gewerkt wordt door zekere Japanse krin gen, die zich de wet laten voorschrijven door de heersende Amerikaanse kringen, die van Japan een afhankelijke staat wen sen te maken. Hij sprak tenslotte als zijn mening uit, dat de toestand van semi- bezetting in Japan niet lang kan blijven voortduren. ’s-GRAVENHAGE, 13 Sept. De KLM- persdienst deelt ons het volgende mede; „Het aflopen van het rechter buiten- wiel van de Convair „Vincent van Gogh”, gistermiddag op Schiphol, moet worden toegeschreven aan een plotse linge opgetreden breuk in een der wiel- lagers, die een zodanige beschadiging van de wielborg ten gevolge had, dat het wiel geheel van de as afliep. In een dergelijke situatie kan er toch veilig geland worden, aangezien de hoofdon derstellen van moderne vliegtuigen, zo als de Convairs, uitgerust zijn met dub bele landingswielen. De landing had dan ook een normaal verloop”. PORTLAND, 14 Sept. De van ouds re publikeinse staat Maine (V.S.) heeft voor het eerst sinds 20 jaar een democratische gouverneur gekozen bij de verkiezingen die Maandag zijn gehouden. Deze uitslag wordt beschouwd als een belangrijke graadmeter voor Eisenhowers populari teit na een bewind van twee jaar. WASHINGTON, 14 Sept. Het Ameri kaanse ministerie van Financiën heeft Dinsdag een raming gepubliceerd, volgens welke de begroting 1954-1955, in de vorm, welke daaraan door de wijzigingen van het Congres in het begrotingsontwerp werd gegeven, een nadelig saldo zal laten van 4.7 milliard dollar. Het nadelige saldo op de vorige begroting was 3 milliard dol lar groot. In 1954-1955 zullen de staatsuitgaven 64 milliard dollar belopen tegen 67.6 milliard dollar in 1953-1954 en de ontvangsten 59.3 milliard dollar tegen 64.6 milliard dollar. In de vorm, waarin het begrotingsvoor stel begin Januari door president Eisen hower bij het Congres werd ingediend, zou de begroting over 1954-1955 slechst een nadelig saldo van 2.9 milliard dollar hebben gelaten, daar de uitgaven dan 65.6 milliard dollar zouden hebben be dragen en de ontvangsten 62.7 milliard. De staatsuitgaven in 1954-1955 zullen 3.6 milliard dollar kleiner zijn dan die van de vorige begroting. Van de 64 mil liard dollar zullen de uitgaven voor de financiering van de „voornaamste veilig heidsprogramma’s” 41.9 millard dollar be lopen, tegen 46.2 millard dollar in 1953- 1954. De vermindering van de inkomsten met 5.3 milliard dollar ten opzichte van die van het vorige begrotingsjaar vloeit hoofdzakelijk voort uit verlagingen en af schaffingen van belastingen, waartoe in het begin van het jaar werd overgegaan. pwl onder Inuen” ■Ikt is- gehou* meer ven, staat de zaak anders. Zij staan gaarne als progressief bekend, als man nen van de vooruitgang. Welnu, hier is de gelegenheid om zich uit te leven en met vérstrekkende voorstellen te ko men, ook als die ver uitgaan boven de draagkracht van de gemeente. Een be roep op een subjectieve bijdrage kost geen cent, En wordt dan door de advi seurs het rode potlood gebruikt en door de Regering afwijzend beschikt, dan is er nog geen man over boord. Zij heb ben dan toch maar getoond te behoren tot de mannen met de „open ogen”. Hoe dit alles ook moge zijn, het is duidelijk, dat onder een regeling als thans van kracht is, geen karakters worden gekweekt en de eigen verant woordelijkheid wordt geschaad. Daarom, hoe moeilijk dit ook moge zijn, is het noodzakelrjk, dat een rege ling