DE „TRITON" WORDT GELICHT voor en m Militaire plannen voor t Midden oosten moeten herzien worden Internationaal Instituut voor cultuur techniek en landaanwinning over I Tweede Kamer sprak positie van de middenstander L=VónÖAAQ=3 Nederland Geschenk voor land ons Eenstemmigheid over de toonhoogte -v' J Strijd rond Amoy neemt af Dijkwater wordt met stenen dam afgesloten Nederland helpt rampslachtoffers Indonesische premier naar New-Delhi Rapporten zijn onderschept; stafbe- sprekingen geregeld doorgegeven TEHERAN, 14 September. De uitgebreide communistische spion- nage in Perzië zal een algehele omwerking van de strategische plan nen voor het gehele Midden-Oosten noodzakelijk maken. Aldus is van daag uit Perzië bericht. De beveiligingsmaatregelen moeten zeer ver scherpt worden. De communistische spionnen hebben zich nl. geregeld op de hoogte gesteld van de beraadslagingen tussen de Perzische gene rale staf en de leden van de Amerikaanse militaire missie, die zich sinds 1947 in Perzië hebben gevestigd. Uitgewisselde rapporten zijn geregeld onderschept. Kellogg Foundation acht 't meest geschikt voor vestiging Eden heeft ook succes in Italië De Russen weten alles SM Wat is het randbedrijf? Een goed begin na het reces f - ZEELAND Stilte voor de storm? Beraad Stichting v. d. Arbeid. In enkele regels melden wij nog Britse troepen in Korea worden verminderd. PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR DE BILT ZEGT: Enige regen. Zweedse vissers beschoten Geen officieel tijdstip van sluiting Ij f75.000 voor India, Pakistan en Algiers. Bedrijfsleven in het Stichtingsbestuur ZEEUWSCH DAGBLAD 10e JAARGANG No. 2886 de men met het werk gereed DAT de heer B. Leynse te WOENSDAG 15 SEPT. 1954 Directeur: ’ACQ DE SMIT Medewerkers: J. A. van Bennekom, Middelburg; Ds W. C. van Ds D. J. van Dijk, St. Annaland; Ds A. Gruppen, Biezelinge; DEN HAAG, 14 September. Van middag heeft het bestuur van de Stich ting van den Arbeid het beraad over de loonhoogte hervat. De bespreking heeft tot een gemeenschappelijke con clusie inzake het voorstel geleid dat de vertegenwoordigers van de centrale organisaties in hun eigen kring zullen verdedigen. Verwacht mag worden dat aanstaan de Vrijdag een beslissing ter kennis van de regering zal kunnen worden gebracht. DAT bijna achttien en een halve maand na de waters nood, gistermorgen te Her- kingen het stoffelijk over schot van een der slachtof fers is aangespoeld. Het lijk kon worden geïdentificeerd als dat van mevr. Van de W. uit Nieuwerkerk, het dorp, dat zoals bekend, ruim 270 slachtoffers had te betreu ren. Abonnementsprijs 0.47 per week, 2.p. maand, 5.85 p. kwartaal. Losse nummers 13 cent. Advertentieprijs 22 cent per m.m. Rubriek Kabouters 10 ct. per woord vernin LONDEN, 14 September. De land strijdkrachten van het Britse Gemene best in Korea zullen het komende half jaar geleidelijk tot een derde worden verminderd. De maatregel wordt geno men omdat ook de Amerikanen een deel van hun troepen uit Korea terug trekken. Een Braziliaans vliegtuig met 26 inzit tenden is Maandag in de baai van Guana- bara neergestort. Er zijn twee doden en vijf vermisten. Negentien inzittenden konden worden gered. Hoofdredacteur: J. D. TROOSTHEIDE DE BILT, 14 September. Toene mende bewolking met in de loop van de middag van het Westen uit enige regen. Matige tot vrij krachtige wind tussen Zuid en Zuidwest. Weinig ver andering in temperatuur. Op- en ondergang van Zon en Maan: Donderdag: Zon op 6.15 u., onder 18.56 u. Maan op 19.58 u., onder 11.27 u. Hoogwater Donderdag 16 Sept.: Vlissingen: 3.56 u. 2.43 m., 16.10 u. 2.40 m. Terneuzen: 4.26 u. 2.58 m., 16.43 u. 2.56 m. Wemeldinge: 5.48 u. 2.04 m., 18.06 u. 1.96 m. Zierikzee: 5.35 u. 1.80 m., 17.47 u. 1.73 m. Een gedeelte van de romp van de „Triton” komt boven water, op gelicht door een aantal grote luchtzakken. De bergingswerk zaamheden gaan nog steeds voort, al worden zij ernstig belemmerd door de zware zee, die er in de mond van de Shannon-rivier staat. (Van onze