Zeeuwsch Dagblad-maand De minister Eden VEEVOEDERFABRIEK AFGEBRAND reis van WEST-DUITSLAND LID in russenstation tot lidmaatschap van de NAVO Zeeuwse Rode Kruiscolonnes paraat in geval van ramp Ook in Straatsburg weet men nog geen oplossing r o r J* Tater Rijksinspecteur van het verkeer W er velstormen Nederland wint van W.-Duitsland Militaire opstand in Vietnam? Hevige jacht op communisten in Perzië Tsjiang wil nog steeds Rood-China aanvallen teisteren de V*S* en Japan Zestien schepen met buitenboord motor zijn beschikbaar J Franse bezwaren blijven Klaar voor hulp op elke plaats Hoe moet het nu met Europa Europa diep bewogen door de ramp in Algiers Raad van 1/ is ZEELAND 3) .3» Ln enkele regels melden wij nog DE BILT ZEGT: de „Triton” Staking in textielbedrijf te Goor geëindigd. - Septembermaand Instrumenten van geborgen. PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR Hoofdredacteur: J. D. TROOSTHEIDE 10e JAARGANG No. 2885 plaatsen het gebrek aan cursusleiders; gen van de zaken, die zij voorstellen. 3 1 1 1 1 5 DINSDAG 14 SEPT. 1954 Directeur: ’ACQ DE SMIT i i Medewerkers: J. A. van Bennekom, Middelburg; Ds W. C. van Ds D. J. van Dijk, St. Annaland; Ds A. Gruppen, Biezelinge; Hoedekenskerke, die juist passeerde, verleende eerste hulp en adviseerde de man naar het ziekenhuis te laten overbrengen. de animo met name onder de jongeren is over het algemeen groot. i i beteke- Guenther Fischer, Alias David Sa muel Rollins, de Amerikaan, die aan geheugenverlies lijdt, is gisteren door de Koninklijke Marechaussee van de brigade Glanerbrug bij de doorlaatpost aldaar over de grens gezet. Burgeler, Kruiningen; A. I. Catsman, Aardenburg; J. S. Hoek, Middelburg; J. Hommes, Nieuwdorp; J. Huijssen, Terneuzen; Ds J. Karelse, Goes; P. Kuijt, Krabbendijke; J. Laport, Goes; J. Moll, Vlissingen; K. C. van Spronsen, Goes; R. Zuidema, Goes. den ingericht door de Fa de der uit te kijken? G. zag dit Leeuw-Geluk uit Yuaek». vernin DE BILT, 13 Sept. Wisselend be- wolkt met enkele regen- of onweers- buien. Overwegend matige Zuidweste- lijke wind. Weinig verandering in tem- peratuur. Op- en ondergang van Zon en Maan: Woensdag: Zon op 6.13 u., onder 18.58 u. Maan op 19.29 u., onder 9.58 u. Hoogwater Woensdag 15 Sept.: Vlissingen: 3.14 u. 2.46 m., 15.26 u. 2,42 m. Terneuzen: 3.42 u. 2.60 m.. 15.59 u. 2.56 m. Wemeldinge: 5.08 u. 2.04 m., 17.24 u. 1.93 m. Zierikzee: 4.57 u. 1.79 ■a., 17.07 u. 1.68 m. ventje kreeg een verwon ding boven het rechter oog. De wond moest in het Gast huis gekramd worden. Duitse eenheid als volgens de bepalin gen van het E.V.G.-Verdrag. Adenauer zal bezwaren hebben als de NAVO-Raad het maximum en het minimum van de Duitse troepen bij drage vaststelt, mits dit ook voor alle andere NAVO-leden geldt. Ook heeft Adenauer aangedrongen op een herleving van het E.D.G.- protocol, dat zegt, dat de 14 NAVO- landen een aanval op de E.D.G.-lan den en dus ook op West-Duitsland zouden beschouwen als een aanval op zichzelf. Tot slot heeft Adenauer van de Verenigde Staten, Engeland en Frankrijk een verklaring gevraagd, waarin beloofd wordt dat het berei ken van een volledig vrij en ver enigd Duitsland het fundamentele en gemeenschappelijke doel blijft. DAT het zevenjarige doch tertje van de heer M. Geuze te St. Philipsland met haar fiets in een omheinig van prikkeldraad is terecht ge komen, waardoor zij ernstig aan haar been werd ver wond. AMSTERDAM, 13 September. Na de teleurstellende nederlaag tegen Z.