wordt ontworpen, waarbij aan het subjectieve element een veel mindere plaats wordt ingeruimd. De gemeenten moeten, indien enigszins mogelijk, in de gelegenheid worden gesteld een eigen financieel beleid te voeren en zelf de verantwoordelijkheid voor wat al of niet gedaan wordt te dragen. Terecht concludeerde de heer Haspels, dat de tegenwoordige, in wezen on-de- mocratlsche regeling, waarbij het sub jectieve element een zo grote plaats in neemt, moet worden vervangen door een eigen financiële politiek, waarover in onze raden kan worden gedebatteerd, zodat onze raden weer metterdaad, ook op het gebied der financiën, als organen van bestuur optreden. Geen vragers, maar bestuurders. G. R. Z. personeel verantwoorde arbeidsvoor waarden tegen zo laag mogelijke ta rieven. De bemiddelende functie, die in de Postwet 1954 is toegedacht aan een in te stellen P.T.T.-raad, zal bestaan in ’t geven van inlichtingen aan het publiek of meer in het bijzonder aan de ge bruikers van bepaalde diensten. Een gelijke bevoegdheid maar dan regionaal zullen de P.T.T.-kamers krijgen. In iedere provincie, alsmede in de drie grote steden, komen der gelijke P.T.T.-kamers. AMSTERDAM, 13 Sept. De 51-jarige mevr. M. J. Dekker uit de Uiterwaarden straat te Amsterdam is gisteravond ten gevolge van gasverstikking om het leven gekomen. De politie vermoedt, dat de vrouw, die reeds veertien jaar verlamd, dus zeer slecht ter been was, in de keu ken van haar woning is gestruikeld en in haar val de slang van het gascomfoor heeft gegrepen, die meegaf, waardoor het gas uit de openstaande hoofdkraan vrij de keuken kon binnenstromen. Het was bekend, dat de vrouw zonder hulp na haar val niet kon opstaan. Toen enige uren later haar man thuiskwam en de dokter waarschuwde, bleken de levens geesten te zijn geweken. NEW YORK, 14 Sept. Mr Sunarjo, de Indonesische minister van Buitenlandse Zaken, zal zelf het plaatsen van de kwes- tie-Nieuw-Guinea op de agenda van de algemene vergadering van de Verenigde Naties verdedigen. In een verklaring, die hij aan de pers heeft gegeven, heeft de heer Sudjarwo, vertegenwoordiger van Indonesië bij de V.N., een beroep gedaan op alle „demo cratische en anti-koloniale leden van de V.N.” in het bijzonder op de Verenigde Staten, opdat zij het verzoek van Indo nesië zullen steunen. Sudjarwo richtte zich o.a. tegen „het zenden van troepen versterkingen door de Nederlanders naar Westelijk Nieuw-Guinea”. Hij noemde dit „ongepast op een ogenblik, dat de kwestie over de souvereiniteit van Weste lijk Nieuw-Guinea ter behandeling voor de V.N. wordt gebracht”. •rzeker-1 n abso-| v Neder» arbeids- AMSTERDAM, 14 Sept. De Amsterdam se Voogdijraad is tot de conclusie geko men, dat het wenselijk is het 14-jarige Joodse weesmeisje Betty Meljado te bren gen in een millieu, dat geen bepaald godsdienstig stempel draagt, doch wel po sitief staat ten opzichte van alle religieu ze waarden, opdat Betty de volledige mo gelijkheid heeft zich naar alle kanten te ontplooien. Over enige tijd zal tot plaat sing in dit gezin worden overgegaan. Zij blijft echter aan de zorg der Voogdijraad toevertrouwd. De raad zal t.z.t. aan de Arrondissementsrechtbank te Amsterdam een voorstel doen over de wijze, waarop het best in de voogdij van het kind zal kunnen worden voorzien. Zoals bekend besloot de Voogdijraad onlangs het meisje in een rooms-katho- liek gezin te plaatsen; Dit