parlementaire redacteur). DEN HAAG, 14 September. De behandeling van de Middenstandsnota is een waardige start van de Tweede Kamer na haar zomerreces. Het is nut tig dat het middenstandsbeleid in zijn geheel ter sprake werd gebracht. Tot- nutoe was het de gewoonte dit te doen bij de begroting van Economische Za ken. Spectaculaire ontwikkelingen mag men van dit debat stellig niet verwach ten, maar nuttig is het stellig wel, niet in het minst voor de beide bewinds lieden, die zich nu eens concreet op de hoogte kunnen stellen van de wensen die bij de Kamer leefden. Zo was de heer Hooy (K.V.P.) van mening dat deze nota grote perspec tieven opent omdat zij een uitgangs punt is voor een verder middenstands beleid en de heer Cornelissen (V.V.D.) vond de grote waarde van de nota dat vele tekortkomingen ruiterlijk worden erkend. Ondanks alle waardering was de heer van de Wetering (C.H.) van mening dat deze nota te veel de na druk legt op de economische positie van de middenstand, terwijl te weinig wordt gelet op de menselijke kant. Ook de mogelijkheid w* 4 m o 4i nn 1 n zal de Engelse minister van Bui tenlandse Zaken, Eden, na met de Benelux, Italië en W.-Duits- land zelf het eens te zijn gewor den over de bewapening van W.- Duitsland zijn plannen aan Men- des-France voorleggen en de Franse premier voor een voldon gen feit plaatsen. Wat zal het resultaat zijn? DAT gisteren op de Markt te Biezelinge het zesjarig zoontje van de heer M. Ver huist bij het spelen zodanig kwam te vallen, dat de dok ter ontboden moest worden. Deze achtte overbrenging naar het ziekenhuis noodza kelijk. Vermoedelijk is het oorvlies gesprongen. Het Italiaanse persbureau ANSA meldt, dat tussen de ministers Eden en Picgioni volledige overeenstemming is bereikt over het Britse voorstel om het verdrag van Brussel tot Italië en West- Duitsland uit te breiden, teneinde het probleem van de souvereiniteit en her bewapening van West-Duitsland in het raam van een Europees verdedigings- stelsel op te lossen. Kapelle op de hoek bij hotel „De Zwaan” tegen een auto reed. Het meisje werd met een gebroken sleutelbeen, een lichte hersenschudding en een gekneusde knie naar huis gebracht. Middelburg is benoemd tot directeur van het Chr. Ge mengde Zangkoor te Lewe- dorp. DAT de landbouwers- knecht G. de Bruijn te Ril- land-Bath van een wagen met stro is komen te vallen, waardoor hij ernstig aan het hoofd werd verwond. Hij moest naar het ziekenhuis te Goes worden overgebracht. DAT mevr. Tramper te Kapelle gisteren haar vijf en twintig jarig jubileum heeft gevierd als overwegwacht- ster bij de Ned. Spoorwegen. Van deze tijd was mevr. Tramper zestien jaar over- landse gegevens en het ontwikkelen van nieuwe activiteiten. Tevens dient er gelegenheid te zijn om speciale onderzoekingen en proef nemingen, die uit internationaal we tenschappelijk oogpunt van belang zijn, te verrichten. Daar bij het in cultuur brengen van grote gebieden in Nederland en elders de planologische aspecten en de kolonisatieproblemen een uiterst belangrijk onderdeel zijn gebleken, zijn het sociaal-economisch onder zoek en de daarmee samenhangende voorlichting niet te verwaarlozen. In het bestuur van de Stichting van het Instituut zullen vertegenwoordi gers van de departementen van Land bouw, Visserij en Voedselvoorziening en van Verkeer en Waterstaat, van de Landbouwhogeschool, de Technische Hogeschool en het landbouwbedrijfs- lèven zitting kunnen hebben. Ten ein- J. Huijssen, Terneuzen; Ds J. Karelse, Goes; F. Kuijt, Krabbendijke; J. Laport, Goes; J. Moll, Vlissingen; K. van Spronsen, Goes; R. Zuidema, Goes. TAIPEH, 14 September. De strijd rond het eiland Amoy tussen Commu nistisch en Nationalistisch China neemt af. Gisteren vuurden de Communisten slechts drie granaten op Amoy af. Een poging van drie Communistische kik- kermannen om op Quemoy aan land te komen werd verhinderd. De Nationa listen hebben nog het eiland Tsjinjoe ten Zuiden van Amoy gebombardeerd. Maar dit was het laatste van de activi teit in