- Slavië met 31 heeft de Nederlandse ploeg vanavond in de winnaarsgroep van de schaakolympiade te Amster dam West-Duitsland met 314ver slagen. Euwe won van Unzicker, Cort- lever van Pfeifer, Kramer van Darga en Donner speelde remise tegen Schmid. LONDEN, 13 September. De plannen, die de Engelse minister van Buitenlandse Zaken, Anthony Eden, op zijn reis door West-Europa heeft ontvouwd, moeten- hierop neerkomen, dat het Brusselse Pact in deze zin wordt uitgebreid, dat ook West-Duitsland en Italië tot het Pact kunnen toetreden. Via het tussenstation van het Brusselse Pact, zo heeft Eden zich voorgesteld, zou West-Duitsland dan lid kunnen worden van de Atlantische Gemeenschap. De drie ministers van Buiten landse Zaken van Nederland, België en Luxemburg moeten zich reeds hebben uitgesproken als voorstanders van het plan van Eden. gewijzigd 5 landen DAT de heer S., toen hij gisteren op de ’s-Gravenpol- derseweg te Goes met een plank op zijn schouder op de fiets stapte, met dit houten voorwerp het portier van een juist naderende bus, be stuurd door M. S., raakte. Het gevolg was, dat hij kwam te vallen en een arm brak. Dokter de Boo uit JAPAN. Tengevolge van stormen, die voor afgingen aan een hevige wervelstorm die Japan bedreigd, zijn op de eilanden Koesjioe en Sjikokoe tien personen omgekomen of als vermist opgegeven en honderden vissersdorpen ontruimd. Het Japanse weerkundige instituut te Tokio kon niet voorspellen in welke richting de wervelstorm zal gaan, maar deelde mede, dat hij minstens zo hevig is als die van 1934, waarbij 2700 men sen om het leven zijn gekomen. DAT over veertien dagen de suikerfabrieken weer be ginnen te draaien. De eerste bietenaanvoer wordt ver wacht op 27 September a.s. (zie pagina 2 en GOOR, 13 Sept. Tweehonderd we vers van de N.V. Katoenfabrieken voorheen Arntzenius, Jannink en Co te Goor, die wegens een loonconflict Zaterdag het werk hadden neergelegd, zfjn vanmiddag weer aan het werk ge gaan. Deze wilde staking was uitgebro- ken als gevolg van de herinvoering van een tariefsysteem, nadat de be trokken werknemers gedurende een aantal weken een gemiddeld loon ont vangen hadden. Dit laatste was een ge volg van technische reorganisaties en vernieuwingen, waardoor het gemeten tarief herzien moest worden. DAT thans een begin is gemaakt met de restauratie van de toren in Kapelle. Hiervoor wordt de toren in de steigers gezet; een kar wei, dat niet onderschat mag worden. Doet zich nu in een gemeente of een gebied een calamiteit voor, dan kan de Gewestelijk Commandant onmiddel lijk, zien waarover hij de beschikking heeft en opdracht geven van elders mensen en materiaal in te zetten. In 1948 is het Pact van Brussel ge tekend door Engeland, Frankrijk, Bel gië, Nederland en Luxemburg met o.a. de bedoeling om een hernieuwing van een Duitse agressie te verhinderen. Op dit punt zal het Pact dus moeten worden, indien de Duitsland zouden uitnodigen toe te tre den tot dit Westeuropees Defensiepact. Reeds-kort na de tekening van het Pact werd een gecoördineerde militaire staf- eenheid te Fontainebleau opgericht. Deze verloor grotendeels haar nis toen alle leden een jaar later toe traden tot het Atlantisch Pact. Onmiddellijke toelating van West- Duitsland tot het Atlantisch Pact zal stellig weer grote bezwaren ontmoeten in Frankrijk. Vandaar dat Eden dit oude paard, het Brusselse Pact van stal heeft gehaald, om zo weer de eenheid in West-Europa te herstellen. WENSEN VAN ADENAUER. Tijdens zijn besprekingen met Eden moet Adenauer er vooral de nadruk opgelegd hebben, dat West-Duitsland in geen enkel opzicht de mindere wil zijn van de andere landen. Zo zal W.- Dultsland de beperkingen van zijn her bewapening als NAVO-lid aanvaarden op dezelfde grondslag als de andere landen. Verder wenst Duitsland dezelf de garanties voor zijn grondgebied en dezelfde hulp voor het bereiken van de Uitgave: Stichting „Zeeuwsch Dagblad" p,o’'dkantoor: Goes, L. Vorststr. aj Tel. 2438 bij geen gehoor voor advertenties 2970, voor redactie ,435, Giro 274289. Kantoren: Vlissingen: Lammensstraat 17, Telef- 2754; Middelburg: Korte «oordstr. 