besluit zal ech ter niet worden uitgevoerd. problemen, omdat daaruit ook in het bijzonder Nederland lering zal kun nen trekken. Aan het congres wordt deelgeno men door ongeveer 500 vertegenwoor digers uit 26 landen. Tevens zijn een twintigtal vertegenwoordigers aanwe zig van internationale organisaties, terwijl ook een aantal regeringen af gevaardigden zonden. werken aan een hereniging van beide delen van Duitsland. Het valt niet te verwachten, dat de Russen hierop zullen ingaan. Eerder wil men in West-Duitsland de gedach te doen post vatten, dat er van een hereniging niets komt en dat de schul digen daaraan niet in het Kremlin maar in Bonn huizen. Met andere woorden, dat niet Rusland onwillig is, maar dat de politiek van de Westduitse bondsregering het voor de Sowjets on mogelijk maakt de verlangens van het Westen in te willigen. Men probeert daarmee afbreuk te doen aan de invloed van Adenauer. De Westduitse socialisten slaan daar handig munt uit door te beweren, dat men alles moet vermijden om Moskou voor het hoofd te stoten. Zij vinden en speculeren daarmee op het verlan gen, dat in het Duitse volk leeft dat men al het mogelijke moet doen om met de Russen te kunnen praten over de hereniging. Zo zit Adenauer thans in een zeer moeilijk parket. De West duitse Bondskanselier wil onvoorwaar delijk aan de zijde van het Westen staan, doch loopt daardoor het risico, dat de weg om tot hereniging van Duitsland te komen, voorgoed wordt afgesneden. Men kan moeilijk uit de verkiezings uitslag van Sleeswijk-Holstein af lei den, dat een groot percentage van de Westduitse kiezers het met de huidige politiek der bondsregering niet eens is. Daarvoor spelen teveel andere facto ren mee. Maar er zit een tendenz in, dat de invloed van Adenauer aan het tanen is. Het zal voor een groot deel afhan gen van het accoord, dat wordt bereikt over de mate waarin West-Duitsland zal worden herbewapend en hoe een leger kan worden ingepast in dë de fensie van het Westen of de weerstand tegen de politiek van de regering zal toenemen of verminderen. Ingezonden Mededeling (adv.) Ernstige waarschuwing voor HAAR Roos is een onheilspellend signaal dat haaruitval aankondigt. Wat te doen? Onmiddellijk ingrijpen! Silvikrin gaan gebruiken! Silvikrin, de biologische haarvoeding, bevat de 14 opbouwstof fen voor de haargroei waarvan ook de natuur zich heeft bediend toen zij U haar gaf. Het zijn de natuurlijke stof fen uit de animogroep, zoals Trypto- faan, Tyrosine en Cystine. Maar deze wetenschappelijke termen zeggen U misschien weinig. U wilt van Uw roos af. U wilt uw haar behouden. U wilt weer prachtig nieuw haar hebben! Neem dan direct de enige juiste maat regel: Begin nog heden met Puur Sil vikrin, de natuurlijke haarvoeding. In dit verband moeten wij nog even de aandacht vestigen op de Westelijke nota’s, die Vrijdag j.l. in Moskou zijn aangeboden en die in dit opzicht toch wel een positief geluid laten horen. Men kent de geschiedenis: Rusland heeft tot tweemaal toe in nota's aan 't Westen voorgesteld om een conferentie te beleggen over de veiligheid van Europa. Het was een poging om in eerste instantie de E.D.G. te torpede ren en indien mogelijk ook de Noord- Atlantische Verdragsorganisatie. Het zonder meer. Men meent in het Wes ten, dat er ernstiger problemen op te lossen zijn en wanneer de Russen be reid zijn daaraan mee te werken, dan is men al een stap in