de lucht. Dit kan wel eens een stilte voor de storm zijn. Want in allerijl worden ver sterkingen naar Quemoy verzonden voor een eventueel offensief tegen de communisten. Dit offensief zou eind September kunnen beginnen. STOCKHOLM, 14 Sept. Twee Zweedse vissers zijn vandaag op hun vaartuig door buitenlandse oorlogs schepen beschoten, toen zij in interna tionale wateren in de Botnische Golf visten. Gelukkig troffen de granaten de vissersboot niet. De vissers hebben de oorlogsschepen niet gezien, maar kon den wel het mondingsvuur onderschei den. Zweedse oorlogsvliegtuigen heb ben naar aanleiding van de medede lingen van de vissers verkennings vluchten uitgevoerd. De heer van Eysden had geen be zwaar tegen de instelling van een com missie randbedrijven maar hij waar schuwde de regering ervoor, dat vele kleine ondernemingen een sober leven verkiezen boven het verlies van de vrijheid. Bovendien mag men niet ver geten dat deze kleine ondernemingen meestal niet de enige bron van bestaan vormen. Uitvoerig werd nog gesproken over de sociale zekerheid. Algemeen voelde men de moeilijkheid hoe de kleine zelf standige de premies moeten betalen. De heren van de Wetering en Corne lissen bepleitten een premieregeling naar draagkracht. Tijdens deze debatten is ook nog uit voerig gesproken over de voorlich- tinsgvraagstukken en de P.B.O. in de middenstand, de verbetering van de winkelsluitingswet, waardoor de Zon dag beter geheiligd kan worden en ver schillende andere onderwerpen, waar op we ongetwijfeld gedurende het verdere verloop van dit debat nog eens zullen terugkomen. DREISCHOR, 14 Sept. Het Dijk water komt dicht en zo lang zal het niet meer duren. Het merkwaardige is echter, dat er niet gesproken zal kun nen worden van een officieel tijdstip van sluiting, omdat de methode, die thans (na de mislukking van enkele weken geleden) wordt toegepast, het bepalen van een dag en een uur van sluiting onmogelijk maakt. Wat is n.l. het geval? Men is volop doende met het storten van steen aan de zeezijde voor het oude sluitgat en langs de reeds aangelegde dijksgedeelten. Grote hoeveelheden steen verdwijnen elke flag in het water, waar zij terechtko men op een door zinkstukken verde- digde bodem. Dat neerwerpen van stenen gaat net zo lang door tot de stenen dam boven water tevoorschijn komt en op de gewenste hoogte is ge bracht. Het spreekt wel vanzelf, dat al dit Werk weinig kans op succes zou heb ben, als er niet meer zou gebeuren. Dan zou immers het water door de openingen tussen de stenen vrij spel houden. Om dit te voorkomen w'ordt daarom achter de dam (nu nog onder water) zand gespoten. Erg spectaculair is dit uiteraard niet en het is ook niet gemakkelijk na te gaan hoeveel zand er verloren gaat, maar de waterstaats deskundigen achten dit een betere me thode van sluiting dan kleine caissons hierheen te slepen. Burgeler, Kruiningen; A. I. Catsman, Aardenburg; J. S. Ho ik, Middelburg; J. Hommes, Nieuwdorp; -x r,„_. -C> „Dit debat kan slechts een voorlopig karakter dragen”, zo zei de heer Peschar (Arb.) omdat alle facetten van het middenstands en ambachtsleven nog niet in deze nota zijn behandeld. Alle sprekers hadden begrip voor het standpunt van de regering dat het niet mogelijk is een afzonderlijk fiscaal middenstandsbeleid te voeren. De mid denstander moet echter verlost worden van zijn dagelijkse zorg over zijn ver zwakte liquiditeit. Dit was het stand punt van de heren Hooy en van de We tering. Daarom deed eerstgenoemde de suggestie om een onderzoek in te stel len naar de vermogenspositie van de kleine ondernemer. De heer Peschar wenste de afschaffing van omzetbelas ting voor de dienstverrichtingen van inkoopcombinaties, de heer Cornelissen bepleitte de vrijstelling van de eerste 10 mille van de totale loonsom van vereveningsheffing en de heer van Eysden deed het voorstel aan de hand om alle investeringen in de eigen on derneming uit een ondernemingswinst van niet meer dan zesduizend gulden onbelast te doen blijven. RANDBEDRIJF. Niet