35. Tel. administratie 2009 Tel. redactie 2347; Ter neuzen: Dijkstraat 26-28 Exploitatie: Oosterbaan Le Cointre N.V., Goes Abonnementsprijs 0.47 per week, ƒ2.p. maand, ƒ5.85 p. kwartaal. Losse nummers 13 cent. Advertentieprijs 22 cent per m.m. Rubriek Kabouters 10 ct. per woord DAT op Zaterdagmiddag 9 October a.s. in het Schut tershof te Middelburg (bij gunstig weer in de tuin) de Rode Kruis-colonnes tegen elkaar zullen uitkomen in de wedstrijd om de beker van het Gewestelijk Commando, welke thans in het bezit is van de colonne van Arne- muiden. Het is verplicht met een dames- en een heren- ploeg uit te komen: de to- taaltelling der behaalde pun ten is beslissend. SAIGON, 13 September. De chef van het Vietnamese leger, generaal Nguyen Van Hinh, is door de premier Ngo Dinh Diem met gedwongen verlof gestuurd en belast met een speciale zending naar Frankrijk. De generaal heeft echter gezegd, dat hij niet zou gaan, en heeft vanmorgen gewoon zijn plaats in het gebouw van de generale staf ingenomen alsof er niets was ge beurd. Toen hij binnenkwam werd hij door het gejuich van de officieren en manschappen begroet. Het conflict tussen de Regering en een deel an het leger is zeer ernstig. De generaal doet alles wat in zijn macht ligt om te voorkomen, dat zijn officieren handelend optreden tegen de Regering. Het gevaar van een militaire opstand is niet denkbeeldig. op het laatste ogenblik en kon door uitwijken een ern stige aanrijding voorkomen. Hij week echter te ver naar links en kwam in de sloot terecht. Hierdoor werd een van de inzittende P.T.T.- mannen, de heer M., zodanig aan het hoofd verwond, dat hij naar het St Joannazie- over- TEHERAN, 13 September. Na da arrestatie van 435 officieren van het Perzische Leger is de Perzische Rege ring van plan de communistische sa menzwering ook in andere openbare diensten met wortel en tak uit te roeien. Het ondekte communistencomplot wilde onder meer wanordelijkheden op grote schaal uitlokken, om de Perzi sche volksvertegenwoordiging te dwin gen de olie-overeenkomst met het Westen te verwerpen. De openbare mening was hevig ge schokt door het bekend worden van de uitgebreide communistische samen zwering en haar vertakkingen in de officiële organen. werping van de E.V.G. door het Fran se parlement. Op verzoek van de Belgische minis ter van Buitenlandse zaken, Spaak, wordt het debat over de kwestie der Europese verdediging (waaraan Spaak zelf zal deelnemen) pas Vrijdag ge houden. Een zeer zware brand heeft Zon dagochtend gewoed in de vee voederfabriek en de magazijnen van de Coöperatieve Aankoopver- eniging te Aldeberkoop, gem. Ooststellingwerf (Fr.). Het groot ste gedeelte van de gebouwen, gelegen aan de weg van Olde- berkoop naar Heerenveen, werd in as gelegd. Een overzicht van de ravage in de fabriek, welke volkomen werd verwoest. Ook het gehele machinepark werd een prooi van de vlammen. HONGKONG, 13 September. De Nationalistische Chinezen gaan nog steeds maar door met het bombarderen van het vaste land van China. Vlieg tuigen van de Communisten zo meldt Peking, hebben twee patrouilles van bommenwerpers verdreven. Senator Smith, de Amerikaan, die met Foster Dulles o.a. Tsjiang Kai Sjek op Formosa heeft bezocht, heeft ge zegd, dat Tjiang Kai Sjek nog steeds het door de Communisten bezette vaste land van China wil aanvallen. Hij meent dat zijn leger daarbij een goed figuur zou slaan. Dulles was het echter niet met hem eens. Tenslotte heeft Tsjiang beloofd niets te doen voor de toestemming van de Ver. Staten te hebben gevraagd. DAT gisteren op het mid daguur het vierjarige knaap je M. P. van H. in de Seis- straat te Middelburg bij het plotseling oversteken van de weg door ean fietser onder steboven is gereden. Het Momenteel beschikken de collones over in totaal 16 schepen met buiten boordmotoren. De ramp heeft bewezen, dat hieraan dringende behoefte be stond. Bovendien is men druk bezig met het registreren van de z.g. buiten- dijksschepen