de goede rich ting. De Duitse gespletenheid moest opgelost worden en Oostenrijk dient een vredesverdrag te krijgen. Een ver drag trouwens, dat gewijzigd naar de wensen van het Kremlin, op de Ber- lijnse conferentie aan het begin van dit jaar reeds ter ondertekening ge reed lag, doch op het laatste ogen blik toch weer door de Russen werd verworpen. Zij het in deze zin, dat men de ondertekening afhankelijk stel de van de oplossing van de Duitse kwestie. In de Westelijke nota’s wordt de bal nu rechtstreeks teruggekaatst en stellen de Westelijke landen Rus land voor het feit, dat ze willen pra ten over de Europese veiligheid, mits de Sowjet-Unie bereid is het verdrag met Oostenrijk te tekenen en mee te tewuren. LhTSK Sgkacht «oorun Wte wUk %Ua V» tonj - >de 8rond slechts e 1 (ronder I hun W' enilenji x esteept ir.o do« ’Tm s -alt en eerste oogmerk van Rusland, een streep te zetten door het Europese le ger, is vervallen, want dank zij de hou ding van de Franse Nationale Verga dering is er al een streep door deze zaak gezet. En Moskou is er, gezien de uitlatingen in de Russische pers, maar wat dankbaar voor. V De Westelijke nota’s over de Euro pese veiligheid zijn vooral op dit punt positief, dat zij het denkbeeld van de Russen niet verwerpen. Althans niet Ingezonden Mededeling (Adv.) bij de eerste aanwqzing van Rheumatische Pijn. Waarom eerst een lange lijdensweg ’n lijdensweg bergaf? Roep die slui pende pijnen vandaag nog een „Halt” toe. Neem Kruschen. Kruschen is een volkomen natuurlijk middel; de zes minerale zouten die het bevat, sporen de bloedzuiverende organen aan tot krachtiger werking. Die voeren dan weer de onzuiverheden af, die nu het bloed verontreinigen en oorzaak zijn van Uw lijden en pijn. Daarom wacht niet langer; begin er vandaag mee. oewel de nederlaag van de Christen-democratische Unie in de Duitse deelstaat Slees wijk-Holstein niet direct tot grote ongerustheid aanleiding geeft, stemt dit gebeuren toch wel even tot na denken. De vraag kan opgeworpen worden of Bondskanselier Adenauer met zijn politiek nog op een zo gro te meerderheid van het Duitse volk kan steunen, als bij de landelijke verkiezingen van vorig jaar tot uiting kwam. De schoen wringt nog altijd op het punt van de hereniging van Oost- en West-Duitsland en het kan zijn, dat velen de buiten landse politiek van Adenauer in dit opzicht volkomen onvoldoende vin den. Het oog van de Westduitse re gering is naar de mening van vele Duitsers thans teveel gericht op de inpassing van een herbewapening van West-Duitsland in de verdedi ging van het Westen. Het verwijt wordt gemaakt, dat hier alles op al les wordt gezet en uitgegaan wordt van het standpunt, dat een hereni ging van beide delen van Duitsland voorlopig toch niet mogelijk zal zijn. ’s-GRAVENHAGE, 13 September. „De zorg voor minder-validen is aan een snel voortschrijdende ontwikkeling onderhevig, zodat het noodzakelijk blijft voortdurend aandacht aan deze materie te besteden. Door verschillende omstandigheden heeft de zorg voor de minder-validen, waar het gaat om het nemen van maatregelen om hen een gelijkwaardige plaats te geven naast het gezonde individu in de maatschappij, betrekkelijk laat de aandacht getrokken.” Dit zei vanmorgen de minister van Sociale Zaken, de heer J. G. Suurhoff in een rede, waarmee hij het Wereldcongres voor gebrekkigenzorg, dat in Den Haag wordt gehouden, opende. De