erg enthousiast was men over het begrip randbedrijf. Waarom trekt men de grens van 3000 gulden? De heer Hooy wilde deze „welstandsgrens” verhogen tot 6000 gulden. De heer van de Wetering begreep dat op de duur verschillende kleine ondernemingen die geen vooruitzichten hebben, zullen moeten verdwijnen. Maar wat doet men voor de randbedrijven die nog wel perspectieven hebben? Daarvoor moet spoedig een oplossing gevonden wor den. de het instituut te passen in het kader van de organisatie van toegepast na tuurwetenschappelijk onderzoek, (T.N. O.) is het wenselijk, dat het voorzitter schap en het secretariaat onder wordt gebracht bij de landbouworganisaties T.N.O. Ten aanzien van de financiering kan worden medegedeeld, dat de Kellogg Foundation de bouw en inrichting van het instituut ten bedrage van f200.000 op zich wil nemen. Bovendien heeft de Kellogg Foundation zich bereid ver klaard de exploitatiekosten, welke voorshands worden geraamd op f 150.000 per jaar, de eerste vijf jaren volledig en daarna, volgens een aflo pende schaal, voor 80 pCt in 1960, voor 60 pCt in 1961 enz. te dragen. Het in stituut zal derhalve eerst in 1964 vol ledig uit Nederlandse bronnen moeten worden gefinancierd. Voor de finan ciering wordt zowel aan Rijksbijdra- gen als aan bijdragen van het bedrijfs leven gedacht. C van bijdragen van internationale orga nisaties, onder andere voor het oplei den van Fellows, is geenszins uitgeslo ten. DAT de achtjarige Leuntje Lepoetei’ gistermiddag te wegwachtster te ’s-Heer Arendskerke en de laatste negen jaar in Kapelle. Van verschillende zijden mocht zij felicitaties in ontvangst nemen. ’s-GRAVENHAGE, 14 Sept. De Nederlandse regering heeft besloten een bedrag van f 75.000 beschikbaar te stellen voor de slachtoffers van de na tuurrampen in India, Pakistan en Al giers. f25.000.gaat naar de door de watersnood getroffenen in India, f 25.000.naar die in Pakistan en f 25.000.naar de slachtoffers van de aardbevingen in Algiers. Uit welingelichte bron wordt te Ottawa vernomen, dat Canada de can- didatuur van mr E. N. van Kleffens voor het voorzitterschap van de aan staande zitting der algemene vergade ring der V.N. zal steunen. Verder zijn de bijzonderheden van alle nieuwe wapens, die Perzië bin nenkwamen, door de communistische spionnen onverwijld ter kennis van de Sowjet-Unie gebracht. De eerste modellen van bepaalde nieuwe Ame rikaanse wapens werden zelfs naar Rusland doorgezonden. Door de recente arrestaties in Perzië is thans een einde gemaakt aan een communistische samenzwering, die reeds dertien jaar lang bestond in het Perzische leger. Het proces tegen de gearresteerde officieren zal vermoedelijk over veer tien dagen beginnen. Slechts twee uit spraken zullen mogelijk zijn: Dood straf of onschuldig. Vandaag zijn de namen van 78 ge arresteerde officieren bekend gemaakt. Onder hen bevonden zich 13 kolonels. Twee gearresteerden heten Pahlavan, de familienaam van de heersende Pah- levi-dynastie. De heren moeten dus verre verwanten van de Sjah zijn. DJAKARTA, 13 September Minis ter-president Ali Sastroamidjojo zal 21 September naar New Delhi gaan om met de premier van India, Nehroe, be sprekingen te voeren over de algemene politiek in Azië. Het hoofd directie Azië en de Paci fic van het ministerie van Buitenland se Zaken, Soekardjo, verklaarde des gevraagd, dat uiteraard ook het te Ma nilla gesloten defensie-verdrag voor Zuid-Oost-Azië ter sprake zal komen. Soekardjo en de ambassadeur van In donesië in India, die thans in Djakarta vertoeft, zullen mr Ali Sastroamidjojo vergezellen. Na het bezoek aan India zal Ali Sastroamidjojo 26 September naar Rangoon gaan om met zijn Bir mese collega te spreken. In beide lan den zal Ali Sastroamidjojo ook de mogelijkheden bespreken van het bij eenroepen van een Aziatisch-Afri- kaanse conferentie, welke op voorstel van Indonesië in Djakarta zou worden gehouden. Mogelijk zullen de Colom- bo-eilanden nog bijeenkomen, voordat de Azië-Afrika-conferentie geopend zal worden. DAT de