in de Zeeuwse gemeenten aan de kust, opdat bekend is waarover men voor b.v. evacuatie kan beschik ken in tijden van nood. Van groot be lang is ook dat vrijwel alle leden der Rode Kruis-colonnes in het bezit zijn van rubberlaarzen of lieslaarzen. Op het Kruissecretariaat te Middel burg staat thans een houten bord van grote afmetingen, waarop in één oog opslag kan worden nagegaan over hoe veel manschappen, brancards, dekens, kabels, lichtagregaten, zuurstofappara ten, buitenboordmotoren, ambulance- wagens enz. elke colonne de beschik king heeft. Midden op het bord zijn de namen aangebracht van de colonnes en links daarvan hangen aan haakjes kleine houten plankjes met afbeeldin- HALIFAX, Nieuw-Schotland, 13 Sept. Een orkaan heeft in de Verenigde Staten 18 en in Canada één dode ge ëist. De materiële schade loopt in de millioenen dollars. Meer dan twee derde van de appels in Nieuw Schotland zijn afgewaaid. Er hing naar schatting voor meer dan vier millioen dollar aan de bomen. Acht van de 18 Amerikaanse doden vielen in de staat Maine. Allen kwa men door verdrinking om het leven. De gouverneur van deze staat schat de materiële schade op meer dan zeven millioen dollar. SHANNON, 13 Sept. Bergingsdes- kundigen hebben vandaag een instru mentenpaneel van de ..Triton”, ver moedelijk van de boordwerktuigkun dige, geborgen. Het zal Dinsdag onder zocht worden door de Nederlandse en Ierse functionarissen die met het on derzoek naar de oorzaak van het onge luk met de „Triton” zijn belast. MIDDELBURG, 13 Sept. Naar wij vernemen is met ingang van 1 October 8-s. benoemd tot Rijksinspecteur van net Verkeer in de provincie Zeeland de neer J. Later, thans Rijksinspecteur van het verkeer te Rotterdam. De heer Later is de opvolger van mr J. L. Nieu wenhuis, die benoemd is tot directeur van de Prov. Stoombootdiensten. ,,Ik ben erg blij met deze benoe ming, die voor mij ’n aantrekkelijke promotie betekent”, zo deelde de heer Later ons mede. Hij kent zijn voorganger al vele jaren. Dat onze Provincie niet direct een gemakke- hjk gebied is voor het verkeer was de heer Later al bekend. „Maar moeilijkheden zijn er om overwon nen te worden en ik hoop met de Zeeuwse instanties op prettige wijze te kunnen samenwerken”, aldus de nieuwe Rijksinspecteur. pe heer Later is thans 48 jaar oud. mj werd geboren in Breda en bezocht a iv B'S- in Hilversum. Na zijn mid delbare studie volgde hij enige tijd de alleges aan de economische faculteit an de Gemeentelijke Universiteit te 2®sterdam. Daarna aanvaardde de Later een scheepvaartbetrekking vervolgens over te gaan naar het Partement van Verkeer en Water- Jn 1940 vertrok hij naar 's-Her- Wnbosch, waar hij hoofd van de ,‘at0 Bevrachtings Dienst werd. Vijf Rilt er v°lgde zijn benoeming tot .^inspecteur van het Verkeer te /uwtogenbosch. De heer Later bleef 1950, toen hij weer naar Den led® Vertrok om op het departement iecrU^en.de een jaar op te treden als mJ i? van een departementale i^ssie- ln 1951 werd hij te Rotter- an> benoemd. ZEEUWSCH DAGBLAD DAT de 58-jarige Engels man Allerton, die gisteren in dienst van de Fa Herbos te Antwerpen voor Hans- weert werkzaam was bij het kenhuis moest worden schoonmaken van het wrak gebracht, van de „Liege”, in de Wes- terschelde, is beklemd ge raakt tussen een kraan en Visserijproducten het wrak. De man moest naar het ziekenhuis te Goes worden vervoerd. MIDDELBURG, 13 Sept. De organisatie van de Rode Kruis- colonnes in Zeeland is thans zodanig, dat onmiddellijk hulp kan wor den verleend bij een ramp, die zich in een bepaalde plaats of in een bepaalde streek van de provincie mocht voordoen. De watersnood heeft op dit punt veel geleerd en vanzelfsprekend is dankbaar gebruik gemaakt van de vorig jaar opgedane ervaringen bij de verlening van hulp aan de getroffenen. Van de 20 Rode Kruis-afdelingen zijn er 15 in het bezit