minister wees voorts op de veel zijdigheid van het probleem. De zorg voor de minder-validen ligt niet op een afgegrensd werkgebied. Het is niet een bepaald onderdeel der sociale of gezondheidszorg. Hier moet men met factoren op zeer uiteenlopende terreinen rekening houden. In de eerste plaats komt de medi sche zorg, doch daarnaast moeten niet minder belangrijke maatregelen wor den getroffen op het maatschappelijk terrein en bij het aangepast onderwijs. Bijzonder belangrijk is het ook, dat het de betrokkenen wordt mogelijk gemaakt hun plaats in het productie proces in te nemen. Niet in de eerste plaats, omdat hierdoor de productie capaciteit van de gemeenschap wordt opgevoerd, doch vooral, omdat de minder-valide alleen dan zijn gevoel van persoonlijke waardigheid kan Worden hergeven indien hij, evenals anderen, zijn bijdrage tot de opbouw van de maatschappij kan inbrengen. IN NEDERLAND. Sprekende over Nederland con stateerde de minister, dat de organi satie in ons land nog in vele op zichten in een stadium van opbouw verkeert. De omstandigheden heb ben er toe geleid, dat wij in hoofd zaak eerst na de oorlog kennis kon den nemen van de ontwikkeling der wetenschap en de kostbare ervarin gen, welke elders zijn opgedaan. Daarom acht de minister het van grote betekenis, dat juist in ons land thans een gedachtenwisseling wordt gehouden door bij uitstek deskundi ge personen over een groot aantal DONDERDAG 16 SEPTEMBER 1954. HILVERSUM I. (402 m.) AVRO: 7.00 Nws. 7.10 Gram. VPRO: 7.50 Dagopening. AVRO: 8.00 Nws. 8.15 Gram. 9.00 Morgen wijding. 9.15 Gram. 9.30 Voor de huisvr. 9.35 Waterst. 9.40 Gram. 10.50 Voor de kleuters. 11.00 Kamerork. 11.45 „Tehuizen in Nederland”, caus. 12.00 Zang en piano. 12.25 „In ’t spionnetje”. 12.30 Land- en tuinb. med. 12.33 Hammondorgelspel. 12.50 „Uit het bedrijfsleven”, caus. 13.00 Nws. 13.15 Med. en lichte muz. 13.45 „Met de Toeringa’s op stap!” 14.30 Pianorecital. 15.00 Voor de zieken. 15.45 Gram. 16.15 Voordr. 16.30 Gram. 17.00 Voor de jeugd. 17.45 Regeringsuitz.: Dr H. Riemens: „La tijns Amerika”. 18.00 Nws. 18.15 Mariniers- kapel. 18.45 Voor de jeugd. 19.00 Lichte muz. 19.15 Gesproken brief uit Londen. 19.20 Rep. of gram. 19.25 Dansmuz. 19.55 Steun wettig gezag. 20.00 Nws. 20.05 Man nenkoor. 20.20 Concertgebouwork. en sol. In de pauze (21.20): Voordr. 22.30 Gram. 22.40 Sportactualiteiten. 23.00 Nws. 23.15 24.00 Gram. HILVERSUM II (298 m.) KRO: 7.00 Nws. 7.10 Gram. 7.15 Gym. 7.30 Gram. 7.45 Morgengebed en lit. kal. 8.00 Nws en weerber. 8.15 Gram. 9.00 Voor de vrouw. 9.40 Schoolradio. NCRV: 10.00 Gram. 10.30 Morgendienst. KRO: 11.00 Voor de zieken. 11.45 Gram. 12.00 Angelus. 12.03 Lunch- conc. (12.30 Land- en tuinb. med. 12.33 12.40 Voor het platteland). 12.50 „Het In ternationaal Katholiek Migratie Congres te Breda”. 13.00 Nws en Kath. nws. 13.20 Alt, blokfluit en piano. 13.50 Gram. NCR V: 14.00 Gram. 14.45 Voor de vrouw. 15.15 Lichte muz. 15.35 Gram. 16.00 Bijbelle zing. 16.30 Gram. 17.00 Voor de jeugd. 17.20 Gram. 17.40 „Tussen Dollard en Schelde”. 18.00 Gevar. muz. 18.30 Gram. 18.40 Een goed woord voor een goede zaak. 18.45 Leger des Heilsmuz. 19.00 Nws en weerber. 19.10 Cello en fagot. 19.30 Gram. 20.00 Radiokrant. 20.20 Lichte muz. 20.50 Gram. 21.00 „Wonderlijke wetens waardigheden”. 21.15 Gram. 22.00 Radio Feuilleton. 22.15 Orgelconc. 22.45 Avond- overdenking. 23.00 Nws en S.O.S.