directeur van de Waterleidingmij „Zuid-Be- veland”, ir M. J. Stoel Feu- erstein, in de gisteren te Bergen op Zoom gehouden jaarvergadering van de Ver. van Waterleidingbelangen, een uiteenzetting heeft ge geven over de bedrijven van de Waterleidingmij, die in Ossend-recht zijn gevestigd. Later op de dag hebben de congressisten het bedrijf be zocht en de installatie be zichtigd. Tot slot werden zij door burgemeester Peters van Bergen op Zoom op het stadhuis ontvangen. EFFECT. Dat het opwerpen van de dam en het spuiten van het zand inderdaad effect neeft blijkt uit het feit, dat de stroom, tot voor kort het Oostelijke dijks- ooofd ernstig met uitschuring bedreig- ,e’ al enigszins wordt gebroken door e weerstand, die zich onder de water kegel bevindt. is nu bezig met het slaan van houten steiger vanaf het Oostelijke JKshoofd naar de overzijde, waar nog n groot stuk van de steiger, die bij Veneer,Ste Ruiling dienst deed, is blij- J? staan. Daarop wordt dan spoor- p s gelegd, zodat kipkarren met steen k.>nVerheen kunnen rijden en de lading hn u lossen °P het zand, dat voor of J net sluitgat is gespoten. Er is ook een begin gemaakt met j®.,verhoging van de aansluitende >JKen aan de kant van Sirjansland van Dreischor. Deze dijken zullen verhoogd tot 7% meter bo- n ^.A.P. Dit betekent o.m., dat er m z’jde van Dreischor zo’-n 3 do r h°v.en°P moet. Hier geschiedt lanaerhog‘ng aan He zee-, bij Sirjans- ber ho3n de lanHzijde. Voor 1 Octo- tezijn.°Pt DEN HAAG, 15 September. In Nederland zal binnenkort het Internatio naal Instituut voor Cultuurtechniek, Landaanwinning en Inpoldering ge vestigd worden. Dit instituut, dat in of in de directe omgeving van Wagenin- een zal verrijzen, is een geschenk van de Kellogg Foundation, een instelling te Battle Creek, Michigan in de Verenigde Staten, die zich ten doel stelt in het buitenland financiële hulp te verlenen bij het stichten van instituten, hospitalen en dergelijke, welke de ontwikkeling van de landen ten goede komt. Als organisatievorm voor het instituut stelt men zich voor een Stichting, zoals de Stichting voor de Landbouw, waarin ’t georganiseerde bedrijfsleven is vertegenwoordigd. De ministers van Landbouw^, Visserij en Voedselvoor ziening, Verkeer en Waterstaat en van Financiën stellen de Tweede Kamer voor dit instituut, dat internationaal, doch in het bijzonder voor ons land grote mogelijkheden biedt met een gevoel van dankbaarheid jegens de Kellogg Foundation te aanvaarden. Daartoe hebben de ministers een wets ontwerp ingediend. Direct na de overstromingsramp van Februari 1953 heeft de Kelloff Founda tion zich bereid verklaard mede te werken aan het herstel van de land bouw in de meest ruime zin van het woord. Daarom overwoog de Founda tion de vestiging van een instituut te financieren, dat zich zou bezig houden met de cultuurtechniek, de inpoldering en landaanwinning. In Nederland is op dit gebied reeds rijke ervaring opge daan. Daarom besloot men dit instituut een internationaal karakter te geven. Immers ook in andere landen, waar thans op nog eenvoudige wijze te ont ginnen gronden langs de kust aanwezig zijn, beginnen de inpolderingen steeds meer de aandacht te vragen. Onvol doende kennis in het buitenland heeft helaas dikwijls aanmerkelijke verliezen tengevolge gehad. Een instituut, dat zich met bovengenoemde problemen bezighoudt achtte men van een niet te onderschatten internationaal belang. Nederland zou, gezien de ervaringen, die het kan uitdragen de aangewezen vestigingsplaats zijn. Het instituut zou zich tot taak kun nen stellen het verzamelen en catalo giseren van Nederlandse en buiten- i Uitgave: Leichting „Zeeuwsch Dagblad” I Sfdkantoor: Goes, L. Vorststr. in Tel 2438 bij geen gehoor voor Lrtenties 2970, voor redactie ‘;5 Giro 274289 Kantoren: Swingen: Lammensstraat 17, 'jpf 2754; Middelburg: Korte (■nordstr. 35. Tel. administratie Lg Tel. redactie 2347; Ter neuzen: Dijkstraat 26-28 Exploitatie: oosterbaan Le Cointre N.V., Goes

Zeeuwsch Dagblad | 1954 | | pagina 1