van een colonne, die niet slechts over het gewenste aantal krachten beschikt, maar ook in staat is op korte termijn (onmiddellijk na de opdracht van de Gewestelijk Commandant) elders aan het werk te gaan. Zoals men weet zal er zo nodig met België worden samen gewerkt. Het laatste jaar zijn vele colonnes van een zodanige omvang geworden, dat pelotonscommandanten moesten worden benoemd onder de colonnecom- mandanten. Dit was het geval in Mid delburg, Domburg, Zierikzee, Kapelle, Borssele en Heinkenszand. De sterkte van de mannelijke corpsen in Zeeland is thans: rond 150 helpers en een gelijk aantal leerling-helpers, ongeveer 50 on derofficieren (groeps- en reserve- groepscommandanten met de ploeg- commandanten), met daarboven als ka der 17 colonne- en 16 pelotonscomman danten. Bovendien zijn er een toege voegd officier, twee administrateurs en één fourier. Ook de vrouwelijke colonnes mogen zich in een grote belangstelling ver heugen. Er zijn 20 helpsters le klasse, 20 helpsters 2e klasse en 100 helpsters 3e klasse, alsmede 100 leerling-help- sters. Daarbij komen nog 5 gediplo meerde verpleegsters en 9 leidsters. Een grote moeilijkheid is in sommige STRAATSBURG, 14 September. De najaarszitting van de raadgevende vergadering van de Raad van Europa is gistermorgen onder voorzitterschap van het Franse socialistische parlementslid Guy Mollet geopend. De eerste resolutie van deze Assemblee werd ingediend van Nederlandse zijde, nl. door het Christelijk-Historische lid van de Eerste Kamer G. Vixseboxse, die uitdrukking gaf aan het medegevoel van geheel Europa met de ramp, die Frankrijk heeft getroffen door de aardbeving in Algiers. In de door hem inge diende resolutie besluit de Raadgevende Vergadering, die bewogen door de ramp in Algiers en bewust van de solidariteit der leden-staten, een beroep te doen op de autoriteiten in die staten om aan de slachtoffers van de ramp alle mogelijke hulp te verlenen. De resolutie werd met algemene stemmen aangenomen. De werkgroep van de algemene commissie, die al sedert Zaterdag bezig is met het zoeken naar een formule ter vervanging van het plan voor een Europese Verdedigingsge- meenschap, heeft ook gisteren geen resultaat bereikt. Een Brits voorstel tot opneming van Duitsland in de NAVO zonder enige andere beperking of controlemaatrege len dan die welke ook thans voor alle NAVO-leden gelden, heeft geen meer derheid in deze werkgroep kunnen vin den. Ook de Nederlandse leden zouden hier tegen hebben gestemd, minder om principiële overwegingen dan wel, om dat zij op het standpunt stonden, dat een dergelijk plan toch door het Fran se Parlement zou worden verworpen. Vandaag zal verder ook een bijeen komst worden gehouden door die leden van de Assemblee, die in de parlemen ten van het zgn. „Kleine Europa” voorstanders van de E.V.G. zijn ge weest. Op deze bijeenkomst, waartoe de Franse parlementariërs de Menthon, Bichet, Delbos en de Belgische Dehous- se en Bohy het initiatief hebben geno- nomen, zal van gedachten worden ge wisseld over de gevolgen van de ver- DAT het Bedrijfschap voor van Woensdag tot en met Zater dag een tentoonstelling zal organiseren, die genaamd is „Sirnato”. Deze tentoonstel- DAT gistermiddag de be- ling wordt gefinancierd met stuurder K. G. van een P.T. gelden van oesterkwekers en T.-wagen op de Rijksweg oesterexporteurs en de be- onder Kloetinge op het nip- zoekers zullen niet alleen pertje een ernstige aanrij- kennis maken met de visse- ding heeft weten te voorko- rijproducten, maar zullen er men. Toen hij de Molenweg ook van kunnen smullen, naderde uit de richting Ook zullen de verschillende Bergen op Zoom, stak mevr, mosselstands niet ontbre- E. v. d. Schraaf-Hoogesteger ken. O.m. zal een stand wor- plotseling de weg over, zon- den ingericht door de Fa de VAN BRUSSELS PACT

Zeeuwsch Dagblad | 1954 | | pagina 1