-ber. 23.15—24.00 Gram. BRUSSEL. Vlaams (324 m.) 11.45 Gram. 12.30 Weerber. 12.34 Gram. 13.00 Nws. 13.15 Orgelspel. 14.00 Eng. les. 14.15 Gram. 14.30 Franse les. 14.45 Gram. 17.00 Nws. 17.10 Gram. 17.15 Voor de kinderen. 18.15 Gram. 18.30 Voor de soldaten. 19.00 Nws. 19.40 Gram. 19.50 Vrije politieke tribune. 20.00 Verz. progr. 21.30 Pianokwintet. 22.00 Nws. 22.15 Pianokwintet. 22.35 Gram. 22.55 23.00 Gram. ’s-GRAVENHAGE, 14 September. De minister van Verkeer en Water staat meent, dat het vervoer van brieven binnen de gemeente tot het mono polie van de postdienst behoort en hij wil daarvan bij de nieuwe Postwet 1954 niet afwijken. De bestaande wettelijke bepalingen laten in bepaalde gevallen aan ieder de vrijheid zijn eigen brieven tegen vergoeding buiten de postdienst om te laten bezorgen. Deze regeling zal in een algemene maat regel van bestuur worden overgenomen. Indien de gelegenheid echter zou worden geopend ook brieven van verschillende afzenders te verzamelen om deze binnen de gemeente tegen vergoeding te bezorgen, moet worden ge vreesd, dat in diverse steden zich z.g. stadsposten zouden ontwikkelen in concurrentie met P.T.T. En dat is naar het oordeel van de minister een ongewenste zaak. De minister deelt ook mee, dat hij bereid is het nieuwsbladtarief op ge stencilde of op andere dan in de tegen woordige postwet vermelde wijze me chanisch vermenigvuldigde stukken boven een bepaald minimum-aantal voorshands te handhaven mits die stukken overigens aan de aan nieuws bladen gestelde eisen voldoen. Er wordt niet naar gestreefd voor het staatsbedrijf der P.T.T. een uitzon deringspositie te scheppen, doch uit sluitend wordt beoogd dit staatsbe drijf de faciliteiten te verschaffen, die in de practijk noodzakelijk zijn geble ken om eenvoud en doelmatigheid bij de uitvoering te verzekeren. DE WINST. Hoewel gestreefd wordt naar een commerciële bedrijfsvoering ligt het niet in de bedoeling goed te vinden, dat het aan de P.T.T. door de over heid verleende monopolie zou wor den gebruikt voor het najagen van een onevenredige winst. Doelstelling van het bedrijf blijft het verlenen van een zo goed mogelijk dienstbe toon aan het publiek op voor het elke gemeente afzon- voorzien. Nodig blijft regeling waarbij de de behoeften van de qemeenten op de voet volgen. Deze opvatting is door de heer I C. Haspels, burgemeester van Bussum, in zijn openingswoord van congres van de vereniging .Groen van Prinsterer” aan een zakelijke critiek onderworpen. In tegenstelling met wat de Regering beoogt legt hij de nadruk op de plicht om het dragen van eigen verantwoordelijkheid zoveel moge lijk tot gelding te brengen. „Eén ding aldus de heer Haspels is naar mijn mening duidelijk, n.l. dat wij zo spoedig mogelijk terug moe ten naar de eigen verantwoordelijkheid der gemeentebesturen, waarbij het be leid mede uitdrukking vindt in de plaat jelijke belastingheffing. Een uitsluitend centrale heffing naar Inkomen en ver mogen en daarnaast een toewijzing van middelen aan de gemeenten waarbij de behoeften op de voet worden gevolgd, betekenen een ernstig gevaar voor de eigen verantwoordelijkheid van de lage re bestuursorganen.” Na aandacht geschonken te hebben aan de bezwaren, die tegen versterking van het plaatselijk belastinggebied In gébracht worden, wijst hij op het euvel van het tegenwoordige stelsel, dat de Inwoners van de grote gemeente, die de voordelen ervaart van het daar te ge nieten hoge voorzienlngspell, evenveel inkomsten- en vermogensbelasting be taalt als de dorpeling die woont aan een zandweg zonder veel wegdek, riole ring of straatverlichting. De bestuur ders van gemeenten met een matig ver- zorgingspell hebben tot op zekere hoogte terecht het gevoel, dat hun bur gers betalen voor een voorzienlngspell dat wel in andere gemeenten, doch niet in hun gemeente wordt aangetroffen. Daarentegen zijn er gemeenten met een hoog voorzienlngspell, die pogen dat peil verder te verhogen, ook als daar voor opvoering van de subjectieve bij drage uit de algemene pot van het ge meentefonds nodig is. Het Is de aanwezigheid van deze pot, met beschikkingsbevoegdheid door de Regering en een adviserende bevoegd heid bij de leden der Rijkscommlssie van advies voor de gemeentefinanclën, die een grote concentratie van macht bij het centrale gezag betekent. Met het gevolg, dat de gemeentebestuurder ge degradeerd wordt tot een vrager. Onder die vragers zijn er zeer velen, die ondanks een reële begroting een te kort moesten ramen en dus een subjec tieve verhoging moesten vragen. Maar er kunnen ook zijn vragers, die van de gemeentebegroting eerst een eenjarige verlanglijst hebben gemaakt, om daar na een subjectieve verhoging te vragen. Sen houding die in het geheel niet zon der gevaar Is. De ervaring leert, dat de bezwaren en gevaren door de heer Haspers ge schetst volstrekt niet denkbeeldig zijn. Er zijn gemeentebesturen, die In het besef van hun eigen verantwoor delijkheid hun uiterste best doen om de touwtjes aan elkaar te knopen. Zij vra gen niet, en het gevolg is; dat de kans om mee te delen uit de algemene pot al bij voorbaat verkeken is. En er zijn anderen, die ook het liefst hun eigen boontjes doppen, maar die er toch ook niets voor gevoelen dat de Inhoud van de mee door hun ingezetenen gevulde pot, uitsluitend aan anderen ten goede komt. De ervaring heeft hen geleerd, dat de meest bescheldene aan het kort- ate eind trekt en zo worden soms uit gaven geraamd, die zeker achterwege zouden zijn gebleven, wanneer deze uit gaven uit de eigen belastingen bestre den zouden moeten worden. Er zijn raadsleden, die het hier moei lik mee hebben. Zij achten een derge- ‘ijke manier van handelen niet zakelijk, met reëel. Maar gezien het feit, dat er geen andere manier is om iets te be reiken en omdat zij toch óók verplicht ’IJh er voor te waken, dat niet andere gemeenten ten koste van de eigen ge meente worden bevoordeeld, stappen zij 0V6r hun bezwaren heen. >oor hen, die er niet voor terugdeln- n politiek in de slechte zin te bedrij- 38-bhse arbei£" r?l)da;niorsen J J Isélins leg I man rar- 1 SIg Jr e I kraan hel f rrf seren eren neet.®gg»Sgs national® I De Comragg werk bcop I darKcil^ allecnffijg Oost/Sp I °f II ^7- 1 r|co% J. I tendbi I willen W jET de gemeentefinanciën VI blijft het tobben. Het is nog 1’ steeds niet gelukt een enigs- jns bevredigende regeling te tref fen. Ook de thans aanhangige wij- -iging van de wet tot regeling van je financiële verhouding tussen het pjjk en de gemeenten biedt weinig perspectief. De Regering is van oordeel, aat het vooralsnog niet mogelijk zal zjjn een stel uitkeringsregelingen te creëren, die het mogelijk maken langs volkomen objectieve weg in je behoefte aan algemene dekkings- middelen van derlijk te daarom een uitkeringen i

Zeeuwsch Dagblad | 1954 | | pagina 3